Ambtenaar voor schelpdiersector éS PZCI PZC Het mooiste plekje van Nederland Tholen wil af van dorpshuizen Veroorzaker ongeval krijgt werkstraf Bouwfonds denkt project De Schans snel vlot te trekken ïemeente Reimerswaal biedt ondernemers helpende hand linima in eimerswaal krijgen bijdrage lederhof houdt aarlijkse markt agenda Van den Dongen Delta in laatste ronde voor Indaver Buurtsparen Castria uitgesteld Scouting Heinkenszand krijgt geld Vrouw wordt onwel in auto Jongen (16) gewond door vuurwerk Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 22 november 2006 113 inrHarmen van der Werf IUININGEN - Yerseke hel- i hét centrum van de schaal- schelpdiersector te blijven, tt dat doel voor ogen gaat de meente Reimerswaal probe- haar steentje bij te dragen nhet mogelijk maken van ver- Mffwgen. Reimerswaalse gemeente- 8HNINGEN - Gezinnen en al- mstaanden met een minimum komen kunnen in de gemeente imerswaal een eindejaarsbij- rage krijgen. Reimerswaalse gemeente- ad heeft daar gisteravond nsgezind toe besloten op voor van de PvdA. Alleenstaan- ai kunnen eenmalig maximaal jftig euro krijgen, gezinnen nderd euro. „Goed getimed el het oog op de Kamerverkie- ngen", kreeg PvdA-fractie- orzitter D. Louwrik van ver- billende kanten te horen. Ze tkende dat dit heeft meege- leeld. „Ook zonder Kamerver ezingen waren we hiermee ge- men." ind vorig jaar is in Reimers- aal eenzelfde eindejaarsbijdra- uitgekeerd. APELLE - In zorgcentrum Ce- erhof in Kapelle wordt van- de jaarlijkse Cedermarkt (houden. is een rommelmarkt en er jn demonstraties bloemschik- En, Iris vouwen en glaskunst, e Cedel-markt is van 10.00 tot ,00 uur. De opbrengst is be emd voor een beamer met een oot scherm voor bewoners van ederhof. LLEWOUTSDIJK Het Fort, 1.00-17.00 uur: Open voor bezichti- "9; iOES - Ambachtscentrum van de Hol- idsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De- insiratie diverse ambachten; Pil, 14.00 uur: Uiteenlopende activi- i=n voor alle WAO-ers; Wqlheek, 14.00 uur: Voorlezen voor :deren van 4-8 jaar; tPELLE - Zorgcentrum Cederhof, iCO-16.00 uur: Jaarlijkse Cedermarkt; RABBENDIJKE Gymnastiekzaal eulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe- voor senioren Gymnastiekvereni- 19 Sparta IUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 Biljarten en/of kaarten voor WAO' sen 50-plussers; UD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 mKoersballen ANBO; KH0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter zonaal dansen; HOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek- 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; ItMELDINGE - Dorpscentrum De We el, 09,30 uur: Digitaal lokaal, Compu- «ochtend; 13.00 uur: 15.00 uur: Inter zonaal dansen; ffiSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten. STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl raad keux-de gisteravond een voorstel goed waarin daarvoor een belangrijke stap wordt ge zet. 'Vei-volg van een actieve ge meentelijke rol in het behoud van de schaal- en schelpdiersec tor' is de titel van het plan. De zinsnede 'actieve gemeentelijke rol' doet veel vennoeden, maar de gemeente Reimerswaal reali seert zich dat haar bescheiden heid past. Nieuwe wegen Het bedrijfsleven zal het zelf moeten doen. Het zal zelf nieu we wegen moeten uitstippelen om de huidige moeilijke tijd te doorstaan; een moeilijke tijd ver oorzaakt door een tekort aan mosselzaad (de grondstof voor de kweek van mosselen) en door strengere natuuiregels. En er ligt 'de eis' van het ministerie van Landbouw dat de sector de komende jaren inzet op verduur zaming, op het minder afhanke lijk worden van natuurlijk mos selzaad uit met name de Wad denzee. De gemeente Reimerswaal wil aan dat proces voluit haar mede werking verlenen door de sector