Burgeroorlog uitgebroken in Irak PZC Homoseksualiteit bij dieren is volkomen natuurlijk fenomeen PZC Normen en waarden zijn tamelijk lege begrippen gebleven Gif is beproefd wapen Kremlin 4 Gebruik van mortieren bij aanslagen is teken aan de wand m 25 november 1956 zaterdag 25 november 2006 door Harald Doornbos Het is nu min of meer offici eel: Irak bevindt zich in een burgeroorlog. Nadat afgelo pen donderdag soennietische op standelingen een bloedbad aan richtten onder sjiieten in de wijk Sadr-stad van Bagdad, ge looft niemand nog dat de rege ring, laat staan de Amerikanen, het tij kunnen keren. De aanslagen werden gepleegd met vijf zware autobommen. Soennitische opstandelingen vuurden ook een aantal mortie ren af op Sadr-stad. In drie au to's zaten toen ze ontploften nog de zelfmoordenaars, twee wagens stonden leeg langs de weg geparkeerd. Het merendeel van de 202 doden en 250 gewon den, het grootste aantal op één dag sinds het begin van de Ame rikaanse invasie in 2003, viel bij deze aanslagen. Schuurtjes Autobommen zijn niets nieuws in het Irak van na de Ameri kaanse invasie. Mortieren zijn dat wel. Het is dan ook een te ken aan de wand dat het sjiiti- sche Mahdi-leger, dat wordt ge leid door een radicale geeste lijke, onmiddellijk na de aan slag haar eigen moiiieren uit ga rages en schuurtjes haalde, en de belangrijkste soennitische moskee van Irak aanviel. Ook werd het kantoor van de in vloedrijkste soennitische geeste lijken in Bagdad beschoten met mortieren. Daarbij vielen enke le tientallen doden. Het bloedbad in Sadr-stad maakt een aantal zaken duide lijk. Zo blijkt het soennitische verzet, ondanks pogingen van de Amerikanen en Irakezen het de kop in te drukken, nog altijd bereid en in staat om extreem bloedige aanslagen uit te voe ren op sjiitische burgers. De soennitische radicalen zien een burgeroorlog als de enige ma nier om hun macht uit te brei den in Irak. Ondanks recente bemiddeling spogingen van buurland Syrië, worden hun aanslagen alleen Soennieten hebben met autobommen en mortieren een enorm bloedbad aangericht in Sadr-stad. Autobommen betekenen terreur, mortieren inzetten betekent oorlog. foto Kareem Raheem/RTR maar bloediger, en ze nemen niet in aantal af. Het toenemen de gebruik van mortieren maakt duidelijk dat alle rem men nu echt los gaan. Tegen au tobommen kunnen de autoritei ten nog blokkades opwerpen: een uitgaansverbod, wegblokka des of strikte controles. Tegen mortieren valt niets te onderne men. Binnen drie minuten wor den ze in stelling gebracht en af geschoten. Autobommen beteke nen terreur, mortieren inzetten betekent oorlog. Tot een paar maanden geleden bestond nog de kans dat je iemand van je ei gen religieuze groepering zou treffen wanneer je een mortier op een andere wijk afvuurde. Dit omdat veel wijken diverse religies huisvestten. Maar om dat nu bijna alle delen van Bag dad of geheel sjiitisch of puur soennitisch zijn, is de kans bijna uitgesloten dat je iemand van je eigen groep doodt wan neer je een mortier afvuurt. Deskundigen in Irak menen dat het slechts een kwestie van tijd is voordat er daadwerkelijk frontliniés - inclusief loopgra ven - zullen zijn tussen soenniti sche en sjiitische wijken. Dat de twee partijen nog een stap ver der zullen gaan en tanks en pantservoertuigen gebruiken om elkaar tijdens een heus of fensief te lijf te gaan, is voorlo pig niet aan de orde. Dit omdat de Amerikaanse bezetter met luchtaanvallen tanks of grote groepen opstandelingen kan uit schakelen. Maar zodra de Ame rikanen hun optreden in Irak verder gaan afbouwen, neemt de kans toe dat de vijandige par tijen wel zwaarder geschut in zetten. Voeg aan al deze ellende de da gelijkse criminaliteit toe, de ont voeringen, de martelingen en de acties van doodseskaders en je hebt een land dat op het punt staat volledig in te storten. Iede re maand sterven nu ongeveer vierduizend burgers als gevolg van het geweld, honderddui zend anderen vluchten naar buurlanden Jordanië en Syrië. Waren de afgelopen drie jaar een verschrikking in Irak, het zal moeite kosten het juiste woord te vinden om de komen de periode te beschrijven. GPD door Yang Yang Chiu Pieter Vos is de eerste lec tor in het hoger