Kruispunt N61 open voor allen PZC PZC Laatste restje Vink verdwijnt uit Axel i'iO Meer winkels en huizen in Nieuwe Bierkaai Hulst Cultureel heeft vertrouwen in toekomst Sluis ziet niets in nieuw groen op bunkerterrein 13 ïerneuzen kijkt verkeersstroom Sint Anna een halfjaar aan Oecumenische ;espreksavond V.:^SPi mmé sssg agenda Leerstoel voor schelpdiercultuur Waterschap pakt Dopersweg aan Boete voor bezit bolletjes cocaïne Asbest bij schuurbrand valt mee Gewonde bij bedrijfsongeluk FNV houdt thema-avond Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen te woensdag 22 november 2006 torHarold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst presenteert begin volgende maand een aangepast plan voor je verbetering van de omgeving tan de Bierkaaistraat en de Överdamstraat in Hulst. ij die nieuwe versie van het ste- ie'oouwkundig ontwerp is meer 2 gemaakt voor de bouw van winkels en woningen, om dat de uitvoering van het pro ject volgens wethouder P. Wee- maes (Ruimtelijke Ordening) fi nancieel onhaalbaar is gewor den. „Het huidige ontwerp zou- begrotingstekort van zo'n tien miljoen euro opleveren", aldus Weemaes. Door meer winkels en woningen te bouwen in het ge bied, is het mogelijk dat tekort terug te brengen tot een bedrag dat tussen de vijf en zes miljoen euro ligt. In het oorspronkelijke plan was rekening gehouden met 6500 tot 7000 vierkante meter aan nieu we winkels en 60 tot 75 nieuwe woningen of appartementen. Details van het nieuwe ontwerp voor de Nieuwe Bierkaai wor den dinsdag 5 december gepre senteerd tijdens de vergadering van de adviescommissie Ruimte uit de gemeenteraad. De bijeen komst begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Wee maes nodigt alle belangstellen de binnenstadbewoners uit om tijdens die vergadering kennis te nemen van de herinrichtings plannen. Het aansprekendste onderdeel van de Nieuwe Bierkaai blijft volgens Weemaes behouden in het nieuwe plan. De aanleg van een waterpartij tussen de huidi ge Bierkaaistraat en de Över damstraat, vanaf de Kelder manspoort tot aan de Vismarkt gaat gewoon door. En ook de verlaagde wandelkade langs de Bierkaaistraat staat niet ter dis- joorJean-Lou de Gucht ÏERNEUZEN - Verkeersdeelne- kunnen vanaf volgende jeek woensdag rechtstreeks ranaf rijksweg N61 ZorgSaam nekenhuis in Terneuzen berei den. Het kruispunt Sint Anna wordt dan als proef voor een halljaar voor alle verkeer open gesteld. ad voorjaar bekijkt de ge- seente Terneuzen of de open- ig niet ten koste gaat van je verkeersveiligheid in de wij len Zeldenrust en Sint Annapol- der. De openstelling van het kruis- tvan de N61 met de Wielin- heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Overleg met de buui't en met Rijkswaterstaat sara nogal wat tijd in beslag. Vervolgens bleek de aanpassing aan de verkeerslichten meer tijd ié vergen dan van tevoren was ingeschat. Dinsdag worden de laatste werkzaamheden afge rond. Studies Het de openstelling heeft de ge meente een betere bereikbaar heid van het ziekenhuis en de on derwijsinstellingen ROC Wester- schelde en Zeldenrust Steelant je voor ogen. Verschillen destudies hebben namelijk aan- id dat deze instellingen Ét erg goed te bereiken zijn. Daarnaast is het de' bedoeling ter minder gemotoriseerd ver- er op de route Zeldenrustlaan Sloelaan komt. Ook wil de ge meente een de doorstroming op het kruispunt Vlietstraat/Guido Gezellestraat bevorderen. Hier OOSTBURG - Protestantse do minees en katholieke pastores in Z'eeuws-Vlaanderen houden morgen een oecumenische ge- spreksavond voor grootouders en hun kleinkinderen. In de Eligiuskerk in Oostburg wordt ingegaan op de vraag of