Straks minder auto's door stad Van Dijk trekt verre naderbij Festival besteedt in 2007 aandacht aan Nieuwe campagne over Zeeland is muziek Pink Floyd no§ ver we§ aanleg vertragen Veldspitsmuis en bezwaren kunnen 15 Zeeuw in Europarlement jongeren Professor Janse naar Oxford Werkstraf voor relatiegeweld Vrachtwagens leeggeroofd Voorpremière film The Queen Debat over WMO in Zeeland Wethouder: Gelukkig hoeft tol niet omhoog Automobilist: Ergernis over brug neemt zienderogen toe Ondernemer: Trek weg door ten westen van kanaal kluizen vervallen als sluiproute Tracé tunnel Sluiskil dinsdag 21 november 2006 MIDDELBURG - Nikolai Jacobs, leerling van Nehalen- nia Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg, verte genwoordigt Zeeland tijdens de internationale eindronde van het Model European Parliament (MEP) in Ljubljana (Slovenië). Hierin spelen jongeren een vergadering van het Europees Parlement na. Dat gebeurt van 25 november tot en met 3 december. Om tot een selectie van de deelne mers te komen werden in verschillende landen nationale voorrondes gehouden. De Zeeuwse delegatie daarin be stond uit acht deelnemers afkomstig van Nehalennia en de CSW uit Middelburg. Scheldemond uit Vlissingen en Het Zeldenrust-Steelantcollege uit Terneuzen. Hieruit kwam Nikolai als beste debater naar voren. In 1990 werd de Stichting Model European Parliament Nederland opge richt met als doel jonge mensen inzicht te geven in het proces van de Europese eenwording. Als middel om dit te bereiken werd gekozen voor simulatie-zittingen van het Europese Parlement. Elk jaar nemen op deze wijze ruim 1200 scholieren uit de hoogste klassen VWO en HAVO als 'Europarlementariërs' deel aan dit project. MIDDELBURG - Prof. dr. Mark Janse van de Roosevelt Academy in Middelburg is gekozen tot Visiting Fellow van het All Souls College in Oxford. Het All Souls College is in 1438 gesticht door Henry VI en Henry Chichelle en wordt beschouwd als een van de meest prestigieuze colle ges van de universiteit van Oxford. Ieder jaar worden zo genaamde Visting Fellowships gekozen, op grond van hun kennis en expertise. Zij verblijven enige tijd in Ox ford om daar studie te doen en lezingen te geven. Janse is uitgekozen omdat hij een autoriteit is op het terrein van het Cappadocisch in het bijzonder en Griekse en Turkse minderheidstalen in het algemeen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een veertigjarige inwoner van 's-Heerenhoek voor geweld in de relatiesfeer zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man verkeerde vorig jaar 28 november in 's-Heeren hoek onder invloed van alcohol toen hij door zijn (ex) vriendin niet meer in de (gezamenlijke) woning werd toe gelaten. Hij voelde zich geprovoceerd, gooide twee ruiten van de woning in en bedreigde de schoonzoon. „Ik kreeg een klap van hem en lag op straat. Bij mij sloegen de stop pen door. Ik had het recht om mijn woning binnen te gaan", vertelde hij. Toen de politie ter plaatse kwam bood hij verzet. De verdachte had zich vorig jaar voor zijn alcoholpro bleem aangemeld bij verslavingszorg Emergis. Hij heeft nog steeds contact met de reclassering. Officier van justiti- tie J. Zondervan eiste zestig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. KAPELLE - Uit vrachtwagens van een bedrijf aan de Am- bachtsweg in Kapelle is navigatieapparatuur en gereed schap gestolen. In de nacht van zondag op maandag is er ingebroken in een bedrijfspand waarin een aantal vrachtwagens ston den geparkeerd. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen staat volgend jaar in het teken van Beeldige Muziek. Naast aan dacht voor beeldende kunst komt er ook meer ruimte voor moderne muziek, een speciaal weekend in Sas van Gent en een Pink Floyd-project. Met een concert van Collegium Instrumentale Brugensis werd vijdag in Hulst het - geslaagde - festival van dit jaar afgesloten. De opzet voor volgend jaar is al in grote lijnen duidelijk, zegt ar tistiek directeur Filips Pieters. „De rode draad is de compositie Schilderijententoonstelling van Moessorgski. Dit werk wordt tij dens het festival in verschillen de versies gebracht, in de origi nele versie voor piano, de orkest versie van Ravel en andere ar rangementen. De stap naar ande re muziek met een beeldend ka rakter of muziek van componis ten die zelf aan de schildersezel hebben gezeten is dan niet groot. Ik wil ook een live-realisa tie van een schilderij organise ren tijdens een concert. Voor de kunstenaar is de muziekuitvoe ring dan dé inspiratiebron." Er komt ook een speciale dag, of een weekeinde, in Sas van Gent. Dit project bestaat dan uit vijf of zes concerten op bijzondere locaties. Pieters denkt dan on der meer aan Cerestar, het archi tectenbureau Goethals, de paro chiekerk. Voor dit project werkt hij samen met beeldend kunste naar Frans Kegels. Ook hedendaagse beeldende kunsten en technieken zoals film, video en sampling komen aan bod in het festival kleuren en in beweging zetten. Niet al leen in de hedendaagse muziek, maar ook in de romantische en oude muziek is de relatie te Zien en te horen tussen kleur en klank. Een mooi voorbeeld van vernieu wing is het Pink Floyd-project „Zonder het zelf te weten sloten de muzikale experimenten van de jonge Pink Floyd naadloos aan bij de klassieke avant-gar de. Het exploreren van elektroni sche apparatuur heeft de groep gemeen met Karei Goeyvaerts en Karlheinz Stockhausen, de tapecollages ogen zoals de musi- que concrete van Pierre Henry en Pierre Schaeffer, de ideeën van John Cage over toeval en stilte zijn herkenbaar en de mi nimalistische structuren zijn verwant aan die van Terry Riley of La Monte Young. Toch waren rock en klassiek twee van el kaar afgesloten bastions. Daar is nu, enkele decennia later, geen sprake meer van. En niets staat nog een fusie in de weg", legt Pieters uit. Twee van de meest spraakma kende psychedelische werken van Pink Floyd worden met een speciale bezetting op een andere manier geïnterpreteerd. Zowel Atom Heart Mother (1970) als A Saucerful Of Secrets (1968) wor den herwerkt voor een eigen tijds klassieke bezetting, inclu sief strijkers, kopers en een vol tallig koor. De nieuwe versies sluiten aan bij de originele com posities en blijven herkenbaar. Wel zijn er arrangementen van gemaakt en worden nieuwe ele menten toegevoegd. De klassie ke instrumenten worden aange vuld met typische Pink Floyd-in- strumenten. De elektrische bas gitaar maakt plaats voor twee contrabassen en er wordt een portie sampling toegevoegd. VLISSINGEN - Film by the Sea biedt vanavond de voorpremiè re van The Queenin de Vlissing- se bioscoop CineCity. Er zijn voorstellingen om 19.00 en om 21.15 uur. The Queen, die vanaf eind deze maand in de Nederlandse biosco pen is te zien, is de jongste film van de Britse regisseur Stephen Frears (onder meer Dangerous liaisonsHigh fidelity, Dirty pretty things). Hierin toont hij wat zich achter de Britse paleis deuren afspeelde na de dood van prinses Diana. Hellen Mirren, die koningin Eli zabeth speelt, won met haar rol de Gouden Leeuw voor beste ac trice tijdens het filmfestival van Venetië. Michael Sheen is te zien als Tony Blair; James Crom well vertolkt prins Philip. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het is zeer de vraag of Zeeland een nieuwe imagocampagne gaat voeren. Het fiasco van Welkom in Zee land staat provinciebestuurders zo in het geheugen gegrift, dat ze geen blind vertrouwen heb ben in een vervolg. Omdat het CDA twijfelt, gaan de voorberei dingen vooralsnog door. Een definitieve beslissing neemt het provinciebestuur volgend voorjaar. Om geldverspilling te voorkomen, wordt nu elke stap aan het provinciebestuur voorge legd. Adviesbureau Berenschot heeft voor 50.000 euro de mogelijkhe den voor een nieuwe campagne op een rij gezet. Die campagne is volgens het bureau mogelijk en zou als thema de wisselwer king van zee en land moeten krij gen. Maar de nieuwe opzet werd gis termiddag in de Statencommis sie economie en