de helpende hand te bieden bin nen haar (beperkte) mogelijkhe den. Het gaat dan vooral om het ruimtelijk mogelijk maken van nieuwe activiteiten. Alleen daar kan al een aardige stimulans van uitgaan. Een bedrijf als de Roem van Yer seke is bijvoorbeeld bezig met kunstmatig kweken van mossel zaad. Er wordt aan gedacht die mosselen eerst binnendijks door te laten groeien, omdat ze nog niet zijn opgewassen tegen in de Oostei'schelde levende natuurlij ke vijanden als zeesteiTen. Om de binnendijkse kweek een kans te geven, heeft Reimerswaal be sloten het (nog) agrarische ge deelte van de Olzendepolder bij Yerseke te reserveren voor expe- rimenten. Binnen Reimerswaal wordt een speciale ambtenaar aangesteld om dit alles handen en voeten te geven. De gemeentei-aad heeft daarvoor tot in 2009 65.000 euro per jaar uitgetrokken. De ambte naar wordt het aanspreekpunt voor ondernemers in de schaal- en schelpdiei-sector die willen in- noveren. „Een miljoenpoot", noemde wet houder J. Sinke (SGP, ruimtelij ke ordening) de medewerker. Hij moet goed met mensen uit de sector om kunnen gaan en de ambtelijke, bureaucratisch we gen soepel kunnen doorlopen, zodat initiatieven ook echt van de grond woi*den getrokken. Een gemakkelijke opgave is dat niet. ChiistenUnie-raadslid A. Jumelet wees niet voor niets op de verdeeldheid binnen de be drijfstak. De gemeente Reimers waal moet dan ook volgens hem vóór alles de indruk zien te ver mijden dat zij de één of de an der voortrekt. K. Prins van het concern Prins en Dingemanse heeft bijvoorbeeld al tien hecta- re landbouwgrond in de Olzen depolder. Wethouder Sinke zag daar geen punt in. „Andere be- diïjven krijgen ook de gelegen heid." Jo Houtekamer en Kees Wisse (rechts) zitten bij mooi weer voor hun nieuwe praathuis bij de radarpost aan de Westerschelde. door Joeri Wisse KRUININGEN - Het enige praathuis dat nooit op slot is èn waar net zo veel vrouwen als mannen komen, staat aan 'de boulevard van Kruiningen', op de hoek van het Kanaal door Zuid-Beve land en de Westerschelde. Na tien jaar inspanning wordt het ouderenhonk mor gen officieel geopend. „De Oosterschelde is heel mooi hoor, maar daar is niet zoveel te zien. Hier komt half Nederland langs op de fiets, half Europa vaart door het kanaal en heel de wereld komt over de Wester schelde voorbij. Bovendien kun je hier van Saeftinge tot de Dow kijken", zegt Jo Houtekamer (64) uit Kruiningen. Samen met Kees Wisse (ook 64) ijverde hij jaren voor de komst van een praat huis bij de radartoren. Een keet die als jop fungeerde op de ijsbaan in het dorp, werd jaren geleden met ingeslagen ra men en brandschade afgevoerd naar de gemeentewerfDaar zag ijsmeester Hou tekamer wel toekomst in als praathuis aan de dijk. „Maar dat viel nog niet mee. Burgemees ter Verbree vond het een goed plan, maar er was geen geld voor." Toen Wis se in december 2003 met pensioen ging, kwam er schot in de zaak, hij nam de tijd om de renovatie en de vergunnin gen te regelen. „Ik geloof dat het wel tienduizend euro heeft gekost om hem uiteindelijk op te knappen en hier te plaatsen." „Het resoneert nog aan alle kanten", zegt Houtekamer. „Maar wat we daar aan kunnen doen, weet ik ook niet." De ontmoetingsplaats is voorzien van een rijke uitrusting. De klok komt van de klokkenmaker, de salontafel uit een er- fenis en het vloerkleed van iemand die naar Hof Cruninghe is verhuisd. Rond om staan houten bankjes. „Die stonden er nog van de jop en een vaste bezoeker uit 's Gravenpolder heeft een nieuwe bij gemaakt. In dat hoekje heeft hij ook een verhoging gemaakt, zodat ook onze klei ne vrouwtjes goed kunnen zitten." Het praathokje is altijd en voor ieder een open. Houtekamer: „In Waarde en in Yerseke zitten de praathuisjes altijd op slot, hier niet. Laatst kwamen er