Ambtenaren adviseren lagere hypotheekaftrek Alle coalities lijken broos Omstreden verhoor Irak doet verkiezingskoorts oplopen Meer armen kloppen aan bij diaconieën Jongen uit India wint Kinder vredesprij s Graf Manuel Fetter beschadigd Agent schiet man neer in Heerlen Vuurwerk ontploft in frituurvet Trein stilgezet na vondst pakketje A'dam vecht Schipholbesluit aan Warmste g lierfst In tóe eeuwen Zoon komt om in vuurzee bij eddingspoging Ook pleidooi voor beperken ontslagvergoeding en WW Zaanstad heeft eerste sociale koopwoningen maandag 20 november 2006 LEEUWARDEN - Onbekenden hebben zaterdag in Leeuwarden het graf beschadigd van Manuel Fetter, slachtoffer van zinloos geweld. Fetter werd in september 2004 tijdens een avondje stappen in het centrum van Leeuwarden doodgestoken. Bij het graf op de Noorderbegraafplaats blijken vazen met bloemen te zijn omgegooid. Ook is een lantaarn met daarin een brandende kaars uit de grond getrokken. Van de daders ontbreekt elk spoor. ANP HEERLEN - Een politieman heeft gisterochtend in de wijk Heerlerheid in Heerlen een 27-jarige man neerge schoten die de agent bedreigde met een mes. Twee agenten betrapten rond 02.00 uur twee mannen die in de Keekstraat probeerden een camera te stelen die deel uitmaakt van het cameratoezicht in de stad. Eerder die nacht was er al een soortgelijke toestel gestolen. De twee vluchtten toen zij de politiemensen zagen waar na de agenten de achtervolging inzetten. Een van cle ver dachten, een inwoner van Baexem, draaide zich plotse ling om en bedreigde een agent met een mes. De politie man schoot daarop op de man. De verdachte is volgens de politie niet levensgevaarlijk gewond geraakt. ANP ARNHEM - Een 52-jarige medewerker van een snackbar in Arnhem liep zaterdag brandwonden op toen vuurwerk ontplofte in heet frituurvet. Twee jongens gooiden het vuurwerk in het voorbijgaan in de snackbar aan de Ketelstraat. Van het duo ontbreekt elk spoor. Het slachtoffer hield brandwonden aan hals en armen over aan het incident. ANP UTRECHT - Op last van de politie is gisteren bij station Utrecht Terwij de een trein stilgezet. Dat gebeurde nadat het spoorwegpersoneel een verdacht pakketje had ont dekt en alarm had geslagen. Het bleek vals alarm. De sneltrein Den Haag-Arnhem werd kort voor twaalf uur op het station stilgezet. Even voor half twee bleek dat het om vals alarm ging. In de trein zaten enkele tientallen reizigers die op het station moesten uitstappen. ANP AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam blijft zich ver zetten tegen de privatisering van de luchthaven Schiphol. De gemeente gaat in beroep tegen het rijksbesluit om het Amsterdamse veto te negeren. Vrijdag is het Amsterdamse veto tegen de privatisering bij koninklijk besluit door het rijk vernietigd op voor dracht van de ministers Zalm (Financiën), Remkes (Bin nenlandse Zaken) en Peijs (Verkeer). Daarmee kan het Rijk verder met zijn plan om 49 procent van de aandelen van Schiphol te verkopen. Amsterdam is daar tegen en de gemeente heeft als aandeelhouder veto recht. Volgens Amsterdam is het daarom ongepast het ge- meentebesluit te vernietigen. Amsterdam heeft een be lang van 21,8 procent in Schiphol, voldoende om de priva tisering tegen te houden. GPD/Novum ir cm jj jjj IE BILT - De herfst van dit g ijj jaar was de warmste in de afge- 5 ijs Md drie eeuwen. Dat meldde 4115 iet KNMI in De Bilt gisteren. 