PZC rreinbotsing door menselijke fout Vertrouwen in baas gevangenissen is weg CDA ongerust over opleving treiterlijnen ln.ternetPlu.sBell.en. is er nu ook voor ondernemers: Zakelijk InternetPL'usBellen I luim dertig mensen gewond bij ongeval op station Arnhem astors hoeft litspraak niet erug te nemen Politiek circus Onderzoek geweldsfilmpje internet Stadsverbod raddraaiers bepleit Honderden inbraken opgelost Jongen ontvoerd om diefstal Oudste kookblad Tip verdwijnt SGP'er duikt in omstreden verhoormethoden Irak Liegen komt asielzoeker duur te staan zakelijk intemetplusbellen kpn sluifje aan. Opgespoorde zorgfraude verdubbeld ïjde frontale botsing tussen de jéderentrein en de stoptrein snZutphen naar Nijmegen, die 3 kwart over tien net het Arn- ynse station kwam binnenrij- ia, raakten 31 mensen ge- rond. Elf personen moesten in ziekenhuis worden behan- Ud. 3e twee treinen raakten bij de :otsing zwaar beschadigd. De B woensdag 22 november 2006 vorMartijn Ka mans '^Marieke de Witte HAAG - Tweede Kamerlid lisma van het CDA zal minister Ujn van Economische Zaken nagen op te treden tegen zoge- loemdc treiterlijnen. Pat zijn (internetbedrijven die idi toeleggen op het, op ver- zoek, pesten van argeloze bur gers. De aanvrager kan meeluis teren hoe zijn 'slachtoffer' rea geert op het telefoontje. Atsma stelde gisteren dat een paar jaar geleden ook al ophef was over de kwestie, waarna toenmalig minister Brinkhorst met de exploitanten ging pra ten. Dat gesprek sorteerde effect en de lijnen verdwenen. „Maar sinds kort duiken ze weer op. Wij vinden dat schadelijk, het tast de privacy van mensen aan. We willen daarom dat de minis ter stappen onderneemt." PvdA'er Van Dam is ook al ja ren bezig tegen treiterlijnen. „Een maand geleden heb ik een wetsvoorstel ingediend tegen te lefonisch lastigvallen. Het zou prettig zijn als het CDA d§t steunt." Van Dam wil het bre der trekken dan alleen treiterlij nen en het ook lastiger maken voor bijvoorbeeld callcenters om mensen telefonisch iets te verkopen. Mensen kunnen een telefoonnummer van een slacht offer opgeven, dat dan wordt ge beld. De diensten voorzien in een groot arsenaal seksueel ge tinte grappen. Zo kan een klant bijvoorbeeld vragen zijn werkge ver te laten bellen door iemand die zich voordoet als escortgirl. Hij kan vervolgens meeluisteren hoe zijn baas reageert. ANP anonze redactie binnenland IRNHEM - Het treinongeluk n gistermorgen op het station Arnhem is vrijwel zeker het jivolg geweest van menselijk fa- in. De machinist van een goede- ;iotrein zou door rood zijn gere ld). De politie heeft hem giste- !tn aangehouden. delijke Politiediensten en de In spectie Verkeer en Waterstaat. Twintig passagiers werden voor met name snijwonden behan deld in het Arnhemse zalencen trum De Coehoorn, dat als op vangcentrum voor de ruim hon derd inzittenden was ingericht. Burgemeester P. Krikke was er snel bij om de passagiers een hart onder de riem te steken. Elf mensen werden overgebracht naar de ziekenhuizen van Arn hem en Zevenaar. Enkelen had den ruim een uur bekneld geze ten en moesten door de brand weer worden bevrijd. De treinen in Nederland zijn voorzien van het beveiligingssys teem ATB, dat ervoor zorgt dat treinen niet door een rood sein kunnen rijden. Dat systeem werkt echter niet op stations en ook niet als trei nen langzamer dan veertig kilo meter per uur rijden. Pas in 2009 wordt een nieuw systeem operationeel dat in deze geval len wel werkt. Volgens een woordvoerder van spoorwegbeheerder ProRail heeft de huidige krapte van het station geen rol gespeeld bij het ongeval. Het station wordt mo menteel verbouwd en gereedge maakt voor meer treinen. Pro- Rail verwacht dat het nog zeker tot donderdag zal