Thorpe gaf team aura van macht Duel VDH-Thorpe bij 1-1 gestaakt PZC Hayden verzweeg schouderblessure Australië treurt maar is ook vol lof over gestopte zwemheld GP Knetemann op internationale wielerkalender Schaaktoernooi schrapt paard Goede start cricketteam Veteranen laten de zon even schijnen voor Oranje Langlauf- en wandelsafari TIROL Wintersport VORARLBERG Langlaufsafari TIROL Langlaufsafari SALZBURGERLAND Langlauf- en wandelsafari ALDRANS IJSBREKERSCRUISE Pieter van den Hoogenband (links) onderhield een vriendschappelijke band met Ian Thorpe: „Vlak voor de wedstrijd moest ik nog wel eens zijn pak dichtritsen." foto Robert Vos/ANP door Arjen Vos EINDHOVEN - Zelf zal hij het er zeker niet mee eens zijn, maar vanuit Nederlands per spectief was de mooiste race van de gisteren gestopte zwem- icoon Ian Thorpe een verloren race. Tijdens de Olympische Spelen van Sydney in 2000 ge beurde wat voor onmogelijk werd gehouden: nota bene in zijn eigen bad werd 'Thorpedo' op de 200 meter vrije slag ver slagen door Pieter van den Hoo genband. De Geldropse zwemmer herin nert zich dat magische moment nog als de dag van gisteren. „Die race loopt als een rode draad door mijn carrière, maar ook door die van Ian. Want hij heeft uit dat verlies de motiva tie geput om er alles aan te doen om mij vier jaar later in Athene te kunnen verslaan. 'Nu is het 1-1', zei hij toen het zo ver was." Na de Spelen in Athene kozen beide zwemmers voor een adempauze. Vervolgens wer den ze allebei getroffen door fy sieke malheur. Van den Hoo genband kreeg een hernia, Thorpe de ziekte van Pfeiffer en hij brak ook nog zijn hand. Maar waar Van den Hoogen band na ampele overwegingen de motivatie vond om zichzelf met Spartaanse inzet terug te knokken, kon Thorpe dat niet. De imposante Australiër (bijna twee meter lang, bijna honderd kilo zwaar en schoenmaat 53) voelde zich door de media opge jaagd, werd geleefd en voelde zich daar hoogst ongemakke lijk bij. Boze tongen beweren dat hij zich tegoed deed aan pizza's, hamburgers en cola en veel te dik werd. Toen hij weer aan het trainen sloeg, bleek hij dat moeilijk op te kunnen bren gen. In dat opzicht begrijpt Van den Hoogenband het be sluit van zijn rivaal om te stop pen volledig. Extra motivatie „Zwemmen is fysiek en men taal een loodzware sport. Als je elke keer met lood in de schoe nen naar de training gaat, dan wordt het een martelgang", al dus Van den Hoogenband. „Dan moet je eerlijk zijn en durven zeggen: het is mooi ge weest." Jammer is het wel, vindt hij. „Ik had graag nog een keer tegen hem gezwom men. We hebben mooie duels uitgevochten. Toen ik na mijn hernia weer op nul moest be ginnen, was de gedachte aan een nieuwe wedstrijd tegen Ian een extra motivatie voor me." De twee onderhielden buiten het bad een vriendschappelijke band. Van den Hoogenband: „Het is min of meer mijn broer. Of beter gezegd broertje, want ik ben ouder. Vlak voor de wed strijd moest ik nog wel eens zijn pak dichtritsen. We zoch ten elkaar altijd wel op bij wed strijden. Gingen we even sa men lunchen of zo." De laatste tijd spraken ze elkaar niet vaak. „Ik had het druk genoeg met het weer op de rails krij gen van mijn eigen loopbaan", aldus VDH. „Maar nadat ik hoorde dat hij gestopt is, heb ik hem wel een berichtje ge stuurd. Daar stond in dat ik het een verstandig besluit vind, maar ook jammer. En dat ik de mooie momenten van onze ra ces koester. Het zal anders zijn zonder hem." De vraag is of de kans op suc ces voor Van den Hoogenband op de 200 meter vrije slag stij gen, nu Thorpe met pensioen is. Jacco Verhaeren, coach van Van den Hoogenband. vindt dat te kort door de bocht gere deneerd. „Op deze manier had Ian zijn oude niveau toch niet gehaald en was deelname van hem niet ongunstig voor Pieter geweest. En er blijven veel kanshebbers over. Het is echt niet zo dat Pieters kansen op goud nu met vijftig procent stij gen." Van den Hoogenband zelf wil er ook niets van weten. „Daar heb ik nog echt niet over nage dacht. Ik heb op dit moment nog niet eens concreet voor ogen wat ik zelf in Peking kan bereiken." GPD DEN HAAG - Motorcoureur Nicky Hayden