Leven met eenzaamheid PZC Ivo Niehe is verliefd op het theater 25 Mozart was te jiek om Requiem k ie voltooien De werkgroep muziek van het Zeeuwsch Genoot- jjiap draagt zaterdag een steen- je bij aan het Mozartjaar. Leer- iingen van het Koninklijk Con- ervatorium te Den Haag spelen ader leiding van Barthold Kuij- ienhet Requiem én de Veertig- pymfonie van Mozart. woensdag 22 november 2006 Jlsnelna Mozarts dood ontston- ;en de verhalen over zijn Re- juiem. De geheimzinnige op- liachtgever was een engel des loods geweest, of een bood- jthapper uit een andere wereld, volhardend musicologisch on- lerzoek maakt echter duidelijk :oede vork in de steel zat. jde vroege zomer van 1791 zit Hozart behoorlijk aan de grond. 3ecomponist is geestelijk en li- iamelijk uitgeput en zijn finan- iéle situatie is dramatisch. In •mi bestelt een man uit naam a een anonieme opdrachtge- -er een requiem. Mozart heeft :rgeen tijd voor maar kan de rijftig dukaten die de man voor- -jtbetaaltniet weigeren. De man i de boekhouder van graaf iranz von Walsegg-Stuppach reeen requiem wilde laten spe- tijdens een herdenkings- stvoor zijn in februari over eenvrouw. Hozart zou dit nooit meer te we- Un komen. Hij werkte koorts- ;:hlig aan Die Zauberflöte, La •emenza di Tito en aan de Klei- :e Freimauer-Kantate. Tussen door werkte hij aan het re giem. h december was Mozart te ziek :adoor te gaan. De eerste twee ielen waren af en de Sequentia a het Offertorium stonden voor iel grootste deel in de steigers. Dp 5 december stierf de compo nist. Zijn leerling Süssmayr naakte, na gestaakte pogingen andere studenten zoals Ey- Mer and Freystadtler, uiteinde lijk het karwei af. Hoe groot zijn aandeel is geweest zal altijd blijven. Sommigen, waar- rader Süssmayr zelf, beweren dat het Sanctus, het Benedictus in het Agnus Dei uit de pen van le leerling komen. Anderen me ien dat in die delen toch heel van Mozart zelf zit. De uit ing van zaterdagavond is ge- eerd op een recente uitgave tan de musicoloog Robbins-Lan- ion.In deze versie zijn sommige toevoegingen van Süssmayr ver engen door die van Eybler and Treystadtler. Douwe Eisenga 'Jtrlingen van het Koninklijk Con- xmorium te Den Haag spelen za- '■■'■iag onder leiding van Barthold kijken het Requiem én de Veertig- K Symfonie van Mozart. Het con- m begint om 20.00 uur. oet je leren leven met je eenzaam heid? Dit vraagt Sanne Wallis de Vries zich af in haar nieuwe theaterpro gramma Vier. En met je on vermogen? Haar antwoord is van een stelligheid die geen tegenspraak duldt: leven met onvermogen, allez, dat is geen optie. Maar met je een zaamheid? Ja dat moet. In haar vierde theaterprogram ma bereikt Wallis de Vries een stadium dat haar als theater maakster eenzaam maakt, hoe groot de zaal ook is en hoe vol die ook zit. Niks compromissen, wég met dat oude stille verbond tussen cabaretière en cabaretpu- bliek dat de maker de bezoeker eens een avondje lekker zal la ten lachen. Niets doen met de ga rantie dat het werkt in de zaal, zoals een typetje uit haar tv-op- treden. We moeten ons opmaken voor een avondje cross-over, voor een staaltje fusion-cabaret, zegt ze spottend aan het begin. En dat betekent dat Sanne Wallis de Vries in Vier doét wat zij wil, overtuigd als ze is van haar ei gen kunnen. Daax'bij neemt ze - haar een beetje goed inschat tend - voor lief dat we ons er geen raad mee weten. Bijgestaan door twee danseres sen zangeressen uit haar eigen kleinkunstopleiding, in haar programmaboekje aangeduid als side-kicks, slaat Wallis de Vries paden in waarover cabare tiers niet durven te lopen. Een pad dat zij al in haar laatste, ui terst intrigerende programma Stuk had gevonden. Vier ziet er prachtig uit met tot in de puntjes verzorgde kledij, een even fraaie als doeltreffende belichting en strakke dans van de drie dames. Het oog wordt dus ruim bedeeld^ maar waf biedt Vier de oren? Dat is een lastige