Flinke impuls voor Indoor Zeeland PZC Leer het nou: de televisie bepaalt alles Je moet Francisco altijd laten spelen Sneeuw zit schansspringers dwars Hoogerland twijfelt over wielercarrière Organisatiecomité slaat de handen ineen met Lihéma en breidt evenement flink uit Vierde plaats Van Lieren in Maastricht Oranje onder 21 loot België Periodetitel De Graafschap PSV wil Mendez al overnemen Kluivert en Cocu terug in de groep Sinouh weer in het doel bij AZ NEC laat Denneboom niet gaan Franse agent schiet supporter doos Hamilton debuteert in Formule 1 Succes voor Otten op Malta FC Twente verslaat Vitesse m zaterdag 25 november 2006 door Koen de Vries GOES - De 28e editie van In- door Zeeland, die van 2 tot en met 13 januari gehouden wordt, belooft een stuk groter te wor den dan alle voorgaande edities. Het is te danken aan de samen werking van het organisatieco mité met Libéma, de eigenaar van de nieuwe en oude Zeeland hallen.in Goes. Piet Huige, al ve le jaren voorzitter van het orga nisatiecomité van Indoor Zee land: „We willen uitgroeien tot een echte klassieker op paarden- sportgebied." Nog niet zo lang geleden vrees de de organisatie van Indoor Zeeland voor de continuïteit MAASTRICHT - Dressuurruiter Laurens van Lieren is gisteren met zijn paard Hexagons Oil- right in de Grand Prix van In door Maastricht als vierde geëin- digd. Van Lieren en Ollright kregen negens voor het binnenkomen en de uitgestrekte draf, maar kregen op andere onderdelen la gere waarderingen vanwege een iets te gespannen presentatie. Het duo scoorde 69,75 procent en moest daarmee de Duitse we reldkampioene Isabell Werth met Warum Nicht, Edward Gal met Gribaldi (de vervanger van de pas verkochte Lingh) en Im- ke Schellekens-Bartels met Sun rise voor laten gaan. Vandaag komt de ruiter van Stal Hexa gon uit Schore uit in de kür op muziek, waarin punten voor de wereldbeker te verdienen zijn. Thamar Zweistra legde gisteren in Maastricht met de beloftevol le Hexagons Update beslag op de tweede plaats in de finale van de Hippo Zorgcup. Die wed strijd wordt op Z2-niveau verre den. Hub Houben met Ukkie bleef Zweistra nipt voor. ARNHEM - Nederland is bij het EK 2007 voor spelers onder 21 jaar ingedeeld bij België, Portu gal en Israël. Dat is het resul taat van de loting die gister avond werd gehouden in het stadhuis van Arnhem. De ploeg van bondscoach Foppe de Haan, die afgelopen zomer verrassend kampioen werd in Portugal, speelt op zondag 10 juni in Groningen tegen de Israë lische leeftijdsgenoten. Daarna volgen de duels tegen Portugal (woensdag 13 juni in Heerenveen) en België (zaterdag 16 juni, wederom in Groningen). Engeland, Tsjechië, Servië en Italië spelen in poule B, die wordt afgewerkt in Arnhem en Nijmegen. De eerste twee teams per poule plaatsen zich voor de halve fi nale. Wordt Nederland eerste, dan speelt de ploeg de halve fi nale in Heerenveen. Eindigt Oranje in de poule als tweede, dan moet het team aantreden in Arnhem. Het toernooi duurt van 10 tot en met 23 juni 2007. De eerste vier landen plaatsen zich voor de Olympische Spelen van 2008 in Peking. GPD DEN HAAG - De Graafschap heeft zich gisteravond verze kerd van deelname aan de play-offs in de eerste divisie. De ploeg van trainer Jan de Jon ge legde beslag op de derde pe riodetitel door in eigen stadion af te rekenen met FC Zwolle (2-0). Beide doelpunten vielen net na rust. ANP van het evenement. Omdat de Zeelandhallen overgingen in an dere handen en de nieuwe eige naar Libéma een nieuwe hal op het terrein bouwde, was Piet Huige bang de huur niet meer te kunnen opbrengen. Die