zc Verkeersdruk vergt maatregelen Je kunt spreken van een ramp Huisvlijt bezorgt brandweer werk Ambtenaar moet meer uitleggen ,11 Kinderopvang De Bevelanden werkt samen chouwen-Duiv eland brengt belangrijkste knelpunten in kaart |§11S£ Botsing door overstekende kat Vaten gevonden bij Oudelande Petitie tegen sluiten stations Brabanders winnen ZK sjoelen 244 dozen actie Schoenmaatjes Provincie controleert op illegale reclameborden maandag 20 november 2006 y.nrRnb Pa arde kam ;0ES - Kinderopvang De Beve- inien heeft samen met tien an- K organisaties op het gebied ,i kinderopvang een nieuwe ganisatie opgericht. Ze bunde- n de krachten onder de naam fodwijzer. nieuwe coöperatieve ver- eniging vangt bijna 40.000 kin deren op en heeft 441 vestigin gen. Behalve de Bevelandse stichting doen ook organisaties uit onder meer Breda, Eindho ven en Rotterdam mee. „We willen uitdragen dat kin deropvang goed is voor kinde ren", legt directeur E. Brand van Kinderopvang de Bevelan den uit. „In februari openen we een website en ik sluit niet uit dat we ook nog eens een campagne gaan voeren." Verder moet de sa menwerking leiden tot een ver hoogde kwaliteit. Brand: „We willen het wiel niet twee keer uitvinden, maar leren van eik aars kwaliteiten. Zo heeft Leeuwarden bijvoorbeeld een heel goed systeem voor het opleiden van leidsters en staan wij bekend om ons kindvolgsys teem." De contacten van Kindwijzer lopen via de bestaande mensen in de deelnemende organisaties. Er komen geen medewerkers of een kantoor. „We willen juist geen nieuwe bureaucratie creëren", zegt Brand daarover. Ze denkt dat de officiële oprichting in januari een feit is. Kinder opvang de Bevelanden is voorlo pig de enige Zeeuwse deelne mer. «^■Marcel Modde ERIKZEE - De afgelopen tien iris het flink drukker gewor- _opde doorgaande wegen op houvven-Duiveland. Veel iracht)verkeer valt toe te schrij- inaan de opening van de Wes- jrscheldetunnel en de bedrijvig- lid in de Kanaalzone en het loegebied. ia te voorkomen dat de belang- jkste economische pijlers op it eiland (recreatie en het toe- gne) de dupe worden van deze Iwikkeling, zijn maatregelen zo staat in de gemeentelij- jnóta Verkeer en Vervoer, tenota geeft een overzicht van huidige stand van zaken en verwachten ontwikkelingen lit op verschillende gebie- niet ingegrepen, dan heeft It grote gevolgen voor de be- ikbaarheid en leefbaarheid in Schouwen-Duiveland, al- ssbeleidsambtenaar T. van de etterij. Geld voor een uitge reid pakket maatregelen in de egio is echter onvoldoende op orte termijn. lelangrijke schakel ijrijkswegen N57 en N59 over chouwen-Duiveland vormen jor Zeeland een belangrijke met Zuid-Holland. Om wenden, bestuurders en'diver- belangenbehartigers ervaren ze routes steeds vaker als een aelpunt. De realisatie van de seede brug bij Bruinisse heeft doorstroming weliswaar iets abeterd, meldt de nota, maar 'oorzaak van toenemende pro- iémen ligt duidelijk breder. Buister Peijs besloot vorig jaar een onderzoek naar de be- ingfijkste knelpunten. Volgens PvZ verbijsterd lïer informele sprekken ntpoldering sorWout Bareman planning is dat rapport eind maart klaar voor inspraak. Of er dan ook snel iets mee wordt gedaan, is zeer de vraag, aldus Van de Ketterij. Dat hangt af van de prioriteit die het ministe rie er aan geeft. De ervaring met soortgelijke projecten leert vol gens hem dat de uitvoering in dit geval op z'n vroegst tussen 2015 en 2020 kan Worden ver wacht. De gemeente heeft in bijeenkom sten met de wegbeheerders