Liever vetarm en suikerrijk PZC De kracht en veelzijdigheid van grafiek GEL CHT American Songbook blijft aanspreken kunst Minister Wijn neemt nog geen actie tegen hoge watertarieven ZLTO-voorzitter geridderd Ichtusschool op voor cultuurprijs Extra geld voor landinrichting Motorrijder ten val op A58 Goedkoop gezond Atelierexpositie bij Ineke Otte door Ernst Jan Rozendaal OEN HAAG - Minister Wijn (CDA, Economische Zaken) wil niet dat drinkwaterbedrijven 'onnodig' hoge winst maken op Je tarieven. Toch is het volgens tem in de eerste plaats een taak ran provincie en gemeenten om jaar wat tegen te doen. Wijn schrijft dat in antwoord op vragen van het CDA-Kamerlid Ten Hoopen. Die stelde vorige maand - ook in een opiniestuk inde PZC - dat de drinkwaterta- rieven in Nederland gemiddeld jfi euro (per jaar) te hoog zijn. Vooral het waterbedrijf Evides, Jat de Zeeuwse huishoudens be dient, zou het te bont maken. Dat keert 34 miljoen euro divi dend uit aan de aandeelhouders, lerwijl een deel van dat geld ook kan worden gebruikt om de ta neven te verlagen. De publieke aandeelhouders ran Evides zijn de provincie Zee land en 47 gemeenten in Zee land en Zuid-Holland. Zij zijn sok verantwoordelijk voor het toezicht op de waterleidingbe drijven, schrijft Wijn. Hij erkent overigens dat de onafhankelijk- heid niet is gewaarborgd als de toezichthouder tegelijk aancleel- tiouder is. Toch acht hij de pro vincies en de gemeenten in staat onnodige winsten te voorko men, Bovendien werkt staatsse cretaris Van Geel (CDA, Milieu) jan afspraken met de sector overeen redelijk tarief. Ten Hoopen is niet tevreden met iiel antwoord van Wijn, maar wil zich nog even bezinnen over eerdere stappen. Hij wil afwach- len waarmee Van Geel komt. Hij sluit niet uit dat die toch voorstelt dat een onafhankelijke instantie, bijvoorbeeld de Neder landse Mededingingsautoriteit |NMa), toezicht gaat houden op Je drinkwatertarieven. Overigens heeft Evides inmid dels aangekondigd dat de tarie ven de komende vijf jaar niet stijgen. Gedeputeerde Suur- mond (VVD, Financiën) heeft Provinciale Staten onlangs be loofd dat hij zich sterk gaat ma ten voor een verlaging van het tarief met vijf procent. vrijdag 24 november 2006 GOES - De voorzitter van de ZLTO, Antoon Vermeer uit Haaren, is gisteren benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Vermeer ontving de onderscheiding uit handen van minister Veerman van LNV. Vermeer (57 jaar) is onder meer dertig jaar bestuurlijk actief binnen de land- en tuinbouw, waarvan tien jaar voorzitter van de ZLTO en daarvoor de NCB. Hij is sinds eind jaren '60 bestuurlijk actief, onder meer als voorzitter van de KPJ (Katholieke Plattelands Jongeren), gewestelijk voorzitter van het Agrarisch Jongeren Werk (AJW) - werkgebied Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Gelderland - en als ad viseur van het hoofdbestuur van de toenmalige NCB. Sinds de jaren '70 is Antoon Vermeer bestuurlijk actief in de toenmalige NCB. In 1996 wordt hij gekozen tot voorzit ter van de NCB en vanaf 1998 is hij voorzitter van de Zui delijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). Als ZL TO-voorzitter maakt Vermeer deel uit van het bestuur van LTO Nederland. WOLPHAARTSDIJK - De Ichtusschool in Wolphaarts- dijk is doorgedrongen tot de groep van drieëndertig basis scholen uit heel Nederland die meedingen naar de cultuur primair prijs 2006. In totaal waren 326 projecten ingezon den voor de landelijke wedstrijd. De Wolphaartsdijkse basisschool wist de kopgroep te ha len met het project Kunst ligt om ons heen, een tiendaags kunstproject begin dit jaar waarbij alle klassen een pro fessioneel kunstenaar la-egen toegewezen en waarbij het dorp Wolphaartsdijk direct betrokken is. Minister Maria van der Hoeven van Onderwijs maakt woensdag 13 de cember in Utrecht bekend welke school met de cultuur primair prijs 2006 van zevenduizend euro naar huis mag. De Ichtusschool is als enige Zeeuwse basisschool genomi neerd. MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt drie mil joen extra voor landinrichtingsprojecten in Zeeland. Het geld komt van het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV). Het ministerie beloont het dage lijks provinciebestuur voor de