513! let record van vorig jaar werd 6iet anderhalve graad overtrof- fen, aldus het instituut. let KNMI verwacht dat de ge- g j® fddelde temperatuur in de q J lerfstmaanden september, okto- 9123 P en november uitkomt op 3113 '3,2 tot 13,5 graden Celsius. In 5130 Id was dat 12 graden. De ver- 513| gering Van een record met J leer dan een graad komt zelden tóor, aldus een woordvoerder. Jet KNMI noemt drie oorzaken H rooi' de uitzonderlijk warme Serfst dit jaar. De opwarming ran de aarde, de zuidenwind die I) bijna- het hele seizoen zachte licht onze kant uit blies en het a-ijleffect van de uitzonderlijk /C\Wme zomer. Juli was wat ge- U middelde temperatuur betreft if warmste in drie eeuwen. De Soordzee was mede daardoor in september nog veel warmer dan «j lormaalin die maand. ANP zaterdag gratis tomatensoep uit aan het winkelend foto Jeroen Jumeiet/GPD WD-lijsttrekker Rutte bezoekt zaterdag een boerderij in Finsterwolde tijdens zijn campagne in het noorden van Nederland. foto Den nis Beek/ANP SP-lijsttrekker Marijnissen deelt publiek in het hart van Utrecht. Vertrouw nooit op peilingen. Maar als ze woensdag uit mochten komen, dan wacht Ne derland een politieke aardver schuiving. De SP van 'rattenvan ger' Marijnissen zou zelfs de Pv dA voorbij kunnen streven. De oud-maoïsten lijken af te steve nen op een Fortuyn-achtig suc ces. door Wierd Puk Bos dreigt, na een opmerkelijk zwakke campagne, met zijn PvdA bijna tien zetels te verhe zen. En het CDA zal als win naar-zonder-beoogd-coalitie- partner uit de bus komen, door dat de VVD te klein wordt. Een 'Pyrrusoverwinning', conclu deerde WD-leider Rutte: „Het CDA wordt veroordeeld tot een coalitie met de PvdA." Het Nederlandse electoraat is verdeeld. Een centrumrechtse coalitie (CDA/WD) schommelt rond de 67 zetels. Een links kabi net (PvdA/SP/GroenLinks). staat op 66. Beide komen niet aan een meerderheid, van mini maal 76 zetels. P. Lucardie van het Documenta tiecentrum voor Politieke Par tijen, zoekt naar historische ver gelijkingen met de actualiteit, maar hij vindt ze niet. „De huidi ge situatie komt nog het meest overeen met de revolte onder Fortuyn, toen de LPF vanuit het niets op 26 zetels kwam. Met de SP als LPF, hoewel de SP na tuurlijk al veel langer bezig is." Lucardie kan zich nauwelijks voorstellen dat de werkelijke verkiezingsuitslag werkelijk de stand van de peilingen zal weer spiegelen. „Ik vermoed dat de PvdA minder zal verliezen dan nu wordt voorspeld, en dat de SP minder zal winnen. De ontwikkeling van de afgelo pen week lijkt inderdaad daar op te wijzen. Maar de PvdA, die in enkele peilingen steeg van 32 naar 34 zetels, wint toch onvol doende terug om opnieuw van 'een nek-aan-nekrace' tussen de sociaaldemocraten en het CDA te kunnen spreken. analyse Het smeden van coalities lijkt hoe dan ook een reuzenpro- bleem te worden. Tussen het CDA en de PvdA is sinds de laat ste mislukte formatiepoging wei nig liefde meer over. De chris tendemocraten kozen deze cam pagne bovendien voor een fron tale aanval op Bos - die 'niet eer lijk' zou zijn en zou 'draaien' - wat bij de PvdA veel kwaad bloed heeft gezet. Los van de persoonlijke en programmati sche tegenstellingen is het daar bij de vraag of de twee partijen samen aan een meerderheid zou den komen. Een vergelijking tussen CDA, WD en de ChristenUnie ligt, volgens