Aanleg golfbaan weer uitgesteld 1 PZC iiO Poetsbeurt voor eeuwenoude kajak Nieuwe toerclub in Middelburg Uitbater golfcomplex Mortiere nog niet bekend Geldboete voor geweld bij ruzie iver schutting ilreakdancen it de Paraplu agenda Sinterklaas naar Bossenburg Spelen Stremmingen werk viaduct Van den Dongen wÊÊÊk,^™ Vergeefse zoektocht naar drenkelingen Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen 13 Jongen (16) gewond door vuurwerk Terneuzenaar (13) mishandeld Automobilist op linker weghelft Boete voor bezit bolletjes cocaïne Aanrijden motorrijder bestraft lezers schrijven torNadia Berkelder K1DDELBURG - Golfers die tn balletje willen slaan in de ifiddelburgse wijk Mortiere soetcn geduld hebben. De baan jop zijn vroegst over twee jaar fen. julldozers zijn deze week bezig •ju het modelleren van bergen aide aan de rand van de woon- ijik, vlak langs de snelweg. Die flDDELBURG - De Middel- iirgse politierechter M. Meeu- lisse heeft gisteren een 46-jari- p inwoner van Vlissingen voor «handeling van een vrouw ver deeld tot 150 euro boete. j iea ruzie over een schutting tus- a de verdachte en zijn ex- iouw (vriendin van het slacht- i fier) liep op 6 april in Vlissin- I puit de hand. (i de scheiding zijn de man en jjaex eikaars buren geworden, je verdachte zette een schut- ag neer, maar dat was niet ar de zin van de vrouw. De diutting zou op haar grondge- tedstaan. hmen met haar vriendin begon ïop 6 april de schutting af te keken, waarna de Vlissinger in ïliekwam. Hij had de vriendin ja haar haren getrokken en hardhandig buiten de poort ge ul toen de vrouwen niet van plan waren om te stoppen met kt afbreken van de schutting. klSSINGEN - Kinderen van Den tot vijftien jaar kunnen vrij- jag meedoen aan een workshop ireakdance in jongerencentrum 3e Paraplu in de Vlissingse p rijk Paauwenburg. Dat duurt e ran 16.00 tot 17.30 uur en kost pi euro. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - SCO uur: Gym vanaf vijftig jaar; itERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 Gym vanaf vijftig jaar; I *il Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: iejeardensoos; RJSSINGEN - Sporthal Baskensburg, ItOuur: Power yoga; «Reede, 19.30 uur: interreligieuze bij— H-komst met kerkafgevaardigden; IWk-Inn, 13.30 - 15.00 uur: speurtocht rorkinderen van 8 tot en met 12 jaar. ÏLISSINGEN - Sinterklaas be- fflekt zaterdag Bossenburg. Met fijn pieten is hij van drie tot zes •iii' in de gymzaal van basis- (thool De Houtuyn. Het feest is mor kinderen tot en met twaalf jaar, maar ook ouderen zijn wei- lom, Kaartjes (2,50 euro) zijn te toop bij Jessica Grevinga aan Hindenburg 54 in Vlissingen. Bezorgklachten: ,0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.ni 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl werkzaamheden hebben echter niets te maken met, de aanleg van de golfbaan, zegt R. Wou ters van het consortium Mortie re. Er wordt alleen opgeruimd. „We hebben opdracht gegeven om de boel glad te strijken," Bij het begin van de bouw van de nieuwe wijk, rekende men er op dat de golfbaan in 2006 klaar zou zijn. Eén van de projectont wikkelaars noemde de golfbaan destijds een 'verleider' voor Een kleine reactie op de 'verde ling' van de middelen voor speel toestellen in Vlissingen. Volgens mevrouw Walrave-Troost was dertig jaar geleden ook voor Bos- vooral de kopers van de duurde re woningen. Eind vorig jaar was een exploitant gekozen voor de golfbaan. Die haakte echter af. Het consortium verwacht voor het eind van dit jaar opnieuw een uitbater te kunnen presente ren. Er zijn momenteel nog ge sprekken gaande met drie geïn teresseerden, aldus Wouters. Volgens 'de gemeente kan in de loop van volgend jaar begonnen senburg een budget voor speel toestellen. Ik woonde dertig jaar geleden ook al in Bossenburg. Als 11-jarig meisje heb ik wel een trimparcours (ondergepoept uiteraard) en hier en daar een wipkip gezien. Veel was er niet voor de jeugd. Zoveel budget als nu voor Lammerenburg is uitge trokken was toen écht niet aan Bossenburg besteed (evenmin als aan de andere wijken in Vlis singen). Dus houdt op met pop penkast te spelen en verdeel middelen over heel Vlissingen en niet aan de duurste houtsoor ten voor slechts één wijk. En zo als de kinderen uit Lammeren- burg zelf zeggen, hen maakt het niet uit van wat voor hout hun speeltoestellen zijn. Als ze maar kunnen spelen, en dat is ze ten zeerste gegund, net als alle ande re kinderen in Vlissingen. Mevr. F. 