Haardset is vooral decoratief Ruziën over de zilverkaars t Plannen Kunststof met het uiterlijk van kristal M T f Meubelhistorie te boek Bijna drie meter tafel minder energie Nat hout geeft ONDER DE PANNEN zaterdag 25 november 2006 W 3 Een groot deel van het jaar staan pook, tang en veger- tje wei'kloos naast de haard in de woonkamer. Maar zo gauw de kou in de lucht is en haard en houtkachel weer hard aan de bak moeten, zijn ze onontbeer lijk. Een tang om de houtblokken zorgvuldig te rangschikken, de pook om het vuurtje wat op te porren en schep en veger om de restanten van een avondje flink stoken op te ruimen. Handig, maar onontbeerlijk? Niet echt, relativeert importeur Jan de Vrijer van Friar in Ede. „Ze hebben vooral ook een deco ratieve functie", zegt hij. Juist dat verklaart volgens hem waar om haardstellen - ook wel aan geduid.als haardsets of haardbe- stek - momenteel zo grif van de hand gaan. Het is bovendien de voornaam ste reden waarom De Vrijer eer der dit jaar startte met de websi te haardstellen.nl. „De meeste winkels hebben een beperkte collectie. Ik heb er voor gekozen om zoveel mogelijk exemplaren te laten zien." Het is geen overdreven uit spraak van de importeur die zijn haardstellen betrekt van de Duitse producent Sud Metall. Haardstellen van siersmeed- werk staan op de site naast exemplaren van messing, klas sieke poken naast eigentijdse schepjes. Nieuw zijn de model len waarvan de standaard ge maakt is van glas. Maar het meest gewild zijn vol gens De Vrijer jnomenteel de roestvrij stalen haardstellen die aansluiten bij het moderne inte rieur. Daarin schuilt volgens hem ook de verklaring voor de populariteit. Het klassieke inte rieur is op z'n retour, denkt hij. „Producenten van haarden ko men met steeds modernere mo dellen. Daarbij sluiten de roest vrij stalen haardstellen aan." Opvallend is ook dat deze mo derne modellen niet uitsluitend te koop zijn bij de kachelspe ciaalzaak. De Duitse bedrijven Blomus en Heibi, die beide gros sieren in roestvrij stalen acces soires, zetten de sets vooral af in meubelspeciaalzaken en ca deaushops. Juist omdat haardstellen op zo veel verschillende plekken ver krijgbaar zijn, is enige oriënta- foto's GPD Stook altijd voluit. Dan komen zo min mogelijk schadelijk gas sen in het milieu. Volgens de Stichting Branchebelangen Sfeerverwarming komt bij het stoken van hout overigens net zoveel kooldioxide vrij als bij het rottingsproces. De kooldioxi de is eerder door de boom opge nomen voor de groei. Droog hout (met maximaal twin- tig procent vocht) is de ideale brandstof. Vers hout bevat tach tig procent vocht. Het moet eerst drogen - een droog plekje in de wind - omdat nat hout min der energie en warmte geeft. Drogen duurt 1 tot 2,5 jaar. Droog hout is herkenbaar aan krimpscheurtjes, het lichtere ge wicht en de geur. Het sist niet en laat minder roet achter. Het beste brandhout is afkom stig van de es, linde, wilg, berk, eik of beuk. De ideale afmeting van een houtblok is volgens de SBS 33 bij 7 bij 7 centimeter. Dunner hout brandt beter. Gebruik genoeg hout, zodat de haard op temperatuur kan ko men. Laat de schoorsteen minimaal om het jaar vegen. Pook, tang, vegertje en schep. Het zijn de be langrijkste gereedschappen voor de liefhebber van een knetterend haardvuur. Maar ondanks hun functie zijn ze volgens Jan de Vrijer vooral decoratief. Haai'dbestek Bebop en bijbehorende houtbak zijn ontworpen door André Gilli. Kachel met haardstel van Scan. tie vooraf niet overbodig. Alleen al op de website van De Vrijer lopen de prijzen bijvoorbeeld uiteen van 52,50 euro tot 775 eu ro. Naast vierdelige zijn ook driede lige sets zonder tang verkrijg baar. Die nemen minder plaats in, evenals de ronde standaards. „De belangrijkste hulpmiddelen zijn eigenlijk het schepje en de veger", zegt De Viïjer. „Daar mee kunnen stookresten die naast de kachel belanden met een worden opgeruimd. Doe je dat niet, dan loop je het vuil in de vloer." Wie met schepje en ve ger genoegen neemt, kan de ge reedschappen ook los aanschaf fen. Paul Geerts Informatie: www.haardstel- len.xxl, www.scan.dk, www.blo- mus.com, www.heibi.de, www.sfeerverwarming.nl Zorg ervoor dat het rookka naal is afgestemd op de grootte van de haard. Let niet alleen op de diameter van het rookkanaal, maar ook op de lengte. Laat er bij twijfel een specialist naar kijken. Het rookkanaal moet lekdicht zijn zodat geen rookgassen op ongewenste plekken ontsnap pen. Is het kanaal ff §t'lèkdich| dan biedt een zogenaamde schoox-steenvoering uitkomst. Volgens de Stichting Branchebe langen Sfeerveiwarming (SBS) is die gemakkelijk zelf te plaat sen. Geen schoorsteen? Dan is het al tijd mogelijk om er een te plaat sen. Daax-voor is wel een vergun ning nodig. Om rookgassen in de woning te voorkomen, is goede ventilatie noodzakelijk. Voor een goed vuurtje moet de trek in het i'ookkanaal optimaal zijn. Daarvoor dient de schoor steen zo dicht mogelijk bij de daknok te staan en er vxij boven uit te komen. Bochten in het rookkanaal belemmeren de trek. Plaats de haax'd zo dicht mogelijk bij de gevelafvoer. Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Verhuizen is plannen. Je kunt er eigenlijk niet vroeg genoeg mee begirxnen. Beter al les op een rij, dan stx-aks in de stress te schieten. De eerste verhuisdozen staan, weliswaar nog ingeklapt, al klaar. Regelmatig lopen we door het huis; kijken en snuffelen rond en deiïken: het valt alle maal best mee. Want als alles zo in de kasten staat, lijkt het niet veel. Het is schijn, we weten het nog van de vorige verhuizingen. Trek een willekeurige kastdeur open en de denkbeeldige ver huisdoos is zo gevuld. Laatjes zijn ook van die rare din gen. Die prop je vol met spullen waax*van je denkt: toch maar even bewaren, misschien heb ik er nog eens wat aan. Het lijkt weinig, maar o wee als je ze uit mest. Sommige dozen zijn sinds de vo rige verhuizing nooit open ge weest. Die oude schoolschx'iften bijvoorbeeld gaan gewoon weer keurig mee en verhuizen van zol der naar zolder. Maar dit keer doen we het wel anders. In plaats van familie en vxienden te charteren, schake len we een vex'huizer in. Scheelt een hoop gesjouw. Bovendien hoeven we het bed en de kleding kast niet zelf uit elkaar te halen. Maar voordat we übexixaupt kunnen verhuizen moet er nog wel het nodige gebeuren. Het heeft geen zin om ons alle bei over de kling te jagen. Dus de woon-, slaap- en studeerka- mer moeten klaar zijn. De x'est zien we wel. Maar ook dan komt er nog ge noeg op je af. Verhalen van colle ga's zijn bovendien heel bemoe digend. 'Wacht maar af, waar schuwen ze. 'Ze zeggen wel dat ze alleen de plafonds spuiten, maar voordat jij kunt gaan be hangen, zul je alle muren eerst met een plamuurmes moeten na lopen. Want ze spuiten echt al les mee'. Langzaam zie je de bui groeien. En, oh ja, wat doen we met de oprit, de voortuin, de schutting? Wie moet weten dat we verhui zen; waar willen we behangen en schilderen, weten we al wat we voor de ramen willen, zijn er nog hulptroepen nodig en wan neer dan? Om ons hoofd niet te verliezen en overzicht te krijgen en te hou den, zijn we deze week begon nen met het maken van een heu se planning. Van elke ruimte be schrijven we wat er moet wor den gedaan en wanneer. Want als we de sleutels in de week voor kerst krijgen - en dat is nog steeds de bedoeling - dan gaat het daarna razendsnel. Dezelfde week nog gaat in de woonkamer de vloer er in. Na de kerstmaaltijd tx*ekken we ons werkkloffie aan, behangen we de slaapkamer en kwasten we de bijkeuken en studeerkamer. Coax-telefoon en speakerkabels moeten worden getrokken, han gende wandkasten geplaatst, gordijnen opgehangen. De lijst is inmiddels flink lang. Maar één ding weten we zeker. Wat er ook gebeixx't, na een dag hard werken ploffen we neer in het bad. Dat onthouden we wel en hoeven we niet op het lijstje te zetten. iM Als ik u vertel dat ik last heb van slakkenvraat in mijn Funkia's, dan kijkt u mij waar schijnlijk niet-begrijpend aan. Funkia is de oude naam voor Hosta, maar die naam is al zo lang geleden veranderd dat de laatste Funkia-zegger zijn da gen slijt in Huize 'Avondzon'. Botanische namen veranderen van tijd tot tijd, en vooral sinds DNA onderzoek betaalbaar is geworden, zijn naamsvex*ande- ringen in de plantkunde aan de orde van de dag. De nieuwe in zichten wekken steevast wrevel op, vooral bij diegenen die plan ten verkopen. Moeten ze vooruitstrevend zijn en de nieuwste botanische na men gebi'uiken op het gevaar af dat niemand begrijpt waarover zij het hebben, of moeten ze de oude naam blijven gebruiken en het risico lopen om het etiket 'conservatief' opgeplakt te krij gen? Op het ogenblik wordt er een botanische strijd uitgevoch ten tussen Duitsland en Enge land. De Engelse botanicus Ja mes Compton heeft voorgesteld om de naam van de zilvei'kaax's, Cimicifuga, te schi'appen en om de plant onder te brengen bij het