Nys nog steviger aan de leiding Wennemars wil niet naar de zon Kogo snelst in Zevenheuvelenloop TVM laat alleen kruimels over voor concurrentie Rijke oogst voor baanploeg in Sydney Veldrijder Gerben de Knegt boekt eerste succes van het seizoen Loopbaan Thorpe in gevaar Björndalen troeft skilopers af Toernooi Hasselt van kalender Knappe zege jong boksteam Heideman opnieuw snelste Nederlaag rugbyers Oranje Sterke rentree van Gerards Li Jiao in finale wereldbeker maandag 20 november 2006 Z,1 uan onze sportredactie GAVERE - De Belgische veldrij der Sven Nys was gisteren in de derde cross van de Superpresti ge weer eens iedereen te snel af. Daar kon ook Gerben de Knegt, zaterdag nog winnaar in Has selt, niets aan veranderen. In de modder van Gavere werd de Ne derlands kampioen slechts acht ste. De Knegt kende gisteren een slechte start en kwam daardoor niet in het stuk voor. Nys had in Gavere, nog het meest te duch ten van zijn landgenoot Erwin Vervecken, maar de dit jaar wel haast ongenaakbare crosser uit Baal reed in de voorlaatste ron de ook weg bij de wereldkampi oen. Vervecken werd nog wel tweede, op een paar tellen ge volgd door de Fransman John Gadret. Richard Groenendaal was met de zevende plaats de beste Nederlander. Dubbel Nys kwam alleen maar steviger aan de leiding in het SP-klasse- ment, de punten in Gavere tel den ook nog dubbel. Toch was de Rabo-renner niet helemaal te vreden. „Het was niet mijn bes te weekend", vatte hij de wed strijden in Hasselt, om de Gazet van Antwerpen Trofee, en Gave re samen. ",Maar goed, ik heb ge wonnen. Dit was een gevaarlij ke wedstrijd. Het was de hele koers opletten. Met mijn versnel ling was het enkele keren kantje boord. Het was loodzwaar." De Knegt had gisteren dus de no dige problemen in de Gaverse modder, een dag eerder boekte hij zijn belangrijkste zege van dit seizoen. De-Brabander had op de streep een tiental secon den voorsprong op twee Belgen. Bart Wellens versloeg Sven Nys in de sprint om de tweede plaats. Druk „Eindelijk een overwinning", klonk het na afloop opgelucht uit de mond van De Knegt. „De ze helpt mij van veel druk af. Ik hoop deze vorm vast te houden tot het einde van het seizoen. Mijn grootste wens is een van de wedstrijden om de wereldbeker te winnen." De veldrat in Hasselt was de der de die telde voor het Gazet van Antwerpen-klassement. Daarin loste Wellens de Nederlander Ri chard Groenendaal, zaterdag slechts tiende, af als leider. ANP van onze sportredactie NIJMEGEN - Micah Kogo be hoort tot de nieuwe, talentvolle groep jonge Keniaanse lopers. De winnaar van de 10.000 meter hij de Memorial Van Damme dit jaar ontpopte zich gisteren tij dens de 23e editie van de Zeven heuvelenloop in Nijmegen als een verrijking voor de interna tionale top. De 20-jarige atleet was na een spannende wedstrijd over 15 ki lometer de beste sprinter van een viertal Afrikanen. Kogo liep zijn eerste wedstrijd in Nederland. Het Keniaanse ta lent traint in eigen land met on der onderen Benjamin Limo, winnaar van het goud op de 5000 meter bij de WK vorig jaar in Helsinki. Gisteren moest hij in de slotfase van de Zevenheu velenloop afrekenen met de Ethi opiër Abebe Dinkessa, zijn land genoot Bernard Kipyego en Zer- senay Tadesse uit Eritrea, de hampioen van het onlangs in Hongarije gehouden WK 20 kilo meter. De laatste kilometer was een lange sprint naar de streep. Ko go hield de anderen van zich af. Abebe Dinkessa eindigde als tweede, Bernard Kipyego op een seconde als derde en Zersenay Tadesse op twee tellen als vier de, Zelden was de ontknoping van de Zevenheuvelenloop zo spannend. Kogo richt zich deze winter op de wereldkampioen schappen cross. Die zijn in maart in Kenia (Mombasa) en de jonge atleet wil er schitteren. „Ik moet me eerst zien te plaat sen", zei