Sven Kramer ligt op schema Dromen van het shirt van Puskas Directeur: minder clubs in eerste divisie Wielrennen heeft geen imagoprobleem PZC Wüst en Friesinger laten zich naar toptijd schreeuwen Gedroomde finale komt ronde eerder Nederlandse schaatser is ook 's werelds snelste op een laaglandhaan Lee en Lee domineren Scrum minder gewelddadig zaterdag 18 november 2006 door Johan Stobbe BERLIJN - Er staat momenteel geen maat op Sven Kramer. Vo rige week na de World Cup in Heerenveen verkondigde de twintigjarige Fries dat hij dit seizoen alle 5 kilometers wil winnen. Kramer is aardig op weg. Na de 5 kilometers op het NK afstanden en de World Cup in Heerenveen was hij gister avond in Berlijn wederom opper machtig. Met 6.09,78 bleef hij slechts een seconde verwijderd van zijn eigen wereldrecord. Aan het wereldrecord had Sven Kramer voorafgaand aan de ra ce geen moment gedacht. En ook tijdens de race niet. „Pas drie rondjes voor het einde hoor de ik van Gerard Kemkers dat ik op het schema van het wereld record zat." Maar 6.08,78 bleef uiteindelijk buiten bereik. Bij zijn recordrace trok Kramer zich in de slotronden op aan zijn opponent Carl Verheijen, deze keer moest hij het alleen doen. Maar de beslissende seconde ver loor hij daar niet door. „Dit was echt het maximaal haalbare", zei de winnaar eerlijk. Hap voegd, moeten ze dat overal maar doen. Maar als je naar de andere tijden kijkt, komen die aardig overeen met wat er vori ge week in Heerenveen werd ge reden. Ik ben deze week gewoon een stuk sterker geworden." Zo sterk dat er weer een (offi cieus) wereldrecord achter zijn naam staat. Veel waarde hecht te Kramer er niet aan. „Het is een wereldrecord laaglandbaan, maar je hebt er niets aan. Er is maar één wereldrecord en dat is dat van mij." Meer genoegdoening haalde hij uit het enorme gat dat hij sloeg op de concurrentie. Nummer twee Carl Verheijen gaf zeven se conden toe, wereldkampioen all round Shani Davis zag de kloof groeien naar een kwart minuut. „Dat is gaaf, daar geniet ik van", zei Kramer. Verheijen wilde niet veel zeggen over de superrace van zijn TVM-ploeggenoot. „Ik heb de rit niet helemaal gezien, want ik moest meteen erna rijden. Hij rijdt een geweldige race, ik iets minder. Dan krijg je dit gat. Maar dat ga ik dit seizoen nog dicht rijden", zei hij strijdvaar dig. Kramer hoeft zich daarover vooralsnog geen zorgen te ma ken. Hij rijdt dit weekeinde nog een 1500 meter en een ploegen- achtervolging en daarna stapt hij even van het ijs. „Donderdag vertrekken we naar Lanzarote. Veel fietsen en krachttraining." Vlak voor het NK allround van eind december is de wereldre cordhouder terug in Nederland. Stiekem hoopt hij dat toernooi niet te hoeven schaatsen. „Maar het is niet aan mij om mensen aan te wijzen voor het EK all round." GPD In de vorm die Kramer gisteren etaleerde, komt het doorbreken van de zes-minutengrens dicht bij. „Dan moet er nog een aardi ge hap af. Maar ik zeg niet dat het onmogelijk is. Als ik zo rijd in Calgary of Salt Lake City dan zal het nog harder gaan." In Ber lijn ging het al erg snel. Op drie van de vier afstanden werden gisteren baanrecords ge schaatst. Meteen kwam de dis cussie weer op gang over de toe voegingen die ijsmeester Karl Heller zou gebruiken om zijn ijs sneller te krijgen. „Er is een ge heim", zei Heller. „Maar dat ga ik natuurlijk niet verklappen. Ik gebruik geen andere ingrediën ten dan de ijsmeester in Heeren veen. Het gaat om de 'finetu- ning'. Maar olie is het zeker niet, dat is gif voor het