Springen van 'Nassau' naar 'Hertog' PZC W21 Van de vrieskist naar de koekenpan Temperatuur als zoekcriterium zaterdag 25 november 2006 Baarle, dat is Baarle-Nassau (NL) en Baarle-Hertog (B). Twee gemeenten, twee landen, maar bovenal dertig enclaves: 22 Belgische en acht Nederlandse. Wie een uurtje door de legpuzzel Baarle wandelt, passeert tientallen keren de landsgrens en heeft nooit echt de indruk in een ander dorp te zijn geweest. rinnr WIEL BEUER I Aan een driehoekig pleintje dat Loveren heet, staat een Belgisch/Nederlands huis. Baarle-Nassau en Baarle-Her tog mogen dan wel twee zelf standige gemeenten in twee verschillende landen zijn met elk hun eigen nationale feestdag, er is toch van alles dat de Baarlenaren (2.307 in Hertog en 6.581 in Nassau) bindt. 'Zo hebben we één VVV', zegt Willem van Gooi van die gezamenlijke WV. 'En we hebben één carnavalsvere niging en één carnavalsoptocht. Ook is er één cultureel centrum, één heem- kundevereniging, één bibliotheek, één politiebureau, één bureau jeugdwerk en één gemeentegids.' Baarle kent wel twee voetbalverenigin gen: Dosko (D,oor Onze Samenwerking Komen Overwinningen) in België en Gloria in Nederland. Ze spelen in res pectievelijk de Belgische en de Neder landse competitie. De spelers van beide dubs zijn overigens wel weer ge mengd, zoals er ook veel gemengde hu welijken zijn. Die huwelijken zijn ge sloten in een van de twee gemeentehui zen en de - eventuele - kerkelijke huwe lijken in een van de twee katholieke kerken. 'Er zijn ook twee kermissen. De Nederlandse kermis is in het voor jaar en de Belgische in het najaar. Ze worden wel allebei op hetzelfde plein gehouden. Maar we zijn één dorp. Dat blijkt ook uit het feit dat er één proces sie is, de Kaarslcensprocessie, opgezet door Hertogenaren', verklaart Nassau- naar Willem van Gooi. Enorme puzzel Ergens in de middeleeuwen ontstond door erfrechten een Baarle van de Her tog en een Baarle van Nassau. In 1648 bij de Vrede van Munster werd Baarle van Nassau als deel van de Baronie van Breda bij de Generaliteitslanden (de Noordelijke Nederlanden) ingedeeld en Baarle van de Hertog als deel van de Baronie van Turnhout bij de Zuidelijke Nederlanden. De twee Baarles door stonden allerlei Europese stormen. Zelfs de tweedeling van Nederland en België na de Belgische opstand van 1830 werd overleefd. Bij het Tractaat van Maastricht in 1843 werd wel de grens tussen België en Ne derland vastgesteld, maar voor het ge bied tussen de grenspalen 214 en 215 bleek dit een onmogelijke zaak. Bij de vaststelling van die grens vormden 21 Belgische percelen omringd door Ne derlands grondgebied (dat zijn encla ves) samen Baarle-Hertog. In die 21 en claves bevonden zich weer zeven Ne derlandse enclaves, die compleet om ringd waren door Belgische enclaves en daarom eigenlijk exclaves heten. Om een lang en ingewikkeld verhaal kort te maken gaan we meteen verder naar 1980 toen de enclavegrenzen voor eens en voor altijd exact zijn opgeme ten en beschreven. Op 31 oktober 1995 zijn ze vastgesteld als rijksgrens met niet 21 maar 22 Belgische enclaves én een achtste enclave erbij voor Neder land, omdat de voordeur van een woon huis niet op Belgisch gebied bleek te lig gen, maar op Nederlands gebied. Kunt u het nog volgen? Tijd om de puz zel van de Nederlands-Belgische stra ten van het tweelingdorp live te gaan verkennen. Tijdens een dorpswande ling valt meteen op dat we regelmatig stippellijnen passeren. Dat blijkt de landsgrens te zijn. Je kunt er steeds op nieuw met een voet in Nederland staan en met de andere in België. Grens sprin gen moet hier wel een populair kinder spel zijn. Die grens is nogal grillig getrokken. Soms passeer je in een straat wel vier keer de grens. Niet vreemd dat Baarle tot ver in de twintigste eeuw een