PZC Verzet tegen levende kerststal Zondag geopend ZONDAG GEOPEND Bmgman Ze weten niet meer wat werken is Kerkje in de schijnwerpers dierenbescherming vraagt aandacht voor os, ezel en schapen Inwoner Zaamslag alsnog de cel in Beelden van winters Hulst Streep door plan zeejachthaven zeeuwse almanak Stoomboot WINTERBANDEN ACTIE ÉÊm Wij geven u de helft cadeau! Louis Hemelaar Hardrijdster is rijbewijs kwijt ®ppzcjn' c.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 18 november 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring verklaarde gisteren een bezwaarschrift van een 50-jarige inwoner van Zaamslag ongegrond. De man moet alsnog 56 dagen gevangenisstraf uitzitten, omdat hij volgens de politierechter alle kansen heeft verspeeld op een werkstraf. De man was vorig jaar juni veroordeeld tot 150 uur werkstraf. Daarvan had hij er 38 uur gewerkt. Omdat hij zijn afspraken met de reclassering niet na kwam, werd de werkstraf als mislukt beschouwd. De offi cier gelastte daarop omzetting van de taakstraf in een ge vangenisstraf. Daartegen maakte de Zaamslaggenaar be zwaar. De politierechter confronteerde de man met het verslag van de reclassering, waaruit bleek dat die reke ning had gehouden met de lichamelijke beperkingen van de man en veel geduld met hem had gehad. Een reclasse- ringsmedewerker zei dat de man aangepast werk was aan geboden, maar dat hij het snel liet afweten. Daarbij had de Zeeuws-Vlaming de indruk gewekt zich liever bezig te houden met zijn hobby (vogels). HULST - Het Hulster bezoekersmanagement wil tijdens de kerstmarkt in Hulst een expositie houden met foto's van Hulst in de winter. Daarvoor is bezoekersmanager M. de Bruijn op zoek naar geschikte beelden. Bijvoor beeld een foto van de stadswallen onder een witte deken, of andere 'sprookjesachtige' kiekjes. Iedereen kan (digita le) foto's aanleveren. De mooiste worden uitvergroot en op A4-formaat tentoongesteld in Postart, het voormalige postkantoor aan de Minderbroederstraat. Foto's kunnen worden afgegeven in het 's-Landshuis, per post worden gestuurd of digitaal worden aangeleverd via bezoekersmanagement@hulstnet.nl. De kerstmarkt duurt van vrijdag 8 december tot maandag 11 december. MIDDELBURG - Er komt geen zeejachthaven tussen Westkapelle en Domburg. Dat heeft de gemeente Veere gisteren bekendgemaakt. Volgens wethouder J. Bostelaar (PvdA) zijn de provincie en het waterschap het met de ge meente eens dat een jachthaven in dat gebied niet past. „Als daar een jachthaven komt, wordt het hele karakter van de kust aangetast. We hebben voor dat gedeelte juist gekozen voor de ontwikkeling van natuur. Aan de zuid-westkust van de gemeente is toeristische ontwikke ling wel mogelijk." Dat de jachthaven niet ten noorden van Westkapelle mag komen, wil niet zeggen dat de ge meente de deur definitief dichtgooit. „Het is misschien mogelijk om een zeejachthaven te maken aan de zuidkant van Westkapelle", zegt Bostelaar. „Alleen is dat nautisch moeilijk. De haven zou daar te dicht bij de vaargeul ko men te liggen." Advertentie van 1.00 tot 17.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom. Van 12.00 uur tot 18.00 uur Breda, Kruisvoort 32 Woonboulevard, Telefoon 076-5202058 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 KEUKENS BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMAN ,8 fc Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels'voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! In Hulst zijn ze volop bezig met het inrichten van het lo geeradres voor Sinterklaas. Er zijn al heel wat persoonlij ke spullen van de Sint uit Spanje overgekomen om hem het echte 'thuisgevoel' te ge ven; een grammofoon en een authentieke oude Triumpf typmachine bijvoorbeeld. En een pakje sigaretten. Par don? Ja echt, maar dat iverd snel verstopt. „Ach", zei een fotograaf van deze krant „Het is toch algemeen bekend dat de Sint een behoorlijk versla vingsprobleem heeft? Waar om zingen we anders al jaren: Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje iveer aan. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes De vrouw werd rond acht uur betrapt op de N61 bij IJzendij- ■ke, toen ze 134 kilometer per uur reed. De maximumsnelheid op die weg is tachtig. De gevel die verlicht wordt, stamt uit de 13e eeuw, toen het pand gebouwd werd als kloosterkapel door de monniken van Ter Duinen. (Advertentie) Vin 17/11 t/m 25/11 200Ó bij aankoop van een occasion boven 4.500,- setwinterbanden incl. velgen Autobedrijf GRATIS! autobedrijf koppejan Oomburg 0118 - 58 14 87 www.autokoppejan.nl door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Als ouderwetse klokkenluiders trok ken wethouder Clen de Kraker van Hulst en dorpsraadslid Wil ly Sponselee gisteravond aan het klokkentouw van het protes tants kerkje in Kloosterzande. Met het luiden van de klok werd tegelijkertijd de buitenver lichting ontstoken, waardoor het authentieke bedehuisje 's avonds een feeërieke uitstraling krijgt. H et plaatsen van drie schijnwer pers aan de oostzijde van het kerkje is een initiatief van de plaatselijke dorpsraad. Eerder al zette de raad de plaatselijke molen in het licht. En nu dus het kerkje in het bos aan het Hof te Zandeplein. Willy Spon selee is de grote animator van dit karwei, vertelde Tjarda Scha kelaar van de dorpsraad. „De realisatie ging over heel wat hobbels. Het kerkje staat op natuurhisto rische grond. Er moesten heel wat wetten aangepast worden. Sponselee beet zich echter als een pitbull vast in de wirwar van vergunningen." Door het kappen van struikge was is het verlichte kerkje nu zo wel langs de Hulsterweg als van af het Hof të Zandeplein goed te zien. In de volksmond praten inwo ners van Kloosterzande nog steeds over de Nederlands Her vormde kerk. De voormalige Ne derlandse Hervormde gemeente Hontenisse is onlangs met de zelfde geloofgemeenschap in Hulst gefuseerd tot de protes tantse gemeente Oosthoek. Het gebouw dateert uit het mid den van de 13e eeuw en is oor spronkelijk als kloosterkapel door de monniken van Ter Dui nen gebouwd. De oostgevel, die nu in het licht staat, stamt uit die tijd. foto Camile Schelstraete In de kerk is vandaag van 13.00 tot 17.00 uur een wintermarkt te bezoeken, waar zelfgemaakte spullen worden verkocht. De op brengst komt ten goede aan het restauratiefonds van de kerk. De binnenzijde van het gebouw is hoognodig aan een verfje toe. Ook staan aanpassingen voor de brandveiligheid op de rol en moet het loodwerk in de dakgo ten vernieuwd worden. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze Website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - het alfabet vaii Zeeland Advertentie Zaterdag 18 november: TIVOLI productshow! TIVOLI produceert eigenzinnige producten die een toonbeeld van eenvoud zijn en daarnaast prachtig klinken. BANG OLUFSEN Loewe Bose Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 567614 www.binnenuit.nl door René Hoonhorst ZAAMSLAG - „Zonder bond ben je niks." Zo, die uitspraak staat. En Jaap Willemsen uit Zaamslag verklaart er gelijk mee waar om hij levenslang lid blijft van Bondgeno ten FNV. Voor Willemsen, geboren en getogen 'op Zaamslagveer', was het niet meer dan lo gisch dat hij lid van een bond werd op zijn zeventiende. Eerst nog even bij de christelij ke bond, maar een jaartje later al bij de 'rooie bond'. Het hoorde een beetje bij de NSM, de Sluiskilse kunstmestproducent, en het was 1931, midden in de crisistijd. Willemsen (94) heeft heel zijn leven maar één partij gekend: die van Drees en Den Uyl. Wouter Bos kan ook weer op zijn stem rekenen. Hij werkte tot zijn 63ste 'in de ploegen'. En hij ging alleen twee jaar eerder met pen sioen omdat hij een ongeluk kreeg en een dokter vond dat hij lang genoeg had ge werkt. Werken is trouwens een werkwoord dat mensen tegenwoordig niet meer zouden mogen gebruiken. „Want ze weten helemaal niet meer wat werken is. Acht uur per dag en heel veel vrije dagen. Dat kenden wij vroeger niet." De teloorgang van het werken, is natuurlijk mede te.danken aan de bond. En daar wilde Willemsen toch wel even bij stilstaan. Allersterksten Zoals het hem ontroerde dat districtsbe stuurder Pieter