ijs." Kramer vond het allemaal pri ma. Hij haalde zijn schouders op. „Als er dingen worden toege- BERLIJN - De Koreanen heb ben gisteren in Berlijn bij de World Cup de dienst uitge maakt op de 500 meter. Kyou-Hyuk Lee won de sprint in 35,08 seconden, Kang-Seok Lee werd tweede in 35,21. Jan Smeekens was met 35,46 op de zevende plaats de beste Neder lander. Het onderlinge duel tussen Er- ben Wennemars en Gerard van Velde werd beslist in het voor deel van Van Velde. Zijn 35,75 was goed voor een elfde plek, Wennemars werd dertiende in 35,80. Jan Bos en Lars Elgersma (36,01) deelden de zeventiende stek. ANP DEN HAAG - Met ingang van 1 januari komend jaar wordt het rugby een stukje minder geweld dadig. De Internationale Rugby bond (IRB) heeft gisteren beslo ten om de scrum zo te reorgani seren, dat de twee blokken van acht spelers niet langer in el kaar kunnen rammen. Bij het begin van de scrum ra ken veel spelers geblesseerd. De huidige regel is dat de blokken zich voor de scrum formeren, waarna de scheidsrechter aan geeft dat ze elkaar mogen ra ken. In de praktijk betekent dit een forse dreun op de schouders en nekwervels van de drie voor ste spelers in de twee blokken. Vanaf 1 januari moet de schok achterwege blijven. Volgens Syd Millar, voorzitter van de IRB, moet op deze manier het aantal blessures fors teruglo pen. Millar benadrukte wel dat rugby een sport blijft „waarbij de fysieke confrontatie een es sentieel element is ."GPD door Roel Wiche SITTARD - Drie keer stond de Sit- tardse ex-international Jan Notermans oog in oog met Ferenc Puskas, de giste ren op 79-jarige leeftijd overleden ma giër uit Hongarije. En drie keer hapte hij naar adem. „Die benen konden wer kelijk alles." Wat had hij graag dat shirt willen sco ren. Het magische 'blanco' van Real Ma drid, met een kroon op de plek van het hart. En op de rug nummer 10, voorbes temd voor de allergrootsten. Jan Noter mans, nu 74 jaar, had na afloop van de voetbalshow Real Madrid-Fortuna'54 eind jaren vijftig een moord willen doen voor een relikwie van Ferenc Puskas, één van de grootste voetballers aller tij den. Maar het mocht niet. „Shirts waren in die tijd veel te duur. Doodzonde. Hij gaf me na afloop een hand en zei in gebroken Duits 'schönes Spiel'. Ik was blij dat ik nog overeind stond." Driemaal in zijn carrière kreeg de 25-voudige international de monumen tale opdracht om de Hongaar met het gouden linkerbeen te schaduwen. Noter mans zag voor het eerst een glimp van Puskas in Boedapest, niet lang voor de bloedige opstand van 1956. De Limburg se middenvelder, in Hongarije met een Nederlandse selectie, had het gevoel dat hij in het oog van een cycloon was be land. Als rechtsbinnen trof hij uitgere kend het idool van de zwaar onderdruk te Hongaren. „Puskas was toen al een held, dat merk te je aan alles. Voetbal was bij uitstek de sport die het volk verenigde. In het veld zag ik pas hoe grandioos hij was. Een fantastische linkspoot en een gewel dig scoringsdrift. Die benen hadden werkelijk alles." De Hongaarse tove naar (85 interlands, 84 goals) vluchtte begin 1957 naar het westen, waar hij werd opgepikt door Real Madrid, des tijds het beste clubteam ter wereld. Na de gewonnen Europacup-finale tegen Stade Reims stuurden de Spanjaarden een invitatie naar Fortuna'54, de vrij buitersclub uit Geleen die met vier Ame rikaanse sleeën door Europa toerde om lucratieve oefenwedstrijden te spelen. Fortuna nam de uitnodiging gretig aan en Notermans brak het zweet al uit. Di recte tegenstander: Ferenc