vraag. Sanne loopt door deze wereld als Alice in Wonder land. Als een dertiger die in de verkeerde tijd leeft en verlangt naar die tijd waarin ze alleen Sanne Wallis de Vries (midden) in Vier. nog plannen en dromen had. En nu behoort ze tot de inner circle van het Nederlandse cabaretwe reldje en is ze moeder. Het the ma van Vier is ontleend aan een regel van de schrijver van het boek Alice in Wonderland: 'The time has come, the walrus said, to talk of many things.' En dat doet ze. Zij praat over ve le dingen. Soms met een doel en intentie om de toehoorders iets van wezenlijke importantie mee te geven, zoals in een lied over de vrouw die in haar eentje leeft terwijl ze op tv ziet dat er men sen zijn die er uit overtuiging voor kiezen samen te sterven. Maar veel vaker heeft Sanne geen bedoeling. Moet dat dan? Nee, vindt de maakster, die dat lijkt te illustreren in een passa ge waarin zij zegt dat zij geen boek wil lezen met raad, geen foto Ben van Duin boek wil lezen waarin staat dat zij zonder dit boek niet verder kan leven. „Ik wil een boek met verhalen, met onzin!" Ruud Buurman Vier, door Sanne Wallis de Vries, van avond in het Scheldetheater in Ter- neuzen,donderdag 30 november, vrij dag 1 en zaterdag 2 december Oude Luxor Theater Rotterdam, do 14 de cember Theater De Mythe Goes. Ivo Niehe (60) heeft een nieu we liefde. „Het komende half jaar staat voor mij volledig in het teken van het theater. Maar daarna hoop ik ook weer wat op tv te gaan doen", aldus de talk show-coryfee. Wat Niehe weer op de beeld buis gaat doen, is nog ongewis. „Ik heb plannen voor een nieuw tv-programma, maar daarover kan ik nog niets zeggen. Ook hoop ik weer een programma zo als De TV Show op Reis te kun nen maken." Onderscheidend is hij op de planken zeker. „Het is een bij zondere theaterformule, een combinatie van zingen, vertel len, beeld en televisie. Het eer ste seizoen wisten bezoekers niet goed wat ze moesten ver wachten. De komende tournee wordt spannend omdat er nu een verwachtingspatroon is." Ook financieel spant het erom. „Het is erop of eronder. De eer ste reeks speelden we quitte en als we nu uitverkopen doen we dat weer. Als we daarna vaker de theaters ingaan moeten we winst maken, maar vooralsnog is het mooi dat het zo kan. Ik voel me echt bevoorrecht. De ro mantiek die de televisie kwijt is, vind je nog in schouwbur gen. Dat is heerlijk." Omdat Niehe voorafgaand aan de eerste tournee twijfelde of de zalen vol zouden stromen, ver zon hij een aantal ideeën. Eén daarvan was het boeken van gastoptredens van bijvoorbeeld de oude Johnny Kraaykamp (81). Ook in de nieuwe rond gang langs de theaters zal hij een rol spelen in de show van Niehe, evenals Robert ten Brink en Liesbeth List. Niehe heeft het schrijven op nieuw ontdekt. „Vroeger zette ik sportkrantjes in elkaar, maar nu heb ik een autobiografisch programmaboek voor bij de voorstellingen geschreven. Leuk voor mensen die al zijn ge weest, want er zitten ook een cd en dvd bij. Martijn Kamans Ivo Niehe is vrijdag te zien in theater De Mythe in Goes. Het programma begint om 20.00 uur. Het, Rondje Kunst op Schouwen staat zondag in het teken van cadeaus. Ate liers en galeries zijn van 12-17 uur ge opend. Het Open atelier presenteert werk van diverse kunstenaars met als speciale gast de Engelse schilderes Andrea Cook. Galerie Het Oude Raad huis in Burgh-Haamstede heeft een nieuwe expositie schilderijen van de Belgische kunstenaar Gilbert Swig- gers, een collectie kaarsen en kande laars, sieraden en glassculpturen. Bij atelier Kees van de Wetering zijn nieuwe acrylschilderijen met de Hol landse tulp te zien en keramiek scha len, handmatig beschilderd. De expositie in Galerie Esprit in Clin- ge is uitgebreid met grafiek en inktte- keningen van Michael Jepkes en beel den in brons en keramiek van Lebuin D'Haese. Te zien t/m 16 december, vrijdag 13.30-17.30 en van 19-21 