Lunasa mist zang niet Jungleboek is musical met sterke moraal PZC 26 René Froger kiest emotie en diepgang woensdag 22 november 2006 swb Toppers, samen met zijn mu zikale kornuiten Gordon en Gerard Joling is leuk, maar René Froger is blij dat het ach ter de rug is. Lekker alleen wer ken, daar richt de zanger zich nu volledig op. Met de con certreeks Mijn Hollands Hart van alléén maar Nederlandstali ge liedjes. Dit komt meer uit mijn hart." De theatertoer Mijn Hollands Hart is de eerste show waarin Froger alleen maar liedjes in het Nederlands zingt. „Die Top pers-concerten waren meezing- evenementen. Mijn Hollands Hart is meer diepgang en emo tie. Daarnaast kan ik nu weer dingen doen die je niet met zijn drieën kunt", verklaart Froger. Zijn show is gevuld met hits van toen en nu. Om een goede lijst samen te stellen, schakelde Fro ger zijn omgeving van familie, vrienden en kennissen in. „Er kwamen veel dezelfde liedjes uit. Vaak nummers waarbij ik een speciaal gevoel kreeg." Froger zag nog een soort rode draad in de liedjes die door meerdere mensen waren geselec teerd. „Emotie. Puur, puur emo tie. Zelfs in up-tempo-nummers kan veel emotie zitten." Overigens, zijn eigen kraker Een eigen huis behoort ook tot de geselecteerde nummers. „Bij alle concerten die ik geef, wordt er vanuit de zaal altijd massaal om dat nummer geroepen." Verder staat een grote kerst show te wachten, op 22, 23, 24 én 26 december in Ahoy' Rotter dam. „Het maken van grote shows heeft een verslavende werking", zegt de zanger. „Dat komt omdat ik me de laatste ja ren meer bemoei met de produc tie, het uitzoeken en het schrij ven. Werken met grote orkesten en balletten, dat vind ik te gek. Ik krijg soms ook dat Ameri kaanse gevoel om er een echte show van te maken." Jan van Stipriaan Luïscius Concert René Froger, vrijdag in de Zeelandhallen in Goes. Gasten: Grant and Forsyth, Jody Bernal en Alwin. Aanvang: 20.00 uur. De Ierse folkgroep Lunasa met Trevor Hutchinson, Kevin Crawford, Cillian Vallely, Sean Smyth en Paul Meehan (vlnr). foto G. Bertazzi n tien jaar tijd groeide de vijfmansformatie Lu nasa uit tot een van de absolute toppers in de heden daagse Ierse folkmuziek. Twee jaar geleden speelden ze een uitverkocht Arsenaal theater in Vlissingen plat. Op merkelijk voor een groep die louter instrumentale muziek ten gehore brengt. Zondag middag staan ze er weer. Sean Smyth (viool, whistle) formeerde in 1996 een trio met twee oudgedienden van de Sharon Shannon Band, Donagh Hennessy (gitaar) en bassist Tre vor Hutchinson (ook ex Water boys). Na wat bezettingswisse lingen werd met Kevin Craw ford (Ierse houten dwarsfluit, whistle) en Gillian Vallely (Uil- lean pipes, whistle) de eerste ti telloze cd opgenomen. Die opna men maakten meteen grote in druk. Een vergelijking met de Bothy band, een Ierse superfolk groep uit de jaren zeventig van de vorige eeuw, lag voor de hand. Sean Smyth: „Ik had een idee wat voor soort muziek ik wilde spelen. In mijn beleving was de Bothy Band de innovatiefste Ier se folkgroep. Ze verstond de kunst om de melodielijnen van de afzonderlijke muziekinstru menten in elkaar te weven. De groep was heel populair door haar manier van arrange ren." Waar The Bothy band eindigde, ging Lunasa nog een stapje ver der. In tegenstelling tot de mees te Ierse muziek, waar de melo die het centrale uitgangspunt vormt, vertrekt Lunasa vanuit ritmische patronen. „Er zijn zo veel mooie melodie ën in de Ierse traditie, maar men sen horen vaak niet de