Mislukken EU-top met Russen dreigt Brussel wil genteelt aardappels toestaan Vergadering ministers energie in het donker Turkije volgt pausreis met argusogen Verandering pub wet leidt niet tot chaos Politie vindt lichaam journalist Gongadze tolen ligt dwars na vleesboycot Moskou Dodental overstromingen in Somalië stijgt )ndenkbare coalitie in toord-Ierland haalbaar Zonnecentrale ;f op grote hoogte Acteur Philippe Noiret overleden Parachuteongeluk België lijkt opzet Ruimtegolf niet voor beginners Franse troepen naar Afrika Toestand oud-spion verslechterd mtHetty van Rooij HUSSEL - De Europese iie-Rusland top in Helsinki n vandaag dreigt te misluk- II. Polen handhaaft zijn veto blijft weigeren om onder- jndelingen te starten over een jeuw samenwerkingsakkoord ossen de EU en de Russen, dang Moskou de import van vlees en andere land- oawproducten blokkeert. „Ze ebben een punt, maar niemand serg blij met de manier waarop Ie Polen het aanpakken", aldus i diplomaat gisteren. Brussel is gisteren tot het iatst toe geprobeerd om de den tot een soepelere opstel- ng te bewegen. Zo lang niet al- 25 EU-landen instemmen, an de Europese Commissie iet gaan onderhandelen met iiisland. De start van die ge- irekken over een nieuw ak- iiiord zou vandaag het hoogte- ;jnt moeten vormen van een mtmoeting in Helsinki tussen Russische president Poetin 3 de voorzitter van de Europe- s Commissie, Barroso. il Finse EU-voorzitterschap 'rit de Poolse regering twee seken lang onder druk gezet, en jj ambassadeurs van 24 EU-lan- fen deden gistermiddag nog een aterste poging om met een com- itomisvoorstel hun Poolse colle ga-onderhandelaar over de te trekken. Maar ook na langdurige telefonische rugge- met Warschau bleef het utwoord 'nee'. Hij zal president Poetin van daag in Helsinki vragen een ein de aan de boycot van Pools vlees te maken. Volgens de deskundigen hebben de Polen veel problemen op het gebied van voedselveiligheid weggewerkt en moet er alleen nog een aantal administratieve details in orde worden gemaakt. Maar de Russen hebben in middels aangekondigd dat het vanaf 1 januari de import van vlees en dierlijke producten uit de hele EU zal stopzetten, om dat vanaf die datum Roemenië en Bulgarije toetreden tot de Unie. Vlees uit die twee landen voldoet niet aan de normen die de Russen stellen, volgens Mos kou. Nederlaag Diplomaten in Brussel wijzen er op dat het geen ramp is wan neer de onderhandelingen niet vandaag beginnen. Een be staand samenwerkingsakkoord blijft voorlopig gewoon van kracht. Maar het Poolse veto is een politieke nederlaag voor de Europese Commissie en het plaatst de Polen binnen de EU in een geïsoleerde positie. Het samenwerkingsakkoord met de Russen gaat over ener gie, handel, politieke samen werking en mensenrechten. GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - De EU-ministers voor energie hebben gisteren aan den lijve ondervonden dat stroomstoringen iedereen kun nen treffen. Uitgerekend tijdens een vergadering over energiebe sparing en over de grote stroom storing die vorige maand diver se EU-landen trof, viel de stroom uit in het Brusselse ge bouw waar ze zaten. Na een onderbreking van een half uur besloten de bewindslie den in het donker verder te pra ten. Kort daarna ging het licht weer aan. Europees commissa ris Piebalgs greep het incident aan om nog eens te onderstre pen hoe belangrijk energie en een gegarandeerde energievoor ziening is. Piebalgs kreeg tij dens de vergadering steun voor zijn streven om het energiever bruik in de hele EU voor 2020 met zo'n 20 procent te verminde ren. De besparing moet onder ande re gehaald worden door een be tere labeling van elektrische ap paratuur, waardoor consumen ten bewuster kunnen kiezen voor energiezuinige versies. Andere maatregelen zijn: betere isolatie van gebouwen en het verbeteren van apparatuur die een energieslurpende 'stand- by'-functie heeft. 