m EM wint zaak over Kaj Munk PZC Met breien maak je de blits Jopsenioren boos op gemeente Brede school Goes is na herfstvakantie klaar voor gebruik b23 Gemeente moet nieuw besluit nemen over bezwaar tegen vergunning dorpshuis jtremmingen *erk viaduct lock, dance en lopklassiekers inGoes Goese bibliotheek past openingstijden aan Thema zwanger en epilepsie in De Meulvliet Thema-avond over tuinkruiden Straf voor aanrichten ravage Vrouw van paard geworpen Koperdief heeft straf al uitgezeten Snelheidsduivel betrapt bij Kapelle agenda donderdag 23 november 2006 jnrRob Paardekam (WUSWEERT - De gemeente iperswaal moet van de rech- :C een nieuw besluit nemen Lr het bezwaar van het Bu- 'jii Eerlijke Mededinging I pl) tegen de drank- en hore- Ifergunning voor Kaj Munk in jjmsvveert. Daarmee slaat het ffiopnieuw een slag in haar ip tegen het houden van fees ten partijen in het dorpshuis. IKstrijd van het BEM tegen de sisten en partijen in het dorps- ijfejs al jaren gaande. Volgens ibureau gaat het om oneerlij- ffconcurrentie tegenover de re- M'ere horeca, maar de gemeen- ifead is in grote meerderheid li mening dat de mogelijkheid §r feesten in Kaj Munk behou- ifemoet blijven. Ruim een jaar ifeden sloeg het BEM een grote Sgtoen de rechter stelde dat «feesten en partijen op basis 1 de toen bestaande vergun- feg illegaal waren. Daarop be- IEER ARENDSKERKE - De inciale weg tussen 's-Heer [endskerke en Goes is komend lekeinde van zaterdag op zon- jg afgesloten tussen 20.00 en fOO uur. je afsluiting heeft te maken Itwerk aan een nieuw spoor viaduct bij 's-Heer Arends- rke. Zeven brugliggers voor [viaduct worden geplaatst, jnotoriseerd verkeer wordt i'de Rijksweg A58 omgeleid, (zaam verkeer via de Wisse- Jkseweg. fhet weekeinde van vrijdag 1 member tot maandag 4 decem- wordt ook gewerkt aan het Bduct. De provinciale weg is Iafgesloten van vrijdag 1 de- feiber 20.00 uur tot maandag 4 jmber 6.00 uur. De verwach- jgis dat het spoorwegviaduct 22 december helemaal H)ES - Een mix van echte rock dance morgenavond en pop- 1 lassiekers uit de jaren zeventig tachtig zondagmiddag. Dat at te gebeuren in het Goese fertbreak-café. Ij Sun, Funky Ro en Matthijs ïMuynck tekenen voor de mix a echte rock en dance, mor- a vanaf 21.00 uur. Ie drie willen dit elke maand ;ian herhalen in Heartbreak-ca- ióndag vanaf 16.00 uur is het jfé aan de Goese Grote Markt t podium voor The Bulldoze I and. 3 - leze band speelt akoestisch 'ick- en popklassiekers uit de aren 1970 en 1980. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) jHarmen van der Werf centrale redactie fStationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 jF-mail: redactie@pzc.nl internet •Www. pzc.nl e-mail: web@pzc.nl sloot de gemeente een nieuwe vergunning te verstrekken, met daarin wat andere bepalingen. Die stonden het houden van fees ten echter niet in de weg. Het BEM tekende bezwaar aan tegen de nieuwe vergunning, maar dat werd door de gemeen te afgewezen. Over die afwij zing diende onlangs een zaak bij de rechtbank in Middelburg. Die heeft nu bepaald dat de ge meente het bezwaar van het BEM niet ongegrond had mogen verklaren. Het besluit om dat wel te doen is vernietigd. De rechter heeft moeite met het feit dat de gemeente stelt dat Kaj Munk niet concurreert met de reguliere horeca in Hans- weert. Dat kan best zo zijn, maar Reimerswaal zou verder hebben moeten kijken dat de grenzen van het dorp. Wellicht benadeelt het dorpshuis met zijn feesten wel ondernemers in omliggende dorpen in de vin gers. Met het besluit van de rechter komt nog geen einde aan de fees ten en partijen. De drank- en ho- recavergunning staat immers nog. Het enige dat de gemeente moet doen is een nieuw besluit nemen over het bezwaar van het BEM. Twee keuzes „De gemeente moet bij dat nieu we besluit wel de uitspraak van de rechter in acht nemen", zegt A. Hogervorst van het BEM. „Daarom kan ik me niet voor stellen