hij gisteren. Kamiel Maase hoorde in eerste instantie samen met Greg van Hest en Jeroen van Damme, bij de koplo pers. Na de eerste tempoversnelling kwam de Nederlandse record houder op de marathon als snel alléén te lopen. Uiteindelijk fi nishte hij als achtste op onge veer anderhalve minuut van de winnaar. „Ik ben behoorlijk te vreden. Zeker als je een groot deel in je eentje loopt." Van Hest eindigde als dertiende, Van Damme als veertiende. Wereldrecord Bij de vrouwen ging de strijd tussen de twee Ethiopische loop sters Mestewat Tufa en Gete Wa- mi. De laatste had haar zinnen op een wereldrecord gezet, dat met 46.55 in bezit is van de Ja panse Kayoko Fukushi. Wami had alleen de pech dat ze op de wedstrijddag niet helemaal lek ker was. Tufa, eerder in 2003 winnares, won de race. Ze bleef met 47.22 binnen een halve mi nuut van het wereldrecord. Wa mi gaf negen tellen toe. Merel de Knegt was op de zevende plaats de beste Nederlandse. Enkele Zeeuwse veteranen wa- door Tim Senden BERLIJN - De kleur van succes moet groen worden. Die woor den sprak TVM-coach Kosta Pol- lavets eind oktober bij de team presentatie, waar de nieuwe kleur van de schaatspakken werd onthuld. De overmacht van TVM is inmid dels zo groot dat voor Team Tel fort en DSB slechts de kruimels overblijven. Van paniek bij die teams is ech ter geen sprake, bezweren ze. Of zoals Telfort-coach Ingrid Paul het verwoordt: „Ik hoef toch met tegen TVM te knokken?" Hoe dan ook, de medailleoogst van de beste Nederlandse schaatsformatie is indrukwek kend. •De pupillen van coach Gerard Kerakers wonnen dit weekeinde bij WB-wedstrijden in Berlijn driemaal goud (Kramer, Wenne- SYDNEY - Ian Thorpe beslist komende week over zijn toe komst als zwemmer. Zijn deelna me aan de wereldkampioen schappen in maart in Melbour ne is in gevaar. De befaamde Australiër heeft volgens z'n coaches Tracey Men fes en Milt Nelms grote moeite Weer helemaal fit te worden. Thorpe kwam meer dan een jaar niet in actie door een gebroken 'hand en de ziekte van Pfeiffer. De 24-jarige wereldrecordhou der op onder meer de 200 vrij, °P dit nummer de grote concur rent van Pieter van den Hoogen- band en de Amerikaan Michael Phelps, heeft pas vorige maand detraining hervat. De weg te- mg is lang en zwaar. Begin de cember zijn de Australische kampioenschappen, tevens de WK-kwalificatie. hl de media heet het al dat als Thorpe de trials mist het einde fin zijn zwemcarrière in zicht ANP/RTR Aan de Zevenheuvelenloop namen gisteren 22.495 atleten deel. ren sterk op dreef. Zo eindigde Fons Warrens uit Kloosterzande als vierde in de categorie man nen zestig plus. Hij legde de vijf tien kilometer af in 59 minuten en 26 seconden. Middelburger John Overweel legde bij de man nen 55+ beslag op de negende plaats. Hij finishte in 56.55. Bij de vrouwen werd Tonia Schip- per-Blom van het Goese AV'56 achtste in de categorie vrouwen foto Rick Nederstigt/ANP 60+ in 1.16.43. Ingrid IJsebaert uit Hulst werd zevende in de ca tegorie vrouwen 40+. Haar tijd was 1.01.05. ANP mars en Groenewold) waardoor de teller reeds op zes WB-zeges staat. Eigenlijk levert de ploeg op elke afstand de beste rijders, met uit zondering van de sprintnum mers bij de vrouwen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de sponsomaam TVM veel in beeld komt. „Maar dat legt geen druk bij ons team", zegt Jac Orie, coach van DSB. De Hagenaar heeft tot nu toe geen verontrustende telefoon tjes uit het hoofdkwartier in Wognum ontvangen. Orie zegt dat zijn sponsor wel begrijpt dat de mindere prestaties van DSB veelal worden veroorzaakt door blessures. Marianne Timmer brak haar sleutelbeen in de zomer, Mark Tuitert herstelt van een kwet suur aan de lies en Simon Kui pers is geveld door een rugbles sure. „Eigenlijk is het van de