Atleten tussen toppers in Kenia Kwart eeuw crossen bij RES Koeman heeft luxeprobleem rat Bakx en Schot met amateurelftal mee 2 Eerste winst voor Meermarkt/Goethals Rutger Veerman drijvende kracht achter ambitieuze trip Derde editie Dartsgala op 26 mei Royal bekert tegen Aartsbouw The Roadhouse naar tweede plaats Rini Verwest verder bij ZSC VS door ten koste van Venezuela RES-receptie uitslagen Ngeny stopt agenda donderdag 23 november 2006 z2o| Rutger Veerman (rechts) bekeek gisteren bij Anton Engels (links) hardloopschoenen van Gebreselassie. foto Ruben Oreel GOES - De derde editie van het World Dartsgala wordt volgend jaar op 26 mei in de Vlaanderenhal in Sas van Gent gehouden. Het toernooi waarvoor acht wereldtop pers worden uitgenodigd, maakt dit jaar deel uit van se rie wedstrijden, de Dutch Darts Premier League ge naamd. Na het toernooi in Sas van Gent volgen nog evene menten in Assen, Uitgeest en een nog nader te bepalen plaats. Ten slotte is op 1 juli een finale gepland, waar is nog niet bekend. Voor cle toernooiserie is 80.000 euro prij zengeld beschikbaar. SAS VAN GENT - Het driebandenteam van Royal/de Pare', komt in de tweede ronde van de nationale bekercompetitie uit tegen eredivisieteam Aartsbouw uit Sprundel. De Braban ders komen 1 december naar Zaal Reseda in Sas van Genten ontvangen de derdedivisie ploeg uit Zeeuws-Vlaanderen de volgende dag in café De drie Zwaantjes in Sprundel. Aan vang is telkens 19.30 uur. Zeker is dat de Brabanders met Bar ry van Beers, Christ van der Smissen en Roland UytdewiUi- gen aantreden. De Deen Tonny Carlsen is onzeker. Mocht hij niet spelen dan neemt de Belg Eric Hendrickx zijn plaats in. ZEVENBERGEN - Dankzij een vlotte 7-2-overwinning op het onderaanstaande Scooby's Part Two klommen de poolbiljarters van The Roadhouse Blues op naar de twee de plaats in de regionale eerste klasse. Bas Berg en Joris Lodder zorgden al snel voor een stevige basis, 2-0. Lod der zou daar later nog een knappe zege aan toevoegen. Jan Roskam was in het 8-ball niet opgewassen tegen Kees van Meer, net als Rinus Witte die het straight verloor'van Michel Kouters. Man van de match werd echter Martieii Neumann die, eveneens in het straight, niet alleen won maar met een break van 28 een persoonlijk record vestig de. 8-ball. Kees van Meer-Joris Lodder 3-5; Kees van Meer-Jan Roskam 5-2. 9-ball. Appie van Dongen-Bas Berg 2-6; Corné Talboom-Joris Lodder 2-6. Straight. Mi chel Kouters-Rinus Witte 50-36; Nico Venekamp-Martm Neumann 31-50. ZIERIKZEE- Rini Verwest is ook in het seizoen 2007-2008 trainer van voetbalvereniging ZSC'62. Bestuur en trainer van de zaterdagvierdeklasser uit Scharendijke kwamen overeen om het lopende contract met een jaar te verlengen. Daarnaast heeft Verwest een optie op een der de jaar als trainer van ZSC'62 op zak. Rini Verwest (41) bezet met ZSC'62 momenteel de tweede plaats in de vier de klasse B, met een achterstand van drie punten op kop loper ZPR'84. DEN HAAG/TOKYO - De volleybalmannen van de Verenig de Staten hebben bij het WK in Japan de tweede ronde be reikt door in hun laatste groepswedstrijd met 3-0 (25-19, 25-22, 25-23) te winnen van Iran. Venezuela verloor met 1-3 (13-25, 25-22, 21-25, 15-15) van Italië en eindigde vlak achter Amerika