Tot 2010 geld voor Tafeltje-Dek-Je PZC PZC Kajak van Zierik weer opgepoetst Aan een op de drie fietsen mankeert wel iets Bezwaar ingediend tegen uitzaaien van Ierse mosselen laad moet nog beslissen over subsidie voor langere termijn voor maaltijdverstrekker >13 ieere wil aantal erkeersborden erminderen Nieuwe bands presenteren zich in Big S Schoonmaakbeurt voor topstuk Jongen (13) mishandeld Geen asbest uitgebrande schuur Automobilist op linkerweghelft Bonus voor oudere minima Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen tinrPiet Kleemans i[ERIKZEE - Het college van orgemeester en wethouders inde gemeente Schouwen-Dui- dand vindt dat de Stichting Ta- illje-Dek-Je Schouwen-Duive- nid in ieder geval de komende ine jaar nog subsidie van de ge rente moet krijgen. De uitein- jfüjke beslissing daarover is nn de gemeenteraad, die ook woensdag 22 november 2006 'oorEdith Ramakers Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet "ww. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl moet besluiten of op langere ter mijn de subsidie wordt voortge zet. De Stichting Tafeltje-Dek-Je zorgt al jaren voor de bezorging van warme maaltijden aan de mensen die daar - na indicatie - behoefte aan hebben. De ge meente Schouwen-Duiveland steunt het werk van de stichting met subsidie. Dat wil zij in ieder geval over 2007 en de drie daaropvolgende jaren blijven doen, hoewel er voor wat betreft de maaltijdbezorging heel wat gaat veranderen. Tot nu toe leverde zorgkoepel Allévo de maaltijd maar dat wordt in februari 2007 anders. De warme maaltijden maken dan plaats voor koelvers-maaltijden die Allévo inkoopt bij thuiszorgor ganisatie Zorgstroom. Deze maaltijden worden niet dage lijks maar t\tfee keer per week bezorgd. Zorgstroom heeft fors gein- vesteerd om de koelversmaal tijden te kunnen produceren en verplicht Allévo tot een meerjarige afname. Allévo op haar beurt heeft weer aan Tafeltje-Dek-Je gevraagd óók voor een langere periode te teke nen voor bezorging van de koel versmaaltijden. Gesproken werd van een afnameverplich ting tot 2012, maar dat gaat de gemeente te ver. De gemeente wil niet verder dan subsidie voor 2007 en de daarop volgen de drie jaar. Die voorzichtigheid van de ge meente wordt ingegeven door onzekerheden met betrekking tot het nieuwe systeem. Zo vraagt de gemeente zich af of de klant wel zo gecharmeerd is van de - zelf op te warmen - koelver- se.maaltijden. „Daarnaast is het onzeker of Tafeltje-Dek-Je haar vrijwilligers blijvend aan zich kan binden. Nu hebben de vrij willigers hun eigen traject en persoonlijke contacten met de afnemers. Dat verandert in fe bruari 20Ö7 in onpersoonlijke routes in koelversauto's. Deze onzekerheden rechtvaardigen een minder langdurige verbinte nis tussen Allévo en Tafel tje-Dek-Je. Het college voegt daar aan toe dat dat zij aan de vooravond van herziening van het subsidie beleid staat. Met de raad is een taakstellende bezuinigingen 50.000 euro afgesproken. Het college beschouwt het uitspre ken van de intentie tot in ieder geval nog drie jaar subsidie na 2007 als 'een gebaar van waarde ring'. 50MBURG - De gemeente feere wil het woud aan ver keersborden met 25 procent te rugdringen. Dat zegt wethouder I.Melse van de gemeente Veere. ;ffe zullen binnen de wettelijke sogelijkheden alle verkeersbor- ien weghalen die overbodig zijn geraakt." Set college van B en W wil min- jer borden langs de kant van de reg uit veiligheidsoverwegin- p en uit esthetisch oogpunt, gorden leiden de automobilist aar af en ze vervuilen. Over had schaadt en het is op sommi es plaatsen absoluut geen ge acht. Overal waar je kijkt dui- «nborden op." D;gemeente heeft alle verkeers borden geteld: Dat zijn er in to- aal 3177. Helse voelt er veel voor om een ian de dertien kernen volledig ierkeersbordenvrij te maken. Bat kan in de vorm van een proefproject. Bij binnenkomst fan een kern hangt er een bord taarop staat dat de weggebrui- een 3 0-kilometerzone in- Ijilten dat die zich aan de alge verkeersregels moet hou- |n, „En verder zijn alle borden weggehaald. Ik ben kernwethou- (Jer van onder meer Westkapelle dit plan daar onder de aandacht gebracht. Maar niet ie- atreen ziet het nog zitten. Er iordtnog over nagedacht." 