essen tegen te korte lontjes Bewondering mondde uit in biografie Bluesmuziek moet vooral een spontaan proces zijn GELICHT Lof voor Zeeuws Museum Cheque ROC voor Doe een Wens Frauderende kapitein beboet Hulster museum nu stichting donderdag 23 november 2006 Lor Claudia Sondervan Tet gaat om het jongetje dat van de Ihele klas het vaakst op de gang Lat. Dat niet gekozen wordt voor het team bij de gymles. Dat van zijn le- Ifjar steeds minder taken krijgt, „want kt mislukt toch". Het jongetje waar leraren elkaar waarschuwen: Inrijg jij die in dé klas? Maak je borst lnmar nat." Ijan de Vlieger wil zulke jongetjes hel len om beter in hun vel te komen. JWant een rotjong doet rot om een re- Iftn en blijft een rotjong zolang ieder- n hem als rotjong tegemoet treedt. Ie Vlieger zet daar vanaf deze week jp twee Goese scholen de cursus Alles jKidzzz voor in, een nieuw programma |fjn de Emergisafdeling preventiezorg oor kinderen en jongeren. )e aanpak is gericht op kinderen met jroblemen die zich niet stilletjes terug trekken, maar zich juist schoppend, [scheldend en meppend staande probe- |ren te houden. ,Het zijn niet altijd de pesters. Deze anderen kunnen ook gepest worden. |je hebt kinderen die bij problemen ieel stil worden. Die zijn een makkelij- Jke prooi. Maar je hebt ook kinderen ■lie van zich afbijten. Dat zijn de kin- lieren die altijd overal op reageren, ■die je heel makkelijk provoceert. De Jbnderen met de heel korte lontjes." lErzijn ook meisjes in deze categorie leerlingen, maar aanmerkelijk min- weet De Vlieger. Alles Kidzzz is leen methode die op scholen in Utrecht len Den Bosch bewezen heeft kinderen Ie helpen om zich op andere manieren lie weren. Ouders en leraren van de hele school Het programma Alles Kidzzz richt zich op probleemkinderen die zich schoppend, scheldend en meppend staande proberen te houden. foto Dirk-Jan Gjeltema Alles Kidzzz ■worden betrokken bij de aanpak. Vier kinderen van de Zuidwesthoek en drie kinderen van de Holtkampschool vor- Jmen De Vliegers voorhoede in Zee land. Kinderen vanaf groep zes kun nen meedoen. „Kinderen zijn rond hun negende jaar in staat om verban den te zien tussen oorzaak en gevolg. Het draait om inzicht in het eigen ge drag. Als een kind uit groep vijf past in het profiel, dan kan het meedoen. Maar ook een dertienjarige in groep acht kan in aanmei'king komen, om hem bij te sturen voordat hij naar het voortgezet onderwijs gaat. Daar is ruimte voor." De Vlieger wil graag klein beginnen, uit vrees dat hij overstelpt wordt door aanvragen van scholen. Er hebben- zich al ongevraagd meer--Zeeuwse scholen gemeld, vertelt hij. „Elke klas heeft wel zo'n kind. Maar ik kan niet alles in mijn eentje doen. Als deze lera ren de methode onder de knie hebben en kunnen verbreiden onder hun colle ga's, kan ik intussen weer nieuwe trai ners opleiden." Zo moet de aanpak zich als een olievlek gaan verspreiden over Zeeuwse scholen. De ouders hebben een belangrijke rol als ondersteuner van de aanpak. Zij moeten hun kind helpen'om de nieuwe vaardigheden ook thuis te oefenen. Bo vendien worden zij herinnerd aan hun voorbeeldrol, zoals in de omgang met de buren. De Vlieger: „Ouders van deze kinde ren hebben het taai. Zij hebben de he- l'é. tijd te maken met een kind waar voor ze heel vaak op school moeten ko men en de verzekering moeten bellen. Omdat hun zoon weer 'ns op het ver keerde moment op een verkeerde plek was." Thuis moeten ze nogal eens scheids rechter spelen bij ruzies tussen broers en zussen. „Ouders doen veel goed, maar vaak lukt het thuis niet. Wij la ten hun zien hoe zij handiger kunnen reageren." Ook de school moet volop mee willen doen. „Alle leerkrachten, niet enkel de leraar van de betrokken leerling. Dus ook de gymdocent en de overblijf moe ders. Een jongen kan geleerd hebben om weg te stappen als er op het school plein iets mis dreigt te gaan. Als zo'n kind aan de toezichthoudend leer kracht vraagt: meester, mag ik naar binnen, dan moet die leraar weten wat de afspraak is." En liefst zeggen: 'goed van je, dat je nu wegloopt omdat je het fout zag gaan'. Het heeft voor een kind geen zin te veranderen als de school hem op de oude