angst was niet terecht. De bedreiging bleek een nieuwe kans. Libéma en het organi satiecomité sloten kortgeleden een samenwerkingsovereen komst, waardoor Indoor Zee land kan uitgroeien tot een gro ter en sterker bezet evenement dan ooit. Libéma neemt het fi nanciële gedeelte voor zijn reke ning, waaronder ook sponsoring en p.r. valt. De aloude stichting beperkt zich tot de organisatie van de wedstrijden. Voorbeeld voor de ze constructie is Indoor Bra bant, dat al vele jaren op soort gelijke wijze met Libéma samen werkt en tot één van de grootste paardensportevenementen ter wereld is uitgegroeid. Ringen De komende editie is er al meer ruimte voor deelnemers, In plaats van in één ring kunnen nu in twee ringen wedstrijden gehouden worden. Bovendien hebben de deelnemers de ruimte om zich in een derde ring voor te bereiden op de wedstrijd. De eerste ring ligt in de hal waar aan nu nog met man en macht gewerkt wordt. De tweede ligt in de hal die tot de vorige editie de hoofdhal werd genoemd. Daarin is ook extra veel ruimte voor het zogenaamde strodorp. De warming-up wordt nog steeds gehouden op de oude ver trouwde plaats, die zich nu in de 'derde hal' bevindt. Nieuw is ook de bodem. Tot voor kort moesten paarden en ruiters hun kunnen vertonen op een lemen bodem, maar die vol deed al lang niet meer aan de kwaliteitseisen. „Daar kwamen steeds meer klachten over en dat was niet goed voor de uit straling van het evenement", gaf Huige gisteren tijdens een bijeenkomst voor sponsors aan. „We hebben nu een ondergrond die de vergelijking met de Ach terberg-bodem kan weerstaan." Dankzij de extra ruimte hoeven geen selectiewedstrijden meer te worden gehouden, Iedereen kan meedoen. Voor een kwali teitsimpuls was het te laat, daar wordt komend jaar aan ge werkt. Opwaarderen Vooral de springwedstrijden moeten op hoger niveau worden getild. Huige: „We willen het evenement opwaarderen van CSI1- naar CSI-2-niveau. Er ko men nu al verschillende toprui- ters naar Goes, maar die komen met talentvolle paarden. We wil len dat ze volgend jaar hun top paarden meenemen." Het brengt een forse opwaardering van het prijzengeld met zich mee, maar door een verdubbe ling van de toeschouwerscapaci teit moet dat opgehoest kunnen worden. De sponsors van Indoor Zeeland kregen gisteren een rondleiding door het nieuwe complex. Ze za gen dat de laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe hal, die een oppervlakte van 48.000 vier kante meters heeft. Op 18 de cember wordt hij opgeleverd, een dag later wordt begonnen met het bouwen van de tribu nes. Daar is plaats voor 1600 stoeltjes, waarna nog een groot oppervlak overblijft voor loges en tafeltjes voor sponsors en hun gasten. Ook die ruimte is in vergelijking met vorig jaar ver dubbeld. KUUSAMO - De wereldbekerwedstrijd in het Finse Kuusamo zit er voor de Slo veense schansspringer Rok Benkovic al op. Vanwege de hevige sneeuwval hoefden de deelnemers maar één keer te springen. De beste springers van afgelopen seizoen sprongen als laatste, onder slechte omstandigheden. Titelverdediger Jakub Janda uit Tsjechië, die vorig jaar het wereldbekerklassement won, kwam daardoor niet verder dan de 52e plaats met een schamele score van 55,9. De Fin Arttu Lappi zege vierde met 154,8 punten, de Zwitser Simon Ammann (145,7) werd tweede en de Noor Anders Jacobsen (145,5) eindigde op de derde plek. Vandaag staat in Kuusamo de tweede wereldbekerwedstrijd op het programma. foto Bob Strong/RTR Pieter van den Hoogenband ageert tegen olympische zwemfinales in de ochtenduren, Marathonschaatser Henk Ange- nent noemt de