zc I Ook in de provincie kun je de wereld zien TCieater in, voor en over Zeeland 25 Een Zeeuwse meid gaat op tournee De brieven van Pietje oensdag 22 november 2006 Sanne Wallis de Vries in Terneuzen Gonny Gaakeer (links) en Mieke De Groote in Een Zeeuwse meid foto Lex de Meester De eerste reizende voorstel- ook een breder gegeven in: men- komen. Maatje citeert herhaal- kracht ervan is. Dat vraagt een wen elkaar ontmoeten in de be- Zeeland, maar gaat daar tegelij- inhoud en bij het Zeeuwse pu ling van het Theaterpro- sen die uit Zeeland vertrekken, delijk uit de brieven van Pietje bepaalde interpretatie van het lofte van een vriendschap." kertijd tegenin. Ook zonder uit bliek, spreekt hun aan. Mal- ductiehuis Zeelandia, Een maar er toch altijd naar blijven Willemse, die zijn voorzien van spel. Je ziet wat er met de perso- „Het is allemaal heel fragiel", de provincie weg te gaan kun je lems: „We hebben gezocht naar Zeeuwse meid, gaat vrijdag in terugverlangen", zegt Mallems. een Zeeuwse klank. nages gebeurt, zonder dat het vindt ook Mallems van het stuk. inzicht krijgen in hoe de wereld iets wat qua beeldtaal beant- De eerste reizende voorstel ling van het Theaterpro ductiehuis Zeelandia, Een Zeeuwse meid, gaat vrijdag in het dorpshuis van Scherpenisse in première. Het is ogenschijn lijk een stuk van eenvoud: een bijna abstract decor omgeven door een forse lijst en verder al leen twee wouwen en hun dia loog: taal, lichaamstaal en beeld taal. Maar onderhuids woelen de emoties. Het uitgangspunt van Zeelandia is dat theatermakers zelf met een voorstel komen, maar van wege de korte aanloopperiode heeft het Zeeuwse productie huis nu zelf het initiatief geno men. Artistiek leider Alex Mal lems gaf de aanzet, nadat hij de ruim 130 jaar oude brieven van de Thoolse dienstbode Pietje Willemse had gelezen. „Ik vond het heel mooi materi aal, over vrouwenvriendschap in de negentiende eeuw. Er zit ook een breder gegeven in: men sen die uit Zeeland vertrekken, maar er toch altijd naar blijven terugverlangen", zegt Mallems. „Tegelijkertijd besefte ik dat de brieven op zieh niet konden die nen als toneelstuk." Hij benaderde Nirav Christop- he, die.eerder voor het Zeeland Nazomerfestival de producties Kabaal (2001) en De oranje ka- suaris (2004) schreef. Hij maak te er een eigentijds stuk van: Een Zeeuwse meid, over de mo derne vrouw Marga (een rol van Gonny Gaakeer, wier ouders uit Stavenisse komen) die naar Tho- len afreist om een huis te zoeken waar ze tot rust kan komen. Ze bezichtigt een leegstaande wo ning en; komt in gesprek met ei genaresse Maatje (gespeeld door de Vlaa!mse actrice Mieke De Groote), die altijd in Zeeland is blijven wonen. Tussen de twee ontvouwt zich een aanvankelijk moeizaam gesprek, waarbij de vrouwen steeds nader tot elkaar komen. Maatje citeert herhaal delijk uit de brieven van Pietje Willemse, die zijn voorzien van een Zeeuwse klank. Als regisseur is Marijke Bever sluis aangetrokken. Ze had zich bij Zeelandia gemeld met een idee voor een voorstelling, dat vooralsnog in portefeuille blijft. „Er schijnt een Zeeuwse Bever sluis-tak te zijn. Een oud-oom, Martien, was dichter en heeft in Zeeland gewoond, waar hij NSB-burgemeester was. Hij was dus fout in de oorlog. Zijn broer was predikant in Zutphen en zat tijdens de oorlog gevan gen in Kamp Amersfoort, waar Martien na de oorlog heen werd gebracht. Met dat tegengestelde verleden wil ik iets doen." De tekst van Nirav Christophe sprak haar gelijk aan. „Er zit een zekere kwetsbaarheid in, waar je voorzichtig mee moet omgaan. Het is een heel subtiel stuk. Als regisseur moet je rus tig laten bovenkomen wat de kracht ervan is. Dat vraagt een bepaalde interpretatie van het spel. Je ziet wat er met de perso nages gebeurt, zonder dat het allemaal direct wordt benoemd. Het gaat veel over herinnerin gen, over Zeeland, maar met een reikwijdte die veel breder is. Ik ben ook heel gelukkig met het einde, met het feit dat de vrou wen elkaar ontmoeten in de be lofte van een vriendschap." „Het