Polonium nekte oud-spion zc Dubbelzinnigheid troef bij Belgisch rookverbod Ü1B gezond koken Doorbraak in Poolse kwestie blijft uit op top EU en Rusland Terrorist dreigt met brandbom in Noord-Iers parlement passleux at is lolonium? 'olitie voorkomt lanval op school Wraakactie ref't soennieten Litvinenko vergiftigd met radioactieve stof Opstanden in [evangenissen Servië voorbij Vliegtuigje crasht op snelweg Ruim 800 drankdoden in België Le Pen scoort 17 procent in peiling Leger Soedan valt burgers aan Drinkwatertekort in steden China Duits schandaal rond bedorven vis Parachutemoord werk deskundige zaterdag 25 november 2006 polonium is een hoogradioac- tieve stof die in 1898 door larie Curie werd ontdekt. Het ,emoemd naar haar geboorte- ind Polen. Een ton uraniumerts bevat lichts 100 microgram polo- ;um. Het wordt ook wel gewon- sn door het metaal bismut te ewerken met neutronen in een actor. Polonium wordt onder meer sbruikt als een lichtgewicht iarmtebron in de ruimtevaart, én gram levert 140 watt ener- je. Het wordt ook gebruikt om latische elektriciteit te verwij den in de paper- en metaalin- jjstiie. Polonium wordt ook toe last in borstels voor de verwij ding van stof of fotofilm. Polonium zit in sigaretten- look. Het is de enige component 3 die rook die door inademing [anker doet ontstaan. Polonium is oplosbaar in wa- »ren kan zich zonder proble- nen door het menselijk lichaam ierplaatsen. Het werd onder r gevonden in de urine en iet bloed van rokers. Polonium veroorzaakt in men- ielijk weefsel genetische scha lt. Het kan lever- en blaaskan- $r veroorzaken, maagzweren, lükemie, levercirrose alsmede art- en vaatziekten. GPD iERLIJN - De Duitse politie leeft een aanval op een middel- are school door een van de diolieren verijdeld. Dit heeft k politie van Berlijn gisteren [emeld. De politie ging tot actie over na tip van een medescholier ran de verdachte. Bij huiszoe- vond de recherche aan- rijzingen dat de verdachte een ianval beraamde, onder meer jlannen wie er wel en niet om iet leven zouden worden ge- 'iracht. Maandag' schoot een scholier in iet West-Duitse Emsdetten op njn school in het wilde weg met ien vuurwapen en blies zichzelf ip. De kennelijk rancuneuze da ler had zijn acties op internet mgekondigd. ANP/AFP IAGDAD - Bij een aanval giste- tn op een soennitische enclave een sjiitische wijk van de iraakse hoofdstad Bagdad zijn fertig mensen om het leven ge- tomen en raakten 48 gewond. luizen en moskeeën werden in bnd gestoken, aldus de poli- De. nwoners van het soennitische listrict in het overwegend sjiiti- i ïche Hurriya spraken van twin tig of meer doden. Volgens de au- oriteiten vielen gewapende mannen van waarschijnlijk sjii tische milities vier moskeeën aan en staken ze de gebedshui- in in brand. De aanvallen zijn kennelijk een wraakactie voor aanslagen een lag eerder in het sjiitische Sadr •City die 215 levens eisten. m'RTR door Esther Gotink LONDEN - De Russische ex- spion A. Litvinenko, die donder dagavond in een ziekenhuis in Londen overleed, is vergiftigd met de radioactieve stof polo- nium-210. Een hoge dosis van deze giftige isotoop is aangetrof fen in zijn urine, aldus de direc teur van het Britse bureau voor de bescherming van de volksge zondheid (HPA), P. Troop. Litvinenko werd drie weken ge leden met vergiftigingsverschijn selen opgenomen in het zieken huis, nadat hij met twee Russen in een sushi-bar had gegeten. Nabestaanden van de ex-spion beschuldigen 'kwade krachten' in Rusland ervan achter zijn dood te zitten. Scotland Yard concentreert het onderzoek ech ter op Groot-Brittannië. Medische deskundigen hadden in eerste instantie de suggestie verworpen dat radioactieve mid delen waren gebruikt voor de vergiftiging. Gistermiddag ech ter rukten politieteams met spe ciale apparatuur uit om Litvi nenko's woning in Londen te on derzoeken, alsmede het hotel en de sushi-bar die hij op de dag van vergiftiging had bezocht. Op alle drie lokaties werd radio actieve straling aangetroffen. Een autopsie moet nog uitwij zen hoe hoog de