Formatie kan lang aanslepen Overal worden we herkend en aangesproken Over jaar begint het te smeulen Gesprek over opheffen D66 kan beginnen Links voorsorteren Partij voor de Dieren euforisch over uitslag Gesteggel tijdens campagne bemoeilijkt huwelijk van CDA en PvdA Zeven op de tien allochtonen hebben gestemd Uitslag heeft weinig invloed op economie Schiermonnikoog telt het vlugst 14 Bos is even in verwarring door Ap van den Berg DEN HAAG - Onvoldoende steun voor een nieuw CDA/VVD-kabinet. Ook geen Kamermeerderheid voor een links kabinet. De nummers één (CDA) en twee (PvdA) lijken ge zien het stembusresultaat ver oordeeld tot een politiek huwe lijk. Al dan niet met een derde partner. De bizarre uitkomst van gisteravond vormt het idea le scenario voor een zich voort slepende kabinetsformatie, met een grote kans op mislukking. Om te beginnen zullen de per soonlijke verhoudingen tussen roergangers Jan Peter Balkenen- DEN HAAG - Bijna 7 0 procent van de allochtone Nederlanders heeft gisteren gestemd. De nieu we Nederlanders hebben over wegend voor de linkse partijen gekozen. Zwevende allochtone kiezers kozen meestal voor de SP, zo blijkt uit de Stemindex Allochtonen door onderzoeksbu reau Foquz. De stemmen van allochtonen zouden goed zijn voor dertien Tweede Kamerzetels. De PvdA krijgt daarvan zes, de SP 3 en GroenLinks één. Het CDA en D66 krijgen ook elk een zetel. Foquz heeft de hele dag de keu ze gepeild van allochtonen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Den Bosch, Zaan dam, Almere en Enschede. Op straat Onderzoekers hielden de kiezers op straat staande en vroegen naar hun stemgedrag. In totaal hebben 937 allochtonen meege daan aan het onderzoek. Hieron der waren 227 Turken, 187 Ma rokkanen, 195 Sui'inamers, 153 Antillianen en 175 personen met een andere etnische achter grond. ANP door Steven van Aartrijk .AMSTERDAM - De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft niet veel invloed op de economische groei in Ne derland. Ook voor de ontwikke ling van de Amsterdamse beurs- graadmeter AEX maakt het wei nig uit welke coalitie er straks komt. Dat heeft het Amsterdam se effectenkantoor Theodoor Gi- lissen gisteren gezegd. Hoewel de partijprogramma's volgens de financieel analisten fundamenteel van elkaar ver schillen op het gebied van het economisch beleid, is de invloed van de politiek op de Nederland se economie beperkt. „Recessies en economisch herstel komen tot stand door de internationale conjunctuur. Het overheidsbe leid beïnvloedt slechts de mar ges rond dit extern bepaalde groeitempo", aldus Theodoor Gi- lissen. De uitslag heeft wel invloed op de hoogte van de lonen, aldus de analisten. Maar volgens het ef fectenhuis werkt dit econo misch gezien twee kanten op: meer koopkracht is goed voor de bestedingen, maar hogere lo nen zijn negatief voor de winst ontwikkeling in het bedrijfsle ven. Het grote beursgenoteerde be drijfsleven van Nederland maakt het weinig uit wie er in het pluche komt. „Dit verdient het geld voor een groot deel in het buitenland. De winst wordt sterker bepaald door de kracht van de wereldeconomie en het monetaire beleid van de Europe se Centrale Bank." Voor kleinere beursgenoteerde fondsen kan het kabinetsbeleid wel grote gevolgen hebben, ver wacht Theodoor Gilissen. ANP SCHIERMONNIKOOG - De ge meente Schiermonnikoog maak te gisteravond als eerste de ver kiezingsuitslag bekend. Drie minuten en 56 seconden na het sluiten van de