mobiliteit alles behalve hartelijk ontvangen. Pv dA, GroenLinks, SP, D66 en Par tij voor Zeeland zien een imago campagne helemaal niet meer zitten. „Het voorstel is weinig inspire rend en roept geen wanne gevoe lens op", bekritiseerde M. de Koster (PvdA). „Stop er mee, want wat je ook doet het helpt niets. In Groningen daalt het aantal inwoners ook, terwijl daar al heel lang campagne wordt gevoerd." Ook GroenLinks vindt het een heilloze weg. „Stop toch alsje blieft voordat het imago van Zeeland wordt bepaald door communicatieve mislukkin gen", betoogde M. Wiersma. „We hebben de mooiste en beste lichten, luchten, koks, bands en landschappen. Vertel dat aan ie dereen die het horen wil. Plaats advertenties, bijvoorbeeld in de Volkskrant. Doe er wat mee. En stop met het steken van geld in het bedenken waar Zeeland goed in is. Wees flink en trek de stekker eruit." Voorstander Alleen de WD toonde zich on omwonden voorstander van een nieuwe reclamecampagne voor Zeeland. „Dit is een goede tus senstap", vond C. Bierens. De SGP twijfelt, maar vindt het vooralsnog goed dat het dage lijks provinciebestuur ermee Alleen omdat het CDA twijfelt en vooralsnog geen blokkade op werpt, gaan de voorbereidingen nog door. De partij is verre van enthousiast. Maar ze wist giste ren ook dat een 'nee' het defini tieve einde zou betekenen van een nieuwe campagne. Ze wil eerst weten wat de inwoners van Zeeland ervan vinden. Dood paard „Voor ons is het draagvlak van de Zeeuwsen essentieel", zei A. Lijmbach. „In principe zijn we voor. Maar wil een campag ne slagen, dan moeten ook alle Statenleden overtuigd zijn van het nut en dat dan ook gezamen lijk uitdragen. Doen de Statenle den dat niet, dan trekken ze aan een dood paard." Dat Berenschot nog niet weet of Zeeuwen op een reclamegolf zit ten te wachten, is een 'foutje'. Er zouden, eerder twee bijeen komsten voor inwoners worden gehouden. Maar die zijn niet doorgegaan wegens gebrek aan belangstelling. Gedeputeerde M. Ie Roy kon de handen gisteren niet op elkaar krijgen. Ook al zei ze nadrukke lijk dat het geen herhaling moet worden van Welkom in Zeeland. MIDDELBURG - Heeft Zeeland genoeg gedaan om de WMO per januari 2007 in te laten gaan. Rond die vraag houdt Scoop dinsdag 28 november een debat in Middelburg. Er wordt gesproken over de com- pententie van de burger, de loka le verschillen in de uitwerking van de wet en of de samenwer king tussen de gemeenten verbe- teringen oplevert. Wethouders, zorgaanbieders en projectlei ders voor de invoering van de Wet Maatschappelijke Onder steuning nemen deel aan het ge sprek in de Scoopera, dat duurt van 19.30 tot 21.20 uur. De Terneuzense verkeerswethouder J. van Schaik ziet de komst van de tunnel bij Sluiskil met genoegen tege moet. Hij is tevreden dat het rendement van de Westerscheldetunnel in dit besluit is betrokken. Tegelijkertijd hoeft de tol voor die tunnel niet te worden verhoogd, net zoals de tol- periode niet wordt verlengd. „Dat is natuurlijk heel positief. Er is zelfs geopperd om ook bij Sluiskil een toltunnel aan te leggen. Gelukkig is dit plan hele maal naar de achtergrond verdwenen door genoegen te nemen met een lager rende ment van de Westerscheldetunnel", aldus Van Schaik. De wethouder is vooral blij dat de kanaal tunnel in belangrijke mate een bijdrage le vert aan de afname van sluipverkeer in Terneuzen. De verwachting is niet alleen dat het sluipverkeer door Terneuzen afneemt zodra er een tunnel bij Sluiskil ligt, maar ook de ergernis en irritatie bij bestuur ders. Want die neemt volgens H. Bakker uit Hoek zienderogen toe. Bakker werkt in Axel. „Het wordt steeds drukker. Daardoor neemt ook het aantal opstoppingen bij de brug toe. Ik zie be stuurders zowat iedere dag de meest ge vaarlijke capriolen uithalen om te kunnen invoegen", legt hij uit. Bakker passeert de brug bij Sluiskil mini maal twee keer per dag. De toenemende drukte leidt regelmatig tot langzaam rij dend en stilstaand verkeer vanaf het kruispunt Sint Anna in