manier blijft aanspreken, legt De Vlieger uit. „Wie vindt het leuk met moeilijke kinderen te werken? Je moet soms weerstand overwinnen. Het mooiste is als zo'n kind zijn in spanningen beloond ziet. Dat hij ge vraagd wordt voor een rol in de school- opvoering. Dat is een blijk van ver trouwen dat 'ie de boel niet gaat ver zieken." „We verkondigen niet het eni ge heil. Niet elke situatie heeft één goe de oplossing. En soms moet je als kind gewoon een knal geven. Ouders en le raren kunnen ook accepteren dat een kind iets niet goed kan. Net zoals een. kind kan leren dat iets netjes wagen meer oplevert. Niet altijd datgeen wat het vraagt, maar wel een aardig ant woord." MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft een eervolle vermelding gekregen bij De Bestver- zorgde Jaarverslagen 2006. De jury noemde het jaarverslag van het museum 'voor beeldig'. „Het laat zien wat mogelijk is met weinig midde len en een slim concept. Het is klein en dun, maar maakt grote indruk." Het verslag is ontworpen door Bureau Hans Gremmen uit Amsterdam. De hoofdprijs ging naar de Rijksakademie voor Beelden de Kunsten in Amsterdam, die het jaarverslag in de vorm van een krant heeft uitgebracht. De wedstrijd is een initiatief van Grafische Cultuurstich ting. MIDDELBURG - Stichting Doe een Wens is begin deze week verblijd met een cheque van 2275 euro, overhandigd door leerlingen van het ROC Zeeland in Middelburg. De leerlingen van klas EL44C, afdeling elektro, studierich ting computer interface techniek (cit), hebben het geld in gezameld door het verkopen van opgeknapte personal computers. Stichting Doe een Wens is een organisatie die de liefste wens vervult van kinderen van drie tot achttien jaar met een levensbedreigende ziekte. VLISSINGEN - Een kapitein van een schip uit Sint Vin cent en de Grenadinen (Caribisch gebied) is dinsdag in Vlissingen beboet omdat vanaf zijn schip illegaal olie is geloosd in de Golf van Biskaje. De waterpolitie legde hem een boete op van 2000 euro. In het oliejournaal stond dat via een olie/water-scheider water vemengd met olie (bilgewater) uit de machineka mer was geloosd. Agenten stelden echter vast dat de ver ontreinigde vloeistof in strijd met de regels buiten de ver plichte olie/water-scheider om in zee was geloosd. Via zo'n scheider is het mogelijk om zeer verdunde olie te lo zen. Bij controle ontdekten de agenten dat die olie/water-scheider lange tijd niet gebruikt was. De lei ding tussen de olie/water-scheider en de overboordklep was echter sterk vervuild met olieresten. Geconfronteerd met deze feiten erkende het personeel dat het bilgewater buiten de afscheider om overboord was gepompt. HULST - De exploitatie van het Hulster streekmuseum is in handen gekomen van een stichting. Stichting Museum De Vier Ambachten heeft die taak officieel overgenomen van de Oudheidkundige Kring die het museum bijna tach tig jaar onder zijn hoede had. De Kring heeft de collectie nu in langdurig bruikleen overgedragen aan de nieuwe stichting. Voor verzelfstandiging van het museum is geko zen om de grote collectie te kunnen bewaren. Als zelfstan dige stichting staat het museum immers sterker en onaf hankelijker in haar onderhandelingen met subsidiege vers. De Oudheidkundige Kring kan zich nu geheel richten op de andere activiteiten, zoals het organiseren van lezingen en excursies, het archief, de boekerij en de periodieke uit gaven, jaarboeken en bulletins. door Rolf Bosboom ItERNEUZEN - Vorig jaar I Irok het Britse bluesfenomeen I Ian Siegal weer eens naar Not- I lingham, de plek waar hij pre- I cies tien jaar geleden de basis I van zijn succes legde. Het lus- I Inun werd gevierd met een I concert in de legendarische I Britannia Boat Club. „De tijd I gaat zo snel", zegt Siegal. „Ik I vond het onvoorstelbaar dat I het al weer tien jaar geleden was." Morgen treedt hij, voor liet eerst, op in Porgy en Bess I iiiTerneuzen. Destijds ging Siegal (35) op be zoek bij een vriend in Notting ham, wat uiteindelijk een ver blijf van vijf jaar werd. Hij groeide er uit tot de held van de plaatselijke muziek-scene. Toen hij daarna terugkeerde naar Londen, kwam al snel de grote