dat ze ons bezwaar weer ongegrond verklaren. Dat zou nergens op slaan. Wat mij be treft heeft Reimerswaal nu twee keuzes. Of ze verklaren ons be zwaar gegrond en de vergun ning wordt ingetrokken óf ze gaan naar de Raad van State om de uitspraak van de rechter aan te vechten." Wethouder J. Sinke was giste ren nog niet op de hoogte van de uitspraak en dus niet in staat om er inhoudelijk op in te gaan. Hoe dan ook; Hogervorst geeft alvast aan dat het BEM de strijd niet opgeeft. Dat het dorpshuis de centen van de feesten nodig heeft om overeind te blijven, is volgens hem een slechte reden om het dan maar toe te staan. In dat geval moet de gemeente vol gens hem maar meer geld uit trekken om de eigenlijke func ties van Kaj Munk te behouden. „De horeca betaalt die rekening niet langer." Het razendpopulaire punnikrekje: hetzelde als het ouderwetse klosje, maar dan met meer spijkertjes. door Mieke van der Jagt GOES - Het is weer helemaal hip: het breien. Wie de blits wil maken, zet een das, een muts of beenwarmers op de dik ke pennen en breit - grote stappen, gauw thuis - de accessoires van dikke wol, die af en toe van kleur verandert. Zelf gebreide spullen en breien zijn in, en niet zo'n klein beetje ook. In verschil lende steden worden in cafés en buurt huizen brei-avonden georganiseerd en daar zitten niet alleen oude vrouwtjes met een welfare-connectie. Jonge mei den, snelle jongens en oudere mannen doen vrolijk mee: insteken, omslaan, doorhalen, af laten gaan. Klein pro bleempje: heel veel mensen moeten het nog leren. Je moet vrouw zijn en op zijn laatst in de jaren vijftig geboren zijn, om nog te zijn onderwezen in het nuttig handwer ken. Eerst een tricot eierwarmer met een pompon erop, dan een babybroek waarin de steekpatronen tricot, boord en gerstenkorrel werden aangeleerd, evenals het minderen, meerderen en het muizentandje. Vervolgens, in de derde klas, een sok. Eigenlijk twee, maar zo ver kwam bijna niemand. Het nuttig handwerken in de leerplannen ging ver loren, behalve op enkele reformatori sche scholen. Op de Groen van Prinsterenschool in Scherpenisse gaan de meisjes op dins dagochtend handwerken, als de jongens hardarbeidtechnieken aanleren. Volgens directeur J. Duvekot heet het geen nuttig handwerken meer, maar tex tiele werkvormen. „Maar ze leren nog wel haken, breien en borduren. We heb ben zelfs wat naaimachines om de oudste meisjes wegwijs op te maken." Duvekot merkt dat de kinderen het leuk vinden. „De ene wat meer dan de ander, maar ik vind het een verschra ling van het onderwijs als het wordt af geschaft." Wat ook verdwenen is, is de degelijke infrastructuur die rond het breien en ha ken bestond tot in de jaren tachtig. Brei- winkels van Scheepjes, Phildar en 3Suisses, die je overal had, sloten hun deuren. De tijd vervloog dat jaarlijks een bus van 3Suisses:de dorpen bezocht om de wol af te leveren. Het hele dorp had dan al stapels strengen besteld uit een catalogus met stalen en patronen. De de kinderen wisten dat ze uren met twee vooruitgestoken ai-men zouden zit ten, terwijl moeders de kluwens wond. Nu vind je in heel Zeeland nog maar een stuk of vier echte breiwinkels en die merken de breihausse maar al te goed. Bij de firma Nooy in Goes, helpen ze al jaren jonge meisjes die zelf willen breien, maar van wie de moeders het niet meer kunnen. Voor raad en daad gaan ze naar hun oma of ze leren gewoon opzetten bij Nooy. De dames daar doen de grondbe ginselen net zo geduldig voor als de nieuwe technieken in het breiwerk en de verwerking van honderden nieuwe, en soms opzienbarende, garens. Bij Nooy wordt het de laatste tijd steeds drukker. Ook bij 't Hobbyhuis in Goes, waar ma terialen voor alle soorten handenarbeid worden verkocht, heeft de opgang van het breien tot meer drukte geleid. Waar het assortiment garens tot een paar we- foto Willem Mieras ken geleden beperkt was, is nu een gro te kast neergezet met