als vijfde. De Zuid-Amerikanen zijn daardoor uitge schakeld. GPD door Martijn de Koning AARDENBURG - Nee, net zo snel als de Keniaanse wereldtop pers zullen ze er niet van wor den. Maar het bezoek in januari van negen Zeeuwse atleten aan Iten, het Mekka van hardlopend Kenia, is geen vakantietrip. Aar denburger Rutger Veerman: „De gezamenlijke ervaringen moeten een inspiratie zijn om in dividueel beter te worden." Wie als Zeeuwse sporter denkt aan een buitenlandse trainings stage, komt normaalgesproken niet verder dan een weekje Zwit serland of Portugal. Het plan van de 26-jarige Veerman om met een groep atleten uit de pro vincie bijna drie weken naar Ke nia te gaan, is nogal ambitieus. „Ik wil dit al een lange tijd", ver telt hij. „Het echtpaar En gels-Wisse, dat daar een paar keer geweest is, stimuleerde me om het door te zetten. Het is des te leuker dat we dit met een groep atleten uit eigen provincie kunnen doen." Anjolie en Anton Engels-Wisse zijn de drijvende krachten ach ter Masterplan Atletiek Zee land. Dat heeft ondermeer als doelstelling talentvolle atleten uit de provincie te laten kennis maken met verschillende soor ten trainingsvormen. Kweekvijver Iten ligt in de Great Rift Valley, zo n driehonderd kilometer ten noorden van hoofdstad Nairobi. Veerman: „Daar komen alle top pers uit Kenia vandaan. Het is dé kweekvijver van talent." Over hoe dat precies komt, zijn wetenschappers het niet eens. De grote hoogte - Iten ligt op 2400 meter - heeft er in ieder ge val mee te maken. Veerman: „Hun harde mentaliteit en het feit dat ze er alles voor over heb ben om in Europa te kunnen lo pen, zijn ook doorslaggevende factoren." De atleten hebben straks de beschikking over een topaccommodatie. „Een sport complex van westers niveau, compleet met pension. Normaal gesproken verblijven er topatle doorJan Dagevos GOES - De Zeeuwse voetballers Istvan Bakx (Hoek) en John Schot (Kloetinge) zijn doorge drongen tot de definitieve selec tie van het Nederlands amateur team. Oranje speelt volgende week woensdag tegen Engeland. Bakx en Schot doorstonden dins dagavond de laatste test tegen eerstedivisieclub FC Omniworld (6-1). Bakx opereerde als links buiten, terwijl Schot rechtsback was. Voor beide spelers is het de eerste keer dat ze deel uitmaken van het amateurelftal. Het duel met de Engelsen wordt woensdag 29 november in het Pi relli Stadium van Burton Al bion FC gespeeld en begint om 19.45 uur. De ontmoeting is voor beide ploegen de laatste in het kader van de European Chal lenge Trophy. Deze competitie is een initiatief van de voetbal bonden van Engeland, Italië, België en Nederland en werd vo rig seizoen geïntroduceerd. De landenteams treffen elkaar in door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De trainer die afgelopen zaterdag moest puzze len om tegen AZ een representa tief elftal op de been te brengen, heeft ineens een luxeprobleem in de Ueïa Cup. Erwin Koeman kan voor het duel van Feye- noord met Blackburn Rovers weer een beroep doen op Danny Buijs en Jonathan De Guzman. De Guzman heeft door een en kelblessure drie weken niet ge speeld en begint vanavond op de bank. „Hij komt nog wed- strijdconditie te kort", zei Koe man. Dankzij de overwinning te gen AZ, de vijfde op rij in de