Paviljoens mogen langer staan VANDAAG PZC PZC Gelukkig hebben we de foto's nog H; Ik ben een sterke PZC EEN ZEEUWSEMEID ,13 Waterschap Zeeuwse Eilanden verlengt garantie van drie naar vijf jaar Weer vrijspraak voor diefstal van crossmotor Mu/iek Werkstraf voor huiselijk geweld Fietskijkavond op politiebureau Winkeldief aangehouden Geen duidelijkheid college Sluis zaterdag 25 november 2006 door Maurits Sep jfflDDELBURG - Strandpavil joens hoeven minder vaak te ver huizen om de groei van duinen mogelijk te maken. Zij kunnen toortaan minstens vijf jaar op dezelfde plek blijven staan. paviljoens moeten minstens vijf meter uit de voet van de duinen l Dat is nodig om de dui- aen te laten groeien. Staan ze te dichtbij, dan kan het zand niet doorAector Dooms MIDDELBURG - „Dit is de ver keerde weg om de motorsport te bedrijven. U moet zelf een crossmotor aanschaffen." Offi- van Justitie J. Zondervan eiste gisteren in Middelburg te gen een twintigjarige Goesenaar wegens het stelen van een crossmotor vijftig uur werkstraf entwee weken voorwaardelijk De rechter sprak hem vrij zoals al eerder gebeurde toen de man ook voor de rechter moest ver schijnen vanwege op verden king van het stelen van een ande recrossmotor. Twee getuigen vond de officier voldoende bewijs. Raadsman ÜDunsbergen bestreed de ge tuigenverklaringen van de ex- vriendin en een neef van ver dachte, omdat ze volgens hem onbetrouwbaar waren. „Zij heeft haar eerste verklaring her roepen. Op dat moment was de relatie verbroken. Het is een wraakactie. De motor stond in garage bij de neef. Het valt niet uit te sluiten dat hij het heeft gedaan." De motor werd vorig jaar 6 november in Goes aangetroffen bij de woning van de vriendin. De advocaat pleitte voor vrijspraak. Politierechter B Duinhof miste de overtuiging de verdachte de crossmotor had gestolen. Advertentie Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Advertentie Zie onze wekelijkse vacature-index het alfabet van Zeeland Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bij de duinvoet komen. De aan groei van duinen is noodzake lijk omdat duinen het water te genhouden. Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) bepaalt of een strandpa viljoen verplaatst moet worden. De definitie van een duinvoet is echter omstreden. Dat maakt het lastig om te bepalen of een paviljoen nog op de goede plek staat. WZE overlegt met gemeen ten die bouwvergunningen verle nen over een definitie waarover ze het beide eens zijn. Daarom wordt vooral gekeken naar de overgang van relatief vlak strand naar steiler strand en duin. Paviljoens die verplaatst zijn, kregen de garantie van het wa terschap dat ze ten minste drie jaar mochten blijven staan. Het schap rekt die garantie nu op naar vijf jaar. Paviljoenhouders hadden moeite om de investe ring voor een verplaatsing in drie jaar terug te verdienen. Als dat niet lukt en een volgende verhuizing is alweer verplicht, komen ze financieel in moeilijk heden. WZE komt de paviljoen houders daarom tegemoet. De termijn van vijf jaar komt ook overeen met de bouwvergun ning die gemeenten aan strand tenten geven. Die zijn ook vijf jaar geldig. Niet haalbaar Als het waterschap had vastge houden aan die drie jaar, had een aantal paviljoens langs de kust van Schouwen-Duiveland nog voor 1 maart 2007 weg ge moeten. Een verplaatsing op zo'n korte termijn is vrijwel niet haalbaar, erkent het schap. Bo vendien staan sommige op