8URGH-HAAMSTEDE - The twisted Animals en Honoria tre ilen aanstaande zaterdag op in jeugdsoos Big S in Burgh-Haam- stede. Honoria zal het spits afbijten. De vrij nieuwe formatie bestaat litWessel van Doorn (zang), Ru- ben Thijssen (gitaar), Mathijs timmermans (bas) en Reinier en (drums). De band speelt uitsluitend eigen werk. toor the Twisted Animals band binnen de dansschoenen uit de hst. Emiel Giljamse (bas en tang). Freek van der Weele (gi taar en zang) en Tijl Frijns imm) hebben onder meer opge treden bij Anywave en in De in Renesse. De bandjes- avond begint om 20.00 uur. Restauratoren Regien Geerke(l) en Nancy Knaap verrichten klein herstelwerk aan de eeuwenoude kajak van Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De legende vertelt dat in Zierikzee de 'revolutie' zou uitbreken, wanneer de vermeende stichter van de stad met zijn kajak zou worden wegge haald. Regien Geerke en Nancy Knaap van de Maatschappij voor Restaurato ren Tempus Fugit wagen de gok. De met stro opgevulde leren anorak met houten kop is hoognodig toe aan een op knapbeurt. Voorzichtig tillen ze de pop uit de ran ke boot. Zierik, of wie de man ook mag voorstellen, wordt ongedeerd in een hoek van het museumzaaltje gezet. Hij komt later zelf aan de beurt in het Am sterdamse restauratie-atelier. Eerst richten Geerke en Knaap zich op het ruim zes meter lange vaartuig. Hun eer ste indruk is hoopgevend. De uit hout en dierlijke materialen opgebouwde ka jak is nog in redelijk goede staat. Een grondige schoonmaakbeurt en wat klein herstelwerk volstaan om het tops tuk uit het Maritiem Museum te behoe den voor verder verval. Het opknappen van de boot gebeurt ter plekke, omdat vervoer te lastig zou worden, en vergt slechts één dag. De pop keert voor ope ning van het nieuwe museumseizoen weer terug. Van de herkomst hebben de restaura teurs geen kaas gegeten. Ze houden zich vast aan het onderzoek van Noord-Ame- rika- en pooldeskundige Gert Nóoter in 1964, naar tien oude kajaks in Neder land. In zijn speurtocht stuitte hij onder meer op een beschrijving van de han delswaar die Nicolaas Tunes in 1656 met zijn schip in Vlissingen aan land bracht, na een reis naar het Caraïbisch gebied en een ontmoeting met eskimo's. Op die lijst komt ook 'een groot aantal kleine zeeschuitjes' voor. Eén van de ka jaks is achtergebleven in Vlissingen en heeft daar langere tijd in het stadhuis gehangen. Ook die kajak was verleven digd met een pop, harpoen en peddels. De kans dat de Vlissingse kano uiteinde lijk in Zierikzee terecht is gekomen, acht Nooter, en na hem ook andere his torici, klein. Hij baseert zich op een dag boeknotitie van Victor Hugo, die in 1867 een bezoek bracht aan Zierikzee. De Franse schrijver werd ook rondge leid door Brouwershaven. Zijn gids toonde hem 'in de verte het duin waar men honderd jaar geleden een verdron ken Eskimo in zijn vaartuigje heeft ge vonden. Gisteren hebben we dat bootje in een afdeling van het stadhuis gezien, opgehangen aan het plafond', schrijft Hugo. Op de inventariskaart van het museum staat bovendien dat de kajak al in de achttiende eeuw in een kamer van het stadhuis hing. Toerisme In 1984 verhuisden man en boot naar de huidige plek op de zolderverdieping van het 's Gravensteen. Het verhaal dat de stichter van Zierikzee een Eskimo zou zijn die de Atlantische oceaan is overgestoken en hier een nederzetting is begonnen, is er volgens historicus foto Dirk-Jan Gjeltema Frans Beekman vermoedelijk bijverzon- nen bij de opkomst van het toerisme be gin vorige eeuw. Evenals de waarschu wing voor een revolutie. Vaststaat dat de kajak 350 tot 250 jaar oud is. Dat blijkt ook uit onderzoek naar voorwerpen uit de boot. De kajak is opgebouwd uit een houten geraamte, omspannen met huiden van robben of zeehonden. Het is de restauratoren van Tempus Fugit vooral te doen om de bin nenkant. Het stro uit de pop heeft heel wat stofnesten en dode insecten achter gelaten. Zodra Geerke de stofzuigers lang in de kuip zet, wolkt het stof op in het licht van de zaklamp. „Waarschijn lijk zit er in de punt nog veel meer, maar daar kunnen we niet komen. We doen nu wat we kunnen." Een aantal baleinen in de kuip is ver droogd en losgesprongen, waardoor lat jes zijn gaan schuiven. Die worden weer vastgezet, zodat de stevigheid van de ka jak wordt hersteld. Knaap concentreert zich op reparatie van de twee met bot versterkte punten van de boot. Pezen zijn als draad gebruikt om de huid rond het botje strak te trekken. „Heel knap gemaakt", zegt ze bewonderend. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Nog te veel fiet sen van scholieren zijn niet in or de. Een derde van de rijwielen vertoont mankementen. Een slechte zaak vindt de Schou wen-Duivelandse afdeling van Veilig Verkeer Nederland. De af deling zint op een eilandelijke voorlichtingscampagne om aan dacht te vragen voor het pro bleem. Stijn staat er wat beteuterd bij. Nee, hij wist niet dat zijn stuur los zat en ja, natuurlijk is dat ge vaarlijk. De fiets van Stijn was, zo bleek gisteren tijdens de fiet- senkeuring van Veilig Verkeer Nederland bij de Sint Willibror- dusschool, bepaald niet de enige met mankementen. Voorzitter J. Prins van de Schou- wen-Duivelandse WN-afdeling schat dat ongeveer een derde van de fietsen van scholieren niet in orde is. „Wat er allemaal mis is? Alles. Verlichting, loszit tende handvatten, slechte rem men, noem maar op. Sommige fietsen zijn echt rijp voor de sloop. Ik snap niet dat ouders hun kinderen op een fiets waar van alles aan mankeert naar school laten fietsen." Voorzitter J. Prins van de Schouwen-Duivelandse WN-afdeling vindt dat ouders hun verantwoorde lijkheid moeten nemen. „Ik snap niet dat ouders hun kinderen op een fiets waar van alles aan mankeert naar school laten fietsen." foto Dirk-Jan Gjeltema Samen met VVN-collega N. Stamperius buigt Prins -zich over wéér een fiets. Een stoere mountainbike die er op het eerste gezicht prima uitziet. Schijn bedriegt: de achterband is niet voorzien van de ver plichte reflecterende strip. Even als de verlichting. Dat laatste is echter geen probleem voor fietseigenaar Ricardo. De af neembare voor- en achterlich ten zitten in zijn schooltas en hij komt ze even later triomfante lijk showen aan Prins en Stam perius. Gezien worden Die maken van de gelegenheid gebruik om het belang van goe de fietsverlichting nog eens extra te benadrukken. Prins: „Zeker in dit jaargetijde is het heel belangrijk dat je goed ziet en gezien wordt. De verlichting moet echt in orde zijn en ik moet helaas zeggen dat dat vaak niet zo is." Verkeersouder I. Verkaart is het helemaal met Prins eens dat ouders veel nadrukkelijker met hun neus op hun verant woordelij kheden gedrukt moe ten worden. „Dat ouders hun kinderen met een slechte fiets op pad sturen is schrijnend. Le vensgevaarlijk." Prins is blij met de steun van Verkaart. „Maar weet je wat nou zo verve lend is? Dat er maar zo weinig verkeersouders zijn. Van de 26 scholen op het eiland zijn er maar vijf met verkeersouders. dat moeten er echt veel meer worden." TERNEUZEN - Acht jongens in de leeftijd van dertien tot en met zestien jaar hebben afgelopen maandagmiddag een dertienjarige jongen uit Terneuzen ernstig mishan deld. Het slachtoffer liep hierbij enkele pijnlijke plekken en een paar gekneusde ribben op. De dertienjarige Terneuzenaar fietste rond drie uur op de Evertsenlaan in Terneuzen langs het groepje van acht. Een yan hen pakte zijn fiets en duwde de jongen omver. Toen het slachtoffer op de grond lag, werd hij diverse ma len op zijn hoofd en rug geschopt. Het groepje jongens reed vervolgens weg in de lichting van de McDonalds. De politie in Terneuzen is op zoek naar getuigen van de mis handeling. ARNEMUIDEN - In de omgeving van cle Arnemuidse aardappelschuur, die maandagmiddag uitbrandde, is geen asbest gevonden. De kankerverwekkende stoffen zijn rond de boerderij gebleven. „Doordat het regende was de hitte niet zo hoog", legt officier van dienst S. Ver meulen uit. „Het asbest kon in de lucht niet opstuwen. Bo vendien was het gebonden, het zat in grote stukken aan de platen vast." De brandweer heeft gisterochtend nog na- controle gedaan. „Er was rook gesignaleerd. Een stel hou ten balken waren aan het na smeulen. Die hebben we ge blust." De brandweer is klaar aan de