Beetje stijf na al dat feesten? zaterdag 25 november 2006 W17 Van boven naar beneden. Het Aqua Dome in Langefeld, zowel qua architectuur als qua faciliteiten een belevenis. Dobberen in schaalbassins hoog boven de grond. Van buiten valt het nauwelijks op, Snow Village aan de voet van de Rettenbachgletsjer in Solden. De Big 3-raily langs de drie 3000 m hoge toppen wordt opvallend gemarkeerd. door MIRJAM VAN TWISK Langgerekt Solden. Beetje stijf na dat feesten in Solden? Even ver derop in het Ötzdal, in het dorpje Langenfeld, is dat zo verholpen. Daar verrees twee jaar ge leden een verbijsterend mooi wellnesscen- trum, het Aqua Dome. Zelfs al ben je niet tuk op thermaalbaden, ge loof je niet in geneeskrachtig oliën en klank schalen en is de sauna je veel te benauwd. Dan nog is Aqua Dome een belevenis, zowel qua ar chitectuur als qua faciliteiten. Zelf omschrij ven ze het als 'het modernste wellnessther- maalbad van Europa'. En ze hebben gelijk. Zwemmen met panorama-uitzicht op de be sneeuwde bergtoppen, onder de sterrenhe mel ontspannen in op poten geplaatste schaal bassins met een doorsnede van zestien meter waar het warme water bubbelt en borrelt of onderwater rustgevende muziek klinkt. Sau na's in alle denkbare varianten, douchen in de tropenregen of onder een waterval, een in drukwekkend groot spa en beautycentrum en fitnessruimten waar een nationale sportbond jaloers op zou zijn. Ook aan de kinderen is gedacht. Zij hebben hun eigen zwemhal, met glijbanen, speeltoe stellen en klimwand, hun eigen restaurant. Een animatieteam houdt toezicht en bij mooi weer kan er ook buiten worden gesparteld, zonder dat andere bezoekers van het centrum daar last van hebben. Het Aqua Dome heeft een medische afdeling, vip-ruimte, winkel tjes, restaurants, ondergrondse parkeergara ge. Een meer dan aangenaam viersterrenhotel completeert deze attractie. Om van al dit heerlijks te mogen proeven hoefje niet per se vermogend te zijn. Al voor dertien euro kun je drie uur dobberen. Een dagkaart kost 20 euro. Kinderen tot 14 jaar be talen de helft en kleintjes tot zes jaar gaan gra tis mee naar binnen. Voor 7 euro zwaait de saunawereld voor je open. Leg er 15 euro bij en je kunt meedoen aan alle fitness-activitei ten. www.aqua-dome.at Muts diep over de oren, lan ge onderbroek, slöpull en themosoklcen aan. Zo, klaar om naar bed te gaan. Worstelend met de diklce co con-slaapzak kijken we elkaar aan en schieten spontaan in de lach. We lijken wel gek. Zitten we hier aangekleed als Eskimo's op onze bedden van sneeuw, het licht van kaarsjes heel erg koud te wezen. Waarom moesten we toch zo nodig overnachten in dit sneeuwdorp? 0 ja, het avontuurlijke trok. Het was weer eens wat anders dan de warme verwennerij van een luxehotel. Slapen in Snow Village, het hoogst gelegen overnachtingsadres (2700 meter) van Oostenrijk, aan de voet van de Retten bachgletsjer in Solden. Stoer, span nend en bijzonder. Maar wel koud. Jeetje wat koud. Niet het slapen op een bed van ijs in een ka mer van sneeuw doet ons de das om. Het bed is hard, de omgeving koud, het toilet ver weg. Maar de ijzige bedbo- dem voel je niet dankzij het' dikke luchtmatras en de slaapzak houd je zelfs bij veertig graden vorst warm. Nee, het is de lange aanloop naar de nacht toe. Een avondlang borrelen en dineren in een restaurant dat helemaal is opgetrokken uit sneeuw. Zitten op banken van sneeuw, eten van tafels van sneeuw, een drankje halen bij een bar van sneeuw. Nauwelijks in bewe ging, houd je het niet warm. Zelfs het bier wordt er opgewarmd om het drink baar te houden. Bibberend werken we de gourmet weg die ons door Thomas Plienegger (31) wordt geserveerd. Plan Thomas is een van de drie 'gekken' die twee jaar geleden bij Solden aanklop ten met het plan voor Snow Village. Sol den, altijd te porren voor iets bijzon ders, zag potentie en werkte mee. Ge lukkig maar voor het trio, want juist de ze plaats beschikt over een essentiële voorziening: de enige gletsjer van Oos tenrijk die via de weg bereikbaar is. Thomas