zo'n smal strand dat ze, als ze verder van de duinvoet af moeten staan, bij hoog water in het wa ter komen. WZE komt de paviljoenhouders op Schouwen-Duiveland tege moet. Om iedereen gelijk te be handelen, geldt de nieuwe garan tietermijn ook op Walcheren. Van alle strandpaviljoens die nu langs de kusten van Walcheren en Schouwen-Duiveland staan, moeten er voor 2010 twee ver huizen omdat ze te dicht op de duinvoet staan. Voor de andere komt verplaatsing pas daarna in beeld. Strandpaviljoens als Piet Hein tussen Dishoek en Vlissingen, kunnen voortaan vijf jaar blijven staan, mits ze minstens vijf meter van de duinvoet af staan. foto Lex de Meester Molen De Hoop heeft de ruimte gekregen door de renovatie van het Vlissings Bolwerk. door Maurits Sep MIDDELBURG - Eigenlijk moet je aan de overzijde van de vest staan, bij het kantoor van Delta. Dan valt pas goed op hoe vrij Molen De Hoop tegenwoor dig staat. De rondleiding van de gemeente Middel burg over het Vlissings Bolwerk laat zien wat met de renovatie van de bol werken tot nu toe is bereikt. Bij de mo len heeft zich vrijdagmiddag een flinke groep omwonenden, raadsleden en amb tenaren verzameld om de voortgang te bekijken. Bewonderen blijkt geen goede omschrij ving. De reacties zijn op zijn minst ver deeld. Zelfs wethouder Huub van Klin ken moet even slikken. Hij heeft de plannen, toen die op papier stonden, toe gelicht, aangepast en verdedigd. „Maar dat was zoals het op papier staat. Als je het nu in het echt ziet, is het toch an ders. Dan schrik ik ook wel even. Maar, het komt goed, echt waar." De gemeente heeft 'tot op de boom nauwkeurig' onderhandeld wat moet blijven en wat mag verdwijnen. En zo wordt het ook uitgevoerd. Dat zal best, maar Jacqueline Eversen vindt het helemaal niks. Zij woont te genover de Noordpoortbrug. Ze loopt mee over het Vlissings Bolwerk om te zien wat de renovatie heeft aangericht. Want zo voelt zij het. „Ik snap het hele verhaal wel. Het is helder. Te helder, als je het mij vraagt." Er verdwijnt veel te veel groen naar haar zin. Ze wijst naar het talud van het Vlissings Bolwerk. Weg struiken en bodembegroeiing. Er komt alleen gras terug. Vreselijk, vindt ze. „Wat een kaal slag." En dat Molen De Hoop nu zo mooi vrij staat - zoals de molenaar graag wil - kan haar al evenmin bekoren. Niet dat ze een hekel heeft aan molens, maar half verscholen achter bomen en strui ken was er, meent zij, genoeg van te zien. Eversen maakt zich zorgen over wat er op het Noordbolwerk gaat gebeuren. „Ik kijk straks vol op het Gasthuis. En dat is geen mooi gebouw. Bovendien is het jammer voor mijn dochter van vijf. Die speelt lekker tussen de bomen en de struiken. Zolang het nog kan. Het is nu groene natuur vol avontuur. Het wordt meer park dan natuur." Joost Eggebeen van de gemeente hoort haar verhaal aan. De bomen bij de Noordpoortbrug blijven staan, de strui ken gaan weg, kondigt hij aan. „We ha len begroeiing weg die andere begroei ing verdringt." Op het Vlissings Bol werk zijn populieren gekapt, de es doorns blijven staan. Drastisch Natuurlijk, beaamt Eversen, er moest iets gebeuren. Maar zo drastisch? „Hon derd procent eens zullen we het nooit worden", reageert Eggebeen. „We kun nen het niet iedereen naar de zin ma ken. Ik vind het wel belangrijk dat alles wat we doen, dat we dat goed doen." De rondleiding gaat verder over het Langevielebolwerk. De begroeiing rond het parkeerterrein op het Hof van