Er was alleen een enorme knal Sta jij ook paraat na een ramp? Symposium over duaal besturen 'A2 Uitje Kinderopvang Walcheren eindigt in nachtmerrie V erkeersslachtoffers herdacht in Middelburg yS, E\jt ADVERTEREN DOET VERKOPEN cbtd&juj} tnQtrVtiiJt Lnjartr medischpoiotol on-c<\l/ K*v.Ai*tkl'>ni'iL r Mill denken notar doe* Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als teletoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. maandag 20 november 2006 door John Lazaroms ROOSENDAAL - Geschokt en aangeslagen staat het personeel van Kinderopvang Walcheren in de berm van de A58 bij Roosendaal. Amper een uurtje nadat ze in Middelburg in de bus stapten voor een gezellig personeelsuitje naar Oberhau- sen in Duitsland eindigt hun reisje abrupt. Twaalf mensen raakten ge wond, van wie twee vrij ernstig, nadat de bus, met daarin 29 me dewerkers van de Kinderop vang, zaterdagochtend vroeg in reed op een vrachtwagen. Brandweerlieden en ambulance personeel zijn kort daarna druk bezig de gewonden uit de bus te halen en naar de ambulances over te brengen. Zij die met de schrik zijn vrij gekomen staan langs de kant. Een enkeling heeft schaafwonden of kneuzin gen. De lichtgewonden zijn vrij snel weggebracht met de ambu lances. Een vrouw, de zwaarst gewon de, heeft extra zorg een aan dacht nodig. Zij kan pas worden vervoerd naar het Roosendaalse ziekenhuis als de trauma-arts die met de traumahelikopter is ingevlogen groen licht geeft. Bij de aanrijding werd ze door de touringcar naar voren gekata- pulteerd om vervolgens tegen de voorruit te belanden. Daarbij liep ze in elk geval meerdere bot breuken op. Koffie Trillend staat een van de mede werkers aan de kant van de weg te wachten tot de geschrokken passagiers met busjes van de brandweer naar de Roosendaal se brandweerkazerne vervoerd zullen worden. „Het ging alle maal zo snel. Er was geen pa niek, dat viel me wel op. Geen gegil of zo. Alleen een enorme knal. We zaten net aan de kof fie", aldus de vrouw, die zegt dat de vrouwen op de eerste rijen nog goed zijn weggeko men. „Die hadden hun gordels KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland houdt donder dag 14 december een sympo sium over de bevoegdheden en de rolverdeling van bestuursor ganen in het duale tijdperk. Het symposium is bedoeld voor Zeeuwse bestuurders en wordt gehouden in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeenten in Nederland mo gen dan vijf jaar geleden zijn overgestapt van het monistische naar het duale stelsel, op heel veel plaatsen wordt er nog maar weinig van gebakken. Ook in Zeeland blijkt het moeilijk voor raadsleden om de hoofdlijnen vast te houden en om het college van burgemeester en wethou ders aan te sturen in plaats van het te volgen. Niet zelden is het in Zeeuwse gemeenten bij een cosmetische ingreep gebleven: de wethouders zijn gaan verzit ten, er is een lezenaar neergezet en er wordt veel en hard geroe pen dat de afstand tussen bur ger en bestuurder kleiner moet, Noord-Beveland heeft zich in middels opgeworpen als een soort dualistisch laboratorium voor Zeeland. De raad maakt zelf de programmabegroting en neemt het voortouw in beleidsza ken. Het symposium wordt ook door de gemeenteraad ge houden. Geleerde Als hoofdspreker heeft de H. Hennekens weten te strik ken, lid van de Raad van State en een van de meest vooraan staande staatsrechtsgeleerden in Nederland. Hennekens staat bekend als een bevlogen spre ker. Vanuit cle Zeeuwse gemeentepo litiek zijn twee sprekers uitgeno digd: het Reimerswaalse raads lid A. Jumelet (CU) en de Borsel- se wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA). De dagvoorzitter is E. van Tellingen, consulent Ver nieuwingsimpuls van de VNG. De zwaar gehavende bus na het ongeval op de A58 bij Roosendaal, waarbij twaalf mensen gewond raakten. Gelukkig kan er ook nog een lachje af als enkele van de mede werkers in een politiebusje moe ten plaatsnemen in dat deel dat normaal voor arrestanten is be doeld. „Nee, ik denk niet dat ik slachtofferhulp nodig zal heb ben", reageert een van de wou wen op het aanbod van de mede werkers van de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen. Maar de medewerkers van de dienst