Terneuzen tot met de rotonde die aansluit op de weg naar de W esterschelde timnel „Het is dus prima dat er een tunnel komt. De brug staat om de haverklap open tij dens de avondspits. Volgens mij is de af spraak dat het wegverkeer dan voorrang heeft boven de scheepvaart. In de prak tijk merk ik daar helemaal niks van." iLUISKIL - Nu de financiering unde tunnel rond is kan verder i worden met de voorbe- riiding. h de berekeningen van direc- XurT. Buis van de NV Wester scheldetunnel kan in de loop ran 2012 de kanaaltunnel in ge- bruik worden genomen. Eer het aver is, zijn er echter nog heel stappen te nemen. De be langrijkste: 'n 2008: Ontwerptracébe- M. Daarin staat precies waai de nieuwe tunnel met de ioeleiclende wegen wordt aange- en hoe eventuele natuur- le gecompenseerd zal wor tel.. uit voorlopig onderzoek blijkt cat de bouwers rekening hou sen met twee bijzondere dieren pet gebied; de steenuil en de veldspitsmuis. Zover ze nu we ten is het mogelijk via natuur compensatie de aantasting van het leefmilieu voor die dieren te compenseren. Zomer 2008: Tracébesluit met definitieve plannen voor tunnel en trace's. Zomer 2008: Aanbesteding van de bouw. Begin 2009: Start bouw. Medio 2012: Oplevering ka naaltunnel. Het bovengenoemde schema houdt geen rekening met lange bezwaarprocedures. Als velep in verzet komen tegen de bouwplannen en bereid zijn tot het uiterste te gaan, kan het wel eens 2014 of mogelijk nog latei- worden voor de eerste auto's" bij Sluiskil onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen rijden. De vrachtauto's van Swagemakers Transport uit Westdorpe moeten min stens vijftien keer per dag wachten voor de openstaande brug bij Sluiskil. In to taal bedraagt de wachttijd dan dagelijks gemiddeld drie uur. Op jaarbasis kost dit het bedrijf volgens directeur R. Swagemakters ettelijke tien duizenden euro's. „En wij staan daar niet alleen in. Die brug levert de hele regio enorm veel economische schade op. Het is dus niet voor zijn tijd dat er een tunnel komt", vertelt hij. De tevredenheid bij Swagemakers over de komst van de kanaaltunnel hoeft geen be toog. Maar er blijft altijd wel iets te wen sen over. Zo pleit hij voor het westelijk doortrekken van de tunnelweg richting België. „Dan zou je helemaal van een hoop problemen af zijn. Want daardoor moet je niet twee keer onder het kanaal door om bij. Zelzate op de snelweg in Bel- .^gië te komen. Nu en in de toekomst moet dat wel. Eigenlijk is dit niet logisch", al dus Swagemakers. ldend kunstenaar Paul van Dijk in De Bewaerschole tijdens de inrichting van zijn expositie. foto Marijke Folkertsma Afwisseling van intimiteiten tussen Breda en Burgh-Haamstede Draaibrug bij Sluiskil voor weg- en treinverkeer laat gemiddeld 5 uur per dag scheepvaart door en zorgt daarmee voor files. iLUISKIL - Een tunnel bij üuiskil betekent minder ver door Terneuzen. Nu rijden dag zo'n 17.000 voertuigen verbet sluizencomplex. ijker 3000 tot 4000 daarvan ne- sn die route om te voorkomen 2i ze moeten wachten voor de rag bij Sluiskil. Als de tunnel r ligt zullen die bestuurders •vel meer kiezen voor route jx»r Terneuzen, waardoor de .verlast van voertuigen in die gm daalt. rijden per etmaal zo'n 13,500 auto's over de brug bij ihiiskil. Zonder tunnel neemt at aantal toe tot 19.000 in wrEmile Calon 2020. Wordt er wel een tunnel aangelegd, dan tijden in 2020 zo'n 23.500 voertuigen per dag door de tunnel. Daarnaast gaan er dan nog altijd 8100 per et maal over de brug. Met name mensen die in Sluiskil en de om liggende dorpen moeten zijn, zo voorziet directeur T. Buis van de NV Westerscheldetunnel. Een tunnel bij Sluiskil betekent ook minder verkeer door Sas van Gent. Heel wat automobilisten zullen straks niet meer door die plaats rijden ,maar de Tractaatweg ne men. Nu rijden er 7300 voertui gen langs het kanaal door Sas van Gent. Zonder tunnel is dat aantal in 2020 gestegen tot 16.000. Met een tunnel tot 9000, aldus Buis. „De rest rijdt via de Tractaatweg." De toename