Wyatt in droom naar wereldtitel PZC John Smael denkt met provincie mee Met moeite Omgekeerde wereld Van Bommel eindigt in mineur Goese jiu-jitsuka verslaat alles en iedereen in Rotterdam RUGNUMMER Spandoek Koude douche Traag door Koen de Vries ROTTERDAM - Het was een on waarschijnlijk verhaal dat Lindsay Wyatt zaterdag aan het eind van de middag vertelde. De Goese jiu-jitsuka had zojuist haar wereldtitel geprolongeerd en sprak over de vele onzekerhe den en twijfels waar ze mee wor stelt. Met hangen en wurgen had ze zich gekwalificeerd voor het WK, haar laatste wedstrijd was het nietige ZK judo geweest en of ze na het behalen van haar titel doorgaat, wist ze ook al niet. Eigenlijk wilde de dertigjarige Wyatt, lid van Sportschool Geel hoed uit Oost-Souburg, het in de Rotterdamse Topsporthal niet over verleden of toekomst hebben. Het liefst wilde ze de klok stilzetten. Eeuwig genieten van deze prachtige dag. Dat ze in Rotterdam haar in Madrid veroverde titel in de klasse tot zeventig kilogram met succes verdedigde, was voor haar een klein wonder. Om te beginnen mocht ze de ju- dobond op haar blote knietjes danken dat ze aan het WK mee mocht doen. De aanloop naar het toernooi verliep verre van perfect en misschien waren er wel anderen die meer aanspraak konden maken op haar plaats. Daarna volgde een magere voor bereiding. omdat Wyatt vanwe ge tijd- en geldgebrek maanden zonder jiu-jitsu-wedstrijden was gebleven. De laatste keer dat ze een echte tegenstander te genover zich trof, was op 7 okto ber op het nietige ZK judo. En nu was zij, Lindsay Wyatt uit Goes, die vooraf had gezegd dat ze al blij was dat ze in Rot terdam mee mocht doen, voor de tweede keer wereldkampi oen. Droom Zaterdag de 18e november was voor Lindsay Wyatt één grote droom. Aan het begin van de middag was ze even wakker, toen in haar openingswedstrijd de Griekse Stamatiki Leontora- ki anderhalve minuut verbeten Lindsay Wyatt (links) in actie in de halve finale tegen Akjarkyn Baiturbayeva uit Kazachstan. tegenspartelde. Daarna kwam ze in een flow terecht - zoals top sporters dat noemen - die tot één minuut voor vijf zou duren. Stamatiki moest na de drie mi nuten speeltijd met 10-2 het veld mimen, waarna de Italiaan se Laura Boco in de kwartfina les alle hoeken van de mat te zien kreeg. Jiu-ji-tsu zoals Lindsay Wyatt bedreef, leek wel heel eenvoudig. Binnen ander halve minuut was de strijd ge streden dankzij een vol punt in hét karategedeelte, een vol punt in het judogedeelte en een vol punt in het grondgevecht. Met andere woorden: full-house, par tij voorbij. In de halve finale tegen Akjar kyn Baiturbayeva uit Ka zachstan droomde Wyatt lekker door. Ze scoorde net als tegen Boco op alledrie onderdelen ip- pon, waardoor ook de Oost-Eu- ropese voortijdig kon inrukken. En de finale tegen de wereld kampioene van 2002, zesvoudig Duits kampioene Sonja Kinz, verliep al even soepel. In het ka rategedeelte kon ze de Goese nog enigszins bijhouden, maar in het judo was ze zwaar de min dere. Een minuut voor tijd werd ze door Wyatt met een krachtige worp op haar rug gegooid, waar bij ze met haar hoofd de grond raakte. Tijdens de lange blessurebehan- foto Rob Kamminga deling bleef Wyatt wonderbaar lijk rustig. ,,Wat ik toen dacht? Eigenlijk niks. Ik wilde scherp blijven en deed verder net alsof het nog 0-0 was." Emotie Terwijl de laatste seconden weg tikten, explodeerde de afgela den Rotterdamse