grootouders beter dan ouders het geloof kunnen overbrengen op kinderen. De gespreksavond wordt ingeleid met een filmfrag ment en voordrachten van enke le opa's en oma's. nde week donderdag wordt een soortgelijke avond ge houden in de hervormde kerk De Peperbusse in Sint Kruis. Dan verleent ook pedagoog 1. Meeusen medewerking. Beide bijeenkomsten beginnen om '20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes fel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komt namelijk nogal wat filevor ming in de ochtend- en avondspits voor. Maar er liggen ook negatieve ne veneffecten van de proefoperx- stelling van het kruispunt op de loer. Zo is er vrees vQor een for se toename van het gemotori seerd verkeer op de Spuiweg (Axel-Spui-Terneuzen) of een toename van sluipverkeer in de woonwijk rondom het zieken huis. De gemeente bekijkt volgend voorjaar of de openstelling een definitief karakter krijgt. Dan worden de resultaten van de ver keerstellingen vergeleken met die van de tellingen die in juni dit jaar zijn gedaan. Kenteken- onderzoek moet uitwijzen of er veel 'vreemde auto's' door de wijk rijden. Dan zou het even tueel ook nog mogelijk zijn het kruispunt alleen te gebruiken om op het parkeerterrein van het ziekenhuis te komen. De tellingen van volgend jaar moeten ook uitwijzen of het ver keer op de Spuiweg niet te sterk toeneemt. Als dat wel gebeurt, moet het kruispunt Sint Anna Weer dicht. Dit is een eis van de provincie. Naast alle verkeerstellingen wil de gemeente ook de mening van buurtbewoners en wegge bruikers horen. Zo wil de ge meente graag weten of mensen in de nieuwe situatie sneller op hun bestemming zijn, of juist niet. Ook mogen buurtbewoners kla gen over een toename van ver keersoverlast in hun straat. Aan de achterzijde is de sloop van drukkerij Vink al in een gevorderd stadium. De voorgevel staat nog. door Peter Oggel AXEL - Oud-Axelaars praten nog wel eens vertederd over 't verloren 'oekje. Dan hebben ze het over de smalle door gang die tot eind jaren zestig van vorige eeuw de overgang tussen Walstraat en Markt markeerde. Met de sloop van drukkerij Vink is 't verloren 'oekje plots weer actueel. „Oe lang zou ta a leeg èn hestaon?", vraagt een man in onvervalst Axels. In de Evertsenstraat in Axel trekt de sloop van de voormalige drukkerij Vink/Rotaclruk veel bekijks. De voorge vel aan de Nassaustraat staat nog, maar dat zal niet lang meer zijn. Niet dat de vraagsteller direct ant woord verwacht. Het gaat hem meer om de 'kaalslag' in het centrum van Axel, eerst aan de Buitenweg, nu in de drie hoek Nassaustraat, Walstraat, Evertsen straat. „Ze hooi'n de leste tied ier alles mao tehen de vlakte." De omstanders knikken begrijpend. Want de rand van het Axelse centrum krijgt de komende jaren een fikse opkik ker. Appartementen aan de Buitenweg, een steenworp verder een compleet nieu we woonwijk met dik honderd wonin gen: appartementen en vrijstaande hui zen aan de Nassaustraat. In de Buitenweg is eerder al gesloopt: weg is garage Snoodijk, weg ook is het transportbedrijf Van de Wege, straks volgt nog de busonderneming Cito. De autochtone Axelaar herkent zijn woon plaats amper nog. Want deze week treft de slopershamer het gebouw van druk kerij Vink-Rotadruk, bijna in het hart van het centrum. Vink, nog steeds een naam in Axel, ook al bestaat de drukke rij sedert de eeuwwisseling niet meer en kwam eigenaar-directeur Jo Vink in maart 1983 bij een auto-ongeval om het leven. Maar zijn naam wordt nog steeds met respect en waardering uitgespro ken. „Van zo'n werkgever kon je alleen maar dromen. Een béste baas", zegt een oud-personeelslid. De drukkerij was van