mmanuelkerk valt duurder uit Je kunt spreken van een ramp PZC Een prachtige bezigheid Rijksbijdrage voor verdiept spoor Goes 11 Symposium over duaal besturen [osten aanbesteding toekomstig onderwijscomplex te rooskleurig berekend Souburgs meisje ioor tweetal mishandeld PvZ verbijsterd over gesprekken ntpoldering Nekklachten na aanrijding Meisje lichtgewond bij botsing Vaten gevonden bij Oudelande Petitie tegen sluiten stations Gewonde bij ongeluk Waarde Scootmobiel gestolen in Goes Vijftal opgepakt voor vernieling ruit bushokje maandag 20 november 2006 ItORTGENE - De gemeente \oord-Beveland houdt donder- jjg 14 december een sympo- ijiim over de bevoegdheden en jjf rolverdeling van bestuursor- oHnen in het duale tijdperk. Het symposium is bedoeld voor Zeeuwse bestuurders en wordt Éouden in samenwerking met Je Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De gemeenten in Nederland mo gen dan vijf jaar geleden zijn. overgestapt van het monistische naar het duale stelsel, op heel veel plaatsen wordt er nog maar weinig van gebakken. Ook in Zeeland blijkt het moeilijk voor raadsleden om de hoofdlijnen vast te houden en om het college van burgemeester en wethou ders aan te sturen in plaats van het te volgen. Niet zelden is het in Zeeuwse gemeenten bij een cosmetische ingreep gebleven: de wethouders zijn gaan verzit ten, er is een lezenaar neergezet en er wordt veel en hard geroe pen dat de afstand tussen bur ger en bestuurder kleiner moet. Noord-Beveland heeft zich in middels opgeworpen als een soort duaal laboratorium voor Zeeland. De raad maakt zelf de programmabegroting en neemt het voortouw in beleidszaken. Het symposium wordt dan ook door de gemeenteraad gehou den. Als hoofdspreker heeft de raad H. Hennekens weten te strikken, lid van de Raad van State en een van de meest voor aanstaande staatsrechtsgeleer den in Nederland. Hennekens staat bekend als een bevlogen spreker. Vanuit de Zeeuwse gemeentepo litiek zijn twee sprekers uitgeno digd: het Reimerswaalse raads lid A. Jumelet (CU) en de Borsel- se wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA). De dagvoorzitter is E. van Tellingen, consulent Ver nieuwingsimpuls van de VNG. torNadia Berkelder I10UDEKERKE - De verbo.u- u van de Immanuelkerk in foudekerke kost twee ton meer Jan verwacht. De gemeenteraad moet het frfra geld voor de verbouwing OOST-SOUBURG - Een veer- lienjarig meisje uit Oost-Sou- lurgis zaterdagmiddag mishan deld door een haar onbekende man, Het meisje liep hierbij een pijti[ijke heup en enkele gek neusde ribben op. DeSouburgse fietste rond 14.15 over de Oude Vlissingseweg iting Groot Abeele toen ze merkte dat er twee onbekende mannen achter haar aan fiets ten. Onderweg werd ze door een hen klemgereden waarna de andere haar begon te slaan. Om- Jat het meisje het op een gillen iêtte, fietsten de twee mannen richting de Lekstraat in •Souburg. -Het meisje gaf Jevolgende signalementen op: 1: man van circa 20 a 25 jaar met lang, zwart haar. Dader 2: man van circa 25 a 30 met blond stekelhaar. Ze 'droegen beiden een bomberjack. Omdat het meisje onderweg een 1 fietsers passeerde, is het mogelijk dat ér mensen üjndie de politie meer informa tie kunnen verstrekken. Zij kun- nenzich melden via 0900-8844. KNEUZEN - De fractie van Je Partij voor Zeeland (PvZ) in Provinciale Staten is verbijsterd de 'informele' gesprekken, die milieugedeputeerde W. van Zondbrink vorige week heeft gevoerd met leden van het actie- Eimité Ontpolderen, nee! en mei individuele boeren in de aangewezen ontpolderingsgebie- dcu. De PvZ heeft de stellige in- Jmk dat die 'visitaties' ver- Jacht veel op 