PZC ormatie wordt hondsmoeilijk M» m 1 Eind in zicht voor D66 Opnieuw hoge Zeeuwse opkomst Terug naar het rode potlood en de kleine lettertjes Hier gaat het gewoon om Zeeuwse items leeuwse Kamerleden weten niet wie met wie moet regeren Koppejan, Blom en Luijben 0113-315680 (WW.pzc.nl :,m3il:redactie (ffipzc.nl iijstbus 314460 AA Goes idvertentie-exploitatie: \oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; gjonaal: 020-4562500. jonderdag 23 november 2006 loorErn: ir Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De gekozen leiiwse Kamerleden hebben jeen idee welke regeringscoali- kan worden gevormd. .Schiet mij maar lek", zegt PvdA-Kamerlid Luuk Blom. „Ik seet het echt niet." De analyses over de verkiezings- lopen uiteen. Het nieuw in CDA-Kamerlid Ad Üoppejan vindt dat de kiezer ït leiderschap van premier Bal kende heeft beloond. „Het [DA had een leider en de WD «s verdeeld." Middelburger André Bosman, 5e als 29ste op de lijst van de 7VD buiten de boot is gevallen, aeent juist dat zijn partij is af- sstraft 'vanwege het duidelijke ieleid en de moeilijke beslissin- jen' van de afgelopen jaren. beleid was streng. Daar ajn we op afgerekend." Hij denkt niet dat de WD het ne! Verdonk aan het roer beter ad gedaan door Wilders klein ■e houden. Öe gekozen Fons Luijben (SP) i Walsoorden constateert dat Balkenende niet echt is afge- sjraft. „Je kunt moeilijk conclu déren dat de kiezer heeft ge il Balkenende en Verhagen, julie moeten weg." Naar zijn mening heeft de kiezer wel de oppositie van de PvdA als 'zwak' beoordeeld en die van de 'uitermate sterk'. Blom vond de campagne van de SP sterker dan de manier waar op oppositie is gevoerd. „Ik heb Marijnissen de afgelopen twee ;sar nauwelijks gezien in de Ka- Hij feliciteert de SP wel. Ik zit met een dubbel gevoel. Ik blij dat het kabinet van DEN HAAG - Ad Koppejan ICDA) uit Zoutelande, Luuk Blom (PvdA) uit Sint Annaland ffl Fons Luijben (SP) uit Wals oorden zijn de Zeeuwen die vol- 5«nde week donderdag in de tweede Kamer worden geïnstal leerd. Titus Frankemölle (CDA) uit Axel mag nog enkele maan- den hopen. Kamerlid Blom stond 29e op de van de PvdA en keert dus te- nig, Koppejan volgt Siem Buijs ÉWissenkerke op, die de afge lopen acht jaar voor het CDA in de Kamer zat. Als het CDA gaat legeren, doet Frankemölle mis schien ook zijn intrede in de Ka mer. Hij staat 57e op de lijst. Luijben is als nummer 17 van de SP direct in de Kamer gekozen. Hét ligt niet voor de hand dat gezelschap krijgt van Fons van Limpt uit Sas van Gent. Plij dond weliswaar 25e op de lijst, maaralleen in Zeeland. De num mers 25 uit andere regio's zullen hem voorgaan. WD'er André nan, nummer 29, heeft het gehaald. Iiij moet hopen op labinetsdeelname van de WD, maar daar is weinig zicht op. CDA en WD is weggestemd. Ne derland kan er alleen maar op vooruit gaan. Links heeft goed gescoord, maar wij hebben het niet goed gedaan. Daar moeten we ook niet omheen draaien." Geen van de Zeeuwen durft te speculeren over de samenstel ling van het volgende kabinet. Allen verwachten een uitermate gecompliceerde formatieperio de. Koppejan acht een combinatie van CDA, PvdA en Christen- Unie mogelijk. „Qua standpun ten zie ik niet zoveel problemen, qua personen wel. Bos en Bal kenende zullen een goed ge sprek met elkaar moeten voe ren. Een stabiel kabinet staat of valt natuurlijk met een goede sa menwerking tussen de leiders van de partijen." Een samenwerking tussen CDA en SP, de grootste partij en de winnaar, acht Koppejan onwaar schijnlijk. „De verschillen zijn zo groot dat zo'n combinatie niet erg stabiel zal zijn." Ook Luijben vindt een kabinet waarin CDA en SP zitten niet voor de hand liggen. „Het zal on gelofelijk moeilijk worden een stabiele regering te vormen. Links, rechts of midden, er is nauwelijks een coalitie te vor men. Wij zijn bereid regerings verantwoordelijkheid te dragen, maar dat zal dan waarschijnlijk in een minderheidskabinet moe ten." Bosman put