dosis polo- nium-210 is geweest die de Rus het leven kostte. Troop wilde niets zeggen over de zaken die de politie en de patholoog nog onderzoeken. Medisch onderzoeker D. Good- head gaf echter aan dat vergifti ging met polonium-210 alleen kan door inname van hoge do ses. „Polonium-210 bestaat in kleine hoeveelheden in onze natuurlijke omgeving, in de aar de, in voedsel en in het mense lijk lichaam", aldus Goodhead. „Maar vergiftiging is enkel mo gelijk als je grote hoeveelheden inneemt en verteert. Die zijn niet zomaar te vinden, die moe ten worden gemaakt." Zeldzaam Het element is zeldzaam, vol gens Troop de reden waarom art sen de suggestie van radioactie ve vergiftiging van Litvinenko eerder verwierpen. Zij noemde de vergiftiging 'een ongehoorde gebeurtenis in Groot-Brittan nië'. „Het is een situatie waar wij nog nooit eerder op zijn ge stuit. In alle jaren dat ik met ra dioactieve wetenschappen heb gewerkt, ben ik dit niet tegenge komen." Litvinenko heeft de Russische president Poetin voor zijn dood verantwoordelijk gesteld. In een verklaring die hij op zijn sterf bed liet opmaken en die gisteren door een vriend werd voorgele zen staat: „Je kunt erin slagen één persoon het zwijgen op te leggen, maar meneer Poetin, het gejoel van protest vanuit de hele wereld zal voor de rest van je le ven in je oren weergalmen." Poetin liet in Helsinki bij de EU-Ruslandtop weten dat de be trokkenheid van het Kremlin he lemaal niet bewezen is. GPD Veiligheidsmensen ontwapenen de loyalistische paramilitair Michael Stone in de lobby van het parlementsgebouw Stormont in Belfast. door Esther Gotink BELFAST - Een Noord-Ierse moordenaar wist gisteren bin nen te dringen in het parle mentsgebouw Stormont in Belfast. Politici hielden daar on derhandelingen over de vor ming van een regering. Michael Stone, een loyalistische paramilitair die ooit het vuur opende op een IRA-begrafenis en daarbij drie mensen doodde, gooide een tas de lobby van het gebouw in. Uit de tas kwam rook. De terrorist riep dat er een brandbom in zat. Veiligheids mensen hebben Stone onmiddel lijk omsingeld en voerden hem af naar een politiewagen. Hoe Stone wist binnen te komen is nog onduidelijk. De Britse mi nister van Noord-Ierse zaken, Hain, heeft direct een onder zoek naar de beveiliging van Stormont gelast. Na de bommel ding werd Stormont ontruimd, waarmee een einde kwam aan de onderhandelingen voor vrede in Noord-Ierland. Onder de poli tici waren dominee Paisley van de loyalistische partij DUP en Adams van het rivaliserende Sinn Fein. De ontmoeting was van groot be lang. Betrokken partijen zouden hun kandidaten naar voren schuiven voor het premier- en vi- cepremierschap van Stormont. De Britse premier Blair en zijn Ierse college Ahern hadden dit ultimatum gesteld in de laatste vredesbespreking in Saint Andrews vorige maand. Zouden DUP en Sinn Fein er niet uit ko men, dan wordt het parlement voor altijd ontbonden. foto Stephen Hird/RTR De inval van Stone volgde net nadat Paisley binnenskamers had geweigerd iemand als pre mier te nomineren. De rechtlijni ge dominee zei dat pas te willen doen op het moment dat Sinn Fein de Noord-Ierse politie er kent. Steun aan het politieappa raat is een heikel punt voor het katholieke Sinn Fein, omdat dit vroeger een protestantse instel ling was. GPD joor Pascale Thewissen 3RUSSEL - In België geldt van- si 1 januari volgend jaar een rookverbod in de horeca. Maar Ie nieuwe wet geldt niet voor ie dereen. In het ene frietkot mag »él en in het andere niet meer gerookt worden. Hierdoor weet ?ccn café-, restaurant- of friet- lot-eigenaar nog hoe het pre- ties zit. Bij opstanden in twee ge- ïangenissen in Servië zijn giste ren meer dan vijftig gedetineer den gewond geraakt. De politie beft volgens de autoriteiten de wde inmiddels hersteld in de ge- rangenis van de stad Nis en een W Pozarevac. De aanleiding voor de ongere mdheden as het besluit van 'd parlement de stemming over Kn amnestieregeling opnieuw mtte stellen, dit keer tot 21 ja nuari regeling zou celstraffen met