'zieltjeswinnerij' lijken. Fractievoorzitter J.P. Hageman in een toelichting op vra gen aan Gedeputeerde Staten dat de 'stille actie' van de gedeputeerde de status van het ffitpolderingsthema doorkruist. „Immers, de commissie-Maljers is druk doende ruim vijftig alter natieven voor ontpoldering te analyseren en gedurende deze periode behoren grondtransac- pogingen daartoe volko men stil te liggen. Achter de kruistocht van de gedeputeerde plaatsen wij derhalve vraagte kens. Hij heeft er afgelopen vrij dag bovendien niets over meege- Jeeld in de vergadering van de statencommissie Ecologie en [tater. Doorgerommeld Hageman wil van het college we ten of het op de hoogte was van Fan Zandbrinks gesprekken en «Is dat het geval was of het daar volledig mee instemde. Dat ze rid waren als kennisma- trekt de PvZ in twijfel. De factie wil weten of er meer ach ter zat. AVordt er achter bepaalde schermen toch 'doorgerommeld' w® ontpoldering", legt Hage- het dagelijks, provinciebe stuur voor. Hageman vraagt ®h ook af, waarom Van Zand- mk de statencommissie vrij- wg niet op de hoogte heeft ge steld van het overleg en wil ver wit weten of het klopt dat de ge muteerde zijn gesprekspart ners heeft verzocht naar buiten Jeen mededelingen te doen over w bezoekjes. De PvZ-fractie- v°orzitter meent dat r sprake sen kunnen zijn van een negatie ve manier van beïnvloeding en aan op openheid van za- tenslotte vraagt Hageman: ""i u het met ons eens dat de halen uit het potje dat bestemd is voor andere scholen, zegt wet houder W. van Tatenhove (CDA). „Dat is wel een streep door de rekening." In de kerk komen een kinderdag verblijf, een peuterspeelzaal en lokalen en kantoor- en creativi- teitsruimten voor basisschool 't Klinket. Die school kampt met ruimtegebrek. De kostenstijging wordt veroor zaakt doordat de aanbesteding van het werk veel duurder uit viel. Dat komt onder meer om dat de berekening van de archi tect te rooskleurig was, vertelt Van Tatenhove. „We hebben gekeken of we nog konden bezuinigen om de kos ten te drukken, maar dat lever de veel discussie op bij de deel nemende partijen. Uiteindelijk hebben we besloten om dat niet te doen. Anders kunnen we het concept helemaal niet realise ren." Als er bezuinigd was, waren er minder mogelijkheden om het gebouw te gebruiken. Afblazen van het hele plan was ook geen optie. De school heeft toch nieu we lokalen nodig. Voor de kerk zou dan weer een nieuwe be stemming gezocht moeten wor den. De school en Kinderopvang Wal cheren betalen elk 10.000 euro extra voor de verbouw. De ge meente hoopt verder op een sub sidie van de provincie. Het is mo gelijk dat andere plannen voor nieuwbouw van scholen vertra ging oplopen, zegt de wethou der. „We moeten wat langer spa ren." De buitenkant van de Immanuel kerk blijft intact. In de kerk wordt een extra vloer gelegd. De raadscommissie maatschap pelijke ontwikkeling praat op 28 november over het voorstel van de wethouder. De gemeente raad beslist vervolgens op i4 de cember. Modeltreinliefhebbers Marius en Greetje Verboom uit Krabbendijke. foto Willem Mieras door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Vroeger stonden de mensen te dringen voor de deur als de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs om tien uur de deuren opende. Nu druppe len ze in de loop van, de dag langzaam binnen. „Het lijkt wel of ze verzadigd zijn", zegt organisator Jan van 't Veen. De stichting De Zeeuwse Modelruilbeur zen houdt vier keer per jaar een 'trein- tjesbeurs' in multifunctioneel centrum De Stenge in Heinkenszand. Zaterdag was dat weer het geval. De stichting huist al vier jaar in De Stenge. Het