Rusland kan toetreden tot WTO Misbruik baby schokt Turkije Russische geheime dienst van vergiftiging oud-spion beticht Sjiitische onderminister in Bagdad ontvoerd Strijd in Darfoer zou hevig oplaaien Feministes willen Koran-raad Fransen kiezen de vrouw in Royal Man gedood die met vrouw sprak Maleisië veroordeelt boerkaverbod Dieven België in namiddag actief Generaal VS: WO III door radicale islam handelsakkoord met Amerikanen bereikt na dertien jaar onderhandelen Slachtoffers ratersnood Somalië prooi l?an krokodillen Staking fabriek YW bij Brussel Cruise en Holmes geven jawoord maandag 20 november 2006 NEW YORK - Moslimfeministes uit de hele wereld heb ben zich gisteren verenigd en afgesproken een vrouwen raad op te richten die de Koran zal interpreteren. Dit was een van de besluiten van ruim honderd moslimfeministes die dit weekeinde in New York bijeenkwamen. Volgens de vrouwengroep Wise zijn de shariawetten niet goddelijk, omdat zij door mannen zijn opgesteld en moe ten ook vrouwenrechten erin worden opgenomen. De fe ministes willen met de raad twee vooroordelen wegnemen over hun religie, namelijk dat moslims terroristen zouden zijn en dat de islam vrouwen onderdrukt. ANP/RTR PARIJS - De voornaamste aantrekkingskracht van Sé- golène Royal voor Franse kiezers is het feit dat zij vrouw is. Dat blijkt uit een zaterdag, gepubliceerde peiling die uitgevoerd is nadat de 53-jarige Royal tot presidentskan didaat van de Socialistische Partij (SP) was gekozen. Van de ondervraagden zei 37 procent dat het vrouw-zijn van Royal haar belangrijkste aantrekkingskracht was. On der de aanhangers van de SP lag dit cijfer zelfs op 41 pro cent. ANP/RTR SABZEVAR - Een student in de Iraanse stad Sabzevar is doodgestoken door een medestudent, omdat hij bij een bushalte met zijn vrouw praatte. De dader zag de twee in het openbaar met elkaar praten en vroeg hen naar de aard van hun relatie. Hierdoor ont stond een handgemeen, waarbij de verdachte een mes pak te en toestak. Tegenover de politie verklaarde de dader dat zijn religieuze gevoelens gekwetst waren, toen hij zag dat twee mensen van het andere geslacht met elkaar praatten. ANP/AFP KUALA LUMPUR - Maleisië heeft scherpe kritiek op het verbod op gezichtsbedekkende kleding in de publieke ruimte dat de Nederlandse regering wil invoeren. Volgens het moslimland is het een discriminerende maatregel die de rechten van moslims schendt. „Mensen kunnen zich naakt en schaars gekleed vertonen en worden niet veroordeeld. Als mensen zich willen be dekken dan is dat hun goed recht", zei minister Syed Ha- mid Albar van Buitenlandse Zaken gisteren. Volgens de bewindsman helpt komt de maatregel de inte gratie in Nederland niet ten goede. ANP/AFP BRUSSEL - Dieven in België zijn steeds meer in de na middag en vooravond actief. Het. piekuur van de inbraken is het moment waarop ouders hun kind(eren) van school afhalen. Dat blijkt uit cijfers van de Belgische politie. Twee jaar geleden werden de meeste inbraken nog 's nachts gepleegd. Inbrekers concentreren zich ook meer op steden. De politie registreerde minder inbraken op het platteland. De dieven werken vooral in kleine groepen. Zij gebruiken geen of weinig geweld en hebben het meestal op geld en juwelen gemunt. ANP door Fidan Ekiz IZMIR - Turkije is al dagen in de greep van een gruwelijke ge beurtenis in Izmir, in het westen van het land. Een baby van ze ventien maanden bleek daar meerdere malen anaal en vagi naal te zijn verkracht door waar schijnlijk drie mannen. Het afgelopen jaar is het land herhaalde keren opgeschrikt door berichten over kindermis bruik en -porno. Velen wagen zich af of er sprake is van een flinke toename of dat zaken nu vaker aan het licht komen dan vroeger. Geen praatshow op de