KRAS.NL Verzet tegen nieuwe zendmasten Op slapersdijk is het goed wakker worden Dringen voor treinenbeurs is voorbij Symposium over duaal besturen Turegluren naar plas en dras Gemeente neemt volgens Schouwse werkgroep onverantwoorde risico's Kerst in HANNOVER Gewonde bij ongeluk op A58 bij Waarde Kerst in JEN A Kerst in het STEIGERWALD Kerst in BERLIJN Kerst in KARINTHIË Kerst rond de BODENSËE maandag 20 november 2006 s 13 Vertrek op donderdag 21 december j verblijf in Hotel Krone incl. ontbijt en diner, kerstbuffet op 24 i december en 4-gangen kerstdiners op 25-26 december ;i het Zwitserse St. Gallen met vele prachtige gebouwen 'I wandeling door de middeleeuwse binnenstad van Lindau i de voormalige rijksstad Rottweil met een historische kern Schaffhausen, romantisch gelegen aan de rijn en bekend om haar schitterende watervallen de op een schiereiland gelegen stad Konstanz Reisnummer KE 73.428, zie www.kras.nl/73428 Informatie, voorwaarden en boekingen: kras www. kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.; 10.00-15.00 uur Of boek bij één van onze reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Jos van Felius (midden) geeft de Turegluurders' uitleg over het gebied. door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - Allemaal gluur ders?'", vraagt Jos van Felius aan het kleine groepje mensen dat met auto's heeft postgevat op de hoek van de In- laagweg. Een stevige Oosterschelde- wind waait in de nek. kragen worden extra hoog opgezet en warme mutsen komen tevoorschijn; De lichaamstaal spreekt voor zich. Zo hoog op de slapersdijk is het goed wakker worden. Een grijze wolk schudt zijn zakken leeg en schikt zich vervol gens tactvol in de doorbraak van schaar se zonnestralen, scherp aangesneden over het water van de Weversinlaag. Lange schaduwen van de Turegluur ders tekenen zich af op de lager gelegen weg. Het gevolg van de man met de groe ne Staatsbosbeheerjas aan luistert aan dachtig wat hij te vertellen heeft, over het Plan Tureluur waar de zondagmid dagexcursie hen langsvoert. Plet nieuwste stukje Prunjenatuur trekt stapvoets voorbijHemelsbreed één groot moerasgebied, zo schijnt het, waar duizenden ganzen, steltlopers en eenden zich voorbereiden op de komen de winter. Het verkeer op rijksweg N57 doorklieft het panorama nogal storend, maar ja, wat was hier ook al weer eer der? Voorheen nam de gids de liefheb bers graag mee naar de voormalige vuil nisbelt. Die bult bood een magnifiek uit zicht over de Prunjepolder en aangren zende inlagen. Maar de gemeente Schou- wen-Duiveland wil dat niet meer heb ben, is Staatsbosbeheer en andere sleu telhouders te verstaan gegeven. Het laagje grond en beschermende folie op de rommel kan de belangstelling niet aan. Alternatief De nieuw gebouwde uitkijktoren ter hoogte van de Bootsweg is het alterna tief. Vier verdiepingen hoog biedt het houten bouwwerk zicht rondom. De dranghekken.aan de voet maken echter duidelijk dat de oplevering van de con structie nog aanstaande is en dus waagt Van Felius zijn gevolg daar niet aan. Het gezelschap kiest derhalve voor een anderhalf uur durend rondje om de We versinlaag en zo langs de waterlijn van de Oosterscheldedijk weer terug naar start. Maar niet voordat hij even stilstaat bij een stukje authentiek landschap. Naar schatting zo'n zeshonderd jaar oud, de zeekraal zo ver buiten het seizoen bruin gekleurd. Voor de leek een verwaar loosd grasland met een paar grillige plassen er in, de meer ing'evoerden her kennen oude kreeklopen en volgelopen karresporen die herinneren aan de eeu wige strijd tegen het water steeds ver der landinwaarts. De beloofde vogeldrukte laat zich ech ter niet zien. Hier en daar ontwaart Van Felius een plukje scholeksters en een