'Piebalgs wil dat dit soort appa raten zichzelf uitschakelt als ze langere tijd niet worden ge bruikt. GPD MOGADISHU - Zeker tachtig mensen in Somalië zijn om het leven gekomen door overstromingen die het gevolg zijn van wekenlange zware regenval. Dat hebben ge tuigen en hulpverleners laten weten. Het dodental stond woensdag nog op ruim vijftig. Een aantal mensen is door krokodillen verslonden. Artsen zonder Grenzen (AzG) meldde gisteren dat door de overstromingen meer dan 70 procent van de natuurlijke waterbronnen zijn vervuild. „Om te voorkomen dat een gevaarlijke ziekte als cholera op grote schaal uitbreekt, is schoon drinkwa ter nodig aldus AzG. „Er zijn al meerdere gevallen van cholera gemeld. Ook is er een groot tekort aan voedsel. Duizenden mensen hebben op dit moment geen onderdak waardoor zij dag en nacht blootgesteld zijn aan de stortregen. Hierdoor liggen luchtwegontste kingen en malaria op de loer." foto Reuters door Henk van 't Klooster ran onze redactie buitenland BELFAST - Tientallen jaren wa- !«n ze de bitterste rivalen en be streden ze elkaar letterlijk op le- ran en dood. De protestantse ra dicale dominee Ian Paisley Kordt mogelijk vandaag voorge dragen als premier van Noord- Wand. P& kandidaat voor het vicepre- herschap is waarschijnlijk Mar- l® McGuinness, die een promi nente rol speelde in het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) en in de n van veel protestanten nog jd een terrorist is. Presbyterianen van Paisley Bebben al aangekondigd dat ze ^coalitie met Sinn Fein, de Politieke tak van de IRA, hart scheurend zouden vinden. partijen in het Noord-Ierse vredesproces moeten vandaag jon kandidaten voor de twee "oogste posities in de Britse pro pere kenbaar maken. Die zou- leiding moeten geven aan Mn interim-regering', waarna verkiezingen in maart de macht S Noord-Ierland weer in han- van de Assemblee moet De afgelopen vier jaar werd Belfast vanuit Londen gere geerd. Westminster trok de zelf regulering van Noord-Ierland in nadat in 2002 bekend was ge worden dat de IRA in het Noord-Ierse parlement spioneer de. Een klinkende overwinning voor Paisleys DUP bij de verkie zingen in 2003 vertraagden het vredesproces nog verder. Hoe- - wel de IRA vorig jaar de wapens neerlegde, zijn er nog altijd pa ramilitaire groeperingen die vooruitgang in het proces onmo gelijk lijken te maken. Erkenning Overeenkomst over een coalitie regering tussen protestanten en katholieken hangt onder meer op de erkenning door Sinn Fein van de politiemacht in de pro vincie, die traditioneel in han den van de protestanten is. De republikeinen weigeren dat te doen totdat duidelijk is wan neer Londen de macht over poli tie en justitie overdraagt aan Belfast. De Noord-Ierse bevolking lijkt intussen de interesse voor het slepende proces volledig kwijt te zijn. ANP ANKARA - De inwoners van Turkije volgen het bezoek dat paus Benedictus XVI komende week aan hun land brengt met argusogen. De meeste inwo ners zijn moslim en zij vragen zich af hoe het hoofd van de rooms-katholieke kerk zich over de islam zal uitlaten. Zij hebben zijn college in Re gensburg, waarin hij eerder dit