duren voordat het treinverkeer rondom Arn hem weer nol-maal is. In de loop van de dag reden gisteren wel weer treinen in de richtingen Nijmegen enTiel. Reizigers naar andere richtin gen werden met bussen ver voerd en liepen veel vertraging op. GPD pagina 4 roep om snelle aanpak van spoor joptrein liep deels uit de rails iade c cabine werd geheel inge- jaikt. De machinist wist zich in liiligheid te brengen door aan noodrem te trekken en net »r de klap de coupé achter an in te rennen. „Hij heeft pre ses volgens de regels gehan- Td", zegt directeur Jacques luberts van NS Reizigers. „Als nog in de cabine had geze- had hij het niet overleefd." ïware straf diverse getuigen reed Je goederentrein, die op weg naar Duitsland, door een sein. Als dat juist is, wacht Je 34-jarige machinist niet al leen strafrechterlijke vervol- Hij krijgt dan van zijn terkgever, European Railshutt- volgens directeur Zoetmul- ferook een 'zware straf', moge- iijk ontslag. De exacte toe- iracht van het ongeval wordt raderzocht door het Korps Lan- SOTTERDAM - Lijsttrekker nn EénNL Marco Pastors hoeft njn gewraakte vergelijking tus- xn de door hem geconstateerde islamisering van Nederland en !e opkomst van de nazi's in de 'pien dertig niet terug te nemen. Dat heeft de rechtbank in Rot- irdam gisteren bepaald. De par tij Islam Democraten had een lort geding aangespannen tegen Pastors. In een reclamespotje voor zijn partij had Pastors ge- „De gevestigde orde keek toen de nazi's opkwamen, ai nu gebeurt hetzelfde met de islamisering." De partij eiste 'it Pastors op straffe van tien- lizend euro de uitspraak in cel openbaar zou rectificeren die onnodig grievend zou njn. De rechter stelt echter dat Je uitspraak weliswaar beladen is, maar niet onrechtmatig. Pastors spreekt volgens de rech- lerin het spotje niet de islamie- len als groepering aan. $D/Novum noodrem te trekken en direct daarna de cabine uit te rennen. foto Koen Verheyden/ANP door Jan Salden DEN HAAG - Het smeulende conflict tussen gevangenisperso neel en de top van het gevange niswezen is gisteren tot een uit barsting gekomen. Het perso neel heeft het vertrouwen opge zegd in hoofddirecteur G. Wou ters, onder meer omdat deze dreigementen heeft geuit tegen cipiers die contacten onderhou den met de pers en Tweede Ka merleden. Volgens de bewaarders is Wou- PAT HOU Nl£,T M E.Tfc£./v A/e_e_, qe- koror /viet he/v\ mchg/\| ters ongeschikt om een eind te maken aan de angstcultuur bin nen het gevangeniswezen, 'aan gezien hij deze zelf in stand houdt'. De groepsondernemingsraad (gor) van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft Wou ters inmiddels per brief laten weten niet langer met hem ver der te willen. Met name Wou ters' uitlatingen in een toe spraak kort na het Kamerdebat over de Schipholbrand die vorig jaar oktober elf levens eiste, zijn bij de bewaarders in slechte aar de gevallen. De DJI oogstte for se kritiek over haar rol bij die ramp. Cultuurverandering Justitieminister Hirsch Ballin werd voorafgaande aan het de bat met de Tweede Kamer on volledig door zijn ambtenaren geïnformeerd. De bewindsman kondigde daarop maatregelen aan tegen de verantwoordelijke ambtenaren. Wouters was de enige betrokken topambtenaar die mocht blijven zitten. Hij zou leiding moeten geven aan de cultuurverandering die binnen de DJI moet plaatsvinden. Ook zou hij een team gaan leiden dat een nieuw veiligheidsbeleid moest ontwikkelen. Dat stuitte echter op verzet bij het gevange nispersoneel, omdat Wouters nog voor de Schipholbrand waarschuwingen over de brand- onveiligheid van gevangenissen had genegeerd. Hirsch Ballin stelde daarop een andere team leider aan. In een toespraak ten overstaan van het voltallige personeel plaatste