We gaan mooie tijden tegemoet De uitslag komt met wat vertraging aan in Kaboel Middelburgse kiezers konden hun hart luchten Stemmen tussen de schoolkinderen Nieuw SP-Kamerlid uit Walsoorden op de bres voor ouderen Op de bres voor oudjes en gezondheidszorg Enkel wat affiches plakken op de borden Zelfs Trix de Roos kan Jan even niet meer zien Enthousiasme van leden deed CDA-trein rijden donderdag 23 november 2006 17 tonrWout Bareman UlSOORDEN - Hij heeft [joor de gelegenheid een vlotte rode trui aangetrokken. Het is nog vroeg in de ochtend, maar Pons Luijben (64) heeft de rit naar het stembureau in Ossenis- ie al lang achter de rug. Hij drinkt een kopje koffie in de ser revan zijn dijkwoning in de pol der. Z'n vrouw Toos scharrelt nat in de keuken. Geen opwin ding, geen zenuwachtig gedren- lel, Maar wel het besef dat 'bur ner' Fons - zeventiende op de jjjst - zich vanavond zo goed als reker lid van de Tweede Kamer mag noemen. ïien jaar wonen ze nu in de pol der. Na zijn vervroegde pensio- sering als bankdirecteur beslo- :en Fons en Toos terug te keren eaar Zeeland. Fons is er immers reboren, in Zierikzee om precies ie zijn. De oud-CDA'er werd, wassend, lid van de Socialis tische Partij (SP), stortte zich op het vrijwilligerswerk en werd in maart 2003 voorzitter de tweemansfractie in Pro vinciale Stgten. Met dat werk stopt hij volgend jaar, zoals hij al eerder had aangekondigd. In december stelt de SP-Zeeland de kandidatenlijst vast. Lijst trekker wordt Lia Lievaart uit Axel. Vanwege de verkiezingscampag ne is hij even gestopt met zijn goede werk voor de kerk in Kloosterzande. Hij deed commu niedienst en assisteerde bij be grafenissen. Dan liep hij met het kruis voorop. In januari pakt hij de draad weer op. Tenminste, als zijn Kamerlid maatschap het toelaat. Want dat hij hectische tijden tege moet gaat, beseft Luijben terde ge. Hij is er klaar voor. „Ik heb twee jaar cursussen gevolgd on der anderen onder leiding van kopstukken als Jan Marijnissen, Agnes Kant en Harry van Bom mel. Vooral Marijnissen maakte indruk. Heldere taal, consistent. Die man heeft nog zóveel meer in huis dan wel eens wordt ge dacht. Maar ik heb tijdens die cui'sussen ook vastgesteld dat de SP niet alleen Marijnissen is. Er loopt zoveel talent rond in die partij." Nee, het is geen wer vend verkiezingspraatje, voegt hij er snel aan toe. Mannetjesmakerij Huijben keurt het af dat er zelfs tot op de verkiezingsdag nog campagne wordt gevoerd. „Ik begrijp wel dat ze de zwevende kiezers willen strikken, maar ik vind dat je ze die dag met rust moet laten." Over de afgelopen campagne: „Ik heb me geërgerd aan de mannetjesmakerij. Op die manier zet je mensen al snel op het verkeerde been." Hoewel hij 's avonds pas zekerheid heeft over zijn verkiezing, is hij er 's ochtends al van overtuigd dat het gaat lukken. „Ik ga me voor al richten op het gehandicapten beleid en - als ervaringsdeskun dige - op het ouderenbeleid. Dat wordt immers steeds belangrij ker met naar schatting 4,5 mil joen ouderen in 2040. Ik zal het niet meer meemaken, maar we gaan mooie tijden tegemoet." Toos wil weg. Ze hebben met dochter Connie in Vinkeveen af gesproken dat ze daar de dag verder zullen doorbrengen in af wachting van het partijfeest, 's avonds in de Melkweg in Am sterdam. Kan hij met kleinzoon Tim (zes) nog even wat oefenen op worteltrekken. Want de oud-bankdirecteur heeft nog al tijd iets met cijfers. En z'n klein zoon kennelijk ook. Een reken meester hoef je echter niet te zijn om 's avonds al snel te zien dat Luijben ruimschoots is geko- Gemeente vraagt of stemcomputer W goed bevalt ff*'* Él ZIERIKZEE - Gelijktijdig met JV - 1 - ^3 jï ie verkiezingen voor de Tweede '4 mS' 1 