jaar aan de hand van een veer- tiende-eeuwse Byzantijnse kei zer een verband legde tussen de islam en geweld, nog niet vergeten. Tegenstanders van het bezoek van de paus zullen in demon straties hun ongenoegen tonen. Zij nemen het Benedictus kwa lijk dat hij wel zijn diepe spijt over zijn opmerldngen heeft be tuigd, maar geen excuses heeft gemaakt. Het hoofd van het Turkse bu reau voor godsdienstzaken Ali Bardakoglu, die eerder ervoor pleitte dat de reis zou worden afgelast, noemt het bezoek een stap voorwaarts in de dialoog tussen de rooms-katholieke kerk en de islam, maar het zal volgens hem niet alle wonden helen. „De vrede is in één se conde vernietigd, maar het duurt lang voor hij is her steld", zei Bardakoglu, die op de eerste dag van het bezoek de paus ontmoet. Voorbijgangers in Istanboel lopen langs een spandoek met de boodschap 'verraderlijke en onnozele paus hoeft niet te komen'. foto EPA Benedictus is van 28 november tot 1 december in Turkije. Het is zijn vijfde buitenlandse reis sinds de 79-jarige Duitser in april 2005 tot paus werd ge kozen. Na aankomst op het internatio nale vliegveld van Ankara gaat hij naar het mausoleum van de stichter van het moderne Tur kije, Mustafa Kemal Ataturk, waarna hij president Ahmed Necdet Sezer ontmoet. Premier Recep Tayyip Erdo- g'an, een fundamentalistische moslim, is in het buitenland. De paus zal hem niet spreken. Op 29 november spreekt Bene dictus met patriarch Bartholo- meos I, het geestelijk hoofd van de driehonderd miljoen or thodoxe christenen, met wie hij de volgende dag een verkla ring zal ondertekenen. ANP dverreactie r- i hun strijd om de Russische )e' jrenzen open te krijgen voor i- Fools vlees kregen de Polen gis- i- to steun van de voedselex- Krts van de Europese Commis- j. se, die de Russische boycot 'dis- j- ;roportioneel' noemen. Commis- r, sievoorzitter Barroso sprak van m 'overreactie' van de Russen. io- J dENÈVE - Zwitserland krijgt linnenkort mogelijk de hoogste wnne-energiecentrale ter we- 1(1(1. |DeZwitsers testen op de 3700 n "eter hoge top van de Jungfrau, h een befaamde bergtop in cen- ïaal-zuidelijk Zwitserland, mo id" aenteel tien zonnepanelen, el' Bet is de eerste fase van de in,, iiouw van een centrale, meldde jft psteren het energiebedrijf rj' 1MB. a- Deskundigen onderzoeken hoe :e panelen reageren op de hoog- a leen de ijle lucht. m De hoge en open ligging van de e) lungfrau-piek garandeert veel in ionne-uren voor de panelen, e-Maar of het materiaal ook goed rsageert op vorst, is nog niet he- e- toal duidelijk. r- Ms de proef succesvol is, wordt h ie zonnecentrale gebouwd op j. set dak van het gebouw dat f' kt eindstation van de Jung- g. Daubahn herbergt. Dat is het tandradbaantreintje j lat door het binnenste van de r. Mg de top bereikt. ANP/AFP door Kees Bos BRUSSEL - De Europese Com missie stelt de EU-landen voor de teelt van een genetisch aange paste aardappel toe te staan. Een woordvoerster heeft dat gis teren bevestigd. De aardappel is ontworpen door het Duitse concern BASF en heet Amflora. Het zou het enige gengewas zijn dat echt in de Eu ropese Unie geteeld wordt. Tot nu toe gaf de EU alleen toestem ming voor import en verwerking van genetisch aangepaste land bouwproducten, veelal maïs. Be gin jaren negentig zijn wel enke le gewassen toegestaan, maar die zijn inmiddels uit de handel genomen. BASF wil de aardappel laten te len voor industrieel gebruik, bij voorbeeld om papier te maken. Voeding voor mensen of dieren is geen doel. Genetisch aangepaste