ltijd op de bres voor Zeeland Oude brieven als troostrijke mantra knettergek van het geschreven woord Jubileumeditie met Laaglandse verhalen De Biet in Café Top Honderd Balkenende krijgt boek kinderzorg Borselse mishandeld in Goes Brand door sigarettenpeuk \em Buijs (CDA) na acht jaar weg uit de Tweede Kamer Siem Buijs ans Bouma est poëzie orcefeed treedt in Midgard kunst zaterdag 25 november 2006 Gonny Gaakeer (links) en Mieke de Groote (rechts) vertolken de hoofdrollen in Een Zeeuwse meid. foto Lex de Meester SCHERPENISSE Dorpshuis Holland Huis 'Een Zeeuwse meid', door Thea terproductiehuis Zeeland. Tekst: Nirav Christophe. Spel: Gonny Gaakeer en Mieke De Groote. RegieMarijke Bevers luis. door Rolf Bosboom Het lijkt een frontale botsing van culturen. Twee vrouwen ont moeten elkaar in een leegstaan de Thoolse woning, maar hun le vens liggen op het oog mijlenver uit elkaar. De een is een vrouw van de wereld; de ander heeft het eiland nimmer verlaten. Mondain tegenover bekrompen. Zo lijkt het, want het is een beeld dat geleidelijk kantelt, wel móet kantelen. Een Zeeuwse meidde eerste rei zende voorstelling van Theater productiehuis Zeelandia (tevens organisator van het Zeeland Na zomerfestival), ging gisteravond in première in dorpshuis Hol land Huis in Scherpenisse. Het contrast met bijvoorbeeld de grootscheepse Wagner-produc- tie tijdens het jongste festival kan niet groter zijn, want het is een kleinschalige, korte (een uur) voorstelling, maar wel met het professionele kwaliteitskeur merk dat Zeelandia wil bieden. Op het podium geen visueel spektakel. Wel een sober, bijna abstract decor waarin alleen het noodzakelijkste is weergegeven, omgeven door een stevige zwar te lijst. Alle aandacht gaat uit naar de twee vrouwen en hun- dialoog in taal en lichaamstaal. Er zijn veel woorden, maar tus sen de regels door wordt nog meer gezegd. Het verhaal gaat over Marga, een vrouw die een 'rustiek' huis in de provincie zoekt om wat rust te vinden in haar hectische leven als beachvolleybalpromo- tor. Zij bezichtigt een huis dat leeg staat. Maatje, die er jaren lang heeft gewoond, laat het haar zien. Het bezoek lijkt, aan vankelijk op niets uit te lopen, maar geleidelijk komen de vrou wen steeds nader tot elkaar. De béide actrices brengen het verhaal sterk en geloofwaardig, waarbij de rol van Mieke De Groote als Maatje net iets krach tiger is dan die van Gonny Gaakeer als Marga. Het stuk overtuigt vooral ook door de wij ze waarop veel ongezegd blijft, maar toch voelbaar wordt ge maakt, zoals de gemeenschappe lijke moeizame band met de va der en de tegenstrijdige gevoe lens als het gaat om de eigen wortels. Ook wordt uiteindelijk duidelijk wie de echte vrouw van de wereld is. Nirav Christophe heeft bij het schrijven van het stuk onder meer gebruik gemaakt van de brieven die de Thoolse dienst bode Pietje Willemse tussen 1861 en 1873 schreef aan haar vriendin Maatje Weijler. In de voorstelling citeert Maatje er regelmatig fragmenten uit, waardoor de Zeeuwse taele een troostrijke mantra wordt. Te gelijkertijd verbinden de brie ven de levens van de twee wou wen en verheffen de zaken waar mee zij worstelen tot tijdloze, misschien wel universele the- Een Zeeuwse meid' wordt tot eind januari nog 22 keer opge voerd in dorpshuizen en zalen in heel Zeeland. Voor de speellijst.