Los wal essentieel voor bedrijven geef om dit kind \r PZC Na twaalf jaar weer bioscoop in Terneuzen Kruinings praathuisje biedt ook een plaats voor kleine vrouwtjes giro 7 800 800 0 Ondernemers zetten in op eenvoudige los- en laadmo gelijkheid in Zierikzeese haven =16 Alles over hoofdzaken O woensdag 22 november 2006 door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Een loswal in Zie- rikzee kan aanmerkelijk eenvou diger worden dan in de gemeen telijke plannen staat. Dat zeg gen de ondernemers op bedrij venpark Zuid. Daarmee hopen de ondernemers een loswal in Zierikzee te houden. De los- en laadmogelijkheid dreigt nu te verdwijnen omdat realisatie te duur is. Bij de herinrichtingsplannen voor de Haven in Zierikzee is ook de loswal aan de Engelse Kade betrokken. In de duurste variant is sprake van verplaatsing van de loswal naar elders. In de alle andere (goed kopere) varianten verdwijnt de loswal. Dat is onaanvaardbaar voor zowel de VBZ, de ver eniging Bedrijvenpark Zuid als de Brabants-Zeeuwse Werkge vers (BZW). Deze organisaties pleiten voor een eenvoudige los wal, met een mobiele kraan waar een vrachtwagen onder kan staan. Behoud van de loswal is essen tieel Voor verschillende bedrij ven. Airpack bijvoorbeeld maakt gebruik van scheepvaart om compressoren naar de klant te brengen. „Ze hebben ons hier zelfs naar toe gehaald onder het mom van het water", zegt directeur J. Warnar. „Als we over de weg willen vervoeren, hebben we een probleem bij' de Zeelandbrug. Die moet af gezet worden voor alle verkeer omdat we te breed zijn en dat wordt steeds lastiger om te rege len." Maar Airpack is niet het enige bedrijf dat gebruik maakt van de loswal. Vissers Meedere bedrijven op het bedrij venterrein kiezen voor vervoer over water. „En inmiddels slui ten de vissers zich ook bij ons aan want ik heb begrepen dat die niet meer mogen lossen aan de Nieuwe Haven sinds die is op geknapt." W. Saman van de Brabants Zeeuwse Werkgevers wijst de ge meenteraad bovendien op de voordelen van vervoer over wa ter. „Dat is duurzamer en wij vinden dat je - waar mogelijk - dat moet doen." Beide organisaties wijzen het gemeentebestuur ook op het economisch belang voor de ge meente omdat bestaande ar beidsplaatsen in het gëding kun nen komen als bedrijven wor den gedwongen om te vertrek ken. De ondernemers van het bedrij venpark-zuid hebben inmiddels zelf een rapport laten opstellen om te onderbouwen dat de los wal met minder geld behouden kan blijven. „En dat is aanzienlijk minder", verklapt Warnar. Meer wil hij er nog niet over kwijt. „We bie den het rapport komende vrij dag aan wethouder Renden aan." door René van Stee TERNEUZEN - De binnenstad van Ter- neuzen deed het na de sluiting van het Luxortheater twaalf jaar lang zonder bio scoop. Aan dit filmloze tijdperk kwam gisteravond een einde. Want na een bouwtijd van krap zeven maanden ging bioscoop Merral Terneuzen gisteravond open. Het was meteen ook de voorpremiè re van Casino Royale, de nieuwste film van James Bond. De Engelse superspion schitterde door af wezigheid, maar dat mocht de pret onder de dik zeshonderd genodigden niet druk ken. Want door de ontvangst over de ro de loper waanden zij zichzelf al filmster ren. De nieuwe bioscoop in Terneuzen is onderdeel van Merral Theaters, een keten met in totaal acht bioscopen in Nederland, waaronder ook de Koning van Engeland in Hulst. En de naam Merral is niet toevallig gekozen, want dit is ook de voornaam van de dochter van R. van Steen, de eigenaar en directeur van de bioscoopketen. Zij opende het filmzalencomplex gisteravond samen met burgemeester J. Lonink van Terneu zen. Merral Terneuzen staat op de voormalige parkeerplaats achter het ABC-complex. Die locatie werd gekozen na een zoektocht van dik vijf jaar. Ooit waren ook het Schuttershofgebied, het voor malige Hoop-terrein aan de Kenne- dylaan, de kop van de Noordstraat en de Smidswal in beeld. Uiteindelijk werd hiervan om uiteenlopende redenen afge zien. Hapjes De bioscoop in Terneuzen heeft vier zalen met 168 stoelen per zaal. Het gaat om servicezalen waar tijdens de film drankjes en hapjes kunnen worden besteld. Het complex heeft op de begane grond ook een foyer, een grand café annex restaurant en een terras. Op de eerste verdieping is er een Japans res taurant, het eerste in Terneuzen, waar Burgemeester J. Lonink (derde van links) verricht de officiële openingshandeling samen met eigenaar van de Merral-keten R. van Steen (tweede van links) en diens dochter - en naamgever van de bioscoopketen. (l foto Peter Nicolai het eten op een bakplaat in het bijzijn van de gasten wordt bereid. Vanmiddag houdt de bioscoop tussen twee en vijf uur open huis. Er is een speciaal kinderprogramma met de films Ice Age en Flushed Awayschminken en