Raad Hulst plant vooruit tot 2010 PZC Reconstructie weg Hulst vertraagd Mag ik van jou de... Gregoriuskerk? Nieuw pleidooi voor tunneltracé west Inwoners Terneuzen met uitkering moeten mantelzorger worden Sport- ert cultuurpas, evaluatie drugsbeleid en countrymanager eerste op de rol Meer zondagse races op crossbaan Axel Protest Hoofdplaat tegen verbouwen kerk genegeerd l Heilige Gregorius De Grote Axel Alles over hoofdzaken O woensdag 22 november 2006 J6 door Harold de Puysseleijr HULST - Een gratis sport- en cultuurpas voor de jeugd, een brede evaluatie van het drugsbe leid en de aanstelling van een aanjager die zich specifiek bezig houdt met de toeristische ont wikkeling van het buitengebied. Dat zijn zaken die de gemeente raad van Hulst het komende jaar het eerst aan de orde wil stellen. Ze staan in het onlangs door de raad vastgestelde werkprogram ma voor de huidige zittingsperio- DEN HAAG - Van de Raad van State mag motorcrossstichting Smidsschorre op meer dan één zondag per jaar motorcrosswed strijden op de crossbaan aan de Lageweg in Axel. In een voorlopige uitspraak stelt het bestuursrechtscollege dat de provincie Zeeland ten onrechte een 'zondagsverbod' in de mi lieuvergunning voor de cross baan heeft opgenomen. Zolang de wedstrijden maar niet te veel herrie produceren en binnen de vergunningsnormen blijven is er niets aan de hand. De uitspraak is een meevaller voor de Stichting Recreatieve Exploitatie Smidsschorre. Zij is niet blij met de beslissing van de provincie Zeeland om geen enkele uitbreiding op het circuit, toe te staan. Behalve meer om zondagen vroeg Smidsschorre om een uit breiding van het aantal wedstrij den van 27 naar 40, en meer zo genoemde bondswedstrijden (met 40 motorcrossers, tegen 25 motoren bij clubwedstrijden). De Raad van State wil niet meer wedstrijden toestaan tot het rechtscollege volgend jaar definitief uitspraak over de milieuvergunning heeft ge daan. de (tot het voorjaar van 2010). Het werkprogramma is een uit vloeisel van het duale politieke systeem, waarbij niet langer het college van burgemeester en wet houders de bepalende bestuurlij ke factor is, maar de gemeente raad. Met een werkprogramma legt de gemeenteraad zichzelf of het college bepaalde opdrachten op, verklaart raadsgriffier D. van Bunder. In de praktijk is het programma de opsomming van de voornaam ste beleidsspeerpunten waar mee de fracties die zitting heb ben in de raad de verkiezingen in gingen. Dus staat het door het CDA zo vurig gewenste fiets pad tussen Graauw en Paal in het werkprogramma, ook al moet die voorziening er komen langs een weg die van een ande re overheid is, namelijk het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de huidige inzichten kan het in ieder geval nog even duren voor er over de pro's en contra's van het fietspad gede batteerd wordt in de gemeente raad, want de discussienota staat op de rol voor 2008. Stokpaardje Ook het onderzoek naar de mo gelijkheden voor een permanent fiets- voetveer, het stokpaardje van de SP, staat in het program ma, met als voorgestelde aan pak, dat de mogelijkheden wor den bekeken binnen het Plan Perkpolder. De discussie over de invoering van de gratis pas waarmee jon geren kunnen sporten en cul tuur kunnen proeven, komt al sneller aan de orde, want het col lege bereidt al een startnotitie voor. De achterliggende gedach te waarmee de PvdA dit idee voor de verkiezingen van dit voorjaar lanceerde is, dat 'de jeugd activeren zorgt voor ge zondere mensen, sterkere socia le netwerken en minder over last'. Ook de aanstelling van een coun trymanager in navolging van de bezoekersmanager komt uit de koker van die