eenzame zilverreiger. Maar de grote troepen ganzen moeten het jonge zuide lijk flank van de Prunje nog ontdekken. De gids geeft bovendien grif toe dat het Plan Tureluur wat dat aangaat niet hele maal aan zijn doel beantwoord. De pias dras zone is weliswaar voor vele vleugel foto Dirk-Jan Gjeltema aars aantrekkelijk om te rusten, 'eten doen ze bij de boer verderop'. „Kenne lijk is het groenvoer daar beten Dat hou je toch niet tegen." Bij de Flaau- wers voert de tocht rechtsaf een hek over, de schapendijk op. Althans, geen schaap op de dam maar het noodzake lijk gelaveer tussen de drollen bewijst hun recente aanwezigheid. Met één stap over een simpele,afrastering staat het gezelschap bijna onverwachts oog in oog met het hoge Oosterscheldewater, opdringerig door de wind. De golven rei ken naar de lijn waar basalt en gras in elkaar overgaan. „Nou, wat wil je nog meer'", vraagt Van Felius uitdagend. Het blijft indrukwekkend stil. De wan deling over de Oosterscheldedijk ein digt bij de Schelphoek, daar waar in 1953 het gat het gat is gelaten. De gids weet te vertellen dat binnenkort in één van de oude spoelgaten rechts van het caisson één miljoen kubieke meter grond wordt gestort. Landwinning op een plek waar tot dusver vooral verlo ren is van het water. Beoogd resultaat: een nieuwe kwelder. De parkeerplaats komt in zicht. Een aantal besluit nog rondje te doen, de andere kant op. De wind waait, het zuidland wacht. Hnor Mieke van der Jagt KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland houdt donder dag 14 december een sympo sium over de bevoegheden en de rolverdeling van bestuursorga nen in het duale tijdperk. Het svmposium is bedoeld voor Zeeuwse bestuurders en wordt gehouden in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeenten in Nederland mo gen dan vijf jaar geleden zijn overgestapt van het monistische naar het duale stelsel, op heel veel plaatsen wordt er nog maar weinig van gebakken. Ook in Zeeland blijkt het moeilijk voor raadsleden om de hooflijnen vast te houden en om het college. van burgemeester en wethou ders aan te sturen in plaats van het te volgen. Noord-Beveland heeft zich in middels opgeworpen als een soort duaal laboratorium voor Zeeland. Als hoofdspreker heeft raad H. Hennekens weten te strikken, lid van de Raad van State en een van de meest voor aanstaande staatsrechtsgeleer den in Nederland. Hennekens staat bekend als een bevlogen spreker. Vanuit de Zeeuwse gemeentepo litiek zijn twee sprekers uitgeno digd: het Reimerswaalse raads lid A. Jumelet (CU) en de Borsel- se wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA). De dagvoorzitter is E. van Tellingen, consulent Ver nieuwingsimpuls van de VNG. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet de ge zondheid van haar inwoners on nodig op het spel. Volgens de Werkgroep Straling en Gezond heid vaart het gemeentebestuur onterecht blind op de uitkomst van 'één flutonderzoek'. De werkgroep reageert vernieti gend op het besluit plaatsing van nieuwe umts-masten weer mogelijk te maken en dringt aan op verlenging van het morato- waaraan. Houtekamer had bij de bekend- van de Zwitserse onder zoeksresultaten in juni gezegd geen aanleiding te zien te twijfe len aan de uitkomst, het advies van de Gezondheidsraad én het standpunt van de staatssecreta ris. Volgens de werkgroep (aangeslo ten bij het door wetenschappers ondersteunde landelijke Meld puntennetwerk Gezondheid en Milieu) baseert Schouwen-Dui veland haar beleid zo op 'één flutonderzoek'. „Dit kwam veel te goed uit! Er zijn meerdere on derzoeken gedaan en die zeggen écht meer", verwijst Parlevliet naar volgens haar bewezen ge zondheidsklachten bij mensen die langdurig worden blootge steld aan elektromagnethische