Tan foto Ruben Oreel ge vertoont een gapend gat. Ook daar zijn bomen weggehaald die andere weg drukten. Maar er komen nieuwe voor terug. Het wordt weer een gesloten wand van groen, belooft de gemeente. De gezonde appelbomen langs de vest zijn gespaard. Er komt een doorgaand wandelpad over dat stuk bolwerk. Het pad dat over de punt van het bolwerk liep, langs het water, verdwijnt. „Ons pad?", vraagt een bewoonster van de Langevielesingel verschrikt. „Hoe moet dat dan als er weer ijs op de vest ligt? Hoe komen we dan op het ijs?" Niet dat zij de kans op een bevroren vest erg groot acht, maar als... De helling wordt afgevlakt, vertelt Eg gebeen. „De helling wordt dus alleen maar langer." De overbuurvrouw is niet overtuigd. „Gelukkig heb ik de fo to's nog van hoe het was", verzucht ze. „U kunt volgend jaar ook weer heel mooie foto's maken", voorspelt Egge been. Want zoals wethouder Van Klinken het uitdrukt: „Er is nu een tijd van rooien, maar er komt een tijd van planten." Volgende week is het zover. Dan wor den de nieuwe bomen en struiken op het Vlissings Bolwerk geplant. door Anita Janse OOST- SOUBURG - In zorgcen trum de Zoute Viever in Sou burg was het gisteren feest. Jaco- mina Walrave - Jobse werd 101 jaar. Ze kreeg voor de tweede keer de burgemeester op haar verjaardag. „Ze hebben er wat van gemaakt hoor", zegt de jarige glunde rend. De ontmoetingszaal van de Zoute Viever in Souburg zit stampvol. Een accordeonist zet de tonen in van het lang-zal- ze-leven. Hij kan meteen op bij val rekenen. Mevrouw Walrave valt met haar neus in de boter, want het is frietmiddag in het zorgcentrum. Het is dus puur toeval dat er zo veel mensen en een muzikant op haar verjaardag zijn. Die friet maakt haar feestje alleen maar leuker. „Dat kreeg ik vroeger niet hoor. Dat was veel te duur." De jarige geniet zichtbaar van de gezelligheid. Niet dat het af gelopen jaar altijd gemakkelijk was. „Ik ben een paar keer ziek geweest, maar ik kwam er elke keer weer bovenop. Ik ben een sterke." Als eeuwlinge heeft ze heel wat op haar netvlies staan. Daar kan ze goed over vertellen, want ze is nog helder van geest. „Ik zou een boek over mijn leven kunnen schrijven, ik zou alleen niet weten waar ik dan moet be ginnen." Ze maakte twee oorlo gen mee en overleefde de Spaan se griep-pandemie. „Dat was verschrikkelijk", weet ze nog. Ze was toen nog een tienermeis je. In 1929 trouwde ze met A. Wal- rave, ze kregen twee dochters. „Vanavond ga ik uit eten, dat is het cadeau van de kinderen en kleinkinderen." Haar oudste dochter knikt bevestigend. „Tja, wat moet je op den duur nog ge ven. Ze heeft niet veel meer no dig. Een etentje is altijd goed." De accordeonist overstemt het gesprek. Wat maakt het uit, 'als de jarige maar geniet. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Sint Maar tensdijk voor huiselijk geweld vei-oordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Verder moet hij zich houden aan de voorwaarden van de reclassering. Ook als dat inhoudt dat hij mee moet doen aan het pi'o- ject 'Huiselijk Geweld'. De man mishandelde 30 januari in Sint Maartensdijk zijn vriendin door haar bij de keel te grijpen en haar tegen haar been te slaan. Officier van Justitie J. Zondervan eiste zestig uur werk- sti'af en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De advocaat van vei'dachte E. Moes vond dat het accent op de voorwaardelijke straf moest liggen, omdat zijn cliënt