Arabische wereld zit in draaikolk Massamedia en politiek PZC PZC 1 lÉÉllfii Arme mensen doen steeds vaker beroep op hulpverlening kerken Aids-epidemie is de mens te snel af Leiders Midden-Oosten zelfbewuster door positie Bush 4 23 november 1956 donderdag 23 november 2006 door Hans Hoogendijk De politieke ontwikkelingen in de Arabische wereld zijn in een stroomversnelling geko men. Een aantal regionale lei ders treedt steeds zelfbewuster op. Het is een proces dat al eni ge tijd aan de gang is, maar on getwijfeld aan snelheid en dyna miek heeft gewonnen door de verkiezingsnederlaag van de Re publikeinen van George W. Bush. Het is een intrigerend spel om de regionale hegemonie waarbij Syrië en Iran sleutelrollen voor zich opeisen en een aantal wes terse landen plus China en Rus land op de achtergrond probe ren de ontwikkelingen in een door hen gewenste richting te sturen. Een centrale rol bij al deze ,nu nog subtiele, bewegingen speelt de toekomst van Irak. De Britse premier Blair onderzoekt al we ken de mogelijkheden de toe stand in Irak te stabiliseren door de twee buurlanden Syrië en Iran bij het probleem te be trekken. Bush heeft nog grote bedenkin gen, maar een studiegroep rond oud-minister Baker (een vriend van Bush sr) wil wel degelijk Sy rië schrappen van het lijstje schurkenstaten van Bush jr. Bij deze pogingen staat het ei genbelang uiteraard centraal: de oorlog in Irak verslindt kapi talen, is erg impopulair aan de thuisfronten en lijkt absoluut niet te winnen. Maar het prijskaartje dat Da mascus aan normalisering van de betrekkingen met het Westen heeft gehangen is zo hoog dat de VS dit nooit zullen betalen. In ruil voor hulp om de toestand in Irak te stabiliseren zou het regi me van Assad onder meer her stel van de invloed in Libanon eisen, teruggave door Israël van de Golanhoogvlakte en Ameri kaanse terugtrekking uit Irak. Onrealistisch, dat weten ze in Damascus ook wel, maar het land voelt zich gesterkt, zeker na de 'morele overwinning' van de door Syrië gesteunde Hezbol- De doodskist van de Libanese minister van Industrie, Pierre Gemayel, wordt door de straten van Bekfaya gedragen. Gemayel, een tegenstander van de rol van Syrië in zijn regio, werd dinsdag vermoord. In politieke krngen in Libanon wordt beweerd dat Syrië achter de aanslag zat. foto Mohamed Azakir/RTR lah op Israël. In dat kader past ook het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen Syrië en Irak na een ijstijd van een kwart eew. Saddam Hoessein had de vriend schap met Syrië ooit opgezegd toen Damascus zich tijdens de Iraans-Iraakse oorlog aan de zij de van Teheran schaarde. Maar niet alleen de recente ge schiedenis zorgt voor de nog steeds tamelijk gespannen rela tie en daarom is het aanknopen van diplomatieke banden meer dan een routinezaak. De nu door sjiieten gedomineerde rege ring in Bagdad en haar bescher mers in Washington hebben Da mascus er steeds van beschul digd soennietische opstandelin gen in Irak te steunen. Afgelo pen maandag publiceerde het Pentagon nog een rapport dat per maand zo'n honderd Syri sche guerrilla's over de grens Irak binnendruppelen om daar aanslagen te plegen. De nu weer opgenomen diplomatieke betrek kingen tussen de twee landen zullen daar op korte termijn nauwelijks iets aan veranderen, maar duidelijk is wel dat de lan ge grens tussen beide landen wat beter te beschermen valt als de twee gaan samenwerken. Be langrijk is ook de boodschap die de Syrische minister van buiten landse zaken Muallem richting Witte Huis zond. Tot voor een paar dagen ston den de Syriërs erop dat de Ame rikanen een duidelijk tijdsplan bekendmaakten voor hun af tocht uit Irak. Nu luidde de me dedeling dat de Amerikanen konden blijven zo lang dat no dig was. Daaruit leiden waarne mers af dat Damascus voorzich tig de dialoog