Lucardie, nog het meest voor de hand. Maar dan moet WD-leider Rutte wel terugko men van zijn eerdere besluit niet met Rouvoet in zee te gaan omdat de WD de standpunten van de ChristenUnie over abor tus, euthanasie en homohuwe lijk 'onacceptabel' vindt. Bij komstig probleem: de instabiele WD oogt als regeringspartner voor het CDA weinig attractief wegens de interne verdeeldheid .tussen het kamp-Verdonk en dat van Rutte. Als reactie op de opmars van de SP toonde Bos zich het afgelo pen weekeinde opeens wél be reid om over een linkse coalitie te gaan praten. Dat gebeurt van daag, 'bij een kopje koffie' kon digde Bos aan. Zou het echt zover komen, dan zijn echter 'stevige gesprekken' nodig, omdat de SP de midden inkomens te hard aan zou pak ken en te weinig onderneemt te gen uitkeringsfraude. „Dat is de reden waarom coalitievorming met de SP in Amsterdam en Utrecht niet is gelukt", aldus Bos. „Als je voorop loopt met ar moedebestrijding, dan, moet je ook voorop durven te lopen met aanpak van sociale fraude." Nu alle mogelijke coalities broos lijken, voorziet opinieon derzoeker Maurice de Hond een lange formatie. Mogelijk dat een kabinet pas na de Provinciale Statenverkiezingen in maart 2007 kan worden gevormd. „Want pas dan is duidelijk wel ke partijen een meerderheid heb ben in de Eerste Kamer." GPD door Lianne Sleutjes UTRECHT - Via de protestantse kerken is vorig jaar zeker 7 mil joen euro verstrekt aan bijna tienduizend mensen die in finan ciële nood zaten. Dit blijkt uit het onderzoek Armoede in de Kerk dat de diaconieën in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) hebben uitgevoerd. Minister De Geus van Sociale Zaken nam het onderzoek zater dag in ontvangst in de Utrecht se Jaarbeurs. Het aantal mensen dat bij de kerken aanklopt voor financiële hulp is toegenomen ten opzichte van 2004. Vorig jaar vroegen gemiddeld 11.357 mensen om geld tegen 8781 in 2004. Het aantal ingewilligde door Sandra Donker en Wierd Puk DEN HAAG - De verkiezings strijd is het weekeinde opge laaid door de vermeende 'doof pot' over het mishandelen van Iraakse gevangenen door Neder landse militairen. Bevelhebber D. Berlijn ontkende met kracht de beschuldiging. De Tweede Kamer beslist van daag of er een spoeddebat moet komen, nadat minister Kamp (W7D, Defensie) vrijdag een on afhankelijk onderzoek aankon digde naar het incident. Volgens de linkse oppositie had Kamp de Kamer destijds moeten infor meren over het incident, maar is de zaak 'in de doofpot' gestopt. Berlijn ontkende dat gisteren ca tegorisch: „Er is geen doofpot cultuur. Mensen doen hun stin kende best. Er gaat weieens wat mis, maar dat melden we." De WD-top reageerde woest op de beschuldigingen van PvdA, SP en GroenLinks. Vooral de conclusie van PvdA-lijsttrekker Bos dat Kamp 'geen knip voor de neus waard' zou zijn, schoot WD-lijsttrekker Rutte in het verkeerde keelgat: „Het is weer zinwekkend dat de linkse oppo sitie onze jongens en meisjes in een kwaad daglicht heeft ge steld zonder gedegen onderzoek af te wachten. En dat alles met electorale motieven." Kamp zei 'geschokt' te zijn over de 'veel te snelle conclusies' uit linkse hoek. Hij had 'veel on waarheden' gehoord temidden van het politieke kabaal dat los barstte naar aanleiding van de berichten over de 'martelpraktij ken' door Nederlanders. Geen pas Ook het CDA vindt de kritiek van PvdA, SP en