beroeps onderwijs die onderzoek doet naar de morele vorming in het onderwijs. In de discussie over normen en waarden praat Vos liever over deug den. „Deugden komen uit de mensen zelf en stellen ons in staat een goed mens te zijn." En 'er zijn situaties voorstel baar waarin het juist heel deugdzaam is om de waar heid niet te vertellen'. In de toenemende individua listische samenleving eisen we steeds meer van anderen, is Vos (36), verbonden aan de Gereformeerde Hogeschool in Zwolle, opgevallen. De cen trale vraag voor het lectoraat is hoe het onderwijs, tegen de maatschappelijke tendens in, er mede voor kan zorgen dat kinderen opgroeien tot ver antwoordelijke burgers. „Je zou kunnen zeggen dat onze individualistische en assertie ve manier van leven morele verloedering in de hand werkt." De roep om terugkeer van normen en waarden in de Ne derlandse samenleving vindt Vos begrijpelijk, maar niet doeltreffend. „Het zijn altijd tamelijk lege begrippen geble ven. De discussie heeft nooit echt inhoud gekregen. Het zijn lastige begrippen en bo vendien onvergelijkbare grootheden. Uit onderzoek is gebleken dat Nederlanders zich vooral zorgen maken over het ge brek aan basale omgangsvor men. Een meerderheid van de bevolking vindt dat de normvervaging steeds groter wordt, maar denkt zelf het onderscheid tussen goed en kwaad steeds beter te kun nen maken. Vos is helder: „Gemeenschapszin en solida riteit woi'den problematisch als individuele zelfontplooi ing en hedonisme als het hoogste goed gelden. De ba lans tussen individualiteit en gemeenschappelijkheid is zoekgeraakt." De komende ja ren zal de toekomstig lector samen met zijn kenniskring de mogelijkheden van de deugdenbenadering in het on derwijs onderzoeken. Juist het werken in een klas- severband kan volgens Vos weieens belangrijker zijn dan gedacht. „De klas biedt een breed so ciaal kader waarin sociale deugden worden geoefend en gepraktiseerd." Vos ziet dele raar niet alleen als docent, maar ook als moreel voor beeld. Vragen die beant woord moeten worden zijn bijvoorbeeld: 'hoe geven jon geren deugden als verant woordelijkheid en respect in de praktijk vorm' en 'hoe pakt het onderwijs zijn taak als morele opvoeder op?'. Cursus Dat het onderwijs behalve een educatieve ook een peda gogische taak heeft, staat voor Vos buiten kijf. Hij ver moedt voor sommige scholen zelfs een maatschappelijke op dracht. „Ouders moeten ka ders stellen voor hun jonge kinderen, maar weten niet al tijd hoe ze dat moeten doen. Tegenwoordig moeten ze het hebben van televisieprogram ma's als Schatjes en Eerste hulp bij opvoeden. Waarom zou je als school geen opvoed- cursus bieden?" Vos gelooft in deugden e weet dit met een voorbeeld duidelijk te maken. „Iedereen weet dat je niet hoort te lie gen. Toch zijn er situaties voorstelbaar waarin het juist heel deugdzaam is om de waarheid niet te vertellen." Hij wijst op het verzwijgen van joodse onderduikers in de Tweede Wereldoorlog. „Dat soort leugens getuigde juist van moed." GPD door Clemens Ingwersen De recente vergiftiging in Londen van een kriti sche ex-kolonel van de Russi sche geheime dienst roept as sociaties op met de inciden ten waarbij met gif werd ge strooid om boosaardige vijan den van het Kremlin te ver delgen. In de jaren dertig werd tij dens de dictatuur van Stalin het gif bijzonder populair bij de verdedigers van de nor men en waarden van de Sov jetunie. Zo werd bijvoor beeld een zoon van een rivaal van Stalin, Sedov Trotski, in 1937 in Parijs met gif ver moord (zijn vader Leon werd drie jaar later in Mexico ver moord met een ijspriem). Professor 'Gif' Majranovski kreeg een heel laboratorium tot zijn beschikking om de kunst van het vergiftigen te verfijnen. De geheime dienst NKVD liet deze belangrijke missie niet aan slechts één professor over. Een andere onderzoeker, professor Ser- gej Muromtsev, kreeg in de ja ren dertig ook een laborato rium om te experimenteren. Het ideaal was natuurlijk een perfecte moord te plegen, een moord zonder sporen na te la ten en zo gerechtelijke onder zoeken te mijden. Majranovski viel in 1951 in ongenade en schreef aan NKVD-chef Beria om zich te verdedigen dat 'door mijn ei gen hand meer dan een tien