illfffli Kamer hield de gemeente Schou- BjjjÉBfcM':'.L. wen-Duiveland gisteren een en- I quêle over het gebruik van stem- ÉhshÉ H De gemeente weten hoe de of de voorlichting voldoende is L ■- in welk stembureau kiezer heeft gestemd. De kiezer kon dit jaar ook voor H het eerst naar een stembureau I Aan I WSWmi van de uitslag wil de gemeente I bureaus nog voldoet of dat het beter is om sommige bureaus sa- Fons Luijben: „Vooral Marijnissen maakte indruk. Heldere taal, consistent. Die man heeft nog zóveel meer in huis dan wel eens wordt gedacht. Maar ik heb tijdens die cursus- men te voegen. sen ook vastgesteld dat de SP niet alleen Marijnissen is. Er loopt zoveel talent rond in die partij." foto Peter Nicolai SIRJANSLANB - Les krijgen terwijl de kie zers af en aan lopen in de klas. In Sirjans- land krijgen de kinderen les in het dorps huis, omdat hun basisschool wordt ver bouwd. Toen deze oplossing werd gekozen werd geen rekening gehouden met vroegtij dige verkiezingen. Een alternatief voor een stemlokaal heeft Sirjansland niet. Het stem bureau staat tussen de schoolcomputers en achter een kast zitten de kinderen uit groep 3,4 en 5. „We hebben het programma wat aangepast", vertelt J. Oele. „We gaan er straks even uit, dan hebben de mensen op het stembureau even rust." Voor groep 6, 7 en 8 was het best interessant. „Ik wist niet dat er zoveel knoppen op de stemcomputer zitten", zegt Elles. Hans Bronrijp van het stembureau heeft uitgelegd hoe de machine werkt. „Waar moeten de mensen voor stem men?" „Voor de Tweede Kamer", roepen de kinderen in koor. „Op wie jullie willen stem men?" vraagt hij. „Partij voor de Dieren", zeggen de meiden gedecideerd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal KABOEL - Hij is de hele nacht opgebleven om te weten hoe de verkiezingen zijn afgelopen. WD-kandidaat en kapi tein-vlieger André Bosman uit Middelburg is sinds vorige week gestationeerd in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. „Ik volg alles wel, maar het gaat met horten en stoten." Vorige week vrijdag is Bosman naar Afghanistan vertrokken. De nummer 29 op de lijst van de WD vervult daar een staffunc tie. Tot kort voor zijn vertrek voerde hij volop campagne voor de WD. Donderdag was hij op stap met Rita Verdonk, waarna nog twee verkiezingsdebatten volgden. Zijn koffer stond al ge pakt. „De hele verkiezingsstrijd is me zwaarder gevallen dan ik had verwacht", laat Bosman vanuit Kaboel weten. „Ik vind het jam mer dat de visie van de VVD voor de toekomst van Neder land niet wordt opgepakt." Het is wel tot hem doorgedron gen dat de VVD de laatste dagen wat opkrabbelt. „Het laatste nieuws probeer ik via internet en BVN TV te volgen. Dat staat voor het Beste van Vlaanderen en Nederland en is een progra- ma met herhalingen dat via de satelliet wordt uitgezonden. In ternet kan soms erg traag zijn hier. Ik heb wel een stukje van het lijsttrekkersdebat kunnen volgen. Ik had het idee dat Bal kenende erg in het defensief zat. Helaas heb ik van de bijdrage van Mark Rutte niet zoveel mee- gékregen, want toen moest ik weer aan het werk. Ik volg het dus wel, maar het gaat met hor ten en stoten. Ik zie de opgaan de trend van zowel de VVD, ge lukkig, als de PvdA, helaas. En ik begrijp dat de peilingen soms niet meer te peilen zijn." In Kaboel is het koud aan het worden. Bosman is er na een lan ge reis aangekomen. „Het had net geregend toen ik arriveerde, dus het was niet meer zo stoffig. De winter komt er nu aan. Het wordt vooral 's nachts echt kou der." Code Een aantal van zijn collega's is met de verkiezingen bezig, maar velen ook niet. Bosman heeft zijn vrouw thuis kunnen machti gen om te stemmen. De meeste militairen in