zoekt met Was hington. Door die geste verhoogt Syrië de druk op de VS om een einde te maken aan het isolement waarin het land is komen te ver keren. En daarvoor heeft Damas cus goede gronden. Het land wordt er internationaal van be schuldigd achter de moord, an derhalf jaar geleden, op de Liba nese premier Hariri te zitten en ook wordt alom gespeculeerd over betrokkenheid bij de moord, afgelopen dinsdag, op de vooraanstaande anti-Syrische politicus Gemayel. Er is Damas cus veel aan gelegen een VN-on- derzoek naar die moorden te voorkomen en dat zou - in theo rie- mogelijk zijn door toenade ring tot de VS te zoeken en zich op de flanken in te dekken door het verbeteren van de relaties met Irak en Iran, de derde grote speler. Nucleaire ambities Iran, dat met de halve wereld overhoop ligt over zijn nucleaire ambities, neemt plotseling op vallende initiatieven. Dit week einde zijn zowel de Syrische als Iraakse president uitgenodigd voor een top in Teheran. Talaba- ni van Irak heeft al gezegd te ko men. Assad denkt nog na, want hij weet dat een bezoek op dit moment hem door het Witte Huis niet in dank zal worden af genomen. Maar dat hij zal deel nemen aan de bijeenkomst, wordt als vrijwel zeker aangeno men. Daarnaast toont de uitno diging aan dat Teheran nóg zelf bewuster wordt en een leidende rol in het Midden Oosten opeist. En dat staat weer haaks op de Syrische ambities. Kortom, alles is in beweging in dit instabiele gebied en over een uitkomst valt absoluut niets te zeggen, behalve dat de zaak wel heel explosief wordt als de toe stand in Irak nog meer uit de hand loopt. GPD Rita zit in haar woonkamer starend naar de vele rekeningen. Ze is 68 en leeft al vijf jaar zonder gas en licht. Wegens het gebrek aan geld kan ze zich geen luxe veroorloven. foto Phil Nijhuis/GPD oor Jacqueline Steenwijk Ze is 68 jaar oud, leeft al vijf jaar zonder gas en licht en kan zich geen enkele luxe ver oorloven. Dat ze nog te eten heeft, is te danken aan de kerk. Die geeft haar een voedselpak ket. Maar 'arm' mag ze niet he ten. Want ze heeft toch een AOW-uitkering? In het inloophuis van de diaco nie van Lelystad is het eigenlijk altijd druk, en het wordt alleen maar drukker. „Officieel mag de armoede dan sinds dit jaar zijn afgenomen, wij merken er weinig van", zegt diaken Jan van Opstal. In 2005 nam het aan tal mensen dat een financieel be roep deed op cle kerkelijke hulp verlening toe tot ruim elfdui zend aanvragen. In 2004 waren dat er nog minder dan negendui zend. Reden voor zo'n tweehon derd diaconiën om de financiële hulpverlening te gaan 'professio naliseren'. Want niet alleen het aantal hulpvragen nam toe, ook de mate waarin mensen in de problemen zaten. „Er zijn steeds meer mensen die er nooit meer uitkomen", zegt Van Op stal. Het is uitzichtloos gewor den." Eén van die mensen is de 68-jarige vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, uit schaamte. „Ja, ik weet dat ik dingen heb gedaan die niet mo gen. Maar ben ik nog niet ge noeg gestraft?", zegt ze. Hennep De vrouw werd vijf jaar geleden van het energienet afgesloten na dat ontdekt was dat ze op haar bovenetage een hennepkwekerij had. „Ik leefde al jaren van een bij standsuitkering. Mijn zoon vroeg of hij in mijn huis hennep mocht telen. Ach mam, ik ben nog nooit gepakt, en als het ge beurt neem ik alle schuld op me, zei hij." Ze zou er zo'n 450 euro voor krij gen. „Ik wilde zo graag weer eens op vakantie", verklaart ze haar misstap. Maar de kwekerij werd ontdekt en ze draaide er volledig voor op: werd veroor deeld, zat haar straf uit, werd af gesloten van het energienet en kreeg een fikse rekening achter af. Een rekening die door de ja ren heen is opgelopen tot 6500 euro. Een bedrag dat zij niet kan afbetalen, omdat haar finan ciële marge te klein is. De vijftig euro die