voortvarendheid waarmee geld is voorgeschoten voor diverse projecten. De provincie financierde vanaf 2004 een aantal projecten in Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Tholen voor, waar door deze sneller werden afgerond. Het gaat bijvoorbeeld om de verwerving van de grond voor de aanleg van nieu we natuurgebieden, verkaveling van landbouwgronden en voor waterbeheersing en groen. Het landelijk beschik bare rijksbudget 2006 wordt niet volledig ingezet. Daar om is het geld herverdeeld en krijgt Zeeland drie miljoen euro extra. Gedeputeerde Staten gebruiken dit geld om ook in de toekomst projecten een impuls te geven. MIDDELBURG - Een 59-jarige motorrijder uit Oost-Sou burg is woensdagavond rond half negen ten val gekomen op de A58 bij Arnemuiden. Het achterlicht van de motor was blijven branden, daardoor werd het slachtoffer door een automobilist opgemerkt. De Souburger werd met een ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Zijn verwondingen bleken mee te vallen. 1 feor Anita Tournois 1LINGE - In de laatste tentoon stelling van dit jaar legt Galerie Esprit in Clinge de nadruk op grafiek. Het gaat om uniek werk van een flink aantal kunste naars, die in etsen, zeefdrukken, lino- en houtsneden en tekenin gen de kwaliteit, kracht en veel zijdigheid van deze discipline la ten zien. Keramische beelden en i bronzen van Lebuin D'Haese 'ompleteren de expositie. Michael Jepkes blijkt in de leer 'e zijn geweest bij twee andere kunstenaars van wie werk is te zien: wijlen Nico Molenkamp en 4e 84-jarige Ru van Rossem, die 'ttdertijd lesgaven op de kunsta cademie van Tilburg. De giraf, run zeefdruk van Molenkamp, is zo knap gemaakt, dat er penseel streken zichtbaar zijn en het «aast een schilderij lijkt. Er valt veel te zien op de etsen van Van Rossem, die zijn ver vaardigd in een eigen ontwikkel ds druktechniek waardoor ver der en dieper kan worden door- geëtst. Voorbeelden als Levens ontwikkeling land, Levensont wikkeling zee en Het begin, met verhalende taferelen, zijn bijzon der kleurrijk. Heel anders van stijl zijn de krijttekeningen van dieren zoals stieren en apen, met hun bewegingen afgebeeld in zwart en bruin en enkele krachtige lijnen. Van Rossems credo het vak eerst goed te leren, heeft Jepkes goed in de oren geknoopt. Deze graficus, geboren in Amsterdan en nu wonend in Breda, toont een selectie fijnzinnige etsen en tekeningen. Zijn zeer kleurrijke prenten, vooral in etsaquatint - soms wel zestien tot zeventien gangen - zijn zeer perfectionis tisch uitgevoerd. De oudheid en mythologische en bijbelse taferelen vormen een voorname inspiratiebron. Talrij ke diersoorten worden frequent afgebeeld naast menselijke en goddelijke figuren, in levendige prenten vol verrassende details. Kleinere tekeningen en verha len zitten volop verstopt en vor men samen een groter geheel, waarop men steeds weer nieuwe dingen ontdekt. Repeteren In de ets Kaartlezers bijvoor beeld zijn overal onopvallend harten-, ruiten-, schoppen- en klavertjesmotieven verwerkt. Andere kleinere etsen tonen zijn voorliefde voor het theatrale, zo als Kermisman, Joie en Muze. Ook de Zodiak (dierenriem) is een geliefd thema, evenals zijn grote passie voor muziek, afge beeld in diverse inkttekeningen. De abstracte etsen van Beniti Cornelis worden vooral geken merkt door het repeteren van elementen. Drie van zijn werken met op elkaar gestapelde vlak ken tonen die specifieke eigen stijl met opeenvolgend beeldma teriaal. De vlakken worden afge bakend door zwarte accentbelij ning. De ene keer ligt het zwaar tepunt bovenaan, de andere keer onderaan. Hoofdthema in de etsen van Ron Beumer is water. Beelden van een strand met zonnende da me, haventje met bootjes of een karakteristiek viskot op palen (Tharon) worden weergegeven in intens blauw, altijd de hoofd kleur, in contrast met tinten geel, terra of rood. De beelden van Lebuin D'Haese vertellen het verhaal van de mens. Uit zijn werk spreekt een grote tederheid voor zijn soort genoten. Zijn spelende mensfi guurtjes zoals Het ik op weg, De Speleman en Allemaal schatjes zijn zo ontwapenend, dat men bijna in de menselijke onschuld zou gaan geloven. Jan Verschoore exposeert klein- grafiek in de vorm van vier apar te ldeine minutieuze gomsneden in een lijst. De expositie bevat daarnaast nog fraaie linosneden van Iefkè Molenstra en zeefdruk ken met dieren in primaire tin ten van Jac Smolders. Tentoonstelling t/m 16 december in galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Geopend: vr.