Afghanistan mach tigen ook familieleden, maar moeten daarvoor een speciaal formulier opsturen naar hun ge meente. Stemmen kan ook via internet, maar daaraan gaan twee postzendingen vooraf, om dat militairen na een aanvraag daarvoor eerst een speciale code krijgen toegezonden. Langste Voor Bosman is deze verkie zingsavond de langste die hij ooit heeft meegemaakt. „Ik ben al op vanaf kwart, over zes van morgen. Toen was het in Neder land kwart voor drie 's nachts. De verkiezingsuitslag laat wel op zich wachten door dat stem men met het potlood. Ik blijf op tot ik de einduitslag weet. Dan ga ik daarna gewoon aan het werk. Ja, we zijn hier de hele dag open en werken op het mo ment dat het het beste uitkomt. Dus we maken hoe dan ook lan ge dagen. We zitten op een mili taire basis en behalve werken is er niet veel anders te doen." doorRené Schrier MIDDELBURG - Talrijke kie zers uit Middelburg konden woensdag niet alleen eep stem uitbrengen voor de Tweede Ka mer, maar ook een enquête van studenten van de Roosevelt Aca demy invullen. En veel van hen wilden dat maar wat graag. kregen allerlei reacties", vertelt Tim van Lieshout die met zijn enquêteformulier bij liet stembureau in het clubge- bouw van voetbalvereniging Zeelandia Middelburg zat. „Zo was er een mevrouw die vond dat er een vraag op het formu lier ontbrak, namelijk over ont- pdering, Mensen wilden ook vertellen waarom ze op een be paalde partij gestemd hebben." Zijn collega-studente Fleur van Loo legt uit dat hun onder zoek wordt gehouden in het ka der van de studie politicologie. Om die reden zijn op het vragen formulier zaken opgenomen die de studenten weer gebruiken voor de verschillende projecten laar ze aan werken. Zo wilden ze onder meer weten welke in formatiebronnen de Middelburg se kiezers gedurende de verkie zingscampagnes geraadpleegd hebben, hoe ze de campagnes ge- M hebben en of dat van in vloed was op hun kiesgedrag. Verder was er een vraag over de inhoud van de campagnes. In to taal zijn 840 enquêteformulie ren verspreid over zeven ver schillende Middelburgse stembu reaus ingevuld. De onderzoeken zijn 's morgens en aan het begin van de avond gedaan, om een zo representatief mogelijke uitslag te krijgen. Uit het onderzoek van de Roose velt Academy bleek gisteravond dat ongeveer de helft van de Middelburgei-s (49,5 procent) de stemwijzer op het internet heeft geraadpleegd. Daardoor veran derde 16,1 procent van de stem mers van partij. De Middelburg se kiezers zijn verdeeld over de vraag of de campagne over de in houd ging. Een percentage van 46,9 vond dat het voornamelijk over de inhoud ging, 41,6 pro cent vond van niet. Een ruime meerderheid (55,3 procent) vond dat de politici zich druk ker maakten over de peilingen dan om de' problemen in het land. En 55,8 procent was van mening dat in deze campagnes de lijsttrekker belangrijker werd gevonden dan de partij. Met de stelling dat politici el kaar maar zelden persoonlijk aanvielen, was 73,6 procent het oneens. Door deze verkiezing is de poli tieke interesse bij een kwart (24,9 procent) van de Middel burgse kiezers toegenomen en bij 6 procent afgenomen. Casandra de Reus (staand) en Bart Hesseling (gebogen over het ta- Pjj|) van de Roosevelt Academy geven uitleg over het vragenfor- IMier. foto Ruben Oreel ZUIDDORPE - Zuiddorpe staat niet direct bekend als so cialistisch bolwerk. Maar Ro ger van Hoecke legt zich daar niet bij neer. Hij hangt het boekweitdorp vóór elke ver kiezing vol met posters van de PvdA. Het is dit jaar harder nodig dan ooit, vindt de sociaalde mocraat. Het huidige kabinet heeft 'er een zootje van ge maakt', waar vooral ouderen, gehandicapten en minder be deelden de dupe van zijn. Als