gekke", zegt Orie wanneer hij de lijst met pechgevallen op somt, „Dit is iets anders dan niet in vorm zijn." Ook bij Team Telfort draait het nog niet naar wens. Zo eindigde Jan Bos op de kilo meter als zesde en vond Stefan Groothuis op diezelfde afstand zijn naam terug op de 16e plaats. „Jan laat 't hier niet zien", erkent coach Ingrid Paul. „Maar hij is een schaatser die nooit beter wordt als-ie veel wedstrijden achter elkaar moet rijden. Hij kan juist heel goed naar een bepaalde piek toewer ken. Dat zag je vorig jaar op de NK en WK. Ziekjes Voor Groothuis geldt het excuus dat hij de afgelopen dagen wat ziekjes was. „En meer schaat sers heb ik hier niet", zegt Paul. Het is een veelbetekende opmer king. Want waar grootmacht TVM acht rijders bij een WB-wedstrijd mag opstellen, hebben Telfort en DSB bedui dend minder afgevaardigden. Ook dat is een verklaring voor de - tot nu toe - ongelijke strijd tussen TVM en de rest. „Ze hebben gewoon op elke af stand de beste mensen", zegt Paul. „Deze uitslagen verbazen me ook niet. Als je de namen ziet, weet je dat er resultaten ko men." ANP Erben Wennemars (rechts) feliciteert de Italiaan Enrico Fabris met zijn zege op de 1500 meter. Fabris versloeg Wennemars dankzij een onwaarschijnlijk snelle laatste ronde. foto Gero Breloer/EPA doorJohan Stobbe BERLIJN - Lanzarote en Gran Canaria zijn populaire vakantie bestemmingen waar succesvolle TVM-schaatsers als Ireen Wüst, Renate Groenewold en Sven Kramer de komende dagen naar uitwaaieren. Even weg van het ijs, een beetje uitrusten, maar vooral ook veel fietsen en krachttrainen om in vorm te ra ken voor het volgende belangrij ke blok wedstrijden. Erben Wennemars laat de char tervlucht richting zonnige eilan den aan zich voorbijgaan. Hij vliegt deze week gewoon naar Moskou, want Wennemars wil altijd en overal schaatsen. Hij vindt elke wedstrijd belang rijk en wil het liefst alles win nen. De World Cup in Berlijn werkte het afgelopen weekeinde wat dat betreft als een goede mo tivator. Wennemars voegde in de Duitse hoofdstad twee gou den (hij won de 1000 meter en was met Sven Kramer en Carl Verheijen oppermachtig in de ploegenachtervolging) en een zil veren medaille (1500, meter) toe aan zijn prijzencollectie. „Fantastisch", juichte de 31-ja- rige Zwollenaar, „de benen doen wat de geest wil. Het gaat allemaal supermakkelijk. Ik ben fit, heb energie en veel plezier." Luiheid kan de tweevoudig we reldkampioen sprint niet wor den verweten. De twee voor gaande weekeinden schaatste hij vier races, in Berlijn zelfs vijf. „Voor mij zijn wedstrijden de beste training. Races rijden, is het mooiste wat er is", aldus Wennemars. „En over vijf jaar kan ik dat niet meer, dus moet het nu ge beuren." Aanvankelijk vond Wennemars de 1500 meter niet zo belang rijk, maar na de winst in Heeren- veeri en de tweede plaats in Ber lijn is hij koploper in de stand om de World Cup. De TVM-sprinter rijdt de schaats mijt anders dan voorheen en dat pakt goed uit. „Vroeger ging ik er volle bak in en zag ik wel waar het schip strandde. Nu doseer ik wat be ter." Het eindklassement is al in zijn gedachten opgedoken. Wen nemars was drie keer eindwin naar van de World Cup op de ki lometer, maar de 1500 meter won hij nog nooit. „Ik sta er ge woon goed voor. Anderen laten steekjes vallen, dus ik ga lekker naar Moskou." Shani Davis laat Rusland bij voorbeeld schieten en Chad Hed- rick, de winnaar van vorig sei zoen, is nog lang niet klaar voor het seizoen. Zaterdag werd hij in de B-groep slechts dertiende. De voornaamste concurrent wordt Enrico Fabris. In Berlijn versloeg de Italiaanse olym pisch kampioen Wennemars in een rechtstreeks duel, 1.45,54 te gen 1.45,64. De Nederlander lag steeds aan kop, maar een feno menale slotronde (Fabris had in drie rondjes slechts