mensen uit Rotterdam langs op de fiets om hun boterhammen op te eten. Die konden dat nou niet geloven. Ze vroe gen zich af of dat klokje aan de mum- en de gaslamp aan het plafond dan niet ge stolen worden. Maar ik moet zeggen dat we ook hele goede buren hebben, die hier vierentwintig uur per dag zijn." Houtekamer wijst op de radartoren die op steenw;orp afstand van de het gi'oene hokje is verwijderd. „Het zijn aardige mensen hoor. Er zit ook een Kruiningenaar die ik ken, als ik met de fiets aankom, zie ik ze ook. Dan willen ze zelfs nog wel eens wat door de micro roepen", lacht Kees Wisse. Wisse houdt vooral de scheepvaart op de Westerschelde goed in de gaten. „Voordat ik hier naartoe ga, kijk ik even op het internet om te zien wat er aankomt. Daar zit wel een uur vertra ging in. Als ik op de computer een schip bij de kerncentrale van Borssele zie va ren, komen ze tegen de tijd dat ik hier ben langs gevaren." Houtekamer en Wisse komen vrijwel da gelijks op de punt, maar ze zitten niet vaak alleen. Zaterdag is er topdrukte in het praathuis. Nelly de Bart (68) die in middels ook is aangeschoven: „Afgelo- foto Willem Mieras pen zaterdag zaten hier wel zeventien mensen." Houtekamer geniet van zulke drukke dagen. „De één neemt een fles koffie me, de ander heeft thuis wat gebakken. Een heel sociaal gebeuren dus. Dat is be langrijk, want hier komen ook veel oudere alleenstaanden. De Bart is een frequente bezoekster. „Ik ben hier een paar keer per week, 's zo- mers elke avond." De avonden zijn ook bij Houtekamer fa voriet. „Wie kent niet het versje 'de lichtjes van de Schelde'? Die zijn hier op z'n mooist als de zon achter de hori zon verdwijnt. Ook als het stormt en regent kunnen mensen 's avonds naar het praathuis. „Vorig jaar met slecht weer bleef je thuis, of stonden we in de garage van de radarpost. Je gaat ook niet bij elkaar in de auto zitten." Morgen om 15.00 uur.wordt het praat huis geopend door burgemeester Huis man van de gemeente Reimerswaal. Houtekamer: „Daar heeft onze grote roerganger Kees voor gezorgd." Wisse: „Huisman kwam hier langs, op de fiets. Hij was hier nog maar net, want hij vroeg zich af of de boten nou van Anter- werpen kwamen of dat ze onderweg wa ren naar Antwerpen." door Maartje Huijben THOLEN - Gemeenschapscen tra De Meulvliet in Tholen en De Wellevaete in Sint Annaland worden wellicht toch zelfstan dig. De gemeente Tholen onder zoekt momenteel de mogelijkhe den daartoe. Eerdere pogingen tot privatise- ring stuitten in 2004 op veel ver zet bij verenigingen. De clubs vreesden destijds voor forse prijsstijgingen van bijvoorbeeld de zaalhuur. De gemeente Tholen is voorne mens om per 1 januari 2008 de centra af te stoten. Het horecage deelte van zowel De Wellevaete als De Meulvliet wordt sinds ja nuari 2005 beheerd door Char les Wolvekamp. Vanaf 2007 neemt hij ook het horecagedeel te van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder voor zijn reke ning. De aanleiding voor de commer cialisering ligt volgens de gemeente Tholen in de vennin- dering van het aantal arbeids plaatsen. Beheei'ders zijn voor een deel in dienst van de ge meente. „Bijna ieder dorpshuis heeft een eigen beheerder", zegt woord voerster Hannie Schipper. „Het is veel effectiever om één over koepelende beheerder te heb ben." Wolvekamp is door de gemeente nog niet op de hoogte gesteld van een mogelijke privatisering. „Of verzelfstandiging mogelijk is, hangt vooral af van de voor- waarden die de gemeente eraan stelt. Wat staat de gemeente toe? Mogen er wel of geen com merciële activiteiten zoals brui loften plaatsvinden?" Volgens de woordvoerster is het uitgangspunt van de gemeente dat een dorpshuis ook echt een dorpshuis blijft. „Het mag abso luut niet zo zijn dat verenigin gen niet meer in de gebouwen