uur, zaterdag 13.30-17.30 uur. Los is een expositie tekeningen en ruimtelijk werk van Frank Halmans in Galerie Van den Berge in Goes. Veronika Veit toont ruimtelijk werk met als titel Freestyle. De opening is zaterdag 17 -19 uur. Tot 24 decem ber, do. vrij en za 13-17 uur. Ineke Otte exposeert beelden, siera den en glasobjecten in haar atelier aan de 's-Heer Elsdorpweg in Goes, vrij, za en zo te zien van 13-18 uur. Josina Buijs exposeert stillevens in Ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Te zien tot januari, 9-20 urn- Winterse OpKikkers is de titel van een winterexpositie in galeRichel in Aardenburg. Deelnemende kunste naars hebben het 'ideale' verrassings geschenk voor sint, kerst, oud- en nieuwjaar en driekoningen gemaakt. De opening is zondag 14-17 uur, met volksmuzikanten Rianne Korevaar (piano, trekzak, gitaar, tin whistle en zang) en Albert de Bruijn (gitaar, uke- lele en zang) als het duo Peeënk- lutsmetworst. Dichter Johan Mees- ,ters lardeert dit muzikaal gerecht met poëtische ingrediënten. Dage lijks t/m 7 janauri van 13-17 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam t/m 4 maart Dinosaurussen!. Betre den op eigen risico; t/m 14 januari Henry Moore: Sculptuur, architec tuur, natuur, t/m 21 januari Peter van Straaten: Lust. Maritiem Museum Rotterdam t/m 9 september 2007 De schat van Corpus Christi - VOC-kaarten boven water; t/m 31 december Hol- land-Amerika Lijn; t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. t/m 4 maart Varen naar Mekka - de reis van je le ven. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 3 december: Voici Magritte. Schil derijen, studies en werken op papier t/m 1 januari Jan van der Ploeg. Wall Painting No. 155. Muurschildering, t/m 3 december Voici Magritte, schil derijen, studies en werken op papier; t/m 21 januari Rembrandts Passie. Het Nieuwe Testament in de Neder landse prentkunst van de 16de en 17de eeuw. t/m 7 januari Ted Noten: sieraden te zien die Ted Noten maak te naar aanleiding van een treinreis van Tokio naar Amsterdam. Vanaf 25 november t/m 4 februari Erik van Lieshout, een staalkaart van zijn werk: video-installaties, schilderijen en tekeningen. Museum Het Schielandshuis t/m 7 januari Beschuit met spruitjes, de wereld van een opgroeiend kind; t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 december Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaarde, t/m 31 december Stad van Rotterdam mers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluids fragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotterdamse olifant, t/m 31 december Het Kabinet van dr A.B. van Deinse. Walvissen en zoölogische rariteiten, t/m 3 december Picture this! Imagine that! Een selectie foto's van de landelijke milieufotowed strijd. Het thema is milieu in jouw stad, t/m 19 november Rondreis om de wereld. Met aquarellen, foto's en 'spullen' van Marleen Felius en tekst van schrijfster Bibi Dumon Tak,geba seerd op het gelijknamige boek, t/m 31 december WereldNatuur. Biodiver siteit op land, in zee en in de lucht, t/m 13 mei De Grote Pluismus Ten toonstelling. Nederlands Fotomuseum t/m 26 november Avenue van A tot Z. Het tijdschrift, voor iedereen die geïn teresseerd is in het veranderende tijdsbeeld, beeldvorming, fotografie en grafische vormgeving. Wereldmuseum Rotterdam t/m 7 januari Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. t/m 28 janua ri: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graffitiwall van 60 m2; t/m 28 januari Focus Marokko, met voorwerpen uit Marokko, een begeleidend onderwijs programma, concerten, theater en een informatieve website. ANTWERPEN MUHKA: tot 26 november - Aca demy: Learning from Art. K.M.S.K.: tot 3 december- Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, een nieuwe presentatie van de museum verzameling; tot 31 december - Rijks museum aan de Schelde: Schatten uit de