wol in alle dikten, kleuren en kwaliteiten. Wat ongetwijfeld bijdraagt aan de run op breigarens is de punnik-rage die het afgelopen jaar is ontstaan. Tijdens crea- tief-beurzen is het een regelrechte hy pe. Wie niet met twee of vier pennen overweg kan, kan toch breien op een kunststof rekje, volgens hetzelfde prin cipe als het punnikklosje met vier spij kertjes. Er zitten op de rekjes alleen meer spijkertjes, zodat je bijvoorbeeld een das in boordsteek kunt punniken, een romp of mouwen voor een trui in tri cot of primitieve sokken zonder hielen en tenen. Wat breien zo leuk maakt, en een beproefde remedie tegen stress, kan echter niet op de punnikrekjes: minde ren, meerderen en ingewikkelde pa troontjes breien, waar je je hersens bij moet houden. Niettemin komen de punnikrekjes bij 't Hobbyhuis meestal niet voorbij de kassa. Ze halen nauwelijks hun eigen plaats in het rek, bij de wol en de naal den, omdat de klanten ervoor staan te dringen. Het kan de populariteit van het breien alleen maar versterken, want wie eenmaal de slag te pakken heeft, wil waarschijnlijk meer. door Rob Paardekam KRUININGEN - De twee senio ren uit Kruiningen die de plaat selijke jongeren bijstaan in hun strijd voor een jongerenontmoe tingsplaats (jop) zijn boos op de gemeente, omdat die hen niet se rieus zou nemen. Wethouder J. de Kunder ontkent dat. Eén van de heren, W. Leeflang, heeft bij de gemeente per brief zijn beklag gedaan over het han delen van de ambtenaar die de komst van de jop voorbereidt. Ze zou hem en zijn compagnon C. Taal niet serieus nemen. „Ter wijl wij door de jongeren zijn aangewezen als hun vertegen woordigers", benadrukt hij. Een vooi-val dat zich laatst zou heb ben afgespeeld deed de emmer overlopen. Volgens Leeflang heeft de betref fende ambtenaar één van de jon geren (een 17-jarig meisje) bij zich geroepen om haar vervol gens onder druk akkoord te la ten gaan met een jop die kleiner wordt dat aanvankelijk ge pland. „Ik vind dat schandalig. Ze had dat met ons moeten be spreken of in elk geval met ons erbij." Volgens Leeflang is het gedurende de hele procedure al zo geweest dat hij en Taal nau welijks serieus werden genomen en de ambtenaar alleen met de jongeren communiceerde. Hij wil op korte termijn een gesprek voeren met wethouder J. de Kun der over hoe het nu verder moet. Het zint de Kruininger ook niet dat de ontmoetingsplaats, waar hij sinds mei voor in de weer is, zo lang op zich laat wachten. De Kunder zegt dat er in princi pe niets aan de hand hoeft te zijn. De gemeente erkent Leef lang en Taal volgens hem ge woon als de vertegenwoordigers van de jeugd. „Het moet mogelijk zijn dat we op een professionele wijze met elkaar om gaan." De wethouder zegt heel goed te GOES - De Goese bibliotheek aan de Oostwal gaat de hal op knappen met gevolgen voor de openingstijden en de bereikbaar heid. De ingrijpendste wijziging is dat de bibliotheek vanaf donder dag 7 december tot en met zater dag 9 december gesloten is. Op dinsdag 5 en woensdag 6 de cember is de bibliotheek alleen via de achterzijde bereikbaar, dus niet aan de Oostwal, maar aan het daarachter gelegen straatje Agnietenhof. De openingstijden tijdens de werkzaamheden zien er verder als volgt uit: maandag 4 decem ber van 10.00 tot- 20.00 uur, dins dag 5 december van 10.00 tot 17.30 uur, woensdag 6 december van 10.00 tot 17.30 uur en maan dag 11 december van 10.00 tot 20.00 uur. Vanaf dinsdag 12 december gel den in de bibliotheek weer de ge wone tijden. begrijpen dat het in de ogen van Leeflang te lang duurt, maar er is een reden voor. De container is namelijk net iets te groot om hem zomaar te kunnen plaatsen bij de sporthal in Kruiningen. Daar moet een vrijstellingspro cedure voor worden doorlopen. Het is volgens De Kunder niet waar dat de container kleiner moet worden. „We zetten hem in zijn geheel weg, maar moeten ons wel aan onze eigen regels houden. Als we hem nu