-za., 13.30-17.30 uur, vr. ook 19-21 uur. door Claudia Sondervan Twee keer per week een vette vis soort, elke dag twee ons groente en twee stuks fruit: alsof het niks kost. Ver se vis is vaak duurder dan biefstuk. Mensen met lage inkomens zijn aantoon baar ongezonder dan mensen met ge noeg geld. Dat ligt voor een fiks deel aan de ruimte in de boodschappenknip. Daar wil de GGD Zeeland wat aan doen. De dienst lanceerde de cursus goedkoop gezonde boodschappen doen. In eerste instantie alleen nog voor mensen die een training budgetbeheer volgen via de schuldhulpverlening, maar de lessen hebben meer potentie, onderkennen Es- therella van Klinken van GGD Zeeland en diëtiste Anne-Ruth de Kuyper van Zorgstroom, twee van de mensen achter cle cursus. Wie wil er nu niet met zo wei nig mogelijk geld aan zo gezond en lek ker mogelijk eten komen? Vooral met de feestdagen voor de deur. Voordat de cursus breed in de markt wordt gezet, komen drie Walcherse ker nen van rond de drie- tot vierduizend in woners als proefgebied aan bod. „Hoe mensen aan voeding komen bij la ge inkomens is in de grote steden onder zocht. Maar over het platteland is veel minder bekend", weet Van Klinken. De partners achter de cursus, naast de GGD ook Maatschappelijk Werk Wal cheren en Zorgstroom, nodigen komend voorjaar mensen uit Nieuw- en Sint Joosland, Westkapelle en het Vlissingse Middengebied uit tot deelname middels verenigingen en kerken. Wordt de proef succesvol, dan wil de GGD andere ge meenten benaderen. 'Goede voeding hoeft niet veel te kos ten' bestaat nu uit een training in twee dagen, waarin de voedingsleeivhet be grijpen van etiketten, de kunst van het vergelijken en het samenstellen van een Goedkoop boodschappen doen en gezond eten: een cursus die dat aanleert gaat op proef op Walcheren, foto Dirk-Jan Gjeltema maaltijd aan bod komen. Na twee da gen gaan de cursisten huiswaarts met een dikke map onder de arm die voorna melijk gevuld blijkt met goedkope me nusuggesties en recepten. Vloeibare boter Lagere inkomensgroepen kampen meer met overgewicht, ook bij kinderen. De nadruk bij gezond boodschappen doen ligt daardoor op vet: zo weinig mogelijk en liefst meervoudig onverzadigd. „En dat vet is zacht of vloeibaar", weet De Kuyper. Laat die goedkope pakjes mar garine dus liggen en grijp naar een fles vloeibare boter of olie. „En niet direct olijfolie. Dat gezonde imago is een heel geslaagde campagne. Het maakt niet uit: slaolie is ook goed." Verrassend advies: liever vetarm en sui kerrijk. Vruchtenhagel gaat dus boven boterhamworst ('Alles waar 'worst' ach ter staat is vetrijk.') Appelstroop heeft de-voorkeur boven kaas, zelfs al is die hooguit twintigplus. Vette vis is ge zond, maar zalmmoten zijn voor veel mensen te duur. „Neem dan een blik sar dientjes, tonijn of zure haring uit een pot. Lekker op brood of in de sla en even gezond. Zelfs die in olie..De olie is vloeibaar, dus meervoudig onverza digd", zegt De Kuyper. De goedkope koolvisfilets uit het vries vak zijn dan wel witvis, dus minder ge zond, maar nog altijd beter dan een bal gehakt. „En mooi geportioneerd." „Gepelde tomaat uit blik is ook groen te. Daar staan mensen niet bij stil." In dat geval levert een blik van vierhon derd gram a 29 cent twee volle porties. Goedkope pakken gezeefde tomaat leve ren behalve pastasaus tomatensoep en tomatensap. Zo gebruiken de fabrikan ten het ook. Groenten uit diepvries, blik en pot zijn even gezond als het verse aanbod en vaak goedkoper." Verschillende supermarkten hebben goed bruinbrood voor rond de 35 cent. Er moet wel volkoren op het etiket staan: moutbrood is enkel bruin vanwe ge de gebrande mout en niet vanwege de gezonde vezels. „Mensen denken vaak: hoe donkerder, hoe gezonder, maar dat gaat niet op", zegt de diëtiste. Zuinig winkelen vergt wel energie. Ap pels rapen bij de boer en rondfietsen tus sen winkels om prijsverschillen te gelde te maken horen erbij. Net als winkelen met een volle