PZC nmnjmmiiMiiii «r Thé Lau Stichting wil af van strakke regels Een mooie voeg is een vinger dik SJMMNT PHOTO Vergeefse zoektocht naar drenkelingen Goes Promotie presenteert gemeenteraad eigen evenementenbeleid Leerstoel voor schelpdiercultuur Automobilist op linker weghelft Bonus voor oudere minima Bezwaar ingediend tegen uitzaaien Ierse mosselen Wij geven u de helft cadeau! Ouder Evenementen Bumperklever veroorzaakt chaos en rijdt door Redactie: 0113-315649 iVvvw.pzc.nl £.,nail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 01.13-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 22 november 2006 Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit A/«I verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). editie Bevelanden-Tholen MIDDELBURG - De Wageningse universiteit stelt een leerstoel duurzame schelpdiercultuur in. Deeltijd-hoogle raar wordt A. Smaal, hoofd van het instituut voor schelp- dieronderzoek (onderdeel van Imares) in Yerseke. Voorlo pig wordt de leerstoel voor vijf jaar opgezet. De provincie verleent een aanzienlijke subsidie, 142.500 euro. Dat ge beurt omdat de schelpdiersector een belangrijke economi sche sector voor Zeeland is.. Wil de sector kunnen overle ven, dan is een omslag nodig naar een veel meer duurza me visserij. Vernieuwing is hier het sleutelwoord. De in stelling van de leerstoel moet de kwaliteit van het onder zoek waarborgen. De looptijd van vijf jaar spoort met die van het door de schelpdiersector opgezette onderzoekpro- gramma ontwikkeling duurzame schelpdiervisserij. Ook de gemeenten Reimerswaal (25.000 euro) en Schou- wen-Duiveland (15.000 euro) dragen een steentje bij. Van uit' de sector zelf komt 67.500 euro. KRABBENDIJKE - De politie heeft gisteren een medede ling gedaan over hoe het verkeersongeval op de Oude Rijksweg bij Krabbendijke vermoedelijk heeft plaatsge vonden. Bij het ongeluk kwamen maandagavond tegen tien uur twee bewoners van de gemeente Reimerswaal om het leven, een man van 20 jaar (en niet zoals gemeld 21 jaar) en een vrouw van 55 jaar. De 20-jarige automobilist die uit de richting van Rilland kwam, is aldus de politie op niet te verklaren wijze op de linkerweghelft terechtge komen. De 55-jarige wouw die uit de richting van Krab bendijke kwam, reed hem vol in de rechterflank aan. GOES - Goese en Noord-Bevelandse senioren mét een laag inkomen krijgen een eindejaarsuitkering. Dat heb ben beide gemeenten besloten. Mensen moeten de bonus wel zelf aanvragen op het stadskantoor in Goes. Een alleenstaande ontvangt 51 euro, een stel 75 euro. Voorwaarde is dat de ontvanger 65 jaar is of dat voor 1 ja nuari 2007 wordt. Verder mag het inkomen maximaal zes tien procent boven de bijstandsnorm liggen. Wie meer ver dient, valt buiten de regeling. Bij de toekenning kijken de gemeenten ook naar het ver mogen. Een alleenstaande mag maximaal 5180 euro ach ter cle hand hebben, een stel 10.360 euro. Vreemdelingen zonder geldige verblijfsvergunning hebben geen recht op deze tegemoetkoming. Inwoners met een (aanvullende) bijstandsuitkering en mensen die geen bijstandsuitkering ontvangen, maar wel gebruikmaken van de aanvullende ziektekostenverzeke ring gemeenten (AZG) krijgen het genoemde bedrag auto matisch op hun rekening gestort, als na controle de adres- en inkomens gegevens nog juist zijn. door Harmen van der Werf YERSEKE - Vogelbescherming Nederland, stichting Wad en de Zeeuwse Milieufederatie heb ben bij het ministerie van Land bouw bezwaar gemaakt tegen de vergunning voor het uit zaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De drie organisaties hebben bij hun bezwaar nog niet aangege ven waarom zij beroep hebben aangetekend tegen de half okto ber verstrekte vergunning. Zij willen met hun beroep in de eer ste plaats aangeven dat zij nog altijd bedenkingen hebben bij