gewassen zijn omstreden, omdat ze andere gewassen of dieren zouden kun nen aantasten. De milieubeweging vreest dat de gevolgen voor milieu en ge zondheid dan niet te overzien zijn. De Europese Commissie doet het voorstel 4 december in een comité van deskundigen uit de EU-landen. Bij vorige aanvra gen bleken de EU-landen steeds te verdeeld om een besluit te ne men. De Europese Commissie heeft dan het recht om zelf te be slissen. Nederland is gewoonlijk voor stander van genetisch aangepas te gewassen. Onder meer Oos tenrijk en Italië zijn fervente tegenstanders. Europarlements lid Jules Maaten (WD) vindt dat Europa de teelt moet toe staan. „Als je tenminste wilt dat de EU qua innovatie een beetje bijblijft bij de Verenigde Staten en Azië", zegt Maaten. „Ik ben voor, mits alle nodige voorzorgs maatregelen zijn getroffen." ANP vrijdag 24 november 2006 PARIJS - De Franse acteur Philippe Noiret is donderdag na een lang ziekbed overleden. Dat heeft de impresario van Noiret gemeld. De acteur, die in tientallen zeer suc cesvolle films speelde, is 76 jaar oud geworden. Noiret brak door in de jaren zestig en verwierf in de jaren zeventig bekendheid bij het grote publiek, onder meer met de films La Grande Bouffe, die in 1973 een schandaal veroorzaakte op het filmfestival van Cannes, en La Vieille fille (1971). Recent vertolkte hij de rol van de schrijver Pablo Neruda in de film II Postino uit 1994. ANP/AFP TONGEREN - De dodelijke val van een parachutiste zon dag in België lijkt opzet te zijn. Met zowel de hoofd- als de reserveparachute was geknoeid, meldde justitie in Ton geren gisteren. Bij een van de twee is het treklint doorge knipt. De 37-jarige vrouw uit Lier, moeder van drie kinde ren, was een zeer ervaren parachutiste. De vrouw maakte steeds video's van haar sprongen. Op cle laatste opname is te zien hoe ze wanhopig vocht om haar parachute open te krijgen. ANP/Belga WASHINGTON - Golfen in de ruimte is geen spelletje voor beginners. Dat ondervond de Russische cosmonaut Michail Tsjoerin gisteren op het internationale ruimtesta tion ISS. De Rus had moeite de bal met een hand weg te slaan. Het partijtje was van korte duur. Slechts een balletje werd geslagen in wat de langste afslag ooit moet worden. De twee andere ballen bleven op last van de vluchtleiding in Moskou in de tas. Het is de bedoeling dat de golfbal twee tot drie keer de aarde rondvliegt alvorens deze ver dampt in de atmosfeer. ANP/DPA PARIJS - Frankrijk heeft circa honderd extra militairen naar de Centraal-Afrikaanse Republiek gestuurd. Het Franse leger maakte dit gisteren bekend. Dan zijn er ze ker driehonderd Franse militairen actief aan de zijde van de regering tegen gewapende rebellen of bendes die het noorden domineren. De rebellen rukten zaterdag op naar de mijnbouwplaats Bria, circa 450 kilometer ten noordoosten van de hoofd stad Bangui. ANP/AFP LONDEN - De situatie van de vermoedelijk vergiftigde Russische oud-spion Aleksander Litvinenko is verslech terd, heeft het ziekenhuis in Londen waar hij wordt be handeld gisteren laten weten. De oud-spion moet kunstmatig worden beademd. Bron nen in het ziekenhuis zeiden tegen de BBC dat uit röntgen foto's blijkt dat in de ingewanden van Litvinenko 'onge bruikelijke voorwerpen' zitten. Het zou gaan om drie voorwerpen ter grootte van een muntstuk. De behandelen de arts stelde echter dat de informatie van de BBC onjuist was. Litvinenko onderzocht eerder dit jaar de moord op de Russische journaliste Anna Politkovskaya. ANP door Esther Gotink