>zc Ik heb een overcapaciteit aan energie Oudere daters moeten hun hoofd koel houden 23 Dieneke Klompe, bezige bij Niet meer jongen veelbelovend zaterdag 25 november 2006 Trek een trui aan en dikke sok ken, want anders ga je het hier niet lang volhouden. De waarschuwing over de telefoon is geen overbodige. In haar gloed nieuwe 'zomerverblijf', zoals ze één van de twee nieuwe gebou wen op het terrein van de con sumptieve kwekerij gekscherend noemt, staat de centrale verwar ming op standje bijspringen als het echt nodig is. Rouwrandjes onder de nagels, wilde, donker blonde krullen en een gezonde kleur op het doorgroefde gelaat; Dieneke Klompe, een doorgewin terd buitenmens. Nadering van het erf brengt rond dit jaargetijde ogenblikkelijk de neus in verwarring. Een zoete, weeïge lucht overheerst. Naar later duidelijk wordt, afkomstig van de cacaodoppen die als bodembedekker zijn uitge strooid om de grond te beschermen en nieuwe kracht te geven. Twee stappen verder dringt een sterke maggigeur zich op. Niets vergeleken bij de erva ring in het bloeiseizoen. Wie dan aan loopt, wordt verrast door nog veel meer wilde geuren en kleuren. - Dieneke maakt haar hectare aan de Korteweg bij Zonnemaire klaar voor de winter. De grootste drukte is even gedaan. Ze gaat zelfs op vakantie. Vier weken maar liefst, naar Nieuw- Zeeland. Bijzonder genoeg, want haar leven lijkt te bestaan uit rennen, vlie gen, vallen, opstaan en weer door gaan. „Ik werk zeven dagen per week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat." Een overcapaciteit aan energie, noemt ze het zelf. „Ik heb een priori teitenlijstje, televisie kijken staat on deraan. En als ik tv kijk, zit ik onder tussen wel besjes of zo schoon te ma ken." Man en kind gaan niet mee naar Nieuw-Zeeland. Het is de manier waarop Dieneke zich weer helemaal kan opladen, heeft ze de vorige drie keer al mogen ei-varen. „Het is 24 uur vliegen. Dat is geloof ik inderdaad de enige tijd dat ik niks doe. En dat gaat ja! Kwestie van je op een lange reis in stellen. Maar als ik daar ben, moet er natuurlijk van alles gebeuren. Ik ga kanoën, vliegvissen, tracks (tochten door de wilde natuur) lopen en voor de rest nog een beetje rondsjokken door de omgeving." Dat doet ze met drie andere vrouwen, met wie ze al leen de Nieuw-Zeelandse vrienden ter plekke gemeenschappelijk heeft. „Die vrienden hebben ook bijna alles gere geld, dus ik zie wel waar ik terecht kom." De verkrachting en beroving van een pas getrouwd Nederlands koppel dat met een camper rondtoerde, heeft Die neke niet aan het twijfelen gebracht over de onderneming. „Ik durf bijna te wedden dat de daders zelf ook toe risten waren. Het justitieel beleid in Nieuw-Zeeland is heel streng. Als je daar iets dergelijks flikt, sta je boven dien gelijk met naam en adres in de krant. Waarmee ik niet wil zeggen dat het nooit gebeurt, maar dit soort be richten uit Nieuw-Zeeland is vrij zeld zaam. Wanneer je zo'n track loopt, word je via verschillende controlepun ten ook in de gaten gehouden. Dat be gint al bij het kopen van de route kaart in de winkel. Je bent verplicht aan te geven hoe laat je vertrekt. Ben je na een bepaalde tijd niet op punt B, C en zo verder aangekomen, dan wordt gelijk alarm geslagen en begin nen ze een zoektocht. Nee werkelijk, het is een fantastisch land. Als ik te rug kom, ben ik helemaal uitgestre ken, écht uitgerust." Levensdoel De kwekerij