het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. De kans dat weemde organismen met de Ierse mosselen meekomen, mag volgens hen niet worden onder schat. Imares in Yerseke heeft de risi co's in beeld gebracht. Uit deze studie bleek dat de risico's be perkt zijn. De Groningse hoogle raar W. Wolff plaatste kritische kanttekeningen bij die conclu sie. In de verleende vergunning is daar aldus medewerker G. van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) te weinig rekening mee gehouden. Voor de bezwaarmakers weegt zeker zo zwaar dat minister Veerman van Landbouw een dialoog over het waagstuk van de Ierse mos selen had toegezegd, maar dat hij zich niet aan die toezegging zou hebben gehouden. Het indienen van het bezwaar heeft vooral een symbolische waarde. Sinds de vergunning is verleend, zijn al veel Ierse mos selen naar Yerseke gebracht en in de Oosterschelde uitgezaaid. Secretaris J. Holstein van de Vereniging van Importeurs van Schelpdieren kan nog geen cij fers geven. Die komen achteraf. Holstein geeft in een reactie op het bezwaar van de organisaties aan dat minister Veerman alles heeft afgewogen, ook het kriti sche commentaar van hoogle raar Wolff. „En Veerman is tot de conclusie gekomen dat het uitzaaien verantwoord is." Het bezwaar wordt eerst in een ministeriële commissie behan deld. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. 'Wjjji.W Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. zeeuwse almanak Met de wetenschap dat zaken makkelijker aan- dan afge leerd worden, pleegt die va der zijn zoontjes direct te cor rigeren als ze al te zeer zondi gen tegen de taalregels. Dat leidt soms tot merkwaar dige misverstanden. Zoals af gelopen weekeinde: - „Julius is ouder dan mij", zei Merlijn van vier, wijzend op zijn een jaar oudere broer. - „Julius is ouder dan ik", ver beterde zijn vader. - „Ouder dan jij?", reageerde Merlijn oprecht verbaasd, en keek zijn - toch niet zo heel oude - vader eens onderzoek end aan. - „Maar jij bent toch al 93?" Bijdragen voor deze rubriek: rédactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes mrrciïTi ARSENAALTHEATER VUSSINGEN ZA 25 NOV 20.15 U T: 0900-3300033 - www.theaterverkoopzeeland.nl De Stichting Goes Promo tie organiseert in 2007 acht evenementen; - Smaeck van Zeeland (5/6 juli) - Nostalgische Dag (7 juli) - Goes in Concert met lan delijke topbands (15 juli) - Zomerorkest, klassiek (8 augustus) - Goes Kinderstad (18 au gustus) - Cultuurdag, klassieke mu ziek (24 augustus) -Taptoe (8 september) - Intocht Sinterklaas (17 november) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het verkeer op de zuidbaan van de A58 heeft gisterochtend ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland twee uur hinder ondervonden van de verkeerschaos. Het begon rond zeven uur. Een 35-jarige automobilist uit Oost-Souburg werd van achte ren aangereden. De auto die op hem botste reed al vanaf Oost-Souburg kort achter hem. De Souburger raakte in een slip en botste frontaal op de vang rail aan de rechterkant van de weg. Hij werd gewond naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie leken zijn verwondingen mee te vallen. De Souburger werd vervolgens aan gereden door een derde auto. Die kwam tot stilstand tegen de vangrail in het midden van de weg. De veroorzaker van het ongeval reed door. De politie is op zoek naar deze bestuurder. Vermoede lijk reed hij in een donkerkleuri ge MPV. De tweede botsing ontstond toen een 51-jarige Vlissinger te gen een politieauto reed die - reet zwaailichten - op de snelweg achter de auto's stond toe betrokken waren bij het ongeval. Deze wagen werd weer aangereden door een busje, dat °P zijn beurt werd aangereden door een auto. Bij deze botsing bleef iedereen ongedeerd. File in de file achter de ongevallen vond de derde botsing