Nedalco zet fabriek in Groningen Hoe scherp ziet u? PZC de kijkkamer In 2016 kweken we er zeetong bij Vrouw mag geen lelijke dingen over ex-man schrijven pifcTT>£.ivk£u w»AAtPtów Sas van Gent ook nog steeds in beeld voor productie bio-ethanol Fietsster gewond bij aanrijding Sinterklaastocht voor wandelaars meten is weten passie voor b r e n dinsdag 21 november 2006 door Henk Schol BERGEN OP ZOOM - Nedalco bouwt in Groningen een bio-et- hanolfabriek. Dat betekent ech ter niet dat het bedrijf een streep haalt door een eerder ge ventileerd plan om in Sas van Gent ook zo'n fabriek voor bio brandstof te bouwen. Zeer binnenkort valt een defini tief besluit over de bouwplan nen in Groningen, als bekend is hoeveel subsidie de noordelijke regionale overheden bereid zijn beschikbaar te stellen. Details worden vandaag bekend ge maakt op een persconferentie in Groningen waarvoor ook CDA- minister van Economische Za ken J. Wijn is uitgenodigd. Maar ook Sas van Gent is dus nog niet uit beeld. Aan ontwerp en rekenwerk voor een bio-etha- nol fabriek in Zeeuws-Vlaande- ren wordt de laatste hand ge legd. Nedalco-directeur G. Be- mer verwacht in het tweede kwartaal volgend jaar een be sluit over het plan-'Sas'. Dat be sluit hangt volgens hem ook sa men met de vraag hoe de over heid haar eigen programma in novatieve biobrandstoffen gaat uitvoeren. Hoge noorden Met de voorgenomen investe ring in het hoge noorden, die vandaag officieel wordt gepre senteerd, is een bedrag van onge veer 150 miljoen euro gemoeid. Nedalco's keuze op korte ter mijn voor Groningen is niet on logisch. Er staan daar al twee suikerfabrieken van moederbe drijf Cosün, die reststoffen kun nen leveren voor de bio-ethanol- fabriek. Bemer: „Bovendien is het Europese suikerbeleid enorm veranderd. Boeren krij gen minder voor hun suiker en ze mogen niet langer overschot ten produceren. Een biobrand- stoffabriek kan ertoe bijdragen dat er suikerareaal blijft waar dat anders zou verdwijnen." Nedalco is momenteel druk aan het rekenen, ook aan de bieten- prijs die noordelijke boeren - via Suiker Unie overigens in fei te mede-eigenaren van Nedalco - op den duur kunnen krijgen. Europese overheden steunen hun nationale biobrandstofin dustrie uitbundig. België spande daarin onlangs nog de kroon door een veiling voor een grote biobrandstofor der te beperken tot Belgische be drijven. Het Nederlandse beleid is terug houdender. Bemer: „Het is zelfs zo sterk dat Braziliaanse bio brandstof hier zó aan land kan worden gezet, waar wij als natio nale producent aan strenge voorwaarden moeten voldoen." Ook is de uitwerking van enkele experimentele subsidieregelin gen nog onhelder. Toch wil Be mer voort. „Wij hebben voor de langere termijn voldoende ver trouwen in de markt." Niet zo gek, want de Europese Unie dwingt de lidstaten de ko,- mende tien jaar een groeiend aandeel biobrandstof bij te men gen in de de autobrandstof. In 2010 moet dat al 5,75 procent zijn. In 2010 vertrekt Nedalco van haar huidige bedrijfsterrein in Bei-gen op Zoom. Waar de alco holproducent neerstrijkt, is nog niet duidelijk. Een van de kandi daten is Dinteloord. Bemer geeft nog geen duidelijkheid. „Dinteloord staat nu even niet zo hoog op de agenda", is het enige dat hij erover kwijt wil. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - De land bouw mag clan kwakkelen, wan hoop is hem vreemd. Bij econo mische tegenwind zoekt jonge boer Maarten Janse jr. uit Wol- phaartsdijk alternatieven: zager- kweek voor de visvoerindustrie, teelt van zilte groenten en bin nenkort een landschapscam ping. Zijn lef is afgelopen week einde in Brugge bekroond. Maar ten Janse behoort tot de drie in- novatiefste jonge boeren in Eu ropa. In de voor het eerst gehouden verkiezing van CEJA, de koepe lorganisatie van jonge Europese boeren en tuinders, draaide het om één vraag: welke jonge durf al vernieuwt zijn bedrijf op ver lossende en rendabele wijze. De Hongaar Peter Papp pakte de titel. Dankzij de introductie van aquacultuur op zijn bedrijf