jpfMr Britten lanceren site gezochte pedofielen Abou Jahjah vocht niet in Libanon maar zat bij mama V! IhVSiff" Ontvoerde Amerikaan uit konvooi gedood in Irak Nasa oefent afweren inkomende asteroïde Afrikaanse Republiek vraagt om hulp tegen invallen uit Soedan 5 Vrouw legt gewonde baby voor wiel van auto Beloning voor daten in Singapore Studie: eigenaar pitbull agressief Tsunami-slachtoffers nog dakloos Ex-dictator beticht van moord Overstromingen in Afghanistan Veldslag over aantje eist lijftien levens ]'ocr het eerst landelijk op internet Klimaattop van 5 Nairobi eindigt Jin teleurstelling Australië stuurt troepen naar archipel Tonga zaterdag 18 november 2006 Advertentie Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800-0231 231 (gratis) Het Britse leger verscherpt zijn patrouilles in Basra na een aanval op een konvooi een dag eerder. foto Haider al Assadee/EPA door Akijn Visser BERLIJN - De Duitse politie heeft gisteren een vrouw opge pakt die haar zwaargewonde ba by voor een wiel van een gepar keerde auto had gelegd. Een op lettende burger wist net op tijd te voorkomen dat de kleine werd overreden. Het incident deed zich donder dag voor in een oostelijk stads deel van Berlijn. Een vrouw die op straat liep hoorde opeens zacht babygejammer. Tot haar ontzetting lag er een zuigeling voor het achterwiel van een per sonenauto. Het zes maanden oude jongetje was levensgevaar lijk gewond aan zijn hoofdje, waarschijnlijk door mishande ling. en moest een spoedoperatie ondergaan. De zuigeling ver keert nog in levensgevaar. De eigenaar van de wagen arri veerde kort nadat de kleine was weggehaald. Hij zou vrijwel ze ker de baby hebben overreden bij het wegrijden. De 22-jarige moeder kon giste ren worden getraceerd na een tip van een bankmedewerker die de vrouw via een opsporings bericht had herkend. De vrouw bleek in dezelfde straat te wo nen. Over haar motief is nog niets bekend. ANP SINGAPORE - Singapore geeft zijn inwoners geld om meer kinderen te krijgen en spoort mensen aan vaker af spraakjes met elkaar te maken en uit te gaan. De autoritei ten van de stadstaat willen zo het snel slinkende inwoner tal opkrikken. Uit een onderzoek van de condoomfabrikant Durex bleek onlangs dat de inwoners van Singapore maar weinig aan seks doen, op een lijst van 41 landen nam het de op een na laatste plaats in. In een ultieme poging hierin verande ring te brengen, treedt de regering nu op als koppelaar. Projecten die tot doel hebben vrijgezellen met elkaar in contact te brengen, worden voor 80 procent gesubsidi eerd, tot en maximum van 32.000 dollar. Met als motto 'Romancing Singapore' is een speciale web site opgezet waarop geïnteresseerde instanties en particu lieren zich kunnen melden. GPD/RTR CINCINNATI - Zo baas, zo hond. Geldt de viervoeter als gemeen, dan is de kans groot dat ook zijn eigenaar niet deugt. Dat blijkt uit een studie onder 335 hondenbezitters in het Amerikaanse Ohio. Bazen van rassen als pitbulls en rott weilers blijken gemiddeld veel meer op hun kerfstok te hebben dan eigenaren van zachtaardigere honden. Elke baas van een agressieve hond had minstens één aanvaring met justitie, van verkeersovertreding tot veroordeling voor een ernstig misdrijf. ANP BANDA ATJEH - Zeventigduizend Indonesiërs die op tweede kerstdag 2004 alles verloren door de verwoesten de tsunami hebben nog altijd geen vaste woning. Zij zitten nog steeds in noodopvangwoningen en moeten dringend elders ondergebracht worden, meldde de hulpor ganisatie Oxfam gisteren. „Het tempo van de reconstructie wint aan snelheid, maar men moet ons verzekeren dat niemand wordt vergeten", aldus directrice B. Stocking. ANP/AFP MONTEVIDEO - Justitie in Uruguay heeft een aanklacht opgesteld en een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de oud-dictator Juan Maria Bordaberry. De gewezen sterke man van het Zuid-Aunerikaanse land wordt samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken Juan Carlos Blanco gezocht wegens