onderlig gende ritmes. Wij proberen de energie of de swing uit de melo die naar voren te halen en voe gen daar nieuwe ritmes aan toe. Ieder instrument voegt een nieu we en unieke laag toe", zei Smyth in een interview van twee jaar geleden. Lunasa, genoemd naar een oogstfeest ter ere van de Ierse god Lugh, heeft dit proces van strippen, herinterpreteren en ar rangeren tot ware kunst verhe ven. Hun muziek spettert, swingt, staat strak van de dyna miek en is energiek, zelfs in de slow airs en andere langzame nummers. Vrijwel naadloos ver wisselt men het ene ritme voor het andere, soms midden in een maat. De instrumentbeheersing van de solisten maakt dat de me lodielijnen als gouden draden door het grondpatroon geweven worden. Het ontbreken van' zang is nergens een gemis. Misschien wel de belangrijkste muzikant in dit collectief is bas sist Trevor Hutchinson. Het sterk syncopische spel, de tegen- noten die hij uit zijn instrument tovert, bestrijken de hele onder zijde van het klankspectrum en vormen het fundament waaraan de polyfone tonen van viool, fluit, whistles en Ierse doedel zak worden toegevoegd. De gi taar vormt de ruggengraat. Do nagh Hennessy verstaat de kunst om zowel melodisch als sterk percussie! te spelen. Twee jaar geleden besloot Hennessy echter de formatie te verlaten, net voor de opnamen van de nieuwe cd. Op Sé - Gaelic voor 6 - werden twee gastgitaristen ingezet. Paul Meehan (Karan Ca sey band) is daarvan de defini tieve vervanger. Plij zorgt voor wat accentverschuivingen en de tailverandering in de muziek van Lunasa, zonder afbreuk te doen aan kwaliteit of uitgangs punt. Marius Roeting Lunasa speelt Ierse folk, zondag in het Arsenaaltheater van Vlissingen. Het concert begint om 15.00 uur. René Froger Een vrolijke familievoorstel ling met een serieuze onder toon. Familie Theater bv be werkte het wereldberoemde Jungleboek tot een musical, met teksten van Ivo de Wijs. „Mijn opdracht was nieuwe lied jes maken, niet die van Disney gebruiken", aldus Ivo de Wijs. „Ik besloot het verhaal in een nieuw geraamte te zetten, met een ijzersterke moraal: laat het regenwoud bestaan! Het duurt een tijdje voordat de dieren be grijpen dat het geluid dat ze steeds horen, van motorzagen afkomstig is. En dat de mannen die ze zien houthakkers zijn. De ze bedreiging zorgt ervoor dat ze onder leiding van het in de jungle belande mensenkind Mowgli (gespeeld door Gable Roelofsen) de gelederen moeten sluiten en zelfs een pact moeten sluiten met de gehate tijger." De Wijs gebruikte vooral de oer versie van de Nobelprijswin naar van de literatuur Kipling en vond daar het stekelvarken Ikki (Tatjana Beloy) en de jak hals Tabaqui (Wim van den Driessche). „Omdat ik het leu ker vond om als komisch inter mezzo een duo te hebben, heb ik voor Tabaqui een maatje ver zonnen, Sheqqui (Jeroen van Venrooij)", grinnikt De Wijs. Kiplings Jungle Books zijn geen romans, maar gebundelde ver halen, soms ook zonder de aan wezigheid van Mowgli. Er zit zelfs een verhaal over een zee hond tussen, en dan opeens wel weer een over Mowgli. Het zijn vooral avontuurlijke verhalen, waarin Mowgli steeds de dieren redt van een of ander gevaar. Hij is net iets slimmer dan de dieren." Jacques Hendriks Jungleboek, Mowgli en het regen woud is een musical van Familie Theater BV. Te zien vandaag in De Mythe in Goes (13.30 en 16.00 uur), op 9 december in Stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (15 en 19 uur), op 20 januari in het Schelde- theater in