te recht kunnen, omdat er een brui loft is." Schipper sluit niet uit dat in de toekomst de andei'e dorpshui zen ook verzelfstandigen. „Dat gebeurt zeker niet van de ene op de andere dag. Dat moet op een natuurlijk moment gebeuren. Bijvoorbeeld als een beheerder ermee stopt, bekijken we of het dorpshuis commercieel kan wor den uitgebaat." (Advertentie) PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeu- wisse heeft gisteren een 36-jari- ge inwoner van Wolphaartsdijk voor het veroorzaken van een ernstig verkeei'songeval con form de eis veroordeeld tot veer tig uur werkstraf en zes maan den rijontzegging. De man zag op 24 april in Goes een motorrijder over het hoofd, toen hij in zijn bestelauto vanaf de Nieuwe Rijksweg linksaf de Velluweweg wilde inslaan. De motorrijder kwam uit tegenover gestelde richting en kon de be drijfsauto niet meer ontwijken. Er volgde een klap. Het slachtof fer liep ernstig letsel op: gebro ken ribben, een bekkenbreuk, een klaplong en een polsbreuk. Het slachtoffer veiioor zijn baan, nadat hij (voorlopig) volle dig arbeidsongeschikt is ver klaard. De man, die nog aan het revalideren is, vei'telde gisteren dat hij door beklemde zenuwen in de heupstreek moeilijk kan lo pen. De verdachte snapte gisteren nog steeds niet hoe het ongeluk had kunnen gebeuren. Uit het technisch ondei'zoek bleek dat de motorrijder verlichting voer de en zich aan de snelheid had gehouden. Ook was het uitzicht helder en de weg was droog. Ge tuigen hadden de motorrijder wel opgemerkt. Officier van Justitie R. Jeuken kon niet anders concludex^en dat de automobilist aanmerkelijk onvoorzichtig had gereden. Hij vond wel dat het ongeval in een bepaalde context moest worden gezien. „Dit ongeluk is voor alle par tijen vervelend. Iedereen kan dit overkomen." MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta en het Franse Sita zijn nog de enig ovei'gebleven bieders op de Belgische af valverwerker Indaver. De Raad van Bestuur van de Vlaamse Milieu Holding (VMH), dat 54,2 procent van de aandelen bezit van Indaver, heeft besloten welke twee bie ders in de laatste ronde overblijven. De waarde van de bie dingen ligt boven de 450 miljoen euro. Saillant detail: vo- rig jaar bood Delta samen met Suez/Sita op Afval Verwer king Rijnmond (AVR). Het energiebedrijf greep ernaast en AVR werd verkocht aan de investeringsmaatschappij en KKR, CVC en Oranje Nassau Groep. Welk bedrijf Inda ver uiteindelijk mag overnemen, moet voor het eind van het jaar bekend zijn. THOLEN - Het buurtspaai'systeem van woningbouwver eniging Castria gaat niet, zoals gepland, vanaf 1 januari van het volgende jaar van start. Dat komt omdat maar 52 winkeliers de zegeltjes willen uitgeven. Woningbouwvex-- eriiging Castria, die het buurtsparen heeft bedacht om de leefbaarheid in de dorpen in de gemeente Tholen en in Le- pelsti-aat en Halsteren op peil te houden, is teleurgesteld. Zeventig deelnemers was het minimum om het project fi nancieel te laten slagen. Castria gaat volgens P. Bakx van de vereniging nu in gesprek met de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom om het buurtsparen toch door te laten gaan. HEINKENSZAND - Scoutinggroep Karei Doorman im Heinkenszand kan zo goed als zeker het sterk verouderde hoofdgebouw aan het Dijkje vervangen. Het college van B' en W van Boi'sele is bereid daarvoor een flinke duit in het zakje te doen: 35.000 euro. De gemeentei'aad moet zich er nog over uitspreken. Karei Doonnan heeft ter vervanging een vier jaar oud gebouw op het oog. Met de aanschaf en plaatsing is zo'n 90.000 eui'o gemoeid. De scoutinggroep heeft zelf ruim 40.000 euro bij elkaar. Om het gat te dich ten is nu dus met succes bij het college van B en W van Borsele aangeklopt. GOES - Een 34-jarige vrouw uit Tholen is gistermiddag rond 16.15 uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Patijnweg in Goes. De autoinobiliste i*eed in de lich ting van Vierwegen. Zij werd onwel, kwam in de berm te recht en reed het talud af. De auto kwam tot stilstand voor de rijstrook naar de Noord weg. De vrouw werd door omstanders uit de auto gehaald en per ambulance met on bekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. 