Wouters onlangs vraag tekens bij de noodzaak van de door de minister gewenste cul tuuromslag. „Waarom? Bij mij zit het goed. Bij jullie toch ook?" In de brief aan Wouters schrijven de cipiers het hem kwalijk te nemen dat hij bewaar ders heeft bedreigd omdat zij contacten onderhouden met pers en politiek. „De directeur draagt daarmee bij aan het in stand houden van de angstcul tuur", schrijven ze in hun brief aan Wouters. „Iemand die de noodzaak van een cultuurom slag ontkent kan die niet zelf be werkstelligen." Wouters heeft verder kwaad bloed gezet door in de speech te beloven dat amb tenaren tegen wie na de Schip holbrand maatregelen werden genomen, weer goed terecht zul len komen. „Reken er op dat het een knalfeest wordt als je ons verlaat!", beloofde hij een van hen. Leden van de ondernemings raad hebben gisteren crisisover leg gevoerd met de top van het ministerie. Volgens gor-voorzit- ter Peter Soethoudt is daarin een aantal toezeggingen gedaan. „We bespreken volgende week of die voldoende zijn." GPD DEN HAAG - Graffitikunstenaar Faith71 werkte gisteren aan een graffitiwerk, geïnspireerd door de verkiezingen, bij de ingang van de Tweede Kamer in Den Haag. Faith71 verbeeldt met zijn werk een volgens hem mogelijke nieuwe partij, de Partij van de Clownes ke Antipathie, een samenvoeging van het CDA met de PvdA. Hij kwam op het idee hiervoor door het kijken naar tv-debatten tussen de lijsttrekkers Balkenende en Bos, die volgens hem veel weg had den van een circusvoorstelling. foto Marco Buddingh/ANP ENSCHEDE - De politie in Twente onderzoekt enkele filmpjes op internet waarin een jongen in Enschede een reeks strafbare feiten pleegt. Daarin is te zien hoe hij vuurwapens afschiet en molotovcocktails gooit, zei een woordvoerster van de politie gisteren. Ook steekt hij in Enschede coniferen in brand. In Enschede worden sinds enige tijd op verschillende plaatsen heesters en coniferen in brand gestoken. In som mige fragmenten is de jongen duidelijk in beeld. De poli tie heeft nog geen idee wie de dader is. GPD/Novum LEEUWARDEN - Districtschef Mare Jacobs van de poli tie in Leeuwarden wil raddraaiers voortaan weren uit zijn stad. Vooral mensen die zich in het uitgaansleven mis dragen zouden als persona non grata bestempeld moeten worden. Raddraaiers die zich toch in de Friese hoofdstad vertonen zouden dan een boete moeten krijgen. Dat zegt Jakobs vanavond in een documentaire van Omrop Fryslan. ANP ROERMOND - De politie heeft de afgelopen twee dagen acht personen aangehouden die worden verdacht van be trokkenheid bij honderden woninginbraken. Zij hadden het vooral voorzien op woningen in dorpen langs de A67 en A73 in Noord-Brabant en Limburg. Ze opereerden van uit Limburg, meldde de politie gisteren. De inbrekers stalen geld, sieraden, laptops en camera's. Ook namen zij tientallen auto's mee nadat zij de sleutels hadden gestolen. Volgens de politie doorzochten ze de slaapkamers van de gedupeerden, terwijl deze sliepen. GPD/Novum MAASTRICHT - De politie heeft gisteren drie mannen op gepakt op verdenking van het ontvoeren van een 16-jari- ge jongen uit een school in Cadier en Keer. De jongen werd vlak na de les uit zijn klaslokaal gehaald, waarna hij werd gedwongen om in een auto te stappen. De man nen hielden hem enkele uren gegijzeld in een pand in Maastricht. Om half zeven 's avonds werd hij vrijgelaten en is hij naar zijn huis gelopen in Maastricht. De politie heeft vroeg in de ochtend twee mannen opge pakt; een derde man meldde zich even later zelf op het bu reau. De politie vermoedt dat de jongen werd vastgehou den omdat hij een brommer had gestolen. De verdachten zijn geen bekenden van de jongen. GPD/Novum HAARLEM - De Tip, het oudste