Dikkerd duur verzekerd Wijnliefhebbers moeten zelf op pad PZC Auto Missers en nalatigheid oorzaak ramp Abidjan Bloedbad in sjiitische wijk van Bagdad Gezondheid bepaalt premie al vele jaren Muskens veegt vloer aan met boerkaverbod Premie overlijdensrisicopolis hoger bij overgewicht Bodypaint tegen aids Informateur is vroedvrouw Je kunt bij God niets afdwingen Opnieuw gelijkspel Feyenoord GOES - Verzekeraars wegen al jaren de gezondheid van kandi daatverzekerden mee bij de be paling van premies. .Het is simpelweg rekenen. Een overlijdensrisicoverzekering die loopt, daar krijgen bedrij ven lang rendement van. Bij ge zondheidsrisico's, zoals overge wicht, wordt die termijn korter en dat moet een hogere premie compenseren", legt directeur ac ceptatie en verkoop L. Remijn ZLM Verzekeringen uit. De Goese schadeverzekeraar verkoopt zelf geen levensverze keringen, maar bemiddelt desge wenst als cliënten al hun verze keringen bij de maatschappij willen onderbrengen. .Bij de aanmelding krijgen cliënten een gezondheidsverkla ring die ook informeert naar leeftijd, lengte en gewicht, rook gewoonten en drankgebruik. Ko men daar afwijkende antwoor den op, dan volgen aanvullende vragen en eventueel het verzoek een medische keuring te on dergaan. Op grond van de uit komst kan de premie hoger uit vallen." Remijn: „Klanten accepteren dat. Ik ken een recent voorbeeld van een extreem zwaar persoon die tien procent toeslag op de premie kreeg. Die klant accep teerde dat. Andere aanbieders wegen meer. „Ik ben verbaasd over de ophef over discriminatie op overge wicht", aldus Remijn. „Een jaar geleden woedde tot in :de Tweede Kamer de discussie of verzekeraars naar besmetting met het aidsvirus hiv mochten vragen. Dat mogen ze ook." cniena ■d»middaq Wolkenvelden en overwegend droog. Matige tot krachtige zuidwestenwind en met 13 graden vrij zacht. 248e jaargang no. 278 vrijdag 24 november 2006 los nummer 1,30 PZC BREDA - Een boerkaver bod in Nederland is vol strekt overbodig. Dat vindt bisschop Tiny Muskens van Breda. Binnen de rooms-katholieke kerk in ons land is hij verantwoor delijk voor de dialoog met moslims. „Duizenden katholieke zus ters liepen vroeger heel goed ingepakt in het open baar. Je kon hun gezicht nauwelijks zien, zeker niet als ze ook nog een bril op hadden", roept de Bredase bisschop in herinnering. Muskens stelt vast dat de nonnen hun bedekkende kleding zelf hebben afge schaft. „Niemand heeft ge zegd: doe die kleren uit. Dat hebben ze zelf gedaan. Dat voorzie ik met die boer- ka's ook. Die dracht schaft zichzelf wel af." Minister Rita Verdonk van Integratie bereidt een wet telijk boerkaverbod voor. Muskens vindt dat overbo dig. „Verdonk zou daar ge matigder in moeten zijn. De boerka zou de veilig heid ondermijnen. Nou, ik ken daar geen voorbeelden van." Muskens toont zich voor stander van een algemeen erkende islamitische feest dag. „Als we van het einde van de Ramadan een vrije dag maken, zal dat heel goed zijn voor de integra tie. Dat heb ik in mijn ja ren in Indonesië ondervon den. Dat zouden wij ook moeten invoeren." door Jasper van de Kerkhof DEN HAAG - Vrijwel alle verzekeraars berekenen de negatieve invloed van over gewicht op de levensver wachting door bij het vast stellen van premies voor overlij densrisicoverzekerin gen. Wie teveel weegt, be taalt ook meer. Dat zeggen betrokkenen uit de verzeke ringswereld. „Obesitas (vetzucht) uit zich in een lagere levensverwachting en dus een relatief hoge sterfte kans. Het is logisch dat verzeke raars dat risico meenemen bij het bepalen van de premie", zegt Jan Donselaar, voorzitter van de werkgroep Sterfte en Overleven van het Actuarieel Genootschap. Actuarissen eva lueren de financiële risico's voor onder meer verzekeraars en pen sioenfondsen. De levensverwachting van verze kerden wordt per leeftijdscate gorie opgenomen in zogenoem de 'sterftetabellen'. „Vrijwel al le maatschappijen zijn de laat ste jaren rekening gaan houden met overgewicht bij het vaststel len van de premies", beaamt Rob Sebes van het Verbond van Verzekeraars. Hij benadrukt dat een premietoeslag alleen aan de orde is bij ernstige zwaar lijvigheid. Die wordt bepaald op basis van de verhouding tussen lengte en gewicht, de zogenoem