't Gilde Assumburg 61 Vlissingen worden met de aanleg van de ne gen-holes golfbaan. Het duurt vermoedelijk dan nog een jaar voordat er op de baan gespeeld kan worden. Aankleding Langs de golfbaan komen de duurste woningen van de wijk te staan. De bouw van de wo ningen in de Mortiere is intus sen in volle gang. Ook het grond werk is bijna klaar, zegt Wou ters van het consortium Mortie re. „Verder zijn we bezig met het bestek voor de aankleding van de wijk: de bomen en de planten." In de Mortiere komen niet al leen woningen. Een bedrijven terrein en amusementspark ZEP (met het voetbalmuseum en het vernieuwde Miniatuur Walcheren) maken ook onder deel uit van het plan. Als de wijk klaar is, vermoedelijk in 2011, staan er bijna 1200 wonin gen. De golfbaan bij de Mortiere zou de tweede op Walcheren zijn. In de duinen bij Domburg is al jaren een golfbaan geves tigd. Bij Zoutelande zou dit jaar ook een negen-holes 'short- golf'-baan geopend worden. Die opening is uitgesteld door een conflict tussen de ontwikkelaar en de aannemer. De 'fun- golf'-baan, een soort minigolf, is sinds deze zomer open. door Maurits Sep MIDDELBURG - Wielerfanaten hebben in Middelburg een nieu we toerclub opgericht: Endura Toerclub Middelburg. De club telt nu veertien rijders en wil groeien naar veertig leden. De oprichtingsakte voor de vere niging is gisteren bij de notaris getekend. „Plezier staat voorop, maar we zijn wel fanatiek", zegt voorzitter A. de Visser. „We fiet sen per training tussen de zestig en honderd kilometer, met een gemiddelde snelheid van dertig kilometer per uur." De club traint in de winter op zondag ochtend vanaf half tien en vanaf begin april - als het 's avonds licht is - ook op dinsdagavond vanaf half zeven. Vooral de training op zondag ochtend voorziet volgens De Vis ser in een behoefte. „Op Walche ren zijn nog twee toerclubs, maar die trainen niet op zondag ochtend. Wij hebben nu leden die ook lid zijn van de andere clubs maar bij ons op zondag willen meerijden." Endura Toerclub Middelburg wordt gesponsord door Endura Sport. Dat verklaart de naam van de club. Maar Endura ver wijst ook naar het streven van de vereniging om duursporten te promoten, zegt De Visser. De club is nu begonnen als toer club, maar uitbreiding met ande re duursporten is op termijn ze ker mogelijk. De Visser: „Dan denken we aan sporten als skeeleren en nordic walking. We hebben daarover nu nog geen concrete ideeën, maar we slui ten ook geen sport uit." De toerclub gaat vanaf komend J voorjaar meedoen aan georgani- J seerde wielertochten die elders worden gereden. Dat zijn geen wedstrijden, benadrukt De Vis ser, maar echte toertochten. Hij noemt Luik-Bastenaken-Luik. de Amstel Gold Race en de Mo lentocht in Philippine als voor beelden van tochten waaraan de club wil gaan meedoen. Inlichtingen over Endura Toer tocht Middelburg zijn te krijgen bij Endura Sport: 0118 - 650485. 's-HEER ARENDSKERKE - De provinciale weg tussen 's-Heer Arendskerke en Goes is komend weekeinde van zaterdag op zon dag afgesloten tussen 20.00 en 8.00 uur. De afsluiting heeft te maken met werk aan een nieuw spoor- wegviaduct bij 's-Heer Arends kerke. Zeven brugliggers voor het viaduct worden geplaatst. Gemotoriseerd verkeer wordt via de Rijksweg A58 omgeleid, langzaam verkeer via de Wisse- kerkseweg. In het weekeinde van vrijdag 1 december tot maandag 4 decem ber wordt ook gewerkt aan het viaduct. De provinciale weg is dan afgesloten van vrijdag 1 de cember 20.00 uur tot maandag 4 december 6.00 uur. De verwach- ting is