GroenLinks geen pas geven. „De politiek zendt mensen uit en die behoor je te steunen in plaats van ze bij voorbaat in de beklaagdenbank te zetten", vond CD A-fractie voorzitter Verhagen. De regeringscoalitie liet niet na om Bos opnieuw van gedraai te betichten. Bos had eerder Kamp juist geprezen als 'de beste Ne derlandse minister van Defensie ooit'. Natgespoten Het ministerie van Defensie pas te de instructies voor het om gaan met gevangenen aan, na het omstreden verhoor van Iraakse gevangenen in 2003. Daarbij zouden vijftien gedeti neerden tijdens hun verhoor zijn natgespoten, wakker gehou den met harde muziek en ge blinddoekt met een skibril. De commandant der strijdkrach ten, Berlijn, zei gisteren dat er nadien een protocol is opgesteld 'om duidelijk aan te geven wat wel en wat niet mag'. Dit wordt nu gehanteerd voor de missie in Afghanistan. ZfflJNDRECHT - Een twintig- prige man uit Zwijndrecht is za- iirdag om het leven gekomen door een brand in zijn huis. tonrFons Kockelmans PEN HAAG - Het nieuwe kabi- ifl moet de hypotheekrenteaf- beperken, de ontslagvergoe- aan banden leggen en de luiir van de WW-uitkering ver- jinderen. Dat staat volgens in wijden in een conceptadvies een groep topambtenaren, nigd in de Centraal Econo- jfche Commissie (CEC). Het advies, dat bestemd is voor (informateur van het nieuwe iabinet, wordt dezer dagen vast- ld. beperken van de hypo- ieekrenteaftrek is volgens de atenaren nodig om in de |komst de kosten van de ver grijzing beter te kunnen opvan- Zij komen met diverse va rianten waarmee dat doel be- sikt kan worden. De hypotheekrenteaftrek ligt po litiek zeer gevoelig. PvdA, GroenLinks, SP en Christen- Unie doen in hun verkiezings programma's uiteenlopende voorstellen om de renteaftrek te verminderen, maar voor CDA en WD is dit onderwerp taboe. CD A-lijsttrekker Balkenende heeft het tot breekpunt in de on derhandelingen voor een nieuw kabinet uitgeroepen. Ook het beperken van de ont slagvergoeding (tot maximaal twaalf maandsalarissen, stelt de CEC voor) en het inkorten van de maximale WW-duur zijn poli tiek gevoelige thema's. De WD en GroenLinks hebben maatre gelen in deze richting in hun ver kiezingsprogramma staan. Voor CDA en PvdA is een verminde ring van de WW-duur echter niet bespreekbaar. ANP door Erik Raven ZAANSTAD - De gemeente Zaanstad levert voor het einde van deze maand de eerste zeven tig woningen op van een spe ciaal woonproject voor mensen met lagere inkomens. Mensen met een inkomen tot maximaal 32.000 euro per jaar kunnen in de nieuwbouwwijk Saendelft een woning kopen waarvoor zij 80 procent van de marktwaarde betalen. De overi ge 20 procent blijft eigendom van de organisatie Betaalbare Koopwoningen Zaandam (BKZ), waarvan de gemeente al le aandelen bezit. Als de koper meer gaat verdie nen, dan verplicht hij zich het resterende deel af te lossen. De gemeente hoopt met deze con structie een oplossing te bieden voor het tekort aan sociale koop woningen voor starters. De huis eigenaar moet BKZ jaarlijks la ten weten hoeveel hij verdient, zodat de organisatie kan bepa len of de koper een deel van het nog openstaande bedrag moet af lossen. Als het inkomen van'de koper niet of te weinig stijgt, dan hoeft deze het restbedrag niet af te lossen. ANP Hel vuur brak rond 19.00 uur 1 in een vrijstaand dijkhuis üaa andeLindtsedijk. Het slachtof ferende de woning in