Eva vliegt snel en met rumoer over het bord (5 Je zal met al je ogen goed moeten kijken Rice lyrisch en luisterbaar Muziek van de nacht Shirt met sensoren voor de echte luchtgitaarspelers zaterdag 25 november 2006 Eva Pot staat haar mannetje als ze achter het schaakbord zit: „Ik geef een partij niet zomaar weg." foto Lex de Meester Schaken tegen vrouwen? Psychiater Adriaan van Haaften had het er als stu dent maar moeilijk mee. „Nee, daar kom ik niet voor", zei hij ooit, toen hij aanschoof bij een schaak toernooi. Tijdens een toer nooi in Strassburg tegen de Franse kampioene ging hij echter hard onderuit en na een oorwassing.tegen een Engelse jeugdkampioene was zijn kijk op vrouwelij ke schakers compleet gewij- zigd. Maar nu bekent de Middel burger: „Vrouwen zijn achter het bord volwaardige te genstanders." Eva Pot (16) is het levende bewijs van deze stel ling. De Middelburgse vwo-scho- liere staat haar mannetje als het om schaken gaat. Eva: Ik be gon ooit met dammen, maar ik vond op den duur het schuiven van zwarte en witte schijven maar saai. Schaakstukken zijn niet alleen aantrekkelijker om te zien, maar het spel is veel'ge varieerder. Er zit veel meer in." Na de eerste schaaklessen van pa stapte Eva het clublokaal van de Middelburgse Schaakver eniging binnen om haar schaak niveau verder op te krikken. Eva: „Een avondje schaken be staat vooral uit het spelen van opgaven; hoe zet je met twee lo pers de koning schaak of hoe kun je in vier zet ten je tegenstan der mat zetten? Dat soort dingen." En is dat boeiend? Eva vindt van wel. „Natuurlijk, als je de zaal rondkijkt, dan zijn er niet echt veel meisjes achter de ta fels. Dat is jammer, maar zo ligt het nu eenmaal. Toch merk ik niet, dat jongens of senioren mij onderschatten. Niet dat ik een geweldenaar ben, maar er is wel respect." Dat merkt de schaakster ook bij het jeugdkampioenschap van Zeeland. „Ik weet natuurlijk precies hoe de krachtsverhou dingen liggen. Van een Jan Breu- kelman zal ik niet zo gauw win nen, da's gewoon een kei. Maar in mijn partij tegen Joost van Drunen pakte ik wel de volle winst. Dat geeft wel een lekker gevoel. Voor de tegenstander is dat uiteraard minder. Soms merk ik wel eens dat het extra zuur is, als ze van een meisje ver liezen. Jammer dan, maar daar lig ik niet van wakker." Van haar openings- spel moet ze het niet hebben. „Dat is meestal niet zo sterk. Lekker snel le zetjes, dat werk ligt mij het best. En dan zorgen dat je tegenstander in tijdnood komt en fouten gaat maken." Snelschaken ligt haar duidelijk beter. Eva: „Ik houd van tempo. Hup, zetten en doorgaan. Je hoeft dan ook niet zo lang en diep na te denken. Tijdens het Landau-toernooi eindigde ik vo rig jaar op een vierde plaats. Mijn doel is om dit jaar ook eens een prijs te pakken bij het snel schaken. Daarom schaak ik vaak op internet zogenaamde één-minuutpartijtjes. Dat vind ik gaaf." Eva is niet bepaald het type schaker dat urenlang in stilte achter een bord zit te peinzen over een volgende zet, „Van mij mag het best rumoerig zijn. Een beetje lawaai, gezellig geklets. Waarom niet? Ik heb daar abso luut geen moeite mee. Volgende week hebben we in Vlissingen weer het jaarlijkse Pepernoten- toernooi in Ter Reede. Het aller leukste schaaktoernooi van het jaar. Daar komen schakers uit heel Nederland. Keigezellig. Ei genlijk is het altijd heel chao tisch en rumoerig, maar dat geeft nou net dat lekkere typi sche sfeertje waar ik van houd." Wat het Zeeuwse jeugdkam pioenschap betreft is Eva realis tisch..