- zie www.thea- terzeelandia.nl. ZIERIKZEE - Café de Gekroonde Suikerbiet aan de Nieu we Haven in Zierikzee staat op de vierenvijftigste plaats genoteerd in de tophonderdlijst van beste cafés van het land. De Gekroonde Suikerbiet (in de volksmond 'De Biet') staat nu voor het derde achtereenvolgende jaar in deze lijst. Wederom is er sprake van een lichte stijging. Vorig jaar kreeg het Zierikzeese café de achtenvijftigste plaats toebedeeld. De Biet en nog vierhonderdvijftig ande re cafés zijn het afgelopen jaar anoniem bezocht en beoor deeld door een vakkundige jury van vakblad Horeca Mis set. Gastheerschap, presentatie, productkennis, hygiëne, activiteiten en de gasten zelf zijn belangrijke speerpunten in de beoordeling. Café De Anker in Hulst is op de drieën- zeventigste plaats het tweede Zeeuwse café op de lijst. Tapperij De Mug in Middelburg staat in de ere-galerij. MIDDELBURG - Premier Jan Peter Balkenende krijgt maandag 27 november in Middelburg het boek over hon derd jaar kinderzorg in Zeeland, 'Een kind is geen post pakket'. Cliënt van de opvolger van de Vereeniging Kin derzorg AZZ, Björn Vogel (17), overhandigt het boek 's avonds in de Nieuwe Kerk aan de minister-president. Tij dens de bijeenkomst is ook de moeder van de premier, me vrouw T. Balkenende aanwezig. Zij collecteerde enige ja ren voor de Vereeniging Kinderzorg, die in 1906 werd op gericht voor kinderen die thuis in een onwenselijke situa tie moesten leven. Het jubileumboek portretteert een groot aantal mensen die woonden en werkten in de tehui zen van de Vereeniging en schetst de ontwikkelingen tot de dag van vandaag. Voor de bijeenkomst zijn vele van de voormalige en de huidige kinderen van cle Zeeuwse jeugd zorg uitgenodigd, alsook (oud)medewerkers en vertegen woordigers van de diaconieën van de Vereeniging Kinder zorg. GOES - Op het Stationspark in Goes is gisterochtend kort na acht uur een 42-jarige wouw uit de gemeente Bor- sele mishandeld. Ze had een automobiliste erop gewezen dat ze niet op een bedrijfsparkeerterrein mocht parkeren én dat ze gratis kon parkeren langs het spoor bij het Sta tionspark. De automobiliste begon daarop te slaan en te schoppen. Ze vroeg een meisje dat bij haar was, mee te doen en dat gebeurde ook. Een man die in de buurt aan het telefoneren was, zag het en greep in. De twee mishan- delaarsters stapten in hun auto en reden weg. De Borselse was behoorlijk geraakt met als gevolg gezwollen benen, schaafwonden, een beschadigd gezicht en pijn in haar hoofd. De politie gaat achter de mishandelaarsters aan. MIDDELBURG - Een sigarettenpeuk in een prullenmand heeft geleid tot een brand in een woning in Middelburg. De brand ontstond donderdagnacht even na één uur op de zolder van de woning aan de Meanderhof. De bewoner ontdekte de brand zelf. Omdat er zo veel rook was ont staan, kom hij het vuur niet zelf blussen. De brandweer heeft dat gedaan. De twee bewoners van het huis konden zichzelf redden. Na het blussen heeft de brandweer de wo ning geventileerd om de rook te verdrijven. Hoe groot de schade is, kon de brandweer gisteren niet zeggen. iterair tijdschrift Ballustrada viert twintigjarig bestaan tie, 1 in'iirErnst Jan Rozendaal leitr de4sENKERKE - De veelhe den kloof tussen burger en jjtiek is kleiner geworden, at vertrekkend Kamerlid j Buijs (CDA) uit Wissenker- J)at betekent ook dat Zee- :d dichter bij Den Haag is ko- ite liggen. Ik ben blij dat ik :de afgelopen acht jaar aan eheb mogen werken." jaisdag komt de Tweede Ka- 'I:nog één keer in oude samen- iüng bijeen. Daarna is het Buijs heeft inmiddels wat •oiedingen om zich in te zet- voor organisaties en instel den in Zeeland. „Nee, ik em geen namen." Verder 1 