kwart kunnen bekorten met uitzondering van straffen opge ld in verband met georgani- fcei'de misdaad of terrorisme. mR.TR Dat beweert het Neutraal Syndi caat voor de Zelfstandigen, dat met enkele brouwerijen en siga- rettenproducenten een voorlich tingscampagne is begonnen. Op de website www.comprendo.be kunnen horeca-uitbaters lezen hoe de wet nou precies in elkaar zit, maar vooral ook hoe zij het rookverbod kunnen omzeilen. Volgens L. De Bauw, secreta ris-generaal van Horeca Vlaan deren, is er echter helemaal geen sprake van een onduidelij ke situatie. „Gebaseerd op de er varingen in het buitenland, en dan vooral Ierland waar de pubs hun omzet flink zagen da len, hebben wij besloten om bier cafés te ontzien. Voor restau rants en eetcafés geldt wel een rookverbod. De zestigduizend horecazaken in België hebben al in mei een brief gekregen waar in dat allemaal duidelijk wordt uitgelegd. Wie nu nog niet weet hoe het vanaf 1 januari 2007 moet, wil het ook niet weten", stelt De Bauw. Het uitgangspunt van de nieuwe wet is dat roken en eten niet sa mengaan. Nicotineverslaafden mogen straks alleen een sigaret opsteken in zaken die, zo schrijft de wet voor, 'het opdie nen van dranken, waaronder al coholische en geestrijke dran ken als belangrijkste activiteit hebben'. Volgens comprendo.be hangt al les af van de oppervlakte en het soort horecagelegenheid. In een restaurant mag per 1 januari vol gend jaar niet meer worden ge rookt. Zoveel is duidelijk. Voor eetcafés en brasseriën zijn de re gels al een stuk minder uitge sproken. In een zaak waar de maaltijden minder dan één derde van de omzet uitmaken en waar alleen kleine gerechten worden geserveerd, mag ge woon gerookt worden. Staan er uitgebreidere gerechten op het menu, dan mag er alleen in apar te rokersruimten gewoon gepaft worden. De vraag is wat 'kleine ESSEN - Wrakstukken van een tweemotorig vliegtuig liggen op de snelweg bij het Duitse Essen. Het toestel stortte gisteren neer tijdens een landingspoging op een naburig vliegveld. Twee passa giers raakten zwaargewond bij de crash. De verwondingen van de piloot vielen mee. foto RTR BRUSSEL - In België overlijden jaarlijks ruim achthon derd mensen door drankmisbruik. Drankdoden zijn bij de zuiderburen een groter probleem dan de drugsslachtof fers: 209. Dat blijkt volgens de krant Het Nieuwsblad uit een overheidsrapport over 2004. De maatschappelijke kos ten door ziekteverzuim of ongelukken door drankmis bruik worden geschat op 6,2 miljard euro. De Vlaamse minister Vervotte van Volksgezondheid en Gezin wil daarom meer acties om misbruik te voorkomen. Het beleid is nu te veel gericht op het achteraf opruimen van de schade, vindt Vervotte. ANP PARIJS - Zeventien procent van de Franse kiezers is van plan volgend jaar te stemmen op de uiterst rechtse Franse presidentskandidaat Le Pen van het Front National. Dit blijkt uit een gisteren in de krant Le Monde gepubliceer de peiling. Het gaat hierbij om bijna twee keer zo veel kiezers als de 9 procent van de ondervraagden die in 2002 van te voren zei in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op Le Pen te gaan stemmen. Le Pen verraste politiek Frank rijk vervolgens door in de eerste ronde van die verkiezin gen tweede te worden. ANP/AFP GENÈVE - Soedanese strijdkrachten hebben deze maand nog burgers aangevallen en daarbij elf burgers gedood in de streek Sirbia in Darfoer, in het westen van Soedan. Dat heeft het bureau van de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties in Genève giste ren laten weten. Meer dan honderd huizen werden 11 november platge brand door het leger bij de aanval van die dag. Acht bur- gers werden neergeschoten. Waarnemers van de Afiïkaan- se Unie berichtten eerder dat bij deze aanval naar schat ting dertig doden en veertig gewonden vielen. ANP/AFP PEKING - Twee derde van de Chinese steden kampt met een tekort aan schoon water. Het is daarmee een van de grootste problemen voor het snel urbaniserende land, al dus Chinese staatsmedia. Meer dan vierhonderd steden hebben