plaats. Een automobiliste uit Vlissingen reed achterop de auto van een 40-jarige Soubur ger. De vrouw werd ter observa tie naar het ziekenhuis ver voerd. Enkele automobilisten die in de fte stonden reageerden hun frustratie af op de agenten die het verkeer probeerden te regelen. De politie deelde veer tien bekeuringen uit vanwege agressief gedrag of het negeren van aanwijzingen van de politie agenten. jfet verkeer werd omgeleid via het viaduct Welzinge en de Bern- hardweg in de richting van Vlis- rêngen-Oost. De weg was vol gens cle politie om negen uur weer vrij. door Frank Balkenende GOES - Versimpel de vergunnin gen voor kleine evenementen in de Goese binnenstad en bepaal bij grootschalige concerten per geval de geluidsgrens. Dat is een speerpunt in het beleidsplan voor evenementen van de Stich- ling Goes Promotie. De stichting wenst geen strak corset van regels voor geluidpro- ducerende evenementen zoals bijvoorbeeld Goes in Concert, deDancetour en andere muziek festivals. De Goese horeca steunt die insteek. Goes Promo tie komt met een eigen evene mentenbeleid als reactie op de discussie over de geluidsnormen die dit jaar in politiek Goes woedde. Het college van burge meester en wethouders gooide in juni olie op het vuur. Het be sloot per jaar slechts één evene ment toe te staan dat meer dan 85 decibel produceert. Volgens De vraag naar vakmensen is groot. Vandaar dat op de Beroeporiëntatie dagen geprobeerd wordt leerlin gen warm te maken voor technische vakken. foto Willem Mieras de Stichting Goes Promotie zou den concerten en andere geluid- producerende evenementen daardoor worden gekneveld, met als gevolg uitval van attrac ties. Het muzikale aanbod zou verschralen, zei de stichting. Het besluit was toch al tegen het zere been, omdat de stich ting vrijstelling voor drie van de acht evenementen in de binnen stad had gevraagd en het colle ge daar pas een half jaar na da to op reageerde. Met het besluit ging het college ook voorbij aan de afspraak dat het evenemen tenbeleid in het najaar zou wor den geëvalueerd, waarbij ook de geluidslimieten aan de orde zou den komen. Een raadsmeerder- heid bleek gevoelig voor de argu menten van Goes Promotie en de Goese horeca, zodat inmid dels wordt aangestuurd op een milder beleid. Góes Promotie haakt daar nu strategisch op in met een eigen rapport over "het evenementenbeleid. Volgens coördinator A. Schuur- biers neemt de stichting met dit ongevraagde adviés de gemeen te veel werk uit handen. „Het is een kant en klaar rapport. Zet er een paar handtekeningen on der en je evenementenbeleid voor de komende jaren ligt er." De stichting presenteerde de no ta maandagavond aan de ge meenteraad, die er volgens Schuurbiers mee in zijn nopjes was. Een speerpunt is versimpe ling van vergunningen voor klei ne evenementen. „Om die op po ten te zetten, is nu een hoop ad ministratieve romslomp nodig. Bovendien zijn de eisen soms wat vreemd." Hij noemt als voorbeeld de in tocht van Sinterklaas. De ver gunning omschrijft dat aan staande zaterdag maximaal 1580 bezoekers zich op de Goese kaden mogen posteren. Schuur biers: „Je vraagt je af wie de in tocht afblaast als er onverhoopt 1581 mensen op komen dagen." Verder wil de stichting per eve nement de geluidslimiet bepa len. Volgens Schuurbiers zijn er met technische middelen grote concerten of festivals mogelijk zonder dat de omgeving daar veel hinder van ondervindt. Dat is gebleken bij Goes in Concert en de Dancetour, publiekstrek ker die dichtbij het podium wel boven de 85 decibel kwamen, maar niet over gans Goes schal den. „We hebben geen enkele klacht ontvangen." De stichting gaat er in haar rapport van uit dat alle evenementen mogelijk moeten zijn, mits er valide be zwaren tegen zijn. De Stichting Goes Promotie pro grammeert evenementen in de open lucht. Acht