be rucht smoklcelnest was. De smokke- Sinds 1840 loopt de grens dwars door de voordeur. Met het Bel gische huisnummer 2 en het Ne derlandse huisnummer 19. laars heetten hier pungelaers en de douaniers commiezen. De Klolclcen- straat heet in de volksmond nog steeds Miljoenenstraatje omdat hier met de smokkelhandel miljoenen verdiend zijn. Ook zien we tijdens de wandeling dat op huisnummerbordjes een Belgische of een Nederlandse driekleur geschil derd is. Belgische straten herken je ook aan de handel. Daar zijn bijvoorbeeld de vuurwerkzaken gevestigd met spec taculaire aanbiedingen zoals: een nit- raatmat met 500 shots; extreem harde knallen; slechts 25 euro. Maar ook de winkels waar de echte Belgische bon bons goedkoper zijn dan verderop in Nederland en uiteraard de friettenten waar Vlaamse frites worden verkocht. In de Molenstraat staat naast de Remi- giuskerk in een glazen kiosk een ma quette van Baarle. Druk je op de knop, dan gaat het Nederlandse grondgebied omlaag, zodat de enclaves goed te zien zijn. Bij de kerk staat ook het monu ment ter nagedachtenis van de 58 sol daten van de le Poolse Pantserdivisie die in oktober 1944 sneuvelden bij de bevrijding van de beide Baarles. We lo pen om de Belse kerk heen en komen bij modehuis De Kok. Het leuke van de ze winkel is datje alleen vanaf Belgisch grondgebied in de etalages van deze Ne derlandse zaak kunt kijken. Turks Fruit Verderop bereiken we cultureel cen trum 't Kloster. De grens loopt er dwars door heen. Dat kwam in 1976 goed van pas toen de film Turks Fruit vertoond werd. De film, met Rutger Hauer en Mo nique van de Ven in de hoofdrollen, kent een aantal naaktscènes. In België was die film alleen toegestaan in een gekuiste versie. In Baarle was echter al leen de Nederlandse versie voorhan den. De Belgische gendarmes waren op getrommeld om vertoning daarvan in België te voorkomen. Er volgde een ty pisch Baarlese oplossing: de film, de projector, het doek en het publiek wer den aan de Nederlandse kant van de zaal geplaatst en aan de Belgische kant mochten de gendarmes zitten en toe zien dat de film niet in België vertoond werd... Loveren is een schattig driehoekig pleintje. Die vorm schijnt typisch Fran- lcisch te zien. Aan dit pleintje vinden we een huis met het Belgische huis nummer 2 en het Nederlandse huis nummer 19. De grens loopt sinds 1840 dwars door de voordeur. En aangezien het grondgebied onder de voordeur van een woonhuis bepalend is voor het land waartoe de eigendommen en de bewoners vallen, kunnen de families die hier woonden hun kinderen naar keuze in Nederland of België geboren laten worden. Overigens was dit huis in vroegere eeuwen een herberg en overnachtte er in 1621 Hugo de Groot tijdens zijn vlucht vanuit Slot Loeves- tein naar Antwerpen. Zo zijn er veel heerlijke enclaveverha- len te vertellen in Baarle. Neem de tex tielwinkel waar de grenslijn op de ge vel staat aangegeven. Tot 1993 was hier café 't Hoekske gevestigd, een café met een biljart dat dwars op de grens stond. Het café had een Nederlandse en een Belgische toegangsdeur. In Nederland was het vroeger sluitingstijd en daar om ging de Nederlandse deur eerder dicht, maar konden de Nederlandse gasten gewoon binnen via de Belgische deur- Informatie: WV Baarle, tel. 013-5079921, e-mail wvbaarle.nassau.hertog@hetnet.nl Het is hartje winter in Canada. We komen te recht in de plaats Smithers in de provincie Bntish Columbia. In deze streek hopen we de dochter te vinden van een Nederlander die hier lang geleden een Canadese vriendin had. Was Eet in Vancouver nog regenachtig en fris, in Smithers ligt een dik pak sneeuw en het is er ijskoud. Vanuit onze goed verwarmde huurauto genieten we van de kerst- hart waar we doorheen rijden. De lucht is staalblauw, de sneeuw verblindend