stembureaus waren de 714 stemmen geteld. Daarmee bleef de gemeente eer dere winnaars Renswoude en Ro- zendaal net voor. Het opkomst percentage op het Waddenei land was 94,3. ANP de en Wouter Bos weer moeten worden genormaliseerd. De he ren bestookten elkaar in de cam pagne steevast met one-liners en staccato-opsommingen van verwijten en misstanden. Ook schuwden ze aanvallen op de persoon niet. Bos werd wegge zet als een oneerlijke draaikont, terwijl Balkenende onder meer werd uitgemaakt voor een slap janus van een premier die de rij ken over de ruggen van de ar men rijker heeft gemaakt. Kortom, om de lucht te klaren tussen Balkenende en Bos moet de informateur meer doen dan een raam openzetten. Beide he ren torsen immers ook nog de frustraties van de mislukte kabi netsformatie van 2003 met zich mee. Het zal bovendien niet meeval len om tijdens de forma tieonder- van onze readactie binnenland ROTTERDAM - Joost Eerd- mans (35) verdwijnt na vieren half jaar uit de Tweede Kamer. De politicus die zich een week liet opsluiten in een gevangenis, stage liep bij politiekorpsen en met een groot aantal harde voor stellen de aanval opende op te la ge straffen voor criminelen, het tbs-regime en de Haagse mores. Hij boekte successen en won de Pirn Fortuyn Award: Eerdmans zou het gedachtegoed van For tuyn het beste uitdragen. Toen liet hij concurrent Geert Wil- ders achter zich. Nu valt het doek voor 'de zoon van Pim'. Hij heeft geen idee hoe het kan. „Toen we begonnen met EénNL dacht ik: 'Dit wordt makkelijk'. Ik ben trots op wat we hebben gedaan, maar deze uitslag: ik vind het verdrietig. We hebben een goed plan voor het land, maar Nederland is niet klaar voor EénNL. Eerst zoveel zetels voor Pim en nu weer voor de SP: het volk is duidelijk op drift." In februari 2002 stond hij bij handelingen de inhoud weer cen traal te stellen zonder dat de bei de partijleiders het opnieuw met elkaar aan de stok krijgen. Oppervlakkig Tijdens de campagne was het op pervlakkigheid troef. Balkenen de en Bos kwamen vaak niet ver der dan het formuleren van breekpunten voor toekomstige samenwerking. Dat roekeloze gedrag kan hen nog duur komen te staan. Want met Balkenende valt niet te praten over een verla ging van de hypotheekrenteaf trek of de fiscalisering van de AOW (een extra belasting op pensioenen om de AOW betaal baar te houden). Dat zei hij al thans. Bos eiste op hoge toon dat er in geen geval wordt bezuinigd op de zorg, zoals het CDA voor Fortuyn voor de deur met een sollicitatiebrief voor Tweede Ka merlid. Toen met succes. Nu staat hij op straat. „Ik heb abso luut niet verkeerd gegokt door de LPF te verlaten en me. bij EénNL aan te sluiten. Vorig jaar won ik de prijs voor meest welbespraakte politicus. Toen zei de jury 'we weten niet waar we hem terugzien, maar dat we hem terugzien is zeker'. En dat klopt nog steeds. Ik blijf EénNL trouw." Erfenis van Pim Wat is er gebeurd met de erfenis van Pim? „Wij hebben die in handen. Het is knap wat Wil- ders heeft gedaan, maar hij heeft maar een deel van de erfe nis. Hij is te radicaal. Hoe het nu verder moet met de politiek. Waarschijnlijk duurt het nog geen jaar tot Maurice de Hond kan constateren dat er weer iets smeult onder het volk." Wat nu? „Tja. Ik zat vol ideeën wat ik nog als Tweede Kamerlid wilde gaan doen. Maar wat er nu voor me klaar ligt, ik heb geen idee." GPD/Novum ogen staat. Dat zei hij althans. De partijleiders zullen er een he le kluif aan hebben om