KRAS.NL Wildgroei aan reclameborden km; Maandagavond oefenen, da' s vaste prik De Djerken presenteren nieuwe prins carnaval Al 70 jaar muzikant in Biervliet provincie controleert in buitengebied op illegale uitstallingen Veel belangstelling voor 'beweeg u fit 50 plus beurs' Kerst in het STEIGERWALD Kerst in KAR1NTHIE Vrouw beroofd van handtas in Heikant agenda Kerst in HANNOVER Kerst in BERLIJN Kerst rond de BODENSEE Kerst in JENA maandag 20 november 2006 z LD Vertrek op donderdag 21 december verblijf in Hotel Krone incl. ontbijt en diner, kerstbuffet op 24 december en 4-gangen kerstdiners op 25-26 december het Zwitserse St. Gallen met vele prachtige gebouwen wandeling door de middeleeuwse binnenstad van Lindau de voormalige rijksstad Rottweil met een historische kern Schaffhausen, romantisch gelegen aan de rijn en bekend om haar schitterende watervallen de op een schiereiland gelegen stad Konstanz Reisnummer KE 73.428, zie www.kras.nl/73428 Informatie, voorwaarden en boekingen: kras www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Jaap van de Sande ging er zaterdag in de stampvolle Nederlandse-Hervormde kerk in Biervliet weer vol tegenaan. door Raymond de Frel BIERVLIET - Zie ze eens glunderen, die twee jonge muzikanten. Zij zijn de nieuwe aanwas van de koninklijke mu ziekvereniging Harmonie uit Biervliet. En dus worden ze met trots gepresen teerd aan de stampvolle hervormde kerk in het thuisdorp. Ooit stond bari tonspeler Jaap van de Sande ook zo, met een net zo triomfantelijke blik in zijn ogen. Jaap was ook nog een jochie toen hij zijn eerste nootjes in de harmo nie blies. En nu, zeventig jaar later, is het leeftijdsverschil met de jongste le den zo groot dat ze meneer Van cle San de makkelijk 'opa' zouden kunnen noe- De harmonie viert deze zaterdagavond samen met het trio The Good, The Bad Bart haar 165-jarig bestaan met een setlijst vol klassiekers uit de jaren zes tig en zeventig. Zometeen zullen La Bamba en Obladi, Oblada door de kerk schallen... maar niet voordat het Wilhel mus is gespeeld. Je hebt immers niet voor niets het predikaat 'koninklijk', toch? Het volkslied is voor Van de San de (78) natuurlijk gesneden koek, maar al die nieuwere nummers? Nee, hij vindt niet alles mooi. En eerlijk gezegd kan hij ook niet alles meer meespelen. Het noten lezen gaat niet zo snel als vroeger, de vingers zijn niet meer zo vlug en er is nog een derde reden. „Tij dens de repetities op maandagavond ga ik meestal in de pauze naar huis. In het donker zie ik namelijk niet meer zo goed, dus rijd ik liever wat eerder terug naar mijn huis in Breskens", vertelt Van de Sande. Da's echter geen reden om ook maar één moment aan stoppen te denken. Dat plezier hè, die gezelligheid... dat is voor de in Biervliet geboren en getogen Van de Sande onmisbaar. Hij weet eigenlijk niet beter, de harmonie is altijd al in zijn leven geweest. „In 1938 speelde ik op alt voor het eerst mee tijdens een concert, in Waterland kerkje. Ik was acht jaar toen ik mij met een aantal vrienden bij de muziekvere niging aansloot. Puur voor de gezellig heid, om iets te doen te hebben. Maar voordat er daadwerkelijk gespeeld kon worden, moest er eerst verplicht wor den gestudeerd. Eerst noten leren lezen, daarna mocht je pas op een instrument spelen. Elke zaterdag kregen we les van dirigent Luteijn uit Schoondijke in een repetitielokaal aan de Tuinstraat in Biervliet. In 1944 brandde het lokaal als gevolg van oorlogsgeweld af. In het vaandel van onze harmonie prijken trouwens nog medailles, die de brand in het lokaal hebben overleefd", zegt Van de Sande. foto Peter Nicolai Over onderscheidingen gesproken, Van de Sande krijgt er vanavond ook eentje. Een speldje, uit handen van wethouder Frank van Hulle