LONDEN - De vrees dat lange re openingstijden van Britse pubs en clubs leiden tot een toe name van alcoholgebruik en overlast op straat, blijkt onte recht. Sterker, de Britse politie meent dat de flexibele tijden juist bijdragen aan een betere handhaving van de rechtsorde. Ook is de verkoop van alcohol in pubs het afgelopen jaar met twee procent gedaald. „Voorheen kampten we rond elf uur met een massa-exodus uit cafés", zegt politiechef Martin Gregory uit Cambridge. „Nu de pubs hun eigen sluitingstijd kun nen bepalen, gaan mensen niet allemaal tegelijk naar huis. Het maakt de politiehandhaving een voudiger." Het is vandaag pre cies een jaar geleden dat de Brit se regering een wet aannam die toestaat dat pubs en clubs 24 uur open zijn. Het werd gezien als de meest ingrijpende veran dering van de pubwetgeving ooit. Door de oude sluitingstijd van elf uur ontstond in Groot-Brit- tannië het fenomeen 'binge drin ken', het snel achterover slaan van veel alcohol. Tegenstanders van de flexibele openingstijden vreesden dat het binge drinken en de daaruit voortvloeiende rel len alleen maar zouden toene men. Uit een enquête onder 24 politie teams over de gevolgen van de nieuwe openingstijden blijkt dat niet het geval te zijn. Der tien korpsen lieten weten dat de nieuwe wet geen invloed heeft gehad op de misdaadcijfers. Zes korpsen meldden een daling van het aantal misdragingen en in vijf regio's was sprake van een stijging. Weinig pubs hebben gebruik ge maakt van de mogelijkheid 24 uur per dag open te zijn. De meesten draaien slechts één of twee uur langer in de avond, en dan meestal alleen in het week einde. Ook zijn de cafébezoe kers niet meer gaan drinken. „Mensen die een avondje uit gaan, hebben niet opeens meer geld. Ze bestellen hetzelfde aan tal biertjes als voorheen, maar spreiden dat over de hele avond", zegt Philip Cox, pubei genaar in Portsmouth. Chris Allison van de politiebond vindt het te vroeg om het succes van de wet te meten, temeer om dat de regering bij de introduc tie 7,5 miljoen euro extra pomp te in de bestrijding van wange drag op straat. Bovendien drinken de Britten, met name tieners, nog altijd meer alcohol tijdens het uitgaan dan andere Europeanen. GPD van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De politie in Slowakije zegt het lichaam ge vonden te hebben van de eind 2000 vermoorde Oekraiense journalist Georgi Gongadze. Het lijk werd begin 2001 in een verlaten mijn ontdekt. De Slo waakse politie wist al die tijd niet om wie het ging. Pas recent ontdekte men via de computer van Interpol gegevens over Gongadze. Nadat die wa ren vergeleken met de gegevens van het lijk kwam men tot de conclusie dat het om dezelfde persoon moest gaan. Inmiddels is dna-materiaal naar Oekraïne gezonden om absolute zeker heid te krijgen. Gongadze was een groot tegen stander van het regime van pre sident Koetsjma, premier Janoe- kovitsj en hun entourage. In zijn artikelen klaagde hij voortdu rend de grootschalige corruptie in Oekraïne aan. Eind 2000 ver dween hij ineens. Na de Oranje- revolutie van eind 2004 werd door toedoen van de nieuwe pre sident Joesjtsjenko een parle mentair onderzoek naar de zaak gestart. De conclusie was dat Koetsjma de hand had gehad in de ontvoering en moord van de journalist. De commissie conclu deerde ook dat een deel van een lichaam dat eind 2000 in een bos bij Kiev werd gevonden, Gongadze was. Overigens werd Janoekovitsj begin dit jaar op nieuw premier. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45