Turkse te levisie die geen aandacht be steedt aan het drama van de ze ventien maanden oude baby. Huilend praten gasten over hoe zoiets kon gebeuren..De moeder van het kind was dronken toen zij haar dochtertje op een nacht naar het ziekenhuis bracht, om dat het maar niet wilde ophou den met huilen. De artsen, die builen en blauwe plekken con stateerden, schakelden de poli tie in. Gevallen De moeder, een prostituee, hield vol dat haar kind van de bank was gevallen. De politie nam daar geen genoegen mee en ging op onderzoek uit. De drie man nen, bij wie de moeder inwoon de, werden opgepakt. Nadat me disch onderzoek uitwees dat het kind was verkracht, belandde ook de moeder wegens mede plichtigheid in de gevangenis. Daar werd zij de eerste nacht al bijna gelyncht door medegevan genen. Het is in Turkije gebruikelijk dat als een kinderverkrachter voor de rechter moet verschij nen, een menigte zich voor de rechtbank verzamelt om de da der te lynchen. Volgens de politie zijn in de eer ste zeven maanden van dit jaar maar liefst 176 misdaden ge pleegd, die met kindermisbruik en -porno te maken hadden. Ze ker 260 mensen zijn hiervoor op gepakt. Vorig jaar werden ten minste 76 kinderen het slachtoffer van fy siek- en geestelijk geweld. Dat is volgens minister Cubukcu van Familiezaken het topje van de ijsberg. „Heel vaak houden mensen zul ke zaken stil, omdat ze zich er voor schamen", zegt Cubukcu'. „Anderzijds krijgen wij de laat ste tijd wel meer meldingen, om dat de media er meer aandacht aan besteden. Mensen, ook kin deren, durven er daardoor mak kelijker over te praten." Het aantal gevallen van kindermis bruik is ook gestegen omdat nu mishandeling van kinderen tot 18 jaar strafbaar is, terwijl het voorheen tot vijf jaar was. Toename De instantie Ectap, die strijdt te gen kindermisbruik, signaleert een 'zorgwekkende toename' van het aantal slachtoffers. De instelling verwijst naar kinde ren die, nadat zij zijn misbruikt in familiekring, gedwongen in de prostitutie belanden. Volgens Ectap komt dat vooral voor in het arme en Koerdische zuidoos ten van Turkije. Vaak komen de kinderen in de handen van pornohandelaren te recht. GPD CAMBRIGDE - Als de wereld geen manier vindt om de op komst van het islamitische extre misme in te dammen, dan is een Derde Wereldoorlog (WO III) on vermijdelijk. Deze waarschu wing uitte de Amerikaanse top- commandant in het Midden-Oos ten, generaal J. Abizaid. Tijdens een lezing op de Har- vard-universiteit in het Ameri kaanse Cambridge, vergeleek Abizaid de groei van militante ideologieën, zoals de macht ach ter het terreurnetwerk Al Qae- da, met de Opkomst van het fas cisme in de jaren twintig en der tig in Europa. Die ontwikkeling leidde tot de Tweede Wereldoor- log. Volgens Abizaid moeten extre misten worden gestopt, omdat zij anders in staat worden ge steld een voordeel te behalen. Zij kunnen dan vanuit een vei lig toevluchtsoord opereren en massavernietigingswapens ont wikkelen. ANP/RTR frnrHenderiekus Wiltjer BAGDAD - Gewapende man- ten in uniform hebben gisteren Be Iraakse onderminister van Volksgezondheid ontvoerd. De ijiiet Anunar al Saffar werd uit jijnhuis in de soennitische wijk Adhamiya meegenomen. Het is je laatste van een reeks ontvoe ren waarmee de Iraakse rege nt de afgelopen week is gecon fronteerd. Kort na zonsondergang arriveer den zes auto's met in militaire kledij gestoken mannen bij het huis van de bewindsman. De 50-jarige onderminister overleef de in juni 2004 al eens een moordaanslag. Saffar is lid van de sjiitische Da- wa-partij van premier Al Mali- ki. De onderminister bracht ja ren in Groot-Biittannië in bal lingschap door. Zijn familie leeft daar nog steeds. Saffar diende sinds de val van het be wind van Saddam in 2003 