de volgens haar belangrijkste pro blemen en gewenste oplossingen ingebracht. Dat zijn: de N57 dwars door het Prunjebied, het poldertracé, de aanleg van een rondweg bij Zierikzee in ver band met uitbreiding van de wijk Noorderpolder, een tweede ontsluiting van de wijk Poortam bacht op de N59, aanpassingen van de de kruispunten bij Nieu- werkerk en Oosterland en aan pak van de parallelwegen in re latie tot landbouwverkeer. Het onderzoek in opdracht van Rijkswaterstaat strekt zich uit van de Stormvloedkering tot het Hellegatsplein. In de nota wordt ook de situatie rond de wegen van provincie, waterschap en de gemeente in het hier en later beschouwd. De provincie komt voor de volgen de zomer met een nieuw Ver- keers- en Vervoersplan. Binnen dat kader zal de gemeente 'na drukkelijk om aandacht vragen voor de ontsluiting van Schou wen-Duiveland', wijst Van de Ketterij op de Midden-Zeeland route (N256) die eveneens voor een steeds toenemende verkeers druk zorgt. Waar de capaciteit van de N57 en N59 vanuit het noorden naar verwachting pas in 2020 serieus tekort schiet, ver dient de doorstroming en ver keersveiligheid op het stuk- Zie- rikzee-Goes volgens de gemeen-' te nu al een onvoldoende. 'Onno dig doorgaand verkeer' kan al leen worden vermeden, zo wordt bepleit, door aanleg van de ontbrekende schakel in de A4 West-Brabant, het zoge naamde hoefijzer rond Zeeland. „De realisatie hiervan zal er voor zorgen dat het verkeer tus sen het Sloegebied (toekomstige container-terminal), industriege bied Gent/Terneuzen en de re gio Rotterdam niet meer mas saal voor de Midden-Zeeland route (N256 en N59) en in minde re mate voor de Dammenroute (N57) kiest." KNEUZEN - De fractie van Partij voor Zeeland (PvZ) in tovinciale Staten is verbijsterd ttr de 'informele' gesprekken, ie milieugedeputeerde W. van bndbrink vorige week heeft ge- ad met leden van het actieco- ié Ontpolderen, nee! en met dividuele boeren in de aange wen ontpolderingsgebieden. te PvZ heeft de stellige indruk at die 'visitaties' verdacht veel p 'zieltjeswinnerijlijken. actievoorzitter J.P. Hageman 'A[ in een toelichting op vra- aan Gedeputeerde Staten st, dat de 'stille actie' van de deputeerde de status van het idpolderingsthema doorkruist, ipmers, de commissie-Maljers druk doende ruim vijftig alter- ifieven voor ontpoldering te lyseren en gedurende deze «iode behoren grondtransac- is of pogingen daartoe volko- stil te liggen. Achter de huistocht van de gedeputeerde Msen wij derhalve vraagte- as-Hij heeft er afgelopen vrij- bovendien niets over meege- II in de vergadering van de ftncommissie Ecologie en ster, |ónan wil van het college we- d of het op de hoogte was van 'i Zandbrinks gesprekken en ^dat het geval was of het daar ledig mee instemde. Dat ze toeld waren als kennisma- 'g, trekt de PvZ in twijfel. De 3die wil weten of er meer ach- Jzat- „Wordt er achter bepaal- schermen toch 'doorgerom- I' over ontpoldering", legt piiian het dagelijks provin- fetuur voor. Hageman pgt zich ook af, waarom Van |lbrink de statencommissie niet op de hoogte heeft slcld van het overleg en wil jfe weten of het klopt dat de deputeerde zijn gesprekspart- heeft verzocht naar buiten ^mededelingen te doen over -oezoekjes. tePvZ-fractievoorzitter meent er sprake zou kunnen zijn |mën; negatieve manier van bloeding en dringt aan op 'enheid van zaken. En ten- J'"e waagt Hageman: „Bent u ^et ons eens dat de ge muteerde, onder de ;egeven handigheden dergelijke be- 'en beter niet kan afleg- fn.7" Ook