maag, mef een boodschap penlijst en liefst op het scheiden van de markt. Als de martkramers willen in pakken en de supermarkt voor het week einde de koelvitrines leeg wil hebben da len prijzen aanzienlijk. Zelfwerkzaamheid is aan te raden. Een scherp mes scheelt een euro voorbewer- kingskosten op een zak groente. Pof- mais, een drup slaolie en een pan met een dikke bodem geven een bak vol pop corn voor een paai' cent: gezonde zout jes. Yoghurt met siroop levert in- stant-drinkyoghurt. Met karnemelk kan ook. Of met een schepje jam. Kook naar een weekmenu: plan zeven warme maaltijden en doe daar de bood schappen voor. www.hetnet.nl/ geldza ken heeft veel informatie onder het hoofdstuk bespaartips. Andere tips en weetjes staan op www .voedingscentrumnlbu dgettips staan op' www.grootgezin.nl. GOES - Beeldend kunstenaar Ineke Otte houdt dit weekeinde een expositie bij haar thuis in Goes. Bezoekers kunnen er sieraden en beelden zien in huis, in het atelier en in de tuin. De exposi tie is vandaag, morgen en zon dag geopend van 13.00 tot 18.00 uur, Het adres is 's-Heer Els- dorp weg 39. Jan Learbuch, hier tijdens een politiek café, is de initiatiefnemer van Made in USA. Songs fro7n the American Songbook. foto Jojian van Gurp door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Ervaring en jong talent komen zondag sa men in Porgy en Bess in Terneu- zen bij de première van het mu ziektheaterprogramma Made in USA. Songs from the American Songbook. Initiatiefnemer is altsaxofonist Jan Learbuch uit Breda. Learbuch heeft al meer dan 45 jaar ervaring in de theater- en muziekwereld. De afgelopen de cennia werd hij bekend als jazz musicus en als organisator van concerten. Een van zijn activitei ten is de SwingClub, die elke derde zondag van de maand in Breda wordt gehouden rond het American Songbook-repertoire. „Bij de SwingClub werken we met een vaste basis en gastsolis- ten. Daarbij hebben we regelma tig jong talent op bezoek. Zo hebben Marieke van Middel koop en Ad-Just Bouwman een keer meegedaan en dat was toen heel goed bevallen." Idee Dat bracht Learbuch op het idee om met hen een avondvul lend American Songbook-pro- gramma te maken dat ook zou kunnen gaan reizen. „Als derde vocalist is toen Josanne Tous- saint erbij gekomen, die net als Marieke en Ad-Just op de Fon- tys Hogeschool voor de Kunsten heeft gezeten." Het orkest be staat, naast Learbuch zelf, uit Naomi Adriaansz (altsaxofoon), Jacques Lombarts (trombone), Richard Frijters (stringbas), Jos van Kesteren (drums) en Harry Kanters (piano), die tevens alle nummers opnieuw heeft gear rangeerd. Het was de wens van Learbuch om het programma niet in Breda maar in Terneuzen in première te laten gaan, van wege zijn warme muzikale band met de stad en Porgy en Bess. „Met The New Orleans Music Company, waarvan ik twintig jaar zakelijk en muzikaal leider ben geweest, hebben we heel veel in Terneuzen gespeeld." In Made in USA komen vele klassiekers langs: nummers van mensen zoals Irving Berlin, Cole Porter en Ira en George Gersh win. Embraceable you, Fever, Mack the knife, noem maar op." Rode draad is het nummer The re's no business like show busi ness, dat drie keer terugkeert, in steeds andere gedaanten." Het is muziek die vrijwel tijdloos is, merkt Learbuch tijdens de SwingClub-middagen. „Er ko men regelmatig jonge mensen. Blijkbaar spreekt deze muziek telkens weer een nieuwe genera tie aan." Learbuch is nog steeds een druk bezet man. De voorbereidingen voor Made in USA lopen tussen allerlei andere werkzaamheden door. „Er gaat heel veel tijd in de SwingClub zitten. Volgende keer, op 17 december, hebben we de Amerikaanse zangeres Shaunette Hildabrand te gast. Verder ben ik bezig met het op zetten van een nieuw swingfesti val in Breda, dat eind Volgend jaar moet worden gehouden. Het is allemaal veel werk, maar een voordeel is dat ik over een paar maanden met de vut ga. Dan heb ik nog meer tijd om me aan de muziek te wijden." Concert: 'Made in USA. Songs from the American Songbook', zon dag 26 november in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 16.00 uur. Hoofdthema in de etsen van Ron Beumer is water, zoals te zien is in het werk Wiel. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51