stralingsvelden. „De wethou ders willen daar niet van horen, zo blind vertrouwen ze op de rijksoverheid. Ons advies is: han del uit voorzorg. Zo lang er niets helemaal zeker is, moeten we vooral kritisch blijven. Leer van de asbestgeschiedenis! De zorg van de werkgroep is dat straks ongehinderd ook het nieuwste type zender (de zogehe ten HSDPA) in de masten kan worden gehangen. „Nog krachtiger dan de units en gsm." De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zou het voortouw moeten nemen in het verzet tegen deze ontwikkeling, bepleit Parlevliet. „Zodat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal eisen dat er een veiliger techniek komt. Geredeneerd vanuit het oogpunt: hoe kunnen wij als ge meente de gezondheid van onze inwoners zoveel mogelijk garan deren, want die plicht hebben ze." De werkgroep wil een Zee land-breed netwerk opzetten om klachten die verband kun nen houden met zendmasten te bundelen. Daarnaast staat over leg met de GGD op de prioritei tenagenda. Uitbreiding van de zendappara tuur was tijdelijk verboden, in afwachting van een Zwitsers on derzoek en de conclusie die de nationale Gezondheidsraad en staatsecretaris Van Geel daar- zouden verbinden. Nu de rijksoverheid concludeert dat er geen aantoonbaar gevaar is, laat ijlde gemeente de teugels weer vie ren. Onverantwoord, oordeelt de werkgroepvan verontruste burgers en 'ervaringsdeskundi- „Waarom deze onvoorzichtige houding? Wetenschappers spre ken elkaar tegen, maar juist dan moet je voorzichtig zijn", vindt werkgroepsecretaris D. Parle vliet. Ze bespeurt bij de verant woordelijke wethouders G. Hou tekamer (volksgezondheid) en R, van der Wekken (ruimtelijke ordening) weinig begrip meer. Terwijl ze indertijd onze argu menten zo vreemd nog niet von- Nu verschuilen ze zich op- volledig achter het rijksbe- onde leid en nemen ze de conclusie van Van Geel kritiekloos voor Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in Hotel Jembo Park inclusief ontbijt en diner heerlijke kerstdiners op 24-25 december en muziekavond het mooie Erfurt met zijn indrukwekkende kathedraal, de oude handelsstraat Anger en de Kramerbrücke rondrit door hetThüringer Wald met de steden Rudolstadt, Bad Blankenburg en Arnstadt Leipzig met zijn prachtige historische binnenstad die extra sfeervol aandoet tijdens de feestdagen Reisnummer KE 73.420, zie www.kras.nl/73420 Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het vriendelijke Gasthof Linsner inclusief ontbijt en diner, 4-gangen diner met Glühwein en gebak op 24 decem ber en 5-gangen kerstdiner op 25 december het sfeervolle Nürnberg met een mooi historisch centrum de meer dan 1000 jaar oude keizer- en bisschopstad Bamberg met zijn werkelijk schitterende altstadt Rothenburg o.d.Tauber, een stad die de sfeer van de middel eeuwen helemaal doet herleven Reisnummer KE 73.442, zie www.kras.nl/73442 5-daagse busreis Duitsland WAARDE - Bij een eenzijdig on geval op de A58 bij Waarde is zondagmorgen één persoon ge wond geraakt. De man zat in de auto bij een 31-jarige man uit Borsele, die in wilde halen, maar in eerste in stantie niet in de gaten had dat bij op dat moment ook al werd ingehaald. Toen hij dat wel op merkte, stuurde hij in een schrikreactie terug naar rechts, waarna hij in de slip kwam in opzijn kop in de sloot belandde. De bestuurder en een andere passagier kwamen er zonder kleerscheuren vanaf, pil derde persoon - een 29-jari- ge man uit Borsele - brak zijn sleutelbeen. 