partij. Hierover is eveneens een startnota in de maak. door Harold de Puysseleijr HULST - Het is nog allerminst zeker of de reconstructie van de Van der Maelstedeweg in Hulst begin volgend jaar wel van start kan gaan. Dat bleek uit de mede deling die wethouder C. de Kra ker (Openbare werken/Verkeer) daar gisteren over deed. Aanvankelijk was de reconstruc tie dit najaar al voorzien. Het re constructieplan rolde eerder dit jaar al van de tekentafel en is bo vendien al besproken door de be langhebbenden. Probleem is ech ter dat de gemeente de financie ring nog niet rond heeft. Met de wegverbetering is ruim een mil joen euro gemoeid. Volgende week hoopt de gemeente zeker heid te krijgen over de bijdrage van ongeveer een ton van de pro vincie, maar ook dat geeft vol gens wethouder F. de Vries (Mid delen) nog geen zekerheid over de dekking voor de investering. „De financiering is mede geba seerd op overschotten uit nog lo pende andere projecten, zoals de reconstructie van de Hulster- weg in Kloosterzande. De aanbe steding daarvan is weliswaar goedkoper uitgevallen dan ge raamd, maar ik wil die cijfers eerst zwart op wit zien. Wij heb ben als college gesteld dat we geen geld uit gaan geven voor dat het er is." Daarmee lijkt het erop dat de ge meenteraad pas in februari een besluit kan nemen over de herin richting van deze belangrijke toegangsweg naar de binnen stad van Hulst. Immers, de raadsvergadering van december lijkt te kort dag om alle finan ciële onzekerheden weg te ne men, terwijl er in januari vol gend jaar geen vergadering van de gemeenteraad gepland staat. De eerstvolgende besluitvormen de bijeenkomst van de raad is eind februari 2007. De Van der Maelstedeweg is al lange tijd versleten. Vooral voet- door Wilma Valk HOOFDPLAAT - „Trekken aan een dood paard!" Zo noemde wethouder J. Provoost van de ge meente Sluis de commotie over de verbouw van de Nederlands Hervormde Kerk in Hoofdplaat tot appartementen. Dit zeer tot ontstemming van aftredend voorzitter I. Jacobs van de dorpsraad en de bewoners van het dorp. In augustus hadden de inwoners van Hoofdplaat zich unaniem tegen deze plannen ge keerd. „Er is begin september een be zwaarschrift van cle dorpsraad samen met vijftig zienswijzen van particulieren naar de recht bank in Middelburg en naar de raad en het college van de ge meente Sluis gezonden," aldus Jacobs. „We hebben nog steeds geen antwoord." „Met de aanpa lende buren is nu overeenstem ming," wist Provoost. „Binnen een paar weken zal van het colle ge een positief advies over de plannen voor de kerk naar de De verbouwing van het dorps huis was eveneens een heikel punt op deze avond. De zaalis, gezien het intensieve veie- nigingsleven in de kern, Hoofd- !'K plaat blijkt al lang, te klein, i101 maar dat is nog niet zo mak- kelijk verholpen: „Voor subsi- ,eer dieverlening hiervoor vraagt de >tet gemeente om een deskundig 2'nf bouwadvies," deelde Jacobs de aanwezigen mee. „Zonder ook maar een garantie te willen ge ven. Dit advies, uitgevoerd door mensen van de gemeente, ons drieduizend euro ko Hiervoor hebben wij geen geld. dan kunnen we geen leuke din gen voor het dorp meer doen. We stellen wel een nieuwe aan vraag, straks aan het nieuwe col lege. Nieuwe heren, nieuwe wet ten." Tijdens de jaarvergadering nam les Jacobs na 32 jaar afscheid van de dorpsraad. oer gangers en fietsers klagen over de vele putten en het smalle trot toir. De riolering lekt en is de laatste jaren al op veel plaatsen provisorisch gerepareerd. Nieuw gezicht De gemeente presenteerde in september dit jaar een recon structieplan dat erin voorziet dat niet alleen de weg maar ook de riolering totaal wordt