Hazelager de 'gouden speld met rodium' had meegenomen naar verzor gingshuis De Molenhof, waar Willemsen sinds een jaar woont. Het insigne met ro dium (voor 75 jaar lidmaatschap) is tenslot te alleen voor de allersterksten weggelegd. Hazelager mocht 's avonds in de Brouwzae- le op het Businesspark nog 130 leden in het zonnetje zetten, omdat ze een jubileum vier den. Vijftien mensen vierden hun diaman ten jubileum, 44 herdachten hun gouden lid- Vakbondsbestuurder Pieter Hazelager speldt Jaap Willemsen de 'gouden speld met rodium' op, het insigne voor de allersterksten. foto Camile Schelstraete maatschap, 36 mensen zijn al veertig jaar lid en 35 FNV-leden zijn al 25 jaar bij de bond. Ook de Bouwbond van de FNV viert dit weekeind feest in Zeeuws-Vlaanderen. In het dorpshuis van Vogelwaarde werden gisteren 21 leden onderscheiden. Van hen vierde één lid zijn zestigjarig jubilieum. Ze ven feestvarkens zijn al vijftig jaar aangeslo ten, tien mensen veertig jaar en drie een kwart eeuw. Vanavond in Hulst huldigt FNV Bouw nog eens negen leden, van wie er één zestig jaar lid is. Drie jubilarissen vieren hun gouden en vijf hun robijnen lidmaatschap. DZENDIJKE - Een 49-jarige au- u:Eüï tomobiliste uit de gemeente u Hulst moest gisteravond haar rij- n Si. bewijs inleveren. JUS,B ,n dï ntekc-, TERNEUZEN - De Dierenbe- scherining roept gemeentebestu ren op geen toestemming te ver- isyf! lenen voor het opzetten van tnil kerststallen met levende dieren. 'De tijdelijke huisvesting van de beesten, die de kerstsfeer bij het winkelend publiek moeten ver is vaak provisorisch en veel te veel stress bij de dieren, aldus de vereni- .dierenbescherming vraagt |feplaatselijke afdelingen in het jand extra alert te zijn op het ge bruik van dieren in kerststallen. Gemeentebesturen zouden aan- vragen moeten weigeren. In de standaardbrief die de lokale af delingen daarvoor kunnen ge bruiken, wordt expliciet verwe naar incidenten rond kerst- lallen, zoals de brand in Prin twee jaar geleden. Twee schapen konden toen met iiuilp van passanten ternauwer nood ontsnappen uit de aange- kerststal. Ook noemt de vereniging de kerststal in Don- waar ook geprobeerd is brand te stichten. Beschut •Voorzitter A. Eefting van de Zeeuws-Vlaamse Dierenbescher ming geeft gehoor aan de lande lijke oproep. Haar organisatie 'ioudt levende kerststallen in de nauwlettend in de gaten. Daarbij let de Dierenbescher- name op de aanwezig heid van voldoende drinkwater en voer. Ook is het belangrijk dat de die ren beschut staan. Eefting be aamt het risico dat dieren ge- door Peter Oggel Raymond de Frel strest raken. „Het plezier van de mens mag niet prevaleren boven het welzijn van het dier. Dat is ook strijdig met de kerstgedach te", aldus Eefting. De gemeente Sluis heeft inmid dels drie vergunningen verleend voor kerststallen in Groede, Oostburg en Aardenburg. „Daar in hoeft niet vermeld te worden of er levende dieren worden ge stald, maar in het verleden was dit wel het geval", zegt gemeen tewoordvoerster M. Reinhoudt. „Burgemeester Sala zal de op roep van de Dierenbescherming bestuderen, maar tot nu toe heb ben wij nog nooit klachten ge had over het welzijn van dieren in kerststallen. De eigenaren zijn doorgaans zuinig op hun beesten." Bij de gemeente Hulst is tot nu toe één aanvraag binnengeko men om tijdens de kerstmarkt le vende dieren in de Hulster bin nenstad te gebruiken. „Het gaat dan niet om een traditionele kerststal, maar om een aantal elanden", zegt gemeentewoord voerster M. van Bunder. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag. „Maar het college verleent al leen een vergunning als het wel zijn van de dieren kan worden gegarandeerd." Waar het centrum van Terneu- zen in het verleden ook vaak een stal had met onder andere ezels en schapen, staat zoiets dit jaar niet op het programma. Woordvoerder D. Timmers: „De vraag of wij het met de opvat ting van de Dierenbescherming eens zijn, is dus niet aan de or de. En als dat wel zo was, is het aan de politiek om te antwoor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67