's-HEERENHOEK - In een woning in 's-Heerenhoek is gistermiddag rond half vier een 16-jarige bewoner door vuurwerk gewond geraakt aan zijn arm, been en gezicht. Hij was kruit aan het vermalen en clit was ontploft. De jongen werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Bij na der onderzoek werden in de woning enkele ï'ookbommen en illegaal vuurwerk aangetroffen. Alles is in beslag geno- door Frank Balkenende GOES - Bouwfonds Mab Ont wikkeling verwacht binnenkort een doorbraak in het project De Schans aan de Beukenstraat in Goes-Zuid. De gemeente Goes spoorde de projectonwikkelaar eerder aan het appartementen complex te gaan bouwen. Ze vreesde dat het plan stagneerde. Op de kavel naast sex-viceflat De Schakel en achter zorgcentmm Ter Weel moet een complex met vijftig koopappartementen ver in jzen. De gemeente verstrekte daarvoor een half jaar geleden een bouwvergunning, Sinds die tijd leek het stil rond het project De Schans. Volgens directeur pi'ojecten, J. Littooij van Bouwfonds Mab Ontwikkeling, is de vooi'tgang vertraagd door langdurig over leg met de Stichting Servi ceflats Zeeland (SSZ), die De Schakel exploiteei't. Inzet van die gesprekken was overname van het project door SSZ. „Het plan bestaat uit levensloop- bestendige appartementen. In die hoek aan de Beukenstraat ontstaat met Ter Weel en De Schakel een zorghoek. Bij zo'n ontwikkeling is het logisch dat je als projectontwikkelaar dan naar SSZ stapt. Die stichting krijgt zo de mogelijkheid uit te breiden." De overname is echter afge ketst. Directeur Littooij deelt mee dat er gesprekken lopen met een andex-e gegadigde, waar van hij de naam nog niet prijs wil geven. Toch verwacht hij op korte termijn een doorbraak. „Binnen enkele weken hopen we x-ond te zijn." Dat is goed nieuws voor het Goe- se college van burgemeester en wethouders, dat zich zorgen maakte over De Schans. Op het stadskantoor ging het gerucht dat het px-oject stagneerde om dat de markt voor koopapparte menten in Goes overvoerd zou zijn. Littooij spreekt dat tegen. Vol gens de directeur lijkt het alsof in Goes hoofdzakelijk appax-te- menten uit de grond worden ge stampt, omdat de grondgebon den woningbouw de laatste ja ren stagneert. Pas met de wij ken Mannee en Aria komen vol gend jaar weer bouwkavels op de mai'kt. Littooij begrijpt het ongeduld van gemeente en omwonenden wel. Het terrein ligt al ander half jaar braak. ..En dat is geen prettig uitzicht. Maar ja, andei- half jaar terug hebben we het oude gebouw De Schans op ver zoek van de gemeente gesloopt om vandalisme en bx-andstich- ting te voorkomen. Helaas heeft ons plan meer tijd nodig dan voorzien." De appartementen in De Schans worden levensloopbestendig. Dat wil zeggen dat ze zo zijn in gelicht dat ze makkelijk zijn aan te passen, zodat de bewoner er tot in lengte van dagen kan blijven wonen. De prijzen variëren van 2,5 tot 3,5 ton. De bouw moet medio 2007 beginnen. (Advertentie) Door de Invoering van de Wmo op 1 Januari 2007 kunnen mensen In heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadomi, Ais christelijke thuiszorg organisatie Is Curadomi stevig In Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we In heel Zeeland betrokken alfahulpen, Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Je haalt niet zomaar iemand in huis. Curadomi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31