wit. Prachtig. Het motel waar we terecht komen ligt er ook al zo charmant bij. Een grote houten berghut met schoorste nen waaruit gezellige rook kringelt. Achter de beslagen ramen zitten de gasten in hun houthakkershemden hete Koffie te drinken en eieren met worst weg te werken. Op de parkeerplaats staan de auto's van de bezoekers statio nair te draaien. De C02 dampen stijgen vrolijk op om de strijd aan te binden met de ozonlaag. Milieuvriende lijk zet ik onze auto gewoon uit. We lopen met de kof- Iers naar de ingang, het is inderdaad erg koud. Bij de re ceptie word ik aangesproken dooreen parkeerwacht. Of ik de motor weer wil starten. In deze kou zal de auto straks niet meer aan de praat te krijgen zijn en hij heeft geen zin ons in het donker aan te slepen. Zou het echt zo serieus zijn? Om de auto de nacht door te helpen krij gen we een parkeerplaats met een verwarmingselement. Is dat niet wat overdreven? De motelmanager leest de scepsis op mijn gezicht. Hij houdt het kort. Kom zo weinig mogelijk buiten, laat de motor van de auto altijd aan, let vooral op bevrie zingsverschijnselen rond de neus. Volgens de televisie be leeft het deel van Canada waar wij op dat moment zijn een historische aanval van koude met temperaturen rond min 55 graden Celsius. Dat belooft wat. De volgende dag gaan we vroeg op stap, het hoofd nog nat van de douche. Het is ongelofelijk koud. Mijn haren bevriezen binnen een halve minuut. Nog voordat we de spullen in de auto hebben, ontwikkelt zich een hoofdpijn die er zijn mag. Al snel is ons duidelijk dat van ontspannen filmen mets zal komen. We doen aan inter- valwerk. Vijf minuten buiten filmen en daarna een uur in de auto met draaiende motor opwarmen. We vorderen heel langzaam, maar het lichaam kan deze extreme kou gewoon niet aan. We filmen een thermometer bij een benzinepomp. Min 51Het zal drie dagen c^uren voor de temperatuur stijgt naar acceptabeler waarden van rond de min 30. Wanneer we na een dag of acht de persoon vinden die we zoeken sneeuwt het bij een aangename temperatuur van min 15. Twee weken later zitten we in Nagpur, in het hart van India. Bij het verlaten van het vliegtuig krijg je het ge voel dat iemand zojuist een reuzenlasbrander heeft aan gestoken. Een droge hitte snijdt je bijna de adem af. De thermometer bij het stationsgebouw wijst 53 graden. Die is dus stuk, denk ik nog. De taxi met airco brengt ons naar hetTuli hotel in het centrum van de stad. Ook hier is de hoteldirecteur duidelijk. Niet langer dan vijf minuten buiten komen, drie liter water per dag drinken, pas op voor zonnebrand en zonnesteek. Op de televisie meldt het weerbericht re cordtemperaturen van boven de 55 graden. Lekker. We gaan aan het werk en inderdaad, Nagpur brandt. Het lijkt wel alsof we in een koekenpan staan. De adem schroeit in je longen. De lucht is kurkdroog, zweten is er niet bij. Het transpiratievocht is al verdampt voor het de poriën kan verlaten. We voeren meteen het intervalwerken weer in. Na een dag in de hitte gaat het lichaam proteste ren. Een week van maagkrampen breekt aan. Elke dag witte rijst met suiker. Vele liters water met zoutoplos sing. Het lijf wil maar niet tot rust komen. Regelmatig verlang ik naar de kou van Smithers. Maar wanneer we uiteindelijk een doodgewaande vader springlevend aan treffen aan de zijde van de gezochte moeder maakt dat veel goed. Terug in Nederland luister ik naar een discussie over het broeikaseffect. Het wordt een nieuwe ijstijd of de Sahara op de Veluwe. Ik heb net beide meegemaakt en kan niet kiezen. Voorlopig geniet ik nog maar even van onze Hollandse winter. Het miezert bij een graad of 9, Hoe lang nog? Voor de meeste vakantiegangers is het weer op de vakantiebestemming (mooi zonnetj'e, lekker temperatuurtje) van groot