tal vijanden van de Sovjet macht zijn vernietigd, inclu sief nationalisten van allerlei soort'. Hij werd uiteindelijk in 1960 vrijgelaten en over leed daarna zó plotseling dat hij slachtoffer van een van zijn vindingen leek te zijn ge worden. Eind jaren vijftig kwamen de experimenten met gevange nen in Sovjet-concentratie- kampen enigszins aan het licht via het proces tegen de ook al in ongenade gevallen Beria. In zijn proces werd naar voren gebracht dat 'Be ria met zijn medeplichtigen dodelijk gif uitprobeerde op levende mensen'. „Derge lijke monsterlijke experimen ten werden met een groot aan tal gevangenen gedaan", zo stond in de processtukken. Onder de talrijke slachtoffers waren een Oekraïense natio nalistenleider in 1946 en een Grieks-katholieke aartsbis schop. Ze overleden aan een acute hartstilstand. Ook de in 1945 door de Sovjets ont voerde Zweedse diplomaat Raul Wallenberg zou met gif zijn vermoord. De laatste mi litaire commandant van het nationaal-socialistische Ber lijn mocht zich in 1955 na tien jaar krijgsgevangen schap in Rusland verheugen op zijn terugkeer naar Duits land, maar kort voor zijn vrij lating bezweek hij aan een plotselinge hartstilstand, ver oorzaakt door gif. In 1958 deed de opvolger van de NKVD, de KGB, een po ging een naar het Westen overgelopen ex-agent van de KGB, Nikolaj Chochlov, te vermoorden met een in een si garettenpakje verstopt gif, thallium. Chochlov overleef de echter. Een van de bekend ste en mogelijk een van de laatste moordaanslagen waar bij de KGB met gif was be trokken, had plaats in Lon den in 1978. De Bulgaarse dis sident Markov overleed na te zijn vergiftigd via het uitein de van een pax-aplu. Post De opvolgers van de KGB in de nieuwe Russische federa tie konden het vergiftigen evenwel niet geheel laten. In 2003 stuurden ze bijvoor- beeld post met gif erin ver werkt naar een Saoeclische extremist die zich had ont popt als een van de voorman nen van de radicaal-islamiti sche guerrilla in Tsjetsjenië. Verscheidene figuren in de Tsjetsjeense politiek hebben aan bizarre vergiftigingsver schijnselen geleden. De Oek raïense politicus Viktor Joes- jtsjenko kreeg door vergifti ging tijdens de vex-kiezings- campagne in 2004 een mis maakt gelaat. Wie dat gif ver schafte en toediende is niet opgehelderd. Tal van Oe kraïense nationalisten wer den eerder vergiftigd door de geheim agenten, onder wie Stepan Bandera in 1959 in München. ANP/EFE Toen een dominee op de radio riep dat homoseksualiteit onna tuurlijk is. was het idee voor een tentoonstelling snel geboren. Wetenschappelijk onderzoek in het.dierenrijk laat juist zien dat homoseksualiteit heel na tuurlijk is", stelt Geir Soli, van het natuurhistorisch museum in door Windy Kester Het gebeurt overal, ongeacht afkomst en woonplaats. Het merendeel van de mannelij ke eendjes in de vijver bij het koninklijk paleis doet het met elkaar. Eén op de tien pinguins op Antartica is homoseksueel. En van de in gevangenschap le vende roze kaketoes blijkt zelfs 44 procent op dezelfde sekse te vallen, in ieder geval in een be paalde periode. Het natuurhistorisch museum in de Noorse hoofdstad Oslo laat dit momenteel zien in de tentoonstelling Tegennatuur lijk? Homoseksualiteit in het dierenrijk. Bij zo'n 1500 diex'- soox'ten is homoseksueel gedrag vastgesteld. „De meeste infor matie hebben we over vogels en zoogdieren die in gx-oepen leven en in staat zijn sociale banden aan te gaan", zegt museum- hoofd en pi'ofessor Geir Soli. Vanwege dit gedrag lijken de beesten het meest op mensen. Aan de hand van foto's, teksten en allerlei opgezette dieren in verschillende poses krijgt de be zoeker de getallen en feitexx ge presenteerd. Verrassend zijn bij voorbeeld de heterofobe dik- hoornschapen. De rammen die er samen op uit trekken, heb ben seks met elkaar. Honderd procent hetero rammen die hier niet aan mee willen doen, wor den uitgestoten. Ze hebben hier door minder toegang tot de vx-ouwtjes en minder kans zich voox*t te planten. „Dit is interessant, want over homofobie bij dieren is rxiets be kend", zegt Soli. In Noorwegen is een dei'gelijke tentoonstel ling, net als in Nederland, vrij onschuldig. Alleen .de dominee van de Pinkstergemeente