een tekort aan wa ter waarvan honderd 'in ernstige problemen verkeren', ci teert de krant China Daily een anonieme functionaris van het ministerie van Waterbeheer. De belangrijkste ooi-zaak van de tekoi-ten is vervuiling. ANP/RTR ROSTOCK - Na een aantal schandalen i-ond de vex-koop van bedorven vlees blijkt er in Duitsland ook aan de vis een luchtje te zitten. Bij een handelaar in Rostock is vis gevonden waarvan de houdbaarheidsdatum al zeven jaar is verlopen. Gevreesd wox-dt dat een deel van de bedorven vis in de handel te recht is gekomen. In totaal wei-d daar 2,9 ton vis en blikken gi'oenten in be slag genomen die niet meer voor de handel geschikt wa ren. GPD gerechten' zijn. Volgens com- pi-endo.be gaat het om maal tijden die met hrood worden ge serveerd. Garnalenkroketten mogen wél in een café waar wordt gerookt, aardappelkroket ten niet. Bloedworst en witte woi-sten mogen ook, biefstuk niet. Dus wie slim is, schrapt die van het menu en ook patat is uit den boze. Wie wil roken, eet voor taan 'vol-au-vent' (in Neder land een pasteitje of koninginne- hapje) zónder Belgische frieten. In een frietkot met maximaal zestien zit- of staanplaatsen zijn nicotineverslaafden welkom. Ook in cafés met een oppervlak te van minder dan 50 vierkante meter mag nog gewoon gerookt worden. In zaken groter dan 50 vierkante meter, moet dan weer een aparte rokerszone met apar te afzuiging woi'den ingericht. In die rokei-szone mag niet wor den gegeten, in principe mag er nog geen pinda geconsumeerd woi-den. In sportkantines geldt hoe dan ook een i-ookverbod. Helft Naar schatting is jaer 1 januari de helft van de Belgische horeca rookvrij. De vereniging RookVrij had het liever anders gezien, namelijk een algemeen rookverbod net als in Italië, Ieiiand en Schot land. Dat was - aldus RookVrij - heel wat minder dubbelzinnig geweest. door Patrick Selbach HELSINKI - De Europese Unie en Rusland hebben gisteren op een topontmoeting in het Finse Helsinki geen akkoord kunnen sluiten over een nieuw partner schapsverdrag. EU-lid Polen wil er niks van weten en heeft een veto uitgesproken over on derhandelingen. Warschau vindt dat Moskou pas over nauwere banden met de unie mag gaan praten als een Russische boycot van Pools vlees en Poolse groente van tafel gaat. De Poolse blokkade is een gevoe lige politieke nederlaag voor de Europese Commissie. De feeste lijke start van onderhandelin gen over het nieuwe partner- schapsvei'drag zou een van de hoogtepunten zijn geweest van de topontmoeting. De Russische president Vladimir Poetin en vooi'zitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie spraken elkaar gisteren in Hel sinki. BaiTOSo riep Poetin op de blok kade op te heffen, maar hij kreeg van de Russische presi dent gisteren geen positief ant- wooi'd. Rusland verbood vorig jaar de import van Pools vlees en ande re levensmiddelen, nadat was ge bleken dat sommige vetei-inaire certificaten waren vervalst. De Polen beschuldigen de Russi sche regeling ervan dat politie ke motieven ten gi-ondslag lig gen aan de blokkade. De Nedeiiandse minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken be treurt de blokkade die Polen op werpt. De CDA-bewindsman zei giste l-en het 'jammer' te vinden dat een 'bilaterale affaire' de onder handelingen doorkruist. ANP/DPA TONGEREN - De Belgische po litie vermoedt dat alleen een des- kundigde de dader kan zijn van de parachutemoord zondag. Zo wel de gewone als de reservepa rachute van een ervaren Bel gische springster bleek te zijn gesaboteerd, waarna de vrouw te pletter sloeg in een tuin. Bij een van de parachutes bleek een touwtje doorgeknipt. „Een leek kan zoiets niet doen", zei een ingewijde gisteren. De 37-jarige Es van Doren uit Lier, moeder van twee kinderen, behoorde tot de toptien van de Belgische formatiespringsters. Zij bewaarde haar parachute thuis. Alleen enkele uren voor de sprong lag het valscherm in de hangar. ANP Advertentie 10% INRUILPREMIE ESPRESSO V0LAUT0MATEN LAATSTE WEEK!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5