PZC Uitkijkpunt op vuilbult haalbaar Stad en Lande belicht wetsdienaren van weleer OPRUIMING Prijzen voor natuurkundestudenten Wij geven u de helft cadeau! EXTRA OPENINGEN Provincie pleit voor detectorverbod Froger laat verstek gaan in Goes Meisje bewerkt met mes Fietskijkavond op politiebureau Dingemanse ,s in gemeenteraad van Borsele Bouw kan volgens onderzoek zonder risico op beschadiging buizenstelsels zeeuwse almanak Commotie Louis Hemelaar Redactie: 0113-315649 rtvw.pzc.nl ;£-mail:redactie pzc.nl (Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Peeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. lezersservice: 0800-0231231 jaterdag 25 november 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland houten of rieten POPPEN WAGENS wwwhetkinderpaleiscom het Kinderpaleis Pottenmarkt 22 Middelburg Tel.: 0118-638351 foto Marijke Folkertsma met haar scriptie een opmerkelijke bij drage aan de discussie over de relatie tus sen zwaartekracht en de quantumtheo- rie. De Zeemanprijs werd al in 1953 in het le ven geroepen, maar raakte allengs in de vergetelheid. De gemeente en Pontes Scholengemeenschap hebben de prijs in 2004 in ere hersteld. Doel daarvan is zo wel de belangstelling voor het vak Na tuurkunde te stimuleren als de herinne ring levendig te houden aan Pieter Zee man, die in 1902 de Nobelprijs won voor het aantonen van de relatie tussen elek tromagnetisme en licht. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'Wk W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 nijp DE LEEUW SCHOENMODES KIJK VOOR OP vuww.intratuin.nl Zaterdag 25 november: BANG&OLUFSEN AUDI A8 SHOW! (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie veldwachter zegt, denkt direct aan Brom snor. De bolle, blozende, besnor de politieman uit de populaire televisieserie Siviebertje uit de jaren zestig. „De meeste veld wachters voldoen echter in de verste verte niet aan het Brom snor-profiel", schrijft historicus A. Kort uit 's-Heer Hendrikskin deren in het nieuwe jaarboek (Advertentie) van de heemkundige vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland. In deze zogeheten Kroniek voor het land van de zeemeermin be schrijft Kort onder de titel 'Hier heerst orde' de vroegere gemeen teveldwachters op Schouwen- Duiveland. De auteur gaat terug tot aan de Franse tijd voor de verklaring van het woord veldwachter, ofte wel garde champêtre. Werd de handhaving van de orde in de steden toevertrouwd aan 'agen ten en dienaren van politie' in de dorpen waren het de veld wachters die hiermee werden be last. „Na het herstel van de Ne derlandse onafhankelijkheid in 1813 kwam er weinig verande ring in deze situatie. De schout, later burgemeester, bleef het hoofd van de politie en de ge meenteveldwachter werd op zijn voordracht door de gouver neur benoemd", schrijft Kort. Hij gaat in het artikel verder uit gebreid in op het functioneren van de veldwachterij op Schou wen-Duiveland in de negentien de en twintigste eeuw tot het mo ment waarop 'de politie' werd ingesteld. Korts bewering dat de meeste veldwachters niet voldeden aan het Bromsnor-profiel, wordt overigens volledig tegengespro ken door de foto van rijksveld wachter M. Adriaanse. De trots posergnde functionaris lijkt zelfs model te hebben gestaan voor de onkreukbare veldwach ter in Swiebertje. Voorzitter D. van der Wekken van de redactiecommissie over handigde gisteravond tijdens de bijeenkomst van Stad en Lande in het dorpshuis in Ouwerkerk het eerste exemplaar van deze 31e editie van de kroniek aan J. van Mourick, tot voor kort werkzaam als voorlichter van de Politie Zeeland. Het jaarboek bevat verder een artikel van B. Blikman-Ruiter- kamp over leven en werken van rechter/jurist Siert Triezenberg (1870-1931). De Zierikzeese his toricus E. van Loo gaat in op de strategische rol van het Vlieg veld Haamstede tijdens de Twee de Wereldoorlog. Neurochirurg én tegelkenner J. van den Berge uit Oud-Beijerland beschrijft te geltableaus en schoorstenen van af, de zestiende eeuw. Hij doet dat naar aanleiding van zogehe ten voluutstenen (versieringen aan zuilen) in het pand Nieuwe Haven 69 in Zierikzee. Taalwetenschapper L. van Driel uit Middelburg verhaalt over de Burghse schoolmeester Manus van der Jagt als auteur van het Zeeuwse Leesboekje. Gemeente