een verval van 0,8 seconde) bracht de Itali aan in de laatste buitenbocht toch nog langszij. „Je weet dat ie dat gaat doen", zei Wenne mars. „Ik reed zelf een goede slotronde (28,8, red.), maar die 27,4 van hem sloeg helemaal ner gens op." De winnaar had geluk met de loting. Wennemars bleek een ideale gangmaker voor Fa bris. „Hij zat de hele tijd in mijn kont", zei de Zwollenaar, die gis teren op zijn beurt op de laatste kruising maximaal profiteerde van de slipstream van zijn Cana dese tegenstander Denny Mor rison. Het bracht hem kilometer goud, een nieuwe baanrecord (1.08,88) en achter de Koreaan Kyou-Hyuk Lee de tweede plaats in de tussenstand van de World Cup. De komende drie weken mag Wennemars in Moskou, Harbin en Nagano weer vol aan de bak om de goede klasseringen te ver dedigen. Hij vindt het heerlijk, aan een zonnig eiland heeft de sprinter geen behoefte. Hij wil schitteren op het ijs. „Elke prijs is er één", zei Wennemars, die zich voor het laatst aan het be gin van het seizoen 2003-2004 zo goed voelde. In dat seizoen werd hij wereldkampioen sprint en 1000 meter. GPD GALLIVARE - Koning biatlon Ole Einar Björndalen heeft zaterdag de beste langlaufers van de wereld ver steld doen staan. Zonder geweer blijkt de Noor ook de snelste op de lange skilatten. Björndalen troefde alle spe cialisten af bij wereldbekerwedstrijden in het Zweedse Gallivare op het onderdeel 15 kilometer vrije stijl. Björn dalen was in zijn eerste WB-wedstrijd 28 tellen rapper dan de nummer twee, zijn landgenoot Tore Ruud Hostad. De 32-jarig Björndalen won als biatleet liefst vijf gouden olympische medailles en vier keer het wereldbekerklasse ment. ANP/RTR/DPA HASSELT - De mededeling van wereldster Kim Clijsters dat zij volgend jaar niet meer meedoet, heeft het tennis toernooi van Hasselt per direct om zeep geholpen. Het WTA-toernooi is van de kalender 2007 geschrapt. Hasselt bestond vanaf 2004. Omdat de wedstrijd pal voor de WTA Championships op de kalender stond, was het altijd moei lijk om topspeelsters aan te trekken. Hasselt kreeg elk jaar te maken met tal van afzeggingen. Kim Clijsters, die in de regio van Hasselt woont, maakte onlangs bekend dat de Diamond Games in Antwerpen in februari haar laatste tennistoernooi op Belgische bodem is. In 2007 stopt zij met toptennis om daarna een gezin te kunnen stichten. ANP/Belga DUBLIN - Ook zonder nationaal kampioen Danny Roe- lofs uit Middelburg is het Nederlands boksteam er in Du blin in geslaagd de eerste van twee interlandwedstrijden tegen Ierland te winnen: 6-2. De debutanten Juliano West- hiner (Golden Gloves Eindhoven) en Jeroen Groenenveld (BCV Alblasserdam) boekten hun eerste zege in Oranje. John Rovers (Muscle Fit, Eindhoven) maakte na twee jaar een geslaagde rentree. ASSEN - Jan Maarten Heideman heeft zaterdagavond in Assen de zevende schaatsmarathon van de Topcompetitie gewonnen. Hij was in de eindsprint van vrijwel het gehele peloton opnieuw de snelste. Heideman, die zijn leidende positie in het algemeen klassement verstevigde, bleef de Fransman Cédric Michaud en Arjan Stroetinga voor. Voor de snelle winnaar was het vierde zege op rij. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse rugbyers hebben hun eerste duel in het toernooi om de European Nations Cup (divisie 2a) verloren. Oekraïne bleek zaterdag op het rug- bycentrum in Amsterdam te sterk: 18-29. Bij rust keek de ploeg van bondscoach Erik Hengeveld tegen een nog gro tere achterstand aan: 8-22. Benjamin Mast, afkomstig uit Grijpskerke, was aanvoerder van Oranje en speelde de he le wedstrijd mee. Tholenaar Christian Moeliker viel na rust in. In dezelfde groep liet Duitsland België kansloos: 32-13. De Belgen waren het toernooi in Brussel nog goed begon nen met een zege op Oekraïne. Oranje speelt