hoop uit de moei lijkheid een stabiel kabinet te vormen. „Binnen vier jaar krijg ik weer een kans." Ook in Gapinge moest er met het rode potlood gestemd worden. door Joeri Wisse KOUDEKERKE - In de ge meente Veere werd gisteren ouderwets met het rode pot lood gestemd. Voor een enke ling een waar feest, maar de meeste inwoners van de ge meente is het om het even. 07.30 Koudekerke Het stof is van de grijze stem bus afgeveegd, maar de roest aan de randen verraad dat hij al langer meegaat dan van daag. Een vergeeld stickertje aan de bovenkant met de tekst 'Borssele 8' waagt om nadere uitleg. Voorzitter van bureau acht A. Walraven: „De stembus sen komen van het waterschap, volgens mij dateren ze uit de ja ren dertig. De bussen hadden ze nog in de opslag, de laatste keer zijn die nog gebruikt voor de water schapsverkiezingen, die wer ken ook nog met van die ronde stembiljetten." In dorpshuis de Couburg hui zen zowel stembureau acht als negen. Dat komt omdat de Im- manuelkerk, waar stembureau acht normaal gesproken zat, ge sloten is. Aan de leden van stembureau negen de taak om af en toe een kiezer door te stu ren naar acht, die enigszins ver stopt zit in een zijkamertje van de Couburg. Een klapbord van een ijsfabrikant wordt uit de kast gehaald. Een 'groot papier dat wijst op de aanwezigheid van stembureau acht, wordt over de tekst'Wilma 50 jaar' aan de ene kant en 'Schoenen verboden in de zaal' aan de an dere kant geplakt. 12.00 Gapinge Om twaalf uur is het in Gapin ge etenstijd, dus ook voor de le den van het stembureau. Een dampende kop tomatensoep staat klaar voor de drie vrijwil ligers klaar in dorpshuis de Spil. Maar zodra een kiezer bin nenloopt, staat het trio reso luut op om de plaatsen achter de stapels stembiljetten in te nemen. Voorzitter van het kleinste bu reau van de gemeente Veere is M. Wattel „Ik zit al zeker der tig jaar op het stembureau. De ouderen vinden het leuk om met het potlood te stemmen. Het gaat in elk geval sneller, want met de stemmachine moesten we ze wel eens helpen. Stemmer S. van Elsacker ziet in de stembiljetten juist een na deel voor de ouderen. „Het zijn van die kleine lettertjes, dat is alleen maar lastig om te lezen voor ouderen. Ik vind het so wie so een beetje onzin om weer op de ouderwetse manier te stemmen." 18.00 Biggekerke Om zes uur hebben in Biggeker ke 449 van de ongeveer 670 stemgerechtigden een rood kruisje geplaatst. „Dat is dik zeventig procent", concludeert L. Jobse van het plaatselijke stembureau. „Maar af en toe moeten we flink schudden met de stembus, anders passen die grote biljetten er niet allemaal in." 21.00 Koudekerke Het klapbord met de verwij zing naar het 'extra' stemlo kaal acht mocht niet baten, blijkt uit het opkomstpercenta ge van bureau negen: 120%. foto Ruben Oreel Acht heeft dan misschien min der stemmers gehad dan de bu ren van negen, maar bij de ruim 700 kiesgerechtigden zat wel één heel bijzondere, vertelt Walrave trots. „Een wouw uit Vlissingen hoorde dat hier met het rode potlood werd ge stemd. Dat vind ze zo fascine rend, dat ze speciaal naar het stadhuis is gegaan om een stern- pas te bemachtigen waarmee ze in heel Nederland, dus ook in de gemeente Veere magt stemmen." De Vlissingse is niet de enige aanhanger van het potlood. „Een ouder man uit het dorp vertrouwt de computers niet, dus had hij de afgelopen jaren niet gestemd. Nu er weer ge stemd mocht worden met het ouderwetse stembiljet, was hij er weer", zegt Walrave al l CDA 13 11 11 ©PvdA 10 8 7 7 6 5 EJ 6 5 3 ChristenUnie 3 2 2 GROENLINKS 2 2 1 SP. 2 1 6 a 1 1 0 PARTIJ VOOR ZEELAND 2 2 ZEEUWS BELANG 1 1 Overige üaafti 3 Infographic: Kees Lammers/PZC door Ben Jansen GOES - D66 verdwijnt uit de Zeeuwse Staten, de SP wordt een grote fractie en GroenLinks gaat verder als een eenmansfrac tie. Dat zou het resultaat zijn als de verkiezingen van gisteren voor Provinciale Staten be stemd zouden zijn. De brede samenwerking van CDA, PvdA, WD en SGP in het