secretaris H. Uil beschrijft de felle discussie over de besteding van het vermogen van de Zierik- zeese Slavenkas in relatie tot de stichting van een ziekenhuis in Noordgouwe,, Schuddebeurs, MIDDELBURG - Om het schatgraven te ontmoedigen, moeten de Zeeuwse gemeenten een detectorverbod instel len, zo blijkt uit de nieuwe provinciale archeologienota. Gepleit wordt voor een algeheel verbod om met behulp van (metaal)detectors aan de slag te gaan. Is zo'n algemene verordening niet mogelijk, dan moeten gemeenten een verbod afkondigen voor terreinen met een archeologische waarde. Zulke terreinen moeten volgens de nota zo min mogelijk verstoord worden tot onderzoe kers daar aan de slag kunnen. Zulke terreinen moeten vol gens de nota ook niet verstoord worden door het water peil te veranderen. GOES - Tientallen fans van zanger René Froger hebben vrijdagavond teleurgesteld de Zeelandhallen in Goes ver laten, nadat zij te horen hadden gekregen dat hun idool niet zou komen opdagen. Froger zou gisteravond in Goes optreden, maar meldde zich rond de middag ziek. In de voorverkoop waren al meer dan duizend kaarten verkocht. De organisatoren timmerden op het allerlaatste moment een alternatief pro gramma in elkaar. De zieke Froger werd vervangen door George Baker, De Havenzangers en Luv. Concertgangers die daarmee geen genoegen namen, konden hun geld te rugkrijgen. Bijna honderd bezoekers maakten van die ge legenheid gebruik. VLISSINGEN - Een meisje (18) uit Rotterdam is donder dagavond gewond geraakt bij een ruzie op het Arsenaal plein in Vlissingen. Zij werd met een mes in haar kaak en hand gesneden. Het meisje was daar met een vijftienjarig meisje uit Vlis singen. Zij kregen ruzie met een achttienjarige jongen uit Vlissingen over een geleende fiets. Dat mondde uit in een vechtpartij waarbij de jongen het vijftienjarige meisje in het gezicht sloeg. Zij sloeg hem terug, ook in het gezicht. Het oudere meisje sprong tussenbeide en kreeg toen ook een klap. De jongen pakte daarop een mes verwondde haar. Hij vluchtte toen een medewerker van een horecage legenheid naar buiten kwam. VLISSINGEN - Op het politiebureau in Vlissingen zijn aanstaande maandag gestolen fietsen te zien. Mensen van wie een fiets is gestolen, kunnen kijken of hun rijwiel is teruggevonden en daar staat. De fietskijkavond duurt van 19.00 tot 20.00 uur. De ingang van het politiebureau is in de Molenstraat. (Advertentie) 's-GRAVENPOLDER - P. Dinge- ;n' manse uit 's-Gravenpolder treedt donderdag 7 december toe tot de gemeenteraad van Bor sele als nieuw raadslid voor de SGP/ChristenUnie. Hij volgt raadslid J. Zandee op, die on- d. langs in Borsele wethouder is ge it worden, nadat wethouder J. Tol- lenaar zich uit zijn functie had teruggetrokken na politieonder zoek naar rijden onder invloed. ;Dingemanse, lid van de SGP, is docent godsdienst aan het Cal- vijn College in Krabbendijke. (Advertentie) Professor A. Kox reikt de Gouden Pieter uit aan Jaap Kooiman (links) en Nescio Midavaine. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Zonnemaires geleerde zoon Pieter Zeeman wacht in brons op zijn sokkel rustig de komst af van zijn he dendaagse vakbroeder A. Kox van de fa culteit Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica aan de Universiteit van Amsterdam. Maar de professor zit in de file en de uitreiking van de prijzen aan succesvolle natuurkunde studenten gis termiddag in Zonnemaire moet derhalve even wachten. „Mathematisch is het niet uit te leggen, maar in de praktijk blijkt de afstand van Amsterdam naar Zonnemaire nou een maal langer dan andersom", constateert wethouder R. van der Wekken als alle ge nodigden uiteindelijk toch bijeen zijn in de Hervormde Kerk. Hier mogen Jaap Kooiman en Nescio Mi davaine, twee voormalige vwo-leerlingen van Pontes Pieter Zeeman, de zogeheten Gouden Pieter in ontvangst nemen. Een prijs voor het beste profielwerkstuk voor het examen Natuurkunde dat zij samen hebben gemaakt. Met eenvoudige midde len bouwden de jongens een windmolen en onderzochten hoe diverse factoren het elektrisch vermogen ervan bepalen. De Gouden Pieter levert hen naast waarde ring voor hun inzet en creativiteit vijf honderd euro op. Professor Zeemanprijs De Gouden Pieter is een afgeleide van de Professor Zeemanprijs, een