volgende week in Chisinau zijn volgende duel tegen Moldavië. van onze sportredactie SYDNEY - Met zeven medailles keert de Nederlandse baanwie- lerploeg vandaag terug uit Syd ney, waar dit weekeinde de eer ste wereldbekerwedstrijd van het seizoen werd gehouden. Aan het verwachte goud van Theo Bos, vrijdag al op keirin, koppelde Vera Koedooder giste ren verrassend eenzelfde succes op het onderdeel scratch. Op de slotdag voegden de teams printers nog een zilveren medail le aan het totaal toe, waarmee Nederland in het landenklasse- ment alleen gastland Australië voor zich moest dulden. De gekortwiekte Theo Bos, Tim Veldt en Teun Mulder zagen op de wielerbaan van Sydney al leen het Engelse team sneller rij den: 44,286 tegen 44,511. Voor Koedooder was de winst op scratch een grote verrassing. De wielrenster uit Bovenkarspel moest na een operatie vorig jaar november het baanseizoen aan zich voorbij laten gaan, maar keerde dit weekeinde sterk te rug. De scratch, een soort criterium op de baan, besliste ze door ruim tien ronden voor het einde weg te rijden, met alleen nog de Duitse Charlotte Becker in haar wiel. Koedooder won de sprint van kop af en boekte daarmee haar eerste wereldbekerzege ooit. Koedooder, net 23 gewor den, werd een jaar geleden geo pereerd aan een vernauwde en DEN HAAG/MALLORCA - Mi chelle Gerards heeft in haar der de toernooi sinds haar come back in het internationale cir cuit al een titel gepakt. De 22-jarige tennisster won gis teren het ITF-toernooi van Mal- lorca door in de finale de als vierde geplaatste Spaanse Eva Fernandez met 6-1, 6-3 te ver slaan. De Nederlandse kreeg een cheque van 10.000 euro. Gerards besloot in oktober 2005 te stoppen met internationaal tennis, maar maakte dit jaar haar rentree. Na het toernooi op Mallorca maakt ze weer aan spraak op een officiële klasse ring op de wereldranglijst. GPD geknikte bekkenslagader. Het baanseizoen kon ze vergeten, wel pakte ze in de zomer brons op achtervolging bij de Europe se titelstrijd in Athene. Komende winter wil de renster, die het Buitenpoort-Flexteam verruilt voor de DSB-ploeg, wel weer helemaal meetellen. „Maar het is nog te vroeg om te zeggen dat ik er helemaal bijhoor op de baan. Ik kan en moet nog veel beter rijden." Yvonne Hijgenaar werd zater dag derde op de 500 meter tijdrit. Op dat onderdeel zorgde de Australische Anna Meares voor enthousiasme op de tribu nes door het wereldrecord scher per te stellen. Ze zette een tijd van 33,944 seconden op de klok ken en daarmee was zé 0,08 se conde sneller dan twee jaar gele den tijdens haar gouden rit op de Spelen van Athene. Teun Mulder won zaterdag brons op de sprint, een onder deel dat wereldkampioen Bos liet schieten. Mulder versloeg, nadat hij in de halve finale verlo ren had van de Brit Ross Edgar, de Australiër Mark French. Vrij dag hadden Tim Veldt (km tijdrit) en Wim Stroetinga (scratch) ook al brons veroverd. ANP WARSCHAU/DEN HAAG - Li Jiao heeft zich geplaatst voor de finale van de wereldbeker, vol gende maand in HongKong. De Chinese tafeltennisster met Nederlands paspoort haalde het afgelopen weekeinde in War schau de halve finales van de Open Poolse kampioenschappen en dat was net voldoende om zich bij het zestienkoppige deel nemersveld voor de zogenaamde Pro-Tour-finale te voegen. Li Jiao, speelster van Fürst uit Heerlen, verloor in Warschau in de halve finale van haar angstge- gner Liu Jia, een Chinese met Oostenrijks paspoort. In de on derlinge ontmoetingen staat het inmiddels 5-0 voor Liu Jia. In Warschau was Li Jiao, net als dit jaar in de halve finale van de toptwaalf, dicht bij een zege. In de zevende en beslissende game kreeg ze twee matchpoints voor dat ze haar tegenstandster moest feliciteren: 12-14.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37