Sint winkelt steeds vaker online Vrouwen in Frankrijk dragen presidentskandidate op handen PZC PZC De onverstoorbare J.P. Balkenende Socialisten kiezen voor Ségolène Royal Nicaragua schrijft eigen kanaalplan F'j Bestedingen hij internetwinkels met 20 tot 30 procent gestegen h li: 18 november 1956 zaterdag 18 november 2006 Sinterklaas verovert internet. De inkopen voor 5 december worden al lang niet meer alleen in de ivinkel gedaan. Online Sin terklaas-shoppen groeit tegen de klippen op. door Dylan de Gruijl Computerpiet verzuipt in het werk. Sinds Sinterklaas op zijn stoomboot is gestapt, stro men de mailtjes weer binnen. Kinderen zijn blij dat Sint weer komt, ze willen weten hoeveel Pieten hij heeft en ze sturen hun eerste verlanglijstjes. „Na het eerste sinterklaasjour naal op tv kregen we in vijf mi nuten veertig mailtjes binnen." zegt computerpiet, in het dage lijks leven NPS-redacteur Debo- ra van Altena. „Verlanglijstjes worden tegenwoordig in de com puter ingevoerd en en via de mail opgestuurd." Sinterklaas mag dan stokoud zijn, de goedheiligman gaat met zijn tijd mee. Computer en inter net zijn onmisbaar geworden en voor de inkopen loopt hij al lang niet meer tientallen win kels af. De online sinterklaasbe stedingen gaan ook dit jaar weer records breken. „We ver wachten dat het bedrag dat dit jaar tijdens sinterklaas in inter netwinkels wordt uitgegeven 20 tot 30 procent hoger ligt dan in 2005," onderstreept Wijnand Jongen, directeur van branche organisatie Thuiswinkel.org. Het aandeel onlinebestedingen in de detailhandel is overigens nog bescheiden. In de eerste helft van dit jaar werd 3,3 pro cent van het aantal verkochte producten via internet aange schaft. Vorig jaar was dat nog 2,8 procent. Door sinterklaas krijgt de toch al hoge omzetgroei van 25 pro cent bij internetwinkels nog eens een extra zet in de rug. Thuiswinkel.org verwacht dat de internetomzet over 2006 uit komt op een record van zo'n drie miljard euro. „De consu ment vindt kopen via internet niet meer eng," zegt Jongen. „Ze kopen vaker en het uitgege Sinterklaasinkopen bij een winkel wordt steeds zeldzamer. Online sinterklaaswinkelen groeit tegen de klippen op. ven bedrag ligt hoger. Je ziet dat tijdens sinterklaas met na me consumentenelektronica hard gaat, zoals ipods en mp3-spelers, maar ook speel goed." Speelgoedzaken zelf praten niet over hun internetzaken. Die houden ze liever voor zich. Win kelimperium en marktleider Blokker, waartoe Bart Smit en ïntertoys behoren, treedt sowie so vrijwel nooit naar buiten. Toch heeft Bart Smit een uitge breide verkoopsite. Concurrent Toys R Us doet niets aan online verkopen. „Mensen komen naar onze win kels," zegt directeur Caspar Klinkhamer. „Misschien dat we volgend jaar wel met internet verkoop beginnen. Dat kan zo maar veranderen. Maar over on ze strategie vertel ik niets." Wachten met een onlinewinkel is volgens Jongen van Thuiswin- kel.org' niet meer verstandig. De verkopen groeien tegen de klip pen op. „Kopen via internet sluipt in het gedrag van de con sument." Het gemak van internetwinke- len blijft de komende jaren ter rein winnen, is de verwachting. Want wie heeft nog zin om zich voor de kerst- en sinterklaasin kopen door een uitpuilende win kelstraat te wurmen en langs kassa's te vechten? Steeds min der consumenten, merkt ook Blauw Research. Het bureau doet elk half jaar onderzoek naar online koopgedrag onder 1500 internetters. „Het gemak van thuis bestellen en de lagere prijs worden als grootste voor delen genoemd." zegt onderzoe ker Susanne van den Hoogen. „Nu zegt zo'n 40 procent van de