doorbraak. De albums Standing in the morning (2004) en Meat potatoes - vol rauwe blues, met Muddy Waters als grootste voorbeeld - kregen internationale waar dering. Inmiddels geldt Siegal samen met Matt Schofield tot de top van de blues. Zijn populariteit is het grootst in Nederland en België. In ei gen land moet hij er harder aan werken. „Dit jaar ben ik ook naar Amerika geweest, maar daar is het nog veel er ger. Er zijn daar zoveel bands, dat de competitie hevig is. Je kunt er elke avond een goede bluesband zien. Er zijn ge woon te veel optredens." Tegelijkertijd is het, vooral in eigen land, lastig om jongeren ie interesseren voor blues. •Als ze het eenmaal gehoord hebben, vinden ze het vaak prachtig, maar ze moeten net even dat duwtje krijgen." In Nederland heeft hij weinig introductie nodig. Niet voor niets is de recent uitgebrachte live-dvd (A bigger plate of Meat potatoes) vorig jaar op genomen tijdens North Sea Jazz. „Dat was op dat moment mijn grootste optreden, een ge weldig evenement." In januari neemt hij in Neder land ook zijn derde album op, in een studio die Matt Scho field hem had aanbevolen. Sie gal beseft dat de verwachtin gen, na twee geweldige al bums, hooggespannen zijn. „Vorige keer ging alles per fect. Nu voel ik wel de druk om het nóg beter te doen, maar dat is gezonde druk." Meat potatoes werd opgeno men in slechts een handvol da gen. Nu gunt de zanger en gita rist zichzelf iets meer, maar niet. heel veel meer, tijd. „Ik wil veel live, in één keer, opne men." De plannen zijn niet echt vastomlijnd. „Ik heb ge noeg materiaal liggen, maar wat we ermee doen laat ik van het moment afhangen. Ik hou ervan om het zo veel mogelijk een spontaan proces te laten zijn. We zien dus wel wat er ge beurt." Siegal speelt veel, isbijna voortdurend onderweg, veelal met zijn muziekmaten Andy Graham (bas) en Nikolaj Bjer- re (drums). „Het is geen baan, het is een manier van leven. Ik zou ook niet weten wat ik an ders zou doen. Dan zou ik waarschijnlijk vegeteren." Komende dagen speelt hij twee keer in Nederland: mor gen in Porgy en Bess en zater dag op het bluesfestival in Schijndel. Wat hij speelt, wordt pas op het laatste mo ment beslist, afhankelijk van de situatie en de sfeer. „Afgelo pen weekend deden we twee optredens in The Cluny in Ne wcastle, op zaterdagavond en zondagmiddag. In totaal speel den we vierenhalf uur, maar zonder één nummer te herha len." Concert: -Ian Siegal Band, mor genavond in Porgy en Bess in Temeuzen. Aanvang: 21.30 uur. De Britse bluesmuzikant Ian Siegal. Middelburger schrijft boeken over pianisten Daniel Wayenberg en Wibi Soerjadi door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zijn boek over Wibi Soerjadi is nog maar net uit, of de volgen de biografie die Ben Daeter heeft geschre ven staat al op het punt van verschijnen. Wederom is een bekende pianist het on derwerp: Daniel Wayenberg. Het boek wordt zondag in Woerden gepresenteerd. Het eerste exemplaar wordt er uitgereikt door Pieter van Vollenhoven, zelf ook ver dienstelijk op het klavier. Daeter (66), die vorig jaar verhuisde van Bergen op Zoom naar Middelburg, heeft inmiddels een imposante reeks boeken op zijn naam staan. „Ik heb een jaar of twintig in alle soorten onderwijs ge werkt. Daarnaast was schrijven altijd al mijn hobby. Eerst waren dat artikelen, la ter werden dat ook boeken. Uiteindelijk heb ik besloten me uitsluitend bezig te gaan houden met schrijven, vooral van biografieën, omdat ik het boeiend vind me intensief in het leven van bijzondere mensen te verdiepen." De afgelopen ja ren verschenen al levensbeschrijvingen van onder anderen bisschop Ernst en Al- bert Schweitzer. Momenteel zit Daeter, zelf groot muziek liefhebber, in de hoek van de pianisten. „De aanleiding was drie jaar geleden. Toen bezocht ik met mijn vrouw, die vol op meewerkt aan de boeken, een tuincon- cert van Wibi Soerjadi. Toen raakten we zó ontroerd door zijn spel." Een serieus boek over de pianist was er echter nog niet. Daeter vatte het idee op het zelf te schrijven en kreeg daarbij uit eindelijk de medewerking van Soerjadi. „We hebben talrijke diepgaande inter views gehad. Dat waren heel mooie