be gon lang geleden in 's-Heer Hendriks kinderen en daarna vond de beurs jaren in Kapelle plaats. „We zijn naar hier verhuisd vanwege de tunnel", legt Van 't Veen uit. „Er komen best veel Belgen en die staan hier dan zo." In de hoogtijdagen trok de beurs soms zes- tot zevenhonderd belangstellen den. Nu moet ze het met drie- tot vier honderd bezoekers doen. „Toch leeft het modelspoor weer een beetje op", al dus een positieve Van 't Veen. „Zelf hou ik nog van het ouderwetse spul, maar veel jongeren vinden die computerge stuurde treinen geweldig. Ik moet toege ven: daar kan je meer mee. Geluiden ma ken en stilstaan met licht, bijvoor beeld." Iemand die nog zweert bij het ouderwet se spul is Marius Verboom uit Krabben dijke. Hij is al sinds 1962 liefhebber en heeft zijn vrouw Greetje inmiddels ook aangestoken met het treintjes virus. „Toch houden we het bescheiden, hoor", benadrukt ze. Gezellig „Op deze beurs komen we altijd, maar we struinen zeker niet het hele land af. Deze beurs is lekker dichtbij, niet te groot en gewoon gezellig, omdat je vaak dezelfde mensen ziet." Volgens Van 't Veen ligt de verklaring van het succes van de beurs onder meer in het feit dat in Zeeland slechts drie winkels zijn waar de liefhebbers terecht kunnen. Verder vinden de mensen het fijn om met andere treinfanaten te kun nen spreken. Die begrijpen de passie tenminste. Van 't Veen: „Anderen doen nog wel eens denigrerend over onze hob by. 'Hij zit weer met z'n treintjes te spe len' zeggen ze dan. Het komt voor dat mensen uit Goes hun spullen in Walche ren gaan kopen en andersom, om maar niet gezien te worden. Dat zou niet no dig moeten zijn. Dit is een prachtige be zigheid." Herdenking verkeersslachtoffers in Middelburg onder de gegeven omstandigheden dergelijke be- beter niet kan afleg- door Emile Calon MIDDELBURG - 86 namen, veelal van verbijsterend jonge mensen, werden gistermiddag voorgelezen tijdens het slot van de herdenkingsbijeenkomst voor nabestaanden van verkeers slachtoffers in Middelburg. Kim 17, Michelle 24, Martin 33, Dennis 21, Sjaak 29, Gerard 19, Andrea 2, Martijn 16. Niels 11, Joeri 18. Dat aantal vormt slechts een kleine greep uit de vele slachtof fers die de afgelopen jaren in het Zeeuwse verkeer zijn geval len. Alleen al in de periode 1993-2003 meer dan vierhon derd, memoreerde burgemeester K. Schouwenaar van Mid- delurg. „Het is niet te bevatten dat er alleen al in deze provincie in zo'n korte tijd zoveel dodelij ke slachtoffers vielen", zei hij tijdens zijn toespraak. Vooral onder jonge mensen is een verkeersongeval nu doods oorzaak nummer één, voerde hij aan. Hij stelde dat als naar het aantal gekeken wordt er ge woon gesproken kan worden van een nationale en internatio nale ramp. Een ramp die ook nog eens verstrekkende gevol gen heeft. Want hij weet dat er veel nabestaanden zijn die niet in staat zijn het leven weer op te pakken. „Voor hen heeft zo'n gebeurte nis vergaande en soms levenslan- Frank 30, Irma 30, Johan 19, Ke vin 5, Marjan 24, Gerard 54, Dennis 23, Etienne 17, Fiona 9, Wouter 9, Anita 12. Shock T. Krapf, vriendin van de omge komen Annemiek, vroeg waar om de maatschappij zo lauw rea geert op de verkeersdoden. Haar vriendin stierf twee dagen na Pim Fortuyn. Zijn dood veroorzaakte in Ne derland een shock. Haar dood al leen een shock in zeer kleine kring. Terwijl Annemiek vol gens haar toch een lief, mooi en bijzonder persoon was. „Zo- rhaar uit het leven gerukt. Het ene moment nog levend, het an dere moment niet meer." Martijn 30, Angelo 12, René 18, Monique 28, Dennis 21, Nicolai 23, Inge 26, Arno 30, Herman Willy 60, Jeanne 24, Tamara 