is wereldkampioen geworden in de MotoGP met een breuk in zijn rechterschouder. De Amerikaan hield de blessure bij de laatste Grand Prix in Valen cia voor zijn artsen verborgen uit angst dat hij niet mocht rijden. Hayden, die eerder deze maand ook nog zijn nieuwe Honda RC212V testte, gaf gisteren openheid van zaken en vertelde dat hij aan het gewricht moet worden geopereerd. Hij liep zijn blessure op in de voorlaatste Grand Prix in Portugal toen zijn ploeggenoot Dani Pedrosa hem in de vijfde ron de schepte en uitschakelde. „In Valencia had ik nog steeds heel veel last, maar de adrenaline heeft me erdoorheen geholpen. Komende week word ik geopereerd", aldus Hayden, die in totaal een maand uil de roulatie zal zijn. GPD/ISS foto Alessandro Delia Valle/EPA woensdag 22 november 2006 1§' AIGLE - De Grote Prijs Gerrie Knetemann heeft van de interna tionale wielrenunie UCI een plaats op de internationale ka lender gekregen. De vorig jaar voor het eerst gehouden koers ter nagedachtenis van de oud renner kreeg de 1.1-status, ge lijk aan die van wedstrijden als Kuurne-Brussel-Kuurne en de Delta Profronde. De wedstrijd met start en finish in Oosterbeek wordt verreden op woensdag 4 juli. Dit jaar gold deze koers als nationale wedstrijd, waaraan met dispen satie ook ProTour-ploegen mochten deelnemen. De wed strijd werd toen gewonnen door Rabobank-renner Roy Sentjens, terwijl bij de vrouwen Chantal Beltman met de eer ging strij ken. ANP WOLVEGA - Het Remco Heite Schaaktoernooi geeft geen paard als hoofdprijs weg. Dat heeft de organisatie gisteren ge meld. De zes deelnemende grootmees ters zouden komend weekeinde in Wolvega een paard kunnen winnen, maar de Algemene In spectiedienst (AID) stak een stokje voor het weggeven van le vende have. De winnaar krijgt in plaats van een paard een che que waarmee het paard gekocht kan worden. Vijf van de zes deel nemers hebben echter al aange geven het dier sowieso niet te willen. ANP DEN HAAG/PRETORIA - Het Nederlands cricketteam is het duel met Bermuda in de Inter continental Cup in het Zuid- Afrikaanse Pretoria goed begon nen. Na de eerste dag van de vier daagse wedstrijd heeft Oranje na 72 overs 235 runs verzameld en zijn er nog maar drie slag mensen uit. De confrontatie met Bermuda is Nederlands tweede wedstrijd in Groep B van de In tercontinental Cup. Bij winst neemt Oranje de koppositie in de groep over van Canada. GPD/ISS door Koen de Vries LEIMUIDEN - Trinko Keen en Danny Heister hebben er gister avond voor gezorgd dat er nog een zonnige toekomst is voor het Nederlands mannentafelten- nis. De veteranen (beiden 35) hielden Oranje in Leimuiden op de been in het duel met Italië, met een plaats in de hoogste ca tegorie op het EK in Belgrado volgend jaar als inzet: 3-1. Of de zon nog lang zal blijven schijnen is hoogst onzeker. Het leek er gisteravond in Leimui den sterk op dat aan het tijd perk van het beste tafeltennis- duo uit de Nederlandse geschie denis een eind komt. Trinko Keen schitterde als van ouds, hoewel hij zijn bezigheden tegenwoordig ook buiten de sport zoekt. Danny Heister lijkt echter op zijn laatste benen te lo pen. De Arnhemse recordinter national, die gisteren zijn 217e interland speelde, kampt sinds augustus vorig jaar met ontsto ken achillespezen. Veertien da gen geleden bracht hij weer eens een bezoek aan het Amster damse AMC voor cortisonen-in- jecties. „Heerlijk, die injecties", zei hij gisteren verlekkerd na afloop van de interland. „Normaal kan ik niet fatsoenlijk de trap af, nu gaat dat met grote stappen." Desondanks zag zijn voeten werk er gisteravond allesbehal ve indrukwekkend uit. Heister stelde zich als derde speler op, zodat hij maar één duel in actie hoefde te komen. Drie trainin gen in twee weken bleken ge noeg om Italiës derde man Bobo- cica te verslaan. Het zware werk werd met verve verricht door Trinko Keen. In november speelt hij meestal zijn beste tafeltennis. Keen versloeg de Siciliaan Massimiliano Mon- dello en de Chinees met Itali aans paspoort Yang Min beiden met 3-0. Barry Wijers bleef op nul staan. Hij verloor met 3-0 van Yang Min. Op 9 januari staat de terugwed strijd