prijs die de Universiteit van Amsterdam (UvA) om de twee jaar toekent voor de beste afstu deerscriptie Natuurkunde aan de UvA. Deze prijs van 2500 euro wordt bekos tigd door de Stichting Pieter Zeeman fonds. Winnares van de Professor Zee manprijs dit jaar is Liza Huijse. Ze levert door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Staatsbosbe heer is optimistisch over de kans dat er een uitkijkpunt komt op de voormalige vuilbult aan de Hoosjesweg bij Seroos- kerke. Onderzoek heeft volgens C, de Lange van Staatsbosbe heer uitgewezen dat de de risi- i's op beschadiging van de stortplaats nihil zijn. de wethouder niet op voorhand beletsels. Hij benadrukt wel dat de exacte plaats van de bouw werk op de bult zeer zorgvuldig bepaalt dient te worden. „Want er lopen daar allerlei draina ge-buizen en buizen van de gas winningsinstallatie en die mo gen absoluut niet beschadigd worden." Om in beeld te krijgen wat de risico's zijn, heeft staats bosbeheer onderzoek laten doen. Daar is uit gebleken dat - mits bepaalde voorzorgsmaatregelen getroffen worden - de risico's ni hil zijn. Zo dient er een extra laag grond opgebracht te wor den en moeten putten en leidin gen worden afgeschermd. Ook moet voorkomen worden dat de afvoer van regenwater door de bouwwerken wordt belemmerd. Als dat allemaal gebeurt, is de kans dat er schade ontstaat aan de vuilbult klein, volgens De Lange. „Helemaal uitsluiten kun je het natuurlijk nooit, maar wel tot een minimum te rugbrengen." Mocht er onver hoopt toch iets misgaan, dan staat Staatsbosbeheer garant voor maximaal 50.000 euro. Het is de bedoeling dat volgend jaar met het werk begonnen wordt. De voormalige vuilstortplaats langs de N59 is al jaren niet meer in gebruik. Het afval is af gedekt met folie, bentoniet en een 'leeflaag' van tachtig centi meter aarde. De vuilbult wordt begraasd door schapen. Staatsbosbeheer wil er een bij zonder informatie- en uitzicht- ount neerzetten. Het is de bedoe- dat vanaf het parkeerter rein bij de Schelphoek een pad aaar de kruin van de vuilbult komt dat ook toegankelijk is voor rolstoelers. Aangekomen bovenop de belt treft de bezoe ker dan een weerstation en ver derop een schelpvormig cen traal uitzichtpunt. Dat laatste biedt uitzicht over zowel de Oos- 'erschelde als het Prunjegebied. Een kaart van natuurontwikke lingsplan Tureluur en wat zit banken moeten het geheel gaan completeren. Steun 'Staatsbosbeheer heeft zich in middels verzekerd van de steun van zowel de provincie Zeeland ,als de gebiedscommissie Schou ten-Oost. De gemeente staat er, laat wethouder G. Houtekamer weten, positief tegenover. Als Staatsbosbeheer kan garande ren dat er geen schade ontstaat laan de voormalige vuilbult, ziet Rijksveldwachter M. Adriaanse lijkt model te hebben gestaan voor Bromsnor in de televisieserie Swiebertje. foto collectie A. L. Kort Zierikzee of mogelijk nog een andere locatie. Onder de titel '...geweun, spontaan, zo'k dinke schrief ik 'op...' gaat R. van Leeuwen in op het verschil tus sen geschreven en gesproken dia lect. Hij doet dat aan de hand van fragmenten uit gepubli ceerd werk van de Bruse A. Wie- brens-Beekman (1902- 1995). De Kroniek van Stad en Lande is vanaf vandaag voor 19 euro ver krijgbaar in de plaatselijke boek handel. De gemoederen liepen hoog op tijdens een wedstrijd tus sen de lagere teams van Ter- neuzense Boys en 's-Heer Arendskerke. Harde overtre dingengescheld over en weer en af en toe kwam het zelfs tot een handgemeen... Toen een medespeler tegen de vlakte werd gewerkt, vond de Temeuzenaar het tijd om de gemoederen wat te sussen. Hij pakte de waterzak van de verzorger en trakteerde de aanstichter van alle commo tie op een plons. „Zo beste man, nou ben je misschien weer een beetje afgekoeld!" Bijdragen voor deze rubriek; redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes (Advertentie) Konische vaas Met sterdrijfkaars, hoogte 35 cm, exclusief groenev. decoratie. v* Van 15,95 Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl BANG&OLUFSEN producten in de Audi A8, dat moet een fantastisch resultaat opleveren. Kom kijken, voelen en luisteren. BANG OLUFSEN Loewe Bose Autobedrijf Van Strien Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567614 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61