ze per maand aflost, gaat voor een groot deel op aan de rente die ze over haar schuld moet betalen. Daardoor betaalt ze wel, maar wordt haar schuld amper kleiner. En omdat het om een hennepkwekerij ging, kan ze van geen enkele regeling ge bruik maken. Een wettelijke schuldsaneringstraject krijgt ze niet. En wie met de meter heeft geknoeid, wordt zelfs niet uit mededogen in de winterperiode opnieuw aangesloten. Fout Voor de protestantse kerken is Rita het voorbeeld van de schrij nende opkomende armoede in Nederland. Ze heeft wel een in- Bij opinie-onderzoek verklaart tach tig procent van de Nederlanders zeer tevreden te zijn over de eigen le venssituatie. Daarbij moeten we den ken aan de gezinssituatie, de straat waar men woont en het werk dat men doet. Het is merkwaardig dat een rui me meerderheid van de ondervraagden tegelijkertijd verklaart zeer ongerust en ontevreden te zijn over de wereld buiten het eigen dagelijkse bestaan. Men meent dat het niet goed gaat met het vaderland en dat de toekomst van de wereld er duister uitziet. Daarbij klinkt ook de bekende klacht dat de politiek en de politici niet deu gen. De politici luisteren niet naar de burgers en doen niet wat zij beloofd hebben. Dit patroon van verrassend grote tevredenheid over de eigen leefsi tuatie en grote bezorgdheid over de rest van de wereld doet zich vrijwel overal in de rijke landen voor. De oorzaak van deze discrepantie ligt voor de hand. Over de wereld buiten het eigen dagelijkse leven wordt de bur ger geïnformeerd door de media, in het bijzonder door de televisie. De televisie biedt echter een sterk vertekend beeld van de werkelijkheid. Dat komt omdat de nieuwsvoorziening wordt beheerst door een ijzeren wet: goed nieuws is geen nieuws, nieuws is altijd slecht nieuws. Inderdaad zijn de moderne massame dia meesters in het presenteren van een niet aflatende stortvloed van slecht nieuws. Ergens in de wereld heeft zich altijd wel iets afschuwelijks voorge daan. Ook in eigen land is er ruim vol doende aanbod van narigheid. Vooral de misdaad heeft de onverdeel de aandacht van de media. Van vrijwel elke moord en elke ontsnapte tbs'er wordt een nationale zaak gemaakt, als of elke Nederlander dagelijks het risico van moord of doodslag zou lopen. Geruchtmakende rechtszaken zijn bijna elke dag in het nieuws. Van Holle eder en de Hofstadgroep kan de televi sie geen genoeg krijgen. Toch neemt de misdaad in Nederland al meer dan twee decennia af. Dat is overal in de rij ke landen het geval. Het aantal moor den is in Nederland de laatste tijd zelfs spectaculair gedaald. Dat is echter nieuws waar de televisie geen enkele interesse in heeft. Vandaar dat de sim pele kijker denkt dat de misdaad hand over hand toeneemt. Het zou al te simpel zijn de massame dia en vooral de televisie van deze mis leidende berichtgeving de schuld te ge ven en de rest van de samenleving bui ten schot te laten. De ziekelijke belang stelling voor moord en doodslag, voor bloed en sentiment wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door de kij kers zelf. In een zeer competitieve me diawereld wordt de aard van de pro gramma's gestuurd door de kijkcijfers. Beelden van dramatische en ellendige gebeurtenissen worden beter bekeken dan documentaires over veldbloemen. Het is kortom de symbiotische relatie tussen kijkers en programma's die het tv-aanbod bepaalt. De televisie heeft ook de relatie van de burger met de politiek grondig veran derd. Vroeger, dat wil zeggen voor 1965, was de politiek een bedrijf dat ver veiwijderd van de gewone burgers door deftige heren van middelbare leef tijd werd uitgeoefend. Die heren geno ten het vanzelfsprekende vertrouwen van de kiezers die er niet over dachten op een andere dan hun traditionele zuil partij te stemmen. Met de opkomst van de televisie moes