PZC Vooral Vlissingen en Hulst zijn in voor uitersten Mooi zou zijn als ze in de oppostie bleven Door Rocky's dood stem ik voor de dieren 24 Redactie bijlagen: 0113-315680 JLyw.pzc.nl k.iriail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: poord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jzeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 25 november 2006 In de keuken van Jannis Brevet Stemmen in het stadhuis van Vlissingen, afgelopen woensdag. Afgelopen woensdag kleurde Zeeland - net als de rest van Nederland - tomatenrood. En sloeg ook de vogel uit het logo van de partij van Geert Wilders zijn vleugels bo ven de delta uit. In mindere mate, maar toch verrassend genoeg, liet ook de Partij voor de Dieren zich niet onbetuigd. Op deze pagina: het woord aan de uitersten. De aanhangers van Wilders zagen geen heil in een publieke stemverklaring. Is het toeval dat zowel de So cialistische Partij van Marij- nissen als de Partij voor de Vrij heid van Wilders in Vlissingen en Hulst veel stemmen behaal den? Nee, beide gemeenten ken nen een lange geschiedenis van tegenpolen bij verkiezingen. In de twee gemeenten is altijd een voedingsbodem voor uiterst links of rechts aanwezig ge weest. Er lijkt een 'vaste kern' zwevende kiezers te zijn die mee- waait op de waan'van de dag, waarbij partijen met uitgespro ken opvattingen over bepaalde kwesties - met als belangrijkste trefwoord ontevredenheid - ga ren spinnen. Voor de Tweede Wereldoorlog kon de NSB in het Land van Hulst bogen op een naar verhou ding grote aanhang. In Vlissin gen was L.P. van Oorschot (die later de Zeeuwse PvdA aanvoer de) met zijn SP succesvol. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1994 marcheerden de Centrum Democraten met drie zetels de raad Vlissingen binnen (9,9 procent van de stemmen). GroenLinks deed datzelfde jaar voor het eerst mee en kwam op 7,7 procent, goed voor twee ze tels. In Hulst en Hontenisse (des tijds nog aparte gemeenten) deed extreem-rechts (CD of CP '86) niet mee. Wel haalde Progressief Hontenisse 11,7 pro cent. Overigens kwam CP '86 toen in Goes maar vijf stemmen tekort om een restzetel in de wacht te slepen. Bij wat later is omschreven als 'de meest opzienbarende verkie zingen in de Nederlandse parle mentaire geschiedenis' stootte de Lijst Pim Fortuyn in 2002 door naar 26 zetels in de Twee de Kamer. In Vlissingen haalde de partij van de vermoorde For tuyn 19,9 procent, in Hulst 20,4 procent en in Hontenisse 18,6 procent. Het Zeeuwse percenta ge kwam op 15,4. Eén jaar later, bij nieuwe verkie zingen voor de Tweede Kamer, zakte de LPF door het ijs, maar met 7,1 procent telde Vlissingen nog de grootste aanhang van de provincie, gevolgd door Terneu- zen met 6,3 procent (deze ge meente vertoont in mindere ma te 'Fluister trekjes') en Hulst met 5,9 procent. Zeeuwse steun: 5,2 procent. Dit jaar bleef de Lijst Vijf Fortuyn in Vlissingen en Hulst steken op 0,3 procent. Maar er was een alternatief voor rechtse stemmers: de Partij voor de Vrijheid. Die kwam in Vlissingen met 7,6 procent bin nen (hoogste Zeeuwse score) en in Hulst met 6,6 procent; na Ter- neuzen met 6,8 procent de derde plaats. Ook voor linkse ontevredenen opende zich een nieuw vooruit zicht: de SP. In 2002 in Zeeland goed voor 4,6 procent, in 2003 voor 5 procent en nu uitkomend op 15,5 procent. Met Hulst als koploper (21,4 procent) en Vlis singen als tweede (20,6 procent). De gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006 bezorgden de SP in Pluist 6,4 procent, on danks de concurrentie van vier plaatselijke splinters. In Vlissin gen ging de SP met 10 procent van twee naar drie zetels. Dat de PvdV deze week in Vlis singen zoveel aanhang verwierf is deels te verklaren door het feit dat in de gemeente Zeeuws gezien veel allochtonen wonen. In die zin zijn de stemmen een vorm van instemming met Wil ders leus: de tsunami van de isla misering moet stoppen. Zo was dat in wezen ook het ge val bij het succes van de CD in 1994. Niet toevallig vielen de meeste stemmen op de PvdV in het stembureau aan de Ridder spoorlaan in de Bloemenwijk, een buurt waar vrij veel mensen van buitenlandse herkomst wo nen. Een vreemde eend op het politieke toneel is zeker de Par tij voor de Dieren. Zeg maar een opgewaardeerde actiegroep. Het is niet toevallig dat deze partij in Vlissingen de meeste kiezers (2,9 procent) trok. Daar is een actieve kern aanwezig. In Hulst (1,6 procent) ontbreekt die. Rinus Antonisse Noord-Beveland 14,7 2,4 6,1 Reimerswaal 10,1 1,0 5,2 Schouwen-Duiveland 12,6 2,1 5,2 Sluis 16,2 1,9 5,8 Terneuzen 