ge sprekken, waardoor ik een boek heb kun nen schrijven dat hem echt recht doet, in tegenstelling tot de wilde verhalen die vaak over hem naar buiten worden ge bracht." Voor het boek, verschenen onder de titel Wibi Soerjadi - De mens, de kunstenaar, sprak Daeter ook met allerlei mensen rond de pianist. Een van hen was Daniël Wayenberg, die geldt als een van de grootste Nederlandse pianisten. „Hij is een soort huisvriend van de Sóerjadi's. Ardjoena, de broer van Wibi, heeft tien jaar les van hem gehad." Tijdens de ge sprekken met Wayenberg rijpte het idee om ook over hem een biografie te maken. Wayenberg, die zijn leven lang al in Pa rijs woont, is vorige maand 77 geworden. Nog altijd is hij volop actief en reist re gelmatig naar Nederland. „Ik kende hem vooral als toehoorder", zegt Daeter. „Ik ging vaak naar De Doelen in Rotterdam als hij daar optrad, omdat ik vond dat hij zo prachtig speelde." „Hij is een pianist met een schitterend toucher en een krachtige ritmiek. Dat boeit me, maar ook zijn veelzijdigheid. foto Ruben Oreel Wayenberg is een groot spelletjesfanaat met onder meer een voorkeur voor flip perkasten, een passie die hij met de mi nister deelt. .Ooit hebben ze tegen elkaar gespeeld. De pianist weet zeker gewon nen te hebben. Zalm zegt in de biografie zich dat niet te kunnen herinneren {'Maar als ik gewonnen zou hebben, zou ik het zeker nog weten.') Zondag kan hij revanche nemen, want in de pauze is een flipperwedstrijd tussen beiden georgani seerd. Daeter heeft inmiddels diverse nieuwe boeken in voorbereiding. „Maar daar kan ik niet al te veel over zeggen. In elk geval ben ik bezig met een boek waarin ongeveer twintig pianisten aan het woord komen, met als centrale vraag: hoe kunnen we ervoor zorgen dat de klas sieke pianomuziek levend wordt gehou den? Ook werk ik al lange tijd aan een biografie van Goethe, maar dat is echt een tienjarig project." Het boek over Wibi Soerjadi is verschenen bij uitgeverij Tirion; het boek over Daniel Wayenberg verschijnt bij internetuitgeverij Gopher. Beide uitgaven bevatten ook een cd. voor mij was dat hij alles doet vanuit een bepaald christelijk perspectief. Plij be seft dat hij een talent, een gave heeft die hij móet ontplooien. Wat ik ook niet van hem wist is dat hij nooit een normale schoolopleiding heeft genoten. Hij heeft altijd privélessen gehad, wat ook een ze kere eenzaamheid met zich mee heeft ge bracht." Dat de biografie zo kort na die van Soerjadi verschijnt, was aanvankelijk niet de opzet. Het boek over Wayenberg stond voor la ter op het programma. „Maar gaandeweg kwam ik erachter dat het in 2006 precies zeventig jaar geleden is dat hij, als zeven jarig jongetje, zijn podiumdebuut maak te. Toen vond ik dat het boek ook dit jaar- moest verschijnen." De viering van het jubileum en de presen tatie van het boek vallen zondag samen. Behalve Pieter van Vollenhoven en Wayenberg zelf zijn daarbij onder ande ren Louis van Dijk en Ardjoena Soerjadi present en wordt er uiteraard volop ge musiceerd. Een andere opmerkelijke gast is Gerrit Zalm. Hij komt zeker niet zonder reden. Biograaf Ben Daeter. Hij heeft een heel breed repertoire. Hij kan overal invallen en speelt dan de moei lijkste partijen zonder te repeteren. Hij heeft alle operamelodieën paraat en kan direct complete orkestpartijen op de pia no spelen. Dat is wonderbaarlijk. Toch heeft hij een enorme bescheidenheid. Hij is een buitengewoon sympathieke en charmante man." Jeugdjaren De boeken over Soerjadi en Wayenberg kennen in grote lijnen dezelfde aanpak en opzet. Er wordt ingegaan op zaken zo als de jeugdjaren, de muzikale vorming, de dagindeling van de pianist, zijn lieve lingscomponisten, zijn concerten en zijn opvattingen over muziek. Daarnaast maakt Daeter volop gebruik van afzon derlijke uitweidingen voor bijvoorbeeld anekdotes, maar ook om meer te vertel len over bijvoorbeeld een componist of muziekstroming die voor het verhaal van belang is. Aan het boek over Wayenberg heeft hij ongeveer twee jaar gewerkt. In die perio de leerde hij onverwachte kanten van de pianist kennen. „Een heel nieuw aspect

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25