mensen nooit iets via internet te kopen, maar dat aantal neemt echt af." Nadelen Nadelen van online inkopen zijn er overigens ook. Consu menten twijfelen nog steeds over de veiligheid bij betalen en ze schrikken nogal eens van de verzendkosten die extra in reke ning worden gebracht. Toch is de opmars van online winkelen niet te stuiten. Van alle Neder landers heeft 44 procent boven foto David van Dam/GPD de zestien jaar al eens iets via in ternet gekocht. Met sinterklaas voor de deur zal dat percentage dit jaar alleen verder stijgen. Computerpiet kan zich ook niet aan die indruk onttrekken. Kin deren kunnen al niet meer zon der computer. Ze mogen Sinterklaas nog wel een ouderwetse brief schrijven, maar e-mailen veel liever. „Net zijn er weer tien binnengeko men," zegt ze. „En dat terwijl bijna alle kinderen nu nog op school zitten. Straks wordt het pas echt druk." GPD door Jeroen Hoorn Ik zie een land zonder zelf vertrouwen en zonder trots. Maar dit land kan zo veel beter. Dat wil ik niet al leen maar roepen. Dat wil ik ook laten zien. Daarom wil ik uw premier zijn." Met deze woorden maakte Pv- dA-leider Wouter Bos in de cember vorig jaar bekend dat hij minister-president wilde worden. Weinigen twijfelden eraan dat hem dat ook zou lukken: impopulairder dan zijn CD A-tegenstrever Jan Peter Balkenende was geen Nederlandse premier ooit ge weest. Balkenende had in 2002 zijn eerste verkiezingen gewon nen door zich als enige afzij dig te houden van het gekra keel rondom Pim Fortuyn. Dat was deels strategie, maar toen Balkenende eenmaal pre mier was geworden blééf hij zich afzijdig houden, ook op momenten dat een minis ter-president juist duidelijk van zich zou moeten laten ho ren. Onverstoorbaarheid is prima, maar je kunt ook té on verstoorbaar zijn, luidde de kritiek. Zo bleek Balkenende niet in staat de bevolking uit te leg gen Waarom ingrijpende be zuinigingen nodig waren. Na de moord op Theo van Gogh in november 2004 duurde het lang voordat Balkenende zich liet zien. Leiding geven aan zijn kabinet was ook al niet zijn sterkste punt. Het leidde er allemaal toe dat minder dan 20 procent van de bevolking het nog met Bal kenende zag zitten. Het is dus geen wonder dat het CDA begin dit jaar de ge meenteraadsverkiezingen ver loor. Het mag wél bijna een wonder heten dat diezelfde Balkenende nu hard op weg is de Kamerverkiezingen te winnen. Aan de feitelijke om standigheden is in de tussen tijd immers weinig veran derd: Nederland is het afgelo pen halfjaar niet opeens ge transformeerd van een Euro pese bananenenrepubliek in een land dat blaakt van ge zondheid en geluk. Wel veranderd is de manier waarop veel Nederlanders hun eigen land bekijken. Dat is hoofdzakelijk toe te schrij ven aan Balkenende en zijn adviseurs. Zij zagen in dat Nederland na twee politieke moorden en eindeloos gedoe over moslims en integratie be hoefte had aan een optimis tisch gestemd verhaal. 'Het gaat helemaal niet zo beroerd in Nederland als veel mensen zeggen. We vormen nog steeds een land om trots op te zijn'; dat werd de boodschap van het CDA. „Dit land kan zoveel beter!", riep Bos nog steeds. „Hoezo? Dit land is al lang prachtig!", werd het ant woord van het CDA. Die boodschap viel in vrucht bare aarde, mede doordat zich ongeveer tegelijkertijd de eerste tekenen aandienden van herstel van de economie. Dat Balkenende nooit hard heeft gemaakt dat dit aan zijn beleid te danken is, doet er niet toe: opeens werd hij weer geloofwaardig. Bos had niet meteen een weer woord. Eindeloos benadrukte Bos hoe gelukkig ook hij was met het economische herstel. Nederland