daardoor verplicht wordt zich aan de reclasseringsvoor- waarden te houden. De Tholenaar is al eerder veroordeeld voor geweldsdelic ten. VLISSINGEN - Op het politiebui'eau in Vlissingen zijn aanstaande maandag gevonden fietsen te zien. Mensen van wie een fiets is gestolen, kunnen kijken of hun rijwiel in Vlissingen is teruggevonden en daar staat. De fietskijk avond duurt van 19.00 tot 20.00 uur. De ingang van het politiebureau is in de Molenstraat. OOSTBURG - De politie heeft gistermiddag rond half vier een 43-jarige winkeldievegge uit Oostburg overge bracht naar het politiebureau. De vrouw was even tevoren aangehouden door een mede werker van de winkel waar zij was betrapt op de diefstal. Dit betrof een winkel in de Torenweidelaan in haar woon plaats. De vrouw had goederen gestolen met een waarde van bijna vijftig euro. De vrouw heeft op het bureau een vei'klaring afgelegd en is hierna weer in vrijheid gesteld met een boete op zak. SLUIS - De politieke partijen in de gemeente Sluis PvdA, Doipsbelangen en Toerisme (D&T) en Nieuw West zijn het donderdagavond nog niet helemaal eens geworden over de belangrijkste onderwerpen voor een bestuui-sak- koord. Volgende week dinsdag volgt er een nieuw gesprek. For mateur Leen Wille denkt dan te weten of de beoogde coali tie er komt. Hij is hoopvol gestemd over de voortgang. „Kijk, het is nog even afwachten. Maar we hebben in een goede sfeer een open gesprek met elkaar gevoerd. Volgen de week zien we verder. De PvdA trekt, als winnaar van de gemeenteraadsverkie zingen in maart van dit jaar, de kar om tot een nieuwe for matie te komen. Net als in maart steken de sociaal-clemoci'aten in op een college met D&T en Nieuw West. Laatstgenoemde partij vormde toen uiteindelijk een meerderheid met de drie kleinere partijen, zodat PvdA en D&T buitenspel werden gezet. Na het ontslag van Nieuw West-wethouder Adri Rosendaal kunnen de overgebleven wethouders (van CDA, WD en Gemeentebelangen) niet meer rekenen op de steun van een raadsmeerderheid. (Advertentie) Theaterproductiehuis Zeelandia presenteert Christophe EEN TONEELSTUK OVER THUISKOMEN TE ZIEN IN THEATERZALEN EN DORPSHUIZEN IN HEEL ZEELAND VAN 23 NOV T/M 27 JAN speellocaties THOLEN 23 nov Scherpenisse (try-out) 24 nov Scherpenisse (première) WALCHEREN 28 nov Vlissingen 1 dec Domburg 2 dec Westkapelle 18 jan Serooskerke 25 jan Arne- muiden 27 jan Middelburg DE BEVELANDEN 25 nov Heinkens- zand 29 nov Baarland 30 nov 's Heer Hendrikskinderen 6 dec Wemeldinge 7 dec Rilland >12 dec Goes 23 jan Hansweert 24 jan Wissenkerke SCHOUWEN-DUIVELAND 8 dec Renesse 9 dec Kerkwerve >11 dec Nieuwerkerk ZEEUWS-VLAANDEREN 16 jan Terneuzen 17 jan Oostburg 19 jan Hulst 20 jan Sluis 26 jan Axel info kaarten zie www.theaterzeelandia.nl of bel 0900 33 000 33 «ms p/g) NDS mwuriuw Provincie Zeeland (Advertentie) Open dag 'Mobiliteit' Rijden in een Ferrari Gratis rondvaart Fast Ferry Racen in een 'Big Wheel' of 'Minicar' Outsmarted... en nog veel meer! Kom naar het Veerplein in Breskens of naar de Sluis Vlissingen tussen 12.00 en 16.00 uur. Kijk voor het volledige programma op www.zeeland.nl/verkiezingen Mevrouw Walrave trof het op haar 101e verjaardag, het was frietmiddag in het zorgcentrum. „Dat kreeg ik vroeger niet hoor. Dat was veel te duur." foto Ruben Oreel VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN ZEELAND 7 MAART Prownae Zeetsrvd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13