met Italië op het program ma. Nederland mag met 3-2 ver liezen om op het hoogste Europe se podium te mogen blijven spe len. Danny Heister hoopt dan vol doende fit te zijn om minstens één partijtje te kunnen winnen. „In december heb ik tijd voor mezelf. Misschien is dat net ge noeg om in januari weer een beetje fit te zijn." GPD Zwemkampioen Ian Thorpe, de Australische torpedo, kon zijn teamgenoten als geen ander in spireren, maar moet nu wegens een gebrek aan motivatie zelf af haken. Het nieuws is in Austra lië, waar zwemmen behoort tot de populaire sporten, ingesla gen als een bom. Volgend jaar bij de WK zwemmen in Melbour ne is hij er niet meer bij. Geen goud voor hem op de spelen van Peking in 2008. „Hij zat vast, stond als het ware schaakmat. door René Groeneveld SYDNEY - De reacties op zijn vertrek zijn overwegend lovend. Hij was, menen de Aussies, tij dens zijn carrière een 'groot Au straliër' en een perfecte ambas sadeur voor het land. President John Coates van het Australisch Olympisch Comité verwacht dat de legende Thorpe tenminste nog een halve eeuw zal voortle ven. „Over vijftig jaar zullen de mensen nog vol lof zijn over zijn prestaties. Nooit hadden we zo'n succesvolle sporter op de Olympische Spelen." De torpedo mag slechts 24 jaar zijn, hij heeft er een intensief en lang zwemleven op zitten. Als kleine jongen dook hij al dage lijks het zwembad in. Óp zijn ze ventiende zwom Thorpe op de Olympische Spelen van Sydney voor eigen publiek drie gouden medailles bij elkaar. Niemand ter wereld kon hem in de afgelo pen jaren evenaren, al kwam Pieter van den Hoogenband, een goede vriend van Thorpe, af en toe in de buurt. Thorpe, de lieveling van het Au stralische publiek, was echter sinds enige tijd van slag. Vol gens Shane Gould, die op vijf tienjarige leeftijd furore maakte als zwemster en er ook vroeg de brui aan gaf, zat Thorpe gevan gen in het sportieve equivalent van een 'midlife crisis'. „Hij zat vast. Hij was onrustig, voelde zich niet goed. Hij stond als het ware schaakmat." Ook anderen in zijn omgeving bevestigen dit beeld. Thorpe had het gevoel een nieuwe stap te moeten zetten in zijn leven, maar wist niet hoe. Bovendien was het idee van een naderend afscheid van zijn zwemcarrière overweldigend en niet te bevat ten. Biograaf Greg Hunter, die hem door en door kent, beklemtoont dat Thorpe altijd heeft laten doorschemeren dat dit scenario mogelijk was. „Al vanaf zijn veertiende zei hij dat zwemmen geen zin meer zou hebben wan neer hij niet meer sneller zou kunnen. Hij heeft ook steeds vol gehouden dat hij voor zichzelf zwom. Met andere woorden: hij wilde kijken hoe snel Ian Thor pe kon zwemmen." Toch komt het vertrek van de man in blackonverwachts. Thorpe bleek een goed acteur. Hij leek altijd de situatie de baas en alles onder controle te hebben. Dat er sprake was van een grote innerlijke strijd, kwam voor velen als een verras sing. De meeste Australiërs wa ren in de veronderstelling dat hij nog jaren verder kon. Thorpe, daar is Shane Gould van overtuigd, moet door een hel zijn gegaan. „Maar er komt een dag dat je moet zeggen: ik spring in het onbekende. Hij zou waarschijnlijk sneller heb ben kunnen zwemmen en meer medailles hebben kunnen win nen maai- aan de andere kant wacht er een heel nieuw leven op hem. Trieste dag Zijn teamgenoot en grootste Au stralische concurrent op de 200 en 400 meter, Grant Hackett, on derstreept dat de zwemwereld Thorpe zal missen. „Het is een trieste dag voor het Australi sche zwemmen en voor het zwemmen wereldwijd", oppert hij. „Ian heeft de zwemsport als geen ander voor het voetlicht ge bracht met ongelofelijke verrich tingen." Hackett benadrukt te vens het verlies van de persoon Thorpe uit het team. In Austra lië wordt de zwemkampioen be schouwd als, zoals premier John Howard het verwoordde, 'een goeie vent'. De voormalige hoofdcoach van het Australische zwemteam, Don Talbot, heeft het over de 'meest inspirerende figuur uit de geschiedenis van de sport in Australië.' Geen andere zwem mer had zo'n impact op het na tionale team, bracht zo'n ver trouwen en hielp anderen zo bo ven zichzelf uit