is allemaal heel fragiel", vindt ook Mallems van het stuk. „Er zit heel veel achter, bijvoor beeld de vader-dochterrelatie. De beide vrouwen zijn daar nog niet klaar mee. Ze moeten er mee in het reine zien te komen. Het stuk speelt met clichés over Zeeland, maar gaat daar tegelij kertijd tegenin. Ook zonder uit de provincie weg te gaan kun je inzicht krijgen in hoe de wereld in elkaar steekt." De ploeg van Een Zeeuwse meid verblijft al sinds begin vorige week in het dorpshuis van Scherpenisse. Het maken van theater op zo'n plek, dicht bij de inhoud en bij het Zeeuwse pu bliek, spreekt hun aan. Mal lems: „We hebben gezocht naar iets wat qua beeldtaal beant woordt aan professioneel thea ter, maar wat kan spelen op plaatsen waar professioneel theater doorgaans niet komt. Rolf Bosboom Een Zeeuwse meid gaat vrijdag in Scherpenisse in première en wordt daarna tot eind januari - met een onderbreking van vijf weken - nog 22 keer opgevoerd, in de hele provincie: Do 23/11 Scherpenisse, dorpshuis Holland Huis (try-out) Vr 24/11 Scherpenisse, dorpshuis Holland Huis première Za 25/11 Heinkenszand, De Stenge Di 28/11 Vlissingen, Arsenaaltheater Wo 29/11 Baarland, dorpshuis The Cameronian Do 30/11 's-Heer Hendrikskinderen, dorpshuis Heer Hendrikhuis Vr 1/12 Domburg, ontmoetingscentrum Schut tershof Za 2/12 Westkapelle, dorpshuis Westkapelle Herrijst Wo 6/12 Wemeldinge, dorpshuis De Wemel Do 7/12 Rilland, dorpshuis Luctor et Emergo Vr 8/12 Renesse, Dorpshuis Renesse Za 9/12 Kerkwerve, dorpshuis 't Zuudènde Ma 11/12 Nieuwerkerk, Ons Dorpshuis Di 12/12 Goes, podium 't Beest Di 16/1 Terneuzen, Scheldetheater Wo 17/1 Oostburg, Ledeltheater Do 18/1 Serooskerke (W), verenigingsgebouw De Zandput Vr 19/1 Hidst, cultureel centrum Den Dullaert Za 20/1 Sluis, multifunctioneel centrum De Keu- re Di 23/1 Hansweert, dorpshuis Kaj Munk Wo 24/1 Wissenkerke, zaal Onder de Toren Do 25/1 Arnemuiden, ver.gebouiv De Ame Za 26/1 Axel, cultureel centrum De Hal-Ie Za 27/1 Middelburg, activiteitencentrum Dau- wendaele Aanvang alle voorstellingen: 20.00 uur Kaartverkoop: zie wwiv.theaterzeelandia.nl, via telefoonnummer 0900-3300033 of op de speel-' dag zelf vanaf. 15.00 uur aan de zaal. Jet Zeeland Nazomerfestival brengt jaarlijks vier theater- foducties op bijzondere locaties in provincie, geconcentreerd in an- ialve week eind augustus en be- september. Met de omvorming Theaterproductiehuis Zeelandia dt de basis verbreed: naast het lival gaat het productiehuis elk !n twee kleinschalige voorstel len brengen. Deze reizen door de incie, langs vooral dorpshuizen verenigingsgebouwen. initiatief kwam niet direct van Nazomerfestival zelf, maar van landelijke Fonds voor Amateur- rt en Podiumkunsten. „Dat wil theater-infrastructuur in Zeeland sterken", zegt directeur Ruud Meijel van Zeelandia. „Het 'ds had geconstateerd dat er op 'gebied van professioneel theater Nederland drie witte vlekken i: Drenthe, Flevoland én Zee- N." Het fonds en de provincie fi- leieren Zeelandia in eerste instan- tot en met 2008. In die periode it het theaterproductiehuis zich te bewijzen. „Met de reizende oorstellingen moeten we een pu- lok opbouwen. Het is zeker niet zo ^thetfestivalpubliek nu ook auto- ^tisch naar de dorpshuizen komt. De Leger des Heils-pandèn in de Hoogstraat in Middelburg, het nieuwe onderko men van Theaterproductiehuis Zeelandia. foto Lex de Meester Een handicap is dat we nog niet meelopen in de theaterprogram ma's. Dat kan pas volgend seizoen." De twee producties door het jaar ko men wezenlijk anders tot stand dan de festivalvoorstellingèn. „Bij het festival zijn we als organisatie heel erg sturend. Bij Zeelandia gaan we juist uit van een plan van de ma kers. Zij moeten een goed verhaal hebben en dat in Zeeland voor een specifiek publiek willen uitwer ken." Een oproepje op de website van Theater Instituut Nederland heeft al verheugend veel reacties opgele verd, aldus Van Meijel. „In de thea terwereld blijken toch veel meer mensen een band met Zeeland te hebben dan je zou