van de gemeente Ter- neuzen. Dat geldt ook voor Andreas Kalkman, Marcia Snijder, Judy de Poot- er en Saar Vonhouts, al zijn die met hun 12,5-jarig lidmaatschap in vergelijking tot de zeventig jaar van Van de Sande natuurlijk nog maar net begonnen. Maar goed, vóór al het officiële vertoon moet er eerst nog gespeeld worden. Ter wijl de jongere muzikanten telkens als de kerkdeur voor nieuwe toeschouwers openzwaait weer een beetje meer span ning voelen, trekt Van de Sande zijn blauwe uniformjasje nog maar eens recht. Eventjes de vingers soepel ma ken, een beetje geinen met de buurman, nog snel een vriendelijk lachje aan be kenden geven en het zoveelste concert in de carrière van Van de Sande kan be ginnen. En maandagavond? Het ant woord laat zich raden. Van de Sande: „Dan zorg ik natuurlijk dat ik weer op tijd klaar sta voor de repetitie." tor Raymond de Frel SLUIS - De provincie Zeeland controleert de komende maan den op illegaal geplaatste recla meborden langs alle water- ichapswegen in Zeeuws-Vlaan- Jeren. Een inspectie in de ge meente Sluis resulteerde on langs al in 28 waarschuwingen aan ondernemers en instanties die zich niet aan de regels hiel den. Binnen de bebouwde kom is het al dan niet toestaan van reclame borden een zaak van de gemeen ten, maar in het buitengebied beeft de provincie Zeeland het voor het zeggen. In de in 2001 opgestelde landschapsverorde- aing staat dat het plaatsen van reclameborden in het buitenge bied in strijd is met de doelstel ling van het provinciaal land- schapsbeleid: het waarborgen van het landschapsschoon. Uit stallingen leiden af of doen af breide aan die kwaliteiten, stelt de provincie. En dus geldt er ren algeheel verbod, al zijn er wel weer uitzonderingen moge lijk. Afhankelijk van locatie, het aantal borden en de omvang van de reclame-uiting knijpt de provincie soms een oogje toe. Schrikken Een inspectierondje door de ge meente Sluis leerde dat met na me campings, agrariërs en res taurants de fout ingaan. „Zij hebben allemaal een brief ge had, waarin we wijzen op de overtredingen. Daar schrikken veel mensen toch van. In een aantal gevallen is het mogelijk om een bord te vervangen door een verwijsbord van de ANWB, maar anderen moeten hun recla me helemaal of gedeeltelijk weg halen", zegt medewerkster na tuur en landschap I. Hanse van de provincie Zeeland. Dat lijkt op het eerste gezicht niet zo'n probleem, maar Hanse weet in middels beter. „Van een bord meer of minder langs rijksweg A58 ligt niemand wakker, maar zodra je het over zaken langs wa terschapswegen hebt, wordt het heel anders. Dan raak je de be trokkenen meer. Bijvoorbeeld als iemand zijn ziel en zaligheid in het maken van een bord heeft gelegd en vervolgens hoort dat hij het een paar meter kleiner moet maken", aldus Hanse. Als bij een nieuwe controle blijkt dat de wildgroei aan recla me-uitingen nog niet tot de toe gestane proporties is terugge bracht, volgen boetes. Binnen kort trekken controleurs van de provincie ook door gebieden in de gemeenten Terneuzen en Hulst. toHEdv de Witte HULST - De 89-jarige Jozef ifjjUy uit Sint-Jansteen is zater- één van de ruim 500 bezoekers op de 'beweeg u fit 50 plus beurs' in gemeenschapscen- Iruin Den Dullaert in Hulst. Zichtbaar genietend aan schouwt Thuy een demonstratie volksdansen. Op de vraag of deze bewegings- sctiviteit ook iets voor hem is, antwoordt hij ontkennend. „Het js leuk om te zien. Ik vermaak me al zo'n vijf keer per week met koersbal. Met koersbal be weeg en train je rug- en armspie ren en de nodige gewrichten in schouder, arm en pols." Jozef Thuy is het schoolvoorbeeld van bewegen op oudere leeftijd. Als 60-jarige werd hij nog Zeeuws kampioen fietsen op de rollen in de 50+-categorie. Toch zijn er nog genoeg