animatie. Vanaf half zes is er een kennismakingsbuffet in het restau rant. Daarna volgen er nog verrassings films. Het filmzalencomplex opent morgen echt de deuren. Het is dan meteen ook de landelijke première van Casino Royale. Merral Terneuzen mikt jaarlijks op ruim honderdduizend bezoekers. door Joeri Wisse KRUININGEN - Het enige praathuis dat nooit op slot is èn waar net zo veel vrouwen als mannen komen, staat aan 'de boulevard van Kruiningen', op de hoek van het Kanaal door Zuid-Beveland en de Wester- schelde. Na tien jaar inspanning wordt het ouderenhonk morgen officieel geopend. „De Oosterschelde is heel mooi hoor, maar daar is niet zoveel te zien. Hier komt half Nederland langs op de fiets, half Europa vaart door het kanaal en heel de wereld komt over de Wester- schelde voorbij. Bovendien kun je hier van Saeftinge tot de Dow kijken", zegt Jo Houtekamer (64) uit Kruiningen. Samen met Kees Wisse (ook 64) ijverde hij jaren voor de komst van een praathuis bij de radarto ren. Een keet die als jop fungeer de op de ijsbaan in het dorp, werd jaren geleden met ingesla gen ramen en brandschade afge voerd naar de gemeentewerf. Daar zag ijsmeester Houteka mer wel toekomst in als praat huis aan de dijk. „Maar dat viel nog niet mee. Burgemeester Verbree vond het een goed plan, maar er was geen geld voor. Toen Wisse in decem ber 2003 met pensioen ging, kwam er schot in de zaak, hij nam de tijd om de renovatie en de vergunningen te regelen. „Ik geloof dat het wel tienduizend euro heeft gekost om hem uitein delijk op te knappen en hier te plaatsen." Uitrusting „Het resoneert nog aan alle kan ten", zegt Houtekamer. „Maar wat we daar aan kunnen doen, weet ik ook niet." De ontmoe tingsplaats is voorzien van een rijke uitrusting. De klok komt van de klokkenmaker, de salon tafel uit een erfenis en het vloer kleed van iemand die naar Hof Cruninghe is verhuisd. Rondom staan houten bankjes. „Die ston den er nog van de jop en een vas te bezoeker uit 's Gravenpolder heeft een nieuwe bijgemaakt. In dat hoekje heeft hij ook een ver hoging gemaakt, zodat ook onze kleine vrouwtjes goed kunnen zitten." Het praathokje is altijd en voor iedereen open. Houtekamer: „In Waarde en in Yerseke zitten de praathuisjes altijd op slot, hier niet. Laatst kwamen er mensen uit Rotterdam langs op de fiets om hun boterhammen op te eten. Die konden dat nou niet ge loven. Ze vroegen zich af of dat klokje aan de muur en de gas lamp aan het plafond dan niet gestolen worden. Maar ik moe! zeggen dat we ook hele goede bu ren hebben, die hier vierentwin tig uur per dag zijn." Houtekamer wijst op de radarto ren die op steenworp afstand van de het groene hokje is ver wijderd. „Het zijn aardige mensen hoon Er zit ook een Kruiningenaar die ik ken, als ik met de fiets aankom, zie ik ze ook. Dan wil len ze zelfs nog wel eens wat door de micro roepen", lacht Kees Wisse. Topdrukte Houtekamer en Wisse komen vrijwel dagelijks op de punt, maar ze zitten niet vaak alleen. Zaterdag is er topdrukte in het praathuis. Nelly de Bart (68) die inmiddels ook is aangeschoven „Afgelopen zaterdag zaten hier wel zeventien mensen." Houtekamer geniet van zulke drukke dagen. „De één neemt een fles koffie me, de ander heeft thuis wat gebakken. Een heel sociaal gebeuren. Dat is be langrijk, want hier komen ook veel oudere alleenstaanden. De avonden zijn ook bij Houte-' kamer favoriet. „Wie kent niet het versje 'de lichtjes van de Schelde'? Die zijn hier op z'n mooist als de zon achter de hori zon verdwijnt. Ook als het stormt en regent kunnen mensen 's avonds naar het praathuis. „Vorig jaar met slecht weer bleef je thuis, oi stonden we in de garage van de radarpost. Je gaat ook niet bij el kaar in de auto zitten." Morgen om- drie uur wordt het praathuis geopend. 's-Hertogenbosch Idriss Kabrel is vier jaar en woont in Kameroen. Zijn benen zijn vergroeid, daarom loopt hij met beugels. Idriss gaat graag naar school. In de pauze voetbalt hij samen met zijn vriendjes. Zolang hij groeit, heeft Idriss begeleiding nodig. De kosten voor zijn revalidatie tot nu toe bedragen 114,76 euro. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Idriss; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische en of sociale revalidatie. Helpt u mee? Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl Hét speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden "'i Over postpartum depressie is at veet bekend. Net ats over andere psychische aandoeningen. We kennen oorzaken, gevolgen en behandelingen. Het Fonds Psychische Gezondheid biedt informatie en geeft geld voor onderzoek en betere zorg. Kijk op www.fondspsychischegezondheid.nl Wilt u helpen? Er is nog veel te doen! Giro 4003, Utrecht. FONDS PSYCHISCHE GEZONDHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42