competitie, is het vertrouwen bij Feyenoord toegenomen. Koe man: „Zo werkt het in het voet bal, het is vaak een golfbewe ging Maar winnen is de beste do ping." Na de openingswedstrijd in Ba sel (1-1) treft Feyenoord van avond een team dat in twee ten die op hoogtestage gaan." Dat betekent dus: goed eten, schoon water en een warme douche. De Zeeuwen gaan er in eerste in stantie heen om te trainen. Met elkaar, maar ook met andere at leten die er verblijven. Dat zijn niet de minsten. De plek is uitge groeid tot een soort sociale ont moetingsplaats van topatleten uit de hele wereld. „Tijdens ons verblijf zit ook de nationale ploeg van Qatar daar. Onder hen Shaheen, wereldrecordhou der op de 3000 meter steeple. Daar kunnen we straks mee trai nen en praten." Vrouwen Toch is er genoeg tijd ook ander dingen te doen. „Mensen in onze groep zijn gewend één keer per dag te trainen. We moeten daar niet overdreven gaan doen en overtraind terugkomen. Boven dien is het er dertig graden. Daarom wordt er 's ochtends om een uur of zes gesport. Dan is het nog enigszins uit te hou den." Overdag zijn er, naast uit rusten, andere mogelijkheden. „Iten is relatief klein, maar groot geworden door de loops port. Daar leeft dat plaatsje echt van. Zo ligt er ook een com plex van Lornah Kiplagat, een Nederlandse atlete van Keniaan se afkomst. Die richt zich op de lokale bevolking, vooral meisjes en vrouwen. Verder staat er de Sint Patrick's High School. Die is van een Ierse priester. Hij be geleidt plaatselijke atleten. En we bezoeken het Global Sports Communication Centre, waar in ternationale toppers terecht kunnen. Dat is opgezet door Jos Hermens." En aan het eind van de reis gaat een deel van het gezelschap drie dagen op safari. „Anders ben je niet in Kenia geweest." Toch is de reis geen veredelde vakantie trip, beklemtoont Veerman. „Daarvoor is de investering te groot. Elke atleet betaalt de he le reis zelf." De wil om tijd en geld vrij te ma ken, zegt iets over de ambities van de atleten. „Het zijn alle maal mensen die vijf dagen per een halve competitie. De Itali aanse afvaardiging bestaat uit spelers die uitkomen in de Serie C, de Belgische voetbalbond stuurt het onder 21 elftal, de KNVB neemt deel met het ama teurelftal, terwijl Engeland par ticipeert met de 'National Game XI'. De deelnemende spelers zijn in alle gevallen jonger dan 23 jaar. De stand is: Engeland 2-6 (5-1), België 2-3 (2-2), Nederland 2-3 (2-3), Italië 2-0 (2-5). KNVB-coach Marco Bout selec teerde de volgende 18 spelers: Djimmie van Putten (Achilles'29), Peter Post (AFC), Joey van den Berg (MSC-Antaris). Raymond Bolt (Be Quick 1887), Sven Taberi- ma (Dovo), Taner Özbek (Elinkwijk), Martijn Jansen (SC Genemuiden), Michael Thé (Hilver sum), Istvan Bakx (Hoek), Jordy Meester (Hollandia), Elroy Lam- mers (Katwijk), John Schot (Kloe tinge), Patrick Duarte (FC Lisse), Gijs Roelofsen (FC Omniworld), Bart Freke (Rijnsburgse Boys), Donovan Mijnals (SV Spaken burg), Niels Buitenhuis (Sparta Nijkerk) en Henri de Graaf (IJssel- meervogels). duels zes punten vergaarde. „Voor Blackburn is een gelijk spel dus voldoende", aldus Koe man. „Als wij een ronde verder willen komen, zullen we zeker thuis een keer moeten winnen. Op papier heeft Blackburn een sterk