oorsprong een fa- miliebedrijf, gestart in 1885 aan de Weststraat met het Axelsch Advertentie blad, al snel gewijzigd in Axelsche Cou rant. In 1953 nam Jo Vink het bedrijf over, en onder zijn leiding groeide het personeelsbestand uit tot ongeveer ne gentig medewerkers. Het bedrijf ver huisde naar de Markt (het huidige café Cambrinus) en kreeg naast de drukkerij ook een boekhandel. Vink zag al vroeg de mai'kt van het gra tis huis-aan-huisblad, getuige het Zeeuwsch-Vlaams Advertentieblad dat hij vanaf begin jaren zeventig samen met Pieters uit Goes uitgaf. Dat bete kende het eind van de Axelsche Cou rant, destijds in vrijwel elk Axels huis houden gelezen. Met een grootscheepse sanering van het Axelse centrum eind jaren zestig be sloot Vink tot nieuwbouw in, wat in de volksmond heette, 't verloren 'oekje. Saillant detail: daarvoor moest het ge boortehuis van de latere (adjunct-)direc- teur Ko den Doelder wijken. foto Peter Nicolai In januari 1970 sloeg burgemeester M. van Dijke de eerste paal de grond in, eind juni 1971 werd het nieuwe gebouw inclusief rotatiehal in gebruik geno men. In die periode rolden er elke week 150.000 kranten van de pers met een ge zamenlijke omvang van 75 tot 100 pagi na's. Jo Vink drukte dat anders uit: „Dat is zo veel als een papieren loper van Axel naar Den Helder." Na het overlijden van Vink nam de PZC Holding het bedrijf over; eind jaren ne gentig voerde de PZC een reorganisatie door en moest Vink sterk afgeslankt ver der als gespecialiseerde handelsdrukke rij Kort na de eeuwwisseling hield het bedrijf op te bestaan. Met de sloop van het gebouw, laatste lijk eigendom van Pitman Grafisch Be drijf Goes, verdwijnt nu ook de laatste tastbare herinnering aan het familiebe drijf Vink uit Axel. „Mao je moe moa af- wacht'n watter voo in de plekke komt", zegt een omstander wijsgerig. De ontwikkelcombinatie KAS Bouwma nagement in Hulst en Geelders Vast goed in Sint Oedenrode vernachten eind 2007 te kunnen starten met de nieuwbouw. door Harold de Puysseleijr HULST - De stichting Hulst Cultureel heeft er goede hoop op dat er begin volgende maand een oplossing is voor de organi satorische en financiële proble men waarin nu verkeert. Dat zegt stichtingsvoorzitter W. van Baarle. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl „We zijn nog steeds druk doen de om de zaak weer op de rails te krijgen", aldus Van Baarle. „Begin volgende maand moet er duidelijkheid zijn, want dan moeten we beginnen met de pro grammering voor het seizoen 2007/2008." Bezuinigen De Stichting Pluist Cultureel is vorig jaar in het leven geroepen om de culturele evenementen in de gemeente Hulst te promoten. De stichting leunde bij de uit voering van haar werkzaamhe den zwaar op gemeenschapscen trum Den Dullaert. Den Dullae- rt verzorgde bijvoorbeeld de boe kingen voor Hulst Cultureel. Het bestuur van Den Dullaert zag zich echter gedwongen te be zuinigen, met alle negatieve ge volgen van dien voor Pluist Cul tureel; het gemeenschapscen trum moest noodgedwongen schrappen in het eigen perso neelsbestand en had dus niet langer voldoende mensen om Hulst Cultureel te blijven assis teren. Volgens wethouder F. van Dries- sche (Cultuur) ligt er momenteel een aanbod van directeur F. Lie- vens van het Seheldetheater in Terneuzen om de Hulster stich ting de helpende hand te reiken. Volgende week vindt daarover een gesprek plaats tussen de wethouder en de stichting Hulst Cultureel. Van Driessche denkt zelf aan een oplossing die erop neerkomt dat de drie theaters in Zeeuws- Vlaanderen hun programmering meer op elkaar afstemmen. Als dat het geval is, kan het Sehelde theater Hulst