5-daagse busreis Duitsland 5-daagse busreis Duitsland Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het4-sterren Ramada Hotel Hannover feestelijke extra's zoals een welkomstdrankje, uitgebreide the mabuffetten op 23-24 december, candlelightbuffet en dans avond op 25 december en een leuk kerstcadeautje heerlijk kerstshoppen in de oude Hanzestad Hannover het 1000 jaar oude Goslar met zijn historische centrum Celle met haar prachtige kleurige vakwerkhuisjes, het gelijkna mige kasteel en de sfeervolle (verlichte) straatjes Reisnummer KE 73.427, zie www.kras.nl/73427 5-daagse busreis Duitsland 8-daagse busreis Oostenrijk Vertrek op donderdag 21 december jverblijf in het Waldhof Putz inclusief ontbijt en diner en sma kelijke kerstdiners op 24-25-26 december het gezellig winkelstadje Lienz met zijn gezellige Hauptplatz, i het centrale plein met kleurrijke geveltjes schitterende tocht door de imposante en grillige Dolomieten het hoogstgelegen meer van Karinthië, de Weissensee, waar u een heerlijk tochtje kunt maken op de schaats i de stad Villach die wordt omringd door bergen en meren Reisnummer KE 73.434, zie www.kras.nl/73434 (Advertentie) Vertrek op zaterdag 23 december verblijf in het 4-sterren Courtyard by Marriott Berlin City Center inclusief ontbijt en diner en feestelijke kerstdiners of kerstdinerbuffetten op 25 en 26 december stadstour door Berlijn langs o.a. de Potzdamer Platz, Brandenburger Tor, Reichstag en natuurlijk een stukje muur de Barokstad Potsdam met het schitterende Sanssouci Schloss Charlottenburg, dat ongetwijfeld het mooiste gebouw van Berlijn genoemd kan worden Reisnummer KE 73.465, zie www.kras.nl/73465 8-daagse busreis Duitsland door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Vroeger stonden de mensen te dringen voor de deur als de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs om tien uur de deuren opende. Nu drup pelen ze in de loop van de dag langzaam binnen. „Het lijkt wel of ze verzadigd zijn", zegt orga nisator Jan van 't Veen. De stichting De Zeeuwse Model ruilbeurzen houdt vier keer per jaar een 'treintjesbeurs' in multi functioneel centrum De Stenge in Heinkenszand. Zaterdag was dat weer het ge val. De stichting huist al vier jaar in De Stenge. Het begon lang geleden in 's-Heer Hen drikskinderen en daarna vond de beurs jaren in Kapelle plaats. „We zijn naar hier verhuisd van wege de tunnel", legt Van 't Veen uit. „Er komen best veel Belgen en die staan hier dan zo." In de hoogtijdagen ti'ok de beurs soms zes- tot zevenhon derd belangstellenden. Nu moet ze het met drie- tot vierhonderd bezoekers doen. „Toch leeft het modelspoor weer een beetje op", aldus een positieve Van 't Veen. „Zelf hou ik nog van het ouder wetse spul, maar veel jongeren vinden die computergestuurde treinen geweldig. Ik moet toege ven: daar kan je meer mee. Iemand die nog zweert bij het ouderwetse spul is Marius Ver boom uit Krabbendijke. Hij is al sinds 1962 liefhebber en heeft zijn vrouw Greetje inmiddels ook aangestoken met het trein tjesvirus. „Toch houden we het bescheiden, hoor", benadrukt ze. „Op deze beurs komen we al tijd, maar we struinen zeker niet het hele land af. Deze beurs is lekker vlakbij, niet te groot en gewoon gezellig, omdat je vaak dezelfde mensen ziet." Volgens Van 't Veen ligt de ver klaring van het succes van de beurs onder meer in het feit dat in Zeeland slechts drié winkels zijn waar de liefhebbers terecht kunnen. Verder vinden de men sen het fijn om met andere trein- fanaten te kunnen spreken. Die begrijpen de passie tenminste. Van 't Veen: „Anderen doen nog Modeltreinliefhebbers Marius en Greetje Verboom uit Krabbendijke. foto Willem Mieras wel eens denigrerend over onze dan. Het komt voor dat mensen maar niet gezien te worden. Dat hobby. 'Hij zit weer met z'n uit Goes op Walcheren him spul- zou niet nodig moeten zijn. Dit treintjes te spelen' zeggen ze len gaan kopen en andersom om is een prachtige bezigheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35