om zijn noeder te zoeken, maar hij keer- H niet meer terug. De brand- rèer kon hem later uit de wo- ieg halen. Hij overleed enkele i öen daarna in het ziekenhuis. Je moeder bleek op het moment nn de brand niet in het huis te rijn geweest. Dok een hond en een kat die in 1 let huis waren, kwamen 'door èbrand om. De politie liet gis teren weten dat de brand ver moedelijk is begonnen bij de Bsdroger. ANP CD A-lijsttrekker Balkenende krijgt zaterdag een brief van een jonge aanhanger tij dens een campagnebijeenkomst in Tilburg. foto Evert-Jan Daniels/ANP PvdA-lijsttrekker Bos deelt zaterdag op eigentijdse wijze rode rozen uit aan Bijlmer meer-bewoonster en cabaretière Jetty Maturin. foto Marcel Antonisse/ANP verzoeken lag in 2005 op 9972 te gen 7774 het jaar ervoor. Per hulpvraag is vorig jaar 719 euro verstrekt. In 2004 lag dat be drag op 587 euro. Net iets meer dan de helft van de diaconieën (kerkelijke hulpverlening) ver strekte de hulp in de vorm van een lening. Tot de groepen die in de knel zit ten behoren vooral alleenstaan de ouders, mensen zonder be taald werk, asielzoekers, oude ren en mensen met psychische aandoeningen. Zij komen veelal in.de problemen omdat zij lang durig een laag inkomen hebben of in de schulden zitten. De ker ken helpen ook steeds meer men sen bij het invullen van formu lieren en bij het aanvragen van belastingteruggave. GPD Het Openbaar Ministerie zag, in navolging van de Koninklijke Marechaussee, in 2003 geen aan leiding voor strafrechtelijk on derzoek naar 'mogelijk onzorg vuldige handelingen' van leden van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, die de ver horen afnamen. Van martelin gen, zoals de Volkskrant vrijdag meldde, is volgens Defensie geen sprake. Maar Berlijn kan niet uitsluiten dat tijdens de ver horen militairen over de schreef zijn gegaan. „De verhoren zijn niet in detail vastgelegd." Hij be vestigt dat er met water is ge gooid. Daarbij zouden geen brandslangen of tuinslangen zijn gebruikt. ,-,Die zaken moet je wel een beetje in perspectief plaatsen." Daarnaast produceer den de militairen 'een soort ach tergrondgeruis' om te voorko men dat gevangenen met elkaar konden praten. Berlijn zei niet te weten hoe lang de Irakezen zijn verhoord. GPD DEN HAAG - De winnaar van de Kindervredesprijs 2006 heet Om Prakash Gurjar en komt uit India. De veertienjarige jongen ontving de onderscheiding giste ren in de Haagse Ridderzaal uit handen van F. de Klerk, oud-president van Zuid-Afrika. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 100.000 dollar (74.700 euro), te besteden aan een kinderproject. De prijs wordt elk jaar uitgereikt aan een kind dat zich op bijzondere wijze inzet voor de rechten van kinderen. Organisator Kids- Rights prees Gurjar vanwege zijn strijd tegen kinderarbeid en -slavernij. Om Prakash Gul jar werd gehuldigd tijdens een con cert op de Dam in Amsterdam. Daar traden UB40, de Sugaba- bes en Blof op. Ook Prakash Gurjar was het slachtoffer van slavernij. Vanaf zijn achtste woonde hij in een opvanghuis. Hij stelde op jonge leeftijd de uitbuiting van kinderen aan de kaak. Zo voerde hij actie tegen de bijdrage die de armste ouders moesten betalen om hun kind naar school te laten gaan. Het resultaat: in de Indiase deel staat Rajastan werd het onder wijs voor ieder kind toeganke lijk. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3