op de Midden-Zeelandroute (N256) één van de doorgaande routes over Schouwen-Duiveland, wordt het steeds drukker. foto Dirk-Jan Gejeltema Herdenking verkeersslachtoffers in Middelburg door Emile Calon MIDDELBURG - 86 Namen, veelal van verbijsterend jonge mensen, werden gis termiddag voorgelezen tijdens het slot van de herdenkingsbijeenkomst voor na bestaanden van verkeersslachtoffers in Middelburg. Kim 17, Michelle 24, Martin 33, Dennis 21, Sjaak 29, Gerard 19, Andrea 2, Mar- tijn 16. Niels 11, Joeri 18. Dat aantal vormt slechts een kleine greep uit de vele slachtoffers die de afge lopen jaren in het Zeeuwse verkeer zijn gevallen. Alleen al in de periode 1993-2003 meer dan vierhonderd, memo reerde burgemeester K. Sehouwenaar van Middelburg. „Het is niet te bevatten dat er alleen al in deze provincie in zo'n korte tijd zoveel dodelijke slachtoffers vielen", zei hij tijdens zijn toespraak. Vooral onder jonge mensen is een ver keersongeval nu doodsoorzaak nummer één, voerde hij aan. Hij stelde dat als naar het aantal gekeken wordt er ge woon gesproken kan worden van een na tionale en internationale ramp. Een ramp die ook nog eens verstrekkende ge volgen heeft. Want hij weet dat er veel nabestaanden zijn die niet in staat zijn het leven weer op te pakken. „Voor hen heeft zo'n gebeurtenis ver gaande en soms levenslange gevolgen." Frank 30, Irma 30, Johan 19, Kevin 5, Marjan 24, Gerard 54, Dennis 23, Etien- ne 17, Fiona 9, Wouter 9, Anita 12. T. Krapf, vriendin van de omgekomen Annemiek, vroeg waarom de maatschap pij zo lauw reageert op de verkeersdo den. Haar vriendin stierf twee dagen na Pim Fortuyn. Zijn dood veroorzaakte in Nederland een shock. Haar dood alleen een shock in zeer kleine kring. Terwijl Annemiek volgens haar toch een lief, mooi en bijzonder persoon was. „Zomaar uit het leven gerukt. Het ene moment nog levend, het andere moment niet meer." Martijn 30, Angela 12, René 18, Monique 28, Dennis 21, Nicolai 23, Inge 26, Arno 30, Herman 54, Trudi 57, Christel 26. L. Smit (Hogeschool Zeeland) stelde in antwoord op de wagen van Krapf, dat de Nederlandse samenleving niet zit te wachten op rouwende nabestaanden. De maatschappij is volgens hem niet inge steld op verdriet hebben. Hij woont in een gebied waar het verkeer maximaal 30 kilometer per uur mag rijden. Menig een negeert echter dat gebod en scheurt met een veel hogere snelheid door het ver keer. Volgens hem komt dat omdat het respect voor elkaar ver te zoeken is. Jaap 44, Alexander 19, Jan-Piet 29, Iris 11, Matthijs 16, Paul 24, Willy 60, Jeanne 24, Tamara 21, Elisabeth 61.. Gedeputeerde T. Poppelaars stond stil bij de 35 verkeersdoden die alleen al dit jaar in het verkeer zijn gevallen. Geheel vorig jaar waren het er 23. Om te weten te komen wat er gedaan moet worden om het verkeer veiliger te maken wordt er nu ook onderzoek gedaan naar de slacht offers van eenzijdige ongevallen. Aan de hand van interviews met nabestaanden wil de provincie te weten te komen of op de een af andere manier iets te doen is aan het voorkomen van die ongevallen. Walter 23, Dave 40, Thijs 6, Albert 16, Maartje 15, Petrus 54, Harold 26, Leon 18, Loes 70, Miranda 17, Denny 14. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De brandweer van Schouwen-Duivekand moest afgelopen weekeinde twee keer ingrijpen om 'huishou delijke brandhaardjes' te smo- In een vakantiewoning van Lan- dal aan de Daleboutsweg in Haamstede sloeg zaterdagavond even voor half elf de vlam in de pan bij het braden van worstjes. De drie bewoners, vluchtten naar buiten om daar op .de komst van de brandweer te wachten. Het vuur had zich ondertussen via de afzuigkap uitgebreid tot boven de plafondplaten en richtte zo flinke schade aan. Een wasdroger was gisteren rond het middaguur de oorzaak van een brandje in een garage aan de D'Aillystraat in Zierik zee. De brandweer wist de vlam men snel te blussen en sleepte de droger de straat op. De bewo ner had eerder al zijn auto naar buiten gereden. Daarmee werd verdere schade aan spullen in de garage voorkomen. Oorzaak Wasdrogers zijn volgens officier van dienst J. Juffermans re gelmatig de oorzaak van pro blemen. De filters moeten regel matig stofvrij worden gemaakt, om oververhitting te voor komen. Of dat ook in dit geval de achterliggende reden was, is volgens Juffermans niet te zeg gen. foto Eric Noordermeer SCHARENDIJKE - Een 20-jarige automobiliste is vrij dagavond gewond geraakt bij een botsing op de Eikerzee- seweg bij Scharendijke. De vrouw remde hard voor een plotseling overstekende kat. Een 22-jarige man die achter haar reed, kon niet meer op tijd stoppen en botste tegen haar auto. De vrouw is met klachten over een pijnlijke nek en benen voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De man bleef ongedeerd, evenals de kat. OUDELANDE - Aan de Zuidpolderdijk bij Oudelande zijn zaterdag aan het eind van de middag drie vaten met een tot nu toe onbekende inhoud gevonden. De brand weer heeft ze geborgen. Volgens de politie duurt het nog twee tot drie weken voor bekend is wat voor stof er in de vaten zit. Vorige week donderdag werden bij Rilland ook al vaten aangetroffen. Dat waren er 22. Ook van die vaten is nog niet bekend wat de inhoud was of door wie ze zijn neergezet. KAPELLE - De CDA-fracties uit Reimerswaal, Kapelle en Middelburg bieden minister Peijs van Verkeer en Wa terstaat vandaag een petitie aan tegen het sluiten van de stations in Krabbendijke, Kapelle en Arnemuiden. Dat doen ze tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Terneu- zen. De fracties dringen er op aan dat de minister de NS geen toestemming geeft om de betreffende stations op te doe ken. OOST-SOUBURG - Hugo Streefkerk en Henk Smits uit Gilze hebben, zaterdag het open Zeeuws kampioenschap sjoelen gewonnen. De wedstrijd werd gehouden bij Schijf '83 in Oost-Sou burg. Bram de Waardt en Dennis Eijke van Schijf '83 wa ren de beste Zeeuwen. Zij werden tweede in de B-klasse achter de Brabanders. Huub en Corrie Stijns (Schijf '83) wonnen de C-klasse, Ans Schilperoort en Nina van Duin (Schijf '83) waren de besten in de D-klasse. Ook in de E-klasse waren Souburgse winnaars: Heidi van Dam en Agnes van de Weg. TERNEUZEN - De actie Schoenmaatjes (de nieuwe naam voor Operatie Schoenendoos) heeft in Zeeuws-Vlaande- ren 244 gevulde en versierde schoenendozen opgeleverd. Leerlingen van zeven basisscholen konden tot zaterdag middag hun creaties inleveren bij schoenenwinkel Scapi- no in Terneuzen. Actie Schoenmaatjes is een jaarlijks terugkerende, lande lijke actie van ontwikkelingsorganisatie Edukans, waar bij kinderen een versierde schoenendoos vullen met schoolspullen en speelgoed. De dozen worden vervolgens uitgereikt aan leeftijdsgeno ten die in moeilijke omstandigheden verkeren, bijvoor beeld in landen als Moldavië, Malawi en Oeganda. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aantal klach ten over de gemeente is afgeno men. Tussen januari en septem ber uitten 19 mensen hun frus tratie. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er nog 31, blijkt uit de tussenrapportagen van ge meentelijk klachtencoördinator I. Hildenbrant. Volgens Hildenbrant is het las tig vaststellen of de afname valt toe te schrijven aan een betere dienstverlening. De klachten zijn divers. In vijf gevallen gaat het om het 'niet of onvolledig informeren over de stand van zaken en een reactie op de signalen van de ■burger'. Hildenbrant hamert in haar advies aan burgemeester en wethouders op het belang van een goede communicatie tus sen ambtenaar en burger. De me dewerkers, en niet de afdelings hoofden, worden nadrukkelij ker dan voorheen verantwoorde lijk gesteld voor het afhandelen van poststukken. Het niet nako men van afspraken gaat zwaar der wegen. Ook adviseert zé haar collega's nadrukkelijk voor ogen te houden dat'de bur ger in veel gevallen niet op de hoogte is van wettelijke procedu res. „Geef hem daarover in voor komende gevallen uitleg. Dit voorkomt onbegrip.'" Zeven klachten gaan over het aangaan van de dialoog. Drie burgers vonden zelfs dat ze on vriendelijk te woord zijn ge staan. „De verwarring bij bur gers én overheid lijkt te ont staan wanneer regels strikt wor den toegepast, óf wanneer er juist ruimte is om van de regels af .te wijken. Als de burger goe de toelichting en informatie krijgt van de gemeente over de toegepaste regels en het besluit, is het al dan niet gelijk hebben of krijgen overwegend van min der belang", constateert de klachtencoördinator. Ze stelt voor collega's zoveel mo gelijk te 'trainen' op hun gedrag en houding wanneer ze met bur gers praten over de toepassing van de wet- en regelgeving. „De verwarring tussen overheid en burger ontstaat wanneer er stipt wordt gehandhaafd of wanneer de reden voor toepassing en handhaving van de regels onvol doende wordt toegelicht. Gelijk hebben is nog geen gelijk krij gen. Dat geldt voor de overheid en ook voor de burger.Hilden brant pleit in dit verband voor een stérke dialoog ('de benader bare ambtenaar'). door Raymond de Frel SLUIS - De provincie Zeeland controleert de komende maan den op illegaal geplaatste recla meborden langs alle water schapswegen in Zeeuws-Vlaan deren. Een inspectie in de ge meente Sluis resulteerde on langs al in 28 waarschuwingen aan ondernemers en instanties die zich niet aan de regels hiel den. Binnen de bebouwde kom is het al dan niet toestaan van reclame borden een zaak van de gemeen ten, maar in het buitengebied heeft de provincie het voor het zeggen. In de in 2001 opgestelde landschapsverordening staat dat het plaatsen van reclamebor den in het buitengebied in strijd is met de doelstelling van het provinciaal landschapsbeleid: het waarborgen van het land- schapsschoon. Uitstallingen lei den af of doen afbreuk aan die kwaliteiten, stelt de provincie. En dus geldt er een algeheel ver bod, al zijn er wel weer uitzonde ringen mogelijk. Afhankelijk van locatie, aantal en omvang, van de reclame-uiting knijpt de provincie soms een oogje toe. Een inspectierondje door de ge meente Sluis leerde dat met na me campings, agrariërs en res taurants de fout ingaan. „Zij' hebben allemaal een brief ge had, waarin we wijzen op de overtredingen. Daar schrikken veel mensen toch van", zegt me dewerkster natuur en landschap I. Hanse van de provincie Zee land. Als bij een nieuwe contro le blijkt dat de wildgroei aan re clame-uitingen nog niet tot de toegestane proporties is terugge bracht, volgen boetes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33