plaatsen en mensen komen daartegen in het geweer, hebben wij geen fat soenlijk weerwoord." Om eventuele andere kopers voor te zijn, is de container in middels aangekocht en naar het terrein van gemeentewerken ge bracht. Nu is het wachten tot de procedure is doorlopen. De Kun der durft geen schatting te doen over hoe lang dat duurt. Mogelij ke bezwaren spelen daarin een rol. „Maar de jongerenontmoetings plaats komt er hoe dan ook", be looft hij. „De brandweer heeft de container inmiddels geïnspec teerd en heeft hem veilig bevon den." THOLEN - Epilepsie en kinde ren krijgen is zaterdagmiddag het thema van een informatiebij eenkomst in gemeenschapscen trum Meulvliet in Tholen. B. Vledder, epilepsieverpleeg- kundige, geeft een presentatie, en twee cliëntondersteuners van MEE Zeeland zijn aanwezig. De organisatie is in handen van de Epilepsie Vereniging Nederland gewest Zuidwest. De informatie bijeenkomst is van 13.30 tot 16.30 uur. GOES - Van kruidentuin tot tuinkruiden is morgen het the ma van een bijeenkomst van Groei en Bloei in Goes. Connie Hoevenaars uit Gilze ver telt over kruiden uit de eigen tuin voor thee, voor pesto, tape- nades en allerlei recepten. De bijeenkomst is in het Groen Col lege aan de Fruitlaan en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Kortge- ne gaf gisteren in Middelburg toe een ravage in de woning van zijn ex-partner te hebben aangericht. „Ik was boos. omdat zij niet thuis was en de kinderen alleen waren", vertelde hij. Politierechter G. van Unnik achtte bewezen dat de man op 30 september in Middelburg haar woning was binnengedrongen. De verdachte had zich afgerea geerd door alle kamers met verf te besmeuren. Ook had hij tegen een fiets getrapt en spullen van haar meegeno men. De rechter veroordeelde cle Kortgener tot 25 dagen cel, waarvan twee weken voorwaardelijk. Daaraan kop pelde de politierechter dat de man de schade betaalt aan het slachtoffer. Officier van justitie E. Bethlehem eiste tachtig uur werkstraf en de 25 dagen celstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Raadsman J. Wouters wees op de verbeterde omstandigheden van zijn cliënt, die een drugsverleden heeft. Zo had de man de laatste twee jaai geen antecedenten meer. Om de betalingsverplichting kracht bij te zetten liet de strafpleiter een overeenkomst tussen beide partijen zien. Wouters vond dat zijn cliënt geen werkstraf meer moest krijgen. De resterende celstrai heeft de man al in voorarrest uitgezeten. OOSTDIJK - Een 34-jarige vrouw uit de gemeente Rei merswaal is gisteren aan het begin van de middag op de Oude Rijksweg in Oostdijk gewond geraakt bij een val van een paard. De politie stuitte gistermiddag rond kwart over twaalf op een loslopend paard dat even daarvoor de berijdster van zich had afgeworpen. Met behulp van enke le omstanders kon het op hol geslagen dier gekalmeerd worden. De 34-jarige berijdster had een hoofdwond en en kele pijnlijke plekken opgelopen. Ze werd door het ambu lancepersoneel behandeld en hoefde niet naar het zieken huis. Volgens de vrouw was het paard plotseling gestopt waarna zij ervan afgeworpen werd. Daarna ging het beest er vandoor in de i'ichting van Krabbendijke. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 29-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, voor diefstal van koper veroor deeld tot drie maanden celstraf, waarvan een maand voor waardelijk. Voor het rijden onder invloed van speed en cannabis kreeg hij acht maanden rijontzegging. De geboren Bra bander had op 24 september in Middelburg van een be drijf aan de Electroweg een koperen leiding weggenomen nadat hij met een betonschaar het gaas van de omheining had doorgeknipt. Eerder dit jaar, op 15 april in Kruinin gen, belandde hij met zijn auto onder invloed van amfeta mine en cannabis in een greppel. Hij had toegegeven ver dovende middelen te hebben gebruikt. De man, die inmid dels twee maanden