Bos de scepter mag zwaaien - in een bij voorkeur geheel links kabinet - komt de ge zondheidszorg weer op poten en zijn de ouderen een stuk beter af. Van Hoecke hoort met zijn 73 jaar intussen zelf tot de oude ren. Maar hij blijft voor elke verkiezing PvclA-posters plak ken in alle dertien dorpen en stadjes van de gemeente Ter- neuzen. „In de andere plaat sen plak ik alleen op de aange wezen borden. Maar in mijn Roger van Hoecke eigen dorp doe ik altijd iets meer en hang ik ook altijd nog tientallen posters aan lan taarnpalen. Zo lang ik daar fysiek toe in staat ben, blijf ik dat doen. Want het blijft no dig." NOORDGOUWE - Echt druk heeft Marinis Mol uit Noord- gouwe het niet gehad met de campagne voor zijn partij: de VVD. „We hebben maar bar weinig gedaan. Enkel affiches ge plakt op de borden. In de bui tengebieden wordt niet veel meer gedaan. We komen hier op Schouwen-Duiveland niet in aanmerking voor een lijst trekker. De vorige verkiezin gen hadden we nog een eigen kandidaat met Jan Geluk, maar nu is zelfs de kandidaat voor de WD uit Middelburg hier niet geweest. Vroeger deelden we ook wel folders uit. Met een standje onder De Beuze in Zierikzee staan en voorbijgangers bena deren. Dat zie je nu eigenlijk niet meer. Ik heb alleen nog van het CDA een folder ge had. Verder van niemand. Te genwoordig speelt het zich meer af in de media hé. Op de televisie of een stuk in de krant. Nee, de oude campag- Marinis Mol ne zoals vroeger toen je nog in het donker moest plakken is er niet meer. Of dat goed is geweest of slecht weet ik niet. Dat zullen we merken als de stembus is gesloten en de uit slag bekend is." VLISSINGEN - Trix de Roos kan het hoofd van Jan Marij nissen voorlopig niet meer zien. „Hij staat op elk folder tje en op alle posters, de afge lopen weken heb ik hem dus genoeg zien", lacht de SP-campagnevoerster. Marijnissen kijkt zelfs bij de familie De Roos naar binnen: een enorme poster siert het voorraam. Vanavond komt daar nog een poster bij met 'SP-stemmers, bedankt'. „Het is nu toch al een campagne huis, dus dat kan er ook nog wel bij." De meterslange bedankt-pos ters liggen midden in de huis kamer van het Vlissingse raadslid, naast zakken met honderden tomaten- sponsjes en stapels SP-flyers. „De bor den gaan we vanavond plaat sen, onder meer aan de A58, bij de watertoren van Sou burg. Illegaal is het wel, maar dan moeten ze maar voor fat soenlijke aanplakborden zor gen in Vlissingen." Op de ver- Trix de Roos kiezingsavond gaat De Roos feestvieren in De Piek. „Ik hoop op een verdubbeling van het aantal zetels, zodat er een sociaal kabinèt komt." GOES - De keuze van zijn T-shirt is zijn laatste campag nedaad. Op de borst van Jo-Annes de Bat uit Goes preikte woensdag het hoofd van Jan Peter Balkenende. „Behalve de ochtendgroet in de brievenbus hebben we van daag niets meer gedaan." In de aanloop naar de verkie zingen des te meer. Geen par tij heeft zoveel bijeenkomsten in Zeeland georganiseerd als het CDA, vaak bezocht door partijprominenten. De Bat was, als contactpersoon tus sen landelijk campagneleider Jack de Vries en de lokale af delingen, een spin in het web. Het CDA heeft bewust inge zet op regionale kandidaten en regionale thema's. Maxime Verhagen kwam spreken over recreatie en toerisme, Karla Peijs deelde cadeaus uit op het gebied van infrastruc tuur. Hoogtepunt was voor De Bat de bijeenkomst met Balkenende in Kapelle. „Daar kwamen alle afdelin- Jo-Annes de Bat gen aan bod. Ik heb gepro beerd het enthousiasme en op timisme van de partij op alle leden over te brengen. Toen merkten we hoe goed dat is opgepakt. De campagne liep daardoor als een trein."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17