elftal. En dat ze in de Pre mier League nu dertiende staan, zegt me ook niet zo veel. Die competitie is zo verschrikkelijk sterk." De trainer was zelf aan wezig bij het duel tussen Black- bum Rovers en Basel, dat door de Engelsen met 3-0 werd ge wonnen. „Met Ooijer, Emerton, Tugay, Savage, Nonda en Mc Carthy hebben ze behoorlijk wat goede spelers rondlopen. In principe geeft Blackburn een te genstander wel wat ruimte om te voetballen. Maar als het moet kunnen ze ook heel verdedigend spelen." Vermoedelijke opstelling Feye noord: Timmer; Tienclalli, Lucius. Bahia, Drenthe; Buijs, Greene, Hofs; Kolkka, Charisteas en Huyse- gems. week werken, maar wel hogerop willen in hun sport. Ze denken zich te kunnen verbeteren dank zij dit trainingskamp." Studies Dat geldt ook voor Veerman zelf. De Aardenburger werd een jaar of tien geleden meerdere ke ren Nederlands kampioen bij de junioren op de 800 meter, 1500 25 Jaar geleden waren er twee vergaderingen nodig om tot de oprichting van de RES te ko men. Daarna volgden 25 jaren van crossen, georganiseerd door de stichting Recreatieve Exploi tatie Smitsschorre. Jan van dei- Have (59) was vanaf de oprich ting tot 1992 bestuurder. ,,Het was veel pionierswerk, span nend en ontzettend leuk." door Rinus Verberkmoes TERNEUZEN - Oud-RES-be- stuurder Jan van der Have, die veertien jaar vaste monteur was van Johan Scheele en daardoor vele Grand Prix' bezocht, kijkt met veel plezier terug op zijn ja ren bij de cross. Hij herinnert zich de oprichting van de RES nog als de dag van gisteren. Dat ging niet zonder slag of stoot, want de vereniging MC Axel moest omgevormd wor den tot een stichting. Dat had een reden. „Ook toen al speel den milieuzaken ons parten. Om te voorkomen dat anti-motor- crossers lid bij ons zouden wor den en ons van binnenuit tegen meter en op de cross, maar ver dween daarna enigszins uit beeld. „Een generatiegenoot als Bram Som koos voor het hardlo pen. Ik voor mijn studies." Dat belemmert zijn ambities als atleet nog steeds. „Ik ga voor mijn werk regelmatig naar het buitenland. Daardoor moet ik creatief zijn met mijn trainin gen. Ik probeer een goede ba- zouden werken, besloten we om een stichting te worden. Op de eerste vergadering lukte dat nog niet, maar op onze tweede extra ledenvergadering wel. Vanaf dat moment hadden we dus ook geen leden meer en als bestuur alles in eigen hand." In de begin jaren sleutelde de RES meerde re malen aan het parkoers. Zo werd de zeven meter hoge zij kant regelmatig in het traject op genomen, om die steile wand er daarna er weer uit te halen. „We hebben in die tijd ook een ijs baan aangelegd. Het was een vlak terrein bedekt met folie en daar overheen tal van drainagebuizen. Om de baan schoon te houden, bouwden we zelf een ingenieuze ijsmachine." „Dat deze later door het ijs zak te, was pech. Achteraf iets om over te lachen, toen om te hui len. Want de ijsschotsen vlogen ons letterlijk om de oren. Het be tekende einde ijsbaan", herin nert Van der Have zich. Vooral in de beginjaren was het met regelmaat druk rond de cross. Vooral de cross op Konin ginnedag trok veel volk. Van der Have kijkt daar met genoe lans te vinden tussen rust en in spanning." Dat wil niet zeggen dat de drive er niet meer is. „Ik heb