de 'Body Mass Index' (BMI). Potentiële verzekerden moeten deze gegevens opgeven bij het af sluiten van een overlijdensrisico verzekering, net als andere infor matie die van invloed kan zijn op de levensverwachting. Verze keraars bepalen zelf waar de grens ligt en hoeveel meer de verzekerde moet betalen. Mieke van Spanje, voorzitter van de Nederlandse Obesitas Vereniging, heeft geen goed woord over voor de hogere verze keringspremie voor zwaariijvi- gen. Van Spanje: „Dikke men sen gaan gemiddeld niet veel eer der dood. Ze zijn wel langer en vaker ziek in de laatste fase van hun leven, maar dan gaat het om ziektekosten. GPD KAAPSTAD - Een beschilderde artieste wacht tot ze het podium mag beklimmen tijdens Body Spectra. Dit jaarlijks terugkerende bodypaint-evenement in Kaapstad stond dit jaar in het teken van aids. Studenten zamelden geld in voor de strijd tegen de ziekte. foto Mike Hutchings/RTR door Ben Jansen KAPELLE - Wijnliefhebber Bob Joustra uit Kapelle moet voortaan zelf naar Frankrijk rij den om wijn te kopen. Het Euro pese Hof van Justitie vindt dat hij wel degelijk accijns moet be talen als hij voor zijn vrienden club via een transporteur wijn uit Frankrijk laat komen. Met dit oordeel van het Hof komt een einde aan een juridische pro cedure die bijna tien jaar heeft gesleept. Joustra - hij is leraar natuurkun de aan het Sint-Willibrordcolle- (Advertentie) ge in Goes - ging ervan uit dat de wijn die hij voor zijn Cercle des Amis de Vin uit Frankrijk bestelde, alleen daar accijns hoefde te betalen. Nee hoor, vond de Belastingdienst, en leg de hem een heffing van 900 euro op. Uiteindelijk heeft het Europese Hof Joustra in het ongelijk ge steld. „Onbevredigend", vindt hij. „Ik heb aangetoond dat ik niets aan die wijn heb verdiend, maar toch redeneert het Hof dat het aanvoeren van wijn die niet uitsluitend voor eigen gebruik is, als een commerciële activiteit moet worden aangemerkt." Hij stelt vast dat op het oordeel van het hof nog wel wat aan te mer ken valt. „Wijn importeren voor anderen wordt als een commer ciële activiteit gezien, maar als particulier kun je de dubbel be taalde accijns niet terugvorde ren." Boedelbak Wijnliefhebbers hebben zich in middels al een oplossing gevon den om hun voorraad op peil te houden. Ze rijden met een paar vrienden met een bestelauto of een stevige personenauto met (Advertentie) een boedelbak naar Frankrijk en kopen daar pakweg duizend flessen. Dat levert niet de pa pierwinkel op die uiteindelijk tot nahei'fingen kan leiden. Jou stra: „Dat is wat omslachtiger, maar een weekendje met vrien den naar Frankrijk is natuurlijk ook niet verkeerd." De uitspraak van het Europese Iiof is ook een streep door de re kening van inwoners van Groot- Brittannië en de Scandinavi sche landen, waar de accijns op wijn en andere alcoholische dranken hoog is. Als Joustra in het gelijk was gesteld, hadden zij niet meer naar Frankrijk en Duitsland hoeven rijden om daar minder zwaar belaste drank voor eigen gebruik te ha len. Joustra: „Dan was het ge woon een kwestie van bestellen via het internet geworden." De landen met de hoge accijnzen hadden dan wel met een flinke vermindering van deze inkom stenbron gezeten. De naheffing van de Belasting dienst heeft Joustra al lang en breed betaald. „Dat heb ik maar meteen gedaan toen duidelijk werd dat het een langdurige kwestie ging worden. Je moet er altijd rekening mee houden dat je verliest en dan komt er rente bij. Nu is de kous af. Het is al leen jammer." Je ook 1 Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Kleding nu tot 30% korting van o.a. Gaastra, Riverwood Gant Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie van onze redactie buitenland BAGDAD - Een reeks bomaan slagen in de sjiitische wijk Sadr City, in het noorden van dc Iraakse hoofdstad Bagdad, heeft gisteren zeker 160 mensen het leven gekost. Meer dan 250 mensen zijn ge wond geraakt. Dat hebben Iraakse veiligheidsbeambten en medici gemeld. Ook bestookten opstandelingen het ministerie van Volksgezondheid met onder meer mortieren. De regering heeft in Bagdad een uitgaansverbod voor onbepaal de tijd ingesteld om het geweld te beteugelen. Leiders van alle religieuze stromingen in het Russische beer is gevaar