Topsporthal bijna van vreugde. Pas toen liet de koele Wyatt voor het eerst die dag emotie zien. Na haar 12-4-zege juichte ze breeduit, omhelsde haar ouders, omhels de de bondscoach en even latei- hing haar trainer Tonny Mulder om haar nek. Na de ceremonie protocolaire, waarin Kinz en de Spaanse topfavoriete Fajardo (derde) huilden van verdriet en Wyatt breeduit lachte, waren Marleen en Elisabeth Wille- boordse de volgenden bij wie ze om de nekken hing. Daarna volg den nog tal van bondsbonzen, vrienden en bekenden. Haar vriendin Elisabeth Wille- boordse was bewust en onbe wust één van de grote aanjagers van Wyatts succes. Toen Wyatt vorig jaar twijfelde tussen stop pen of doorgaan zag ze Wille- boordse in het Rotterdamse Ahoy' Europees judokampioen worden. Dat motiveerde haar enorm. Zoiets wilde ze in zo'n entourage ook wel eens meema ken. Twee weken geleden dook Wille- boordse opnieuw op in de aan loop naar het WK. Wyatt ver toonde verschijnselen van over vermoeidheid. Het vele trainen en de dagelijkse reizen van Goes naar Den Haag, waar ze een op leiding tot brandweerman volgt, had haar behoorlijk uitgeput. De bondsarts adviseerde het wat rustiger aan te doen. De jiu-jitsuka verkaste naar het woonhuis van Willeboordse in Rotterdam, waardoor ze uren minder reistijd kwijt was. Sa men trainden ze naar het WK toe. „Het was een van de facto ren, die ervoor zorgden dat ik er vandaag stond", erkende Wyatt. Over de toekomst wilde ze nog wel één zinnetje kwijt. „Zolang ik plezier heb in trainen, ga ik door." Daarna keerde ze terug naar het heden: „Ik denk niet dat ik straks verschrikkelijk ga fees ten", dacht de wereldkampioe ne. „Mijn kamergenootje moet morgen de mat op. Daar moet ik rekening mee houden." Iemand suggereerde dat ze zich pas de volgende ochtend bij het ontbijt zou kunnen melden. „Daar had ik nog niet aan gedacht", was de reactie van Wyatt. „Misschien is dat wel een mooie optie." door Frits Bakker HOEK - De Zeeuwse (top)sport is bij uit stek geschikt om in de promotiecampagne van de provincie een belangrijke rol te spe len. Met voetbalclubs als Hoek, Kloetinge en SSV'65, dè organisatie van de wereldbe ker biljarten in Sluiskil en een top turner als Anthony van Assche kan Zeeland zich nationaal en internationaal op de markt be geven om meer bekendheid te krijgen. Dat zegt John Smael, voorzitter van voet- Sao Paulo is gisteren voor de vierde keer in haar geschiede nis kampioen geworden van Brazi lië. De voetballers speelden met 1-1 gelijk tegen Atletico Paranaen- se en kunnen met twee wedstrijden te gaan-niet meer worden achter haald door de 'nummer twee Inter- nacional. Die club verloor met 1-0 bij Parana in een ivedstrijd die der tien minuten werd gestaakt we gens zware regenval. Met de vierde titel komt Sao Paulo op gelijke hoogte met Palmeir'as, Corinthians en Flamengo. Maandenlang 'sierde' het spandoek met de tekst 'Van den Herik: oprotten' de tribunes van elk stadion waar Feyenoord voetbalde. Dit tot ergernis van de voorzit ter, die liet weten dat hij de televisie uitzet te wanneer hij het spandoek zag hangen. De supporters hebben het spandoek derhal ve nu naar Nicosia gestuurd, naar het adres waar het bedrijf Joan Investments is gevestigd. Dit is het Cypriotische bedrijf dat de ge wraakte lening van 12 procent rente aan Feyenoord verstrekte en waar Van den Her ik in het verleden een meerderheidsbelang in had. Om te laten