17,4 1,6 6,8 Tholen 11,3 1,6 5,5 Veere 9,5 2,0 3,9 Vlissingen 20,6 2,9 7,6 Uitslag voor Socialistische Partij, Partij voor de Dieren en Partij voor de Vrijheid bij de verkiezingen in Zeeland voor de Tweede Kamer in 2006 Goes 16,3 2,2 4,4 Hulst 21,4 1,6 6,6 Kapelle 11,2 1,5 4,8 Middelburg 16,5 2,1 4,5 foto Ruben Oreel Borsele 13,4 1,9 4,8 als folderen en affiches plakken. Maar ik ben niet de figuur om al die regeltjes uit het verkiezingsprogramma te leren. Ik vond het belangrijk dat ze groter werden, een verdub beling naar achttien of mooi afgerond op twintig misschien. Maar zesentwintig is wel heel veel. Ik heb altijd op oppositiepartijen gestemd, vroeger op de PSP nu op de SP. Ei- foto Peter Nicolai genlijk zou ik het wel mooi vinden als ze daar zouden blijven. Aan de andere kant: ze kunnen misschien wel meer invloed uitoefe nen als ze in de regering zitten. Dat lijkt me overigens niet waarschijnlijk, want Jan Ma- rijnissen zal niet in een kabinet-Balkenende gaan zitten." Joeri Wisse Naam: Dick van der Meer Woonplaats: Hulst Leeftijd: 49 Stemde woensdag: SP Stemde in 2003: SP „Al sinds de SP bestaat, stem ik op Jan Ma- rijnissen. Dat is de minst slechte partij, of het beste alternatief. Ik stoor me mateloos aan het asociale beleid dat Balkenende de afgelopen periodes heeft gevoerd. De tien procent rijkste mensen zijn er flink op voor uit gegaan. Dat zijn nou juist de mensen die dat echt het minst nodig hebben." „Door Balkenende hebben vooral de gewo ne mensen en de sociaal zwakkeren het zwaar gehad de afgelopen jaren, omdat er bezuinigd moest worden. Maar je moet niet denken dat we er nu op vooruit gaan, want dan gaat het volgens Balkenende weer slecht met de economie. Daar geloof ik ge woon niet in." Van der Meer en zijn vrouw werken beiden in de zorg. Volgens hem moet daar veel meer geld naar toe om 'meer handen aan het bed' te krijgen en zouden veel regels moeten worden afgeschaft. „Ik werk als begeleider bij Tragel. Maar daar vinden ze het behalen van certificaten belangrijker dan de zorg die de mensen krij gen. Het ergste is wel dat je niet meer fat soenlijk naar het welzijn van de mensen die zorg nodig hebben kunt vragen: er is wel tijd om ze te wassen, maar niet om eens te informeren of er nog familie op bezoek is ge weest, want dan ga je over de tijd heen die is vastgesteld voor de zorg die iemand nodig heeft." De Hulstenaar heeft zich de afgelopen we ken zelfs ingezet voor de SP-campagne. „Ik heb wat hand- en spandiensten verricht, zo Naam: Anneke Grevinga Woonplaats: Vlissingen Leeftijd: 50 Stemde woensdag: Partij voor de Dieren Stemde in 2003: Lijst Pim Fortuyn „De belangrijkste reden dat ik op de Partij voor de Dieren heb gestemd, is dat ik ontzet tend boos ben omdat de hond van mijn doch ter op een verschrikkelijke manier is afge maakt door de politie. En dat alleen maar omdat Rocky een Amerikaanse Staff ordshi- teterriër is." „Bij de vorige verkiezingen heb ik op For- byn gestemd, Ik wil namelijk graag knok ken voor mijn eigen Nederland. Eigenlijk zou ik nu weer op Fortuyn stemmen, maar door de dood van Rocky ben ik overgestapt opdedierenpartij." Anneke Grevinga is nog steeds kapot:van Let voorval. „Een paar maanden geleden speelde Rocky op straat met een andere oond, een Yorkshire terriër. Dat hondje liep 3lspelend een paar rondjes rond de benen van zijn baasje, een oudere vrouw, die daar door ten val kwam." „Een automobilist die het zag gebeuren, lichtte de politie in. Zij hebben mijn doch ter en Rocky gevolgd tot aan haar huis. Drie weken later kwam de politie. Zonder par don rukten ze letterlijk en figuurlijk Rocky van de bank en werd hij afgevoerd. Ze moch ten niet eens een dekentje en een bot meene men." Hocky heeft weken opgesloten gezeten in een cel. Dat moet hier in de buurt zijn, maar dat houden die lui allemaal geheim. Ze zei den dat het zeker een uur rijden was, maar toen we Rocky dood terugkregen was hij aogwarm, dus moet het dichtbij zijn." »Mijn dochter zat eigenlijk fout, omdat ze een verboden ras had gekocht. Maar dat wist zij niet, omdat ze er gewoon papieren bij heeft gekregen. De politie heeft die on derzocht en ze bleken vals te zijn." „Ik hoop en reken erop dat de Partij voor de Dieren er voor gaat zorgen dat de wet wordt aangepast zodat er niet langer honden wor- foto Ruben Oreel den afgemaakt omdat ze van een bepaald ras zijn." „In andere landen zoals België en Amerika laten ze die honden testen, maar hier wor den ze gewoon vermoord als ze in een be paald hokje zitten." Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21