bestuurders van de KNSB 'een stelletje oetlul- len'. Atleten zijn in de 21e eeuw de slaven van de commercie. Een slechte zaak, maar daar heb ben ze het ook zelf naar ge maakt. door Gijs van Oosten Het was, in de jaren zeventig van de vorige eeuween terugke rend ritueel in de dagen voor een Europa-Cupwedstrijd in Ne derland. De voetbalwedstrijd zou alleen rechtstreeks op televi sie te zien zijn, als het stadion nagenoeg uitverkocht was. Het radioverslag mocht pas een half uur na de aftrap de ether in, want de clubs waren bang dat het publiek anders thuis zou blijven. De kaartverkoop vorm de ruim een kwart eeuw geleden nog een substantiële inkomsten bron, de televisie paste zich toen nog aan de sport aan. Commercie bestond destijds uit een rij reclameborden langs het veld - PSV uitgezonderd - en een jingle in de rust ('Draai, draai een Drum voor elkaar'). In het begin van de jaren tachtig werd pas shirtreclame in het Ne derlandse voetbal toegestaan. In de jaren negentig rukten de sky- boxen op in de stadions en werd de Champions League door mar ketingmensen bedacht. Live-sport op televisie dringt zich tegenwoordig via diverse kanalen aan de kijker op. SBS6 bracht tot vorige week elke za terdagavond van zes tot zeven het marathonschaatsen in beeld. De kijkcijfers vielen voor die tijd van de dag tegen waar op SBS6 besloot dat men tot 1 januari maar om vier uur 's mid dags het ijs op moeten. analyse Een nieuwe trend wordt doorge trokken: de commercie bepaalt steeds vaker hoe laat, waar, wanneer en soms zelfs door wie (Ronaldo in de WK-finale van 1998!) er wordt gesport. Wie be taalt, bepaalt - een standpunt dat grotendeels wordt onder schreven door het Nederlandse IOC-lid Hein Verbruggen. Om die reden zwicht de KNSB voor SBS6, om die reden zwicht het IOC voor de Amerikaanse tv-zender NBC. De zwemmers moeten op de volgende Olympi sche Spelen in Peking meteen na het ontbijt op het startblok voor de finales. Want het is dan prime-time in de Verenigde Sta ten. De sporters hebben het er wel zelf een beetje naar gemaakt. Al le topsporters staan te trappelen om hun heldenstatus die door de televisie wordt gecreëerd in klinkende munt om te zetten. De Australische zwemmer Ian Thorpe, pas 24 jaar, is gestopt met zwemmen. Commercieel ge zien was het geen zware beslis sing want zijn sponsorcontrac ten lopen nog jaren door. Jacco Verhaeren, coach van Pieter van den Hoogenband, zei afgelopen zomer tijdens het EK zwemmen in Boedapest tegen de geschreven pers uit Nederland: „Het is leuk dat jullie er zijn, maar het gaat om de televisie." Het gaat dus om de televisie, vooral de commerciële waarde daarvan. Vreemd eigenlijk dat Verhaeren zo tegensputterde toen het IOC eind oktober de zwemmers de ochtendfinales door de strot duwde. De trainer zei iets wetenschappelijks over het 'bioritme' van de atleten. En Van den Hoogenband schreef een brief. Kansloos. It's the tele vision, stupid! GPD Zo'n twaalf jaar geleden overleed basketbalfanaat Patrick Elson tij dens een wedstrijd aan een hartstil stand. Daarvóór al had hij een keer te gen zijn moeder gezegd: „Je moet Fran cisco altijd laten spelen." Die Francisco, de eveneens talentvolle, jongere telg in het gezin, knoopte die uitspraak goed in zijn oren. Nu speelt hij - alweer voor het vierde seizoen - als prof in de NBA. Een superster is hij nog niet, maar zijn definitieve door braak zou dit jaar wel eens kunnen ko men. Francisco Elson is een rustige man van dertig. Hij mag dan 2 meter 13 zijn, maar verder is niet aan hem af te zien dat hij al jaren bij één van de beste clubs in de belangrijkste