die groot spraak uit de campagneweken mettertijd in te slikken. Natuurlijk weten Nederlanders dat een politiek huwelijk soms grote offers van de partners vergt, maar er zijn grenzen. Een normaal mens zal niet kunnen vatten dat er straks toch wordt gemorreld aan de hypotheekren teaftrek, terwijl Balkenende in de campagne van begin tot eind volhield dat hij de mensen in het land de komende tijd vooral 'zekerheid' wilde bieden. Bezuinigen En Bos zal niet kunnen accepte ren dat er toch miljarden wor den bezuinigd in de zorg, zoals het CDA wil. De formatieonder handelingen worden onwaar schijnlijk moeilijk. Zelfs los van het feit dat Balkenende en Bos geen hartsvrienden zijn. Het ge brek aan vertrouwen in beide kampen zal - als de formatie on verwacht slaagt - tot uitdruk king komen in een vuistdik re geerakkoord, waarin alle afspra ken tussen CDA en PvdA tot in detail worden vastgelegd. Dat kost per definitie veel tijd. De si tuatie lijkt wel een beetje op de formatie van 1972, die ongeveer een half jaar in beslag nam. Maar wat als CDA en PvdA er (weer) niet uitkomen? Zolang Balkenende het voortouw heeft, komt 'links' niet aan de bak. En dan ligt derhalve een rechts min derheidskabinet van CDA en WD het meest voor de hand. Niet dat CDA en WD daar reik halzend naar uitkijken. Als maar zoeken in de Tweede Ka mer naar steun voor je voorstel len is niet erg praktisch. Maar de WD is mordicus tegen sa menwerking met klein rechts of ChristenUnie en SGP. Een ak koord met de nieuwelingen van ex-WD'er Geert Wilders (Partij voor de Vrijheid) wordt - na de ervaring met de LPF in 2002 - bovendien gezien als een hache lijk avontuur. De ChristenUnie van André Rouvoet is volgens de meeste liberalen veel te links. Door één deur Bovendien kan de ChristenUnie op haar beurt niet door één deur met WD-kopstuk Rita Ver donk. Met andere woorden: de kans dat er straks (ergens eind augustus) nieuwe verkiezingen komen is een stuk groter dan de kans op eèn rechts (minder heidskabinet. GPD BENIN - Nu D66 een kleine splinter is geworden, moet het gesprek over opheffing van de partij snel gevoerd worden. Dat zegt het Zeeuwse boegbeeld van de Democraten, Jikkie van der Giessen. ring van het bestuur) waren be reikt. Dat is niet gelukt en de kiezer keert D66 nu wel heel duidelijk de rug toe. „Dan moeten wij he! gesprek over de toekomst nu maar aangaan", aldus Van der Giessen. „Een paar zetels in de Kamer is niks." donderdag 23 november 2006 Jan en Toos Balkenende, 'de ouders van', brengen hun stem uit in de consistorie van de hervormde kerk in Biezelinge. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse BIEZELINGE - Natuurlijk zijn zij trots op hun oudste zoon Jan Peter. Maar evengoed op hun twee andere zoons. „Wij hebben altijd gehoopt dat ze zouden opgroeien tot men sen in de maatschappij die ook iets voor anderen betekenen. Dat hebben zij van huis uit meegekregen." Aan de lantarenpaal voor het huis van vader Jan (77) en moe der Toos (76) Balkenende in Biezelinge hangt een CDA-pos- ter. Ook op het raam prijkt er een, met het portret van de lijst trekker en premier. „Het liefst had ik er ook foto's van onze andere zoons naast gehangen", lacht Toos. „Zij zijn ons allen even lief." Vier jaar geleden kwamen zij in de schijnwerpers te staan als 'de ouders van'. Dat is na het aantreden van Jan Peter als premier zo gebleven. Hun be trokkenheid bij de politiek is groter geworden. „Voor onszelf zijn wij gelukkig niet