Terneuzen 15 en 19 uur). ROTTERDAM De Beethoven van Andreas Haefliger. Andreas Haefliger - piano. Program ma: Beethoven - Sonate op.14 nr.2, Sonate op.22. Sonate op.79, en Sona te op. 110. Een must voor de pianolief hebber. Concert- en congresgebouw de Doelen, wo 20.15 uur. De dood van Poppaea. Een speaker- opera over de volksmond, macht en dood. Compositie Huba de Graaff. Re gie en libretto Erik-Ward Geerlings. Productiehuis Rotterdam. Rotterdam se Schouwburg, wo, do, vrij, za, zo, ma en di 20.00 uur. Cameretten. Dé springplank voor ca barettalent. Opnieuw strijden de bes te negen deelnemers van dit jaar om de jury-, de publieks- en de persoon lijkheidsprijs. Met iedere avond een speciaal gastoptreden van een beken de cabaretier. Nieuwe Luxor Theater wo, do, vrij, za 20.00 uur. Grensgevallen. Twee kinderen op een privéschool die tussen wal en schip dreigen te raken krijgen eenmalig de kans om in het normale schoolleven te reintegreren. Onafhankelijk van el kaar ontdekken ze dat ze proefkonij nen zijn. Toneelgroep Oostpool. Rot terdamse Schouwburg, wo 20.30 uur. Koor, ballet en orkest van het Rus sisch Leger uit St. Petersburg. Een spektakel voor alle liefhebbers van muziek en dans. Concert- en congres gebouw de Doelen, do 20.15 uur. Night of the Proms 2006. Klassiek en pop. Ahoy' Rotterdam do, vrij, za, zo, ma en di 20.00 uur. Robin Blaze - countertenor. Italiaan se sensualiteit - O quam tristis: van Bertali tot VJvaldi. M.m.v. L'Armo- nia Sonora o.l.v. Mieneke van der Vel den - viola da gamba. Programma: Bertali - Ciacona, Grandi - O vos om- nes, Corelli - Vioolsonate op.5 nr.l, D. Scarlatti - Salve Regina, Durante - Concerto in f, Vivaldi - Sinfonia al santo sepolcro RVI69, Vivaldi - Sta- bat Mater. Concert- en congresge bouw de Doelen, do 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. O.l.v. Andrey Boreyko. Viool: Liza Ferschtman. Sibelius - Vioolconcert, Tsjaikovski - Zesde symfonie. Con cert- en congresgebouw de Doelen, Grote Zaal vrij 20.15; zo. 14.15 uur. Maarten Altena Ensemble - Sound Basics. Nieuwe electronisehe muziek. Worm za 20.30 uur. Mudzilla. Rhythm blues uit België. L'Esprit za 2Ö.30-2.00 uur. Nederlands Philharmonisch Orkest. O.l.v. Steven Sloane. Jubileumcon cert. Met Colin Cuirie, slagwerk. Pro gramma: Franssens - Bridge of Dawn (wereldpremière), Nyman - Concert voor slagwerk (nieuw werk, Neder landse première), Prokofjev - Symfo nie nr.5. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Orchestre Philharmonique de Liège. O.l.v. Pascal Rophé. M.m.v. Nicholas Angelich - piano. Programma: Liszt - Les Préludes, Schumann - Introduk- tion und Allegro op.92, Liszt - Piano concert nr.2, Tsjaikovski - Fanta sie-Ouverture Romeo en Julia. Het Or chestre Philharmonique de Liège is de perfecte tolk voor dit lesje muzika le kruisbestuiving. Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Platonov. Alize Zandwijk ensceneert Tsjechovs stuk over de gefrustreerde intellectueel die dorpsonderwijzer werd. Ontevreden met zijn eigen lot bekritiseert Platonov de domme, bur gerlijke mensen om hem heen. ro thea ter. Rotterdamse Schouwburg en za 19.30; zo. 14.30 uur. Manhattan aan de Maas. Ameri- can-Songbookavond. De Manhattan Big Band brengt nummers van onder meer Cole Porter, George Gershwin, Count Basie en vele anderen. Met spe ciale gasten: Matt Dusk., Guus Meeu- wis en Sandra Reemer. Nieuwe Luxor Theater di 20.00 uur. The mikado. Nationale Reisopera. De Japanse keizerszoon Nanki-Poo trekt als zanger