als on derminister van Volksgezond heid in alle opeenvolgende rege ringen. Lak wordt dagelijks geplaagd door politieke, sektarische en criminele ontvoeringen en aan slagen. Maandelijks vallen er on geveer drieduizend doden door het geweld. Zaterdag schoten on bekenden nog de vooraanstaan de sjiitische politicus Ali al Ad- hadh en zijn wouw dood. Ad- hadh was lid van het bestuur van de Opperste Raad voor de Is lamitische Revolutie in Irak (Sci- ri), een van de machtigste rege ringspartijen van het land. Zij werden vlakbij hun huis in een soennitische wijk vermoord. Het aanhoudende geweld tussen soennieten en sjiieten kostte dit weekeinde aan meer dan zestig mensen het leven. De meeste do den vielen bij een zelfmoordaan slag op dagloners in Hilla dat 100 kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt. In deze voorna melijk sjiitische stad kwamen 22 mensen om en raakten ruim veertig gewond. De dader lokte de arbeiders met een belofte voor werk naar zijn auto en liet vervolgens een bom ontploffen. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland KHARTOEM - Ondanks de af spraak het vredesoverleg over Darfoer te hervatten, heeft het Soedanese leger opnieuw een grootse aanval geopend op het «oorden van de regio. Dat mel den rebellen in Darfoer. Dok de militairen van de Afri kaanse Unie in Darfoer en VN-functionaris J. Egeland, be- «st met humanitaire zaken, spreken over een nieuw offen sief door de strijdkrachten en de door hen gesteunde Arabi sche milities, de Janjaweed. Hoewel de Soedanese regering in Khartoem de actie ontkent, is de aanval volgens comman danten van de Afrikaanse Unie (AU) een 'publiek geheim'. De afgelopen dagen zijn volgens hen tientallen burgers gedood en huizen vernietigd en is veel vee gestolen. Waarnemers spre ken van 'de hevigste strijd in ja ren'. Vrijdag sprak Egeland over een 'historisch moment' na dat de bij het conflict in Dar foer betrokken partijen in Ethi opië overeenkwamen het vrede- sproces nieuw leven in te bla zen. Het akkoord dat in mei. is getekend, blijkt niet te wer ken, Slechts een van de drie re bellengroepen heeft het gete kend. Sinds de strijd in Darfoer be gin 2003 losbarstte, zijn zeker tweehonderdduizend mensen gedood en tweeënhalf miljoen anderen gevlucht. Rebellenbe wegingen namen de wapens op tegen de regering omdat de in heemse bevolking werd onder drukt en gemarginaliseerd. GPD/RTR. BRACCIANO - De Amerikaanse filmsterren Tom Cruise (44) en Ka tie Holmes (27) hebben elkaar zaterdag in het Italiaanse stadje Brac- ciano, op veertig kilometer afstand van Rome, het jawoord gegeven. Bij de ceremonie in een middeleeuwse burcht waren tal van sterren, zoals Jennifer Lopez, Brooke Shields en Will Smith, aanwezig. Om de toestroom van fans, fotografen en filmploegen te voorkomen was het kasteel hermetisch afgegrendeld van de buitenwereld. Om te verhinderen dat paparazzi met helikopters foto's vanuit de lucht zouden maken hing er een groot tentdoek boven de binnenplaats van de burcht. Cruise en Holmes, leden van de Scientology-kerk, lieten hun huwe lijk in de traditie van de sekte sluiten. Bij een Scientology-bruiloft beloven bruid en bruidegom elkaar onder meer nooit naar bed te gaan, voordat problemen zijn uitgesproken. foto EPA MOGADISHU - Internationale saties zijn gisteren een hulpactie begonnen in de Hoorn van Afrika om ruim 1,8 miljoen slachtoffers van overstromingen Ie redden. Grote delen van het midden en lel' ruiden van Somalië, alsook ge- uih bieden in Kenia, Ethiopië en en Eritrea zijn overstroomd na we- van zware regenval, de he te in vijftig jaar. Zeker tach- ig mensen kwamen daarbij om. «Somalië vielen gisteren negen nensen ten prooi aan krokodil len. Zij werden gedood toen de dieren door het hoge rivierwater in de dorpen terechtkwamen. 