schatkamer van Nederland. Diamantmuseum: tot 31 december - Babur's Erfenis: De invloed van het Mogoljuweel de invloed van de ju weelkunst ten tijde van het Mogolrijk (1526-1857) op het hedendaags ju weel; permanent BriljAntwerps Ver haal: een blik achter de schermen van de Antwerpse diamantwereld. AMVC Letterenhuis: tot 31 december Verre Horizonten - Schrijven zonder grenzen. Zilvermuseum Sterckshof: tot 7 ja nuari Zilver uit Antwerpen. Fotomuseum: tot 7 januari retrospec tieve van de Belgische Magnumfoto graaf Carl De Keyzer; Tunnel Vision: multimediale tentoonstelling waarin een reis wordt gemaakt door de tijd; Dansant: Populaire dans in Antwer pen in beeld tot 1960. Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: Dans in Antwerpen. Perma nent: Klank van de stad MOMU: tot 17 juni De Momu-collec- tie - selectie II. GENT Hof Van Ryhove: tot 26 november Cartoontentoonstelling Big Brother. S.M.A.K.: tot 19 november Mens. Ver haal van een wonde: expositie met ac tuele kunst en religie, waarin de mens in al zijn aspecten centraal staat, door diverse kunstenaars; tot 17 december - City-Scan Carlos Na- varette; tot 7 januari Bar-code Jan Christensenen Ricardo Brey - installa ties; tot 14 januari Focus Peter Downsbrough en Kunst Nu- Philip Meiten Noise of Quasar: grafitti- kunst-installaties Design Museum Gent: tot 26 novem ber Communicatie: Van ganzenveer tot computer Compasso d'oro 50 jaar Italian Design; tot 31 december Cellectie Alonso. Kunsthal St. Pieters Abdij: tot 3 de cember - De Nieuwe Keuken schilde rijen van Marleen Van Moere. Witte Zaal: tot 22 december Najaar stentoonstelling met twee kunste naars. Museum voor de Geschiedenis en We tenschappen: tot 22 december - Jubi leumtentoonstelling. Caermersklooster: tot 7 januari Stan ley Kubrick. 22 t/m 28 november WOENSDAG Jungle Boek Jungle Boek, Movvgli en het regenwoud is een familiemusi cal voor 6+. Mowgli gaat samen met zijn vrienden de strijd aan tegen houthakkers die het regenwoud omkappen. Baloo de Beer, Khan de tijger en de olifantenfamilie helpen mee. Theater De Mythe, Goes, 13.30 en 16.30 uur Parabel Poppentheater Parabel speelt Het ezeltje, naar het sprookje van de gebroeders Grimm. In het paleis is een prins geboren. Geen gewone baby, maar een ezel. Als hij dat zelf ontdekt verlaat hij het paleis en trekt met zijn luit de wereld in. Voor kinderen vanaf 4 jaar. Huiskamertheatertje Herengracht, Middelburg, 14.30 uur Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Tarzan Donders brengt Pudding Tarzan op de planken, naar het boek van Ole Lund Kirkegaard. Iwan Olsen is een miezerig jongetje dat voortdurend gepest wordt, tot hij een wens mag doen. Eén dag lang is hij een ech te Tarzan. Hij kan verder spugen dan wie ook, fietst harder dan een bromfiets en heeft buitengewone spierkracht. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur Wereldband BRUGGE De Bond: tot 4 december - Sint-Pie- ters getekend Werk van twaalf kun stenaars. Provinciaal Hof: tot 4 december In goede banen? Biekorf: tot 9 december Elke dag wij zer. Brugse almanakken van de 16de tot de 19de eeuw. Guido Gezellemuseum: tot 17 decem ber Met smaak gemaakt! Smaak- kunstwerken. Arentshof: tot 2 januari Kunstetalage schilderijen Jazzbrugge van Jeana.l Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potte- rie: tot 4 februari Blindekens onder vier ogen: fotografie van Charlotte Lybeer en Jan Darthet met kijk op de eeuwenoude processie van O.L.V. van Blindekens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot 4 fe bruari Geloof en Geluk: de Middel eeuwse pin/laat je (n)iets op je mouw spelden: Sieraad en devotie in Middel eeuws Vlaanderen. Arentshuis: tot 25 februari Rond en om Rembrandt - Hollandse prenten uit de Gouden Eeuw. Concertgebouw: tot 9 december Stein- way 170 in het kader van het Stein- way 170 Festival. Concertgebouw Atrium: tot 25 mei In de naam