te stijgen, aldus Talbot. „Hij bracht ons zwemteam sta tus en respect. Hij gaf ons team het aura van macht. Anderen als Grant Hackett en Susie O'Neill deden dat ook maar met Thorpe erbij voelde iedereen dat het ook echt beter kon." Zijn teamgenoten spreken van de magie van Thorpe. Een leider maar altijd even bescheiden. Kortom, iemand met klasse in de breedste zin van het woord. GPD Vertrek op zaterdag 27 januari, 24 februari en 17 maart verblijf in het gezellige 3-sterren Hotel Schwarzer Adler in het kleine Tiroler dorpje Pfaffenhofen inclusief ontbijt en diner via de bekende Fernpass naar Lermoos en Ehrwald,een waar paradijs voor langlaufliefhebbers de zacht glooiende hellingen van het lieflijke Mieminger- plateau, vanwaar u prachtige vergezichten heeft Leutasch met fraaie loipes en veel wintersportplezier Seefeld, een gebied met ongekende mogelijkheden Reisnummer EW 74.623, zie www.kras.nl/74623 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek op zaterdag 27 januari, 24 februari en 17 maart verblijf in het 3-sterren Hotel Kaiserblick rustig gelegen in één van de wijken van Breitenbach inclusief ontbijt en diner mooie wandel- of langlauftocht door het bos van Westendorf met een drankje op een zonnig terras als beloning het absoluut sneeuwzekere Hochfilzen Kössen,dat zelfs de meest verwende langlaufer zal verrassen met 53 km loipes door een prachtige omgeving het gezellig Pertisau, waar de mogelijkheden oneindig zijn Reisnummer EW 74.620, zie www.kras.nl/74620 8-daagse busreis Oostenrijk Advertentie 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek vrijwel iedere dinsdag van 16 januari t/m 6 maart cruise over de bevroren Oostzee naar het Finse Turku door de bos- en waterrijke binnenlanden van Zweden Finland, ook wel het 'land van 1000 meren' genoemd het Russische St. Petersburg met zijn vele schitterende monu menten zoals het Winterpaleis, de Isaakkathedraal en de wereldberoemde Hermitage, één van de grootste en meest veelzijdige musea ter wereld. via de Zweedse westkust en Kapellskar naar Göteburg Reisnummer EW 74.639, zie www.kras.nl/74639 Informatie, voorwaarden en boekingen: krasa www.kras>nl 073 - 5 999 999 ma t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10 00-15.00 uur Of boek bij één van onze reisbureaus! www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl Vertrek op zaterdag 13 januari, 10-24 februari en 10 maart verblijf in Hotel Weisses Kreuz op ca. 2,5 km van Feldkirch inclusief ontbijt, diner en enkele leuke extra's skiën, langlaufen of wandelen door het mooie landschap van Duitsland, Zwitserland, Liechtenstein en Oostenrijk prachtige treinrit per Rhatischer Bahn naar Arosa met onder weg indrukwekkende vergezichten naar het mooie Lech eg Zurs, geliefd bij de koninklijke familie vanwege het adembenemende panorama Reisnummer EW 74.619, zie www.kras.nl/74619 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek op zaterdag 13 januari en 17 februari verblijf in het 3-sterren Hotel Goldener Stern in het dorpje St. Koloman inclusief ontbijt, diners en enkele leuke extra's verken het gebied van de Salzburger Sportwelt 1 Lungötz en St. Martin met een loipenet van ruim 45 km 1 van start in St. Koloman voor de 6 km lange Panorama-loipe |j die u adembenemende vergezichten biedt I facultatief naar de Mozartstad Salzburg met sfeervolle smalle 1 straatjes en mooie pleinen met kerken en paleizen Reisnummer EW 74.625, zie www.kras.nl/74625 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek op zaterdag 20 januari, 3 februari en 10 maart verblijf in Hotel Aldranser Hof in het centrum van Aldrans inclusief ontbijt en dagelijks 3-gangen diner het hooggelegen Brandenberg, een fijn gebied waar we op de lange latten stappen voor een mooie langlauftocht gezellig Pertisau, ook wel de 'Parel van Tirol' genoemd de uitgebreide loipes van Leutasch en het Gschnitztal Seefeld, waar we een tocht maken door het Olympische gebied en de middag afsluiten met een winkeluurtje Reisnummer EW 74.646, zie www.kras.nl/74646 li 8-daagse cruise/busreis Rusland, Zweden en Finland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18