zien dat de acties tegen de voorzitter gewoon doorgaan, hebben de fans inmiddels al weer een nieuwe span doek gemaakt om in de stadions op te han gen. GPD BUENOS AIRES - De Ecuadoriaanse gewichtheffer Julio Suarez Idrovo trekt een ra re grimas terwijl hij alle moeite heeft om een gewicht van 147 kilo omhoog te krijgen. Het zou Idrovo uiteindelijk wel lukken, want de Zuid-Amerikaan won goud op dit onderdeel van de Odesur Games (de 'Olympische Spelen' voor Zuid-Amerikaanse lan den) in het Argentijnse Buenos Aires. foto Czaro de Luca/EPA balclub Hoek, in een reactie op de plannen van het provinciebestuur om Zeeland met een nieuwe campagne in beeld te brengen. „Ik heb er kennis van genomen dat er een onderzoek wordt gedaan door een advies bureau. Dat initiatief juich ik toe, maar in die plannen zie ik een plaats voor de Zeeuwse sport weggelegd. We hebben spor tief veel te bieden." Om het de Zeeuwse beleidsmakers duide lijk te maken, gaat de voetbalvoorzitter de collega's van andere clubs benaderen. „Ik ga de voetbalclubs en organisaties mobili seren, zodat we ons kunnen profileren als een prachtig promotiêmiddel. Daarbij denk ik aan Kloetinge en SSV'65, de bil jartorganisatie in Sluiskil en de individue le sporters." John Smael vindt: „Wie kan het mooie Zee land beter uitdragen over de grenzen dan de sporters. De voetballers reizen het hele land door, het biljarttoernooi haalt sport mensen uit heel de wereld naar Sluiskil en een topturner als Anthony van Assche is een prachtige ambassadeur." Over een manier om Zeeland met de sport te promoten heeft Smael zijn gedachten al laten gaan. „De KNVB geeft ons alle gele genheid om cle naam van de club aan een sponsor te verbinden. Ik denk bijvoorbeeld aan Hoek/Zeeland vakantieland. En op bussen die door het land rijden, kunnen we met mooie teksten Zeeland als vakantiepro vincie promoten." Bij evenementen, zoals de wereldbeker bil jarten, zijn ook volop mogelijkheden om campagne te voeren, vindt Smael. „Denk aan een reclamebord met 'Boek uw bunga low-vakantie in Zeeland.' Die kansen moe ten we met de sportclubs en organisaties onder de aandacht van de provincie bren gen." Smael wil zo snel mogelijk handelen, om dat haast is geboden. „Ik ga deze week aan de slag, in de hoop dat anderen uit de sport er ook zo over denken." De plannen voor de nieuwe Zeeuwse cam pagne, na het mislukken van de actie 'Wel kom in Zeeland', zijn toevertrouwd aan het adviesbureau Berenschot. Er wordt in eer ste aanzet gedacht aan een wisselwerking van zee en land. Chrislandia kreeg zaterdag bij ZSC'62 letterlijk en figuurlijk een koude douche. De ploeg uit Heijningen.liep in de 87e minuut tegen het enige doelpunt van de wedstrijd op. Daarnaast moest de ploeg na het duel ook nog eens onder een koude douche. Momenteel komt er in Scharendijke bij ZSC alleen koud water uit de kraan. Chris landia werd daar in de week voor de wed strijd van op de hoogte gesteld. De club nam vervolgens contact op met de KNVB. „Ik heb met Wim Jagt gesproken en geïn formeerd naar de regels", liet voorzitter Ni co Nagtzaam weten. Hoewel ZSC het aan bod deed om de spelers in het verenigings gebouw te laten douchen, stonden de Bra banders gewoon onder de koude douche. „Zo flauw zijn we ook weer niet", aldus Na gtzaam. Trage ballenjongens hebben ervoor ge zorgd dat Schotland op het matje is ge roepen bij de Europese voetbalbond Uefa. Volgens die organisatie