van Mozart zestien portret ten van musici, met een terugblik op Mozart06, van Malou Swinnen. Forum+ 'Zand: tot 25 maart Detlef Beer - schilderijen, sculpturen en te keningen. KNOKKE Scharpoord: tot 26 november Mathil- de Raes - Vurig Rood Scharpoord- galerij - Hugo Degroote; tot 26 decem ber Thierry Buysse Urban Explora tion - fotografie; tot 26 januari Gete kend: gevarieerd werk van twaalf West-Vlaamse topillustratoren (bibli otheek). Sincfala, Museum van de Zwin streek: tot 3 december - Oud Gloriën KFC Heist. De Wereldband presenteert Lekker warm. Zes muzikanten bespelen dertig instrumenten en geven een eigen visie op wereldmuziek. Een muzikale smeltkroes met eigen composities, grappige teksten en muziek samengesteld door Karei de Rooij (Mini Maxi). De schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Loverboys Theatergroep rZpekt speelt Liefde is kouder dan de dood. Vier jonge acteurs stellen de problematiek van loverboys aan de kaak. Een confrontatie tussen liefde als wapen en de verliefde blindheid van het slachtoffer. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Racoon Racoon treedt op. Het concert is uitverkocht. Theater de mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Loes Luca speelt zes vrouwen in Moordwijven. De voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Cabaret Sanne Wallis de Vries presenteert haar programma Vier. Naar eigen zeggen doet zij aan mixing disciplines ofwel fu sion cabaret, cabaret met zang, dans en beeldend theater. Ze wordt bijgestaan door Vera Kaye en Cindy Grande. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Theaterconcert Het Groot Niet te Vermijden brengt het theaterconcert Dia monds and Pearls. De voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Ivo Niehe Ivo Niehe staat in het theater. Voor de pauze brengt hij een verkorte versie van zijn theater show. Daarna volgt een tv-registratie met Liesbeth List. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Jochen Otten presenteert Verover alle vrouwen of een we relddeel naar keuze. In zijn nieuwe programma houdt Jochen een pleidooi voor de liefde in een tijdperk waarin alles zonder liefde aan de man wordt gebracht. Jochen won de persoonlijkheidsprijs op Cameretten en de publieksprijs van de Holland Casino Po- diumprijs. Ook was hij finalist op het Leids cabaret Festival. Dorpshuis De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur Wereldmuziek Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst uit Westkapelle brengt wereldmuziek tijdens haar jaarlijkse uitvoering. De brassband, drumband en slagwerkgroep van OKK reizen tijdens een muzikale avond door de wereld met muziek van Queen, Joodse feestmuziek uit Oost-Europa, Zuid-Ameri kaanse muziek en Perzische muziek met dansact. Ook de blaas- en slagwerkleerlingen komen aan bod. Westkapelle Herrijst, Westkapelle, 20.00 uur Opera Don Pasquale is een komische opera van Donizetti. Een rijke vrijgezel gaat op zijn oude dag in Rome op zoek naar een vrouw. Zijn bezorgde familie probeert de erfenis veilig te stellen. Stichting Internationale Operaproducties brengt met intexmationale solisten, koor en oi'kest een vei'sie, met Nederlandse boventiteling. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Cabaret Willemijn Smeets en Berit Companjen staan op het podium. Oorspronkelijk zou Elske Rollema meekomen, maar die vex*- wacht een baby. Berit vervangt haar met het programma In godsnaam. Willemijn Smeets px-esenteert Sirenenzang. Hoor haar i'omantisch zingen om dolenden en ongelukkigen een hart onder de i*iem te steken. Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Rockkomedie Het Antwerps Travestietheater presenteert Café coiffée. In deze muzikale rockkomedie over een kappex'sfamilie en haar ij dele klanten worden ook alle vrouwelijke rollen ver- tolkt door mannen. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25