basketbal competitie van de wereld speelt. Hij is een gewone jongen uit Rotterdam geble ven. Elson moet dus niks hebben van de dik doenerij die gewoon is in de NBA. Hij heeft wel een dik contract bij San Anto nio Spurs, maar leeft niet in weelde en hoeft niet zo nodig buiten de lijnen op te vallen. Hij heeft niets met (al te) du re auto's en rumoerige poolpaxty's. Hij staat niet in de roddelbladen, houdt er geen eigen website op na en heeft een tatoeageloos lichaam. Maar hij zal in het seizoen 2006-2007, dat nog geen maand oud is, wel eens binnen de lijnen van zich kunnen laten horen. Bij San Antonio Spurs, dat hem dit voox-jaar overnam van Denver Nxig- gets, speelt Elson namelijk mee om de hoofdprijs. Het team uit midden-Texas pakte de kampioensring in 1999, 2003 en 2005 en is ook nu weer kandidaat voor de titel. Het nieuwe seizoen is wel iswaar nog jong - er zijn pas twaalf wedstrijden gespeeld - maar Elsons ploeg heeft al een visitekaartje afgege ven. Er werden tot nu toe tien duels ge wonnen. Alleen Utah Jazz, dal in een andere divisie uitkomt, deed het met elf zeges beter. Elson staat te boek als een harde wer ker, die bovendien sixel is. Hij heeft geen basisplaat, maar kreeg in alle wed strijden zo'n achttien minuten speel tijd. Hij wordt gezien als ideale stand- in en als goede assistent voor ploegge noot Tinx Duncan, de gangmaker in de ploeg. „Er worden zelfs speciaal aanvalspatronen voor mij gespeeld", zei Elson laatst in de Telegraaf. Het zou een sterk staaltje zijxx als de EINDHOVEN - PSV wil de Ecuadoriaan Edison MecC definitief aan Zich binden. De Eindhovense club heeftf™ optie op de middenvelder bij zijn oude club LDU Qt waarin alle voorwaarden voor een overgang zijn gerege Op dit moment speelt hij op .huurbasis voor de landska; ,j pioen. Als de raad van commissarissen van PSV de o\i gang goedkeurt, speelt Mendez ook de komende dries zoenen in Bx-abantse dienst. ANP EINDHOVEN - Patrick Kluivert en Phillip Cocu zijn va i daag inzetbaar als PSV het thuis tegen FC Utrechtt neemt. Kluivert werd gistex-en na een langdurige kniebit sure weer in de selectie opgenomen en Cocu is herslt van de gxiep die hem woensdag het Champions Lf gue-duel met Livexpool kostte. De inzetbaai'heid y Alex, die last heeft van zijn voet, is onzeker. GPD/ISS ALKMAAR - Khalid Sinouh staat mox'gen weer onder lat bij AZ in de uitwedstrijd tegen SC Heei'enveen. J Bulters neemt daarom weer plaats op de x-eservebanlu jonge Bulters ver-ving vorige week in de verloren wp strijd bij Feyenoord (3-2) Sinouh, die met een 1 aan zijn dijbeen kampte. Eerste keus Joey Didulicaisr,. niet hersteld van een hersenschudding. AlNP NIJMEGEN - NEC is niet bex-eid mee te werken aan es transfer in de winterstop van Romano Denneboom i eredivisieclub uit Nijmegen maakte gisteren wereldkii dig dat de aanvaller, zijn zaakwaarnemer en de voorzin van Willem II op de hoogte zijn gesteld van dat starj punt. De Tilburgse club zou persoonlijk al een akkoo: hebben met Denneboom. GPD PARIJS - Een politieman heeft donderdagavond een suj porter van Paris Saint Germain doodgeschoten en een a der ernstig verwond. Dit gebeurde toen de agent in bus ger ingreep bij een vechtpartij na de nederlaag (2-4) v de Franse voetbalclub tegen Hapoel Tel Aviv uit Israeli het Uefa Cuptoernooi. Een groep van 150 supporters keerde zich daarop leg de donkere politieagent. Hij veiweerde zich eerst g traangas en vervolgens met kogels. De Franse autorit ten zijn een ondei-zoek begonnen naar aanleiding vans schietpartij en gaan ervan uit dat de agent uit zelfverdd ging heeft