ver nieuwd. De straat krijgt een heel nieuw gezicht. Zo wordt de nieuwe asfaltweg breder dan de huidige. Aan beide zijden van de weg komen een fietspad en een trottoir, en dit keer over de hele lengte van de weg. door Wout Bareman TERNEUZEN - Nu de aanleg van de kanaaltunnel bij Sluiskil een feit is, moet ook het plan voor de westelijke ontsluiting van de Westerscheldetunnel richting Sas van Gent weer uit de ijskast worden gehaald. Zo kan de groeiende stroom vracht wagens worden gesplitst. De Partij voor Zeeland (PvZ) haakt daarmee in op het plei dooi van Zeeuwse en Vlaamse beroepsvervoerders, die de aan leg van de kanaaltunnel welis waar toejuichen, maar tegelij kertijd wijzen op de gevolgen daarvan: de vrachtwagens moe ten het Kanaal Gent-Terneuzen straks tweemaal kruisen om de internationale routes door Bel gië te bereiken. De PvZ noemt, in een brief aan het dagelijks provinciebestuur, de westelijke aansluiting op de Expresweg Antwerpen-kust actueler dan ooit. Fractievoorzitter J. P. Ha- geman wijst in dat verband ook op de uitbreiding van de haven van Gent op de westelijke'ka naaloever. Ook dat vraagt om1 een westelijke ontsluiting. Hi) juicht het besluit van minister K. Peijs van Verkeer en Water staat om 125 miljoen euro be schikbaar te stellen voor de tun nelbouw toe, maar constateert ook dat de verkeersafwikkeling op de linker kanaaloever straks meer dan ooit een obstakel is. Hageman wil van Gedeputeerde Staten weten of zij bereid in een toekomstvisie voor de Ka naalzone de westelijke ontslui ting mee te nemen. Hageman herhaalt ook zijn ver zoek om een speciale T-tag in te voeren voor veelgebruikers de Westerscheldetunnel. haalt het beoogde rendement van de tunnel weliswaar iets naar beneden, maar de PvZ ziet dat niet als een probleem, eer der als een mooi gebaar. bel 1 door René Hoonhorst AXEL - Voor vijf euro je even kunsthandelaar of makelaar in godshuizen voelen? Het kan vanaf zondag na de presentatie van het kwartetspel van de Eli- sabethparochie. Pastoor Miel Er- pelinck krijgt, als voorzitter van het parochiebestuur, tijdens de Elisabethdagen het eerste exem plaar van het kwartetspel. „Mag ik van jou van de Heilige Gregorius de Grote van Axel de kerk?" „Die heb ik niet. Mag ik dan van jou het wandkleed van de Heilige Kruiskerk van Hoek?" Hans Dimmers ziet fana tieke parochianen al voor zich, verdiept in het kwartetspel van de Elisabethparochie. Altijd leuk Axelaar Dimmers bedacht het kwartetspel als middel om wat geld bij elkaar te sprokkelen voor de parochies in de Ka naalzone. Een kaart- of kwar tetspel slaat altijd aan, wist hij nog uit zijn tijd als buitendienst medewerker en vertegenwoor diger van een regionaal dagblad. „Presentjes en heb bedingetjes vinden mensen al tijd leuk. Toen in het parochie bestuur een tijd terug eens werd opgeroepen na te denken over manieren om wat geld te gene reren, dacht ik al snel aan een kwartetspel. Dat kaartspel telt meestal 36 kaarten. Negen kwartetten, precies het aantal geloofsgemeenschappen dat in de Elisabethparochie is opge gaan." Dimmers is bestuurslid van de voormalige Gregoriusparochie in Axel. Zijn mede-bestuurs leden waren 'laaiend enthou- 2: Dc Godslamp 3 Fragment van dc kruisweg 4: Beeld H.Gregorius de Grote Een kaart uit het kwartetspel van de Elisabethparochie. siast' en ook het bestuur van de overkoepelende Elisabethparo chie was direct te porren voor het idee. Het voorbeeldkwar- tetje van de Heilige Gregorius de Grote - waarin het kerk gebouw, het beeld van de heili ge naamgever, de Godslamp en een fragment van de kruisweg zijn verenigd - viel in goede aar de. Pastoor Erpelinck ging direct mee om gelijkaardige