en zijn vrienden hebben het zich als beginnende ondernemers niet makkelijk gemaakt. Het is hard buffe len voor hen daar in de ijle lucht op bijna 3000 meter hoogte. De techniek voor het opbouwen van de iglo werd af gekeken in Zwitserland. Pistenbull's voeren de benodigde sneeuw aan. Die wordt over een grote ballon gestort en aan de buitenkant ge modelleerd met een frees. Na een et maal is de sneeuw zo stijf opgevroren dat de bouwers de ballon kunnen laten leeglopen. Zo worden in enkele weken tijd meerdere bollen naast elkaar neer gezet en met gangen onderling verbon den. *Sneeuwdorp Wanneer het sneeuwdorp in december zijn 'deuren' voor een nieuw seizoen opent, zit het harde werken er voor het drietal bij lange na niet op. Van half de cember tot medio mei vergt het sneeuwbouwwerlc dagelijks onder houd. Ook de gasten moeten worden verzorgd. En dan zijn er nog de arrange menten waarin een overnachting in de iglo wordt gecombineerd met work shops iglobouwen, gletsjer- en sneeuwschoenwandelingen of van de berg af op een mini-bob, airboard of in een sneeuwraft. Hard werken dus en vooralsnog geen vetpot. Het aantal gasten groeit welis waar gestaag, maar het loopt nog niet storm en de kosten van het project zijn enorm. 'Het zal nog wel tot 2008 duren voordat we winst gaan maken met Snow Village', verwacht Plienegger. Over aanloop van passerende skiërs heeft het ijzige dorpje aan de voet van de Rettenbachgletsjer niet te klagen. 'Dagelijks komen er mensen rondkij ken die spontaan besluiten voor één nacht te boeken.' Plienegger kan zich dat korte verblijf wel voorstellen. 'Het uitzicht is hier, vooral als de zon op komt of ondergaat, spectaculair mooi, maar de sanitaire voorzieningen zijn beperkt en 's avonds is hier verder niet veel te doen.'u Dat laatste maakt Snow Village tot een uniek plekje in Solden, waar het nacht leven tot hogere kunst lijkt te zijn ver heven. In het dorp struikel je over de clubs, disco's en bars. En dat bruisende uitgaansleven heeft weer tot gevolg dat dit skioord wat minder gericht is op ge zinnen met kleine kinderen. Feest, daar draait het allemaal om in Solden. Niet van dat marginale, maar feest op niveau. Neem, niet geheel on Twee gletsjers met elkaar verbinden? Dan graafje gewoon de hoogste skitunnel van tie Alpen. belangrijk in een wintersportplaats,, het skigebied: een feest voor iedere skiër. Giga-groot met brede, goed on derhouden pisten die een gezamenlij ke lengte van 150 kilometer hebben. Twee gletsjers maar liefst, dus altijd verzekerd van sneeuw. Drie toppen die boven de 3000 meter reiken en bij ie der van die toppen tot de verbeelding sprekende uitkijkpunten. Daarvan spant die bij de Tiefenbachkogl (3309 meter) de kroon; een soort halve brug die je tot boven een ravijn brengt en ga rant staat voor een spectaculair uit zicht. Althans, als het weer meewerkt. Dat Solden voor weinig terugdeinst be wijst ook de hoogst gelegen ski tunnel van de Alpen. Je glijdt op de Retten bachgletsjer de 70 meter lange tunnel in en komt er op de Tiefenbachgletsjer weer uit. Die tunnel ga je ook door wanneer je de Big 3-rally skiet. Een feestelijke dag tocht die je, 50 kilometer lang, door het hele skigebied van Solden en langs de drie drieduizenders - Schwarze Schneid (3370 meter), Tiefenbachkogl (3309 meter) en Gaislachkogl (3058 me ter), samen de Big 3 - voert. Doe je het heel snel dan ben je in een uurtje of vier klaar. Maar stop je regelmatig om te genieten van de prachtige omge ving, dan ben je zomaar een hele dag onder de pannen. Natuurlijk ook boven een keur aan ho reca; van heerlijk nostalgische berghut ten tot ultramoderne zelfbedienings restaurants. En, jazeker, iedere vrijdag middag een Solden Party bij het berg- station van de Giggij ochbaan waar wordt opgetreden door de beste natio nale en internationale bands. Steevast goed voor een vrolijke weekafsluiting waar vele honderden skiërs op af ko men. Feestjes bouwen kunnen ze, die jongens en meisjes in Solden. Spektakel In zo'n plaats is het natuurlijk ondenk