Puskas. Tegenhouden „Er zaten zeker 70.000 toeschouwers in het stadion. Real had een dodelijke lin kervleugel met in het midden Puskas en voorin Gento, die de honderd meter in tien seconden liep. We durfden niet eens aan aanvallen te denken, we waren alleen bezig met tegenhouden. Mijn ge luk was dat ik behoorlijk snel was. Daardoor kon ik de schade corrigeren als Puskas weer eens uitpakte." Het Dreamteam uit Madrid won met 3-0 en nodigde niet lang daarna Fortuna nog maals uit voor een galashow: 8-3. Na af loop zaten spelers van beide teams aan een copieus banket en zou Fortuna-ve- dette Faas Wilkes, terwijl hij 'Viva Es- pana' gilde, de champagne door de zaal hebben gespoten. Ongetwijfeld tot ge noegen van Puskas, qua postuur een ai mabele bourgondiër. Notermans: „Faas was tot alles in staat. Helaas kon ik niet zien hoe de spelers van Real reageerden. We zaten allebei apart." Na afloop van het banket kregen de avonturiers uit Geleen een spetterende gage voor de trip naar Madrid: vijftig gulden. Maar veel liever had Noter mans dat maagdelijk witte shirt gehad, het shirt van Ferenc Puskas. „Doodzonde dat het niet mocht." GPD door Paul Bosman VEENDAM - De eerste divisie moet uit minder clubs gaan be staan. Dat is de mening van Edwin Lugt, directeur van de CED, de coöperatie van eerstedi- visieclubs. Hij vindt dat er mo menteel te veel clubs zijn die am bitieloos meevoetballen, die fi nancieel niet sterk genoeg zijn en die niet kunnen bogen op een solide achterban van sponsors en supporters. Lugt kwam tot zijn bespiegelin gen tijdens een forum in de spon sorruimte van BV Veendam, de club die met een begroting van 1,6 miljoen ruim onder het ge middelde van de eerste divisie zit. Dat staat op 3 miljoen. Lugt vergat echter niet op te merken dat BV Veendam wel degelijk ambitie heeft die hij bij andere clubs niet ziet. „En als je blijft toestaan dat clubs geen ambitie hebben om de eredivisie te halen, dan gaat dat op den duur ten koste van de kwaliteit." De meerderheid van de CED is, zegt Lugt, is voor terugdringing van het aantal eerstedivisie- clubs. „De groei naar twintig clubs heeft uiteraard bijgedra gen aan de huidige discussie. Ie dereen ziet wel in dat er iets moet gebeuren, maar voor indi viduele partijen is het niet gun stig natuurlijk. Dan is het als sa men met de kalkoen het kerstdi ner samenstellen." Het inkrim pen van de eerste divisie hoeft niet per se te leiden tot het op heffen van een club. Heel druk Lugt merkte bijvoorbeeld op dat Stormvogels/Telstar en Haarlem wellicht zouden kun nen fuseren en wees ook op de provincie Noord-Brabant. „Het is een gegeven dat het daar met negen betaaldvoetbalclubs heel druk is." Behalve het inkrimpen van de eerste divisie streeft De wielersport heeft een imagopro bleem, wordt gezegd. De (ver meende) dopinggevallen vallen als rij pe appelen uit de boom, terwijl massale schorsingen en andere straffen voorals nog uitblijven. Sterker nog, het lijvige dopingpeloton van 'Operación Puerto' mag weer lekker gaan koersen en met de afgezette Tourwinnaar Floyd Lan- dis lijkt het dezelfde kant op te gaan. Wat moet er gebeuren om de populari teit van het wielrennen de nek om te draaien? De wielersport is zijn geloof waardigheid al jaren kwijt. Iedereen ziet de rook aan alle kanten uit het cy- clisme slaan, maar niemand ziet (of wil zien?) waar de brand woedt. Dat zou je een imagoprobleem kunnen noemen. Maar goed beschouwd is het dat niet. Het is gewoonweg het imago van de wielersport. Al jarenlang. Het zal ook altijd het