op de weg 21 Bij de kabinetsformatie hangt alles af van de karak ters en personen die om de onderhandelingstafel zit ten, aldus Piet Hein Don- ner. De informateur is 'een vroedvrouw die er op toe ziet dat alles goed gaat', zegt de oud-mi nister en ex-in formateur. Morgen wordt de beoogd opvolger van de Bredase bis schop Muskens, Hans van den Hende, tot bisschop ge wijd. De veruit jongste bisschop (42) vertelt in een vraag gesprek over zijn roeping, zijn boodschap, zijn geloof en zijn God: „Je mag van God vragen, je mag van God ontvangen, maar je kunt bij God niets af- «sfl M dwingen. God is geen postorderbedrijf." Feyenoord heeft gisteravond in de Uefa Cup voor cle twee de keer gelijkgespeeld. De Rotterdamse ploeg nam tegen Blackburn Rovers genoegen met 0-0. Ook Ajax kwam niet tot scoren. Bij Sparta Praag eindigde het duel zoals het be gon.: 0-0. Beide Nederlandse clubs zijn nog volop in de ra ce voor een plaats in de volgende ronde. Dat geldt niet voor SC Heerenveen, dat met 2-1 bij het Italiaanse Parma verloor. Varia: 2; Binnenland: 3 en 5; Feiten Meningen: 4; Eco nomie: 6; Buitenland: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Redactie Reac tie: 20; Auto: 21 en 23. van onze redactie buitenland ABIDJAN - Een reeks van be stuurlijke missers en nalatig heid in Ivoorkust heeft geleid tot het dumpen van gif in de Ivo riaanse havenstad Abidjan afge lopen augustus. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Ivoriaanse regering naar het gifschandaal, waardoor tien mensen om het leven kwamen en tienduizenden personen ziek werden. Ivoriaanse media hebben gis teren delen uit het rapport van de nationale onderzoekscommis sie gepubliceerd. De tanker Pro- bo Koala vervoerde het giftige afval naar Abidjan. Het schip had daarvoor de haven van Amsterdam aangedaan. Een Ivoriaans bedrijf dumpte het gif op vuilstortplaatsen. Het in Amstelveen gevestigde Trafigu- ra Beheer had het schip ge huurd. In het rapport wordt hard uit gehaald naar de douane, de havenautoriteiten, gemeente bestuurders en ministeries. 'Pro blemen die te maken hadden met keihard management, het fa len om professionele ethiek in acht te nemen en het niet toe passen van wetgeving hebben geleid tot het dumpen van giftig afval in het district van Abid jan'. Hoofdschuldige Als hoofdschuldige wordt de Ni- geriaanse directeur van het be drijf Tommy genoemd. Deze goedkope firma was door Trafi- gura in de arm genomen om het geloste afval te verwerken, maar dumpte het op vuilstort plaatsen. Volgens de onderzoeks commissie was het bedrijf niet in staat om het afval te verwer ken. Dat het bedrijf een vergunning voor de klus heeft gekregen van de verschillende autoriteiten wijst op een 'frauduleuze samen zwering'. ANP/RTR Advertentie door interne twisten verscheur de land, hebben hun volgelingen opgeroepen tot kalmte. Premier Nuri al-Maliki noemde de aan slagen in een televisietoespraak een ernstige bedreiging voor de „islamitische broederschap" in Irak. Sadr City, een verarmde wijk waar de sjiitische militieleider Muqtada al-Sadr zijn machtsba sis heeft, werd in amper drie kwartier opgeschrikt door zeker zes zware ontploffingen. Het ging vrijwel zeker om autobom men, waarvan er een explodeer de op een drukke markt. Het overwegend sjiitische stads deel is regelmatig het doelwit van soennitische extremisten. ANP/AFP/RTR VOORGERECHT Fazantpatè met Trio van wildzwijn appel en hert en haas met MAANDMENU 23,50 NOVEMBER HOOFDGERECHT NAGERECHT Apfelstrudel met j een rode wijnsaus O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrog van mi|n lekeningnummer Ik heb de laatste diie maanden geen pioefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: UI per maand met automatische incasso 21.50)*. D pet kwartaal tnei automatische incasso 61.50)*. CU per jaar met automatische incasso 236,00)'. mei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland 'L voorletters: r - nummer: postcode: plaats: 1 telefoon e-mail: i (postlbankrekemngnummet. Handtekening: j PZC bv gaal zorgvuldig om met petsoonsgegevens. i In de colofon leesi u er meer om. Kijk op vz\'zw,pzc.nl/abonneren. bel gratis J U8U0 - 0231231 of stuur deie bonnaar i PZC. afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1