Cultureel bijstaan in het boeken van acts. „Drie theaters in zo'n klein gebied als Zeeuws-Vlaanderen is enorm veel. Het zou daarom goed zijn de programmering goed op el kaar af te stemmen. Nu komt het voor dat, dezelfde artiest de ene week in Oostburg een voor stelling geeft en een paar weken later in Hulst geprogrammeerd is. Daar moeten we eigenlijk vanaf." Het omgekeerde was enkele maanden geleden het geval met de voorstelling van bandoleon- speler Carel Kraayenhof. Zijn optreden in Den Dullaert ging niet door omdat er te weinig kaarten in de voorverkoop wa ren verkocht. Enkele weken la ter trad Kraayenhof wel op in het Oostburgse Ledeltheater. Voorverkoop Ook de voorstelling van cabare tière Claudia de Breij werd on langs afgelast in Den Dullaert. Maar volgens Van Baarle ge beurde dat niet omdat er niet ge noeg kaarten in de voorverkoop waren verkocht. „Er waren 140 kaarten verkocht, dus dat is voor een theater van onze om vang zeker niet slecht. Het im presariaat van mevrouw De Bre ij zegde echter af, omdat ze de eis stelde dat ze alleen op zou treden als de zaal vooraf geheel was uitverkocht." MIDDELBURG - De Wageningse universiteit stelt een leerstoel duurzame schelpdiercultuur in. Deeltijd-hoogle raar wordt A. Smaal, hoofd van het instituut voor schelp- dieronderzoek (onderdeel van Imares) in Yerseke. Voorlo pig wordt de leerstoel voor vijf jaar opgezet. De provincié verleent een aanzienlijke subsidie: 142.500 euro. Dat ge beurt omdat de schelpdiersector een belangrijke economi sche sector voor Zeeland is. Wil de sector kunnen overle ven, dan is een omslag nodig naar een veel meer duurza me visserij. Vernieuwing is hier het sleutelwoord. De in stelling van de leerstoel moet de kwaliteit van het onder zoek waarborgen. De looptijd van vijf jaar spoort met die van het door de schelpdiersector opgezette onderzoekpro gramma ontwikkeling duurzame schelpdiervisserij. Ook de gemeenten Reimerswaal (25.000 euro) en Schouwen- Duiveland (15.000 euro) dragen een steentje bij. Vanuit de sector zelf komt 67.500 euro. EEDE - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen start deze weëk met de reconstructie van de Dopersweg in Eede. De weg wordt aangepast en geschikt gemaakt voor een nieuwe functie als belangrijke aan- en afvoerroute van het nog uit te breiden bedrijventerrein De Vlasschaard. Aan de oostzijde sluit de Dopersweg aan op een nog" door de pro vincie Zeeland aan te leggen rotonde op de N2 51. In noor delijke richting wordt de weg verbreed van drie naar zes meter. Aan beide zijden van de weg zijn bermen met een breedte van 2,5 meter bedacht. Ook cle aansluiting van de Dopersweg op de Oude Eedeweg woi'dt aangepakt. Het huidige fysieke plateau woi'dt vervangen door een uitbui ging in de weg. De aanpassingen wox'den waax-schijnlijk nog voor de jaax'wisseling afgex*ond. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Sluiskil is voor bezit van drie gram cocaïne gisteren conform de eis veroordeeld toto 440 euro boete door de Middelburgse po litierechter. De politie kwam 21 september in Terneuzen na een melding over een ruzie in actie. De verdachte bleek toen vijf bolletjes cocaïne bij zich te hebben. ARNEMUIDEN - In de omgeving van de Arnemuidse aardappelschuur die maandagmiddag uitbrandde, is geen asbest gevonden. De kankerverwekkende stoffen zijn rond de boerderij gebleven. „Doordat het regende, was de hitte niet zo hoog", legt officier van dienst S. Vermeulen uit. „Het asbest kon in de lucht niet opstuwen. Bovendien was het gebonden, het zat in grote stukken aan de platen vast." De brandweer heeft gisterochtend nog nacontrole gedaan. „Er was rook