ouderen die door ge brek aan beweging als het ware vastroesten. „De insteek van de ze beurs is dan ook informeren over sport en beweging", vertelt directeur Aschwin van den Ab eel van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst. „Want uit een onderzoek van de gemeente Hulst is gebleken dat 5O-plus sers op dit gebied grote behoefte hebben aan goede informatie voorzieningen. Zij willen wel be wegen, maar weten nietgoed hoe en waar. Er is voor deze doelgroep enorm veel te doen. Zelfs voor mensen met beperkin gen. Denk bijvoorbeeld maar aan rollatordansen in het dien stencentrum De Lieve in Hulst. Alleen mist de doelgroep een goed overzicht. Dat hopen we met deze beurs duidelijk voor deze mensen in kaart te bren gen." De bezoekers krijgen bij binnen komst de eerste uitgave van de 'Beweegwijzer 50 plus' aange reikt. Het is een verzameling van alle beweeg- en sportactivi teiten, voor onder andere 50-plussers, in de gemeente Hulst. In de foyer en aanpalen de zalen van Den Dullaert staan zo'n 30 informatiekraampjes. Liefhebbers kunnen actief aan de slag met onder meer koers bal, volksdansen en jeu de bou les. Op de parkeerplaats bij het gemeenschapscentrum kan men de stokken ter hand nemen voor enkele rondjes nordic walking. Bij sportcentrum Delta staan voor een proeflesje spinning de indoor fietsen klaar. Hier fietst Mieke Appleton (59) uit Hulst zich eens goed in het zweet. Zij vindt het wel leuk maar kiest voorlopig nog voor haar geregel de fietstochtjes en nordic wal king tripjes in de frisse natuur. Verschillende lezingen vergro ten de informatieverstrekking. Om een goed beeld te krijgen van de conditie kunnen bezoe kers testen ondergaan. Veel be langstellenden schuiven aan voor het meten van bloeddruk, het cholesterol en bloedsuikerge halte. Natuurlijk volgen bij de uitslag de nodige tips. A. van den Abeele hoopt dat me de door deze beurs de ouderen in Hulst de smaak van sport en bewegen op maat te pakken krij gen. „De overweldigende belang stelling voor de infobeurs is in ieder geval een zeer geslaagde voorzet. Het inkoppen moeten de ouderen zelf doen." Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in Hotel Jembo Park inclusief ontbijt en diner heerlijke kerstdiners op 24-25 december en muziekavond het mooie Erfurt met zijn indrukwekkende .kathedraal, de oude handelsstraat Anger en de Kramerbrücke rondrit door hetThüringer Wald met de steden Rudolstadt, Bad Blankenburg en Arnstadt Leipzig met zijn prachtige historische binnenstad die extra sfeervol aandoet tijdens de feestdagen Reisnummer KE 73.420, zie www.kras.nl/73420 Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het vriendelijke Gasthof Linsner inclusief ontbijt en diner, 4-gangen diner met Glühwein en gebak op 24 decem ber en 5-gangen kerstdiner op 25 december het sfeervolle Nümberg met een mooi historisch centrum de meer dan 1000 jaar oude keizer- en bisschopstad Bamberg met zijn werkelijk schitterende altstadt Rothenburg o.d.Tauber, een stad die de sfeer van de middel eeuwen helemaal doet herleven Reisnummer KE 73.442, zie www.kras.nl/73442 Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het 4-sterren Ramada Hotel Hannover feestelijke extra's zoals een welkomstdrankje, uitgebreide the mabuffetten op 23-24 december, candlelightbuffet en dans avond op 25 december en een leuk kerstcadeautje heerlijk kerstshoppen in de oude Hanzestad Hannover het 1000 jaar oude Goslar met zijn historische centrum Celle met haar prachtige kleurige vakwerkhuisjes, het gelijkna mige kasteel en de sfeervolle (verlichte) straatjes Reisnummer KE 73.427, zie www.kras.nl/73427 5-daagse busreis Duitsland 5-daagse busreis Duitsland Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het 4-sterren Courtyard by