Veerseweg'. De ge meente ruimt het asbest op. KRABBENDIJKE - De politie heeft gisteren een me dedeling gedaan over hoe het verkeersongeval op de Oude Rijksweg bij Krabbendijke vermoedelijk heeft plaats gevonden. Bij het ongeluk kwamen maandagavond tegen tien uur twee bewoners van de gemeente Reimerswaal om het le ven, een man van 20 jaar (en niet zoals gemeld 21 jaar) en een vrouw van 55 jaar. De 20-jarige automobilist die uit de richting van Rilland kwam, is aldus de politie op niet te verklaren wijze op de linkerweghelft terechtgekomen. De 55-jarige vrouw die uit de richting van Krabbendijke kwam, reed hem vol in de rechterflank aan. GOES - Goese en Noord-Bevelandse senioren met een laag inkomen krijgen een eindejaarsuitkering. Dat heb ben beide gemeenten besloten. Mensen moeten de bonus wel zelf aanvragen op het stadskantoor in Goes. Een alleenstaande ontvangt 51 euro, een stel 75 euro. Voorwaarde is dat cle ontvanger 65 jaar is of dat voor 1 ja nuari 2007 wordt. Verder mag het inkomen maximaal zestien procent boven de bijstandsnorm liggen. Wie meer verdient, valt buiten de regeling. Bij de toekenning kijken de gemeenten ook naar het vermogen. Een alleenstaande mag maximaal 5180 euro achter de hand hebben, een stel 10.360 euro. Vreemdelingen zonder geldige verblijfsver gunning hebben geen recht op deze tegemoetkoming. Inwoners met een (aanvullende) bijstandsuitkering en mensen die geen bijstandsuitkering ontvangen, maar wel gebruikmaken van de aanvullende ziektekostenverzeke ring gemeenten (AZG) krijgen het genoemde bedrag auto matisch op hun rekening gestort, als na controle de aches- en inkomens gegevens nog juist zijn. door Harmen van der Werf YERSEKE - Vogelbescherming Nederland, stichting Wad en de Zeeuwse Milieufederatie heb ben bij het ministerie van Land bouw bezwaar gemaakt tegen de vergunning voor het uit zaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De drie organisaties hebben bij hun bezwaar nog niet aangege ven waarom zij in beroep gaan tegen de half oktober verstrekte vergunning. Zij willen met hun beroep in de eerste plaats aange ven dat zij nog altijd bedenkin gen hebben bij het uitzaaien van Ierse mosselen in de Ooster schelde. De kans dat vreemde or ganismen met de Ierse mosselen meekomen, mag volgens hen niet worden onderschat. Imares in Yerseke (voorheen Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek) heeft de risico's in beeld gebracht. Uit deze studie bleek dat de risico's beperkt zijn. De Groningse hoogleraar W. Wolff plaatste kritische kant tekeningen bij die conclusie. In de verleende vergunning is daar aldus medewerker G. van Zonne veld van de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) te weinig rekening mee gehouden. Voor de bezwaarmakers weegt zeker zo zwaar dat minister Veerman van Landbouw een dia loog over het vraagstuk van de Ierse mosselen had toegezegd, maar dat hij zich niet aan die toezegging zou hebben gehou den. Van Zonneveld: „Zo gaat het voortdurend. Het ministerie van Landbouw schuift het steeds voor zich uit, waardoor wij ons genoodzaakt zien om be zwaar te maken." Het bezwaar heeft vooral een symbolische waarde. Sinds cle vergunning is verleend, zijn al veel Ierse mosselen naar Yerse ke gebracht en in de Oosterschel de uitgezaaid. Secretaris J. Hol- stein van de Vereniging van Im porteurs van Schelpdieren kan nog geen cijfers geven. Die ko men achteraf. Holstein geeft in een reactie op het bezwaar van de natuur- en milieuorganisa-' ties aan dat minister Veerman alles heeft afgewogen, ook hét' kritische commentaar van hoog leraar Wolff. „En Veerman is tot de conclusie gekomen dal het uitzaaien verantwoord is." Het bezwaar wordt eerst in een ministeriële commissie behan deld. Wordt het afgewezen, dan is beroep mogelijk bij de Raad van State. Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl (Advertentie) Door de Invoering van de Wmo op 1 Januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadomi. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadomi stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Je haalt niet zomaar iemand in huis. Curadomi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39