opt hij volgend voorjaar voor CDA in de Eerste Kamer te men. „Ik blijf me met allerlei ^en bemoeien. Ik zal nooit he- saal loskomen van het politie- ïiius.' sultaat jis blij met het resultaat van partij bij de Kamerverkie- gen. „Voor de derde keer ach i elkaar hebben we ons ta laantal redelijk vast weten houden. Maar het zal een leilijke klus worden om een sielkabinet te krijgen." het absoluut niet eens met genen die beweren dat de kie- Balkenende om een socialer ieid heeft gevraagd. Dat het idige kabinet de gezondheids pa ondergeschikt zou hebben naakt aan de marktwerking, sn verwijt dat hem als woord- der gezondheidszorg van lagp 1 hét CDA persoonlijk raakt. „Ik kan daar ongelofelijk boos om worden. Tijdens de verkiezings campagne is een karikatuur ge maakt van de gezondheidszorg in Nederland. Er is een grauw sluier overheen gelegd, er zou van alles zijn misgegaan. Dat is belachelijk. Internationaal ge zien staat de zorg in Nederland op een hoog niveau. Er zijn meer eenpersoonskamers geko men in zorginstellingen, de wachtlijsten zijn afgenomen, de ambulancezorg is verbeterd. Er heeft een omslag plaatsgevon den van budgetgericht denken naar patiëntgericht denken. Ex- zijn inderdaad prikkels inge bouwd om te komen tot een goedkoper en minder bureaucra tisch zorgsysteem. Dat betekent niet dat Den Haag bezuinigt op de zorg, maar dat Den Haag de zorg betaalbaar wil houden. Als marktwerking betekent dat de patiënt waar krijgt voor zijn geld, dan kun je het zo noemen. Maar de overheid blijft verant woordelijk voor de kwaliteit, de bereikbaarheid en de betaal baarheid van de zorg. Dat laten we niet over aan de mai-kt. Bo vendien hebben we maximale so lidariteit gecreëerd door het on derscheid tussen particuliere verzekering en ziekenfonds af te schaffen. Natuuidijk kunnen er nog altijd dingen beter, maar dat betekent niet dat je de zorg in Nedeiiand asociaal kunt noe men." Behalve een vertegenwoordiger van het hele Nederlandse volk, met zorg als een belangrijk aan dachtsgebied, heeft Buijs zich de afgelopen acht jaar ook na drukkelijk als Zeeuws Kamerlid geprofileerd. „Ik heb mijn Zeeuwse wortels in Den Haag te gelde proberen te maken." Hij noemt de vei'betering van het ambulancevervoer in Zee land, de steun voor de vissei-ij- sector - zowel bij saneiïng als in novatie - en het verzet tegen ont- poldei-ing als voorbeelden van zaken waar hij zich in debatten stex-k voor heeft gemaakt. „Ik heb soms harde confr-ontaties ge had met minister Veerman. Steeds heb ik geprobeerd het maximale voor Zeeland eruit te halen. Vasthoudendheid is daar bij vaak beloond." Lobby Bij pai-tijgenoten heeft hij onder meer gelobbyd voor het open houden van de Zeeuwse sta tions, orders voor de Koninklij ke Scheldegroep, aanleg van de tunnel bij Sluiskil en uitbrei ding van het aantal plaatsen van kampeerboeren. Hij bena- dx-ukt dat bij dei-gelijke kwes ties vaak goed is samengewerkt met andere partijen, vooral als daar Zeeuwen in de fractie za ten. Bovendien heeft hij goed contact onderhouden met het provinciebestuur en belangheb benden in Zeeland. „Iedereen heeft het over de kloof tussen burger en politiek. Ik moest op een gegeven moment een extra medewei'kster aannemen om al le dagelijkse mails en telefoon tjes af te kunnen handelen." Terugkijkend betreui't Buijs dat het niet gelukt is de mechani sche kokkel visserij in de Wad denzee van de ondergang te red den. „Dat verbod was onnodig. Hoe je het ook wendt of keert, die zaak staat bovenaan op de verliesbalans. Aan