Safariles natuur €29 €134 p&opies cnoice in Zambiaanse Can. Eilanden ALL INCLUSIVE 9 9 9 9 9 9 9 Vraag antwoord Reis in 5 clicks South Luangwa National Park Lubumbashi/ Kïtwe' Chipata Petauke MOZAMBIQUE Sioma Choma jé Livingstone Harare ZIMBABWE de Stentor/ANP Miles Travel in's Hertogenbosch is de enige reisorganisatie in Nederland die de Bush Sldll Cursus in Zambia aanbiedt. De data voor 2007 zijn op aan vraag. De prijs voor een tiendaagse intensieve cursus met safari's, alle maaltij den, accommodatie, internationale en binnenlandse vluchten en vervoer bedraagt 2580 euro. Meer informatie: Tel: 073-5482060, www.milestravel.com Redactie bijlagen: 0113-315680 ,vww.pzc.nl :.maii: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 25 november 2006 Reizen Mens en dier komen steeds vaker met elkaar in aanraking. POferries.nl 020 - 201 33 33 of bij uw reisbureau - P&OV-V Ferries Comfortabel vliegen In het vliegtuig kunt u op verschillende plaatsen zitten. Aan het raam of bij het gangpad, dichtbij het toilet of bij de nooduitgang, voorin of achterin; waar in het vliegtuig zit u het liefst? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Grand wereldwonder Groot-Brittannië: wij doen het 27 keer per dag De sociale band tussen olifanten onderling is sterker dan die met hun verzorger. Foto's Corno van den Berg Er zijn nogal wat natuurlijke wereld wonderen te bezichtigen in onze wereld. We vroegen welke daarvan u nog wilt gaan bekijken in uw leven. De Grand Canyon won met een kleine meerderheid. De uitslag: Grand Canyon 16% Een ander natuurlijk wereldwonder 13% Great Barrier Reef 12% Niagara watervallen 12% Victoria watervallen 12% Berg Kilimanjaro 12% Vulkaan Vesuvius 12% Mount Everest 11% Waarom zijn vakanties zo duur tijdens de kerstva kantie? Woordvoerder Ewald van Kouwen van de Con sumentenbond: 'Uit onderzoek dat wij gedaan hebben, blijkt keer op keer dat vakanties duur der zijn rond de vakantieperioden. Tijdens de hoogseizoenen zien we steeds een piek in de prijzen.' Directievoorzitter Louis Franlcenhuis van de Oad Groep: 'De prijzen stijgen inderdaad iet wat rond deze periode, maar het valt op zich nog steeds mee. Afhankelijk van de bestem ming is er een groter prijsverschil. Het heeft te maken met vraag en aanbod; tijdens de kerst willen nu eenmaal meer mensen op vakantie. Ook worden er vaak extra's aangeboden, zoals kerstdiners, cadeaus, kerstvieringen en derge lijke. Het personeel dat ingezet wordt, krijgt een extra compensatie met de kerstdagen. Toe leveranciers worden daardoor ook duurder.' Heejt u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Rotterdam Zeebrugge Huil Calais Dover Voor de meesten is een safari dieren in de wilde natuur bekijken. Maar wie wil weten hoe die immense dierentuin is ontstaan en hoe die in stand blijft moet naar Zambia. Ik schrijf me in voor de Bush Skills cursus. Een week intensief les in safari. Met de nadruk op diergedrag, de cyclus van het leven, game management en stroperij. Om daarna in de praktijk te testen wat ik allemaal geleerd heb. Te voet, op een olifant, in een kano en een jeep. door CORNO VAN DEN BERG I T "T"oor me staan zo'n 250 impa- Y la's. Omdat je ze overal ziet is i dit het enige dier waar veel sa- w fari-gangers al na enkele da gen genoeg van krijgen. Maar gids De- rek Solomon stopt bewust tijdens de wandelsafari. Zelfs de parkwachter met het geweer (die ik meteen als goe de vriend beschouw) pauzeert even. 'De lokale mensen gebruiken de impa la's. Als je ze ziet weet je dat er geen roofdieren in de buurt zijn. Ze zijn het fastfood van leeuw, luipaard en wilde hond en moeten dus extra alert zijn. Hoe meer ogen, hoe veiliger.' Solomon (65) geniet na 35 jaar ervaring in het veld nog zichtbaar van alles wat leeft; groot en klein. Een paar keer per jaar geeft hij toeristen een kijkje in de Afrikaanse keuken. Speciaal bedoeld voor nieuwsgierige mensen die de ach tergronden willen weten. Meestal heb ben die toeristen door een eerder be zoek het werelddeel in hun hart geslo ten. Hij begrijpt het wel. Met gepaste trots vertelt hij over die ene keer dat hij in New York was. Na twee uur in de stadsjungle sloot hij zich op in zijn ho telkamer. Normaal leidt Derek in het South Lua ngwa Nationaal Parlc gawel parkwach ters als gidsen voor toeristen op. Deze wandelende encyclopedie van Moeder Natuur strooit met feitjes en achter gronden. Het maakt niet uit wat je aan wijst, er volgt altijd een intrigerend ver haal. Of het over wilde komkommers, leeuwenpoep of de hiërarchie in een kudde van 200 buffels gaat. En hij test je diverse malen; om het niveau van de Bush Sldll cursus aan je eigen interes ses en kennisniveau aan te