gesignaleerd. Een stel houten bal ken waren aan het na smeulen. Die hebben we geblust." SPIJKENISSE - Een 35-jarige inwoner van Scharendijke is gewond geraakt bij een bedrijfsongeval ixi Spijkenisse. Hij was aan het werk in een zwembad en kwam door nog onbekende oorzaak onder stroom te staan. Hij is voor on- derzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbaltoernooi Groot Axel, bridge; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 14.00 uur: Koffiecon cert Viva la Musica, bingo; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer be wegen voor ouderen; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; Sint Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag en diverse handwerktech nieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Schieting, KBO bestuur, Kreatieve Vorming; Café Ambiance, 13.30 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzolihuis; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAtVlSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. door Raymond de Frel OOSTBURG - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) wil op het voormalige BB-bunkerterrein in de Oostburgse sterren wijk nieuw groen bekostigen met op brengsten xxit woningbouw. Het gemeentebestuur van Sluis ziet er echter niets in. De ZMF probeert de gemeente Sluis te overtuigen van haar lan- getermijnvisie Zeeland Vast Goed. De Zeeuwse gemeenten willen langs de randen van ste den en dorpen en in het lande lijk gebied tot 2014 ongeveer tienduizend woningen bouwen. Wanneer vijftien procent van de brutowinst voor verevening (of tewel: voor wat, hoort wat) wordt gebruikt, versterkt dat de aantrekkelijkheid van Zeeland als woongebied. En dat is weef goed voor de economie, want te vreden inwoners in een groen landschap? Dat levert geld op. Gemeenten, grondeigenaren en projectontwikkelaars doen er daarom goed aan de handen in een te slaan, stelt de ZMF. De federatie vindt het bunker terrein tussen de Tragel en de Grote Beer in Oostburg een pri ma plek voor een voorbeeldpro ject. De firma Gijs en Partners uit Oostburg is bereid vijftien procent van de financiële meer waarde uit woningbouw nabij het terrein in de aanleg van openbaar groen te steken. Vorm geversbureau Buitenmate uit Heinkenszand wil het ontwerp voor het groen maken, schrijft ZMF-directeur M. van Mierló aan de gemeente Sluis. Het dagelijks bestuur van Sluis vindt het plan echter niet nood zakelijk. De bestuurders willen het huidige groen op het bunker- terrein behouden. Onverstan dig, vindt Van Mieiio. „Het groen is namelijk bijzonder slecht van kwaliteit. Door gebi-ek aan ondex-houd zijn strui ken uitgegroeid tot slecht gevoimde bomen zonder toe komstperspectief. Rigoxxreus on- dei'houd is sowieso noodzake lijk." De ZMF hoopt met een kopie van de bx-iefwisseling de Sluise gemeenteraad wél voor haar plan te winnen. OOSTBURG - De West- Zecuws-Vlaamse afdeling van vakcentrale FNV Boixdgenoten hoxidt morgen een thema avond. In het kader van het arbeids voorwaardenbeleid voor vol gend jaar wordt er gesproken over pensioenen en levensloopre gelingen. Ook de komende CAO-onderhandelingen staan op het programma. Daarin staat herstel van koopkracht in de vorm van loonsverhoging cen- traal. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Ledeltheater in Oostburg. Advertentie Door de invoering van de Wmo op 1 januari 2007 kunnen mensen In heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadoml stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 -33 30 30 of kijk op www.curadomi.nll. Je haalt niet zomaar iemand in huis. Curadomi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47