„Je kent je eigen kwalitei ten. Dan weet ik, dat ik niet voor de titel moet gaan. Maar het betekent niet, dat ik een par tij cadeau geef. Zeker niet. Zo eerzuchtig ben ik ook wel weer." Hans Segboer De Ier Damien Rice debu teerde drie jaar geleden met O, een bijzonder fraaie cd vol warme, melodramatische nummers die verrassend goed aansloegen bij een miljoenenpu bliek. De singer-songwriter weet op opvolger 9 bij vlagen weer het gevoel te vangen dat ergens tus sen romantiek en zwelgen in ei gen hartenpij n ligt. Hij blijft aan de goede kant van de streep, maar de cd werkt niet zo be klemmend als de voorganger. De grotendeels akoestische folk- pop drijft op rustige gitaren en strijkers, maar hier en daar klinkt een piano en de heerlijk verleidelijke stem van compag non Lisa Hannigan. Rice houdt het lyrisch en luister- baar, verrijkt zijn oeuvre, maar kan met 9 toch niet tippen aan zijn hartverwarmende debuut. Peter van der Heide Damien Rice: 9 - 14th Floor/ Warner, 71:19 min. Nacht - De Soundtrack is, zoals de titel al doet ver moeden, een poging om het ge luid en het beeld van de nacht in liedjes te vatten. Henny Vrien- ten vroeg een aantal bevriende muzikanten om na te denken over wat de nacht voor hen betekent. Hun ruwe ideeën werden geza menlijk uitgewerkt in de studio. Extra voor waarde: elk nummer gaat uit van een tempo van zeventig hartslagen per mi nuut, het nachtelijk gemiddel de. In de beperking toont zich de meester: Boudewijn de Groot, Tom Barman en Henny Vrienten zelf steken in originali teit en kwaliteit ver boven de rest (onder wie Def P en Jan Rot) uit. Fraai zijn verder de bijdragen van Tom America en - heel ver rassend - Herman Fin kers, ondanks de oubollige (en onnodi ge) telefoonvervor ming van Finkers' stem. De dvd werd gemaakt door Nits-voorman Henk Hofstede. Martin Groenewold Henny Vrienten: Nacht - De Soundtrack (cd dvd, V2) - Re lease: 27 november. Speelduur: 61.06 min. HET WACHTEN WAS op u illustraties uit Kastelen en Ridders, Tim Hutchinson Zou Sinterklaas vandaag de dag nog weieens briefjes krijgen met het verzoek een schoen te vullen met een hand vol pepernoten, gedroogde ap peltjes, een suikerbeest, een pop van speculaas, marsepein, nog ander plakspul, een nuttig ge schenk en.een fraai boek? In veel negentiende- eeuwse sinterklaasboe ken wordt Sint Nico- laas op het hart ge drukt het jonge volkje behalve met lekkers toch vooral ook te ver rassen met een boek. Zo staat in Sint Niko- laas en zijn Knecht (het oersin- terklaasboek, destijds een best seller van jewelste) bij de kleu renillustratie met 'Sint Niko- laas in den Boekwinkel' het vol gende versje: 'Wel hoe! kwam Sint Niklaas/ Zoo waar nu weer hier,/ Om boekjes te koopen?-/ Dat doet mij plezier;/ Want zie, dat's nog beter/ Dan koek of banket;/ Een boekje met prentjes/ Geeft jaren lang pret./ O, vond ik er morgen/ Maar een in mijn schoen! Gaf hem en zijn knecht dan/ Een hand en een zoen.' Zo'n boek waarmee Sinterklaas een beste beurt maakt en de ont vanger doet glimmen van genoegen is de pop-up-editie van Wij gaan op berenjacht van Michael Rosen en Helen Oxenbury. Het verhaal over een gezin ('Wij zijn niet bang.') dat op een prachtige dag op berenjacht gaat door lang wuivend gras, een diepe koude rivier, dikke slikkerige modder, een diep donker woud, een jagende zwiepende sneeuw storm en dat tenslotte in een nauwe donkere grot belandt, is in de onderbouw van het basis onderwijs dankzij het gelijkna mige prentenboek uit 1989 een succesnummer dat altijd voor veel hilariteit zorgt. Alle elementen die een pop-up-boek tot een begeerlijk speelboek maken zijn in deze nieuwe uitgave te vinden: trek- strookjes (poppetje-gezien-kast- je-dicht, hee-daar- ben-ik-weer), draai- schijfjes, een simpel flapje met daaronder een ingenieus bewe gend vouwsel, zigzag pop-ups en andere nog ingewikkelder mecha nieken. In het tafereel met de drie kinderen, hun ouders en de hond ploete rend in de sneeuw beleef je bijna lijfelijk een heuse bliz zard. Veel plezier valt er te bele ven in het bos waar je door een strookje heen en weer te bewe gen dorre takken hoort kraken. Kastelen Bedoeld voor kinderen vanaf een jaar of vijf is Kastelen en ridders van Jean Coppendale en Tim Hutchinson. Dit speelboek dat vooral een avontuurlijk leer boek is over het leven op een middeleeuws kasteel telt openge slagen zes dubbele pagina's van 50 cm x 33 cm. Door de bladzij den als schuifdeurtjes naar links en rechts uit te trekken worden twee pagina's samen een grote plaat van 90 cm breed. Zo tover je bijvoorbeeld achter de muren van een kas- teel opengewerkte ruimtes tevoorschijn met daarin de kasteel bewoners, druk in de weer met van alles. Om in dit informatie ve pop-up-boek alles te kunnen zien, zul je met meer dan twee ogen moeten kijken. En zelfs dan ontdek je op elke prent nog tafereeltjes waar je aanvanke lijk overheen keek. Piraten In dezelfde uitvoering ook Pira ten en schepen met het verhaal van Zwartneus Jack die tweede commandant is op de Lekke Em mer, het schip van kapitein Scheeloog. Voor kinderen vanaf tien jaar maakte Dugald A. Steer Pirato- logie. Het boek - in dezelfde op vallende vormgeving als 'Drakologie' en 'Ma- gistrologie' en met bin nenin talrijke verras singen - vertelt in woord en beeld het ver haal van een zekere William H. Lubber. De man zou op 13 april 1723 volgens zijn uit de wateren van New Foundland opgedoken scheepsjournaal op dracht gekregen hebben 'jacht te maken op de meedogenloze pirate en het stuk ongedierte dat Arabella Drummond heet tot in de verste uithoeken van deze wereld en nog verder, als dat nodig mocht zijn.' Het verzonnen verhaal van de risicovolle onderneming staat met daarnaast veel historische informatie over piraterij opgete kend in een fantasieletter die van de lezer enig doorzettings vermogen vraagt. Maar vergeleken bij de inspan ningen die de kapitein van de Zeekat zich moest getroosten, is dat kinderspel. Ook al, omdat lezen over zo'n nog altijd tot de ver beelding sprekend on derwerp met daarbij ook nog eens al die fraaie tekeningen, mi niboekjes, omklappagi- na's, zakjes met stof goud en een zelfbouw zonnewijzer een aangenaam ver zetje is. Jan Smeekens Michael Rosen en Helen Oxenbu ry: We gaan op berenjacht - Uit geverij Gottmer; vanaf 3 jaar; pop-up-editie; 19,95. Jean Coppendale: Ridders en Kastelen - Uitgeverij Winkler Prins/Het Spectrum; 12,95. Dugald A. Steer: Piratologie. Uitgeverij Van Goor; 19,95. Drumde Cesar 'Golden Ear ring' Zuiderwijk niet jaren geleden al op zijn colbertjasje - waarin stiekem elektronische drumpads waren verstopt? Niet doorgedrongen, blijkbaar, aan de andere kant van de wereld. Want gezien de aandacht die het Australische onderzoeksin stituut Csiro onlangs kreeg met zijn gitaarshirts, zou je kunnen denken dat het allemaal gloed nieuw was. Gaaf blijft het wel. In het lange- mouwenshirt zijn sensoren ver werkt, die de stand van de han den en armen registreren. Neem de traditionele luchtgitaarhou ding aan - benen in spreidstand, één arm in de buurt van de na vel, de andere in de lucht - en doe vervolgens met harkende be wegingen en gekromde vingers een gitarist na. De sensoren ge ven de bewegingen door aan computer die de bijbehorende geluiden levert. Herman Stil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39