baar dat het wintersportseizoen ten einde komt door eenvoudigweg alle lif ten stop te zetten. Nee, in Solden pak ken ze dat heel anders aan. Daar slui ten ze sinds enkele jaren af met een weergaloos spektakelstuk, waarvoor de Rettenbachgletsjer als decor dient. Een show waaraan honderden mensen meewerken, met muziek, drama, licht effecten, filmbeelden en veel stunt werk wordt een speciaal voor de gele genheid bedacht verhaal verteld. Dit jaar was dat 'Mars', een science fiction komedie waarvoor de hele gletsjer ver anderde in 'outer space'. In de jaren daarvoor verwierf het stuk 'Hannibal' grote faam. Daarin trekt de krijgsheer met zijn leger olifanten opnieuw over de Alpen. Een compleet leger van pis- tenbulls verbeeldden de olifanten. Je moet maar op het idee komen. Het zal wel een kwestie zijn van groot denken. Afstand vanaf Utrecht: 900 kilometer. Skigebied: 1377-3340 meter Pisten: 150 af- dalingskilometers, 28 zwart, 63 rood, 53 blauw, 5 skiroutes. 8§ Snowboarden: 3 parken Langlaufen: 16 km loipe. Aantal liften: 34, waarvan slechts 8 sleepliften. Skipas: circa 200 euro per week in hoogseizoen, kinderen circa 115 euro. Gastenbedden: 11.008. Vertier: omvangrijk en uitbundig. Voor meer informatie: www.soelden.com, email: info@soelden.com; Oostenrijks Toeristen- buro, tel. 0900 040 01 81 of www.austria.info Snow Village: www.schneedorf.com Lezersactie Lanting De eerste tientallen inzendingen voor de le zersactie met de wereldberoemde Nederlandse (fotograaf Frans Lanting zijn binnen. Naar aan leiding van Lantings nieuwste expositie over het ontstaan van het leven vragen wij lezers hun visie op het ontstaan van Nederland te ge ven. Ziet u nog herinneringen aan het verle den in ons land? Zet het op de foto en stuur het voor 31 december 2006 op naar redactie@weqenermultimedia.nl Vergeet niet uw motivatie erbij te zetten waar om u deze foto heeft ingestuurd. De mooiste foto's worden beoordeeld door Frans Lanting zelf en de tien beste winnen zijn nieuwe boek Leven (winkelwaarde 39,95). Kijk voor inspiratie op www.lantinq.com De weerspiegeling laat zien dat de kikker mis schien een van de eerste dieren was die uit het wa ter het land op kroop. Foto Margriet Linders Presentatie kerstgroepen Het Bijbels Openluchtmuseum op de Heilig Landstichting bij Nijmegen doet tijdens Kerst mis uiteraard wat bijzonders. Dit keer is dat vooral de presentatie van de 'mooiste kerst groepen van Nederland', van 16 december tot en met 7 januari 2007. Maar er zijn ook kerst groepen uit allerlei andere werelddelen te be wonderen. Verder zijn er tussen kerst en oud en nieuw verhalenavonden voor het hele gezin op het kerstplein in museumdorp Beth Juda met poppenspel, vuur en muziek. www.bijbelsopenluchtmuseum.nl Disney on Ice-show Zeker na de populaire schaatsshows bij SBS6 en RTL4 zal de Disney on Ice-show dit jaar wel helemaal een klapper worden. Dit keer is de show opgebouwd rondom de zeven beroemd ste prinsessen uit de films van Disney. Kinde ren en liefhebbers kennen ze allemaal: Asse poester, Jasmine, Ariel, Doornroosje, Belle, Mu- lan en Sneeuwwitje. En voor het eerst komen die allemaal tegelijkertijd op het ijs. De Dis- ney-show is van 20 tot en met 27 december te zien in de Leidse Groenoordhallen (14 shows). Daarna strijkt het circus neer in de Brabanthal len in Den Bosch. Tussen 29 december en 1 ja nuari wordt de show daar 10 keer opgevoerd. www.disnevonice.nl Disney on Ice strijkt ei Den Bosch neer. 5 dit jaar weer in Leiden en Foto GPD Solden heeft iets jongensachtigs. Kom met een goed gek plan en ze gaan er voor. Een tunneltje graven door de berg om van de ene gletsjer naar de andere te kunnen skiën? Doen we! Een iglodorp aanleggen op 2700 meter hoogte? Toll! Pistenbulls als olifanten laten walsen over de gletsjer? Super! Nee, lef kan ze beslist niet ontzegd worden, die Oostenrijkers uit het Tiroler Ötzdal. En het leuke is; onder het motto 'think big' maken ze van al die maffe plannen nog een succes ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43