denken." Er liggen al meer en minder uitge werkte plannen voor de komende tijd. In het voorjaar van 2007 komt er een remake van de kameropera Kabaal van de Middelburgse compo nist Douwe Eisenga. Het wordt een aangepaste, langere en eigentijdsere variant op de versie zoals die in 2001 tijdens het Nazomerfestival is opgevoerd. Heieen Verburg heeft een schrijfop dracht gekregen voor een stuk over Johan Hendrik van Dale, dat over een jaar wordt opgevoerd. Verder zijn er contacten met onder anderen de uit Zeeland afkomstige regis seurs Annechien Koerselman en Ju dith de Rijke. Zeelandia verhuist binnenkort van het huidige kantoor in de binnen stad naar de Leger des Heils-pan- den in de Hoogstraat, eveneens in Middelburg. „Toen ik las dat het Le ger des Heils naar de 'reliboulevard' zou gaan, ben ik er meteen heel bru taal op afgestapt", zegt Van Meijel. „Ik was direct enthousiast over hoe het in elkaar stak en over de maat voering." Het kerkje wordt repetitieruimte, met als voordeel dat er voldoende daglicht is. In het pand ernaast is plaats om medewerkers aan een nieuwe voorstelling te laten over nachten. Onder het complex zit een grote kelder, waardoor er voldoende ruimte is voor de kantoren van Zee landia. Het is de bedoeling het repe titielokaal, als het niet in gebruik is voor eigen producties, open te stel len voor anderen. „We hebben het al aangeboden aan de Roosevelt Aca demy en ook bijvoorbeeld Theater Kwark heeft er wel belangstelling voor." Het geheel is aangekocht door woningcorporatie Woongoed, die het verhuurt aan het theaterpro ductiehuis. Ingrijpende aanpassin gen zijn niet nodig. Het wordt al leen wat opgefrist en geschilderd. De overdracht heeft wat vertraging opgelopen door allerlei formele kwesties, maar die zijn inmiddels op gelost. Van Meijel heeft ook geen grote haast. „De volgende productie is pas over een half jaar. Voor ons is van belang dat we er in elk geval vanaf half april kunnen repeteren." Rolt Bosboom Vit/ a j.. ,c sïr/ -/ r/u> er;*"/ Nirav Christophe heeft zich bij het schrijven van Een Zeeuw se meid mede laten inspireren door de 53 brieven die Pietje Wil lemse (1840-1878), een uit Tholen afkomstige dienstbode, tussen 1861 en 1873 schreef aan Maatje Weijler (1840-1924) in Tholen. Tien jaar geleden kwam de corres pondentie in het bezit van het Ge meentearchief Schouwen-Duive- land. Pieternella Katharina Willemse was een dochter van Elizabeth Koopman en Ary Willemse, die in de Dalemsestraat in Tholen een grutterij had. Het huwelijk was weinig gelukkig en in 1860 verhuis de Ary Willemse daarom naar Am sterdam, waar al twee dochters uit een eerder huwelijk woonden. Pietje Willemse ging vrijwel gelijk tijdig aan de slag als dienstbode in Zierikzee. In 1862 trok ook zij naar Amsterdam, om dichter bij haar vader en halfzussen te zijn. Twee jaar later trouwde ze met Jan van den Boom uit Haarlem, waar ze gingen wonen. Samen kre gen ze vier kinderen. Van den Boom overleed in 1873, enkele maanden na de geboorte van hun jongste kind. Ruim een jaar later huwde Pietje de tien jaar jongere Jan Willem van Huizen uit Haarlem. Uit het huwelijk werden drie kinderen ge boren. Op 15 januari 1878 over leed Pietje, slechts 37 jaar oud. De brieven beslaan de periode van de scheiding van Pietjes ouders en haar bestaan als dienstbode in Zie rikzee tot en met het overlijden van haar eerste echtgenoot. Ze zijn in 2000 gebundeld en door het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen uitgegeven on der de titel Aachtingswaardige vriendin'. Drieënvijftig brieven van een dienstbode uit Tholen, on der redactie van en van een inlei ding voorzien door Betty Blik- man-Ruiterkamp. eeuwser kan het bijna niet. Theater in en voor de provincie, met een Zeeuw se invalshoek en gemaakt door mensen die een band hebben met de streek. En dat allemaal op pro fessioneel niveau. Een Zeeuwse meid is de eerste proeve van Thea terproductiehuis Zeelandia buiten het Zeeland Nazomerfestival om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21