veran derd. Wij zijn hetzelfde geble ven." Anonimiteit Wel veranderd is dat zij uit de anonimiteit zijn getreden. „Overal waar we komen wor den we herkend of aangespro ken, zelfs in het buitenland. Ge lukkig doen de mensen nooit vervelend tegen ons." Eerder het omgekeerde, zegt Toos. Zij vertelt over de man uit Soest die een bos rozen kwam aanrei ken. Maar er was ook een televi sieploeg die met draaiende ca mera onverwacht aanbelde. Die zijn de deur gewezen. Zij blijven het liefst zoveel moge lijk op de achtergrond. Als Jan Peter in Zeeland is, dan zijn zij er wel bij. Toos: „Dat is voor ons een extra kans om hem weer eens te zien. Want dat schiet er wél eens bij in. Hij is altijd in touw." De zon schijnt als het echtpaar in de consistorie van de her vormde kerk gaat stemmen. Op wie is duidelijk. Zij blijken ie dereen te kennen. Het karwei is vlot geklaard. Vader en moe der Balkenende maken zich op voor de rit naar Den Haag, waar het CDA de verkiezingen afsluit. Dat willen zij niet mis sen. „Dan staan we als familie gewoon om elkaar heen." AMSTERDAM - PvdA-lijsttrekker Wouter Bos wilde gisterochtend onder het toeziend oog van tientallen journalisten zijn stem uitbrengen in een stembureau in Amsterdam-Noord, maar dat bleek onmogelijk omdat hij niet de juiste stemkaart had. Voor Bos was een stempas aan gevraagd waarmee hij bij alle bureaus terecht kon. Dit had iemand op zijn kantoor geregeld, zonder dat Bos daar vanaf wist. Hij had zijn op- roepingskaart bij zich, waarmee hij alleen in een vooraf bepaald stemlokaal kon stemmen. Bos moest dus naar huis om de pas op te halen, waarna hij alsnog zijn stem uit kon brengen. foto Evert Elzinga/GPD Het programma Premier zoekt Kiezer heeft gewerkt. Net zo onverstoorbaar als Balken ende kiezen opnieuw veel Nederlanders voor het CDA. Iets minder dan voorheen, maar de christen-democratie staat nog. Deze permanente steun voor het CDA, dat de laatste jaren niet uit blinkt in aansprekende keuzes of in leiderschap, bewijst dat Balkenende toch niet helemaal op het verkeerde spoor zit. Zijn partij heeft opnieuw een spilpositie. Veel indrukwekkender is de tomatenre- volte van de SP, een geweldige sprong vooruit. Ook de winst van cle ChristenUnie mag er zijn. En Wilders verrast op rechts. De stembusuitslag betekent dat de kiezer de rege ring naar links bijstuurt. Dit laat zich vertalen in verschillende coalities. Het zou mooi zijn als de nieuwe ster Jan Marijnissen daarin een rol speelt. Hoewel hij daarover vanmorgen vroeg al met Bal kenende en Bos speculeerde, maken inhoudelijke verschillen tussen zijn SP en het Groot Niet Te Ver mijden CDA dat onwaarschijnlijk. Dus ligt het op nieuw voor de hand dat CDA en PvdA samen een poging doen. Bijvoorbeeld aangevuld met de Chris tenUnie. Rouvoet is er ambitieus genoeg voor. Voor Bos betekent het na een lange aanloop dan eindelijk het echte werk: regeren. En Balkenende heeft dan partners waarmee de door hem gewenste overgang van verzorgingsstaat naar verzorgings maatschappij een betere kans heeft dan met de li beralen. Minder links zou een coalitie van CDA, PvdA en WD zijn. Het is onderbelicht gebleven, maar tussen deze drie zijn genoeg overeenkom sten: Minder bureaucratie, meer mensen aan het werk, de stimulering van jongeren naar scholing of werk, minder managementlagen en dus meer ruimte voor de echte beroeps zoals leraren en ver pleegkundigen. In deze combinatie zit continuï teit, een sociaal gezicht en een