kwartetten te fabriceren van de overige acht geloofsgemeen schappen en de bijbehorende kerken. De eerste kaart van elk kwartet is een kerk. De Heilige Gre gorius de Grote van Axel, de Heilige Maria Hemelvaart van Zuiddorpe, de Heilige Pastoor van Ars van Zandstraat, de Onze Lieve Vrouwe Visitatie van Westdorpe, de Emmaüs van Terneuzen, de Heilige Antonius van Padua van Sluiskil, de Heilige Maria Hemelvaart van Sas van Gent, de Heilige Maria Hemelvaart van Philippine en de Heilige Kruiskerk van Hoek. Godslamp Voor de overige drie kaarten hebben Dimmers en Erpelinck telkens opvallende ornamenten of kunstwerken uit de kerk ge portretteerd. Maria- of heiligen beelden, altaren, een retabel, een tabernakel, een doopvont, een Godslamp, details uit de Kruisweg, een glas-in-lood- raam, een wandkleed of een communiebank. Ze figureren al lemaal als model voor het kwar tetspel van de Elisabethparo chie. Kostbaarheden als mon stransen. kandelaars en sieraden heeft Dimmers niet ge fotografeerd. Niet alleen om mensen niet op verkeerde idee ën te brengen, maar ook omdat hij alleen afbeeldingen wilde die direct voor alle kerkgangers te zien zijn. „Hoewel het natuur lijk niet de bedoeling is dat men sen tijdens de preek proberen de afbeeldingen op de kwartetkaar- ten te zoeken." door Peter Oggel TERNEUZEN - B en W van Ter- neuzen onderzoeken de moge lijkheden om uitkeringsgerech tigden in de aanloop naar een nieuwe baan 'eenvoudige vor men van vrijwilligerswerk' te la ten verrichten. Zij antwoorden dit op vragen van het PvdA-raadslid G. van den Berg. Die informeerde vori ge maand naar de haalbaarheid van servicecentra Wonen en Zorg in wijken met veel ouderen en gehandicapten. Met zijn idee wil Van den Berg ouderen en ge handicapten de kans bieden om langer zelfstandig te blijven wo- Dat kan door eenvoudige klus jes aan te bieden: het doen van boodschappen, het verrichten van lichte huishoudelijke taken, de verzorging van huisdieren, het fungeren als gezelschap en het regelen van elektronische ap paratuur. Het PvdA-raadslid wil mensen met een uitkering in schakelen om de klusjes te ver richten. Van den Berg: „Door wijkcentra op te richten waar enerzijds mensen met een uitkering een opleiding krijgen tot woonzorg verlener en anderzijds ouderen en gehandicapten tegen een schappelijke prijs hulp in kun nen huren, realiseren we meerde re doelen tegelijk." B en W van Terneuzen nemen de suggestie van Van den Berg over. Het gaat dan specifiek om eenvoudige klusjes, die georgani seerd kunnen worden vanuit een instelling voor huishoudelij ke zorg. „Aanvullend op het be staande aanbod", geeft het colle ge daarbij aan. Want wijzen B en W erop dat er in Terneuzen al (vrijwilligersor ganisaties bestaan voor hulp aan ouderen en gehandicapten. „In het kader van de Notitie Harmonisatie Flankerend Oude renbeleid worden deze organisa ties gebundeld in een steunpunt vrijwillige mantelzorg", schrijft het college. Deze vrijwilligersor ganisaties worden overigens wel ondergebracht bij een professio nele instelling voor ouderen en welzijn. de Van der Maelstedeweg is geen overbodige luxe: de weg is volkomen versleten. Op sommige plekken zitten er flinke gaten foto Peter Nicolai De aanpak van in het asfalt. Over postpartum depressie is al veel bekend. Net als over andere psychische aandoeningen. We kennen oorzaken, gevolgen en behandelingen. Het Fonds Psychische Gezondheid biedt informatie en geeft geld voor onderzoek en betere zorg. Kijk op www.fondspsychischegezondheid.nl Wilt u helpen? Er is nog veel te doen! Giro 4003, Utrecht. FONDS PSYCHISCHE GEZONDHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50