door het land op zoek naar Yum-Yum, die is verloofd met Ko-Ko, opperbeul van het land. Rot terdamse Schouwburg, di 20.15 uur. Neco Novellas. De uit Mozambique afkomstige Neco Novellas bestaat uit drie broers. Hun muziek is een menge ling van Afrikaanse grooves en jaz- zharmonieën. Dizzy di 22.00 uur. Drakengebroed. Nadat de hersenen van RAF-terroriste Ulrike Meinhof ja renlang zijn onderzocht worden ze te ruggegeven aan Meinhofs dochters. Het gevolg is een heftige, schrijnen de, geestige, ontroerende ontmoeting van twee zussen. Nationale Toneel. Rotterdamse Schouwburg, di 20.30 uur. ANTWERPEN Tinseltown. Theaterstuk, tweede deel van de Chaostrilogie, waarin mensen personages worden in ingebeelde scè nes, door Abattoir Fermee. do. vr. en za. Monty 20.30 uur Menuet. Toneelstuk naar Louis Paul Boon in regie van Catrien Hermans, waarin de drie hoofdpersonen ver schillend omgaan met hun twijfel, do. en vr. try-out en za. première Theater Het Klokhuis 20.30 uur. Stillen. Voorstelling van Lotte Van den Berg over lichamen, die elkaar nodig hebben, wo. do. vr. en za. WP Zimmer/Bourla 20 uur, zo. 15 uur. De kus van de spinnenvrouw. Thea terstuk over twee mannen in een ge vangenis in Buenos Aires, die elkaar sterk beïnvloeden, naar Manuel Puig, in een bewerking van Maaike Neuvil- le en Charlotte Vandermeersch. vr. en za. Noordtheater 20 uur, zo. 15 uur. Bedrog. Theaterstuk naar het klassie ke Betrayal, van Harold Pinter, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Huur, holebi toneelstuk van Michael Wilcox over twee mannelijke prosti tuees in Antwerpen, door Vreak Hol ebi Theater, vr. za. en zo. 20.30 uur; Amerika! monoloog van Vanessa Van Durme, met dubbelrol door Annema- rie Picard, vr. en za. 20.30 urn*; Stoei en in het park, toneelstuk van Bart Spaey rond een vies boekje in een vuilnisbak in het park, door Studio Sodico, vr. en za. 20.30 uur, zo. 15 uur; Hotel Vocal met It's a small world after all: concert met Dis- neyhits door Ann Van den Broeck en Michael Zanders, zo. theatercafe 12 uur; Passie, toneelstuk over toevalli ge ontmoeting tussen twee mensen, naar een idee van Eddy Kips, geschre ven door Wim Morbee, ma. en di. 20.30 uur. Voorstellingen in Stadsschouwburg: The Return of Ulysses, ballet in een choreografie van Christian Spuck, door het Koninklijk Ballet van Vlaan deren, met songs van Nina Simone en muziek van Henry Purcell door DeFil- harmonie o.l.v. Benjamin Pope, vr. 20 uur, za. 15 en 20 uur, zo. 15 uur; My Fair Lady, Nederlandse musical met Thorn Hoffman als Professor Higgins en Celine Purcell als Eliza Doolitle, di. 20 uur. Voorstellingen in de Arenberg: De Nieuwe Theatershow, met sketches, conferences en beeldmate riaal van Ivo Niehe en als gast Lies- beth List, wo. en do. 20.15 uur; Not One Tiger, concert door Kathleen Vandenhoudt, wo. en do. 20.30 uur; Anna, theaterconcert met duetten van het levenslied in een mix van rock 'n' roll, tango, blues, jazz en smartlap door Rony Verbiest en Antje De Boeck, vr. 20.15 uur; Art- wars: Drum 'n bass carambar: Kar bonkel, Spirit. Festival IV, concer ten, za. 22.00 uur. Voorstellingen in het Wereldculturen- centrum Zuiderpershuis: Strings, wo. 20.30 uur; Manjiri Assan- are-Kelkar, concert met melodische Khyal-zang uit India, do. 20.30 uur; Internationaal Joods Muziekfestival: concerten met accent op hedendaagse klezmer met: Trio Dor, za. 20 uur Eyal Sela, za. 22 uur Dominique Schiff, zo. 17 uur Andy Statman, zo. 20.30 uur; Literaire Wereld Aidsdag, literair