imago blijven van de sport. De tegenaanval van de innova tor Bjarne Riis ten spijt. De Deense ploegleider van CSC zadelt zijn eigen renners komend seizoen op met zo'n 800 extra dopingcontroles; dat is onge veer 25 per renner. Indachtig de soap rond zijn gewezen oogappel Ivan Basso neemt Riis nu zelf het heft in handen om zijn renstal schoon te houden. Het is een lovenswaardig initiatief, ook al komt het van een oud-renner aan wiens Tourzege van 1996 nog altijd een dopingluchtje hangt. Maar welke ren ner in de voorhoede van het peloton is nog nooit in verband gebracht met do ping? Winnen lijkt per definitie ver dacht in wielerland. Voorbeelden te over, uit alle tijden: van Floyd Landis tot Tommy Simpson, van Lance Arm strong tot Michel Pollentier. Juist dat gegeven illustreert dat de wie lersport niet zozeer een imagoprobleem Lugt ook nog steeds degradatie uit de eerste divisie na. De daar onder te vormen topklasse lijkt niet van de grond te komen, maar de CED-directeur liet we ten dat hij de indruk heeft dat er een aantal zondagclubs is dat toch wel voelt voor een topklas se. Lugt bepleitte ook een ver sterkte degradatieregeling voor de eredivisie. „Voor een betere doorbloeding van het betaald voetbal", lichtte hij toe. GPD heeft, maar dat doping al decennialang een onderdeel is van het imago zelf. Do ping en wielrennen willen misschien wel zonder elkaar, maar kunnen dat niet. En dat zal ook nog decennialang zo blijven, zelfs als initiatieven zoals die van Riis navolging krijgen. De do- pingproducten van morgen kunnen van daag immers nog niet getraceerd wor den. Rudy Boogert Gianni Romme geeft zijn pupil Anni Friesinger aanwijzingen inde aanloop naar de 1500 meter in Berlijn. foto Gero Breloer/EPA door Eric de Jager BERLIJN - Anni Friesinger en Ireen Wüst stuwen elkaar al vroeg in het seizoen naar grote hoogten. Opgezweept door hun drukke coaches Gianni Romme en Gerard Kemkers. Wüst brak gisteren tijdens de World Cup in Berlijn het baanrecord op de 1500 meter. Reden voor Friesin ger om een rit later extra gas te geven en het record in het Sport Forum verder aan te scherpen. Friesinger ging door waar ze een paar dagen eerder in Heeren veen mee was geëindigd: win nen. Dit keer mét Gianni Rom me als coach op het ijs. „Lek ker",' noemde de Duitse alles- kunner dat. „Gianni is heel en thousiast. Ik wil geen stille coach langs de baan." Romme, sinds gisteren tegen een onkos tenvergoeding in dienst van de Duitse schaatsbond, ging inder daad druk tekeer bij de kruising en sprong als een wilde op toen zijn pupil als snelste over de fi nish ging. Zo bont als Gerard Kemkers maakte Romme het nog niet. Kemkers schreeuwt zijn schaat sers door de kruising naar de volgende bocht en lijkt daarbij steevast met grootse armgeba ren de goede richting aan te ge ven. Ook Ireen Wüst put d kracht uit. „Het motiveert als er zo'n wilde coach op de kruising staat. Soms let ik zijn technische aanwijzingen vergeet ik dat ik een wedstrijd rijd en aan het verzuren ben. Op de momenten dat het minder gaat, is een coach die zijn mond open doet van belang." Op de 1500 meter leverde desa menwerking tussen Kemkers Wüst een zilveren medaille op Friesinger, Wüst en de Canade se Christine Nesbitt deelden vo rige week in Heerenveen al drie keer het podium. Dit keer schoof de Brabantse een p je op ten koste van Nesbitt, on danks een 'gigantische m op het rechte eind. Bij de 500 meter was er Wüst weinig eer te behalen na drie misslagen achter elkaar in de bocht. „Ik was boos op mezell Ik was van plan een persoonlijk record te rijden, ik wilde voor het eerst in de 38 rijden. 