daarvan zet ze zelf op touw. Daarnaast on dersteunt ze andere organi satoren. Ze hoopt dat de gemeen te haar vanaf nu als volwaardig partner beschouwt als eerste aanspreekpunt ziet voor het evenementenbeleid. Het stich- tingbestuur heeft de ge meenteraad dat maandag nog eens op het hart gedrukt. De stichting voelde zich de afgelo pen twee jaar een paar keer ge passeerd, onder meer bij het ju bileumjaar Goes 600 en het be sluit van het college in 2009 een groot openluchtfestijn (aanvan kelijk een Afrika-jaar) te organi seren. door Frank Balkenende NIEUWDORP - Politie en brand weer hebben gisteren in het Sloege- bied tevergeefs naar drenkelingen ge zocht. De hulpdiensten kregen kort voor het middaguur een melding dat er aan de Eu- ropawêg-Zuid een auto in de Wester- schelde lag. De brandweer, met duikploeg, een am bulance en de politie snelden erheen. Een zoektocht van de duikploeg leverde niets op. De kikvorsmannen vonden geen inzittenden, ook niet in de buurt van de auto. De brandweer sleepte de auto, waarvan de lichten nog brandden, vervolgens op het droge. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de auto en de wijze waarop deze in het water is terecht gekomen. De mogelijkheid bestaat dat de auto gestolen is en daarna gedumpt. foto Rolf de Feijter (Advertentie) door Joeri Wisse GOES - Een vingerdikte specie moet er tussen twee bakstenen in zitten om een mooie voeg te krijgen. Remco Snoep uit Kloe- tinge weet er alles van. Nog een half jaartje en hij kan aan de slag als gediplomeerd metse laar. Remco is één van de weinige jon geren die voor techniek kiezen. De werkgevers in Nederland en Zeeland schreeuwen om techni sche vaklui voor in de praktijk, weet decaan Rob Stufkens van het ROC Zeeland. Daarom orga niseert hij drie dagen (tot en met morgen) lang Beroeporiënta- tiedagen voor de techniek op verschillende locaties in Goes. Aan Remco (16) en twee me de-leerlingen van de Bouwoplei ding Zeeland de taak om vm- bo-scholieren warm te krijgen voor het ambachtelijke werk. Een lastige klus: maar weinig vmbo'ers zijn te porren voor een technisch vak. Niets voor mij Nog lastiger is dames zien te overtuigen om bijvoorbeeld voor de bouw te kiezen. Remco probeert het wel, rustig legt hij uit hoe je het beste een muurtje kunt metselen.. Lindi Olree (15) mocht het zojuist proberen, ze doet de handschoenen weer uit en legt de troffel aan de kant. „Het is leuk om te doen, maar niets voor mij. Eigenlijk weet ik al wat ik straks ga doen, public relations aan het Aleba College in Rotterdam." Voor Lindi is de Beroepenoriën- tatiedag een verplicht nummer. „Dit viel nog wel mee, het was in elk geval veel leuker dan het vorige, bij die trams." Het deel 'Bij de ti-ams' is in de Goederenloods. Daar maakten de vmbo'ers kennis met onder meer elektrotechniek en werk tuigbouwkunde. In het pand van de Bouwoplei ding Zeeland waren naast de metselaars van Bouwkunde ook de jongens van Infratechniek aanwezig. Het laatste deel van de dag brachten de leerlingen van het vmbo uit Zierikzee door in het Vakcentrum Schilderen. Daar maakten ze kennis met - hoe kan het ook anders - schilde ren. Ook werden daar demon straties gegeven over laborato rium- en motorvoertuigentech niek. Stufkens hoopt dat de vmbo'ers aan het eind van de dag voor één van de technische opleidin gen kiezen, maar ook hij weet dat voor velen de keuze voor een andere richting al vaststaat. „Maar toch is het belangrijk dat ze vandaag kennis maken met deze opleidingen, want 25 pro cent van de vmbo'ers kiest voor een opleiding die niet aansluit bij de richting die ze op het vm bo hebben gekozen." Zo kumien leerlingen die op het vmbo voor Zorg en Welzijn heb ben gekozen alsnog besluiten om een technische opleiding aan het ROC te gaan volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29