en volgens de uitgever grootste kookblad van Nederland, verdwijnt. Het laatste nummer ligt deze week in de winkel. Vanaf volgende maand verschijnt Delicious, dat beter aansluit bij de ver wachting van de gastronoom van tegenwoordig, aldus uit gever Gert Jaap Schoppink gisteren. liet eerste nummer van Tip verscheen bijna dertig jaar geleden. Het blad be vatte toen naast recepten en kookinformatie veel huishou delijke tips. Later veranderde de naam in Tip Culinair en verdwenen de schoonmaakadviezen. ANP Een goederentrein kwam gisterochtend op het station in Arnhem frontaal in botsing met een passagierstrein. De machinist van de stoptrein kon zich redden door aan de door Yvonne Hamar en Fons Kockelmans DEN HAAG - Oud-Tweede Ka merlid Van den Berg van de SGP wordt voorzitter van de commissie die de omstreden ver hoormethoden van Nederlandse militairen in Irak gaat onderzoe ken. Ingewijden hebben dat gisteren bevestigd. Minister Kamp van Defensie heeft het onafhankelij ke onderzoek ingesteld. DEN HAAG - Vreemdelingen die valse papieren gebruikten om een verblijfsvergunning te krijgen, worden strenger behan deld bij een volgende aanvraag. Dat wil minister Verdonk van Vreemdelingenzaken. Ze wil de wet zo veranderen, dat een aanvrager geen verblijfs vergunning krijgt als hij in het verleden verkeerde gegevens heeft doorgegeven. Bovendien wil ze immigranten die strafba re feiten plegen eerder tot onge wenste vreemdeling verklaren. GPD/Novum (Advertentie) 1 abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste nummers in Nederland" Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur BusinessCenter kpn.com/zakelijk ^0800-0403 'Exclusief betaalde servicenummers. Op Zakelijk IntemetPlusBellen is een fair use policy van toepassing. Deze aanbieding loopt 33. december 200G. Aanleiding voor het onderzoek is berichtgeving in de Volks krant vorige week dat leden van de Militaire Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (MIVD) zich in 2003 schuldig hebben gemaakt aan martelingen. Dat zou zijn gebeurd bij vijftien Irakezen die gevangen waren genomen. De Tweede Kamer was hier niet over ingelicht. De MTVD had verduisterde ski brillen gebruikt, harde muziek opgezet en water over de ver dachten gegooid. Kamp was ver rast door het nieuws en kondig de vrijdag een onderzoekscom missie aan. Inmiddels is geble ken dat de Koninklijke Mare chaussee en het Openbaar Minis terie de gebruikte methoden des tijds wel hadden onderzocht. Het OM zag er geen strafrechte lijke feiten in zodat geen vervol ging werd ingesteld. ANP DEN HAAG - Het opgespoorde fraudebedrag in de zorg is vorig jaar bijna verdubbeld tot 8,5 miljoen euro. Dat blijkt uit een inventarisatie van Zorgverzekeraars Neder land (ZN). De organisatie is op zoek naar de mogelijkheden voor een gezamenlijk sanctiebe leid en voor een meldpunt voor zorgfraude. Het fraudebedrag heeft betrekking op 1086 gecon stateerde fraudegevallen, een stijging van 31 procent. Het gemiddeld bedrag per gecon stateerde fraude bedroeg vorig jaar 7867 euro (plus 48 procent). Intensieve samenwerking met Europese collega's leert dat in Europa naar schatting tussen de 30 en 100 miljard euro per jaar verloren gaat aan fraude en cor ruptie in de zorg. Fraude in de zorg is een structu reel probleem, denkt Zorgverze keraars Nederland. Het komt zo wel voor bij verzekerden als bij zorgaanbieders. Voorbeelden zijn het ophogen van nota's door cijfers toe te voegen, de da tum van de nota veranderen zo dat de verzekerde beter uitkomt met zijn eigen risico, andere be handelingen declareren dan die hebben plaatsgevonden en geld van het persoongebonden bud get in eigen zak steken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3