geslacht Actaea, chx-istoffel- kruid. Cimicifuga simplex 'Bru nette', een zilverkaars met bruin rood blad, wordt dan Actaea simplex 'Bx*unette'. Duitse experts, onder leiding van de botanicus Wilhelm Schacht, willen hier niet van ho ren. Cimicifuga blijft Cimicifu ga, in hun opinie, en Actaea blijft Actaea. In Nederland - hal verwege tussen Engeland en Duitsland - zijn de meningen verdeeld. Kweker Coen Jansen schrijft in zijn nieuwste catalo gus dat de naamsveranderaars gelijk hebben, maar dat de klant er niet aan wil. Toch voegt hij zich morrend bij de verxxieu- wex's. Hans Kramer kiest partij voor de conservatieve Duitsei's. „Wat is dit in godsnaam?", schxijft deze anders zo lacorxie- ke kweker in zijn catalogus, „We moeten ons met hand en tand verzetten tegen dit soort onzin. Zelfs als vakman raak je volkomen in de war. Te rugdraaien die boel!" En waar sta ik, in deze strijd tus sen nieu wlichters en behouden-, den? Ach, ik ben niet zo'n ver nieuwer. Ik schrijf nog hyacinth met een h en balcon met een c. Ik heb het nog steeds over een Amaryllis terwijl het al meer dan een halve eeuw een Hippe- astx-um hoort te zijn. Ik zou een Cimicifuga maar Cimicifuga blijven noemen, met de nieuw ste naam erachter tussen haak jes. Als dan straks de naam Ac taea beklijft is er nog tijd ge noeg om botanisch coirect te zijn. Cimicifuga's - om me dan maar in het Duitse kamp te schax'en - zijn laatbloeiende vaste plan ten. Ze bloeien in de tweede helft van de zomer, en in de herfst, met witte of gelige plui men aan stevige rechte bloem stengels. De naam zilvex-kaars omschrijft aardig hoe de plant er uitziet. Zilverkaarsen houden van vochthoudende grond. Daar op doen ze het goed in de volle zon, maar in minder vochtige grond kunt u ze beter wat scha duw geven. Er zijn een stuk of tien verschil lende soorten in de handel. Cimi cifuga simplex White Pearl (Ac taea matsumxu-ae White Peaxi) is de laatstbloeiende van het stel. Deze soort bloeit vanaf be- gin-oktober tot in november. Het is geen plant waarvan je er één of drie zou moeten planten. Pas in grote gx-oepen is Cimicifu ga simplex effectief. Bijna alle zilverkaarsen geuren, met dien vex-stande dat het blad van som mige soorten onaangenaam ruikt, en dat de bloemen zoet geuren. De bloemen van Cimici fuga simplex White Pearl geu ren het sterkst van alle. Een flin ke groep bloeiende planten is in oktober vanaf tien meter te rui ken. De geur doet denken aan die van liguster, maar is iets fris ser. Het is verbazend om te zien hoe snel het zaad van laatbloeiers rijpt. Vroegbloeiers doen er soms.het hele seizoen over, Cimicifuga simplex White Peaxi foto Romke vaxx de Kaa Ze lijken gemaakt van kxis- tal, maar de schalen in de serie Prisma van Tupperware zijn toch echt van kunststof. Handig om eten op een stijlvolle manier te presenteren, vindt de Amerikaanse px'oducent. Zoals gebruikelijk bij Tuppex- ware worden de schalen gele verd met een bijpassend deksel, waardoor etenswaren langer houdbaar zijn. Nadeel is dat de schalen niet in de magnetron kunnen. Tuppex- ware raadt ook aan om ze met de hand te wassen. „Bijna net zoals met echt kristal", voegt het bedrijf er aan toe. De scha len zijn verkrijgbaar vanaf 9,45 exxro. Het bijbehorende slacou- vert kost 7,95 euro. Tafels en stoelen zijn niet van de ene op de andere dag ontstaan. En het zitmeubilair van de oude Egyptenaren laat zich niet verge lijken met een hip stoeltje van Philippe Starck. Toch komen beide aan bod in Meubelen, een wereldgeschiede nis, een indrukwekkend naslag werk waarin de Britse Judith Miller drieduizend jaar meubel geschiedenis belicht. Stijlkenmerken van bepaalde periodes, materiaalgebruik en trends, in het 550 pagina's tel lende naslagwex'k komen ze alle maal aan bod. De Nederlandse vertaling is ver schenen bij uitgeverij Terra. Het boek kost 69,95 euro. ISBN 90 5897 543 6. maar terwijl de bovenste bloem- het zaad van de onderste al pjes van een aar van een zilvex'1 bijna rijp. kaars nog open moeten gaan, is Romke van de Kaa Meer dan in Nedexiand speelt het dagelijks leven in Italië zich nog altijd af in de keuken. Grote tafels zijn er dan ook geen uitzondering. Voorbeeld daar van is de tafel Cineline, nieuw in de collectie van Ligne Roset. Wanneer de zijpanelen omhoog zijn geklapt meet deze tafel maar liefst 2.98 meter. De uit voering in hoogglans wit kost ruim 4000 euro. Infox'matie: www.ligne-roset.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29