39,16 was niet de bedoeling." Marianne Timmer lijkt op weg naar haar oude vorm. Nadat ze in Assen en Heerenveen. Margot Boer voor moest laten, eindigde ze in Berlijn als beste Nederlandse (38,51) op de 50) meter. Timmer werd vijfde, Boer tiende in 38,95, net voor Annette Gerritsen. GPD van onze sportredactie SJANGHAI - De organisatoren hadden het ongetwijfeld graag anders gezien, maar de twee bes te tennissers ter wereld zullen el kaar niet treffen in de finale van de Masters Cup. Rafael Nadal plaatste zich gisteren als laatste voor de kruisfinales, zodat al leenheerser Roger Federer van daag al op zijn angstgegner stuit. In de acht onderlinge con frontaties trok de Spanjaard maar liefst zes keer aan het lang ste eind. Het is al even geleden dat de twee kemphanen een van hun memorabele duels uitvochten. Op 10 juli van dit jaar boekte Fe derer op het heilige gras van Wimbledon een van zijn twee overwinningen op Nadal. Dat daar tijdens het uiterst lucratie ve slotevenement in Sjanghai een derde zege bij komt, is niet onwaarschijnlijk. Nadal mag dan de enige speler zijn die Fede rer geregeld voor onoverkomelij ke problemen weet te stellen, de twintigjarige linkshander wor stelde de laatste weken nadruk kelijk met zijn vorm. Hij liet net als Federer het laat ste grote toernooi (Parijs) aan zich voorbij gaan en had tot dus verre moeite zijn ritme te vin den in het gigantische Qi Zhong stadion. Zo verloor de jongeling in zijn openingspartij verras send van de Amerikaan James Blake, die de koppositie in de gouden groep daarna niet meer uit handen zou geven. Zodoende kon Nadal zich slechts als num mer twee kwalificeren voor de halve finale en werd een ontmoe ting met Federer onontkoom baar. De nummer één van de we reld maakte zijn status immers volledig waar, door in de rode groep relatief eenvoudig David Nalbandian, Andy Roddick en Ivan Ljubicic onder de duim te houden. Zeker gezien die voorgeschiede nis zal Federer andermaal als fa voriet beginnen aan de halve eindstrijd. Nadal zal daarente gen moed putten uit de vecht lust en veerkracht die hem giste ren op de been hielden tegen Da- videnko. De oerdegelijke Rus - onlangs nog winnaar van het toernooi in Parijs - domineerde het gevecht aanvankelijk en trok de eerste set naar zich toe na een dubbele fout van Nadal. Dat pijnlijke moment had geen effect op het gemoed van de mondiale nummer twee, die vroeg in de tweede set een forceerde en die tot het einde toe instandhield. Ingezwachteld Kort na die setwinst moest Na dal kort worden behandeld aan zijn linkerknie, die door de dienstdoende arts werd inge zwachteld. De Spanjaard er geen hinder van te ondervin den, want hij bleef zoals lopen op iedere bal, hoe schei? die ook werd geslagen. Dat be taalde zich uit bij 3-3, toen Na dal andermaal de service vas Davidenko kraakte. Dat ver schil hield hij vast tot het eind', al moest er een uiterste krachts inspanning aan te pas koraa om de wedstrijd uit te serveren- Na een breakpoint tegen lukt! dat toch. De zege op Davidenko was primeur voor Nadal. De twee zijn na Federer de hoogst schaalde tennissers, maar ston den opmerkelijk genoeg nooit eerder tegenover elkaar. GPD Ferenc Puskas in het wit van Real Madrid. Met deze Spaanse club vierde het gisteren overleden Hongaarse voetbalicoon in de jaren vijftig en zestig zijn grootste succes sen. Inzet: Puskas in recenter jaren. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 74