aan de Muidenweg in Wol- phaartsdijk, ging het zilver naar Maarten Janse. De jonge honden van de Neder landse landbouw deden het bo ven verwachting goed, want Hendrik Jan Iioogendoorn uit Kamerik won de derde prijs. Hij combineert agrotoerisme en poldersport op zijn bedrijf 'Boe- rinn'. Maarten Janse is verguld met het zilver, want met dertig boe ren in de eindstrijd sta je niet zo maar op het ereschavot. „Overal in Europa zie je vernieuwing in de landbouw. Dan moet de jury maar net wat zien in zo'n jonge boer van het eiland Wolfers- diek. Maar ja, die prijs is natuur lijk fantastisch. Bovendien Zoon Maarten en vader Maarten Janse uit Wolphaartsdijk kweken sinds deze zomer zeeaas voor de vis- voerindustrie. foto Willem Mieras werd ik toegesproken door me vrouw Fisher Boel, de Eurocom missaris voor landbouw. Ze ziet graag innovaties op het platte land. Als jij daar dan zo'n prijs in ontvangst mag nemen, word je wel even gekieteld." Maatschap Maarten Janse runt het 65 hecta re grote landbouwbedrijf niet al leen. De maatschap kent nog drie andere motoren: zijn vader (die ook Maarten heet), moeder en broer Hubrecht. Omdat een traditioneel landbouwbedrijf van deze omvang op de lange duur nauwelijks kan overleven, zoeken ze voortdurend naar ne ventakken waar mogelijk finan cieel muziek in zit. „Vanaf 2013. vervallen de toe slagrechten voor landbouwge wassen. Dan moet iedere boer zelf zijn broek ophouden. Je kunt dan twee dingen doen: je bedrijf'vergroten en proberen te concurreren met landen als Bra zilië, wat je niet gaat lukken. Of een exclusief product telen dan- wel aanbieden." Bij de Janses speelt ook mee dat hun gronden direct aan het Veer- se Meer liggen. „We hebben veel last van verzilting. De grond is nogal zout, waardoor het rende ment extreem daalt." Je kunt dan blijven kwezelen over verzilting, maar de familie doet het tegendeel. Ze omarmt het zoute water als partner bij innovatieve projecten. Zo test ze sinds deze zomer de kweek van zagers in een proefbassin.De borstelwormen zijn bestemd voor zeeaaskwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp en worden verwerkt in visvoer. In een proefopstelling loont de ze nieuwe tak van sport niet. „We zijn van plan de zager- kweek uit te breiden, want je moet op grotere schaal werken om er winst uit te halen. Eerst moet je echter ervaring opdoen met een voor ons totaal nieuwe activiteit. Het is pionieren." De Janses telen daarnaast zilte groenten op een proefveld van vijfhonderd vierkante meter. Tót de oogst in september groeit er zeekraal en lamsoor, gewas sen die zich normaliter alleen lekker voelen op de schorren. „De zeegroente gedijt goed. Ook hier geldt dat je op gr-otere schaal zal moeten telen om de kosten te drukken." Maartens boog telt nog meer pij len. Binnenkort begint de aan leg van een landschapscamping. Samen met de minicamping telt de recreatiepoot van de maat schap dan 75 eenheden. Hij broedt al op andere plannetjes, maai- die wil hij nog niet ver klappen, Spreiding van activiteiten en dus risico's is het devies. En al gaat het nu niet zo best, toch ziet Maarten ook voor de akker bouw een betere toekomst. „Ik denk dat de landbouw meer en meer voor de energievoorzie ning zal gaan produceren. Daar mee slinkt het aantal hectares voor voedselproductie." Hoe ziet zijn bedrijf eruit in 2016? „Dan ligt de camping er prachtig bij,, produceren we een berg zeeaas en zilte groenten en komen mensen hier hun zeetong halen. Viskweek, ja, dat doen we er dan ook bij. Het is, hoop ik, een florerend, toekomstge richt bedrijf." door Frank de Klerk DEN HAAG - In een stortvloed van woorden probeerde een 64-jarige vrouw gisteren in ho ger beroep het Haagse gerechts hof te overtuigen dat haar ex-man uit Rilland Bath de dui vel in eigen persoon is. Dat soort uitlatingen in schriftelijke vorm waren haar eerder op een veroordeling door de Middel burgse politierechter komen te staan. De vrouw was bij het gerechts hof in hoger beroep gegaan te gen de haar opgelegde voorwaar delijke