ten de politici grondig van stijl wisse len. Er kwamen door de ontzuiling steeds meer zwevende kiezers en die moesten geworven worden door politici met charisma en vlotte praatjes. De po litici kwamen veel dichter bij de kiezer, werden menselijker en kwetsbaarder. Ze waren ook geneigd meer te beloven dan ze waar konden maken. Zo groeide vanzelf de ontevredenheid met de poli tiek, niet omdat de kloof tussen politici en burgers groter werd, maar juist om dat die kloof kleiner werd. Met de schijnbare nabijheid van de poli tici op het scherm groeide echter niet de kennis van de burgers van het poli tieke bedrijf. De gemiddelde kiezer heeft geen notie van de complexe be sluitvorming in een parlementaire de- van onze redactie buitenland Wereldwijd zijn ruim 39,5 miljoen mensen besmet met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Vorig jaar kwa men er zo'n 4,3 miljoen nieu we gevallen bij, het meren deel (65 procent) in Afrika be zuiden de Sahara. Opvallend is de snelle groei van geïnfec- teerden in Oost-Europa en Centraal-Azië, waar in som mige gebieden het aantal ge vallen sinds 2004 met meer dan vijftig procent is toegeno- In 2005 zijn ruim 2,9 miljoen mensen aan aids overleden. Dat blijkt uit de vandaag ge publiceerde cijfers van het aidsfonds van de Verenigde Naties, UNAIDS, en de We reldgezondheidsorganisatie WHO. Ook in Nederland neemt het aantal hiv-geïnfec- teerden nog steeds toe, vooral onder homoseksuele mannen. Vanwege het succes van aids- remmers daalt echter het aan tal mensen dat aan aids over lijdt. Zo'n twaalfduizend mensen staan op dit moment in Nederland geregistreerd als hiv-patiënt. UNAIDS en cle WHO signale ren in veel Europese landen en Noord-Amerika de zorg wekkende trend dat an- ti-aidsprogramma's niet wor den aangepast en gemoderni seerd, en het aantal hiv-infec- ties daardoor weer groeit. Dat geldt ook voor Afrikaan se landen als Oeganda, die dankzij succesvolle campag nes er lange tijd in slaagden het aantal hiv- en aidspatiën- ten terug te dringen en nu weer te kampen hebben met een gestage toename. „Dit is verontrustend en bete kent dat landen niet in staat zijn de snelle groei van de epi demie bij te houden", aldus secretaris-generaal van UNAIDS, Peter Piot. „Daarom dienen we onze pro gramma's voor het behande len van hiv-patiënten en het redden van levens te intensi veren. Bestrij dingsprogram- ma's zijn vooral succesvol als ze zich specifiek richten op ri sicogroepen als jongeren, ho mo's, prostituees en drugsver slaafden. UNAIDS stelt dat tussen 2000 en 2005 jongeren in een aantal Afrikaanse landen hun seksueel gedrag zijn gaan aanpassen. Ze maken vaker gebruik van condooms, hebben pas op latere leeftijd voor het eerst seks en beper ken het aantal seksuele part ners. De landen die met naam ge noemd worden zijn Botswa na, Burundi, Ivoorkust, Ke nia, Malawi, Rwanda, Tanza nia en Zimbabwe. In Portugal nam het aantal hiv-patiënten onder drugsver slaafden tussen 2000 en 2005 met eenderde af, als gevolg van een speciale campagne In China werden goede resul taten geboekt onder prosti tuees. Door een toename van het condoomgebruik nam het aantal seksueel overdraagba re ziekten zienderogen af. Meisjes en vrouwen Tegelijkertijd adviseert UNAIDS dat meer energie ge stopt moet worden in an- ti-aidsprogramma's voor meisjes en wouwen. Met na me in Afrika lopen zij nog al tijd een veel groter risico geïnfecteerd te raken met hiv dan mannen. Bovendien zijn zij het die vrijwel altijd voor aidspatiënten moeten zorgen. In Afrika is de gemiddelde le vensverwachting op dit mo ment 47 jaar, dertig jaar min der dan in rijke landen. Uit het rapport blijkt verder dat het aantal hiv-geïnfec- teerden snel groeit onder mannen die seks hebben met andere mannen in Cambodja, China, India, Nepal, Paki stan, Thailand