nog steeds veel plezier in mijn sport." Sterker nog, komen de zomer wil Veerman harder lo pen dan ooit. „Het is tijd dat mijn persoonlijke records er eens aan gaan." De trip naar Ke nia moet een begin zijn. „Het ontmoeten van de loopcultuur gen op terug. „Wat is er mooier een wereldkampioen in huis te krijgen? Toentertijd kwam de Belg Roger de Coster naar Axel. En uiteraard ook grote namen als Gerard Wolsink, Franske Sigmans en Gerard Rond. Kantine Om de renners en de bezoekers, die hun auto's op het zweefvlieg tuigterrein konden stallen, een onderdak te kunnen bieden, be sloot RES een kantine te bou wen. Een optrekje dat met hor ten en stoten tot stand kwam. Want nadat de eerste wanden neergezet waren, klapte bij de eerste de beste storm het hele handeltje in elkaar. Met het clubhuis kwam het la ter nog goed, net als met het Zeeuws kampioenschap. Al kreeg de RES het daarover nog even aan de stok met de KNMV, vertelt Van der Have. „We be gonnen een kampioenschap van Zeeland te organiseren. Dat bleek met zomaar te kunnen en bestond binnen de KNMV niet. Na samenwerking met MC De Sproeier uit Wemeldinge en MSV De Uitlaat in Vlissingen daar zal me zeker stimulans ge ven." Deelnemende atleten aan de Kenia- trip: Tim Pleijte, Rem.y Vasseur, Henrik Westerweele (allen Vlissin gen), Richard Reijnhout (Goes), Steven van de Veire (Rotterdam), Micha Janse (Zoutelande), Jack Luteijn (Oostburg), Edivin Stollc (Dirksland) en Rutger Veerman (Aardenburg). zijn we er toch in geslaagd het van de grond te tillen." De RES hield later ook samen met Siem van Hoeve, die gek was van de autosport, een zoge naamde Speedshow. Ook experi menteerde de club met versprin gen voor crossmotoren op de markt in Terneuzen. Dat bleef bij een experiment, vanwege het te grote gevaar. Van der Have was tot 1992 be stuurder bij de RES. Hij stopte vanwege een hartinfarct een jaar eerder. Bovendien was hij toen al volop aan de slag was met de Terneuzense schietver eniging Brown Bess. Mede daar door liet hij sindsdien de meeste crosswedstrijden voor wat ze waren. „Maar op 1 december zal ik er zeker zijn." AXEL - De jubileumbijeen komst van de RES wordt vrij dag 1 december in de sportkanti ne van de RES aan de Lageweg in Axel gehouden. Om 18.30 uur ontvangt de club de genodigden, een half uur later begint de re ceptie, die tot 21.00 uur duurt. Belfast. Open WK. Vrouwen, eerste ronde: Atkinson (Ned/2)-Lloyd-Walter (Eng) 9-2 9-4 9-0. Terneuzen. Najaarscompetitie Bevo- bo. Klasse A: Delta Dees Sport 0-3. Jacobs/Tuin Scheldesport 2-1. Zaman Sport BN/De Stem 3-0. ROS Dow 3 0 Stand: Dees Sport 11-26, Dow 11-25, ROS 11-24, Zaman Sport 11-17, Jacobs/Tuin 11-14, Delta 11-9, BN/De Stem 11-8, Scheldesport 11-7. Klasse B: PSOVZ-BN/De Stem 2 1-2, Rabobank Terneuzen/Sas-Dees Sport 2 1-2, Dow 2-NHI Terneuzen 1-2, De Pooter-Van der Poel bv 1-2. Stand: Rabobank Terneuzen/Sas 11-20, Van der Poel bv 11-19, NHI Terneuzen 11-18, BN/De Stem 2 11-17, PSOVZ 11-15, Dow 2 11-15, De Pooter 11-15, Dees Sport 2 11-12. Klasse C: Gemeente Terneu- zen-Delta 2 1-2, De Hoop-EI.Van Frae- van onze sportredactie AXEL - Meermarkt/Goethals heeft in de achtste speelronde voor het eerst de volle buit ge pakt. In de eerste klasse van het regionale futsal wonnen de