gehandeld. GPD/RTR LONDON - Lewis Hamilton is volgend jaar naast werd kampioen Fernando Alonso de tweede coureur in het Fa mule 1-team van McLaren. De Brit is de eerste donke x-ijder in de geschiedenis van de Formule 1. Hamilton dringt Pedro de la Rosa uit het tweede stoeltje van Mol ren. De Spanjaax'd keert terug in de rol van testxijder.I Brit Gary Paffett is de>tweede testrijder. GPD/RTR/M door Koen de Vries YERSEKE - Johnny Hooger land overweegt te stoppen met professioneel wielrennen. De in woner van Yerseke heeft zijn contract met zijn huidige ploeg Jartazi nog steeds niet verlengd en overweegt een baan aan te ne men waardoor hij minder tijd heeft om te trainen. Deze week zaten Hoogerland en zijn vader opnieuw om tafel met de ploegleider en de manager van Jartazi. De manager wil de enige Zeeuwse wielerploeg graag opnieuw in zijn team, maar ploegleider Jef Braekevelt ligt dwars. Daardoor kunnen eerder gedane toezeggingen niet worden waargemaakt. GOES - De achttienjarige Pieter Otten heeft op zijn eerste offi ciële toernooi bij de senioren zijn visitekaartje afgegeven. Sa men met de Engelsman Tony Eccles won de darter uit Oostka- pelle een koppeltoemooi op Mal ta. In de eerste ronde werd gewon nen van David Phelps/Norman Hinch uit Wales met 3-1. Daar na werden achtereenvolgens Paul Hepburn/Stephen Machen, Samuel Caruana/Jimmy Mical- lef, John James/Davis Davies en Roy Brown/Alan Yatos versla gen. In de finale versloeg Otten met zijn partner de kampioenen van Italië en Griekenland, Staf a no Zanone en John Michael (4-1). In het enkeltoex-nooi haalden Ot ten een negende plaats. Hij ver loor bij de laatste 16 van de En gelsman Andy Green. „Het is een kwestie van botss de karakters", denkt John: Hoogerland. „Braekevelt is ga slechte ploegleider, maar we lij gen elkaar niet." Hij twijfelti middels sterk of hij nog welt doorgaan bij de Belgische plof „Je moet er wel plezier in he ben, anders wordt het niks.'' Daarbij komt dat Hoogerte gisteren een baan aangeboöi heeft gekregen. „Voor mij isd echt een wereldbaan. Ik ziel een grote uitdaging in. Ik kani naast blijven fietsen, maar if zoals ik nu doe. Als ik erinsti zal ik sportief een stap ten moeten doen." Komende week hakken Hoogs land en Jax-tazi de knoop door. ENSCHEDE - FC Twente j voorlopig weer de nummer vi(j van de eredivisie. De Enschedeërs achterhaalda Feyenoox-d op de ranglijst dod gisteravond te winnen van Vitsj se, 2-0. Voor de thuisclub, di zijn achtste zege van de competï tie boekte, scoorden Kennel Bakircioglu in de eerste helft fj Blaise N'Kufo in het tweed! deel. FC Twente-Vitesse 2-0 (1-0). jj Bakircioglu 1-0, 89. N'Kujo -j ScheidsrechterLuïnge. Ga kaart: Engelaar, Boschker Twente), Verhaegh, Kaya (V7ra se). Aantal toeschouwers: 13.251 FC Twente: Boschker' Wilksm, Wielaert, Zomer en HeubacmË kal (74. Zijier), El Ahmadi enty gelaar' Bakircioglu, N'Kufo Tourna (56. Niemeyer). J Vitesse: Wapenaar' Verhaegh,Sa soni (70. Junker), Sprocket Frankel' Kaya, Janssen, Prijot- Esajas (28. Van der Schee Benson (28. Hersi) en Lazo& ANP Spurs dit jaar voor de vierde keer in acht jaar de NBA-finale haalt. Het zou ook mooi zijn voor Elson en misschien nog mooier voor diens familie. De moe der van Elson wilde eigenlijk dat hij stopte met basketballen, omdat ze niet een tweede zoon aan de sport wilde ver liezen. Maar ze wist ook dat Patrick het in hem zag zitten en dus moedigde ze Francisco aan door te gaan. De ene zoon moest de droom van de ander maar verwezenlijken. Hij komt dit jaar in de buurt. Roeland van Vliet (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18