is haar levensdoel, of op z'.n minst een hele belangrijke. Het boeren zit Dieneke in het bloed. Op de ouderlijke boerderij in Dreischor was het voor alle kinderen uit het gezin flink aanpakken. Omdat haar broers het bedrijf zouden voortzetten, koos Dieneke voor een maatschappelijke Naam: Dina Martina Klompe, roepnaam Dieneke Geboren: 5 september 1960 in Dreischor .Woonplaats: "EÏlemeet/Zonnemaire Burgerlijke staat: getrouwd met Aad Moelker, hovenier, een kind: zoon Janick, bijna 9 jaar Opleiding: Havo aan scholengemeenschap Pro fessor Zeeman in Zierikzee, leraren opleiding (ZWN) Delft, grafische vormgeving aan de Viije Academie in Den Haag Beroep: parttime docente aan het Groen College in Goes en voor het overige boerin carrière. „Mijn vader zei altijd: er kan van alles gebeuren, dus als je boer wil worden prima, maar je gaat eerst le ren." Dat ze uiteindelijk ook met haar voeten in de klei is beland, komt door een niet te onderdrukken drang. „Ik woonde na mijn studietijd een tijd je in een directiekeet op de andere boerderij van de familie in Zonnemair re. Die keet kwam op een gegeven mo ment te koop, dus hup op de platte wa gen naar Zonnemaire gesjouwd en met mijn toenmalige vriend in elkaar gezet. Dat vriendje studeerde toeval lig HTS-bouwkunde, reuze handig. Ik werkte full-time in het onderwijs en zodra ik thuis kwam, hielp ik mijn broer op het bedrijfZodoende was ik altijd aan het werk. Dat ging niet goed. Ik werd gewoon a-sociaal. Belde vrienden af, kwam verder nergens meer, zette alles aan de kant om te werken. Er was ook altijd zo ver schrikkelijk veel te dóen. Dat moest dus veranderen, maar daarnaast wil de ik ook dolgraag zelf boeren." In 1999 kwam het stuk land aan de Kortewèg beschikbaar binnen de fami lie. Dieneke kocht het perceel (in to taal 7,5 hectare) en begon haar eigen kwekerij. Die stap bracht de definitie ve ommekeer. „Ik probeer altijd van het negatieve iets positiefs te maken. Op dat moment waren de feiten: A, ik ben geen twintig meer en B, ik heb geen zestig hectare tot mijn beschik king. Dus wat doe je dan: iets anders dan anderen. Je denkt, oké, ik wil boe ren, maar het moet ook wel iets opleve ren. Het rottige is dat ik net zo goed sleepbootkapitein had kunnen wor den, of helikopterpiloot. Ik vind ge woon een heleboel dingen verschrikke lijk leuk. Vandaar ook dat ik nog steeds les geef. Doe ik dat niet, dan word ik een soort Klazien uut Zalk en zit ik alleen maar in m'n eigen wereld je naar mezelf te luisteren. Ik vind het heerlijk om met kinderen te werken. Door die baan hoef ik me met de kwe kerij ook niet zo afhankelijk van ande ren te voelen. Ik wil 'eigen baas' zijn en al stop ik bezemstelen in de grond om te kijken of er blaadjes aan ko men, dan moet dat kunnen! In het eer ste jaar wilde ik gelijk honderd ver schillende gewassen gaan telen. Ver volgens liep ik tegeniemand aan, in mijn ogen een professor op dit gebied, die me heeft uitgelegd dat het zó in ie der geval niet moest. Hij heeft me be hoed voor beginnersfouten. Daar naast heb ik van nog veel meer men sen ontzettend veel hulp en steun ge had. Nog steeds. En een vader die me aan alle kanten support geeft. Anders red je het niet, zo in je eentje. Een goed netwerk waarop-je kunt bouwen, is heel belangrijk." Ze wijst op de kas in aanbouw, de noeste inzet van haar Aad en andere helpers. Ook de verwerkingruimte, waar straks gezelschappen worden