dringen er toch op aan. „Nu is het misschien niet nodig. Maar wat als het straks alle maal aan het bezinken is", zo legt de medewerker uit. Waarop de vrouw besluit dan toch maar haar naam op de lijst te laten zetten: Een tweede bus, met daarin nog eens zestig medewer kers, raakte niet betrokken bij de aanrijding. Pionnen Het ongeval gebeurde rond half negen. Ter hoogte van de afrit Roosendaal-Centrum, pal voor het politiebureau Roosen- daal-Bovendonk, was een van de weghelften van rijksweg A58 afgesloten wegens werkzaamhe den aan de verlichting. Omdat een personenauto, bestuurd door een 38-jarige Roosendaal se, plotsklaps tussen de pionnen van de afzetting invoegde moest een truck met oplegger bruusk remmen. De 39-jarige chauffeur van de touringcar kon niet meer tijdig remmen. Hij reed in op de voor hem rijdende truck, die werd be stuurd door een 23-jarige Don- genaar. Naast de ernstig gewon de vrouw liepen passagiers ver schillende lichte verwondingen op, variërend van snij wonden door rondvliegend glas tot lich te kneuzingen. De twee zwaarst gewonde slachtoffers werden naar het Roosendaalse Francis- cusziekenhuis gebracht, de ande ren naar Breda (6) en Bergen op Zoom (4). Deze tien konden na behande ling naar huis. Meteen na het on geval sloegen de hulpdiensten groot alarm. Voordeel voor de hulpdiensten was dat, vanwege een grootschalige rampenoefe ning op het HSL-traject bij Bre da, er al veel hulppersoneel aan wezig was. De politie sloot na foto Peter van Trijen het ongeval meteen de snelweg door Roosendaal af voor alle ver keer om een uitgebreid sporen onderzoek op te starten. Rond half twaalf werd de weg weer vrijgegeven voor alle verkeer. Zowel de chauffeur van de bus als de bestuurster van de perso nenauto, die zich pas later bij de politie meldde, zijn door de poli tie gehoord over de toedracht van het ongeval. Alle deelne mers aan het bedrijfsuitje wer den kort voor twaalf uur met busSen weer terug naar Zeeland gebracht. door Emile Calon MIDDELBURG - 86 namen, veelal van jonge mensen, wer den gistermiddag voorgelezen tijdens het slot van de herden kingsbijeenkomst voor nabe staanden van verkeersslachtof fers in Middelburg. Dat aantal vormt slechts een kleine greep uit de vele slachtof- fers die de afgelopen jaren in het Zeeuwse verkeer zijn geval len. Alleen al in de periode 1993-2003 meer dan vierhon derd, memoreerde burgemeester K. Schouwenaar van Mid- delurg. „Het is niet te bevatten dat er alleen al in deze provincie in zo'n korte tijd zoveel dodelij ke slachtoffers vielen", zei hij tijdens zijn toespraak. Vooral onder jonge mensen is een verkeersongeval nu doods oorzaak'nummer één, voerde hij aan. Hij stelde dat als naar het aan tal gekeken wordt er gewoon ge sproken kan worden van een na tionale en internationale ramp. Een ramp die ook nog eens ver strekkende gevolgen heeft. Want hij weet dat er veel nabe staanden zijn die niet in staat zijn het leven weer op te pak ken. „Voor hen heeft zo'n gebe nis vergaande en soms levenslan ge gevolgen." T. Krapfvriendin van cle omge komen Annemiek, vroeg waar om de maatschappij zo lauw rea geert op de verkeersdoden. Haar vriendin stierf twee dagen na Pim Fortuyn. Zijn dood veroor zaakte in Nederland een shock Haar dood alleen een shock in zeer kleine kring. Terwijl Anne miek volgens haar toch een lief. mooi en bijzonder persoon was. Gedeputeerde T. Poppelaars stond stil bij de 35 verkeersdo den die alleen al dit jaar in het verkeer zijn gevallen. Geheel vo rig jaar waren het er 23. Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" Frank opereert in een kapot-geschoten kliniek. Hij hoeft niet na te denken over het bieden van hulp. En jij? Bel 0900-9585 en help mee voor 5 per maand. ARTSEN ZONDER GRENZEN Evenwicht komt van boven Van je hersenen moetje het hebben Een op de vijf mensen krijgt een hersenaandoening. De hersenen verliezen hierdoor de controle over bijvoorbeeld je evenwicht. De Hersenstichting financiert onderzoek naar de oorzaak en behandeling van hersenaandoeningen. Help hierbij. Stort op Giro 860. Kijk op www.hersenstichting.nl. Hersenstichting Nederland GIRO 860, OEN HAAG +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42