boete van 220 wegens las ter. De vrouw vindt dat zij vrijuit moet gaan omdat zij geen dader maar het slachtoffer is van de man met zij 36 jaar ge trouwd is geweest. Die man zou al tijdens het huwelijk hebben rondverteld dat 'de wouw gek was in haar hoofd en niet meer lang te léven had'. Ook zou hij hebben verteld 'dat zij niet deug de voor het huishouden'. Na de echtscheiding in 2000 zou de ter- rem' van de man alleen maar gro ter zijn geworden. De wouw verhuisde uit Zeeland naar Hoogerheide maar dat was geen oplossing. „Mijn man rijdt op de scooter door het dorp en vertelt verhalen over mij", zei de vrouw. Zij besloot een tegen offensief in te zetten met brie ven aan de ex-baas van haai man en andere bekenden met haar kant van het verhaal over het huwelijk. „Ik heb het uit machteloosheid gedaan", ant woordde de vrouw op de vraag naar het waarom. „Ik slik tablet ten om te kunnen slapen en het vol te houden." Hofaanklaagster H. Plugge pro beerde de vrouw uit te leggen dat je nooit lelijke dingen over anderen mag rondschrijven. „Als je brieven met lelijke din gen over iemand schrijft, is dat al strafbaar", zei de aanklaag ster. „Het doet er dan niet toe of het waar is." Zij eiste tegen de wouw een dezelfde voorwaarde lijke boete als eerder opgelegd door de politierechter in Middel burg. De wouw was duidelijk niet onder de indruk van de eis „Mijn ex-man is een duivel mei een gespleten tong, die niet a.. ders deed dan stelen", klonk hel door de rechtszaal. Haar advocate pleitte voor ont- slag van rechtsvervolging van-,,, wege psychische overmacht. De vrouw zou jarenlang door haar ex-man geestelijk en lichame lijk zijn mishandeld waardoor haar leven is bepaald door angst en stress. Uitspraak volgt over twee v ken. VLISSINGEN - Op de Paul Kru- gerstraat in Vlissingen is gister avond een 18-jarige fietsster uit Oost-Souburg gewond geraakt na een aanrijding met een auto. De fietsster reed over de Paul Krugerstraat, Ter hoogte van de van Dishoeckstraat wilde ze de weg oversteken richting van ANWB benzinepomp. Hierbij verleende ze geen voorrang m de 20-jarige automobilist uit Vlissingen die haar net passeer de. De vrouw raakte gewond aan haar hoofd en been en werd overgebracht naar het zieken huis. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging De Vrolijke Tippe laars maken zaterdag een sinter klaastocht door Vlissingen. Wandelaars kunnen 5, 10,15 of 25 kilometer lopen. Mee kost 3,50 euro (met herinnering) of 1,75 euro (zonder herinne ring). Voor de langste afs moeten wandelaars zich om 910 uur melden in het clubhuis aan het Baskensburgplein. De 11 mag tussen 10.00 en 13.00 uur komen. Sinterklaas is van 121 tot 14.00 uur aanwezig. Heeft u moeite met lezen of computerwerk? Voelt u zich onzeker in het verkeer? Zijn uw ogen vermoeid aan het einde van de dag? Of voldoet uw bril niet helemaal? Maak dan eens vrijblijvend een afspraak voor een oogmeting. Wij controleren met onze geavanceerde oogmeetapparatuur of u alles nog scherp ziet. En mocht het nodig zijn dan vertellen wij u graag hoe u dankzij de'Relaxed Vision'technologie van Carl Zeiss niet alleen scherp, maar ook ontspannen kunt kijken. Dat noemen wij Relaxed Vision! OPLOSSING: - Neem geen kind op schoot als u hete thee drinkt! - Gebruik geen tafelkleed waar een kind aan kan trekken! - Zet uw theekopje weg van de rand van de tafel! - Zet de theepot buiten bereik van kinderen! br«nd^won«» Thee is oorzaak nr. 1 van brandwonden bij baby's en peuters. OaeEWftra-oetiu \>otH Jan Peter leidt een noodhulpproject na een natuurramp. Hij hoeft niet na te denken over het „Wv-esceN ooufsovpsrew bieden van hulp. En jij? VflACUTwAófcW* Ytïeijfu.Tocu^ ^el 0900-9585 en help mee voor 5 per maand. ARTSEN ZONDER GRENZEN www.artsenzondergrenzem.nl Segeersstraat 35 Middelburg 0118 - 674004 geopend van dinsdag t/m vrijdag: 9.30-17.30 donderdagavond: I9.00-2J.00 zaterdag9.30-17.00 Voorkom brandwonden bij baby's en peuters! www.brandwonden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16