dat het spoorwegviaduct vrijdag 22 december helemaal gereed is. (Advertentie) PARKETVLOEREN basis voor ideaal wonen Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl door Frank Balkenende NIEUWDORP - Politie en brandweer hebben gis teren in het Sloegebied tevergeefs naar drenkelin gen gezocht. De hulpdiensten kregen kort voor het middaguur een melding dat er aan de Europaweg-Zuid een auto in de Westerschelde lag. De brandweer, met duikploeg, een ambulance en de politie snelden er- (Advertentie) heen. Een zoektocht van de duikploeg leverde niets op. De kikvorsmannen vonden geen inzitten den, ook niet in de buurt van de auto. De brandweer sleepte de auto, waarvan de lichten nog brandden, vervolgens op het droge. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de au to en de wijze waarop deze in het water is terecht gekomen. De mogelijkheid bestaat dat de auto ge stolen is en daarna gedumpt, foto Rolf de Feijter Door de Invoering van de Wmo op 1 januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadomi. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadomi stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we In heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl Je haalt niet zomaar iemand in huis. Curadomi woensdag 22 november 2006 Restauratoren Geerke en Knaap verrichten klein herstelwerk aan de eeuwenoude kajak van Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De legende vertelt dat in Zierikzee de 'revolutie' zou uitbreken, wanneer de vermeende stichter van de stad met zijn kajak zou worden wegge haald. Regien Geerke en Nancy Knaap van de Maatschappij voor Restaurato ren Tempus Fugit wagen de gok. De met stro opgevulde leren anorak met houten kop is hoognodig toe aan een op knapbeurt. Voorzichtig tillen ze de pop uit de ran ke boot. Zierik, of wie de man ook mag voorstellen, wordt ongedeerd in een hoek van het museumzaaltje gezet. Hij komt later zelf aan de beurt in het Am sterdamse restauratie-atelier. Eerst richten Geerke en Knaap zich op het ruim zes meter lange vaartuig. Hun eer ste indruk is hoopgevend. De uit hout en dierlijke materialen opgebouwde ka jak is nog in redelijk goede staat. Een grondige schoonmaakbeurt en wat klein herstelwerk'volstaan om het tops tuk uit het Maritiem Museum te behoe den voor verder verval. Het opknappen van de boot gebeurt ter plekke, omdat vervoer te lastig zou worden, en vergt slechts één dag. De pop keert voor ope ning van het nieuwe museumseizoen weer terug. Van de herkomst hebben de restaura teurs geen kaas gegeten. Ze houden zich vast aan het onderzoek van Noord-Ame- rika- en pooldeskundige Gert Nooter in 1964, naar tien oude kajaks in Neder land. In zijn speurtocht stuitte hij onder meer op een beschrijving van de han delswaar die Nicolaas Tunes in 1656 met zijn schip in Vlissingen aan land bracht, na een reis naar het Caraïbisch gebied en een ontmoeting met Eski mo's. Op die lijst komt ook 'een groot aantal kleine zeeschuitjes' voor. Eén van de kajaks is achtergebleven in Vlis singen en heeft daar langere tijd in het stadhuis gehangen. Ook die kajak was verlevendigd met een pop, harpoen en peddels. De kans dat de Vlissingse kano uiteindelijk in Zierikzee terecht is geko men, acht Nooter, en na hem ook ande re historici, klein. Hij baseert zich op een dagboeknotitie van Victor Hugo, die in 1867 een bezoek bracht aan Zie rikzee. De Franse schrijver werd ook rondgeleid door Brouwershaven. Zijn gids toonde hem 'in de verte het duin waar men honderd jaar geleden een ver dronken Eskimo in zijn vaartuigje heeft gevonden. Gisteren hebben we dat boot je in een afdeling van het stadhuis ge zien, opgehangen aan het plafond', schrijft Hugo. Op de inventaiïskaart van het museum staat bovendien dat de kajak al in de achttiende eeuw in een ka mer van het stadhuis hing. Verzonnen In 1984 verhuisden man en boot naar de huidige plek op de zolderverdieping van het 's Gravensteen. Het verhaal dat de stichter-van Zierikzee een Eskimo zou zijn die de