ontvangen voor een rondleiding en waar ze proeverijen wil organiseren, komt uit eigen handen van Dieneke en haar dierbaren. De eerste fase van een idee dat zeven jaar geleden spontaan ontsproot, nadert z'n voltooiing. Weg Wat nu? „Ik heb voor mezelf besloten dat ik volgend jaar iets minder hard ga werken. Ik zie het leven als een rechte weg. Aan die weg zitten alle maal zijpaden, ijkpunten. Met de kwe kerij heb ik één van mijn ijkpunten be reikt. Op school ben ik nu met iets nieuws bezig waar ik vreselijk veel zin in heb. Ik geef tegenwoordig kas-teelt. Op het terrein van het Groen College ligt een stuk grond braak. Toevallig heb ik het geluk dat ik Jan-Willem Bosch, een landschaps architect, ken en heb hem gevraagd te helpen met een ontwerp voor een foto Mechteld Jansen vmbo-schooltuin. En wat denk jé, echt super, wat die man heeft be dacht. In 'een vorig leven' ben ik van uit mijn grafische achtergrond ook werktekenaar geweest, dus staat Juf nu de details uit te werken. Kortom: ze heeft weer een nieuw project om zich op te storten." Wat overigens niet betekent dat Diene ke straks minder tijd in de kwekerij zal stoppen. Integendeel. „Ik wil ko mend seizoen het educatieve element als extra poot toevoegen. Hoe meer pootjes onder het krukje zitten, des te beter. Dan kan er eens een keer één breken zonder dat je gelijk op je gat gaat." Marcel Modde Daten op latere leeftijd, hoe pak je dat aan? In hoeverre verschilt van de zoektocht naar een nieu we liefde als je 'jong en veelbelovend' bent? Bereid je goed voor, maak een verlanglijstje en neem vooral de tijd, zegt gedragsdeskundige Tanja de Wit inhaar boek over daten na je vijftig ste. Over valkuilen, de potentiële partner als wegwerpartikel en de 's en don'ts van het daten. Hoeveel levenservaring we ook heb ben opgedaan, in het zoeken naar een nieuwe liefde blijven we amateurs. Mensenkennis maakt het ontmoeten van een potentiële nieuwe partner wel iets makkelijker, maar het afwij- of het afgewezen worden blijft onveranderd moeilijk. „Velen erva ren een nieuwe ontmoeting op latere leeftijd als een soort tweede adoles centie. Maar ze vergeten dat ze een bele rugzak met levenservaring mee- bvagen", zegt Tanja de Wit. Als je een groot probleem - alcoholis me, bindingsangst of een gestoorde ex-partner - ontkent, dan komt het toch een keer naar voren. „Zorgvul digheid is belangrijk, ook met jezelf. Stort je niet overhaast in allerlei avonturen, investeer niet in teleur stellingen. Niet dat de afloop pijnlij ker hoeft te zijn dan toen je jonger was, maar het duurt even voor je weer op pad durft. Dat is zonde van Je tijd. Want je hebt niet het eeuwige leven." be Wit (57), maatschappelijk werk ster en voormalig relatietherapeute bij een RIAGG, begaf zich zelf op 'de markt' na haar scheiding en nadat de kinderen de deur uit waren. „De we reld was veranderd. Mannen waren heel passief, vrouwen heel actief en al snel 'te oud'. Sommige relatiebu reaus zeiden dat mannen geen vrou wen boven de vijftig wilden. Ik dacht: wat is hier aan de hand?" foto Cees Zorn/GPD Ze verdiepte zich in het verschijnsel daten op latere leeftijd. Ze sprak met mannen en vrouwen die op zoek wa ren, met trainers en bedrijven die zich met dating bezighouden en sloeg er de literatuur op na. Het leidde tot het informatieve én vermakelijke boek Van ex naar next, daten na je vijftigste. Breekpunt Vijftig lijkt een soort breekpunt, zegt