wil geen zuurp ruim als premier, was de ge dachte. Het verhaal dat hij te genover dat van Balkenende plaatste, begon steevast met de woorden: „Ik ben blij dat het beter gaat, maar..." Zuur was het niet, maar krachtige oppositie is iets anders. Noodgreep Inmiddels heeft Bos wel een hardere lijn gekozen, maar doordat hij daar zo lang mee heeft gewacht, komt die ver andering van toon over als een noodgreep, ingegeven door de slechte peilingen. Bal kenende kan het zich daar door veroorloven te antwoor den met de mededeling dat hij 'verbaasd' is over de 'kari katuur' die Bos van zijn be leid maakt. Verder hoeft de premier weinig te doen, be halve zijn boodschap blijven uitdragen en zich het hoofd niet op hol laten brengen. Dat gaat hem goed af. Onverstoorbaarheid is als premier Balkenendes zwakte, maar als CDA-lijsttrekker blijkt het opnieuw zijn kracht. GPD door Olivier van Beemen Wat wil Ségolène Royal (53) met Frankrijk, als zij in het voorjaar tot president zou worden gekozen? Het blijft vijf maanden voor de verkiezingen redelijk vaag. Uitspraken van een pragmatische, 'moderne' linkse politica, die marktwer king niet noodzakelijkerwijs als een kwaad ziet, wisselt ze af met anti-liberale 'oud-linkse' dogma's, die het goed doen bij de Franse kiezer. Op haar website schrijft ze een programma, 'in samenwerking met de activisten', dat ze een vorm noemt van 'participeren de democratie'. Het boek dat daaruit voort moet komen, had al in de winkel moeten liggen, maar is nog niet af. Het blijft voor de Fransen dus enigszins gissen naar haar visie. De mens Royal kennen zij intus sen steeds beter. Ze werd gebo ren in de Senegalese hoofdstad Dakar, als vierde in een gezin van acht kinderen. Haar vader was een autoritaire kolonel, die haar traditioneel opvoedde. Een groot gezin was volgens hem een belangrijker doel voor zijn dochters dan een maat schappelijke carrière. Ze groei de op in de Vogezen en door mis sies van haar vader woonde ze behalve in Senegal ook in twee andere toenmalige Franse kolo niën, Algerije en Martinique. Verzet Mede uit verzet tegen haar va der wilde ze juist carrière ma ken. Ze doorliep de prestigieuze ambtenarenschool ENA, die be kendstaat als kweekschool voor politici. Daar ontmoette ze haar levensgezel Frangois Hollande, de huidige partijleider van de Parti Socialiste. Na haar studie trad ze toe tot het team van de latere president Francois Mitter rand. Haar vader heeft wellicht een grotere invloed op Royal dan ze zou willen. Zo is een van haar leuzen 'rechtvaardige orde'. Ook opperde ze 'een militair ka der' als oplossing voor jonge cri minelen die in herhaling vallen, hetgeen tot felle kritiek in de PS leidde. Ze heeft bovendien een reputa tie als moralist, wat binnen haar partij geen compliment is. Zo verzette ze zich tegen de zichtbare strings bij schoolgaan de meisjes. Royal zat drie keer in de regering. Haar mandaten waren weliswaar relatief onbe langrijk, maar toch slaagde ze er telkens in zich te profileren. Als onderminister van Familie zaken creëerde ze betaald ouder schapsverlof, nam ze maatrege len tegen geweld op school, por nografie op televisie en maakte ze-het kinderen van draagmoe ders makkelijker hun echte door Olivier van Beemen De leden van de Franse socia listische partij (PS) hebben Ségolène Royal verkozen tot kandidaat voor de presidents verkiezing van volgejid voor jaar. Met 60,5 procent van de stem men liet zij partijgenoten Domi nique Strauss-Kahn (21 pro cent) en Laurent Fabius (18,5) ver achter zich. Ongeveer 80 procent van de 219.000 leden kwam stemmen. Royal is de eerste