3e krokodillen baanden zich door het water een weg naar dro- r de overstromingen in i-Afrika hebben tienduizen den mensen huis en haard veria- Hele dorpen staan onder wa- en bruggen en wegen zijn (gespoeldDaardoor is het voor hulpverleners moeilijk om Inwoners van het Somalische Bulo Burde, in de zwaarst (elroffen regio Hiraan, klom men in bomen om te ontsnappen san het water en de krokodillen. «Dit is de ergste waterramp die ik ooit gezien heb", zei de lokale politicus H. Osman. „Het land lijkt' wel een oceaan. Mensen zit ten op heuvels en in bomen." Ge Somalische interim-premier A. Gedi riep de internationale gemeenschap op hulp te bieden. Aiderhalfmiljoen mensen heb- Jben hulp nodig, voedsel, medicij nen tenten", aldus Gedi. Vol hulpinstantie Save the Children zijn er onder de hulp behoevenden zeker een half mil- l°en kinderen. GPD jnorRemco Reidinp HANOI - Rusland heeft gisteren bilateraal akkoord met de migde Staten ondertekend, Hal de weg vrijmaakt voor toe treding tot de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). De verwaeh- ling is dat de overeenkomst spanningen wegneemt in de ver- niurde relatie tussen beide lan den, J(a dertien jaar onderhandelen overwonnen Rusland en de VS vorige week de laatste obsta- ;erH iels, Amerikaanse bedrijven ijn volgens het akkoord voor taan welkom in de Russische dienstensector, inclusief banken ai verzekeringswezen. Rusland «as'daartoe aanvankelijk niet De VS mogen nu ook hun vlees exporteren, hoewel Moskou lang vasthield aan stren ge sanitaire voorwaarden. De overeenkomst houdt ook in Rusland importtarieven moet verlagen voor veel goede- i, Het Kremlin verplicht zich Ier- bovendien de strijd te verhevi gen! gen tegen illegale productie van iels, cd's, dvd's en ander misbruik intellectuele eigendommen. Het lang verwachte akkoord is gisteren getekend in de Vietna mese hoofdstad Hanoi door de Amerikaanse handelsvertegen- iger S. Schwab en de Rus sische minister van Handel ;id| Gref. „Ongetwijfeld is dit ak koord een belangrijk moment lé integratie van Rusland gei in de wereldeconomie", zei :dus De leiders van beide landen, en Poetin, hopen dat de overeenkomst leidt tot een bete re onderlinge verstandhouding. „Dit creëert een gunstige achter grond voor al onze activiteiten, inclusief het oplossen van ge compliceerde internationale pro blemen", zei Bush, nadat hij Poetin' had gefeliciteerd met het akkoord. Sinds het einde van de Koude Oorlog is de relatie met het Kremlin niet zo slecht geweest, onder meer door onenigheid over de aanpak van internatio nale conflicten en wederzijdse kritiek. Rusland is tegen de door de Amerikanen geïnstigeer de oorlog in Irak, terwijl Was hington kritiek levert op de wij ze waarop Rusland omgaat met mensenrechten en democratie. Het akkoord geldt als blijk van vertrouwen in de Russische eco nomie. De Verenigde Staten waren het laatste van de 149 WTO-landen waarmee Rusland overeenstem ming moest bereiken. Parlement Het Amerikaanse parlement kan het akkoord nog torpede ren. Na de verkiezingsnederlaag van de Republikeinen hebben de Democraten het lot van de overeenkomst in handen. Maar Bush kan hen de schuld geven voor de slechte verhouding met Rusland en het uitblijven van oplossingen van internationale conflicten, als zij hun goedkeu ring weigeren te geven. Rusland moet eerst 57 overeen komsten nakomen, voordat het kan beginnen met dé onderhan delen met de WTO. Georgië en Moldavië hebben echter gedreigd hun steun voor Russische toetreding in te trek ken. Zij zijn getroffen door een 'handelsembargo', waardoor on der meer hun wijn in Rusland verboden is. Minister Gref ver wacht dat al die problemen over een half jaar zijn opgelost. GPD Enkele van