passen. Managen Het voelt alsof je in een real-live-docu- mentaire zit. Derek begint met een in dringende presentatie over het mana gen van zo'n groot park. Al snel blijkt dat de successtory ook een donkere kant heeft. Meer toeristen betekent meer geld en meer lokale gelukzoekers die zich vestigen aan de rand van het park. En geregeld het park in trekken om voedsel te vinden. Stroperij, ook professionele, kost veel dierenlevens; terwijl boeren alles afschieten zodra het één poot buiten het park zet. Derek besteedt de helft van zijn tijd aan deze problemen, die toeristen meestal niet zien. Wij wel. Zo moeten we tijdens safari's op verdachte ban densporen en afval letten; zeker in de rustiger delen van het park. Een paar lceer ontmoeten we anti-stropersbriga des; ze geven maar wat graag uitleg over hun tactiek. Met dagenlange ach tervolgingen die leiden tot een grimmi ge sfeer in het park. De mannen berus ten in het feit dat ze hun leven kunnen verliezen om bedreigde diersoorten te redden. Ook bezoeken we diverse wetenschap- Impala's zijn het fastfood van de leeuw pers die hun luxe leventje in het Wes ten hebben opgezegd. Ze doen onder meer onderzoek naar diergedrag bij wilde honden, de kroonjuwelen van het parlc. Zo moet ik de parende wilde honden die we plotseling tegen kwa men uitgebreid beschrijven, want de af gelopen maanden zijn er drie wilde honden gedood door stropers en boe ren. Vers bloed is dus zeer welkom. Op haar beurt vertelt de onderzoekster al les over deze dieren, die het meest so ciaal in de dierenwereld zijn. Ook leer ik dieren spotten bij de avond safari. Met een sterke lamp in de hand is het zoeken naar een speld in een hooiberg. Maar de geoefende ogen van de gidsen zien heel veel spelden. Wel valt me op dat de dieren last hebben van de felle lamp. En dus komt er een rode lampenkap tevoorschijn. Ineens krijg ik een lesje in natuurlijk gedrag; wilde Afrikaanse katten jagen op mui zen, ik zie (en hoor) lachende hyena's en volg vijf jagende leeuwen. Mensenhanden Gedurende de week merkje dat de klei ne stukjes van deze hele grote puzzel langzaam op hun plaats vallen. Alles is met elkaar verbonden; de seizoenen, het diergedrag, de geboortes van de di verse diersoorten en de mens. Over wil de natuur, met mensenhanden ge kneed. Wat leidt tot een stevige discus- Een keer niet betalen voor uw vakantie? Die kans maakt u als u zich inschrijft voor een te winnen reis op internet. Er zijn natuurlijk veel verschil lende reizen te winnen: van een winter sportvakantie in Nederland tot reiskoffers. Maandelijks: www.qratisop- reis.nl Wintersport in Nederland winnen; www.reisdirect.nl Koffers winnen: www.travelpepper.nl Verzameling: www.reizenwinnen.nl Overzicht: wineenreis.coolestart.nl sie over de toekomst van het park. De- rek ziet de discussie als een soort eind examen. Hij knikt tevreden; wetende dat hij mij aan het denken heeft gezet. Na de cursus wil ik mijn kennis testen; ik reis af naar een nieuw gebied. Ik be nieuwd naar de wereld vanuit een ka no. Op een zij-arm van de machtige Zambezi zie ik olifanten het water over steken, visarenden toeslaan en veel luchtbelletjes, het symbool voor de aan wezigheid van nijlpaarden. Die af en toe met veel kabaal boven water ko men. Volgens kenners de gevaarlijkste dieren van Afrika. Dus peddel ik er in een grote boog omheen. De cursus was niet aan dovemansoren gericht. Maar mijn zelfingenomenheid is snel weg. Vroeg in de ochtend zien we van uit een jeep een luipaard sluipend een groep impala's benaderen. In zijn ijver ons dichtbij te brengen maakt de gids een verkeerde inschatting van de posi tie van de katachtige. Door alle herrie gaat het dier er als een haas vandoor. Daar staat mijn gids met zijn achttien jaar ervaring in het veld. Vanwege de veel geroemde sociale ver houdingen in een olifantengroep ga ik op olifantensafari. En zo slenteren we in de namiddag langs buffels, bavianen en een grote nijlvaraan. Maar als een jong olifantje even uit het oog is ver dwenen, komt mijn olifant in actie. Ze blijkt zijn tante te zijn en luistert prompt nergens meer naar. De begelei der laat het na enkele pogingen gaan. De familieband is sterker, ook al heeft hij haar van kinds af aan verzorgd. De rust keert weer als het jonkie luid trom petterend aan komt sprinten. Terug in Nederland besef ik dat mijn kijk op safari, of eigenlijk de natuur in Afrika, nooit meer hetzelfde is. Ook al leer je tijdens de cursus enorm veel over van alles, nieuwe vragen blijven komen. Met als gevolg dat ik nu nog steeds naar de antwoorden zoek. En er is een ander gevoel: kan ik nog meer met die kennis doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41