vastzit, komt vandaag vrij. KAPELLE - Op cle A58 bij Kapelle is gisterochtend een hardrijder betrapt, die op sommige delen van de weg snel heden haalde van 177 kilometer per uur. De man, een 25-jarige Tilburger, kon uiteindelijk pas in Goes tot stop pen gebracht worden en hij moest zijn rijbewijs inleve ren. door Frank Balkenende GOES - Nog een klein jaar ge duld en dan kunnen scholieren en bewoners in de Goese Polder de nieuwe brede school betrek ken. De scholen 't Noorderlicht en Holtkamp zien er naar uit. Sinds de brand in de oudejaars nacht van 2002/2003 huizen ze in noodgebouwen. Gisteren sloegen wethouder S. van 't Westeinde, kinderburge meester Fabian Middelham, leer lingen, andere gebruikers en be trokkenen samen de eerste paal. Dat gebeurde op de ouderwetse manier: met spierkracht. Half de wijk was uitgelopen om het schouwspel - acht man die aan de touwen van een ouderwetse heistelling hangen - gade te slaan. Een showkorps zorgde daarbij voor arbeidsvitaminen. Goes heeft al een brede school in de wijk Ouverture, maar het complex in De Spinne wordt de eerste 'echte brede school', zegt wethouder S. van 't Westeinde. Naast twee scholen vinden het wijkcentrum, jeugdhonk, consul tatiebureau, speel-o-theek, dag opvang voor gehandicapten en de wijkinfowinkel er onderdak. Basisschool De Tweemaster aan de Kuyperlaan en daarin onder gebrachte kinderopvang maken eveneens deel uit van de brede school. Nu het winkelcentrum is ver nieuwd en de brede school wordt gebouwd, onstaat er in de Goese Polder straks weer echt een wijkhart. Scholieren en be woners hebben daar wel even op moeten wachten. Na de fata le brand op het randje van 2002 en 2003 was de plek waar ooit de protestants-christelijke en katholieke basisscholen en het wijkgebouw stonden, een ga pend gat. Volgens wethouder Van 't West einde heeft na de brand de her huisvesting van de twee scholen veel tijd opgeslorpt, 't Noorder licht en het wijkcentrum von den een plaats in noodgebou wen op het terrein van verzeke raar ZLM. De Holtkampschool kreeg noodlokalen vlakbij de on heilsplaats. Tijdrovend was vervolgens ook de politieke discussie over de lo catie voor de nieuwe brede school (uiteindelijk werd toch gekozen voor herbouw op dezelf de plaats) en hoe die er precies moet uitzien. Ook overleg mei toekomstige gebruikers vergde heel wat uurtjes. Daaromis nu pas de eerste paal geslagen. Van 't Westeinde roemt de 'con structieve inbreng' van de ge bruikers, ook nadat een tekort van zeven ton op het plan moesl worden weggewerkt. „Gebrui kers hebben prima meegedachl over bezuinigingen en dat heeft uiteindelijk vijf ton opgeleverd De overige twee ton betaalt dt gemeente." Het project kost acht miljoen, in clusief de inrichting van de om geving, zoals parkeerterrein er. schoolplein, 't Noorderlicht en de Holtkampschool kunnen na de herfstvakantie in 2007 hun in trek nemen in de brede school De bezuinigingsronde, die hel nodige overleg kostte, heeft de bouw mettwee maanden ver traagd. Volgens Van 't Westein de hebben de scholen er geer. probleem mee. „Ze kunnen nu rustig in de herfstvakantie ver huizen." STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort 10.00-17.00 uur: Open voor bezichtï ging; GOES - Groen College, 19.30 uur: Le zing van Kruidentuin tot tuinkruider door Connie Hoevelaars uit Gilze; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Senïorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spe 55-plussers, 9.15-10.00 uur er 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRABBENDIJKE - IJs/skeelerbaan 15.30-17.00 uur: Pleintjesactivitei Breedtesport; Zorgcentrum Ter Weel, 19.00 uur: The ma avond Alzheimer; KRUININGEN Ons Dorpshuis 13.00-17.00 uur; Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.0C uur: Biljarten. Advertentie Den Dekkei Muziek KAPELLE 0113-33033C www.dendekkermuziek.corr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37