de 21 staats- en regeringsleiders van de Aziatisch-Pacifische Economische Samenwerking (Apec) tijdens hun tweedaagse top in Hanoi: (vlnr) Gloria Arroyo (Fili- pijnen), Helen Clark (Nieuw Zeeland), Shinzo Abe (Japan), Poetin (Rusland, m) en Bush (VS, r). foto Dmitri Astakhov/EPA ziekenhuis overgebracht, waar hij is opgenomen onder een val se naam. Evenals zijn gezin is Litvinenko onder politiebewa king geplaatst. GPD zie ook: www.ruslandblog.nl door Remco Reidinp MOSKOU - De Britse politie on derzoekt een complot om een ge vluchte Russische spion te ver giftigen. Aleksandr Litvinenko vecht in een Londens ziekenhuis voor zijn leven. De voormalig luitenant-kolonel van de Russi sche veiligheidsdienst FSB heeft aangegeven dat mogelijk zijn oud-collega's achter de moordpoging zitten. Litvinenko werd in het zieken huis opgenomen, nadat hij tij dens een lunch een tip over de moord op journaliste Anna Polit- kovskaja in ontvangst had geno men.. Dezelfde avond werd hij vreselijk ziek. Op de dag af zes jaar eerder, 1 november 2000, was Litvinenko naar Engeland gevlucht. Volgens een medisch rapport, dat afgelopen week in handen kwam yan de Britse krant The Sunday Times, is Litvinenko ver giftigd met thallium. Dat is pas na twee weken op te sporen. Eén gram van dat spul, dat wordt, gebruikt in rattengifis voldoende om de gezondste man te doden. Artsen vermoeden dat de 43-jari- ge Litvinenko slachtoffer is van een gifcocktail. Zijn immuunsys teem is ernstig aangetast en zijn beenmerg fors beschadigd. Litvinenko vroeg zes jaar gele den politiek asiel aan in Enge land. Hij had een boekje openge daan over de FSB en lag over hoop met Vladimir Poetin, aan vankelijk zijn baas bij de gehei me dienst en nu president van Rusland. Hij zat negen maanden in de gevangenis, naar eigen zeg gen door vervalst bewijsmateri aal en ontvluchtte Rusland toen hij voor de derde keer opgepakt dreigde te worden. Litvinenko had openlijk gezegd dat zijn superieuren hem de op dracht hadden gegeven Boris Be- rezovski te vermoorden. De steenrijke oligarch gold onder Boris Jeltsin als de peetvader van het Kremlin. Opvolger Poe tin bond direct de strijd aan met invloedrijke oligarchen. Berezo- vski woont nu ook 'in balling schap' in Londen. Bomaanslagen Litvinenko beschuldigde de FSB ook van de bomaanslagen op flatgebouwen, die in 1999 aan meer dan driehonderd men sen het leven kostten en de aan leiding vormden voor een twee de oorlog in Tsjetsjenië. In een Londense sushibar kreeg Litvinenko informatie over de moord op journaliste Politkovs- kaja, die ook bekend stond van wege haar kritiek op Poetin en het optreden in Tsjetsjenië. Vori ge maand werd zij dood in haar flat gevonden. In 2004 zei Polit- kovskaja dat zij, evenals Litvi nenko, een vergiftigingspoging had overleefd. Adviseur Litvinenko is ervan overtuigd dat zijn tipgever niets te maken heeft met zijn vergiftiging. Deze professor Mario Scaramella was speciaal uit Italië overgevlogen. Hij was adviseur van de Italiaan se Mitrokhin Commissie die on derzoek deed naar activiteiten van de KGB tijdens de Koude Oorlog. In 2004 overleefde hij een moordaanslag. Litvinenko werd volgens vrien den al langer gevolgd en afge luisterd door de Russische gehei me dienst. Zij vermoeden dat de ontmoeting met Scaramella aan leiding was voor de FSB-agen- ten om Litvinenko te willen ver moorden. Hij is inmiddels naar een ander VORST - De vijfhonderd arbei ders van de nachtploeg van de Volkswagen-fabriek in het Bel gische Vorst zijn gisteravond in staking gegaan. De fabriek bi-j Brussel staat aan de vooravond van een grote reor ganisatie, omdat VW kosten wil besparen. Vakbonden sluiten niet uit dat de fabriek dicht moet. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5