heeft schei-p gei'eageerd. „De samen- stellers zullen branden in de hel", vooi'spelde hij in een tele visieprogramma. Hij krijgt steun van enkele andere christe lijke gi'oeperingen. Verder zijn het voornamelijk conservatieve Amei'ikaanse kranten en websi tes die pi'otesteren. „Zij noemen dit homo-propa- ganda", zegt Soli. Een andere hete aardappel voor veel gelovi gen, het adoptierecht voor homoparen, komt indirect ook aan bod. Zo is bekend dat homo seksuele zwanen zeer mono gaam zijn. Zo blijven ze zelfs vaak na de dood van hun part ner alleen. In zo'n stabiele rela tie komt al snel de kinderwens om de hoek kijken. Eén van de twee vrouwtjes paart dan voor de gelegenheid met een manne tje, dat ze daarna meteen weer vexiaat om de baby samen xxiet haar vrouwelijke partner op te voeden. Soli benadi'ukt dat de tentoon stelling geen politieke missie heeft. „We willen alleen maar zeggen dat het argument dat ho moseksualiteit. 'tegennatuui'- lijk' is en 'een misdaad tegen de natuur', zoals in sommige lan den in de wet staat, oxxzin is. De wetenschap laat juist zien dat homoseksualiteit heel natuur lijk is." Alle aandacht heeft er ondertussen wel voor gezox'gd Dolfijndildo NEERGESTORT - Een Tje- chisch passagiersvliegtuig is gisteren rond zes uur neerge stort bij de Duitse grens. Alle 23 inzittenden, vijf beman ningsleden en achttien passa giers, zijn omgekomen. Het toe stel was onderweg van'Zürich naar Praag. Toen het vliegtuig de grond raakte ontplofte het, waarbij een krater van dertig 'meter doorsnee en drie meter diep ontstond. VORST - De koudegolf, die de afgelopen week met temperatu ren van 3 a 4 graden onder nul over ons land trok, had gevol gen voor de bouw. Het werk moest op diverse plaatsen wc: den stilgelegd. In Zeeland we den met name de metselaars ge troffen. ONTVOERING - De ontvoe ring van de afgezette Hongaar se premier lm re Nagy door Ié dén van de Russische veilig heidspolitie heeft tot krachtig protesten geleid vanuit. J slavië. Nagy had bij de I che aanval zijn toevlucht ge zocht tot de Joegoslavische m bassade in Boedapest en ra daar pas vertx-okken nada plechtig was beloofd dat ii volkomen vrij naar zijn ra ning zou kunnen gaan. Eén op de tien pinguins is homoseksueel, vertelt onderzoeker Geir Soli van het Universiteit Oslo. Op de achtergrond twee mannetjesgiraf- fes. foto Windy Kester/GPD dat de bezoekex-saantallen van het museum verdubbeld zijn. Bovendien is er een museum in New York dat de tentoonstel ling graag wil overnemen. In Os lo wordt de tentoonstelling van af volgend jaar onderdeel van het schoolprogramma. „Een goed idee", schrijft een lerai'es in het gastenboek. 'Zo teren de toekomstige wereldbui'gers be grijpen dat liefde over pei'sonen gaat, niet over sekse'. Een En gelse vrouw daarentegen stelt 'dat dit absoluut niet geschikt is voor kinderen'. Echt schokkend is de tentoon stelling echter niet. Er zijn beel den van copulerende giraffes, stoeiende chimpansees, giganti sche walvispenissen en van wat de makers een 'dolfijndildo' noe men. Te zien is hoe de vrouw tjes op eikaars rugvin rijden en de mannetjes elkaar in het luchtgat penetx-eren. „Dolfijnen zijn speelse en creatieve diex-en die zichtbaar plezier beleven aan seks en elkaar bijvoorbeeld met de bek stimuleren. Plet zijn wat dat betreft net mensen." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes. Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur J gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; I zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro l per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vooriiS einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgeven overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgsf de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorurs: zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend g®* Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverters Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. DedW' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voc^ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesels®3 de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC' ;e, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4