Atlantische oceaan is overgestoken en hier een nederzetting is begonnen, is er volgens historicus foto Dirk-Jan Gjeltema Frans Beekman vermoedelijk bij verzon nen bij de opkomst van het toerisme be gin vorige eeuw. Evenals de waarschu wing voor een revolutie. Vaststaat dat de kajak 350 tot 250 jaar oud is. Dat blijkt ook uit onderzoek naar voorwerpen uit de boot. De kajak is opgebouwd uit een houten geraamte, omspannen met huiden van robben of zeehonden. Het is de restauratoren van Tempus Fugit vooral te doen om de bin nenkant. Het stro uit de pop heeft heel wat stofnesten en dode insecten achter gelaten. Zodra Geerke de stofzuigers- lang in de kuip zet, wolkt het stof op in het licht van de zaklamp. „Waarschijn lijk zit er in de punt nog veel meer, maar daar kunnen we niet komen. We doen nu wat we kunnen." Een aantal baleinen in de kuip is ver droogd en losgesprongen, waardoor lat jes zijn gaan schuiven. Die worden weer vastgezet, zodat de stevigheid van de ka jak wordt hersteld., Knaap concentreert zich op reparatie van de twee met bot versterkte punten van de boot. Pezen zijn als draad gebruikt om de huid rond het botje strak te trekken. „Heel knap gemaakt", zegt ze bewonderend. 's-HEERENHOEK - In een woning in 's-Heerenhoek is gistermiddag rond half vier een 16-jarige bewoner door vuurwerk gewond geraakt aan zijn arm, been en gezicht. Hij was kruit aan het vermalen en dat was ontploft. De jongen werd per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Bij nader onderzoek werden enkele rookbom men en illegaal vuurwerk aangetroffen. Alles is in beslag genomen. TERNEUZEN - Acht jongens in de leeftijd van dertien tot en met zestien jaar hebben maandagmiddag een der tienjarige jongen uit Terneuzen ernstig mishandeld. Het slachtoffer liep hierbij enkele pijnlijke plekken en een paar gekneusde ribben op. De dertienjarige Terneuzenaar fietste rond drie uur op de Evertsenlaan in Terneuzen langs het groepje van acht. Een van hen pakte zijn fiets en duwde cle jongen omver. Toen het slachtoffer op de grond lag, werd hij diverse malen op zijn hoofd en rug ge schopt. Het groepje jongens reed vervolgens weg in de richting van de McDonald's. KRABBENDIJKE - De politie heeft gisteren een medede ling gedaan over hoe het verkeersongeval op de Oude Rijksweg bij Krabbendijke vermoedelijk heeft plaatsge vonden. Bij het ongeluk kwamen maandagavond tegen tien uur twee bewoners van de gemeente Reimerswaal om het leven, een man van 20 jaar (en niet zoals gemeld 21 jaar) en een vrouw van 55 jaar. De 20-jarige automobilist die uit de richting van Rilland kwam, is aldus de politie op niet te verklaren wijze op de linker weghelft terechtge komen. De 55-jarige vrouw die uit de richting van Krab bendijke kwam, reed hem vol in de rechterflank aan. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Sluiskil is voor bezit van drie gram cocaïne gisteren conform de eis veroordeeld toto 440 euro boete door de Middelburgse po litierechter. De politie kwam op 21 september in Terneu zen na een melding over een ruzie in actie. De verdachte j bleek toen vijf bolletjes cocaïne bij zich te hebben. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Wol- phaartsdijk voor het veroorzaken van een ernstig ver keersongeval conform de eis veroordeeld tot veertig uur werkstraf en zes maanden rijontzegging. De man zag op 24 april in Goes een motorrijder over het hoofd toen hij in zijn bestelauto rijdend over de Nieuwe Rijksweg linksaf de Vellüweweg wilde inslaan. De motorrijder kwam uit te genovergestelde richting en kon de bedrijfsauto niet meer ontwijken. Er volgde eèn enorme klap. Het slachtoffer ■liep ernstig letsel op: gebroken ribben, een bekkenbreuk, j een klaplong en een polsbreuk. Het slachtoffer verloor' zijn baan, omdat hij (voorlopig) volledig arbeidsonge- schikt is verklaard. Officier van justitie R. Jeuken kon niet anders concluderen dat de automobilist aanmerke lijk onvoorzichtig had gereden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13