dagelijks provinciebestuur komt op basis van de verande ringen die de Kamerverkiezin gen te zien geven, niet in gevaar. Met zes fictieve zetels is de SP hard op weg ook in Zeeland zich te ontwikkelen tot een partij waarmee rekening moet worden gehouden. Kiesdeler D66 haalde gisteren nog niet de helft van de kiesdrempel die no dig is voor een zetel in de Sta ten. Het heeft er de schijn van dat het einde in zicht is van de periode waarin deze partij deel uitmaakte van het provinciaal bestuur. GroenLinks zat ruim duizend stemmen boven de pro vinciale kiesdeler. Een regelrechte vergelijking van de uitslag Statenverkiezin gen 2003 met de naar Statenze- tels omgerekende uitslag van de Kamerverkiezingen van giste ren is lastig. Aan de Kamerver kiezingen deden partijen mee die bij provinciale verkiezingen waarschijnlijk niet naar de gunst van de kiezer zullen mee dingen, zoals Nederland Trans parant, de Partij voor Neder land en de Verenigde Senioren Partij. En andersom: de Zeeuwse kie zer heeft gisteren op stembiljet en stemcomputer vergeefs ge zocht naar de Partij voor Zee land en Zeeuws Belang. De twee niet landelijke partijen die nu in de Staten zitten, heb ben samen drie zetels. Dat is uit gedrukt in Statenzetels ook de positie die Wilders' Partij voor de Vrijheid en de kleinere nieu we partijen in Zeeland hebben verworven. Hoop Uit het resultaat van Wilders en bijvoorbeeld de Partij voor de Dieren valt af leiden dat par tijen met een beperkte politieke agenda aantrekkelijk zijn voor de kiezer. Daar kunnen de Par tij voor Zeeland en Zeeuws Be lang hoop uit puttten. De vergelijking met de Staten verkiezingen van 2003 is boven dien lastig, omdat na de verkie zingen van volgend jaar maart nog maar 39 Statenleden de Sta tenzaal in de Middelburgse Ab dij bevolken. Nu zijn het er 47. Het parlement heeft besloten het aantal Provinciale Statenle den te verminderen in de veron derstelling dat dit leidt tot meer bestuurskracht en slagvaardig heid van het provinciaal be stuur. Ook werd ervan uitgegaan dat kleinere Staten zich meer tot be- door René Schrier MIDDELBURG - Gelukkig gaat het hier bij de Provinciale Sta tenverkiezingen van maart vol gend jaar over Zeeuwse items. Want de landelijke uitslagen zijn niet één op één naar de Pro vinciale Statenverkiezingen door te vertalen, wel de tenden- Zo is de x-eactie van de fractie voorzitters in de Zeeuwse Sta ten op de landelijke verkiezings uitslagen samen te vatten. I. Vo gelaar van de WD was teleurge steld, maar de Zeeuwse WD heeft items waarmee ze zich kan- onderscheiden. Vogelaar: „Ik heb er vertrouwen in dat de kie zer dat goed gezien heeft. Maar je hebt nu eenmaal te maken met het feit dat de uitslag bij de Statenverkiezing sterk beïn vloed woi'dt door datgene wat landelijk ondei"werp van ge sprek is." CDA-fractievooi'zitter C. van Beveren in de Zeeuwse Staten vei-wacht dat zijn partij de lan delijke tendens wel vast kan houden, waarmee zijn partij ook in Zeeland de grootste kan blij ven, al sluit hij niet uit dat het CDA in Zeeland wellicht wat kwijtraakt aan de Christen- Unie. Hij gaat er niet van uit dat de ka binetsformatie zo lang duurt, dat die van invloed zal zijn op de Statenverkiezing: „Balkenen de zal zijn best doen om er uit te komen en dat te doen wat het beste is voor het land." Met de uitslag die gisteravond is neerge zet kan hij wel wat, voegde hij aan zijn reactie op de uitslagen toe. Zijn collega P. Holtring van de PvdA was meer teleurgesteld. Hij constateerde evenwel dat Balkenende ook verloren heeft en dat de kiezer het beleid van het kabinet afgewezen heeft. Verder stelt hij een verschuiving naar links bij de kiezer vast, met een wens voor een meer so ciaal beleid. Kijkend naar de Provinciale Statenverkiezingen van maart volgend jaar consta teert Holti'ing dat het CDA en de PvdA de grote partijen in Ne derland blijven. Dat biedt vol gens hem perspectieven voor de Statenverkiezingen. Mocht de formatie van een nieuw