moord. Plet tweetal zou in 1976 betrokken zijn geweest bij het uit de weg rui men van juntategenstanders in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Uruguay zuchtte tussen 1973 en 1985 onder een militaire dictatuur. ANP/DPA HERAT - Zeker 47 mensen hebben in het westen van Af ghanistan de dood gevonden door overstromingen. Een zestigtal anderen wordt vermist, meldde het ministerie van Volksgezondheid gisteren. Zware regenval is de oor zaak van de overstromingen in de provincie Badghis. Dor pen zouden zijn weggespoeld en onder de slachtoffers zou den veel kinderen zijn. ANP/AFP door Akijn Visser BASRA - Een Amerikaan die gisteren samen met drie landgenoten en een Oostenrijker was ontvoerd door opstandelingen in Irak, is dood aangetroffen. Dat heeft de Iraakse gouverneur in Basra laten weten. Een Iraakse politiefunctionaris meldde eerder dat meesten inmiddels vrij zijn. Het konvooi reed over de weg die loopt vanuit Koeweit naar het noorden van Irak, en die Amerikanen en Britten streng bewaken. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Irak zei gisteren dat de vrachtwagens mogelijk staande werden gehouden bij een valse controlepost die door de opstandelingen was opgezet. ANP/RTR ioze redactie buitenland [flN)EN- In Groot-Britannië is jisteen een webstek geopend set en lijst van meest gezoch- if pdofielen. Het is voor het (as-dat op een landelijke site ptdfielen met foto en met tan en toenaam worden ver- oeL. ffl kunnen zich nu nergens -jr verstoppen", aldus direc- jiJ. Gamble van initiatief ne ig CEOP, de organisatie die •a richt tegen de exploitatie kinderen. Op de site komen gegevens van pedofielen die jh volgens de instantie niet ge riskeerd hebben bij het natio- j e register van zedendelin- (jnten en de politie niet inlich- over hun verblijfplaats. Dit ^dtin principe al als een over ling. 5 gezochte mannen zijn alle- jal ooit veroordeeld voor sek- handelingen met kinde- jn, maar zij hebben hun straf uitgezeten. Voorheen pu- rde de politie op zijn site UCKNOW - Een ruzie tussen nee families in India over het echt van overpad op een dorps- wntje, heeft gisteren aan vijf mensen het leven gekost. jens de politie waren acht van de slachtoffers onschuldige 1iorpsbewoners, die tussenbeide 1 Lbeerden te komen in de vete. i|De twee families gingen elkaar met geweren, bijlen en ij- leren staven. De eerste keer dat paadje een van de familiele- het leven kostte, was in ANP/RTR doorUesbeth Buitink LONDEN - Een asteroïde stormt nut een snelheid van 15.000 kibmeter per uür op de aarde af in dreigt in te slaan. De Amerkaanse ruimtevaartor ganisatie Nasa stuurt een be mande vlicht naar de asteroïde, die de rumterots een zetje geeft ui onze ilaneet redt van een ze kere onrergang. Het kliikt als het script voor ftn Hdlywood-film, maar de tsschouwt een mogelijke asteroïle-inslag als een serieuze bedrei.ing voor de aarde. Daar om wi de organisatie onderzoe ken c menselijk ingrijpen in een degelijk geval mogelijk is. Het Iven op aarde is waar- schijilijk al twee keer eerder vrijwil uitgeroeid door de in slag an een gigantische meteo riet. )eskundigen houden er re ken® mee, dat de aarde nog eensin botsing komt met een ruimerots. De keine asteroïde Apophis be vind zich bijvoorbeeld in een baan die het rotsblok in 2036 bij de aarde brengt. Wanneer een grote asteroïde van een miljard ton zou inslaan in de aarde, zou dat vergelijk baar zijn met de explosie van een waterstofbom van 50.000 megaton. Wanneer de ruimte rots voor de inslag zou worden verpulverd met een kernraket, zou dat een grote hoeveelheid kleine rotsen opleveren die nog altijd op de aarde afdenderen. Daarom denken wetenschap pers dat het beter zou zijn de koers van het hemellichaam te wijzigen. Dat zou kunnen door de absorptie van licht en warm te van de asteroïde te beïnvloe den met spiegels en lichten. Een astronaut zou de asteroïde een zetje kunnen geven door er een apparaat op te plaatsen dat iets afvuurt, waardoor een terugslag ontstaat en de asteroïde de ande re kant op beweegt. Tot nu toe is het onmogelijk een astronaut zo ver de ruimte in te sturen. Daarvoor zou een speciale raket nodig zijn, die vooralsnog alleen op de tekentafel bestaat. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De president van de Centraal Afrikaanse Repu bliek, Bozize, heeft de Europese Unie gevraagd druk uit te oefe nen op de Verenigde Naties om troepen naar de grens met Tsjaad en Soedan te sturen om aanvallen vanuit dat laatste land tegen te gaan. Volgens Bozize is zijn land de af gelopen vijftien dagen aangeval len door 'onbekende elementen' uit Soedan. „Zij hebben steden in het noordoosten bezet en wil len ons een buitenlandse rebel lie opdringen", aldus Bozize, doelend op het conflict in de Soedanese regio Darfoer. Dit conflict dreigt een steeds re- gionaler karakter te krijgen. Zo wel de Centraal Afrikaanse Re publiek (CAR) als Tsjaad heb ben de laatste tijd steeds vaker te maken met rebellen, Arabi sche milities (Janjaweed), ban dieten en vluchtelingen die de grens met Soedan overkomen, dorpen bezetten en dood en ver derf zaaien. Beide landen verwij ten de Soedanese regering de op standelingen te steunen. Khar toem op zijn beurt ontkent, maar hulporganisaties in de re gio zeggen dat de aanvallen van milities in Tsjaad en de CAR gro te overeenkomsten vertonen met die in Darfoer. Tsjaad heeft al aangekondigd de CAR te hulp te willen komen met troepen. Eerder kondigde Tsjaad voor grote delen van het land de noodtoestand af. De VN-functionaris belast met vredesoperaties, J. Guehenno, zei eerder deze week dat de VN overwegen om vredestroepen naar het grensgebied van Soe dan, Tsjaad en de CAR te sturen om de veiligheid van inwoners en vluchtelingen te waarborgen. Laatsgenoemde landen hadden daarom gevraagd. De VN probe ren ondertussen ook het groene licht te krijgen van Khartoem voor de inzet van VN-troepen in Darfoer, waar sinds het begin van het conflict in 2003 al hon derdduizenden mensen om het leven zijn gekomen. GPD/RTR twéé andere gijzelaars waren bevrijd door de politie. Bij die actie zou ook de dode gijzelaar zijn ontdekt. De vijf buitenlanders waren gegijzeld nadat een kon vooi met vrachtwagens waarin zij zaten, was overval len. De aanval had donderdag plaats in het zuiden van Irak, maar werd gisteren wereldkundig gemaakt. Ook namen de militanten negen Irakezen mee, van wie de 'Cl' NAIROBI - De klimaattop in Nairobi heeft een teleurstellen- er' de uitkunst gekregen. Daarover ;a zijn Nederlandse betrokkenen, 'inI onder vie staatssecretaris Van Geel (Milieu), het roerend eens. Dat bliek gisteravond nadat het '®-° internitionale overleg in de hoofdiad van Kenia was afge- rond. *je Demiiisters van Milieu van 165 landei konden het gisteren na twee weken onderhandelen slecbs eens worden over een nieu/e afspraak om in 2008 ver- der e praten over een opvolger -\an iet Kyoto-klimaatprotocol, data 2012 afloopt. Er ras gehoopt op een raam den voor de periode 2013-2017 met afspraken over het terug- dngen van de uitstoot van brcikasgassen. De onderhande- linsdelegaties slaagden daar nie in. Het is de bedoeling dat ooi ontwikkelingslanden als Chna en India na 2013 gehou- de; worden aan maatregelen i; oir de opwarming van de aarde j ieieperken. ANP CANBERRA - Australië stuurt op verzoek van de regering van Tonga troepen naar het eilan denrijk in de Stille Oceaan. Dat heeft premier Howard gisteren verklaard. Ook Nieuw-Zeeland zendt mili tairen naar de archipel, waar in de hoofdstad Nuku'alofa don derdag acht mensen omkwamen bij rellen. Bij de rellen en plun deringen gingen veel gebouwen in het zakendistrict in vlammen op. ANP stad Beiroet. Het Vlaams Belang eiste in juli dat Jahjah, een Liba nees van geboorte, tot persona non grata zou worden verklaard in België. Dit omdat Jahjah vol gens de partij een 'huurling' was die 'in een vreemd leger ac tief was'. Gedoeld werd op Hez bollah. Abou Jahjah zelf heeft tot dusver pertinent geweigerd enig