werd de bal te lang zaam teruggegeven tijdens de gewonnen wedstrijd tegen Frankrijk (1-0) in het kwa lificatietoernooi voor het Europees kam pioenschap. De Franse bondscoach Raymond Domenech had na de wedstrijd in Glasgow al geklaagd over het tempo waarmee de bal in het spel werd teruggebracht. Schot land won de wedstrijd door een doelpunt van Gary Caldwell in de 67e minuut. In het restant van de wedstrijd zouden de ballenjongens het spel vertraagd hebben volgens de Uefa. De Schotse voetbalbond reageerde verbijs terd. „Het is de meest bizarre beschuldi ging' die ik ooit heb gehoord", aldus voor zitter David Taylor. „Gelukkig blijft het bij een waarschuwing van de Uefa." ANP PARIJS - De rollen zijn vrijwel altijd duidelijk verdeeld bij het kunstrijden voor pa ren. De man blijft tijdens de kür met zijn schaatsen op het ijs en tilt en gooit zijn vrouwelijke partner de lucht in voor allerlei acrobatische toeren. Het Italiaanse kop pel Federica Faiella en Massimo Scali lijkt hier de rollen even te hebben omgedraaid. Scali (voorgrond) klampt zich vast aan Faiella en hangt los van het ijs. De Italianen vertoonden hun kunsten tijdens de Eric Bompard-wedstrijden in Parijs. foto Olivier Weiken/EPA maandag 20 november 2006 Barry van Bommel sloot zijn lange carrière als jiu-jitsuka af in het mixed-duo met Silvia Alvarez (rechts). Het tweetal sloeg de Denen Haans en Darholt in de finale van de won brons. foto Ed van onze sportredactie ROTTERDAM - Naast Lyndsay Wyatt uit Goes hebben zaterdag drie Nederlandse jiujitsuka's een gouden medaille behaald op de wereldkampioenschappen in Rotterdam. Rob Haans (-94 kg) en Silvia Alvarez en Angelique Poort (mixed-duo) pakten de we reldtitel in het Topsportcen trum. Rob Haans verhoogde zaterdag na de wereldtitel van Wyatt de feestvreugde van de supporters door in een bloedstollende fina le de Pool Tomasz Szewczak te verslaan. Voor hem was het de tweede titel. Haans kon zijn ge luk niet op. „Toen ik in 2001 de World Games won, dacht ik dat er niets mooiers was. Maar deze titel in eigen land is echt tien keer mooier. Ik heb hier jaren lang van gedroomd en het komt nog uit ook. Fantastisch." Ook na de derde finale van zater dag ging de roodwitblauwe vlag de lucht in. Het duo Silvia Alva rez en Angelique Poort versloeg zijn Duitse tegenstandsters met groot verschil. Voor Barry van Bommel eindig de het WK in mineur. De 31-jari- ge favoriet moest afstand van zijn wereldtitel in rie tot 77 kilogram. De Mario Staller was hem in dé Is kwartfinale net de baas: 6-5. Gisteren sloot Van Bommel zij] carrière af met een bronzen n» daille. De meervoudig wereld f kampioen versloeg in Ik mixed-duo samen met Silvia A! varez het Deense tweeti Haans/Darholt in de finale u de herkansing. Het was lang onzeker of 31-jarige Van Bommel zijn lo.r baan op de slotdag van de WS P kon afsluiten. Zaterdag liep s een ribblessure op, maar na oj f derzoek in het ziekenhuis btel; hij toch met Alvarez de wereld! tel in het mixed-duo te kuins verdedigen. Ferrie Hendriks was de eni§ Nederlander die gisteren de fel le haalde. De 36-jarige He driks was in de categorie toti kilogram niet opgewassen teg de Fransman Julien Boussu {19-4). Judith de Weerd legde in de ca! gorie tot 62 kilogram beslag® een bronzen medaille. Ze vet- sloeg in de finale van de herkac sing de Belgische Nadia Be :I trand (11-9). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28