ze. „Mannen gedragen zich passief, alsof ze banger zijn voor afwijzing. Vrouwen zitten er kennelijk minder mee, zijn opener in brieven terwijl mannen vaak een soort cv'tje opstu ren." Op latere leeftijd gaat het niet meer over kinderen krijgen of een huis kopen, maar over samen oud worden, met iemand in verbinding zijn, samen kunnen praten. De eisen zijn anders, misschien wel zwaarder. Je bent immers kritischer. „Vrijwel iedere alleenstaande 5 O-plusser heeft wel minimaal een langdurige relatie achter de rug. Als ze erg teleurgesteld zijn, zijn ze mis schien wat argwanender. Bovendien zijn er minder ontmoetingsmogelijk heden, en speelt gezondheid een rol." Levenservaring of niet: valkuilen zijn er te over, zegt De Wit. „Vrijwel iedereen trapt erin. Wij zijn opge groeid met het idee van de romanti sche liefde en liefde op het eerste ge zicht. We verwachten dat ook bij het daten. Ten onrechte, want dat is wij zeldzaam en het hoeft bovendien hele maal niet te worden gevolgd door ver liefdheid. Het is al heel wat als je je bij een eerste ontmoeting op je ge mak voelt en of iemand aardig is." Verliefdheid ontstaat doorgaans tus sen de eerste en vijfde ontmoeting. „Geef het dus de tijd. Maar de meeste contacten bij het daten blijven tot een keer beperkt. 'Er is geen vonk', hoor je dan. En daarmee is het afgelo pen en hoor je niets meer. Mensen lij ken wel een soort wegwerpartikel. Vooral internet kan een wreed me dium zijn. De succesvolle mensen die ik heb gesproken, zagen maar een handjevol kandidaten, een beetje Boer zoekt vrouw-achtig. Minder mensen zien, meer contact." Uiterlijk Een andere valkuil - misschien wel de grootste - is dat mensen niet we ten wat ze willen. „Ze fantaseren over reizen maken, leuke dingen doen, een mooi uiterlijk. Maar in een relatie gaat het om communicatie, contact, aandacht. Dat weet je niet na één ontmoeting. Maak dus een ver langlijstje en hou je hoofd en hart er bij: hebben jullie dezelfde opvattin gen over seksuele trouw, over het be spreken van gevoelens, over leefstijl en omgaan met vrienden? Het zal nooit helemaal kloppen, mr. of mrs.' Right bestaat niet. Maar het is be doeld om te leren wat je in een relatie belangrijk vindt." De Wit beschrijft ook een aantal rode vlaggen en alarm bellen bij het daten, of dit nu via in ternet of een contactadvertentie gaat. Het huis van de partner zegt veel, verzamelwoede getuigt van con- troledwang, chaos in huis wijst op chaos in het hoofd en een woning die niet af of schoon is laat een bewoner (m/v) zien die kennelijk weinig oog heeft voor de omgeving. Dus mis schien ook niet voor jou. „Een moei lijke persoonlijkheid - bindings angst, verslaving, psychische klach ten - is ook een voorspeller van latere complicaties. Hou in zulke situaties vanaf het begin je gevoel en je ver stand erbij. Als je alleen volgens je gevoel handelt, kun je in een soapse rie terechtkomen en ben je de regie over je leven kwijt." Een van de ondervraagde mannen •had het bij het daten snel door. „Ze ondervroeg me over de relaties met mijn vrouw, mijn kinderen, mijn moe der. Wat er gebeurde was dat ik me op niet meer uitgenodigd voelde om haar iets te vragen. Ik had het gevoel of ik bij de RIAGG zat." Hij haakte af. Patricia van der Zalm Tanja de Wit: Van ex naar next, da ten na je vijftigste - Uitgeverij Scrip- turn Publishers, 18,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23