vrouw die een grote partij vertegenwoordigt bij de verkiezing voor het hoog ste ambt van Frankrijk en zo doende een goede kans maakt op de overwinning. Ze toonde zich 'zeer gelukkig' en noemde het 'een eer dat de partijleden massaal waren komen stem men'. Ze riep de aanhangers van haar tegenstrevers op zich achter haar te scharen. Royal moet volgend jaar het ver lies van haar voorganger Lionel Jospin in 2002 doen vergeten. Die haalde de beslissende twee de ronde niet, omdat zowel de huidige president Jacques Chi rac als Jean-Marie Le Pen meer stemmen trokken. Minister van Binnenlandse Za ken Nicolas Sarkozy, de waar schijnlijke presidentskandidaat van de UMP, had eerder al te kennen gegeven volgend jaar graag de strijd aan te gaan met Royal. De UMP kiest in januari haar kandidaat. UMP'er Chirac heeft een derde termijn nog niet officieel uitgesloten. GPD doorSara Miller Liana Het zuidelijk deel van het Nicaraguaanse eiland Ometepe heeft van de moder ne tijd nog weinig meegekre gen. Op de enige weg die langs het Nicaraguameer - loopt, verpozen de varkens ongestoord in de modderpoe len. Maar als de beleidsma kers in de hoofdstad Mana gua hun plannen doorvoeren, zal de bevolking hier getuige worden van een technolo gisch wonder. Schepen zo lang als vijf voetbalvelden moeten in de toekomst via Omtepe tussen de Atlan tische Oceaan en de Stille Zuidzee gaan varen. Nadat Panama bekend maak te het Panamakanaal te ver breden om de groeiende scheepvaart en de steeds gro ter wordende schepen te kun nen verwerken, komt Nicara gua nu met het plan een in- teroceanisch kanaal te gra ven. Volgens de ontwerpers het grootste ter wereld. Het idee ontstond al ruim hon derd jaar geleden. Er is nooit iets van gekomen.Maar de voormalig president van de Centrale Bank van Nicaragua Mario Alonso, die volgende maand het plan voorlegt aan het parlement, zegt dat het dit keer echt gaat gebeuren. Als zijn plannen worden goed gekeurd, staat het project open voor internationale in vesteerders. „Wij zijn ervan overtuigd dat dit geen droom is, maar realiteit wordt", al dus Alonso. Voordat in 1904 met de aan leg van het Panamakanaal werd begonnen, was Nicara gua Panama's grootste rivaal. Omdat Nicaragua ten tijde van de opening van het Pana makanaal in 1914 voor buiten landse machten nog steeds geopolitiek aantrekkelijk was, sloten de VS een overeen komst met het land om ook daar een kanaal aan te leg gen. Het verdrag liep in 1970 onuitgevoerd ten einde. Het ontwerp en de aanleg van het in totaal 285 kilometer lange traject zal volgens de plannen twaalf jaar in beslag nemen en de kosten worden geraamd op zo'n 15,5 miljard euro. Het kanaal is aantrekkelijk voor megaschepen die twee maal zoveel tonnage hebben als de schepen die door het gemoder niseerde Panamakanaal kun nen. Momenteel zijn er 900 van dit soort schepen in de vaart, naar verwachting in 2019 ruim 3000. De besparin gen voor supercontainersche pen kunnen oplopen tot ruim 1.5 miljoen euro per wereld trip, zo hebben experts berekend. De groei in de inter nationale scheepvaart, al 15 jaar zo'n 3,9 procent, kan in het voordeel van Nicaragua werken. Het project moei geheel gefinancieerd worden door particuliere investeer ders, en Nicaragua zal mee delen in een percentage van de winst, lonso stelt dat de aanleg van het kanaal aan 40.000 mensen werk zal bie den, en dat het kanaal na in gebruikname 140.000 mensen direct en indirect aan een' baan zal helpen. De bewoners van Ometepe kunnen zich nog geen voorstelling van het project maken. Maria Elena Alvarado, die een kleine boerderij bezit, maakt .zich