21, 54, Trudi 57, Christel 26. Elisabeth 61. L. Smit (Hogeschool Zeeland) stelde in antwoord op de vragen van Krapf, dat de Nederlandse samenleving niet zit te wachten op rouwende nabestaanden. De maatschappij is volgens hem niet ingesteld op verdriet heb ben. Hij woont in een gebied waar het verkeer maximaal dertig kilometer per uur mag rijden. Menigeen negeert echter dat ge bod en scheurt met een veel ho gere snelheid door het verkeer. Volgens hem komt dat omdat het respect voor elkaar ver te zoeken is. Jaap 44, Alexander 19, Jan-Piet 29, Iris 11, Matthijs 16, Paul 24, Gedeputeerde T. Poppelaars stond stil bij de 35 verkeersdo den die alleen al dit jaar in het verkeer zijn gevallen. Geheel vo rig jaar waren het er 23. Om te weten te komen wat er gedaan moet worden om het verkeer vei liger te maken wordt er nu ook onderzoek gedaan naar de slachtoffers van eenzijdige onge vallen. Aan de hand van inter views met nabestaanden wil de provincie te weten komen of er op de een af andere manier iets te doen is aan het voorkomen van die ongevallen. Waller 23, Dave 40, Thijs 6, Al- bert 16, Maart je 15, Petrus 54, Harold 26, Leon 18, Loes 70, Mi randa 17, Denny 14. MIDDELBURG - Een 54-jarige Vlissingse is zaterdagmid dag lichtgewond geraakt bij een aanrijding. De automobi liste kwam op de kruising Torenweg-Reijersweg in Mid delburg in botsing met de auto van een 55-jarige Middel burger. Die verzuimde de vrouw voorrang te geven. De vrouw is met nekklachten naar het ziekenhuis overge bracht. De auto's raakten flink beschadigd. VLISSINGEN - Een zestienjarig meisje is zaterdagmid dag rond twaalf uur lichtgewond geraakt bij een aanrij ding op de Hogeweg in Vlissingen. Het meisje, dat op een brommer reed, werd op de kruising met de Adriaen Brouwerlaan aangereden door een auto- "mobiliste. De auto kwam van rechts. Het meisje viel tegen een geparkeerde auto. Ze hield een zere knie over aan het ongeval. OUDELANDE - Aan de Zuidpolderdijk bij Oudelande zijn zaterdag aan het eind van de middag drie vaten met een tot nu toe onbekende inhoud gevonden. De brand weer heeft ze geborgen. Volgens de politie duurt het nog twee tot drie weken voor bekend is wat voor stof er in de vaten zit. Vorige week donderdag werden bij Rilland ook al vaten aangetroffen. Dat waren er 22. Ook daarvan is nog niet be kend wat de inhoud was. KAPELLE - De CDA-fracties uit Reimerswaal, Kapelle en Middelburg bieden minister Peijs van Verkeer en Waterstaat vandaag een petitie aan tegen het sluiten van de stations in Krabbendijke, Kapelle en Arnemuiden. Dat doen ze tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Terneuzen. De partij dringt er op aan dat de minister de NS geen toestemming geeft om de drie stations op te doe ken. WAARDE - Bij een eenzijdig ongeval op de A58 bij Waar de is zondagmorgen één persoon gewond geraakt. De man zat in de auto bij een 31-jarige man uit Borsele, die in wilde halen, maar in eerste instantie niet in de gaten had dat hij op dat moment ook al werd ingehaald. Toen hij dat wel opmerkte, stuurde hij in een schrikreac tie terug naar rechts, waarna hij in de slip kwam in op zijn kop in de sloot belandde. De bestuurder en een andere passagier kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. Een derde persoon - een 29-jarige man uit Borsele - brak zijn sleutelbeen. GOES - Zaterdag is tussen 10.00 en 20.00 uur een scoot mobiel gestolen in de stationshal in Goes. De eigenaresse was een dagje weggeweest met de trein. Toen ze 's avonds terugkwam was haar vervoermiddel ver dwenen. door Rinus Antonisse GOES - Minister Peijs (CDA, verkeer en waterstaat) draagt bijna negen miljoen euro bij aan het aanpakken van de spoorlijn- hinder in Goes. Er is nu voldoen de geld - tegen 40 miljoen euro - om het plan voor een half ver diept spoor uit te voeren. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) toont zich zeer verheugd oVer het besluit van de bewinds vrouw. Hij onderstreept dat aan leg van een betonnen bak tussen grofweg Van Hertumweg en Buijs Ballotstraat niet alleen gunstig is voor het verminderen van de geluidhinder die de trei nen veroorzaken, maar ook voor het dempen van trillingen. „Ik ben er hartstikke blij mee", aldus Van Waveren. „De finan ciering is rond. We kunnen nu met spoorwegbeheerder Prorail gaan praten over hoe we het ver der precies gaan doen." 'Hij wil de vaart er zoveel mogelijk in zien te houden. Er is al veel voor werk verricht; zo voert Prorail precisiemetingen uit naar de tril lingen in de woningen langs het spoor. De gedeputeerde geeft aan dat de bijdrage van het Rijk de laat ste is die nog nodig was om groen licht voor het plan te kun nen geven. Eerder stelde ha venschap Zeeland Seaports al 20 miljoen euro beschikbaar, de provincie en gemeente Goes ko men beide met vier miljoen euro over de brug en Prorail is aan de bak voor twee miljoen. Door de spoorlijn half verdiept aan te leggen, zullen er geen (ho ge) geluidsschermen nodig zijn. De bewoners van Patijnweg en Willem Zelleweg profiteren hier van. Daar waar het verdiepte spoor langzaam omhoog komt (onder meer ter hoogte van de Kloetingse Parallelweg) zullen veel minder hoge schermen noodzakelijk zijn. Van Waveren gaat ervan uit dat ter hoogte van de huidige spoor wegovergang tussen Van Her tumweg en De Ruyterlaan een verkeerstunnel wordt aange legd. De gemeente Goes heeft daarvoor al verschillende va rianten op een rij gezet. Blij Wethouder S. van 't Westeinde (WD, financiën) van Goes is 'heel blij en gelukkig' met de toe zegging van Peijs. „Op deze ma nier hebben we een project, we kunnen verder. We komen nog ietsjes tekort, maar daar moeten we nog maar eens goed naar kij ken, dat is wel op te lossen." Minister Peijs haalt het geld uit de met 300 miljoen euro gevulde pot voor zogeheten 'spoorse doorsnijdingen'. Hiermee helpt ze gemeenten om de barrièrewer king van het spoor in stedelijk gebied te verminderen of op te heffen. In totaal kreeg de minister ruim 100 aanvragen. Dat die van Goes bij de gehonoreerde aan vragen behoort, ziet gedeputeerd- de Van Waveren mede als een er kenning dat het om een goed plan gaat. Fietstunnel Hij vindt dat Zeeland trouwens toch niet te klagen heeft. Ook een verzoek van de gemeente Ka pelle om een bijdrage (de hoogte is niet nog bekend) voor een fietstunnel onder het spoor, is toegewezen. „Een kindveilige ontsluiting van de nieuwe Annie M- G. Schmidtwijk komt nu een stuk dichterbij", stelt Van Waveren met genoegen vast. De kosten van deze tunnel naar de wijk Zuidhoek zijn begroot op onge veer 2,5 miljoen euro. MIDDELBURG - Van een bus hokje aan de Baanstraat in Mid delburg is gisteren een ruit ver nield. De melding kwam om 1.00 uur bij de politie binnen. Ter plaatse gekomen troffen agenten een groepje van vijf per sonen aan in de leeftijd van ze ventien tot en met negentien jaar. Drie zijn afkomstig uit Middelburg, een uit de gemeen te Steenbergen en een uit de ge meente Veere. Omdat niemand wilde zeggen, wie de vernieling had gepleegd, werden ze alle vijf aangehouden en overgebracht naar het politie bureau. Daar werd van alle vijf een ver klaring afgenomen waaruit bleek dat een negentienjarige in woner van de gemeente Veere de boosdoener was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11