kabinet zich lichting maart 2007 bewegen dan zal de kiezer daar ook op ï-eageren, is de verwachting van Holtilng. CU-fractievoorzitter J. van Gin- kel was duidelijk positiever. Met het oog op de naderende ka binetsformatie stelde hij vast dat het wel eens leuk is om als partij op de wip te zitten met de mogelijkheid van doorslaggeven de betekenis te zijn. Hij tekent voor een uitslag bij de Statenverkiezing, die verge lijkbaar is met de landelijke ver kiezingen. Maar hij realiseert zich ook dat zijn partij de laat ste keer bij het samengaan van RPF en GPV een behooilijk pak slaag heeft gekregen. „De erva ring leert echter wel dat we bij de Statenvei-kiezingen redelijk meegaan met de landelijke trend. Dus dat ziet er wel posi tief uit." M. Wiersma van Gi'oenLinks is 'eigenlijk wel teleurgesteld'. „Je hoopt altijd op winst. Ik zie voor Zeeland gelukkig nog wel perspectief wat onze partij be treft. Hier gaat het over de vraag of de provincie groen of grijs moet worden en niet over verkrampte reacties op de vraag of iemand wel of geen burka mag dragen. Hier liggen de the ma's voor het grijpen." Borsele 84,2 62,6 E Goes 80,1 57,0 Hulst 78,2 66,0 70,7 j] Kapelle 87,1 Middelburg 82,2 "fi3.fi »:MTl Noord-Beveland 84,0 62,0 nu Reimerswaal 85,0 74,6 E33 sturen op hoofdlijnen zullen be- perken. Een overweging was ver der dat meer evenwicht moet worden gebracht in de samen stelling van Staten en gemeente- raden, gezien de takenpak ketten die beide organen heb ben. Een omrekening van de uitslag van de provinciale verkiezingen 2003 geeft te zien dat behalve D66 alle partijen die nu in de Staten zijn vertegenwoordigd er ook op basis van 39 zetels in zou den zijn gekozen. CDA en PvdA leveren in de kleinere Staten twee zetels in; WD, SGP en ChristenUnie één. Lijstverbindingen In de berekeningen van de verde ling in de Zeeuwse Staten met 39 zetels is geen rekening gehou den met lijstverbindingen. Bij de vorige Statenverkiezingen, waarbij 47 zetels waren te verde len, leverde die verbinding de SGP en de ChristenUnie beide een restzetel op. door Rinus Antonisse GOES - Net als bij de vorige Tweede Kamerverkiezingen was in Zeeland sprake van een hoge opkomst. Provinciebreed ruim 80 procent. Dat is iets meer dan in 2003. Veere scoorde met 87,6 procent opnieuw het hoogst, op de voet gevolgd door Kapelle met 87,1 procent en Schou- wen-Duiveland met 85,2 pro cent. Met deze opkomst is de stijgen de belangstelling voor de Twee de Kamerverkiezingen doorge trokken. Nadat in 1970 de opkomstplicht werd afgeschaft, was sprake van een dalende lijn, die in 2003 weer omhoog ging. In alle gemeenten kwam giste ren meer dan driekwart van de kiezers naar de stembureaus. Vlissingen zat daar als laagste met 75,8 net boven. In zeven van de 13 gemeenten lag de opkomst ruim boven 80 procent. De top-vijf van de gemeenten met het hoogste opkomstpercen tage was bij de Kamerverkiezin gen in 2003: Veere, Kapelle, Rei merswaal, Schouwen-Duive- land en Borsele. Opmerkelijk was dat de eerste grotere ge meente, Middelburg, pas op plaats acht opdook, terwijl de gemeente met de meeste inwo ners, Terneuzen, met net geen driekwart van de stemmen de laatste plaats innam. Bij de raadsverkiezingen van af gelopen voorjaar kwam de op komst in geen enkele gemeente boven 75 procent uit. Reimers waal eindigde als eerste met 74,6 procent, gevolgd door Ka pelle, Veere, Hulst en Terneu zen. In drie gemeenten bleef de opkomst onder 60 procent: Goes (57), Terneuzen (54,6) en hekken sluiter Vlissingen (52,2). De eerstvolgende verkiezingen zijn 7 maart volgend jaar voor Provinciale Staten. Die kennen sinds het afschaffen van de op komstplicht traditioneel het laagste opkomstpercentage. In 2003 kwam dat voor de pi'ovin- cie met 51,1 uit op net iets meer dan de helft van de stemgei-ech- tigden. Vlissingen was toen de allerlaagste met slechts 42,1 pro cent; de hoogste score viel in Veere met 63,7 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13