commentaar te geven op de waag of hij nou wel of niet heeft gevochten tijdens zijn be zoek aan Libanon. Op de tweede dag van de oorlog, op 13 juli, schreef hij in een op internet gepubliceerde af scheidsbrief dat hij van België naar Libanon wilde reizen. Ook suggereerde Jahjah dat hij van plan was om mee te vechten te gen Israël. „Wat een mooie dag om te sterven", luidde de slotzin van zijn brief. „Dyab is een man van het woord, niet van de wapenen", stelt vader Khalil, die als profes sor werkt aan de universiteit. „Hij is hier gekomen om morele steun te geven aan zijn familie en zijn land." Alleen al de ge dachte dat haar zoon met Hez bollah heeft meegevochten, doet moeder Ninette, een lerares, grinniken. Op de vraag waar Jahjah zich tijdens de oorlog be vond, zegt ze: „Bij moeder." Hoffelijk Het appartement van Jahjah's ouders is gelegen in een rijk ge deelte van Sidon. Het is inge richt met stijlvolle meubels, schilderijen en volle boekenkas ten. Abou Jahjah lijkt ondertus sen bekender en gevreesder in België en Nederland dan in zijn vaderland. Tijdens een bezoek aan het nieuwe Hezbol- lah-hoofdkwartier in Beiroet - het oude is plat gebombardeerd - zegt een woordvoerder van de Advertentie door Harald Doornbos BEIROET - Het Vlaams Belang hoeft niet langer te eisen dat de voorman van de Arabisch-Euro- pese Liga (AEL), Dyab Abou Jahjah, tot ongewenst persoon wordt verklaard, omdat hij voor Hezbollah gevochten zou heb ben in Libanon. Tijdens zijn re cente bezoek aan dat land gedu rende de oorlog met Israël, heeft de AEL-leider namelijk nooit een wapen gebruikt, laat staan dat hij aan de zijde van de radi cale sjiitische verzetsorganisatie streed. „Dyab is tijdens de oorlog onge veer een maand lang bij ons ge weest in Sidon", zegt de vader van de AEL-voorman, Khalil Dyab Abou Jahjah, gezeten in het familieappartement in de Li banese stad Sidon. „Hij heeft ab soluut niet gevochten", stelt Khalil. En Hezbollah zegt hele maal niets van Jahjah af te we ten. Sidon ligt 30 kilometer ten zuiden van de Libanese hoofd- De ouders van Dyab Abou Jahjah in hun huis in de Libanese stad Sidon. foto Harald Doornbos/GPD groep nog nooit van Dyab Abou Jahjah te hebben gehoord. De man legt uit dat Hezbollah selectief is bij het aannemen van strijders. Hezbollah-strij- ders moeten ook al voor de oor log lid zijn geweest van de club en dienen een uitvoerige militai re training achter de rug te heb ben. „Anders zijn ze alleen maar een gevaar voor zichzelf en anderen." Na onderzoek komt woordvoer der Ibrahim Zaraket met een of ficiële verklaring. „Hezbollah heeft geen enkele informatie be treffende Dyab Abou Jahjah." Ondertussen klinkt in huize Jah jah in Sidon het gepiep van een binnenkomend sms-bericht. Ter wijl moeder Ninette naar haar mobiele telefoon kijkt, zegt ze: „Een berichtje van Dyab, hij voelt zich een beetje grieperig." Beide ouders hebben uitstekend contact met hun zoon en zijn trots op hem. „Hij is een arabi- sche nationalist", zegt de vader. „Dyab komt op voor de belan gen van Arabieren in Europa. Hij heeft weinig op met religie, hij past helemaal niet binnen Hezbollah." GPD al gegevens van pedofielen, maar nu gebeurt dat voor het eerst op een nationale website. Doordat de pedofielen zich niet aan de regels houden, bestaat volgens Gamble het gevaar dat zij opnieuw in de fout gaan. „En dat is niet iets wat het CEOP zo maar kan accepteren", aldus de drecteur. De nieuwe site (http://www.ee- op.gov.uk/wanted) is opgezet volgens hetzelfde concept als de lijst van meest gezochte crimine len, die maandelijks door drie miljoen mensen wordt geraad pleegd. Op basis van die lijst zijn sinds vorig jaar 24 misdadi gers gearresteerd. Op de nieuwe pedofielensite staan op dit mo ment vijf mensen vermeld. Ieder een die een van de mannen sig naleert, wordt verzocht onmid dellijk contact op te nemen met de politie die vervolgens tot 'ro buuste actie' over zal gaan. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5