de andei-e kant ben ik wel tevreden dat er een goede compensatie is geko men en dat het Rijk de innovatie van de sector stimuleert." Innovatie is volgens Buijs ook hét sleutelwoord voor de toe komst van Zeeland. „Niet alleen in de visserij, maar ook in de landbouw en het toerisme." Geboren: 10 december 1944 te Goes. Gehuwd sinds 1968, twee dochters. Opleiding: geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Leiden van 1963 tot 1970. CDA-lid sinds 1985. Van 1972 tot 1998 huisarts te Goes. Van 1995 tot 1998 fractievoorzitter van het CDA in Provincia le Staten van Zeeland. Van 1998 tot 2006 Tweede Kamerlid voor het CDA. Kandidaat voor de Eerste Kamer (verkiezing voorjaar 2007). indL Uik» j, .Tol tol or Rolf Bosboom DDELBURG - Hel mag een fin wonder worden genoemd. 1 sar de meeste literaire tijd- i Sniften er na twee, drie jaar j6? odgedwongen de brui aan oefen geven, zeker als er geen ile uitgeverij achter zit, leeft mtrada voort. Sterker nog: orgen wordt in Middelburg I twintigjarig bestaan ge- itd, met de presentatie van de mdel Laaglandse verhalen. KNEUZEN - Auteur Hans presenteert woensdag 29 rember vanaf 20.00 uur in de fstandingskerk in de Bcl- 18 nystraat in Terneuzen een col van eigen poëzie. wordt begeleid door Gerax*d rieLangkruis op piano. Bou- 2 presenteert gedichten over Jj Religieuze thema's: 'geloven sn verademing', 'in de scha- JC'u !W van de psalmen', 'vriend- 1 is geluk hebben' en 'zoon schepping'. Daarna gaat hij gesprek met het publiek over betekenis van poëzie en mu- h in het algemeen en liturgie 'net bijzonder. DDELBURG - De van oor- Zeeuwse metalband ireefeed treedt vanavond op in ,erè ?gerencentrum Midgard in unJ ddelburg. Voorafgaand speelt Zeeuwse rockband Reznik. H|>" «zaal gaat open om 21.00 uur. Pi'* tcefeed bestaat sinds septem- r 2002. Het vijftal maakte in arr :'.i naam met het album When Be becomes, uitgebracht op iisa0= '^eeuwe label Avalanche Mu- p Daar verscheen een jaar ge- :er' ook de opvolger, Stain- a ar t n&it heeft de band een Eui*o- se promotie- en distributie- 8" - ^gesloten met Rock Inc./Ber- In september toerde Force- do°r de Verenigde Staten, 3ssen de promotieactiviteiten 30 Ai 11 optredens door wordt er ge- frkt aan matei-iaal voor een HN album. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is traditie geworden dat Ballustrada bij elk lustrum een jubi leumeditie uitbrengt. Dat zijn gewilde boek werken geworden. Van de poëziebundel Zeeuws dichtbij het vijftienjarig bestaan verschenen, zijn bijvoorbeeld meer dan 2000 exemplaren verkocht. Deze keer heeft de redactie ervoor gekozen zich volledig op proza te richten. Dat heeft Laaglandse verhalen opgeleverd, met nogal uiteenlopende bijdragen, zowel wat stijl als kwaliteit betreft, zoals een zedenschets van Jan J.B. Kuipers, hei-inneringen aan de oor- logsjaren van Johanna Ki*uit, poëtische por no van Meindert Inderwisch en een hila- risch vei-haal van Peter van Druenen over een man die een enorme berg bouwt in Zee land: Mont Zélande - met catastrofale gevol gen. Ook zijn er bijdi-agen van Marco Daane, Henk van Kerkwijk, Kaki Gaia-Dada, Jo- han Everaers, André van der Veeke, Kees Klok, Paul van der Velde, John Brosens, (Theo) Raats, Ben Schot, Paul van Leeuwen kamp en Lo van Di'iel. De hoogtepunten zitten aan het begin en eind. Wim Hofman sluit af met het verhaal Omzwervingenover het bezoek aan zijn 'oude Studiehuis': een prachtig geschi-even relaas, waarin Hofman een nieuw stijlregis- ter lijkt te hebben gevonden. Bijzonder is ook het openingsvei-haal van Y. Né, die vooral bekend is vanwege haar ge dichten en beeldende kunst. Nu waagde ze zich aan een vei-haal en met succes, want En joying lines laat mooi zien hoe proza en poë zie zich heel natuurlijk kunnen verenigen. 