en Vietnam, enin landen in Latijns-Ameri- ka. In aidscampagnes wordt aan die bevolkingsgroep vrij wel geheel voorbij gegaan, al dus UNAIDS. GPD komen, maar leeft toch in abso lute armoede. „Ze heeft inder daad een fout gemaakt. Maar ze betaalt haar schuld af, leeft met het weinige wat ze heeft. Kans Verdient ze niet een tweede kans?", vraagt diaken Van Op stal zich af. Vanuit de kerk kun nen ze haar ook niet verder hel pen. „Wij hebben maar tiendui zend euro per jaar te besteden. Dat betekent dus dat we een keuze moeten maken; het geld aan haar lenen of aan tien gezin nen die daarmee hun woning kunnen behouden. We kiezen voordat laatste." Steeds vaker zien de kerken hulpbehoevenden die zo diep in de financiële problemen zitten dat ze er nauwelijks meer uit ko men. Het grote struikelblok is het langdurig moeten leven van een laag inkomen. „Een, twee jaar houden de meesten wel vol. Maar hoe langer het duurt, hoe groter het risico dat het mis gaat", zegt Van Opstal. GPD RIJVERBOD - Op de eerste dag van het zondagsrijverbod voor auto's zal zeer scherp wor den gecontroleerd. Minister Zijlstra deelde dat gistermid dag in de Tweede Kamer mee. Door het gebruik van aardolie te beperken blijft de voorraad ongemoeid. „We moeten zo zui nig mogelijk zijn", aldus Zijl stra. Het rijverbod is nodig, omdat het Suezkanaal ge stremd is voor tankers. DRUKKERIJ - De komende dagen zal bij de staatsdrukke rij een boekje verschijnen, waaruit Nederlanders niet al leen Hongaars leren, maar Hongaren ook Nederlands. Het boekje wordt in allerijl ge drukt bij de staatsdrukkerij die hiervoor personeel heeft vrijgemaakt. KLEUTERSCHOOL - Er komt een nieuwe openbare kleuter school in Axel. Dat heeft de Axel se gemeenteraad besloten. Het verzoek hiervoor is geko men van de vereniging tot in standhouding van een openba re kleuterschool in Axel. Het verzoek is door ouders van ze ventig leerlingen ondertekend. Het is nog niet bekend op wel ke plek de nieuwe school komt. mocratie. Hij is zich niet bewust van de rol van ambtelijke deskundigen en be grijpt ook niet dat het politieke proces vaak leidt tot onbewedigende, maar on vermijdelijke compromissen. Steeds blijkt weer dat de kiezers wel zeggen ontevreden te zijn, maar dat zij volstrekt niet kunnen uitleggen waar om zij ontevreden zijn. Als ze verhit verklaren dat politici nooit doen wat zij zeggen kunnen zij nooit een goed voorbeeld geven van niet nagekomen beloften. De gevoelens van ontevreden heid zijn niet concreet maar diffuus en die vage gevoelens worden versterkt door de massamedia die onophoudelijk berichten dat de burgers ontevreden zijn, zonder ooit de moeite te nemen om uit te zoeken waarom en waarover de burgers ontevreden zijn. Televisie en parlementaire democratie verdragen elkaar slecht. De televisie past veel beter bij een populistische en plebiscitaire democratie, waar het per soonlijk magnetisme van de politicus de toon zet, maar een dergelijke demo cratie is de doodsvijand van de parle mentaire democratie. Maarten van Rossem Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-m nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd: zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax. (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21.50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: £236.00 239.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag.' 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens - )r het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten i Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onrs (abonnementen)administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectee'- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk - u"' °7 p' :bus 31, 4460 AA Goes. ■n bij: PZC. Ie Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4