Marriott Berlin City Center inclusief ontbijt en diner en feestelijke kerstdiners of kerstdinerbuffetten op 25 en 26 december stadstour door Berlijn langs o.a.de Potzdamer Platz, Brandenburger Tor, Reichstag en natuurlijk een stukje muur de Barokstad Potsdam met het schitterende Sanssouci Schloss Charlottenburg,dat ongetwijfeld het mooiste gebouw van Berlijn genoemd kan worden Reisnummer KE 73.465, zie www.kras.nl/73465 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek op donderdag 21 december verblijf in het Waldhof Putz inclusief ontbijt en diner en sma kelijke kerstdiners op 24-25-26 december het gezellig winkelstadje Lienz met zijn gezellige Hauptplatz, het centrale plein met kleurrijke geveltjes schitterende tocht door de imposante en grillige Dolomieten het hoogstgelegen meer van Karinthië, de Weissensee, waar u een heerlijk tochtje kunt maken op de schaats de stad Villach die wordt omringd door bergen en meren Reisnummer KE 73.434, zie www.kras.nl/73434 HEIKANT - Op het terrein van ten manege aan de Vylainlaan in Heikant is zaterdagavond rond 20.00 uur een 42-jarige vrouw beroofd van haar tas. (Terwijl de vrouw op het parkeer- jlerrein met iemand stond te pra- voelde ze dat er aan haar las werd getrokken. Eerst dacht ze dat ze met haar tas achter voorbijrijdende auto was ai haken. ijl ze meegetrokken werd, te ze dat er vanuit de auto baar tas getrokken werd. De vrouw kwam ten val waarna haar tas van haar arm gleed. De auto verliet vervolgens met gie rende banden het terrein en de fas was verdwenen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edy de Witte GRAAUW - Willem den Eersten (Wim van Acker) is de nieuwe prins van de carnavalsstichting De Djerken uit Graauw. Deze hoogwaardigheidsbekleder is de opvolger van Ad den Eersten (Ad Kniknie). Na vijf jaar de kar te hebben ge trokken, vond deze inmiddels 68-jarige carnavalsfanaat het welletjes. „Op een gegeven mo ment moet er een andere en liefst wat jongere leutvierder voorop gaan", zei de oud prins zaterdagavond bij de presenta tie van zijn opvolger. Met een act werd de nieuwbakken prins in het dorpscentrum aan de aan wezigen voorgesteld. Acht be vriende raden van elf met hun prinsen woonden het feestje bij. Verder gaven ook veel plaatselij ke wagenbouwers acte de pre sence. Een boerenkapel uit 's-Heerenhoek zorgde samen met dj Arnout voor de muzikale invulling van dit voorproefje op het zottenfeest. Willem den Eer sten is geen onbekende in het Graauwse carnavals wereldje. Ruim tien jaar draagt hij als lid van de raad van elf al zijn steen- tjebij. Willem werd door zijn voorgan ger officieel in het pak gestoken en tot prins geslagen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15. uur: Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaar ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9,30 uur; Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren;10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur: Seniorenor kest Con Amore; 19.00 uur: Schrijven; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Bloem schikken; 14.00 uur: Sjoelen, mannen- praatgroep; 19.00 uur: Filmclub; De Korenmarkt, 14.00 uur: Bingo; Den Dullaert, 20.00 uur: Ledenvergade ring RABO bank; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten;De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koersbal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, volksdansen KVO; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; 15.30 uur; Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Re petitie toneelvereniging; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance. 5-daagse busreis Duitsland 8-daagse busreis Duitsland 5-daagse busreis Duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43