breed draagvlak. Dat is nog niet zo gek. In elk geval is het zaak dat de partijen in strak tem po een coalitie vormen. Want de aanstaande Pro vinciale Statenverkiezingen zitten lelijk in de weg, Zelfs met een uiterst vlotte formatie dreigt de stembusronde in maart volgend jaar een referen dum over de nieuwe coalitie te worden. Terwijl het toch echt de bedoeling is pas over vier jaar te oordelen. Een Statenverkiezing tijdens de forma tie is helemaal onwenselijk. Dan zullen de partijen de verleiding niet kunnen weerstaan om de nieuwe machtsverhouding in de Senaat te vertalen naar' hun positie in de onderhandelingen. Dat zou een herstart zijn op basis van een vals mandaat. door Rinus Antonisse (meer openheid en democratise- „Ik vind dat je heel goed moet nadenken over het voortbe staan. Zeker ook omdat het ge- dachtengoed van D66 nu bij vol doende andere partijen zit. De samenleving heeft zich uitge sproken en je hoeft, gezien de uitslag, niet per se door te wil len." Doelen Van der Giessen volgt de verkie zingen vanuit Afrika, waar zij overleg voert over ontwikke lingsprojecten van Nederlandse hogescholen. Zij herinnert er aan dat D66 begonnen is als een beweging met de bedoeling zich zelf op te heffen als de doelen Zij stelt dat daarmee deelname van de partij aan de Statenver kiezingen van maart volgend jaar niet van de baan is (al is zij zelf niet meer verkiesbaar). „In Zeeland kan D66 er zeker wei toe doen. Ik heb de indruk dat wij de afgelopen vier jaar ooi duidelijk ons gezicht hebben k ten zien." Of je met één zetel meer dan een getuigenispartijtje ('dat is juist wat we altijd hebben afgewe zen') kunt zijn, hangt vo' haar sterk af van de ruimte die een partij krijgt en in Zeeland is daarvoor een gunstig klimaat „In Amsterdam stel je dan nib meer voor." de lijst, is dat uniek in de we reld. „De mensen zijn het zo zat dat er alleen rekening wordt ge houden met kortetermijnmeü- senbelangen", verklaarde Ouwe hand het succes van haar part!) Lijsttrekker Thieme omschreef de PvdD als 'een partij die staal voor werkelijke verandering de maatschappij als het gaat os dieren'. Als eerste wil zij de on verdoofde castratie van biggen aanpakken. Thieme noemde in haar feestre de de prognose van twee zetels een verassing voor vriend en vij and. „Voor de mensen die zo vu rig hoopten dat de politiek ed)1 iets zou gaan doen aan de posi tie van de dieren, voor de cynici die het onnozel vinden waart'8 mee bezig zijn en voor de verte genwoordigers van de bio-indus- trie." Volgens Thieme 'zal van daag onze stem de wereld veran deren, te beginnen in Neder land. In kleine stapjes, maaron omkeerbaar'. ANP door Barenda Grutterink AMSTERDAM - Het is histo risch dat er nu een partij in de Tweede Kamer komt die op komt voor de belangen van die ren. Dat zei lijsttrekker Marian ne Thieme van de Partij voor de Dieren (PvdD) gisteren in een reactie op de prognose van de uitslag van de Tweede Kamer verkiezingen. „Dit is een historische door- braak waar ik erg blij mee ben." Thieme concludeerde aan de hand van de eerste prognoses dat de Tweede Kamer ook een diervriendelijke meerderheid krijgt. Zij doelde daarbij op de zetels die de linkse partijen, D66 en ChristenUnie volgens de eerste peilingen krijgen. „Wij zullen die partijen aan hun be loftes houden", aldus Thieme. De PvdD zou volgens de progno se drie zetels krijgen. Volgens Esther Ouwehand, nummer 2 op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14