belang. Voor hen is het nuttig om te weten dat Wegolo, de interna tionale zoekmachine voor goedkope vlieg tickets, een nieuw concept heeft ontwikkeld waarmee een last minute-bestemming in Euro pa kan worden gevonden met de temperatuur en de weersgesteldheid als belangrijkste zoekcri- teria. De naam van het systeem is toepasselijk: 'hot cold flights'; je hoeft maar in te vullen wat voor weer je wenst en je krijgt een lijstje met bestemmingen die daaraan voldoen. En na tuurlijk de bijbehorende voordelige vluchten. www.weqolo.nl KRAS nadrukkelijker hoofdmerk Stervakanties en Sterprodukties krijgen een nieuwe naam: het wordt respectievelijk kortweg KRAS, de Sterprodukties heten vanaf nu Sterva kanties. De verandering heeft de maken met het beleid van 'moeder' TUI International om KRAS nadrukkelijker als hoofdmerk 'te promoten, met een breed én scherp geprijsd aanbod. Ook de website, www.kras.nl ondergaat eind dit jaar een metamorfose. Zo wordt de verkoop van rei zen nog meer richting internet verschoven. Ster vakanties wordt een aanvulling op het aanbod, met onder meer themareizen en trips naar bij zondere bestemmingen. Gids voor toerist met handicap Deze week is de nieuwe Supportgids voor vakan tiegangers met een handicap verschenen. De gids is een jaarlijks verschijnende extra-editie van het Support Magazine. De Supportgids van dit jaar bevat in totaal 2000 adressen. Allemaal geschikt voor mensen die een lichamelijke be perking, terecht, geen reden vinden om niet ook lekker op vakantie te gaan. Centraal in de nieu we editie staat Frankrijk. De gids is voor 5,95 eu ro per e-mail te bestellen bij ire- ne.semp@lalcerveld.nl Reisgidsen bestellen via internet Voor wie op een simpele manier wil weten hoe hij aan een geschikte reisgids kan komen be staat er sinds lcort de mogelijkheid om via inter net te zoeken en te bestellen. Op de website www.reis- gidsen.nl kun je online aan gidsen komen van ver schillende aanbie ders van vakantie reizen. Je kunt kie zen voor een land, een type vakantie of een van de ande re selectiemoge lijkheden. De web site geeft dan een lijst met alle reis- aanbieders en hun gidsen die binnen het verlangde pro fiel passen. Nadat de keus gemaakt en de gidsen be steld zijn, wordt het hele pakket gratis thuis gestuurd. Voor het bestellen hoef je je stoel niet meer uit. Kersthapjes voor wilde dieren Ze kunnen het nauwelijks afwachten, de bees ten van safaripark Beekse Bergen, DierenPark Amersfoort en die van Dierenrijk Europa in Mierlo. Komende kerst wordt het ook voor hen feest. In Beekse Bergen krijgen de dieren op Tweede Kerstdag traditiegetrouw een speciaal kerstdiner: luxe vruchten, groente, fruit en hooi. Het publiek (onder wie de kerstman) kan het allemaal van dichtbij meemaken. In dieren park Amersfoort wordt het ongetwijfeld een feestelijke boel als het pubhek daar Eerste of Tweede Kerstdag kijkt naar de dieren-kerst- brunch met live muziek. Het park is sfeervol ver licht. In Mierlo wordt Tweede Kerstdag een Kerstdiner voor dieren geserveerd. www.beekseberqen.nl, www.dierenparkamers- foort.nl. www.dierenrijkeuropa.nl Ook voor de leeuwen is Kerst een feest. Kunst en antiek bekijken op PAN Een dagje of een paar dagen Amsterdam combi neren met een bezoek aan een interessante beurs is altijd de moeite waard. Zeker als die beurs de PAN is, de belangrijkste nationale kunst- en antiekbeurs die van 19 tot en met 26 november in de Amsterdamse RAI wordt gehou den. Ruim honderd deelnemers uit Nederland, Vlaanderen en Duitsland exposeren daar hun spullen, variërend van schilderijen en beeld houwwerken tot meubels, iconen, aardewerk, keramiek en juwelen. Een aparte attractie vormt een collectie hedendaagse kunst uit Chi na. www.pan-amsterdam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47