'Laaglandse verhalen', 160 pag., uitgeverij ADZ Vlissingen, 9,95. De bundel wordt morgenmiddag gepresenteerd in jazzcafé Desafinado, Koorkerkstraat 1, Mid delburg. André van der Veeke houdt een feestrede, auteurs lezen fragmenten uit hun bij dragen voor en er is akoestische muziek van The Beamholes. Aanvang: 15.00 uur. Vertrekkend Tweede Kamerlid Siem Buijs: „Innovatie is het sleutelwoord voor de toekomst van Zeeland." foto Willem Mieras ken, maar tegelijkertijd is er ook weinig aanleiding toe. „Het aantal abonnees is constant en groeit zelfs wat. Gedeeltelijk heeft de belangstelling zich naar buiten Zeeland ver plaatst." Ballustrada heeft 'en kele honderden' abonnees, al dus Van der Veeke. „Het exacte aantal noemen we nooit, omdat we niemand willen verontrus ten. We laten van elk nummer in elk geval 250 exemplaren ma ken." Twee jaar geleden was er zo'n moment waarop de toekomst van het tijdschrift even ter dis cussie werd gesteld. „We zaten al een aantal jaren op hetzelfde spoor. Dan vraag je je af: moe ten we hier wel mee verder gaan?" Het antwoord was bevestigend. Er werd een nieuwe weg inge slagen. Ko de Jonge, de vaste vormgever, veranderde het ui terlijk van het blad drastisch en de redactie introduceerde di- verse nieuwe rubrieken, waa ronder Laaglandse poëzie, waarin telkens een stroming in de Nederlandse dichtkunst cen traal staat. „Dat is allemaal heel goed uitgepakt", vindt Van der Veeke. „De laatste uitgaven zijn echt geweldig geworden." Door het netwerk dat het tijd schrift heeft opgebouwd, wer ken regelmatig grote namen mee. Daarnaast dient zich zo nu en dan ook nieuw talent aan. „Maar omdat-wij niet kunnen betalen, blijven we afhankelijk van de goodwill van de auteurs. Wel hebben we liever een goed verhaal van een onbekende, dan een afdankertje van een beken de." De Terneuzense schrijver André van der Veeke is hoofdredacteur van het blad. Nog altijd, want hij was ook degene die twintig jaar geleden het initiatief nam, omdat hij als beginnend auteur behoefte had aan een Zeeuws li terair podium. Samen met Willy de Houck en Ronald Verstraten begon hij Ballustrada. De redactie kende in der loop der jaren onvermijdelijk wisse lingen, maar de kern is al jaren lang dezelfde. Die bestaat naast Van der Veeke uit Jan J.B. Kui pers en Theo Raats, die er alle bei al vanaf de derde jaargang bij zijn betrokken. „Als leden van een redactie moet je nu een maal goed met elkaar overweg kunnen. Dat is in ons geval ze ker zo", zegt Van der Veeke. Realist Dat verklaart, volgens de hoofd redacteur, mede dat Ballustra da het nog altijd volhoudt. „Ver der moet je realist zijn en je niet gek laten maken door zaken die op korte termijn misschien wel leuk zijn, maar op langere termijn funest uitpakken, zoals het uitbrengen van dure uitga ven. En natuurlijk moet je, om een literair tijdschrift te begin nen, knettergek zijn van het ge schreven woord." Er zijn wel eens momenten geweest waarop is overwogen de zaak op te doe- Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee wijdde in september een middag aan Ballustrada. Docent Jos Rads- take (tweede van links) ondervroeg de redactie, met (vlnr) Theo Raats, André van der Veeke en Jan Kui pers. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17