programma met de schrijvers Stefan Brijs en Tom Naegels en de dichters Joke van Leeuwen en Marcel Vanthilt, met muziek van Raymond Van het Groenewoud di. 20.30 uur. Voorstellingen in de Roma: Tangodag (en -nacht) Kattendijk Tan go, za. 15 en 20.30 uur; Rachmaninov pianorecital door Jos Van Immerseel en Claire Chevallier, zo. 15 uur. Voorstellingen in De Singel: D'un soir un jour, hedendaagse dans in een choreografie van Anne Teresa De Keersmaeker door Rosas De Munt, wq. do. vr. en za. 20 uur; Dop- pelquartet mit Henry, portretconcert met werk van Oehring en wereldcrea tie met werk van Sleichim, door Blindman Quator Danel, vr. 20 uur; Concert met werk van Wagner, Grieg en Rimski-Korsakov door het Symfonisch Orkest St. Petersburg Philharmonia o.l.v. A. Dmitrijev en met solist Peter Petrov, piano, za. 20 uur; Melancholisch Meesterschap, concert met werk van Lutoslawski, Sibelius en Brahms door het Symfo nie Orkest Vlaanderen o.l.v. Etienne Siebens met Patricia Kopatchinska- ja, viool, zo. 15 uur. Voorstellingen Koningin Elisabeth- zaal: Cofenaconcert met werk van Brahms en Schumann, door het Symfonisch Orkest en Mannenkoor van de Vlaam se Opera o.l.v. Michel Tilkin m.m.v. Britta Schwarz, alt, wo. 20 uur; Rus sisch spektakel, koor, ballet en orkest van het Russisch Leger uit Sint-Pe tersburg, vr. 20 uur; Forever Band in Concert, met 80-koppig orkest en gastartiesten Gibson Brothers, Ray mond Van het Groenewoud, Laura R en Tanja Dexters, za. 20 uur; Best of Najib Amhali, cabaret, zo. 14.30 en 20 uur. Voorstellingen in het Sportpaleis: De grote Sinterklaasshow met Kabou ter Plop, Piet Piraat, Bumba, Spring en K3, za. 14 en 17.15 uur, zo. 10 en 14 uur; Placebo, rockconcert met voorprogramma Plowling Bells, di. 20.30 uur. VRIJDAG Tragikomedie De Zeeuwse Komedie brengt Aan het eind van de asperge- tijd op de planken. Drie zussen en de dochter van één van hen. Een dorpje. Een kapsalon. Spelers: Anneke van Jaarsveld, Jolanda Kasse, Larissa de Keijzer en Wilma Selen. Regie Willem Huijbreghs, geschre ven door Frank Houtappels. Theater Vestzak 99, Vlissingen, 20.15 uur Theater Growing Up In Public presenteert Van De Frisse. Twee buitenlandse studenten trekken tijdelijk in een corps ballen-huis en worden geconfronteerd met de rituelen en de pikorde van het studentenleven. Hun aanwezigheid zet alle verhoudingen op scherp en veroorzaakt een heftige botsing van culturen. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Akoestische muziek Het duo we2@l speelt akoestische muziek. Het repertoire bestaat uit covers van onder meer Fleetwood Mac en Melissa Etheridge. 't Zottekot, Vlissingen, 21.00 uur. Blues De Ian Siegal Band staat op het podium. De in Londen woonachtige Ian Siegal wordt wel gezien als Howlin' Wolf, Tom Waits en Dr. John verenigd in één lichaam. Zijn debuutschijf Standing in the morning verscheen in 2004. Zijn tweede album was Meat Potatoes. De bezetting-' Ian Siegal (gitaar, zang), Andy Graham (bas) en Nikolaj Bjer- re (drums). Porgy Bess Terneuzen, 21.30 uur Meetingpoint Erik van den Berge en Stuurbaard Bakkebaard treden op lij. dens Meetingpoint. Erik van den Berge is een blueszanger uit Zeeland. Zijn nieuwste album Ivan is opgenomen op een woonboot in Rit- them waar hij enige tijd verbleef. Stuurbaard Bakkebaard brengt een mengeling van rock, blues en chansons en heeft drie albums uitgebracht. De Piek, Vlissingen 21.30 uur ZATERDAG Gitaar Gert de Meijer speelt eigen composities op 6 12-snarigcgi- taren. De muziek is gefundeerd op folk, blues en jazz. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur. Quatre-mains Quatre-mainsgroep Zeeland concerteert. Uitgevoerd wordt een Mozart-programma voor qua- tre-mains en twee piano's. Galerie de Praktijk, Wissenkerke (N-B), 15.30 uur Zing Zeeuws Achttien deelnemers telt de zangwedstrijd Zing Zeeuws. Elf van hen stuurden een dialectlied in dat zij zelf uitvoeren, 'e zoals de rappers van Krysus uit Vlissingen met Hosternok- ke. Zeven deelnemers zonden teksten in die door anderen worden uitgevoerd, zoals Surrender het lied Heidi brengt van Jeannet de Schipper. De Vroone, Kapelle, 19.30 uur Wibi Soerjadi Wibi Soerjadi zit achter de vleugel. De pianist heeft verschillende prijzen gekregen, waaronder de eerste prijs op het Prinses Christina Concours in Den Haag, de eerste prijs op het Nationaal Eurovision Competi tion for young musicians, de Elisabeth Evertsprijs voor uit zonderlijk getalenteerde musici en als eerste de Edison Clas sical Music Publieksprijs. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Theaterconcert Thé Lau presenteert Tempel der liefde. Het theaterconcert is een akoestische versie van zijn meuwd gelijknamige cd. Ook speelt hij enkele oude hits. Met mede werking van toetsenist Jan-Peter Bast en het tangostrijk-j] kwartet Pavadita. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Tragikomedie De Zeeuwse Komedie speelt Aan het eind van de asperge- tijd. Zie vrijdag. Theater Vestzak 99, Vlissingen, 20.15 uur Wereldmuziek Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst uit West kapelle viert haar jaarlijkse uitvoering met wereldmuziek. Zie vrijdag. Vandaag bal na met dj Maerten. Westkapelle Herrijst, Westkapclle, 20.00 uur Requiem Leerlingen van het Koninklijk Conservatorium te Den Haas zullen het Requiem van Mozart uitvoeren. Het geheel staat olv Barthold Kuijken. Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur Dans Looking Back is de nieuwe voorstelling van St. Dansz. over fases in een mensenleven. Sommige choreografen hebben een overzicht over het hele leven gemaakt en andere hebben een bepaalde fase in het le ven uitgewerkt. Medewei'king verlenen gastchoreograafPe- trella Lion uit Zeeuws-Vlaanderen, Saskia de Schipper, Jas ne Gunst en Leonie Hofker, Jikke van Loo en Lia Sorber. De Mythe, Goes, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV presenteert de musical The Pajama Game. In de jaren '50 zong Doris Day in deze musical over de loon strijd tussen directie en werknemers van een florerende pvp mafabriek. De GOV krijgt steun van het Antwerps Begelei- dingsorkest, met gastrollen van tenor Dirk Laplasse en de Zeeuwse sopraan Marjolein van Zonneveld. Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Jan Rap Het Middelburgs Theater speelt Jan Rap en z'n maat. Het toneelstuk van Yvonne Keuls over een opvanghuis voor op drift geraakte jongeren heeft in de jaren zeventig veel commotie veroorzaakt. Nog steeds zijn emoties en problematiek herkenbaar. Regtë Peter Adriaanse. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Meetingpoint Erik van den Berge en Stuurbaard Bakkebaard treden op tij' dens Meetingpoint. Zie vrijdag. Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Accordeon Pot, Van Lienen en Baumgarten treden op. Het Fries-Groningse trio bestaat uit Pieter Pot (accordeon), Arie van Lienen (accordeon) en Philip Baumgarten (contra bas). De titel van hun laatste cd is Speeldoosje. Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26