Westdorpenaren met 6-3 van Morres/Controlec 2. Max Korting-Arrow 6-2: Arrow begon goed met een treffer van Jurgen Ras. Joep Frusch maakte gelijk, waarna Timo de Bruin de ruststand op 2-1 bepaalde. Na 3-1 door een doelpunt van Jeroen Vervaet scoorde Wouter de Neijs 3-2. Timo de Bruin (2x) -en Joep Frusch bepaalden de eindstand op 6-2. D&J-De Pieper/Internetplan 7-5: Miquel Nafa, Hans Goet- hals, Ei-win van Dorsselaar, Lar ry Vink (2x) en Igno Dalmijn (2x) schoten voor D&J raak. Voor de Axelaars troffen Yorick Koekkoek (2x), Corné Langen- doen, Jurgen Bracke en Angelo Dorsselaar doel. In den Dwaes-Wentzler/- Pauwels 3-5: Patrick Vonk van Wentzler/Pauwels nam het ope ningsdoelpunt voor zijn reke ning. Jean-Paul Eggermont maakte daarna gelijk waarna Tom Heyens en Patrick Vonk de score bij de doelwisseling op 1-3 bepaalden. Na de hervatting Bracht Giovanny Verbraeken de spanning terug. Twee treffers op rij van Patrick Vonk beteken de 2-5 waarna Jean-Paul Egger mont de eindstand op 3-5 be paalde. Morres/Controlec 2- Mcennarkt /Goethals 3-6: Meermarkt/ Goet- hals kwam deze maal met een wissel op de bank aan de start, in de wetenschap dat er volgen- yenhove 2-1, Echo Audio-TeVoRe 0-3. Visser Smit Hanab-V&K/Cl000 Hoe- 0-3 Stand: TeVoRe 11-26, El.Van Frae- yenhove 11-24, Delta 2 11-20, De Hoop 11 -20, V&K/C1000 Hoek 11 -16, Gemeen te Terneuzen 11-14, Visser Smit Ha nab 11-6, Echo Audio 11-5. Klasse D: Asya Kartallari-Dow 3 0-3, Scheldesport 2-NHI Terneuzen 2 3-0, PSOVZ 2-URS 0-3, WBAZ-Yildiz 1-2 Stand Dow: 11-28, WBAZ 11-24, Yildiz 11-22, URS 11-19, NHI Terneuzen 2 11-13, Schelde sport 2 11-11, PSOVZ 2 11-8, AsyaKer tallari 11-7. Klasse E: Zeeland Seaports-Gemeente Terneuzen 2 1-2, Meermarkt Philippine-V&K/C1000 Hoek 2 0-3, BN/De Stem 3-Hydro IS Panne; 0-3, BN/De Stem 4-Nacap 2-1. Stand; Nacap 10-22, Gemeente Terneuzen 2 9-21, HCO 10-20, Zeeland Seaports 10-18, V&K/C1000 Hoek 2 10-14, BN/De Stem 4 10-13, Hydro IS Partner 9-11, Meermarkt Philippine 10-10, BN/De Stem 3 10-4. de week nog meer versterking komt. In sporthal Vliegende Vaart in Terneuzen scoorden Pascal Wedage (4x), Bas van Waes en Luc de Caluwé voor Meermarkt. Voor de Hulsterse gastheren schoten Rowen Ulve- ling (2x) en Denny Knol raak. NAIROBI - Noah Ngeny heed besloten zijn atletiekloopbaan te beëindigen. De 28-jarige Keniaan verraste in 2000 de atletiek wereld door in Sydney olympisch goud op de 1500 meter veroveren. Ngeny versloeg de torenhoge favoriet Hicham el Guerrouj. Ngeny had een jaar voor zij" topprestatie in Sydney al naam gemaakt op de strijd om de we reldtitels in Sevilla. In Spanje veroverde hij zilver op de 1509 meter. Hij eindigde toen achter - El Guerrouj. In dat jaar verbe- - terde hij ook het wereldrecord op de 1000 meter tot 2.11.96 p Dat record staat nog steeds en in cle afgelopen jaren is nie mand ook maar in de buurt ge komen van die tijd. ANP donderdag Biljarten Eerste klasse snookercompet't'e The Roadhouse-Reyerbos. Localie: The Roadhouse, Middelburg. Aanvang. 20.00 uur. Volleybal Hl Vrouwen. Promotieklasse A: VOY 2-MVC. Jan van der Have was 25 jaar geleden één van de oprichters van de stichting RES. „Het was veel pionierswerk, spannend en ontzettend leuk." foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50