zorgen dat door de aanleg het water vervuild zal raken Maar ze geeft toe dat de ge meenschap een impuls heeft. Ramp „Het is moeilijk om hier rond te komen. Ik had liever kleinschalig project gezien als een overlaadhaven of een! veerboot. Maar als het kanaal ons een betere toekomst geeft, sta ik achter het pro ject." Milieuactivisten kernen het plan af. „Het zou een ramp zijn", zegt Victor Ma nuel Campos van de milieube weging Humboldt Centre, „Als het kanaal wordt aange legd, zal het meer verloren gaan." CSM licei fJC hvec Keil! lant toip rob let Jij erei leti h HONGARIJE - De Sovjet Unie heeft nog eens twintig infante riedivisies naai- Hongarije ge stuurd. Een Amerikaans persbureau meldt dat al dertigduizend jon ge Hongaren naar Rusland zijn gedeporteerd. De door de Sovjets gesteunde premier Ka- dar heeft de leden van de revo lutionaire arbeidersraad met deportatie bedreigd als er niet onmiddellijk een einde komt aan de algemene staking in het land. SMOKKELAUTO - Ambtena ren van de ambulante dienst van invoerrechten en accijn zen hebben in de buurt van (k; Hoge Geest nabij Clinge een: personenauto overvallen. Na dat de commiezen de smokkel auto hadden geramd en to: stoppen gedwongen, werd 950 kilo roomboter en 24 liter ster ke drank in beslag genomen. De chauffeur, een man uit Sint Niklaas, is in arrest gesteld. COKES - In Sluiskil is de kop van de transportbrug van de Cokesfabriek bevestigd. Het zestig ton wegende gevaarte gaat deels over de rijweg. De transportbrug tussen de kade en de fabriek is de grootste in Europa. Ségolène Royal wordt in haar jas geholpen nadat ze gistermiddag voor partijgenoten in Melle haar eer ste spreekbeurt als presidentskandidate heeft gehouden. foto Caroline Blumberg/EPA ouders op te sporen. Haar door zettingsvermogen bewees ze als minister van Milieu. In 1992 stond ze erop zelf naar een be langrijke top in Rio de Janeiro te gaan., ook al was ze acht maanden zwanger. Dan moest er maar een kraamvrouw mee in het vliegtuig. Kort na de geboorte van het kind had ze de gewoonte tot ze ven uur 's avonds te werken, een bad te nemen met haar kind om vervolgens om negen uur weer achter de dossiers te zit ten. Het leverde haar een grote populariteit op. Voor veel Fran sen en vooral Frangaises geldt Royal als rolmodel: ze is moe der van vier kinderen, onge trouwd en zeker niet de minde re van Hollande. Bovendien werd ze in 2004 sym bool van een nieuwe linkse len te. En hoewel die nooit echt overging in een linkse zomer - de socialistische oppositie tegen het regeringsbeleid imponeerde nauwelijks - bleef Royal popu lair bij de kiezers. Wellicht krijgt het Franse presi dentiële paleis Elysée over een half jaar voor het eerst een vrouw als hoofdbewoner. Hol lande mag dan op de kinderen passen. GPD zie ook www.parijsblog.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post' geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen de Regelen voor het Advertentiewezea Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax. (0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondordoel v; aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in con be tabonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ov, ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener i de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt i zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes het Wegener-concern. De dooi i end dat wordt gebruikt vooron» voor u relevante diensten enp'O- door ons zorgvuldig geseleciRt lit schriftelijk melden bij: PZC,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4