van het verkeer dat straks van west naar oost of om gekeerd rijdt, heeft volgens hem alles te maken met de autonome groei en met minder hindernis sen, zoals de bx-ug, voor het ver keer. „Hoe minder obstakels, hoe meer mensen in de auto stap pen. Dat is verkeerstechnische wetmatigheid." Bij de aanleg van de kanaaltun nel zal de Tractaatweg worden aangepast, voorziet beleidsamb tenaar E. Schumacher van de provincie Zeeland. Er komen op z'n minst ongelijkvloerse krui singen en mogelijk zelfs een ver dubbeling van het aantal rijstro ken. •ggrAli Pankow «GH-H AAMSTEDE - Eerst 'aren er de 'Intimiteiten'. Nu is ir sprake van 'Uitwisseling van Intimiteiten', met een expositie 'P twee locaties: bij de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting 'VBKS) in Breda én in De Be- ^aerschole in Burgh-Haamste- Dastcurator Teja van Hof ten te- 'ent zowel voor de oorspronke- opzet als voor het huidige '«volg daarop. Haar publicatie r'Ver de tentoonstellingsreeks Intimiteitenwekte de belang- delling van Mirjam Emmen, di- fctrice van de NBKS. Daarmee was de voedingsbodem voor 'Uit- 1 ng van Intimiteiten' ge- De eerdere exposanten in De Be waerschole: Floor Coolsma, Wim Geeven, Anne-Marie van tyrang, Marinus van Dijke en ,'aja van Hoften zelf stellen nu 'inwerk ten toon in Breda, ter wijl beeldend kunstenaar Paul van Dijk exposeert in De Bewae rschole. Beide tentoonstellingen lopen tot en met zaterdag 6 ja nuari. Landschappen en tijd spelen een prominente rol in het werk van Van. Dijk. Zijn voorliefde voor filosofie is er ook duidelijk in herkenbaar. Hij werkt zowel in het platte vlak als driedimen sionaal. Een trechtervorm geldt als prominent kenmerk. Van Dijk lijkt daarmee het verre na derbij te willen brengen. Indruk ken uit verre landen of uit het universum weet hij te vangen om ze vervolgens als kunstenaar te bundelen binnen een nieuwe vorm. De expositie in de Bewaerschole biedt boeiende voorbeelden daarvan. Zo vervat Van Dijk zijn interpretatie van de Muzen in negen trechtervormige, witte vazen. Onder de titel 'Toscane' levert de kunstenaar een boeien de combinatie van ets met een bronzen object. In het 'Ochtend- bos' zit letterlijk beweging. Met foto-fragmenten van bomen op rijstpapier creëert hij die speci fieke sfeer van ochtendnevel die langs stammen en takken dwar relt. Tijdsbegrippen als 'Straks', 'Dan' en 'Thans' visualiseert Van Dijk met bronzen ringen en katoenen draden in wisselende combinaties. De titel 'Clouds moving mountains' betreft een fotocollage van een bergland on der een opbollende wolkenpar- tij. In deze presentatie lijken niet de wolken, maar de bergen té bewegen. Meerwaarde Van Hoften is blij met de dub- bel-tentoonstelling. In Breda to nen de exposanten een deel van het werk dat ze eerder in De Be waerschole lieten zien, een an der deel betreft nieuwe aanwins ten. Hoewel elke kunstenaar zich onderscheidt, ervaart zij dat met de gezamenlijke presen- tatie in de lange, hoge hal van de NBKS een onveiwachte meer waarde ontstaat. „Een overeen komst tussen alle betrokken kunstenaars is dat ze ieder hun eigen persoonlijke wereld heb ben waarin ze het spel voortzet ten dat ze als kind ooit begon nen zijn", zegt Van Hoften, Vol gens haar doen jongens dat op een andei'e manier dan de meis jes. Zonder te vervallen in het vooroordeel dat meisjes met pop pen spelen en jongens met autoo tjes, vindt ze het opvallend dat het in de kunstwerken vqn alle vrouwelijke léden in dit gezel schap om lichamelijkheid en le vende wezens gaat. Het wei'k van zowel Marinus van Dijke als van Wim Geeven vindt de gastcurator weliswaar 'poë tisch', maar het straalt toch ook 'iets stoers' uit, volgens haar. De expositie in De Bewaei'scho le met het werk van Paul van Dijk is tot en met 6 januai'i ge opend van dinsdag tot en met za terdag tussen 13.30 en 16.30 uur. Gepland tracé van tunnel en wegen naar N61 en N62. De dubbele buis wordt 23 meter breed en 8,5 meter hoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31